=£=H= De Lourdesbedevaart der K.AJ. enV.KAJ. uit het Arrond. leper CHEVROLET/ het wekelijks nieuws Zaterdagr 2 Aug. 1952 Bl«. T. Uitstel of vrijstelling van legerdienst Het A.C.W. Jubileert te Beselare faff (ieqê i Uit het Staatsblad Vrouwtje op slag gedood te Lïelifervelcle Kloosterzusters vereremerkt te Watou 34.aHtoormacUinebedryl I ROES E L. A R E- BE MEEST VERKOCHTE WAGEN BIEDT U Dodelijk verkeers ongeval fe Menen SCHRIJF- REKEN- AFDRUKMACHINES Twee auto's botsen op elkaar te St-Baafs-Vijve Blinde krijgt het gezicht terug Nleuwsjes in 'f korf Officiële Dealers: VROUW TE RICHELLE GEELECTROCUTEERD Gruwelijk verkeersongeval te Beerst Vereremerking en te Boezinge WAST ALLES - ZOWEL IN HARD- KALKACHTIG- ALS IN REGENWATER PENSIONNAT Sf CHARLES Speciaal aangepast voor h'JÏ bergen van uw voedsel in de koelkast. sWWV ^SSiSSSSk .^RSBQlBêü^HBSSSi éewMViKümwi&*r- wmmnmr"- IHBIBEBVr IBDKMMara» iMMinar innn»r 'SSS55 geeft U vooi slechts 3 weken bij tedet gankoop vzn een FRIC1DAIRE KOELÏKAST Schikkingen voor dienstplich tigen der jaarklasse 1953. Het Ministerie van Binnenlandse Zaken verstrekt volgende medede ling betreffende het uitstel en de vrijstelling van legerdienst voor de dienstplichtigen der jaarklasse 1953. De wet van 22 Juli 1952 tot wijzi ging van de dienstplichtwet bevat zowel blijvende bepalingen welke normaal met ingang' van de lichting 1954 van toepassing zullen zijn, als overgangsbepalingen, welke slechts voor de dienstplichtigen der lichting 1953 gelden. In geen geval is ze van toepassing op de dienstplichtigen, die voor de dienst met de lichting 1952 of een nog vroegere lichting zijn aangewe zen. Blijvende bepalingen: 1) Ingenieurs van het mijncorps en ondergrondse mijningenieurs; behalve de reeds voorziene vijf uit stellen, kunnen zij nog een zesde en zevende uitstel bekomen. Zij zullen slechts een vrijlating bekomen, zo ze op de zeven uitstellen geen aan spraak meer kunnen maken. Bij het indienen van hun aanvraag om vrij lating moeten ze reeds ten minste twee jaar mijncorpsingenieur of on dergrondsmijningenieur zijn. 2) Studenten in genees- en vee artsenijkunde, behalve de reeds voorziene vijf uitstellen kunnen ze een zedde en een zevende uitstel be komen. Zo ze houder zijn van een diploma van doctor in de genees- of in de veeartsenijkunde, kunnen ze van de dienst vrijgesteld worden bij wege van ter beschikkingstelling ten behoeve van de minister van Koloniën. 3) Studenten, die him middelbare studiekring beëindigden: De over gang van de middelbare naar de hogere studiën is geen bezwaar meer voor uitstelverlening. Overgangsbepalingen Zijn gerechtigd om bij aangete kend schrijven een aanvraag in te dienen bij de provinciegouverneur, waaronder de gemeente, waar ze voor de militie ingeschreven zijn, ressorteert: 1) de dienstplichtigen der lichting 1953, bedoeld bij de bovenstaande blijvende bepalingen, voor zover die bepalingen van de vroegere wet af wijken; 2) de dienstplichtigen der lichting 1953, die op 31 Januari 1952 de eisen vervulden tot het bekomen van uit stel of vrijlating, resp. voorzien dooi de wet van 15 Juni. 1951, als beho rende tot de categorie der mijn- corpsingenieurs of van het onder gronds mijnpersoneel en die in Ja nuari hun aanspraken niet hebben doen gelden; 3) de dienstplichtigen der lich ting 1953 die op 31 Januari 1952 de eisen vervulden tot het bekomen van de bij art. 12 der wet van 15 Juni 1951 voorziene vrijlating als behorende tot een gezin met ten minste zes kinderen, of op grond van drie broederdiensten en die in Januari hun aanspraken niet heb ben doen gelden. Al de belanghebbende dienst plichtigen der lichting '1953 worden verzocht hun aanvraag onverwijld bij de provinciegouverneur in te dienen met nauwkeurige opgave van hun identiteit, adres, alsmede van de gemeente, waar ze voor de mili tie zijn ingeschreven. Die aanvragen zijn niet meer ont vankelijk zodra de termijn van de werkelijke dienst begint te lopen, nl. op de dag waarop ze zich bij hun eenheid moeten voegen. Twee verdienstelijke leden vereremerbt. De gevierde Jubilarissen bij Tiet A.C.W. te Beselarenamelijk de Heer Voorzitter Leopold Masschelein en Bestuurslid der Heer Odiel Clarisse, omringd door de sympathieke Heer Volksvertegenwoordi ger Jerome Stubbe, Z. E. H. Dewaele, gewezen onderpastoor van Beselarethans pastoor op de St-Jacobsparochie te leper, de Heer Burgemeester Dr A. Defever, Z. E. H. Debyser, pastoor van Bese lare. Verder Bestuursleden van het plaatselijk A.G.W. en de vlaggen der verschillende katholieke verenigingen. Frlgidairc. gebouwd dooi Genera! Motors, wordt alleen verkocht bij Stevens Gebr-, Vandèn Peereboomplaats 7. Iepes (Tel. 249) Stevens Ccbtfeperstraat S. Popciingc (Tel. 94) Stevens Ccbr„ Óoststraat 37. Rocselare (Tel 362) Contort Electrjc, Botcrstraat 48. leper (Td. 249) Frigjnot, KapeUestraat 93, Oostcode (Tel 741.19) NIEUWE DALING VAN HET INDEXCIJFER RECHTERLIJKE ORDE Voordrachtlijsten der candidates, voor de vacante plaats van voor zitter van de rechtbank van eerste aanleg te Vcurne Candldaten van het Hof van Be roep Eerste candidaat: dhr Lefebvre, rechter in de rechtbank van eerste aanleg te leper, ere-krijgsauditeur te velde, substituut-auditeur-gene raal gedelegeerd. Tweede candidaat; dhr Rommel, onderzoeksrechter bij de rechtbank van eers'.s aanleg te Kortrijk, ere- eerste substituut - krijgsauditeur te velde, ere-tweede burgerlijk magis traat bij de bestendige krijgsraad te Brugge. Candidaten der Provincieraad: Eerste candidaat: dhr Valcke, kinderrechter in de rechtbank van eerste aanleg te Veurne, substituut- krijgsauditeur te velde, ere-burger- lijk magistraat voorzitter bi.j de bestendige krijgsraad te Brugge. Tweede candidaat: dhr Faure, advocaat te Diksmuide. Het index-cijfer voor de maand Juli bedraagt 411,5 punten tegen over 413,2 voor de voorafgaande maand Juni. Dit is een verminde ring van 1,7 punt. Het index-cijfer der groothan- delsprijzen dat in Mei 444,6 bedroeg is in Juni gedaald tot 435,7 punten. In Westvlaanderen worden de grootste prijzenverschillen vastge steld van de ene stad tot de andere, 426,5 in Brugge, 423 in Roeselare, 412 in Oostende en 409 in Veurne, De goedkoopste stad is Eupen met 400,8 punten. Verder bedraagt het index-cijfer 408,4 in de stad Antwerpen, 406,7 te Brussel, 405,7 te Luik, 407,3 te Hasselt, 403,7 te Aarlen en 411 te Gent. Door auto uit Poelkapelle. Toen de 77-jarige Marie Luy- paert, weduwe Fr. Wallaeys, wo nende Hazelstraat te Lichtervelde, Zaterdagnamiddag omstreeks 17 u. de steenweg dwarste, werd zij ge grepen door de auto van Anne- Marie Nevejan uit Poelkapelle en ten gronde geslingerd. Ooggetui gen, die onmiddellijk toespron gen, vonden nog slechts een lijk. Het oudje was sinds geruime tijd sukkelachtig en had de auto niet gezien, daar deze kort op een an dere volgde. Verleden Zondag is voor de ge meente Beselare een grote feest dag geworden. Het A.C.W. vierde immers haar 25-jarig bestaan. Te dier gelegenheid werd dan ook een welverdiende hulde ge bracht aan twee verdienstelijke leden van het A.C.W., namelijk de Voorzitter Leopold Masschelein en Bestuurslid Odiel Clarisse. Beiden mogen zeker als de pioniers ge noemd worden van het A.C.W. te Beselare, want 25 jaar geleden, toen het A.C.W. gesticht werd op deze gemeente, stonden zij ook reeds in de bres. Thans hebben zij het geluk mogen smaken van het geen zij na een kwarteeuw hard zwoegen en werken te Beselare tot stand hebben gebracht. Ter gelegenheid van deze feest viering waren alle huizen dan ook feestelijk bevlagd. Te 9.30 u. vergaderden alle leden van het A.C.W. in het lokaal De Drie Koningenop de Markt plaats. Stoetsgewijze, met de plaat selijke muziekmaatschappij Sinte Ceciliavooraan, ging men naar de parochiekerk, waar te 10 uur een plechtige H. Mis werd opge dragen voor de afgestorven leden van het A.C.W. te Beselare. Tij dens deze H. Mis hield Z. E. H. Dewaele, gewezen onderpastoor de zer gemeente, thans pastoor op de St-Jacobsparochie te leper, een in drukwekkend sermoen waarin hij hulde bracht aan de koene stich ters van het A.C.W, te Beselare. Na deze H. Mis had op het Ge meentehuis de plechtige ontvangst plaats. Het was de Heer Burge meester Dr A. Defever die hen verwelkomde en een korte toe spraak hield waarin hij hulde bracht aan de gevierde Jubila rissen. De Hr Voorzitter Leopold Mas schelein dankte daarop de Heer Burgemeester voor al de hulde en lof die hen te beurt viel. Daarna werd de erewijn aan al de aanwe zigen aangeboden. 's Namiddags werd een stoeti gevormd waaraan al de leden van het A.C.W. deelnamen. Met de har monie «Onder Ons» van het Chris ten Werkersverbond te Wervik vooraan, ging de optocht langs de bijzonderste straten der gemeente om te eindigen aan het gedenkte ken der gesneuvelden, waar de gevierde Jubilarissen bloemen neer legden. Na deze optocht had Op de Markt een grote feestvergadering plaats in open lueht. Het Inleidend woord werd uitgesproken door de Hr Abdon Bouckaert, ondervoor zitter van het A.C.W. te Beselare.' Daarna volgde de indrukwekken de feestrede van de Hr Volksver tegenwoordiger Jerome Stubbe.- Spreker bracht eerst een welver diende hulde aan de twee gevier-; de Jubilarissen en gaf daarop een overzicht over hetgeen door het A.C.W. werd verwezenlijkt te Be selare. Voor de toekomst verhoopt hij dat ze de ingeslagen weg zul len blijven bewandelen, maar nu, en meer dan ooit, alles zouden in het werk stellen opdat de jeugd van heden niet zou verloren gaan. Bij het einde van zijn rede over handigde hij dan het Syndicaal Ereteken aan de gevierde Jubila rissen. Vervolgens werden de ge- vierden met bloemen overladen. De gevierde Hr Voorzitter Leo pold Masschelein dankte dan in het kort al de aanwezigen voor al de lof en hulde die hen te beurt viel. Deze Jubileumviering werd be sloten met een prachtig muziek- concert door de Harmonie On der Onsvan het Christen Wer kersverbond te Wervik en een grote tombola aangeboden aan al de leden van het feestvierend A.C.W. te Beselare. Aan de gevierde Jubilarissen bieden wij onze hartelijke geluk wensen. OOST STRAAT, 1-19 HP T F L F F O O N i 2 6 5 ZEER RIJKE KEUS De gevièrden na de uitreiking der eretekens. Men bemerkt v.l.n.r.: Zuster Marie-Flora, Zuster Marie-Louise, dhr Burgemeester van Wa tou, dhr G. Brutsaert en Z.E.H. Het Nationaal Feest van 21 Juli werd Zondag 27 Juli te Watou plechtig gevierd. Na de Hoogmis en Te Deum had een korte hulde plaats bij het ge denkteken der gesneuvelden. Vervolgens had in het Ouderlin gengesticht een ontroerende hulde plaats aan twee toegewijde kloos terzusters, die sedert meer dan 25 j. ten dienste staan van de ouden van dagen. Zuster Marie Flora (in de wereld Mej. Marie Desplenter Devisschere, Pastoor te Watou. uit Hooglede) en Zuster Marie- Louise (in de wereld Mej. Philo- mène Baetens uit Wetteren) ont vingen van dhr Burgemeester het Burgerlijk Ereteken 1° klas en wer den geluk gewenst namens de ge meente. Nadien was het de beurt aan dhr G. Brutsaert om, namens de Com missie van Openbare Onderstand, zijn gelukwensen uit te spreken. Spreker overhandigde aan de ge- vierden eveneens een prachtig ge schenk, onder vorm van een gas- vuur. Een talrijke menigte Watou- naren juichte de gevierden harte lijk toe. Dank zij de nieuwe moloroplianging wordt bij de Chevrolet alle trilling doeltreffend vermeden. De centrale stuuraandrijving voorkomt schokken in het stuur, terwijl de diagonaal gemonteerde achterschokbrekers dc stabiliteit van de Chevrolet nog verhogen. Chevrolet, de bij uitstek comfortabele wagen, verschaft U bovendien nog meer rijgenot door zijn volautomatische Power-Glide* transmissie Vraag een proefrit aan de Officiële Dealer Op De Luxe modellen, tegen bijbetaling. 27 millioen gebruikers gaven de voorkeur aan Man uit Wervik door auto dodelijk gewond. Vrijdagavond 25 Juli, rond 20.15 uur ontstond in de Ieperstraat, op de grote staatsbaan Menen-leper ter hoogte van het gehucht Ma Campagne te Menen, een ernstig en dodelijk verkeersongeval. Bij het oversteken der straat werd de wielrijder Deriemaesker, 61 jaar, wonende te Wervik, gevat door een auto gestuurd door A. V. uit Gullegem. De wielrijder werd omvergeworpen en kwam met het hoofd terecht tegen de wind scherm van de auto. Zeer ernstig gewond aan het hoofd werd hij bij hoogdringendheid overgebracht naar de kliniek Wahisstraat, te Menen alwaar hij niettegenstaande de beste zorgen in de loop van Maandag 28 Juli aan de gevolgen zijner ernstige kwetsuren bezwe ken is. De politie opende het onderzoek en verwittigde ook het Parket van Kortrijk dat na het overlijden van het slachtoffer Maandag ter plaat se afstapte. KAHT00RM0BILAIR - BENODIGDHEDEN VERHURING - ONDERHOUD - HERSTELLING H A N O E LS DRUKKERIJ KOPIEERDIENST Een zwaar en enkele licht gewonden. Dinsdag in de voormiddag, om streeks 11.30 uur, deed er zich langs de Ingelmunstersteenweg te St-Baafs-Vijve een vrij ernstig on geval voor. Het regende lichtjes en ter hoogte van het klooster der Eerw. Zusters van de H. Jozef kwam uit de richting Ingelmun- ster een personenwagen aan gereden, gevoerd door Hr Baeghe Jeroom, uit Ingelmunster, die ver gezeld was van zijn 24-jarige doch ter Monique. Op hetzelfde ogenblik kwam uit de richting Waregem ook een per sonenwagen Ford aangereden, gevoerd door genaamde Vande- walle Julien, garagist uit Oost- rozebeke, die vergezeld was van zijn vrouw en hun 3-jarig kindje. Door de gladheid van de weg, wegens de regen en de oneffen heid, glipte laatstgenoemde auto weg, en kwam terecht tegen de auto gevoerd door Hr Baeghe, welke uiterst rechts van de weg reed. De slag moet vrij hevig geweest zijn. De Hr Baeghe werd uit zijn voertuig gehaald met verwondin gen aan het aangezicht en kloeg over inwendige pijnen, terwijl zijn dochter er erger aan toe was. Zij had vrij ernstige snijwonden op gelopen aan het aangezicht, ter wijl de knieschijf denkelijk gebro ken is. In de aanrijdende auto liepen de vrouw van de geleider en hun kindje slechts oppervlakkige schrammen op, terwijl de geleider ais bij wonder geen letsel opliep. Eerstgenoemden werden door een bijgeroepen dokter, Heer Vande- putte, uit Wakken, naar de kli niek te Izegem overgebracht voor verdere verzorging, terwijl de licht gekwetsten door de Zusters van het Wit Gele Kruis werden ver zorgd. De rijkswacht uit Wakken kwam ter plaats en deed er het nodige onderzoek en vaststellingen. Joseph Smith, een 52-jarige En gelsman uit Ardwick (Manches ter), die sinds drie jaar blind was, heeft plotseling, terwijl hij in de Katholieke Sint-Aloysiuskerk in Manchester de H. Mis bijwoonde, het gezicht terug gekregen. De ge neesheren, die hem naderhand on derzochten, hebben verklaard dat er geen enkele wetenschappelijke uitleg bestaat voor deze genezing. Joseph Smith had, sinds hij tij dens de oorlog gekwetst werd aan het aangezicht, 59 heelkundige be werkingen ondergaan. Niettemin slaagden de dokters er niet in zijn gezicht te redden. In 1949 werd hij helemaal blind. Thans woonde hij te Manchester de H. Mis bij, toen hij plotseling vaststelde dat hij het kruisbeeld op het altaar kon zien. Ik kan zien, ik kan zien! riep Smith. Nu ga ik één ding doenzei hij later, ik ga hard werken ten voordele van de blinden. Ik wil geen enkele gelegenheid laten voorbijgaan om een blinde te hel pen, na wat ik doorstaan heb. Te Solré-sur-Sambre ontstond Dinsdag jl. twist tussen twee gebroe-1 ders omwille van een meisje waarmede' de oudste wilde in het huwelijk tre den. De oudste, een gebrekkige schaap herder met een houten been, ver moordde zijn jongere broeder met een herdersmes en gaf zich vervolgens ge vangen aan de politie. De 27-jarlge Jean Coppens, van Franse nationaliteit, die zich ln het vreemdelingenlegioen had laten inlij ven en in Indo-China de ene onder scheiding na de andere verwierf, kwam thans in Frankrijk terug en gaf zich bij de politie aan, in gezelschap van zijn advocaat, om zich te verantwoor den voor talrijke misdaden die hij in de Parijzer omgeving pleegde. HIJ was reeds bij verstek tot 20 Jaar veroor deeld en zal voor het Assisenhof ver schijnen. Zondagavond is te Herzele een tweejarig meisje al spelend in een was ketel terecht gekomen. De ouders, on gerust over het lang wegblijven van hun kind, ontdekten het lijkje pas1 2 uren na de verdrinking. GENERAL' MOTORS CONTINENTAL Naamloze Vennootschap ANTWERPEN IEPER C. MOTTRIE, Garage Moderne. Maloulaan 28-30 - Tel. ROESELARE G. VEREENOOGHË, Zuidstraat 20 - Tel. 131. VEURNEGARAGE AMERY. De Pannestraat 31«,Tel. 310 149 Door wasmachine. Mevr. Anna Gielen, 42 jaar, uit Richelle, is Woensadgmorgen door haar wasmachine geëlectrocuteerd. De ongelukkige was op slag ge dood. Een dode en twee ernstig gekwetsten uit Moeskroen. Zondagnamiddag, omstreeks 15 u. deed zich op de steenweg Oostende- Diksmuide een moto-ongeval voor, dat een dode en twee ernstig ge wonden. eiste en wellicht te wijten is aan een breuk van het zijspan of het plots remmen. Het rijtuig botste eerst tegen een boom. en kwam daarna ln de gracht terécht. De 45-jarige Urson Du-pont, Van Overscheldestraat 132, Moeskroen, die terugkeerde van een vispartij- tje, werd de borstkas ingedrukt en op slag gedood. Zijn 19-jarige zoon Norbert, die op de duo-zitting zat, liep zware verwondingen op aan de benen en Jozef Van Genechten, 23 jaar, zelfde straat 156, die in de side-car had plaats genomen, heeft een dubbele schedelbreuk. Dr Hosten en Rambour van Diks muide deden de slachtoffers naar de kliniek te Roeselare overbren gen; ook E. H. Ghyselen kwam ter plaatse voor het H. Oliesel. Dinsdag waren de leden van het bloeiende Werk van de Akker te Boezinge in feest. Na een plechtige H. I.Iis te lo u., ter intentie van de leden had ten gemeentehuize een ontvangst plaats. Dhr Thibault de Boesinghe over handigde aan drie verdienstelijke leden der vereniging het landbouw- ereteken 2° Klas, namelijk aan de heren Vanderjeugd Jules, voorzitter, Vanhove Charles en Dewaele Julien allen sedert meer dan 25 jaren be drijvig in het bestuur van het Werk van de Akker. De vereremerkten werden eveneens geluk gewenst door Z. E. H. Vanneste, pastoor te Boezinge. Nadat aan de aanwezigen de ere wijn was aangeboden werd geza menlijk een bezoek gebracht aan de Drachtige tentoonstelling ln de lo kalen van de school ondergebracht. De leden van het Werk van de Akker poseerden samen met overheids personen na de plechtige viering even voor onze fotograaf. Vooraan in het uwddei» bemerkt men de drie gevierden van deze heuglijke dag. SCALDISWEBKEN RUIEN (8990) Voor TT, vrienden en sympathi santen, dit iDotrt relaas! Voor U, onverschilligen, die minachtend de schouders optrekt, zeggend: «Wat is dat, die Kajotterie? Onbekend is onbemind! WAT DE K.A.J. IS?... Laten wij ze zelf aan 't woord in hun Jong-K.A.J. WET: «Wij beminnen Arbeid, Volk en [Vlaanderen! Rein in gedachten, in woord en [in daad! Wij dienen en helpen! Wij bidden en zullen veroveren! En Christus, de Koning, zweren [we trouw! Edele jongens en meisjes zijn het, schoon, voornaam, met breed gezichtsveld, zoekers naar waar heid en schoonheid, vol jonge energie en christen Idealisme! Mgr Cardyn, de wereldberoemde durver, is hun leider! De Zwarte Generaal heeft het weer eens aan gedurfd, de trompet te steken, alle Kajotters en Kajotsters op te roepen, om, in bedevaart naar Lourdes te gaan! 20.000 en 525 zieken, K.A.J. en V.K.A.J., na lang sparen en vele opofferingen, gaven gehoor! Uit ons arrondissement: 90 Kajotters en 32 zieken! 157 Kajotsters en 8 zieken, gaan ln bedevaart naar LOURDES! Het verlangen van zovelen! De hoop der Zieken! De reisd-room der verloofden! Het aantrekkingsmilieu van heel de Christen wereld! We citeren voor ons arrondisse ment: De K.A.J. van leper, Geluwe, Langemark, Passendale, Vlamertin- ge, Wervik, Zonnebeke, Beselare en tie Vakschool van leper! De V.K.A.J. yan leper, Geluwe, Langemark, Passendale, Poperinge, Vlamertinge, Voormezele en Wer vik! Op 29 Juli zijn de Kajotsters vertrokken! Op 4 Augustus ver trekken de Kajotters! Ze nemen mede 25.000 INTENTIEBRIEVEN! Ze zullen ze neerleggen in de Grot, aan de voeten van O. L. Vrouw! Betrachtingen van hpti families, hun geburen, vrienden, werkmakkers, van al de mensen jvan de parochie, van ons arrondis sement! WELKE ZIJN DE GROTE INTENTIES? De zieken, de vrede, onze fami lies, onze parochies, onze arbeids- 'middens en de werklozen, de le vensroeping van de arbeidende Jeugd, de Paus, de Bisschoppen, de missies, en de vervolgde Kerk, de wereld, de K.A.J. en de Christe lijke ontvoogding van de Arbeiders stand! En daarvoor zullen ze bid den en communiseren, dag en Uacht! Die intenties worden gestoken in gesloten omslag!... Toevallig was lik op Bureel K.A.J. en vond daar die blauwe enveloppen! Klaar en duidelijk was daarop gedrukt: «Verzoek geen geld in deze omslag te steken! Deze kleine détail weze van nut, voor de filosofen van Zondagvoor middag, na de missen, die orakel den: Zie je, hoe ze geld klop pen! Bedrogen dus, alweters, uit eigen rangen!... EN DE ZIEKEN!... Ja!... Die Zieken! Kajotters en Kajotsters hebben prachtzieken, voorbeelden van ziekenapostolaat, die lijden, offeren en sterven voor anderen, voor bekeringen, met de klagende pijnen in long of li chaam, maar toch met de jonge lentelach op het edel gelaat, vol christen idealisme! Ik heb aan zovelen hun ziekbed gestaan!... Zij gaven me moed!... Zij, die ziek en hulpeloos de lijdens kelk moesten dragen! Ik droeg nog in 1949, op de Zie kendag te leper, 'n Kajotster, voor wie geen lachende horizont, geen vrouwelijk geluk bestond!... Juist daardoor leidde ze 'n rijk inwendig leven!... Haar teveel aan liefde straalde zegenrijk naar buiten, voor ziekenapostolaat! Ach!... Die schone jongens en meisjes, in de Sana's, uit de Ka- j otterswereld, die als reine sterren staan, boven een wereld van laag genotzoeken en zelfzucht! Rappe- leert U Pol Victoor, Zaliger! Immer staat zijn foto op mijn bureau, en inspireert me dit schrijven! De edele lijdenden, die in ziekenapos tolaat troost en licht zijn voor hen, die evenals zij, in zware beproeving en lijden, de weg niet kunnen vin den!... Ze stichten ons, met de krop in de keel! En gij, die dit leest, voelt ge geen sympathie, geen liefde voor de K.A.J., voor zijn zieken?... Haalt ge nu nog' onverschillig de schouders op?... Neen!... Het kan niet!... Naastenliefde, humaniteit, klopt in uw hart!... WAT GAAN ZE DAAR DOEN IN LOURDES? Om 'n nieuwe wereld bidden! Ook de K.A.J. en V.K.A.J. van ons arrondissement heeft daar: com- muniemis, onderrichting, kruisweg, sacramentsprocessie met zegening der zieken, kaarskensprocessie, ge bedswake aan de Grot, dag en nacht, door groepen van 150, die mekaar opvolgen! HET AFSCHEID VAN DE ZWARTE GENERAAL! Op 5 Juni schreef Mgr Cardyn: n Ik lig hier. op, mijn ziekbed en denk dag én 'nacht aan de beteke nis van onze nakende bedevaart!... Maria, Onbevlekt Ontvangen, bid voor ons! Wij nemen onze toevlucht tot U! Roerend afscheid!... RADIO-UITZENDINGEN! Lezers en Lezeresjes, documen teert U tijdens de Bedevaart! Leeft ze mede!... Bidt mede!... 3 Repor tages van de Bedevaart! Elke avond korte mededelingen! Na de bede vaart, grote reportage met alge meen beeld over het verloop! GOE REIS! Tot wederzien!... Bouwers van een nieuwe wereld! Vrije, geëerbie digde arbeidersstand! Nieuwe kris ten mensen! Voorbeelden van ons arrondissement! Liefde van Vlaanderen! Hoop van België! Vrede van de wereld! Rijk staat uw boom in Lourdes- [lucht! Beladen met Kajottersvrucht! O. L. Vrouw van Lourdes, zegene [U! f ROVEN'.' de trein vertrekt terwijl de handen wuiven ten afscheid. IONDER: de groepsfoto van de bedevaardsters aan het station te Poperinge. De grote bedevaart, naar Lour- des van 20.000 Kajotters en Ka jotsters is Dinsdag 29 Juli be gonnen. Wij waren er getuige van hoe Dinsdagavond te Poperinge 56 Ka jotsters als afgevaardigden der Purperstede vertrokken. In het Volkshuis werd afscheid yen omen en werd hen goede reis toegewenst door Z. E. H. Deken Geldof en door dhr Herpelinck, namens het A.C.W. In groep en al zingend trokken 'Ie bedevaardsters welgezind naar het station. Nog even een groeps foto, nog een lach... en een traan hij het afscheid en dan de trein in, de blauwe trein die zij niet meer zouden hoeven te verlaten alvorens in Lourdes toe te komen. Wuivend bogen de meisjes uit de vensterramen van de trein toen (leze te 19.19 uur vertrok, wuivend stonden de familieleden en ken nissen op de kaai om nog een laatste goede reistoe te wui ven. Zo vertrok een eerste afvaar diging uit de Westhoek om onder weg nog andere groepen op te Pikken. Reeds werden statistieken over (leze reusachtige bedevaart ge schreven. 20.000 Kajotters en Ka jotsters, waarvan 525 zieken en 534 Kajotters-soldaten in uniform de feis meemaken. 2.700 treincom partimenten dienden genummerd, 25 kgr. spoorkaartjes werden uit gedeeld; ge bedevaarders wordeh mulergebracht in 150 hotels én i S™eer heel de groep een uitstap naar de Pyreneeën wordt het een karavaan van 7 kilometers lang. Het gelijkt dus wel een echte volksverhuizing. Zelfs de toldien- sten moesten voor de gelegenheid hun diensten verdubbelen. Wij wensen Vlaanderen arbei dende jeugd een goede reis en een vrome bedevaart toe naar Maria's genadeoord. de FRANSE TAAL aanleren! Laat uw kinderen goed en rap Zendt ze daarom naar liet Place 2 HERSEAUX VOORBEREIDENDE en' MIDDELBARE AFDELING HANDELSWETENSCHAPPEN Diploma van bureelbediende, hulp- boekhoudster, steno-dactylo in bei de talen. SNIJ- en NAAILESSEN Huishoudelijke Opleiding. Herseaux is gemakkelijk te berei ken: een autobus vertrekt elk uur van t station te Kortrijk en staat drie kwartier later vóór het Pen sionaat te Herseaux. (8759)

Het Wekelijks Nieuws (1946-1990) | 1952 | | pagina 7