12 VOOR POPERINGE EN IEPER Van Kanons'kes en Donderbussen Een voorsmaak van de Grote Roelensdag Brugge heeft een nieuwe Bisschop Koning Faroek van Egypte tot Troonsafstand gedwongen Prinses Josephine Charlotte aan de Kust De schorsing van Procureur-Generaal Bekaert ZATERDAG Bladzijden PRIJS AUGUSTUS 3 Frank 1952 KATHOLIEK WEEKBLAD VOOR POPERINGE - IEPER - WERVIK EN OMSTREKEN ONZE 3 UITGAVEN: BUITENLANDS OVERZICHT ONS BLAD IN DUITSLAND Ardooie roept INCIDENTEN TE MACAO Mgr E. de Smedt, hulpbisschop van Mechelen, door de H. Stoel benoemd SPITFIRE STORT TE PLETTER TE ST-PIETERS-KAPELLE De zaak van de IJzertoren Rumoer in het nabije Oosten üe 7 maanden oude erfprins Ahmed Fouad tot nieuwe Vorst uitgeroepen Ex-Koning met echtgenote en zoontje te Napels aangekomen Misplaatste uitlatingen werden weerhouden als motivering der 1 maand schorsing 48* JAAR. Nr 31. 9 POSTABONNEMENT 1952; België (tot einde 1952) 70 fr. Andere landen 4 fr. p. week Verantwoordelijke Uitgever: J. Sansen, Gasthuisstraat 19, Poperinge HOOFDBUREEL en REDACTIE: Poperinge - Gasthuisstr. 19. Tel. 9. - Postcheckr. 47.63.60. PLAATSELIJKE BURELEN: Roeselare: J. VERRIEST-DEZEURE, St-Alfonsusstraat 12. - Tel. 1523. leper: P. BRAS-DEKLERCK, de Stuersstraat 4. - Tel. 445. Wervik: ROGER PECTOR, Leiestraat 11. - Tel. Komen 491. Veurne: M. D'HERT, Noordstraat 14. Nieuwpoort: Drukkerij DUMON, Marktstraat. Aangesloten bij het Verbond der Belgische Periodieke Pers. HET WEKELIJKS NIEUWS - POPERINGE en IEPER (met Wervik en randgemeenten). - RQESELARü (met Izegem-Menen en randgemeenten). - KUSTSTREEK (Veurne-Nleuwpoort-Diksmuide en randgemeenten) HET Is nog een oud ge bruik bij ons bij kermis of bruiloft de donder bussen of kanonskes er bij te slepen. Veel poer, geweldig veel rook, een donder slag. maar het is daarmee al, tenzij het kanonske uiteenspringt en de schutters de brokken van gen. Verleden week hebben ze dat spel gespeeld in de kamer van ons land. Er waren veel ka nonskes, veel schutters, veel poer en rook... Maar de kanonskes sprongen uiteen en 't waren na tuurlijk de kanonniers die de brok ken kregen. Spinoy, Spaak en con- soorten. Vermeylen begon. De re gering mocht geen subsidies geven aan de stad Kortrijk voor de Gul den Sporenfeesten. Van die feesten had men een soort Kalote-feest gemaakt. Peis immers: er was mis gedaan geweest op 't Groeninge- veld, omdat, ja omdat in 1302 het zelfde was gebeurd. Die kroning van O. L. Vrouw van Groeninge was ook al uit den boze. Maar in 1302 was ons volk, dat gevochten had, O. L. Vrouw zo dankbaar dat de Gulden Sporen aan haar op gedragen werden. Vermeylen en de Vlaamse socialisten hadden alle gelegenheid om op hun eentje te vieren te Kortrijk zo ze niet wilden meegaan met het comiteit... Maar zeg me ne keer waar zouden ze medewerkers gevonden hebben on der «hum» volk? In een paar gro te steden deden ze meê bij 11 Juli- viering, maar elders? Dan kwam het wetsvoorstel De Gryse ter spraak. Er werden na de corlog boeten opgelegd die in geen eeuwen kunnen betaald worden; voor de zelfde feiten werden door andere rechtbanken zoveel franks boete gelegd als in de eerste recht banken... miljoenen werden geëist. Laat het aan de Minister van Fi nanciën over die zaken te regelen, zo vraagt de heer De Gryse, want ge kunt toch uit een liter geen hectoliter scheppen. Maar daar was Spaak niet over te spreken en hij haalde al zijn welsprekendheid bo ven om dat voorstel te kelderen. Eilaas! Wanneer hij zelf Eerste Minister was en Eyskens Minister van Financiën, had Eyskens het zelfde voorstel ingediend, maar het werd verworpen in de Senaats commissie. Spaak trok het zich aan, maakte er een... regeringsvoorstel van en liet door zijn Secretaris Mr Ockrent een brief sturen aan Minister Eyskens. In die brief vroeg Spaak aan zijn minister dat zelfde voórstèl in te dienen in de... ka mer. In 1949 was dat O.K. als Spaak Eerste Minister was, nu deugt dat voorstel niet omdat hij geen Eerste Minister en zelfs geen minister Is! Ge kunt U echter wel indenken dat vooral Mr Deschrijver met de grote Spaak kon spelen lijk een kat met een muis. Dat was de tweede batterie die... ontplofte. De derde batterie was de zwaar ste. Het geval Bekaert; of beter de historie van de IJzertoren! Na al de tribulaties die we kennen, werd aan twee hoge ambtenaren van het Belgisch gerecht, Hayoit de Ter- micourt en Cornil opdracht ge geven de handelwijze van procu reur-generaal Bekaert eens goed uit te pluizen. Die twee heren staan bekend als buitengewoon be voegd en een van beide is in ieder geval geen lid of noch vriend van de C.V.P. Na maanden werd door hen een verslag ingediend bij de Minister van Justitie, een Waal, de heer Pholien. Uit dit verslag blijkt dat er vanwege Mr Bekaert veel tekortkomingen zijn geweest sn dies meer. De heer Bekaert werd voor een maand geschorst, wat volgens de heer Pholien een zeer lichte straf betekent. En daar was Spaak wederom en weerom werd hij gesteund door de hele oppositie! 't Was al poer en rook. De Heer Pholien las eenvou dig het verslag voor dat aan de Koning was gestuurd geweest. En... 't was uit. Alleen kon de Heer Pho lien er nog aan toevoegenNu moe ten de daders van dien aanslag nog gevonden worden. 't Was klaar en duidelijk, het lag er al te dik op... de gemeen teverkiezingen naderen; men moest de C.V.P. in 't nauw straatje duwen. En daar! Al de kanonskes en donderbussen sprongen uiteen en 't waren de kanonniers die de brokken mochten vangen; en... verdiend Maar na die schutters-exploten blijft er een vraag open. Op zekere nacht werd niet met poer maar met dynamiet gewerkt. En de man netjes die dat karweitje op zich hadden'genomen waren... vakman nen en wel van een soort waartoe weinigen in den lande behoren. Dat spelvroeg heel wat voorberei ding en heel wat materiaal. Mr Van Glabbeke was in die dagen Minister van Justitie 't Was een politiek misdrijf, zei men; anderen beweerden dat het eenvoudig een politieke... daad was. Maar wat zou er gebeuren moest morgen iemand het stand beeld opblazen van een links poli tiek man uit ons land? De IJzer toren rees bovendien boven het graf van... gesneuvelden. Nog zijn de daders van dit misdrijf niet... gestraft. Zijn ze niet gekend? Zouden de Heren als Spaak, Van Glabbeke enz. niet overtuigd zijn dat de gewone burger in ons land het vreemd vindt dat onsge recht de daders niet vinden kan? Moest morgen een bom ontploffen, niet voor de woonst van de Voorzit ter van de Ijzerbedevaart, maar van een... communistisch lokaal, zouden Spaak en Van Glabbeke niet met armen en benen manoeu vreren en schreeuwen dat recht moet geschieden en de daders moe ten gevonden worden. Zou er zelfs geen algemene staking uitgeroe pen worden? Is er geknoeid geweest? Er is geen mens in onze streek die daaraan twijfelt. Maar Vlaamse mensen zijn... fraai, verdraagzaam: ze waven zo lang de... pakdragers en, werden ze om de tuin geleid, werden ze bedot, ze verdroegen het nog. Men heeft dan inderdaad ook geweldig verschoten die dag dat die fraaie Vlamingen voor goed wak ker schoten en plots recht en ge rechtigheid eisten. Wanneer die batterie losdonderde .werden er in derdaad scherven gemaakt. Geen grote, maar 't was toch een procu reur-generaal die getroffen werd! Minister Pholien stelde echter de grote vraag: Nu moeten de daders gevonden worden! Spaak mag ze verdedigen, Van Glabbeke even eens. Maar het is niet alleen een Vlaams belang, niet alleen een streekbelang, maar een landsbe lang dat gerechtigheid geen ijdel woord zij. Er was een misdrijf, het werd voorbereid, met meesterschap vol trokken... De straf moet volgen. PE VLAMYNCK. DE XXVe IJZERBEDEVAART Zondag 24 Augustus gaatr de XXV» Ijzerbedevaart door. Het wordt stellig de verzamelplaats van alle weldenkende Vlamingen. Hierboven de afbeelding van de mooie plak brief, die herinnert aan de woor den «...hoop op de oogst, o Vlaan- derland KOKENDE OLIE MOSSADEGH TERUG AAN BOD Over de landen van Tiet nabije Oosten heeft men hier bij ons lan ge jaren haast niets vernomen. Alleen wanneer eens een Sjah met een of andere mooie Farida trouw de of wanneer er een paleisrevo lutie was, verschenen er eéns een paar berichtjes in de kranten en dan waaide er weer woestijnzand over. De eerste maal dat wij allen aan Iran bv. belang gingen hech ten was toen Rusland en de West- machte» in 1939-40 het land eens te meer gingen bezetten om te voorkomen dat de petroleum, die er uit de aarde spruit, in 1 .litse pijplijnen zou terecht komen. En sedertdien kwam er de kou de oorlog met de Westers-Russi sche spanningen die ook hun weer klank en hun gevolgen kregen in Iran. Er kwamen opstanden van de communistische Tudehpartij die nochtans konden onderdrukt wor den. Maar ook de nationalistische veer kwam los en de agitatie be gon tegen de Anglo-Iranian Oil Vele soldaten die in Duitsland liggen gekazerneerd, ontvangen regel matig ons blad van thuis. Het is voor hen een beste schakel met de heimatGretig wordt er het nieuws van thuis gelezen. Boven staande foto ontvingen we vanwege soldaten Bourrée W. en Vileyn M., twee trouwe lezers van onze Kustuitgave, die in Aken gekazer neerd liggen. Te Ardooie zitten ze niet stil. Ze riepen ons daar met een heleboel schrijvers samen om ons uiteen te zetten wat we van 't geboortedorp van onze grote Roelens mogen verwachten op Half-Oogst e.k. ZON OP DE DAKEN Woensdagnamiddag. We rijden van Noord tot Zuid, over Torhout, Lichtervelde, Koolskamp, Ardooie. Er zitten een paar toeristen ba nanen te pellen in 't gras, de bon te daken scheppen zon, er liggen schooljongens op de rug in 't gras te zonnekloppen, de pikbinders wieken over 't heuvelend koren land, er vliegen nog auto's en fiet sen voorbij met een beevaartvaan tje van Sinte Margriet te wappe ren, en dicht bij Ardooie liggen de koeien naar de vliegen te slaan In een verdord weiland dat er als een stoppelveld uitziet. De schoonheid der gouden wegen in dat kruimige hart van Westvlaanderen ONDER DE BALKEN In het stemmige ontvangstka- merke van 't Ardooise stadhuis (met een gezellige schouw, wat fijne beeldenpraal, wat huiselijke balken!) worden we door Burge meester Sercu zeer hartelijk ont vangen. Als we een blik door 't raam werpen ligt Ardooie's dorp plaats te baden in de zon. Rust en geluk van een welvarend dorp. En een wijle later bollen enkele auto's in een sliertje over een nieuwe macadam naar de zuide lijke top van 't dorp, naar 't al oud goed van de Weledelgeboren Dinsdag is het aan de grens van Heer Burggraaf de Jonghe d'Ar- Macao, op 65 Km. van Hongkong, dooie. tot incidenten gekomen tussen Chi nezen en Portugezen, waarbij 4 do den vielen. Men vreest dat dit een eerste stap is der Chinese eommu DAAR, AAN DAT RAAM! Het slot de Jonghe d'Ardooie met de brede zwier van een Frans nisten om Macao in te palmen, dat kasteel, is zeer breed uitgebouwd, sedert 1557 een bloeiende Portugese 1 Rechts is de vleugel waar vroeger kolonie is. tuinier Roelens woonde. Der- MGR ROELENS ve d'Ydewalle, gouverneur. - Dankwoord van dhr Bur gemeester. - Eresaluut door een Stu dent. - Feestrede door Oud-Minis ter Hr Senator Verbist. - Cantate. - Volkslied. Vervolgens: muziekconcerten. Slot: machtig vuurwerk. Zijt ge zeker dat er heel wat j groot volk zal aanwezig zijnt Ja, we hebben reeds toezegging gekregen van de volgende perso nen: Mgr Bigirumwami; Mgr Cal- i lewaert; Mgr Six; Mgr Morel; Mgr Lagae; Hoogeerw. Heren Abten; j Hoogeerw. Heren Vicarissen; ver- j schillende Ministers o.a. Dequae en DeTaeye; Hr Van Cauwelaert; Hr Ermens, vice-gouverneur gén.- hon. van Belg. Kongo; Heren Se natoren, Volksvertegenwoordigers, Bestendige Afgevaardigden, Over sten van Kloosterorden; Hr Devos, arrondissementscommissaris. (Zie vervolg blz. 2) Vorige week bracht Prinses Josephine-Charlotte een bezoek aan de kust en bezocht o.m. het l'rins-Bondewi.jn-kamp te Oostdninkerke. VVij zien haar op de foto tijdens het bezoek aan het kamp in ge selschap van de Heer Flori/.oone, Burgemeester (links) en Burg- sraaf Julien Davignon (rechts) Directeur-Generaal van de A. E. i\ de raampje van rechts, zegt er iemand, daar werd Victor Roelens geboren. We lopen het tuiniers huis binnep. Nog hetzelfde van voorheen. De oude deuren zitten er nog, maar alles werd anders nieuw: een butagaz, mir op de pompsteen en een cerabosvloertje. De gevel is gaver gebleven. Onder het raam wordt de gedenkplaat aangebracht. Burgemeester Sercu wijst de plaats aan. Op de plaat een eenvoudig doch fraai werk van het huis Norga te Etikove staat te lezen dat Mgr Roelens alhier geboren werd in 1858. De Burgemeester vertelt, en het is of we de film van Victors leven zien ontrollen. Een film die ze hier onlangs hebben opgenomen. De huidige tuiniersvrouw een goedlachse moeder speelde de moeder van Roelens, speelde de moeder van de grote Monseigneur. Dat filmke moeten we zien. MIJTERS EN SHAKOS Bij de gezellige lunch, ons door de Weledelgeboren gastvrouw aan geboden, wordt de grote dag be sproken, de dag van 15 Oogst a.s., waarop wij allen zullen aanwezig zijn. Omdat Roelens het verdient, omdat we hem geren zien, omdat het zal de moeite waard zijn. We stellen vraagjes, en krijgen direct de preciese antwoorden van Eerw. Heren Onderpastoors Gadeyne (de ontwerper van de stoet) en Par- mentier (de ijvervolle secretaris van het Roelenscomité). Het gaat als in de catechismus. Welk is nu het definitieve pro gramma van deze dag? Ziehier: 10 u.: Pontifilc. Jubelmis door Mgr Bigirumwami. - Ruandese Mis d. de Schola der Witte Paters. - Kanselrede d. Mgr Cruys- berghs. 11 Roelenscantate - tekst v. dhr Meerseman; - muziek v. dhr Remi Ghesquiere. 12 ii.: Ontvangst op het Stadhuis. 13 u.: Erelunch. 15 u.: Luisterrijke stoet. 16 u.: De Eminente Genodigden ne men de stoet in ogenschouw. Ze stappen op, na de laatste wagen, enkel door de Mgr- Roelensstraat. 17 U.: Plecht, onthulling d. Weled. Hr Ridder Pierre van Outry- Company, ttz. in feite tegen de Engelsen die er met de nationale rijkdom wegliepen voor een appel en een ei. Toen kwam de figuur van de oude Dr Mossadegh op het voor plan. Hij gaf er zich terdege re kenschap van dat zijn land in een buitengewoon moeilijke posi tie verkeerde. Rijk zijn en zwak is steeds een «eer gevaarlijke toe stand, vooral ivanneer machtige gebaren die rijkdom begeren om de rijkdom zelf en om die rijkdom de ene tegen de andere te kunnen gebruiken. Mossadegh u:ist wel dat onder de nationalistische agitatie heel wat communistische herrieschop- perij schuil ging, maar hij wist ook dat het onbegonnen werk zou geweest zijn tegen dat jong natio nalistisch gevoel in te gaan. Hij oordeelde trouwens ook terecht dat het enige middel om in vrede te leven erin zou bestaan zelfstan dig te zijn en hij wenste ten slotte persoonlijk de natuurlijke rijkdom van zijn land in de eerste plaats voor het welzijn van de burgers van dat land te zien gebruiken. Zo werd hij dan de leider van het nationalisme en hij concreti seerde de verwarde verzuchtingen van de bevolking in de wet op de nationalisatie van de petroleum- velden. Engeland blaasde eerst hoog van de teren en zond oorlogsschepen naar Bassorah en de Perzische Golf. Doch er werd geen schot ge lost. Het Engels personeel van de Anplo-Iranian ging scheep eh Mos sadegh bleef meester van de pe- troleuminstallaties die echter, bij gebrek aan bekwaam personeel, stil vielen. Groot-Brittannië gaf zich echter niet gewonnen en onderwierp het geval aan het Internationaal Ge rechtshof te Den Haag. Dit ge rechtshof nu, heeft, na maanden studie en debatten, de stelling van Mossadegh bekrachtigd: het heeft zich onbevoegd verklaard. Dat werd een grote triomf voor Iran en voor Mossadegh persoon lijk. Maar toen volgden twee haast onbegrijpelijke gebeurtenissen el kaar op. Het eerste was dit: Op het ogen blik dat Mossadegh op het top punt van zijn succes was, vond de Sjah het gepast hem niet meer als eerste-minister te nemen, en stelde hij Ghavam Soeltaneh in zijn plaats aan. Van die nieuwe premier werd onmiddellijk bekend gemaakt dat hij een veel toegeef lijker houding tegenover de Anglo- Amerikamen zou aannemen. De re actie kwam echter onmiddellijk. Het werd een zodanige prcerevo- lutionnaire toestand dat de Sjah Ghavam Soeltaneh onmiddellijk weer moest afzetten en opnieuw Dr Mossadegh als eerste-minister moest nemen. En het tweede verbazend feit is nu dit: dat Mossadegh nu op zijn beurt laat blijken dat hij meer tegemoetkomend zal zijn in het geschil met Engeland. Bij nader toezien is dat echter niet zo onbegrijpelijk en wel om twee redenen. In de eerste plaats is er een eco- nomisch-fihanciële uitleg. De pe- troleumbronnen zijn nu wel gena tionaliseerd, maar opdat Iran daar enig voordeel zou uithalen moet de petroleum spuiten, geraffineerd en verkocht worden. Welnu, na het vertrek van de Anglo-Saksi- sche technici liggen de olievelden verlaten bij gebrek aan bekwame uitbaters. Mossadegh heeft grote hervor mingsplannen, mg,ar om die door te voeren heeft hij veel geld no dig, geld dat van de petroleum moet voortkomen. Komt er daar dus geen oplossing dan kan Mos sadegh niets doen en dan mag met zekerheid voorspeld worden dat hij van de volksgunst in de volks woede zal vervallen. Zullen de communisten het dan niet gemak kelijk winnen? En zo komt men van zelf tot het tweede argument, het politie ke. Het is inderdaad voor niemand een geheim dat de communisten in de jongste opstanden ,een zeer voorname rol hebben gespeeld. Het komt er dus op aan zeer spoedig een oplossing te vinden en het land een hogere levensstandaard te geven, zodanig dat de gewone nationalisten van de communisten gescheiden worden en dat de be volking gaat klaar zien waar de enen en waar de anderen naar toe willen. De anti-Amerikaanse betogingen der laatste dagen zijn trouwens in dat opzicht zeer kenschetsend. Mossadegh leeft dus op dit ogen blik op kokende olie. Wij moeten met hem hopen dat er vlug een akkoord met Groot- Brittannië tot stand kome opdat de olie niet zou in brand schieten. Moest ze wel in brand schieten dan bestaat er ernstig gevaar dat de olievlek zich vrij vlug zou uit breiden en wellicht de gehele we reld zou overspoelen. FAROEK OP PENSIOEN Ook in Egypte kookt de olie. Daar, zoals in Iran, spoelen natio nalisme en communisme door el kaar. De opstoten en baldadighe den, waarvan kort geleden de An- glo-Amerikanen het voorwerp wa ren te Kdiro, zijn zowel een uiting geweest van communistische oor logsvoering als van nationalistisch verzet tegen de niet afnemende Britse pretentie de akkoorden van 1936 integraal te handhaven. Er speelt echter ook nog wat meer. In Egypte heeft de Oosterse te genstelling, ongehoorde vorstelijke praal en uiterste volksellende, het toppunt van het verdraagbare be reikt. De mateloze armoede der fellah's die de meer dan Oosterse weelde van een kleine groep uit buiters, met de koning aan het hoofd, hele dagen moest aan zien, heeft bij de misdeelden een te verantwoorden revolutionnaire geest doen ontstaan. Het komt er nu maar alleen op aan te weten wie al die opbrui sende krachten zal kunnen in han den nemen en bundelen en voor welk einddoel zij zullen ingezet worden. Het eerste bedrijf werd nu ge speeld. Generaal Nagib kreeg het gedaan dat Faroek zijn eerste-mi nister Ali Maher Pasja wegzond en hem zelf tot premier benoem de. Eens dat het zo ver was stak Nagib al de vertrouwde medewer kers van Faroek in de bak en toen zei hij: Sire, ge kunt het nu ook afstappen Toen het duidelijk werd dat Na gib heel het leger met zich mee had is Faroek met zijn koningin Narriman Sadek en hun kleine zoon Foead (mitsgaders een paar dochters uit zijn eerste huwelijk) de yacht opgestapt die hen, samen met 20Jf kisten schatten, naar Na pels heeft gebracht. Als Foead zeven jaar zal zijn zal hij naar Kaïro mogen terug keren om er te regeren, en intus sen zal een regentschapsraad het hoogste gezag uitoefenen. Als Faroek bij die gelegenheid geen occasie ziet om terug in het land te komen en misschien op de (Zie vervolg blz. 2) Te St - Pieters - Kapelle stortte gisternamiddag een Spitfire neer van de militaire basis van Kok- sijde. De piloot-sergeant Jozef Gil lis, 20 jaar, uit Antwerpen, werd op slag gedood. Het ongeluk ge beurde in de Kapelleweide, toebe horende aan landbouwer Boude- wijn Bakkers. Van de piloot werd slechts een stuk van de schedel teruggevonden. Het vliegtuig was totaal vernield. De put, door het vliegtuig bij zijn val gemaakt, was 7 m. diep. Over gans Westvlaanderen heb ben Donderdag, kort na de middag, de klokken in triomf geluid. Het blijde nieuws was immers toegeko men dat Z. H. Paus Pius XII Zijne Hoogwaardige Excellentie Mon seigneur Emiel-Josephus-Marie de Smedt, titelvoerend Bisschop van Èlusa en Hulpbisschop van het Aartsbisdom Mechelen, tot Bisschop van Brugge benoemde. Z. Exc. Mgr de Smedt werd ge boren te Opwijk in de provincie Brabant op 30 October 1909 als oudste zoon van een heerlijk Vlaams gezin niet negen kinderen. Zijn vader, die verleden jaar bij een smartelijk ongeval om het le ven kwam, was gewezen burge meester der gemeente. De collegejaren verliepen voor de jonge student in het O. L. Vrouw college te Boom; daarop volgden twee jaren Wijsbegeerte aan het Klein Seminarie te Mechelen. De uitzonderlijk begaafde student werd voor verdere studies naar het Belgisch College te Rome gezonden waar hij achtereenvolgens tot doc tor in de Wijsbegeerte en de God geleerdheid promoveerde. Op 17-9- 1933 werd hij priester gewijd. Vanaf 9-9-35 wijdde hij zich he lemaal aan de opleiding van de toekomstige priesters, eerst als le raar en geestelijk leider aan het St-Jozefseminarie te Mechelen en later aan het Groot Seminarie waar hij tot president benoemd werd op 17 Augustus 1945. Hij wijdde zich vooral aan het Jeugdverbond voor Katholieke Actie. Op 3 September van hetzelfde jaar werd hij be noemd tot Ere-Kanunnik. Nauwelijks vijf jaar later deed het hoogste Kerkelijk Gezag be roep op deze hoogstaande priester en godgeleerde voor de hogere Kerkelijke Hiërarchie van het Aartsbisdom. Mgr de Smedt werd benoemd tot Vicaris-Generaal en tot Hulpbisschop van Mechelen op 16 Mei 1950. Z. Em. Kardinaal van Koey wijdde hem tot Bisschop op 29 Juni 1950. Z. Exc. Mgr de Smedt volgt Z. Exc. Mgr Lamiroy, zaliger gedach tenis, thans op als 24" Bisschop van het in 1834 gestichte Bisdom Brugge. Terwijl onze nieuwe Kerk vorst samen met de arbeidende jeugd van gans het land op bede vaart is naar Lourdes, juichen de klokken over het Bisdom Brugge. Gans Westvlaanderen begroet geestdriftig de nieuwe Bisschop. In de rij der grote Bisschoppen neemt thans een jeugdig Kerkvorst de taak over van zijn roemrijke voorgangers. Wees welkom, Monseigneur de Smedt, uw Bisschopsleuze Minis- trando (Ik Dien), waarborgt voor het Bisdom Brugge de schoonste toekomst. Bij Koninklijk Besluit van 12 Ju li 1952 werd dhr H. A. Bekaert, Procureur-Generaal bij het Hof van Beroep te Gent, voor de duur van één maand uit zijn ambt ge schorst. Nadat gedurende jaren, wij mo gen gerust zeggen sedert de dy- namitering van de IJzertoren op 16 Maart 1946, de grootste geheim zinnigheid gehangen heeft zowel DE «PALEIZEN-OPERATIE» De militaire staatsgreep, welke in de loop der vorige week plaats greep onder leiding van Maarschalk Mohammed Nagib Pasja, heeft zich verder op zeer snelle wijze ontwik keld en had tot eerder onverwacht gevolg het verwijderen van Koning Faroek uit het Egyptisch politiek leven. Nadat Maarschalk Nagib het be vel over het ganse Egyptische leger in handen had gekregen, dezer vol- De aftredende Koning Faroek, door het leger gedwongen afstand te doen van zijn troon en verplicht uit te wijken. ledige steun zeker werd en een nieuwe Regering had aangesteld onder leiding van Hr Aly Maher Pasja, heeft hij zijn machtsgreep verder doorgezet. Zelfs deed hij zijn eigen broeder, Ali Nagib Bei, die het bevel voerde over het garnizoen van Kaïro, aan gehouden. Vrijdag 25 Juli, deed hij tanks patroeljeren in de straten van Alexandrië, deed 5 opperofficieren, die het niet volledig eens met, hem bleken te zijn, arresteren, en stelde de perscensuur in. Een nieuwe wending nam de machtsgreep toen Zaterdagmorgen de zogenaamde Paleizen-operatie ingezet werd, namelijk toen tank afdelingen van het Egyptische le ger de vier paleizen van Koning Faroek omsingelden en de Eerste- Minister. Maher Pasja, tot twee maal tce ontvangen werd op het Koninklijk Paleis nabij Alexandrië. waar Koning Faroek en zijn gezin verbleef, de Amerikaanse Gezant er eveneens in audiëntie toegelaten werd, wijl de Eerste-Minister en Maarschalk Nagib meerdere bij eenkomsten hielden. De koninklijke lijfwacht was in sterke meerderheid bij de Zomer residentie Ras-El-tin van Koning Faroek, zijn paleis bij Alexandrië, waar hij verblijf hield, tegenover de ontplooide troepenmacht voor de hekkens ervan. Er werden enkele schoten in de lucht afgevuurd, waardoor niemand geraakt werd, en het gevolg was dat de koninklijke wacht zich overgaf. Alles bleek tot in de puntjes te zijn voorbereid. Koning Faroek zou zelfs gewaar schuwd geweest zijn dat hij geen costing doen mooht om de vlucht te nemen en dat elk jacht of vlieg tuig, dat hem hierin zou willen helpen, zou worden tot zinken ge bracht of neergeschoten. (Zie vervolg blz. 6) rond de dynamitering zelf als rondOp 10 April 1948 kwam Procu het in gang zijnde onderzoek, is er reur-Generaal Bekaert naar Veur- plots toch een zekere klaarte ge- ne en had er in het justitiepaleis komen. Deze opheldering heefteen onderhoud met de Procureur evenwel geen betrekking op de be- j des Konings De Cuyper en met de wuste aanslag noch op de daders Onderzoeksrechter Delaere. Dit ge- ervan, maar het werpt een schril I sprek, dat met luide stem gevoerd NAHAS PASJA de leider der Wafd-partij en gewe zen Eerste Minister. Onder zijn regering werd het verdrag met Engeland opgezegd en werd Soedan verklaard te staan onder de kroon van de Koning van Egypte. Hij is thans uit Zwitserland naar zijn land teruggekeerd. Zijn positie te genover de nieuwe bewindvoerders is nog niet duidelijk. licht op de geestesgesteldheid van iemand als Procureur-Generaal Be kaert, van wie in het schorsingsbe sluit gezegd wordt: Dat het te be treuren valt dat de Procureur-Ge neraal in zijn verklaringen van niet meer oprechtheid heeft blijk gege ven. Dizake onderzoek zelf naar de dynamiteurs is men dus geen stap gevorderd, dit onderzoek was trou wens reeds doodgelopen door het feit dat de beschuldigden een bui ten vervolgingmeekregen. Maar van de andere kant is gebleken dat er iets gehaperd heeft aan de se rene gang van het Gerechten daarom mag men wel terecht ver hopen dat het onderzoek zelf naar schuldigen der dynamitering van vooraf zal hernomen worden. WAT IN ZEVEN JAREN TIJDS GEBEURDE Het is misschien wel nuttig en kele data vast te leggen. In de nacht van 15 op 16 Juni 1945 werd een eerste aanslag ge pleegd op de IJzertoren die blijk baar door amateurs verricht werd en zonder grote kennis van za ken, alleen liet voetstuk werd be schadigd. Of was het een proef neming? Tijdens de nacht van 15 op 16 Maart 1946, nadat in ho gere kringenreeds openlijk ge sproken was over het, al of niet wenselijke om de IJzertoren te doen verdwijnen, had de dynami tering plaats die de vernieling ten gronde van Vlaanderens Doden- monument voor gevolg had. Vak mensen waren hiér aan het werk geweest en hadden hun karwei volbracht op het ogenblik dat de officiële bewaking van de IJzerto ren door de rijkswacht was op geheven. De geestesgesteldheid die in 1946 heerste had voor gevolg dat het onderzoek slechts traag op gang schoot en dat het met grote moei lijkheden te kampen had. Onderzoeksrechter Delaere, uit Veurne, liet evenwel niet af en ging op 8 April 1948 tot de eerste aanhoudingen over, dezelfde dag stelde het Bedevaarcomité zich Burgerlijke Partij en alles wees er dus op dat de ontknoping van de heiligschendende misdaad, die zoveel verontwaardiging verwekt had bij alle rechtgeaarde burgers, nakend was. het bouwvallige justitiepaleis naar buiten, zodat andere personen er echo's van opvingen. Na deze ver gadering besloten de HH. De Cuy per en Delaere een memorandum van dit onderhoud op te stellen, een getrouw verslag dat alles moest weergeven wat daar gezegd werd. Zo ontstond het berucht geworden «Memorandum van Veurne» dat door beide ondertekend werd op 21 April 1948. Dezelfde dag hield Volksverte genwoordiger Develter een even moedige als sensationele interpel latie in de Kamer van Volksver tegenwoordigers. Hij kloeg open baar de ongepaste tussenkomst aan van Procureur-Generaal Be kaert en vroeg aan dhr Struye, minister van Justitie, of het waar was dat de Procureur-Generaal, zoals hij het zelf zegde, in naam van de Minister naar Veurne was gekomen. Enkele dagen later, het was 27 April 1948, ontbood Procureur- Generaal Bekaert Onderzoeksrech ter Delaere naar het. Parket te Gent. In bijzijn van drie magis traten werd Onderzoeksrechter Delaere er gedurende een onder houd dat 4 uren duurde door Pro cureur-Generaal Bekaert toege sproken, waarbij hem verschillen de punten ten laste gelegd werden, zonder dat de Onderzoeksrechter kans kreeg zich te verdedigen. Doch de pers had zich inmid dels meer en meer met het geval ingelaten en toen op 8 Mei 1948 in «De Standaard» een ophefmakend artikel verscheen onder de hoof- ding Wat betekent al die ge heimzinnigheid scheen het wel of een onderzoek vanwege de Mi nister van Justitie zou volgen om trent de handelingen van de Pro cureur-Generaal. Het Memoran dum van Veurne het geheimzin nig document dat maar niet gepu bliceerd werd, en waarvan men zelfs het bestaan betwistte, was voor hem een dreigend gevaar. Op 22 Juni 1948 werd Procureur- Generaal Bekaert dóór de Minis ter van Justitie ontvangen en de zelfde dag nog door dhr Corhil. Procureur-Generaal bij het Hof van Verbreking. Daar dhr Be kaert aldus kon vermoeden dat klachten tegen hem werden inge diend en dat vroeg of laat wel een onderzoek zou volgen, besloot hii Zie vervolg blz. 7.

Het Wekelijks Nieuws (1946-1990) | 1952 | | pagina 1