Izetiberge, Oase van Mariaverering in het vreedzame Veurne- Ambacht Het Folkloristisch Garnaalfeest te Oostduinkerke I MotOCrOSS Westouter - Zwartenberg BACHE of TENT De Golfbillard der Kampioenen Zonder reuze Prijskampen... maar wel met de Het Nationaal Huldebetoon aan Z. M. Koning Albert en aan de Helden van de IJzer te Nieuwpoort Zondag 10 Oogst PUROLPOEDER RADAR, gegeven door uw winkelier op allerbeste produkten. EEN GOEDE RAAD LET WEL OP LEGERSTOCK PITTEIVI Mieuwsjes in 't korf VALLENDE ZIEKTE SN ZENUWZIEKTEN dokter Roland Vijfde Familiaal Zomerfeest van de Middenstand te I ze gem De Kampioen der Caféspelen VALCKE - HEULE - Tel. Kortrijk 231.62 Uitspraak in hef dodelijk ongeval aan Hief Eilandje Fietser doet dodelijke val te Korfemark OVER DE ATLANTISCHE OCEAAN PER HELICOPTERS Smartelijk ongeval te BoescSiepe De kinderverlam ming duikt weer op GEHEIMZINNIGE TUIGEN BOVEN NOORD-AMERIKA Kindertehuis uitgebrand te Nieuwpoort Ernstig verkeersongeval te Nieuwpoort Torpedo doet bag germolen zinken te Boulogne De moord te Pittem Bezoekt de Expositiezalen RADAR, Consciencestraat, 20 Kortrijk. Herdenkingen, die elk jaar terugkeren en steeds opnieuw ge lijkmatig verlopen, dreigen al spoedig aan belangstelling te verliezen en in sleur en slenter te vervallen. Dit is echter helemaal niet het geval voor het jaarlijks hulde betoon, dat elk jaar te Nieuwpoort, aan de boorden van de IJzer, door gaat. Integendeel, elk jaar groeit de belangstelling en meteen de deel name uit alle hoeken van het land. Dit heeft verschillende oorzaken. Vooreerst aan de zijde van het stadsbestuur een groep organisatoren, die met hun ijver en hun ondervinding steeds opnieuw enthousiasme voor elke plechtigheid weten op te wekken. Daarbij komt de uitstekende ligging van Nieuw poort, waardoor het voor de deelnemers, na de plechtigheden, een enige gelegenheid is om eens een aangename namiddag door te bren gen aan zee, in een badplaats, die in spoedtempo wederopbloeit en ontwikkelt. HEILIGE MIS Van in de voormiddag reeds stroomden Zondag de autocars met deelnemers uit verre streken toe in het IJzerstadje, dat hen met vlaggengewemel verwelkomde. Rond 10 uur werd het een echte toeloop, toen de speciale trein in kwam. Velen begaven zich eerst naar de kerk, die voor de gelegen heid mooi versierd was. Daar was geen plaats genoeg voor al de aan wezigen om de H. Mis bij te wo nen. Verschillende personaliteiten waren er ook reeds aanwezig. Na de H. Mis weerklonk in de ruime beuken het vaderlands lied. DEFILE EN OPTOCHT Na de H. Mis stelden de perso naliteiten zich op vóór het Stad huis op de tribune. Onder hen be merkten we Luit.-Generaal Lebout- te, die de Koning vertegenwoor digde, en Luit-Kolonel Simays, als vertegenwoordiger van de Minis ter van Landsverdediging. Verder de Hr Callens, militair komman- dant van Brabant; Hr Consul Ala- brune, vertegenwoordiger van de Gezant van Frankrijk; Lord Jelli- coe, vertegenwoordiger van de Ge zant van Engeland; Generaal Wil- lems, voorzitter van het Koning Albertmonument; Luitenant-Gene raal van Strydonck de Burkel, voorzitter van het Nat Verbond van hét Aandenken; de Hr Burge meester Gheeraert; de HH. Sche penen Braet en Symoens; de Heer Van Elslande, arrondiss.-commis- saris; de Burgerlijke en Militaire Overheden van Nieuwpoort en verder nog Voorzitters van ver schillende vaderlandslievende groe peringen, over gans het land ver spreid. Vóór al deze personaliteiten marcheerde een stijlvolle stoet over het Marktplein naar het groot Albertmonument. Aan deze stoet namen deel; het Britisch Legion Continental Office, la Le gion du Feu «Nord France», de 81" D.I.T. Franqais, het Verbond der Moeders en Weduwen van de Oorlog van Brussel, het Verbond der Gekwetste Longen, de N.V.I. met afvaardigingen uit 10 verschil lende plaatsen. De talrijkste groep was wel deze der Oudstrijders. Daarvan waren afvaardigingen van 46 afdelingen aanwezig. Daar op volgde het Nat. Verbond der Verminkte en Invalide Soldaten van Heist op de Berg, de U.N. O.I.G., de Vuurkruisen met af vaardigingen uit 21 plaatsen, de N.V. der Ridders met Zwaarden, de N.V. Oorlogsvrijwilligers 14-18 en 40-45 van Antwerpen en Gent, de V.V.V. uit St Joost ten Noode, de Veteranen van Koning Albert uit 12 verschillende gemeenten, de Cercle «Les Albertistes» uit Brus sel, de Verbroedering der ,Opne- mingsdienst van de Artillerie, le Front Unique des Combattants d'Ixelles, de Menslievende Red dersmaatschappij Union et Con stance de Militaire Weerstands organisatie van Brugge, de O.M. B.R. van Brussel en Roeselare en het Geheim Leger van Knokke. De vele honderden afgevaardig den van al deze groeperingen, wer den voorafgegaan door een 350-tal vaandels, wat een bont gewemel veroorzaakte en een fladderend geklapeer, nog aangemoedigd door een sterke zeewind. Voor de op luistering zorgden de muziekkapel van de Belgische Zeemacht en de Koninkl. Philharmonie van Nieuw poort. Deze indrukwekkende stoet be gaf zich naar het Albertmonu ment, gevolgd door de personali teiten. Aan het Gedenkteken der Verbroedering van de Opruimings dienst der Artillerie, aan het Vre degerecht, werd even halt. gehou den om het vaderlands lied uit te voeren. HET HULDEBETOON Aan het Koning Albertmonu ment zorgden een mooie versie ring en een keurige afsluiting voor de aantrekkelijkheid en de orde. Nadat de vlaggen zich rond om het reusachtig ruitersstand- beeld geschaard hadden, werd on der een dreigende hemel gewacht op de aankomst van de persona liteiten om de plechtigheid een aanvang te doen nemen. Deze aankomst werd aangekon digd door bazuingeschal. Het pro gramma zette in met de march der Veteranen van Albert I, ge speeld door de Muziekkapel van de Zeemacht. Generaal van Strydonck de Bur kel nam dan het woord om allen te danken voor hun aanwezigheid en om hun blijken van gehecht heid aan een roemrijk verleden. Vervolgens zette hij twee verlan gens voorop, die dikwijls door Ko ning Albert geuit werden: dat nl. nooit de heldenmoed van vele ge vallen strijders mocht vergeten worden en dat de jeugd moet ge vormd worden in liefde tot het vaderland, opdat zo de offers van al die gevallen helden niet tever geefs zouden zijn. Hij sloot zich hierbij aan en deed een beroep op de jeugd vooral om in die zin de toekomst in te gaan. Ter afwisseling werd dan de march La Charge de Burkel uitgevoerd. Vervolgens hield Burgemeester Gheeraert een merkwaardige rede waarin hij ook de vele aanwezi gen, talrijker dan ooit, begroette en welkom heette. Hij bracht in herinnering de droevige dagen van die hopeloze strijd, die gevuld waren met ellende en ontbering, om te eindigen met een verdiende zege, onder de aanvoering van een groot Vorst. Hij besloot met een oproep te doen tot de oudstrijders om elk jaar terug te keren naar deze plaats, die zeker de geschikt ste is om deze roemrijke gebeur tenissen te herdenken. Onder het spelen van enkele stemmige muziekstukken, werden dan vele en prachtige bloemen kransen neergelegd aan de voet van het Ruitersstandbeeld, uit naam van de meest verschillende personaliteiten en vaderlandse groeperingen. Het. vaderlands lied besloot dan dit prachtig huldebetoon. Tijdens de plechtigheid aan het Koning Albertmonument werd de provinciale vlag van de N.S.B. Westvlaanderen vereremerkt met het lint van Koning Albert I. VERDERE PLECHTIGHEDEN De Overheden begaven zich ver volgens naar het monument der Engelse Gesneuvelden, waar ook bloemen neergelegd werden, ter wijl het Engels volkslied weer klonk. Opnieuw werd een stoet ge vormd, ditmaal tot aan het ge denkteken der 81" D.I.T. Fran- gaise. De Vice-President van deze groepering, dhr Baillot, huldigde daar in enkele woorden de Franse gesneuvelden, die in hun strijd voor de geallieerde zaak, recht en vrijheid verdedigd hadden en sloot zich ook aan bij het grote hulde betoon van pas er voor. Ook daar werden, bij het weerklinken van de Franse volkshymne, bloemen neergelegd. Ten slotte ging de stoet nu nog verder naar het IJzergedenkteken. Na één minuut stilte tot. nage dachtenis van al de. Belgische en geallieerde strijders, werd daar het woord gevoerd door de Heer Seeldraaiers, voorzitter van de N.S.B. Antwerpen. In gloedvolle woorden hield hij een betoog voor de blijvende eenheid van ons land en deed hij een oproep tot blijven de samenwerking, opdat de jeugd onze mooie tradities zou kunnen voortzetten. Tot slot werden ook daar bloemen neergelegd onder het spelen van Naar Wijd en Zijd Zo eindigde deze reeks plechtig heden in een enthousiaste atmos feer onder een nooit gekende volks toeloop. HET WEKELIJKS NIEUWS zaterdag Aug. 1952 Blz. 6. Vrijdag 15 Aug. (O. L. Vr. Hemelvaart), te 15.30 uur 135.000 frank prijzen SIDE-CARS - SENIORS - JUNIORS B.M. B. - A.M. C. I. - V.C.W. - M. C. N.F. 25 fr. inkom (programma gratis). (9210) Zondag a. s. zal dan voor dn tweede maal het groot garnaal- feest plaats hebben in de bad plaats te Oostduinkerke. Het laat geen twijfel, over dat het weerom het buitengewoon vertoon wordt van de eerste uitgave. Spijt het onmenselijk slecht weer groeide deze feestelijkheid vorig jaar uit tot een onvergetelijk schouwspel waarvan duizenden kijklustigen genoten. Dit jaar zal het programma al vast de vele seizoengasten en onze buitenmensen bekoren en hen Zon dag, van de vroege morgen reeds, naar de kust van Oostduinkerke lokken. Hot Prof/rammei: In de voormiddag: 10 u.: Wan delconcert en stoet met. de gar naalvissers; prijskamp in 't gar- naalvissen te paard; prijskamp in 't garnaalvissen voor kinderen. Op de middag: In spijshuizen en hotels, prijskamp in 't aanbieden van speciale garnaal- en visge rechten. Na de middag: grote folkloris tische vissersstoet; openbare ko king en verkoping van de versge vangen garnalen; Vlaamse kermis. 's Avonds: Gekostumeerd volks bal Vissers en Visserinnetjes uit alle landen»; folkloristische bal letgroep De Heistse Klakker- tjes»; verkiezing van Mieke Gar naal ofte Miss Krevit De ganse dag door: prijskamp in streekkledij; fotowedstrijd; prijskamp in versiering van gevel en uitstalling. En vele andere feestelijkheden meer... AAN ALLEN DIE EEN van het leger kunnen gebruiken. Stel niet uit tot later, daar komt zeker een einde aan. Wij verkopen onze BACHEN aan spotprijzen tot alles weg is. Bruggesteenweg - Tel. Tielt 2063 (9087) In het Zuiden en het Oosten der U.S.A. kende men. 2 maanden grote droogte, die vo.r 25 milliard frank schade heeft berokkend aan de planterijen van tfabak, katoen, graan, groenten, enz. In het Groiewoua, Frank, 'jk, ontstond een uitgebreide bosbrand en 3.000 Ha. bos werd de prooi der vlammen. Vluchtende herten en everzwijnen, brandende takken op de rug meedragend, hielen bij tot het snel uitbreiden van de vuur haard. Er zijn geen slachtoffers en geen dorp werd geteisterd. Te Montreal, Ci.nada, ontstond eveneens opstand in c en gevangenis. De politie vuurde op de 700 mui tende gestraften waarvan een werd gedood. Een vleugel van de gevan genis werd in brand gestcken. Te Courcelles was een vrouw bezig haar tuin om te spitten toen zij plots op een zwerm wespen stoot te, welke zich onder -n kluit aarde hadden verscholen. De vrouw werd door de wespen aangevallen en zo danig gestoken dat sij er kort na dien aan is overleden. Te Fort Lee, Virginia, U.S.A., werd de filmster Rosalind Russell ernstig' gewond toen zij bij een film opname in een snelrijdende auto moest springen maar hierbij een zware val deed. In Oostenrijk is een Brusselse touringcar tegen een boom gereden. Een der inzittenden werd gewond. Naar andere berichten zou de wa gen in een ravijn zijn terechtgeko men wegens rembreuk. Radicale en zekere genezing door de ANTIPILEPTISCHE LIKEUR van Na de eerste fles houden de aanvallen op. Alle apothe ken. Voor de groothandel; 11, Avenue Simone, RHODE ST. GENESE. (9172) Zondag 11. had het Vijfde Fami liaal Zomerfeest van de Midden stand plaats in de hovingen van Kasteel Bosmolens. Vooraf in de voormiddag had het Congres van de Middenstandsjeugd plaats met te 10 uur een plechtige Hoogmis in de St-Hiloniuskerk, met kansel rede van Z. E. H. Kan. Colpaert, Nationaal Proost van de K.B.M.J. en het N.C.M.V., waarna de feest- vergadering plaats had in de Con gregatie, waar de rede van Z. E. H. Kan. Dubois, Algemeen Proost van de K.A., fel werd toegejuicht. Na het banket en de receptie ging te 14 uur het Zomerfeest door. Veel volk was aanwezig en na de verschillende tornooien en de de monstratie van M.A.C. onder lei ding van Monitor Luc. Vandewe- ghe, werd een korte rede gehouden door Heer Frans Tanghe, oud- Gouwleider van de K.B.M.J. Daar na kende het kabaret een buiten gewoon succes bij de aanwezigen, zodat bij de sluiting om 20.30 uur allen naar huis gingen na een wer kelijk prachtige dag doorgebracht te hebben in het midden van de K.B.M.J. De nieuwe PUT-BILLARD met 7 gaten. GOLF-BILLARD met 2 gaten. Vraagt een toestel voor een maand in proef. Rechtbank te leper De boetstraffelijke rechtbank te leper heeft uitspraak gedaan in de zaak van het ongeval aan «Het Eilandjedat zich op 8 Augus tus 1951 voordeed, waarbij de veerboot kantelde tijdens dewelke al de opvarenden in het water te recht kwamen en de kleine 6-ja- rige Vroman Gilbert uit Roeselare jammerlijk verdronk. Ronsse Carolus, de veerman, in dienst van Caenepeel Emiel, uit bater van Het Eilandje die be ticht is van gebrek aan voorzorg en onvrijwillige slagen en verwon dingen, wordt gestraft tot 1 maand gevangenis en 2 maal 1.000 frank boete of 2 maal 1 maand, alles De stemmige kapel in 1654 door Pastoor Reyphins opgericht met liet portaal waar verscheidene exemplaren van de mirakelschilderijen uit de jaren 1600 zijn bewaard. Inzet boven links: 't wonderbeeld van O. L. Vrouw van Barmhartigheid, dat gewoonlijk met een brede mantel is omgeven en op de grote feestdagen een kroon draagt van massief goud. In de laatste jaren heeft de be devaartplaats van O. L. Vrouw te Izenberge een gelukkige herople ving gekend, die tot ver buiten de streek van Veurne-Ambacht be kend is geworden. De jaarlijkse provinciale bede vaart van de Boerengilden; de tal rijke groepen, school- of jeugdgroe pen; congregaties; boerinnen- en vrouwengilden, die langs het ge nadeoord voorbijkomen om er de H. Mis bij te wonen of de Omme gang te doen; de vele personenwa gens die er stil vallen om even met gans de familie Maria te komen be groeten, getuigen van een gevestig de volksdevotie tot O. L. Vrouw hier vereerd onder de troostvolle titel van Moeder van Barmhar tigheid Die plaats hebt Ge verkozen Hier strooit Uw milde hand, De schatten van Uw goedheid Wijd over volk en land Hier deelt Ge troost en balsem Voor ieder hart dat schreit, En toont Gij U een Moeder Vol van barmhartigheid. (M. E.) De omleiding tijdens de herstel ling aan de grote baan leper Veurne zorgde ervoor, dit bede vaartoord nog beter te doen ken nen. Suggestieve opschriften aan voorwaardelijk 5 jaar.Zijn wprk,- gebracht langs de* nieuwe be ton gever wordt burgerlijk verantï - woordelijk gesteld Zondagavond omstreeks 22 uur, kwam een groep fietsers uit de richting Hooglede naar Kortemark gereden. Ter hoogte der steenbak kerij Desimpel botste Pierre Crom- bez, wonende op de wijk Elle. tegen een fietser uit Hooglede. Beiden sloegen loodzwaar ten gronde en bekwamen verwondingen aan het hoofd. Ze werden ter plaatse door een bijgeroepen dokter verzorgd. Pierre Crombez, 18 jaar oud, werd naar de kliniek te Torhout over gebracht. waar hij Maandagmorgen Zie vervolg hiernevens .'TR Twee Amerikaanse hefschroef- vliegtuigen vlogen van uit de Verenigde Staten (Massachusetts) naar Duitsland. Hun vlucht over de Atlantische Oceaan brak het afstandsrecord voor hefschroef- vliegtuigen met meer dan 300 km. Beide toestellen zuilen in Duits land de Amerikaanse reddings diensten aanvullen. niettegenstaande de beste zorgen overleed. Maandagavond stapte het parket ter plaatse af voor de her samenstelling van het ongeval. Aan de burgerlijke partijen wor den volgende schadevergoedingen toegedaan; Vader Vroman voor zijn zoontje Gilbert en zijn vrouw France Emma, in totaal 128.043 fr. Dewulf Robert, 3.900 fr. Van- hoecke Lodewijk, 3.000 fr. Daene Omer, 800 fr. Malfeyt Jules voor zijn doch ter Godelieve, 1.000 fr. Malfeyt Andrea, 1.000 fr. Vandewijnkel Alfons voor zijn dochter Elina, 950 fr. en voor zijn dochter Leona, 2.000 fr. Vanparijs Jules voor zijn doch ter Cecile, 1.900 fr. Vandenbulcke Marcel voor zijn dochter Marie-Jeanne, 2.100 fr. Traché Marie, 3.560 fr. De Praye Napoleon voor zijn vrouw Weyfs Gabrielle en zijn dochters Agnes en Fernande, in totaal 4.100 fr. Bij warm weer geen enkele smet tussen lichaam en corset,dank zij Houdt ook oksels en voeten-droog en fris Grote bus 25 fr., Navulzakje 10 fr. ir """W W "ff*1UK WUW! "IK KJHL J Hf „2A. JIA- JBL dB» De eerste yellow cab (gele taxi) werd gebouwd en de typische kleur ontworpen door de New Departure Division van General Motors. De Hyatt Bearings Division van General Motors fabriceert een gro te verscheidenheid rollagers, gaan de van rollagers voor grasmaaima- chines tot rollagers voor de assen van zware Diesel locomotieven. haan. wekten de. aandacht op van de vreemdelingen. «Toeristen, be zoekt de kapel. Heiligdom van O. L. Vrouw, Kunstwerk uit de XVIT eeuw De buitengewone belangstelling die vastgesteld werd in het verlo pen seizoen, is zeker een waarborg voor de grote toeloop die te ver wachten valt met de negen dagen, Spelend kind door hoefslag gedood. Zondag kort na de middag deed zich in de Franse grensgemeente Boeschepe een smartelijk ongeval voor. De 3-jarige José Lahousse, zoontje van landbouwer Camille Lahousse was na de middag in de tuin, die achter de hofstede ligt en aan de weide paalt, gaan spelen. Van uit de tuin wist het kind zich, door de prikkeldraad heen, toegang te verschaffen tot de weide waar twee paarden in liepen. Ongerust geworden over het lang wegblijven van de kleine, gingen de ouders op zoek naar het kind. Met ontzetting stelden zij toen vast dat het ongelukkig knaapje bewusteloos in de weide lag en hevig bloedde uit neus, mond en oren. Een geneesheer die ontboden werd deed het slachtof fertje bij hoogdringendheid naar het ziekenhuis te Belle overbren gen waar een schedelbreuk werd vastgesteld. Ondanks de beste zor gen overleed het knaapje kort na zijn aankomst in het ziekenhuis Uit de vaststellingen bleek dat het kind een schedelbreuk opliep, veroorzaakt door de hoefslag van een paard. vanaf Donderdag 14 Oogst tot en met Zaterdag 23 Oogst. De opening van de Noveen wordt gehouden op Donderdag 14 Oogst 's avonds te 8 uur. Bloemenhulde, lof en sermoen. Op Vrijdag 15 Oogst: in de pa rochiekerk te 7.30 uur, H. Mis; te 10 uur, Hoogmis met sermoen en processie naar de kapel; te 18 uur in de kapel: plechtig lof met groot sermoen. Zondag 17 Oogst: diensten zoals op O. L. Vrouw Hemelvaart. Op de weekdagen: de diensten worden gedaan in de kapel. Te 7.15 uur: eerste H. Mis; te 9.30 uur, de Hoogmis ihet sermoen, waarna de Ommegang naar de kapellen; te 18 uur, lof met groot sermoen. De sermoenen worden gepredikt door de gekende predikant Z. E. P. Cesar, Minderbroeder uit Leuven. Een flinke dienst van luidsprekers zal toelaten alle diensten best te volgen. In België zowel als in andere omringende landen, is de kinder verlamming weer opgedoken. In Engeland nam de ziekte een bijzonder grote uitbreiding en se dert begin 1952 werden reeds 788 gevallen, waarvan 57 met dodelijke afloop, genoteerd. In Nederland blijkt de ziekte epidemisch te zijn geworden en van 20 tot 26 Juli jl. werd er 107 gevallen geconstateerd, den 6. Uit Dusseldorf wordt gemeld, dat thans in West-Duitsiand, en voor namelijk in de omgeving van Aken en in het Ruhrgebied, een. epidemie van pliomyelitis kinderverlam min zoals nooit tevoren heerst. Vorige week waren er 386 nieuwe gevallen, waarvan 26 met dodelijke afloop. In verband met het opduiken van de ziekte der kinderverlamming heeft het Belgisch Ministerie van Volksgezondheid enkele raadgevin gen gericht tot de bevolking, o.m.: Over het algemeen neemt men aan dat de ziektevirus zich ver spreidt langs de slijmvliezen van de mond- en keelholte en inzonderheid langs de uitwerpselen bij de stoel gang. Vermeden dient dus de niet absoluut noodzakelijke omgang der kinderen, met andere groepen kin deren, die als zodanig wederzijds besmetting kan veroorzaken. Men neme geen -bad in water dat zelfs van op afstand door ricoluitstrominigen zou kunnen ver ontreinigd worden. Eet geen voe dingsgewassen rauw of drink geen ongekookt water, zo er besmettings- kiemen zouden kunnen in aanwezig zijn. Houdt vooral zorgvuldig en onon derbroken de handen, de mond, de neus en het gehele lichaam rein. Dcodt de vliegen. Zodra koorts met gewrichtspijn, uitputting, vaak ont stoken keel of keelpijn, ofwel loom heid of pijn in een of ander der le dematen. zich voordoet, dient de dokter te worden geraadpleegd. Wij wijzen er andermaal op dat er geen reden tot enige opwinding bestaat. De elementaire voorzorgen, die hierbij gewoon in herinnering worden gebracht, zijn ter voorbe hoeding vaak van bijzonder belang. Foto genomen van Vliegende Schotels? In de U.S.A. blijft men waar nemingen van vreemde tuigen in het luchtruim melden en in deze laatste tijd werd andermaal door meerderen voorgehouden schitte rende voorwerpen te hebben ge zien hoog in de lucht, die aan zeer grote snelheid verdwenen. Zo werd o.m. een foto gepubli ceerd welke genomen werd door een Amerikaanse kustwachter, op 16 Juli jl. Op deze plaat bemerkt men duidelijk vier witte vlekken als van lichtende tuigen. In Canada verwekte een vuur bol een geweldige ontploffing die de ganse streek dooreenschoktë. Nog werd beweerd dat een me talen voorwerp korte tijd cirkel de boven de atoomfabrieken van Nieuw-Mexiko. Jachtvliegtuigen die erop afgestuurd werden kwamen terug met de melding niets gezien te hebben. Wat hiervan te beduiden valt zal nog moeten worden uitge maakt. SCHUTTERS-KAMPIOENENVIERING TE GEL UVELD Op Woensdag 11. ging de feest- sohieting door bij de St S'ebastiaans- gilde te Geluveld, ais hulde aan de kampioenen van Zuid-Westvlaan deren. Deze schieting werd gegeven met de bijzondere steun van d" Hoofd man, de Weled. Juffr. S. Keignaert de Geluveld. Zeventien gildebroe- ders waren opgekomen om elkaar te bekampen. Dinsdagnamiddag, rond 15.30 i brak te Nieuwpoort, in de wonfag' 'nummer 108 van de Albertüïas brand uit. Dit gebouw, dat toebr hoort aan de V.Z.W.B. Le Nid werd ingericht als verblijf vooi kinderen. Het waren soldaten van het vlief. veld te Koksijde, die het eerst bi. merkten dat rook uit het dak op. sloeg. Zij verschaften zich toegai. tot het gebouw en verwittigden c; huisbewaakster, die nog niets vajj het onheil vermoedde. In de mening dat het slechts etn begin van brand was, haastten j soldaten zich naar de bovenverdie. ping om met het voorhanden zijne blusmateriaal het vuur te bestri den dat op de zolder ontstaan R en er reeds een gemakkelijke prooi gevonden had in de plankenvloer Intussen was alarm pegeven en fjs de brandweer van Nieuwpoort ter plaatse gekomen. De waterdruk wts evenwel te klein om doelmatig hr: vuur te kunnen bestrijden. Men had inmiddels ook de brandweer van Oostduinkerke en deze van E - Panne ter hulp geroepen. Dit laa:- ste korps kon dan met haar sterke motorpomp de brand bedwingen. De brandweer moest evenwel te; 17.30 u. ter plaatse blijven. Gelukkig dat op het ogenili; van de ramp de 65 kinderen, die fa Le Nid nachtlogies hadden, aan het spel waren langs de dijk, Daarbij dient gezeefd dat, docr het flink optreden der pompier, een deel van de inboedel, oude- meer talrijke bedden, kon gered worden. Door de brand werd aan het ge bouw zware schade aangericht. Het dak, de zolder zijn totaal uitge brand, de kamers werden zwaar beschadigd en wat door het yujur gespaard bleef, kreeg het zwaar te verduren van. het water. De scha,: wordt op thieer dan een half mi:- lioen geraamd. Gelukkig dat de brandweerkop sen met hun kordaat optreden, d aknpalende gebouwen wisten te redden. De brand verwekte begrijpelijker wijze heel wat sensatie bij de tal rijke badgasten die op de dijk aan wezig waren. De 65 verlofgangertjes, die allen van hun nachtlogies beroofd wer den, vonden gelukkig voor hun ver der verblijf aan zee een veilig on derkomen in het klooster der EE. Zusters, waar voorlopig de school lokalen als nachtverblijf werden ingericht. Motorrijder botst tegen openslaande deur van auto. Maandagnamiddag rond 17.30 u deed zich langs de Albert I laan t Nieuwpoort, een ernstig verkeers ongeval voor. Dhr Fernand Van Hove, beenhouwer en wonende in. de Kerkstraat 7, te Nieuwpoort betgaf zich per moto naar Nieuw - poort-Bad om bij c -i klant no; een bestelling r' te leveren. Ter hoogte van de Hertalaun moest de motorrijder een redh! opgestelde personenwagen, bestuur,: door dhr Luc Matthijs uit Oude naarde, voorbijsteken. Om aanrijding met een tegenlig ger te vermijden, kon de motorrij der niet ver naar het midden den baan uitzwenken. Op het ogenbli: echter dat hij de wagen zou voor bijsteken, werd de achterste der van de personenwagen geopeni door een dame die de wagen wild verlaten, dit met het ongeluk; gevolg dat dhr Van Hove met ge- weld tegen de deur aanbotste, ff werd. over. de deur- heengeslinw. en kwam dan nog ongelukk»'-. wijze op de auto terecht die tr tegenovergestelde richting kwam. aanrijden. De geleider van deze wagen, dim Van'densteen uit Diegem, kon dr- delijk remmen. Voorbijgangers In den hulp aan de gekwetste en len den hem op een rustbank aan d' kant van de'laan. Een ziekenwagen bracht enkf'' ogenblikken later het slachtofff naar de H. Hartkliniek te Oostend waar men een armbreuk en kneu zingen over gans het lichaam vast stelde. De politie van Nieuwpoort stelt1' het onderzoek naar de verantwoor delijkheid in. Drie doden, acht vermisten en zes gewonden. In de haven van Boulogne, Frani rijk, was de Pas de Calais II der grootste. Franse baggermolf: ruimwerk aan het verrichten. Vri, dagmorgen 1 Aug. jl. werd op zei- ogenblik een torpedo bovengehaa' Een mijndeskundige deed het no; ge om het tuig vast te haken r" het dan aan wal te doen brengen I I ontmanteling. Plots ontplofte f torpedo. In enkele ogenblikken zor de baggermolen. Toen telde m' drie doden, acht vermisten en s I gewonden. Naderhand moest alle hoop r j de vermisten terug te vinden, opei geven worden, zodat het aam doden II bedroeg en dit der gem den zes. Dader tot 15 jaar internering verwezen. On de foto: de gevierde kamniocnen. Van links naar rechts: O. Pelcu, O. Titeca (met de gewonnen trofee), A. Van Halcwyn, Weled. Juffr. S. Keignaert de Geluwcld, II. Pauw els. H. Termotc en Fmiel fever. De raadkamer van de rechtbank te Brugge, heeft de internering voor een periode van 15 jaar be volen van Remi Thorre uit Pittem, die zijn 27-,jarige zuster door mid del van een koord wurgde. Thorre was ontoerekenbaar verklaard. De moord had ongeveer een jaar geleden plaats. Remi Thorre was toen 22 jaar en woonde samen met zijn 27-ja- rige zuster Marie, in een kleine hofstede, welke zij gezamenlijk uit baatten. Remi was een zear voorbeeldige jongen, doch hij was zeer opvlie gend van aard. Zijn zuster daar entegen was zeer slordig en zeer lichtzinnig. Remi maakte haar dikwijls ver wijten over het gemis aan zinde lijkheid in het huishouden. De dag' der feiten had eveneens een hevige twist plaats over het, bezit van 2.500 fr. die Marie ontvangen had voor de pacht van een perceel grond. Remi maakte er aanspraak óp om te verhinderen dat het zou verkwist worden. In woede ontsto ken. greep hij plots een koord, duw de zijn zuster op haar bed en wurg de haar. Dadelijk voelde j berouw en gaf hij zich vrijwillig gevangen. In de loop van het onderzoek bleek, dat Remi op het ogenblik van de feiten, ontoerekenbaar was. SCHUTTERSKEIZE R TE RENINGELST Op Dinsdag 29 Juli haalde dhr Coolzaet Camiel, van Reningelst, aldaar voor de derde maal de ko ningsvogel naar beneden. Daar hij koning werd in 1950 en 1951, kroon de hij zichzelf met zijn konings titel 1952 tot keizer der schutters gilde van Reningelst. Mogen wij nog melden dat een ander lid dezer vereniging, nl. Voorzitter dh" El' Spenninck, eveneens vroeger ree' de keizerstitel veroverde? Hij wei inderdaad koning gedurende de ji ren 1935, 1936 en 1937. Voor de schuttersgilde van K ningelst is het wel een grote et" dergelijke kampioenen in ba: rangen te tellen. De nieuwe keizer met de neergehaalde koningsvogei. Links va hem dhr Edward Huys, Ere-Voorzitter, en rechts van hem dhr EL Spenninck, voorzitter van dc gilde'. LWWyWWWWWWMWVWWWyWWWVWWWWVWWWWWWWVWWWWW«VWVWWWWWVW^^ ItfWWWWWWWW i ALTIJD PRIJS!

Het Wekelijks Nieuws (1946-1990) | 1952 | | pagina 6