a Schitterende zege van Dré Noyelle Verdienstelijk winnaar in de 17» Proef te Boezinge Beckaert overwinnaar voor Nolf te Beselare in de 18e Proef Radio BARCO De Ronde van België IVilly Jacob eindelijk beloond Beloftevolle Waal Brankart werd eindoverwinnaar Koersultslagen Goud en zilver voor onze renners te Helsinki Belgie ook eerste in Landenklassement1. Noyelle - 2. Grondelaars - 4, Victor Lucien André Noyelle, Hik Van Looy en cs. naar IVBexico? De Ronde van Duitsland Aangekondigde koersen De Internationale Voetbalparade te Moorslede JEF SCHILS wegkampioen van België 1952 Wbife Star leper versterkt zicb Buitenlandse wegkampioenen Verbeke (Wervik) en Pype, grote uitblinkers Zijn televisie is onovertrefbaar. voor Onafhankeiijken twaalf ¥®®r Luxemburg Stort 58 fr. De Omloop van liet Westen HET WEKELI HlIT WEKELIJKS NIEUWS ZaTerïar Alf. 19SJ We. T. Beroepsrenners ZWEVEGEM: 1. L&baer# Willam; 2. Jonckheer» R.; 3. Desmedt G.; 4. Allemeersoh; 5. Plovle; 6. Nolf; 7. Terryn; 8. Van. Herzele; 9. Gelijk: een ganse groep met Geers, B. Devos, Braeckeveldt, Blomme M., Verf^lllie, Bylle en Sleuw. Drie athleten - renners op het Olympisch podium, da Belgische irlekleur hoog aan de mast, het raderlands lied, een diep ontroer- le kleine Belgische kolonie. Drie renners op het podium. In het midden een schone, blonde jonge kerel: Dré Noyelle: rechts ran hem, een ranke, fijngesneden gestalte: de Limburger Gronde laers: links, een zwarte kroezel- kop, kleiner van gestalte, gebruind door de zon: de Duitser Ziegler. Een heerlijk schouwspel voor onze landgenoten die er aanwezig wa ren. Slechts een schaduwvlek op dit door de zon overgoten tafereeltje, dan de voet van het podium, zon der medaille in de handstond die andere landgenoot, die zijn kun nen met volle overgave in de strijd had gesmeten, met dit ene doel aan zijn land de zege te bezorgen, :ijn eigen kansen vergetend en opofferend: de kranige O ekenaar Victor Lucien, die vierde uit deze grootse Olympische strijd was ge reden. Ook hij zou echter zijn deel van de beloning krijgen, want aan ieder van onze drie werd daarop nog een gouden medaille overhandigd als winnaars van het landenklassement met de drie best geklasseerde renners. Kan men zich wel indenken wat op dit ogenblik door het hart van onze jongens is gegaan. Wij die Zaterdagavond aan de radio de reportage van het gebeuren ver namen, waren ontroerd door dit ontzettend goed nieuws en de emo tie had ons te pakken toen het vaderlands lied weerklonk. Wat moet hetvoor onze renners ge weest zijn, die huldiging na de emoties van de strijd, die duizen den blikken die op hen gericht waren, dat besef dat men thans in alle hoeken van de wereld over hen zou spreken. Olympisch kampioen. Toen Reiff vMr vier jaar ons de Olympische titel der 5.00,0 meter veroverde ping een zinderingvan geestdrift door het land. Dit jaar trokken wij met zovele tientallen athleten naar het gastvrije Noorden en hoopten op goud, zilver en brons. Groot waren de verwachtingen, fel de teleurstellingen. Een na een schoven de dagen en de finales weg en voor ons klein landeke was slechts een kruimelke van de tafel gevallen: de tweede plaats in het roeien van ons koppel Knuysén-Baeten. Een Zilveren me daille was zeker, niet voldoende om onze honger en dorst naar goud en zilver te stillen. En daar om hoopten wij, met de moed der wanhoop, op een voldoening van wege onze renners. Wij hoopten omdat wij beseften dat zij een grote kans hadden, omdat wij hun kunnen kenden en hun mogelijk heden. Maar tevens knaagde diep in ons binnenste de vrees. Zoveel ontgoochelingen in de laatste jaren opgelopen hadden in ons hun spo ren nagelaten. Wij wisten dat, om <le zege te verwerven, er niet al leen een zeer grote dosis geluk van doen was, maar dat men te vens in een begenadigde dag moest verkeren. Kapyla bleek voor onze landge noten zeer gunstig, althans voor Noyelle, Victor en Grondelaers, niet voor Rik Van Looy die reeds in de eerste kilometers bandbreuk leed en nooit meer vermocht te rug. aan te pakken. Kapyla, een naam die nog zo rap niet zal ver geten worden. Die omloop met zijn lichte golvingen, zijn korte draaien en bochten, die de ren ners steeds tot remmen en terug aanzetten verplichtten, bleek een kolfje naar de hand van onze ren ners te zijn. Kapyla werd het. to neel waarop onze 'wieierjeugd de wereld door haar presteren zou verbazen. Meer dan honderd renners aan de start: een mengelmoes van ta len, rassen en kleuren; tot het kleine vorstendommeke Lichten- stein vond er zijn vertegenwoor diger. Niet veel zaaks in de'eerste zes ronden. De eerste vlucht kivam an de Fransman Bezamat en de... ■lapannees Ghikanari. De tweede, heel wat gemeender, lag bij de Hollander Voorling en was onze landgenoot Van Looy noodlottig. Onze kampioen lag los wegens bandbreuk en de jacht die op Voor ling was ingezet, zou hem niet toe laten terug aansluiting te vinden. Zes ronden bleken voldoende om 'ilie Indiërs, Japanezen, Russen en Bulgaren van de omloop weg te hagen. Die jongens hebben op de licts nog alles te leren. De Zweed Martensson lag aan de basis van de beslissende ontsnap ping. Victor Lucien was een der eersten om hem te vervoegen, maar een na een kwamen dropjes ren ners vervoegen zodat wij na ne gen ronden vólgende renners op kop kregen: de resterende Belgen Victor, Noyelle en Grondelaers, de Italiaanse wereldkampioen Ghidi- ni met zijn maats Bruni, Monti en Tucconclli, de Luxemburgers Lud- 'dg en Moes, de Nederlanders Plan tas, Maenen en Van 't Hof, de fransen Tonello, Rouer en Anque- til, de Duitsers Ziegler eri Zeissner, Het werd een complete zege voor onze kleuren op de omloop van Kapyla nabij Helsinki. Noyelle (rechts), Grondelaers (midden) en Victor Lucien (links) veroverden niet alleen de eerste, tweede en vierde plaats, maar zorgden ook voor de landenrangschikking. de Denen Rasmussen en Andersen, de Zweden Lundh en Martensson, de Zwitsers Graf en Schaner en de Australiër Pryor. Al wat achter kwam was ten onder gegaan in deze felle jacht. Nu kon de tweede round ingezet worden. In een van de talrijke bochten van de omloop gebeurde het. Zonder preciese demarrage kwamen Victor Lucien en de Hol lander Maenen plots enkele tien tallen meters los te leggen. Even daarop sprong Grondelaers weg en vervoegde. Toen oordeelde ook Dré Noyelle dat het ogenblik gekomen was. Na een nijdige doch harde jacht wist hij te vervoegen met de Duitser Ziegler in het wiel. Vijf renners voorop, waaronder drie Belgen. Achter hen viel de groep in stukjes en brokjes, maar lang zaam dreef het leidend vijftal de voorsprong op. De Hollander Mae nen, die flink zijn deel had ge daan, zou echter kort daarop voe ling verliezen. Dit was voor onze landgenoten een prikkel te meer om flink door te zettenen spijts de Duitser Ziegler ook maar nooit aan de kop kwam groeide de voor sprong aan. Toen wisten de wei nige Belgen die de verplaatsing hadden gedaan dat het een Belgi sche zege zou worden. Een zegel Daar herinnerde men zich plots dat Ziegler kampioen van Duits land was en buitengewoon rap in de spurt. Grondelaers had met een lichte inzinking te worstelen en kwam niet meer aan de kop, zodat Noyelle en Victor het zware werk op te knappen kregen. Toen gaf Ward Vissers zijn bevel: weglopen. Noyelle, als friste man, zou het op zich nemen. Tweemaal mislukte hij, de derde maal was hij weg. Victor hield de Duitser in be dwang, aldus meteen zijn eigen kansen opofferendzodat ook Grondelaers, die zich herzet had, nog de kans kreeg schampavie te spelen. De rest kent men. Het werd een zegetocht van Noyelle, die de overwinning in het bereik voelde. Het werd een complete Bel gische zege met Grondelaers op de tweede plaats, en dat Victor Lu cien nog in de laatste meters door Ziegler, de bloedzuiger werd ge klopt kon niet eens een vlek op de zege van onze landgenoten wer pen. De Uitslag. 1. NOYELLE A. (Belg 2. GRONDELAERS R S. Ziegler (Duitser) 4. VICTOR L. (Belg) 5. Dino Bruni (It.) 6. V. Euconelli (It.) 7. G. Ghidini (It.) 8. O. Zeissner (Duitse 9. H. Andersen (Deen 10. A. Van 't Hof (Hol. 11. André Moes (Lux.) 12. J. Anquetil (Fr.) 13. Alfr. Tonello (Fr.) 14. Rog. Ludwig (Lux.) 15. Bruno Monti (It.) 16. V. Lundh (Zweed) 17. Rolf Graf (Zwits.) 18. S. Martensson (Z.) 19. J. F. Rasmussen 20. J. Schraner (Zwit.) 21. A. Garisson (Zwed) 22. J. M. Plataz (Hol.) 23. O. P. Rouer (Fr.) 24. Odd Berg (Noorw.) 25. Ghristianssen (Noo jegen). 26. Robinson (Groot Brittannië 27. Robinson R. (Gr. Britt.) 28. L. Christiansen (Noorwegen) 29. Stanescu (Roemenië). 31. Lampert (Lichtenstein). 32. Vines (Groot-Brittannië). 5 06 03 5 06 51 5 07 47 5 08 52 5 10 52 0 5 11 16 5 5 11 16 8 5 11 18 5 5 11 18 5 5 11 19 5 11 19 5 11 19 5 11 19 5 11 20 5 11 35 5 11 15 S 5 13 5 15 09 1 5 15 06 1 5 16 19 1 5 16 19 1 5 16 19 1 5 16 19 1 5 16 IS 1 Onze liefhebers welke te Helsinki ilk schitterend figuur hebben ge lagen zullen althans, indien, wij ':en bericht uit Mexico mogen gelo- en, naar waarde beloond worden. Het Mexicaans dagblad Esto, in richtend orgaan van de 5" Ronde van Mexico voor Liefhebbers staat er op dat de sterkste liefhebbers van ons land in deze rittenkoers zullen starten, zodat André Noyelle, Robert Grondelaers, Rik Van Looy, Lucien Victor, Marcel Janssens en José Pauwels eerstdaags voorstellen zullen ontvangen welke aanlokke lijk genoeg zijn om toe te slaan. Het is de Mexicanen in hoofd zaak te doen om voeling te nemen met de Europese techniek welke Noyelle, Grondelaers en Lucien Vic tor hebben toegelaten in de Olym pische Spelen zulke schone lauwe ren te plukken. Onze landgenoten De Feyter, De- mulder, Impanis, Isi Deryck, Gyse- linck en Ward Peeters zijn Woens dag 6 dezer aan de vertreklijn der Ronde van Duitsland verschenen. De eerste rit zag de zege van de Duitser Holthoefer, wijl De Peyter 5" en Impanis 9° werd. Demulder en Deryck eindigden met de groep. Integendeel verloren Gyselinck en Peeters reeds heel wat minuten. Na zijn felle rush heeft Noyelle het zegevierend gebaar van de over winnaar wanneer hij de eindmeet overschrijdt. Rechts: de drie eersten van de Olympische wegwedstrijd: links de Duitser Ziegler (derde), mid den, Dré Noyelle, omgord met de Olympische trui, rechts onze landge noot Grondelaers (tweede). Beroepsrenners Zondag 10 Oogst. Roeselare. Dinsdag 12 Oogst. Klerken. Liefhebbers Zaterdag 9 Oogst. I'ortrljk. Zondag 10 Oogst. Gent-Lauwe Wervik. Maandag 11 Oogst. Bekegem. Vrijdag 15 Oogst. Poperinge. Izegem. - Beveren (Roeselare). OP ZONDAG 17 AUGUSTUS 1952 met He medewerking van Het Wekelijks Nieuws Te 16.30 uur: WACKER WIEN A. S. ST ETIENNE. Te 14.30 uur: S. K. ROESELARE S. V. WAREGEM. Voor de grote INTERNATIO NALE sportgebeurtenis te Moor- lede, op het Stadion St Acharius, oestaat een geweldige belangstel- -ing, niet alleen In de Westhoek, maar ook bijzonder in het Roese- iaarse. Laatstgenoemde stad zal Heilig te Moorslede met een 2.000 nan vertegenwoordigd zijn. Dit be- ijst de geweldige kaartenverkoop .11 het Roeselaarse. Het is immers oor de Sportmannen der streek rcn enige gelegenheid twee mooie matchen bij te wonen, zonder grote verplaatsingskosten naar de Groot stad of Frankrijk te doen om der gelijke ontmoeting te zien. Op te merken is dat beide elf tallen, Wack. Wien vijf maal Kam pioen van Oostenrijk, en A. S. St Etienne, met hun beste opstel ling te Moorslede optreden. Zo doet cok bij de Franse ploeg de interna tionale Braziliaan Nolla, die zo pas aangekocht werd, zijn debuut naast de nieuwe midvoor van R. C. Paris, Rouillon. Ziehier trouwens de vaste opstel lingen van beide ploegen die te Moorslede optreden: WACKER WIEN (Oostenrijk) PELIKAN BRÏNEK POSJEK PLODREN BOKAS WAGNER POESEK HAOND RIJVERS ROUILLON DE CECCO DOMINGO HUGEUT Ufor, NORWATH FORETH FRÏNESSE HAUMAN NOLLA ALPSTEG CASTELLANI ■NANDEZ Nieuwelingen Zondag 10 Oogst,. Beernem. - St Lodewijks. - St Andries. Maandag 11 Oogst. Beernem. - Wervik. - Lauwe. - Zwevegem. Dinsdag 12 Oogst. Zwevegem. Vrijdag 15 Oogst. Zedelgem. -Aal- beke. - Vichte. NIEUWELINGEN 16-17 JAAR Vrijdag 15 Oogst. Oostrozetoeke. piiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiinig VICTOR LUCIEN I zond ons een vriendelijk kaart- ij je metgroeten uit Helsinki, s Wij danken de sympathieke f H Oekenaar om deze blijk van genegenheid en feliciteren hem hierbij hartelijk om zijn prach- tige uitslag. Spurtzege op Vander Stockt en Demulder. x' JurvrtichrV/jcj A. S. SAINT ETIENNE Aanvang te 16.30 uur, In vette Iruk de spelers die reeds optraden m de nationale ploeg van hun land. Te 14.30 uur: S. K. ROESE- ÓARE S. V. WAREGEM. Prijzen der plaatsen. Volks- iiiaatsen: 20 fr.midden-terrein: q zitplaateen; 50 fr, (benerkt); (Frankrijk). overdekte tribune, genummerde zit plaatsen: 75 fr. Kaarten bi.i S. V. Moorslede. Roe- selarestraat 13 (tel. 59), en bij An- toine Degezelle. üadizelestr. 47. Moorslede, tel. 290, postcheckreke ning Nr 5001.70k CHARLES BOVY speler van de eerste ploeg van Gantoise, werd door White Star leper aangeworven als trainer speler. Voor de leperse club, die opnieuw titelambities koestert, wordt het beslist een sterke aan winst. Een afstand van 292 km. wil heel wat zeggen. Lang genoeg voor veel renners om geen dwaasheden te doen, want ten slotte heeft in een wegkampioenschap ieder slechts één begeerte: de nationale trui. Dat in dergelijke omstandighe den toch nog flink koers werd ge leverd, moeten de inrichters als een sukses aanzien. Ook het feit dat het ten slotte tot geen massa spurt is gekomen. De eerste ernstige poging werd uitgelokt door Isi Derijck, Cou- vreur en Deman. Dit drietal kreeg echter na enkele tientallen kilo meter gezelschap van Close, Oreel, Gyselinck en Vansteenkiste en dit zevental zou kilometers ver voorop draven en tot meer dan 4 min. voorsprong nemen. Deman was de eerste die wegviel, maar Georges Vermeersch, Impanis, Rosseel, De mulder, Leclercq, Vercammen en L. Van Brabant kwamen vervoe gen. Eer we aan de Kwaremont komen is. de hergroepering echter volledig. Een nieuwe ontsnapping van een vijftiental renners staat eveneens ten dode opgeschreven en ais alles weer knusjes bij elkaar zit, noteren wij een poging van Blomme en 90 vóór het einde een van Close en Vander Meerschaut, die het heel wat langer volhouden. Ten slotte zal eerst Close en daarna de Witte zich moeten overgeven tegen de samengebalde krachten van de groep, waarin nog heel wat favorieten huizen en een groot aantal sprinters. Is het daar om dat Demulder, Schils en Van- der Stockt plots voorop geraken? Schotte is de enige om de tegen aanval te doen, maar men rijdt hem op het wiel en Brik krijgt geen hulp. De drie kopmannen verstaan el kaar wondergoed. Demulder en de Waa.1 zijn veruit de besten, maar Schils klampt moedig aan en doet zelfs zijn deel op kop. Wij naderen het einde en spijts de vluchters nog van hun verworven voorsprong moeten prijsgeven, houden ze toch stand. Het komt zelfs tot een hard nekkige spurt, waarin de jeugdige doch begaafde Schils aan het lang ste eindje trekt. Lerno zal zich nog lichtjes uit de groep losmaken, ter wijl Decorte zicli achter hem nog rapper toonde dan Ollivier. die zelf heel wat knappe spurters achter zich hield. DE UITSLAG: 1. Schils Jos., de 292 km. In 8 u. 32 sec.: 2. Vander Stockt Robert, op 1 wiel; 3. Demulder Marcel, op 2 lengten: 4. Lerno Lieven, op 16 sec.: 5. Decorte Roger, op 23 sec.; 6. Ollivier Valeer: 7. Thoma Em manuel; 8. Buyl Gerard: 9. Serin Rik; 10. Ockers Stan; 11. Schotte Briek; 12. Debaere Karei; 13. Ros seel André; 14. Mathys Lucien: 15. Gelijk: Van Steenbergen Rik. Van- daele Leon, Braeckeveldt Omer, De- feyter Jos.; 19. Close Alex; 20. Blomme Maurits; 21. Impanis Ray mond: 22. Van Dormael Karei; 23. Derycke Germain: 24. Sterckx Er- nest.: 25. Vander Meerschaut Odiel: 26. Vansteenkiste Aloïs; 27. Neyt Maurits; 28. Desmedt Roger; 29. Vermeersch Georges; 30. Pieters André. Onafhankelijker! BEVER: 1. Passhiettl; 3. Dewaege- naere; 3. Gijbeis: 4. J. Parmentler; 5. Bauwens; '8. Vandecasteele; 9. Ch. Vanhoutte; 13. Taeldeman; 19. De- meulenaere Z.; 25. Deroo R. Liefhebbers KUURNE: 1. Baetslé Roger; 3. V. Huyghe; 3. Taecke; 4. Naessens; 5. Rebry G.; 6. Malfalt; 7. Stofferls; 8. Bekaert; 9. Planckaert E.; 10. Par mentler G. RENINGELST: I. Ghisquière Raf.; 3. Vandevoorde; 8. Van TIeghem; 4. Jacob W.; 5. Quartler; 8. Ghyllebert; 7.Vander Heyden; 8. Gryson; 9. Ver- cruysse; 10. Boedts. HOOGLEDE: 1. Van Btechelman Almé; 2. Messeyne; 3. Duran; 4. Fr. Verhaeghe; 6. Castelaln; 6. MeulA- meester; 7. Seynaeve; 8. Wlllems; 9. Kerckaert; 10. Goethals. ARDOOIE: 1. Salembler W.; 2. Landuyt; 3. Adam; 4. Deblauwe: 5. Verhelle; 6. Demulder; 7. Vanrijssel en Verbeke M.; 9. Annys, Rosselle R. en Vuylsteke Germain. RUMBEKE: 1. Salembler W.; 2. Lapauw; 3. Peeters; 4. Kerckhove J.; 5. Vanneste; 6. Vanhouttecem: 7. A. Paret; 8. Verhelle R.; 9. Van Stechel- man. IEPER: 1. Huyghe V.; 2. Ghlsquiê- re R.; 3. Planckaert J., 4. Parmen tler G.; 5. Truye W.; 6. Vanrijssel; 7. Desmet A.; 8. Malfalt; 9. Verbeke (Geluveld) DE STER VAN IEPER (2° rit): 1. Joseph Roger; 2. Indcvuyst; 3. W. Jacob: 4. Huyghe V.; 5. Taecke; 6. Van Vaerenbergh; 7. Vanrijssel; 8. Ghisquière; 9. De Brabander; 10. Py- pe; 11. Verbeke (Gel.); 12. Rebry; FLOREFFE (Vóórbereidende proef tot wereldkampioenschap): 1. Van Genechten; 2. Meuleman; 3. Bec- kaert M.; 4. Tréfois; 5. Nulens; 6. Christiaens; 7. Marcel Janssens; 8. Decraeve; 9. Debeeck; 10. Mathieu; 11. Paternoster; 12. Vandevoorde; Nieuwelingen ALVERÏNGEM: 1. Knockaert Luc.; 2. Barbier; 3. Polley; 4. Oavzeele;- 5. Pattyn E.; 6. Houvenaeghel; 7. Ver weerder; 8. Ide; 9. Debyser; 10. De- crock. KOMEN: 1. Duquesne Georges; 2. Vermaut L., F Depoortere; 4. Desmet W.; 5. Pattyn D.. 2 Denrez; 7. Gou- wy; 8. Boterman. LENDELEDE: 1. Bostijn tl; 2. Al- tes; 3. Casier; 4. Debruyne; 5. Dhaé- ne; 6. Froyman; 7. Duvillier; 8. Van- dersaenen. OOIGEM: 1. Vanclooster R.; 2. Vandevekle; 3. Deleersnijder; 4. Rem- merie; 5. Bijls; 6. Callens; 7. Depae- pe; 8. Verriest. KORTEMARK: L Verhaeghe Raf.; 2. Colpaert; 3. Walleghem; 4. Zwae- nepoel; 5. Cools; 6. Dhaese; 7. Schal- ller; 8. Depoorter. RUMBEKE: 1. Lanssens Roger; 2 Lamote C.; 3. Degrljse W.; 4. Mad dens; 5. Parmentler; 6. Verkindere; 7. Ameye; 8. Desmedt A. WERVIK (Kruiselk): 1. Taillleu L.; 2. Duquesne; 3. Barbier; 4. Bryon; 5. Pattyn; 6. Crabbe; 7. Bekaert; Parmentler. T1ELT: 1. Rosseel L.; 2. Vermeire; 3. Verhaeghe; 4. Wybo; 5. Sabbe; 6. Despiegeleer; 7. Debel; 8. Naert. KAARTEN voor de WERELDKAMPIOEN SCHAPPEN te Luxemburg op Zaterdag 23 en Zondag 24 Oogst '52. Er wordt ter kennis gebracht der belanghebbenden dat van heden af de kaartenverkoop geopend ls, onder vol gende voorwaarden: Zaterdag 23 Aug.: LIEFHEBBERS Volksplaatsen: 30 fr. Zondag 24 Aug.: BEROEPSRENNERS Hoofdtribune: 300 fr. Zij tribune: 150 fr. Berg van Abweiler: 100 fr. Volksplaatsen: 50 fr. De kaarten worden afgeleverd na overschrijving of storting van het be drag., vermeerderd met 5,75 fr. voor aangetekende zending, op, volgend, OLIVIER D'HONDT, «Kortrijks Han delsblad», Leiestraat, Kortrijk. Postcheckrekening Nr 1661.03. De autobusuitbaters worden vrien delijk verzocht hun aantal kaarten te bestellen. (9003) Zondag was zowat de dag waarop in de meeste landen het wegkam pioenschap werd verreden. Wijl wij in Schils onze nieuwe kampioen mooliten begroeten, omgordde De- ledda in Frankrijk do nationale trui. Bobet, Robic, e.a. eindigden op meer dan 5 minuten van de winnaar. Ook in Zwitserland kwam een verras sing. Weilenmann rd kampioen en Kubler geklopt. In Nederland behaalde Dekkers opnieuw d'e titel voor Van Est, Voorting, Schulte en Nolten. In Duitsland won een nistier met meer dan 4 minuten voorsprong. Het was de bekende Ludwig Hörmann die dit kunststukje volbracht. In Lu xemburg traden minder bekende namen op de voorgrond. De grote bazen lieten zich verrassen en Goe- dert ging met de eer Jopen. Ten slotte werd in Italië de derde proef van het wegkampioenschap betwist. Coppi, Magni, Bartali bleven in de grote groep hangen en enkele ren ners liepen weg. Onder hen was Al- bani die de rit won en Moresco, die aldus zijn leiderspositie wist te ver stevigen. Neen, een wegkampioenschap brengt niet altijd de verdienstelijk ste renner van het jaar op de voor- grond. beginne ten aanval togen en op Jjet laatst nog sterk genoeg waren om opnieuw uit het gedeeltelijk her vormde peloton lopen te gaan? Wa ren zij het niet die steeds het meest en het langst on kop gingen en de anderen letterlijk afmaakten? Is het niet in hoofdzaak aan hen te danken dat er de ganse kcrs door werd gevlogen zodat vele knap pe renners letterlijk uit de wielen werden gereden? Het was sportafgevaardigde De- mey die het controleerde: 129 km. in 3 u. 04 min. Wablief? Dat wil zeggen, eventjes 42 km. in het uur. In hoeveel koersen is er van zulk gemiddelde sprake? Wij nemen aan dat de weersgesteltenissen ideaal waren en dat de omloop vrij goed lag, maar dit legt nog niet veel uit. Twee en tachtig vertrekkers. Bij na te veel om een boeiende koers te hebben. Wij waren er allemaal van overtuigd. Niets is minder waar geworden, want zelden beleefden wij een meer spannende wedstrijd die als slot nog een prachtig koers- einde bracht. Wij zegden het reeds in onze aanhef'. Jacob, Verbeke en Pype drukten hun stempel on de koers. Wij moeten er nog een aan toevoegen: Gerard Devog-hel. De kranige Zonnebekeuaar vindt lang zaam maar zeker de goede konditie terug; binnen een paar weken is hij terug da grote Devoghel. Zijn jongste prestaties staan daarvoor borg. Het was bij het ingaan van de tweede ronde dat de beslissing zou vallen, althans gedeeltelijk want nooit 'zou het gros van de groep te- rüg aansluiting krijgen. Christiaens, Decraeye, Verbeke (Wervik), De voghel, en last but not least Jacob en Pype gingen aan de haal. Dit zes tal. bij" wie Decraeye en Christiaens zich eerder lieten meedrijven, voer de langzaam maar zeker de voor sprong op. Het was eerst in de vijf de ronde dat er vier man in geluk ten zich los te werken; Jozef en Er- nest Planckaert, de jonge Truye en de sterke Bronselaers, die evenwel wat verder bandbreuk zou lijden. Spijts het hoge tempo zouden toch nog zes renners weer aansluiting bekomen; Meulemeester, die ten dage zeer knap rijdt, Eloots, De- muynck, de machtige Van Steen- brugghe, Salembier en de kleine Troch. Al wat nog achter kwam lag los en voor goed. Zo gingen wij de laatste ronde de beste de goedkoopste 19 modellen Vraagt kosteloze Barco-kataloog bij uw plaatselijke elektrieker. De Ronde van België voor On- afhankelijken is op zijn eigen steeds een zeer interessant spor tief gebeuren. Dit jaar stond het geheel wel een beet.ie in de scha duw van de Olympische Spelen die heel wat van de aandacht opslorp ten, wijl anderzijds het feit dat verre het grootste deel van de Ronde in de Walen wordt verre den, de sportman uit de Vlaande- rens wel een beetje afzijdig houdt. Die Ronde is zo een beetje als een test, waarin steekproeven voor de toekomst worden gedaan. Op haar eigen is ze zwaar genoeg om slechts de goede renners naar voor te brengen, wijl anderzijds een buitenlandse deelname haar heel wat spannender maakt. Spijts de vierde plaats van Falzoni heeft de Italiaanse ploeg op haar ge heel ontgoocheld. Volpi en maats brachten het er verleden jaar heel wat beter af. Heel wat schitteren der was de verrichting van de Noord-Fransman Stablinsky, die aanvankelijk zelfs de indruk gaf de grootste kansen te hebben. Hij werd evenwel door twee renners overtroefd: de Waal Brankart en de Limburger Borghmans. Eerstgenoemde beheerste werke lijk de hele Ronde. Vanaf zijn schitterende tijdrit, waarim hij de andere ettelijke minuten aan het been lapte, was hij het die het maatstokje hield en zijn wet dic teerde. Op de bergen zowel ais op het platte toonde hij zich onver biddelijk en eindigde als waardig overwinnaar. Het lijdt geen twij fel dat wij in de Waal een kranig rondeman treffen. Waar Neyt als winnaar van verleden jaar zijn kans kreeg, mogen wij ook Bran kart toekomend jaa in de grote Ronde verwachten. Het dichtst bij hem stond Borgh mans. Reeds heel wat lauweren wist deze jongere te veroveren in het huidig seizoen. Zijn naam heeft reeds de klank van een klok, uit het zuiverste brons gegoten. Nog anderen wisten zich te on derscheiden. Rik Denijs won een rit maar kreeg zijn deel in de te genslagen. Jos Lefevre reed er zich in form; de jeugdige Briesen werd winnaar en uitblinker van de laatste rit. Min op het voorplan traden de meer gekende indé's als Jef Pias, Adriaenssens en Devalck. Van hen werd wel iets meer ver wacht. DE EINDUITSLAG: 1. Brankart Jean, in 35 u. 48 min. 55 sec.; 2. Borghmans Karei, op 6.06 min.; 3. Stablinsky, op 6.27 min.; 4. Falzoni, op 9.39 min.; 5. Vandenbrande; 6. Heyvaert; 7. De nijs; 8. Vander Eist; 9. Devalck; 10. Plas; 11. Lowie; 12. Desmet R.; 13. Adriaenssens; 14. Vermaelen; 15. Lefevre; 16. Debondt; 17. Blockx; 18. Vlaeyen. ALGEMEEN KLASSEMENT NA DE ACHTTIENDE PROEF Na zijn verrassende spurtzege te Boezinge werd Willy Jacob door vrienden en supporters hartelijk gefeliciteerd. 82 vertrekkers. Over de lief hel berskoers van Boezinge valt heel wat te schrij ven. Het geheel groeide uit tot een machtig sukses, waaruit ten slotte onze streekgenoten, kriteriumren- ners, als de grote overwinnaars te voorschijn traden. Een sportafge- vaardigde heeft niet altijd het ge luk of beter gezegd de kans 82 renners de baan op te sturen, zoals het met dhr Demey het geval was. En welke renners dan? Niet alleen kregen wij al wat West- vlaanderen aan goede renners telt op het appèl, maar eveneens een vijf en twintigtal Oostvlamingen hadden de verre verplaatsing ge daan. Wat zouden een Van Hols- beke, een Van Steenbrugge, een Christiaens en andere Troohs' en Goossens' vermogen? Dat onze mannen ten slotte nog de grote plak zwaaiden, bewiist eens te meer dat zij als renner zeer hoog dienen aangeslagen en niemand moeten vrezen. Waren het Jacob, Verbeke (Wer vik) en Pype niet die van in den 1. JOSEPH ROGER 2. Verbeke Rog. (Wervik 3. In'devuyst Gerard 4. Verbeke R. (Geluveld) 5. Vandevoorde Albert 6. Ghisquière Rafaël 7. Jacob Willy 8. Noyelle Roger 9. Quartier Maurice 10. Rebry Jacques 11. Pype Gerard 12. Taecke Karei 13. Vander Heyden G. 14. Van Tieg'hem Norbert 15. Winne Roger Rebry J., Pype, Taecke en Van Tieghem, niet meer kun nende voldoe.11 aan de verplich ting minstens de helft van de proeven te betwisten, kunnen dus niet meer in aanmerking komen voor de eindprijzen. 179 165 155 150 145 112 96 59 48 47 46 40 37 35 34 in, of liever, in het dorp zelf de marreerde Willy Jacob, hard en lang. Verbeke, die nogmaals zijn rappe hersenen gebruikte en steeds de ogen mee heeft, sprong aan het wiel. Toen kwam Saiembier bijge- spurt. Toen het pleit beslecht scheen, sprongde flinke en machtige Pype, over de harde kas seistenen, in een haal op het lei derstrio. Dit viertal dat zich won derwel verstond en waarbij alleen Salembier zich liet pramen, zou verder gestadig uitlopen, spijts er in het pe1 »n hard werd gejaagd. Toen kw die spurt. Die spurHij begon van bij het ingaan van dé dorpskom, want ieder wist dat hij die het eerst de Brugstraat indraaide, meteen de beste positie haalde. Willy Jacob won deze eerste srv.rt en hij won ook kranig de tweede. Met de an deren in het wiel, leidde hij zo rap dat er van overgaan bijna geen sprake was. Hij hield vol tot op de meet en veroverde meteen de bloe men, waarop hij om zijn flink rij den terecht mocht aanspraak ma ken. Verbeke (Wervik) ware beslist tweede geworden, ha'd zijn ver snellingsapparaat in volle spurt niet doorgeslagen. De haver ging voor een keer naar de paarden die ze verdienden. Een machtig trio: Jacob, Verbeke, Pype. Let er op men zal dit seizoen nog van hen horen. Jacob kreeg reeds zijn bloemen, wij wensen aan Ver beke (Wervik) en Pype dat zi] eerstdaags de hunne krijgen. Zij verdienen het. Na zijn mooie derde plaats te Veurne lag Joseph Roger 22 pun ten voorop. Zijn dichtstbije tegen strever, Vandevoorde, te Veurne door alle soorten pech achtervolgd, zou te Boezinge het tempo niet lang volhouden. Zijn bezeerde elle boog belette hem bijna het stuur vast te houden. Berten verdween dan ook uit koers, niet na moedig er het allerbeste te hebben uitge haald. Zijn tweede plaats moest hij meteen afstaan aan Verbeke (Wer vik) die te Boezinge dertien punten bijeenhaalde en meteen met zes- tién punten achterstand, toch mis schien nog wel een bedreiging kan worden. Joseph Roger staakte de strijd. Het was immers de vierde koers in vijf dagen. Ook voor de taaie Joseph was dit te viel. Zijn puntenvoorsprong liet dit wel toe. Indevuyst, die te Veurne ook zijn ■koers uitreed, zou ook te Boezinge niet aan de finish geraken. Er wa ren nog andeior» in dit geval, die geen drie koersen voordien hadden gereden. Verbeke (Geluyeld) licha melijk niet in orde kon san geen van bei'de wedstrijden mededingen. Voor de Geluveldnaar vinden wij het wel spijtig, dat die tegenslag hem deze zwaarbelaste week kwam treffen. DE UITSLAG: 1. JACOB WILLY (Poperinge), de 129 km. in 3 u. 04 min.; 2. Sa lembier Wilfried (Brugge), op lengte; 3. Verbeke Rog. (Wervik); 4. Pype Gerard (leper)5. Eloots Albert, op 5 sec.; 6. Troch Lievin (Laarne); 7. Landuyt Jan( Brug ge), op 25 sec.; 8. Christiaens Al- bert; 9. Planckaert Jos.; 10. Par mentler Gilbert; 11. Truye Willy (Zwevegem); 12. Desmet Armand (Waregem); 13. Planckaert Ern.; 14. Verhaeghe Frans (Moorsele) 15. Lapauw Michel (Rollegem) 16. Demuynck Marcel (Dottenijs) 17. Van Steenbrugghe Calixte; 18. Duran Frans (Moorslede)'; 19. Van Haezebrouck; 20. Van Speybrouck Antbon (Oedèlem); 21. Vanrijssel Jiiles (Rollegem); 22. Verhelle Roger (Emelgem); 23. Meulemees ter G. (Koekelare)24. Decraeye Georges (Waregem)25. Nolf W. (Moorsele)26. Denutte R. Was het nu de felle concurrentie van andere wedstrijden die de oor zaak was dat slechts zestien ren ners het vertrek namen, of was het integendeel het feit dat de omloop van Beselare, met zijn kasseien en beklimming' door het dorp, de faam heeft als een der lastigst te zijn die er in de provincie kunnen ver reden worden? Wij menen dat een en ander oorzaak vun de zo kleine deelname zijn geworden en kunnen het wel spijtig noemen dat tal van renners afwezig bleven of op een andere plaats gingen rijden, uit oor zaak van de zware koers te Besela re. Wij houden niet van renners, die hun stiel aan het Lren zijn en schrik hebben zich te harden. Of stellen de meeste renners zich niet meer tot doel ooit een goed en uit blinkend beroepsrenner te worden? Vijf grote omlopen dienden te worden afgelegd en onmiddellijk sloeg Verbeke van Geluveld op de vlucht. Er steekt een felle wind en eer wij vijftien kilometer verder zijn, zit de wegloper reeds weer vei lig in de groep. Moyaert, die even aan zijn versnelling diende te wer ken kwam mooi terug bij. Tijdens de tweede ronde sloeg Werner Nolf zijn vlerken open en mete n wordt een grote scheiding voltrokken. Te rug te Beselare heeft de durver meer dan een minui i voorsprong' op Verbeke (Wervik), Indevuyst, Ame- lynck en Winne, wijl Beckaert, Jo seph Roger en Moyaert op een hon derdtal meter volgen. Al de anderen liggen ver en onherroepelijk los. Het viertal Indevuyst loont Nolf in en het komt tot een geweldige ach tervolging vanwege Beckaert en Jo seph Roger, die eerst veld verliezen, maar naderhand na een boeiende en allesgevende jacht van onreveer 30 kilometer, bij de eersten weten aan te pikken. Dit was werkelijk kranig werk, waarin wij de forme van Beckaert en de nijdigheid van de leider van ons kriterh i konden bewonderen. Dertig kilometer had den zij nodig om een situatie recht te zetten die op zeker ogenblik ho peloos bleek te zijn. Er dient even wel bijgevoegd dat ze aanvankelijk de hulp hadden vai. Moyaert, maar deze kreeg een tweede maal last met zijn versnelling en verzeilde meteen in de achtergrond. We kregen dus zeven man samen en deze zouden het onder elkaar uitvechten. Verbeke van Wervik bleek zeer agressief en zou meer malen proberen er uit te trekken. Het zae er naar uit of hij ar in zou slagen, want op zeker ogenblik ge raakte hij met Indevuyst een halve minuut voorop. Dc vijf anderen ga ven echter niet toe en kwamen op nieuw mooi terug bij. Wij noteerden de vrij goede houdin van de nieuw bakken liefhebber Amelvnck uit Moeskroen, die in dit hoog gezel schap goed zijn streng trok en nooit in moeilijkheden verkeerde. De laatste ronde werd met zelfde zevental aangevat. Het was nog maals Verbeké die de trom ging roeren, maar spijts zijn menigvul dige pogingen zou hij er toch niet in slagen weg te blijven. Het einde naderde en wij dachten dat de laatste beklimming door het dorp wel enige afscheiding zou brengen. De renners klampten echter hard nekkig aan en tenslotte werd het pleit in de spurt beslecht. Verbeke zette zich van ver op kop met Nolf en Beckaert in het wiel. Reeds stak hij zijn hand uit naar de palm, toen plots in volle spurt zijn ver snelling doorschoot. Dit kostte hem de zo begeerde zege, want Beckaert en Nolf kwamen over hem geflitst en eerstgenoemde haalde het netjes met een wiel voorsprong. DE UITSLAG 1. BECKAERT Marcel CWevel- gem), de 120 km. in 3 u. 24'; 2 Nolf Werner (Moorsele")3. Verbeke Ro ger (Wervik)4. Joseph Roger (Koekelare); 5. Indevuyst Gerard (Zillebeke)6. Amelvnck Etienne (Moeskroen)7. Winne Roger (Pas- sendale); 8. (ver) Verbeke Roger (Geluveld); 9. Moreel Olivier (Heu- le)10. Dekimpe Marcel (Ledegem) 11. Moyaert Arthur (Zandvoorde); 12. Verbeke Julien (Menen). De zitting van Woensdag 6 de zer en na kennisname van de voor bereidende proef te Floreffe, wer den ten slotte volgende renners aangeduid om onze kleuren in het wereldkampioenschap te Luxem burg' te gaan verdedigen: Beroepsrenners Van Steenbergen Rik; Close Alex; Stan Ockers; Jef Schils; Decorte Roger; Briek Schotte. Liefhebbers: Noyelle André; Victor Lucien; Ro bert Grondelaers; Marcel Janssens; Rik Van Looy; Richard Van Ge nechten. In zijn geheel is deze keuze vrij goed te noemen. Toch valt onmid dellijk op dat Decorte de plaat; van Valeer Ollivier heeft ingeno men en dit kunnen wij wel spijtig vinden. Op welke gronden deze voorkeur is gebaseerd kunnen wij niet vermoeden, vermits de Roese- larenaar van de ene zege naar de andere wandelt en in het Belgisch wegkampioenschap bewees ook de kilometers aan te kunnen. Ander zijds kan het ook wel zonderling aandoen dat Close de voorkeur op Van der Stockt kreeg, die in zelfde wegkampioenschap toch tweedf werd. Bij de purs krijgen Van Genech ten en Marcel Janssens hun kans nevens de vier van Helsinki. Op deze keuze zal wel niemand ern stige kritiek kunnen uitbrengen. op postcheckrekening 4763.60 van Het Wekelijks Nieuws Poperinge, en U ontvangt ons blad tot einde 1952. Aan De Valck de eerste rit. De Omloop van het Westen, ver leden jaar door Rik Van Steenber gen gewonnen, heeft dit jaar op nieuw enkele Belgen aan de start. Onze landgenoten deden het ten andere verre van kwaad in de eer ste rit, vermits de jeugdige De Valck op het laatst ontsnapte met de Bretoen Mahé en zijn rivaal in de spurt versloeg. Van Steenkiste was de bezieler geweest van het eerste koersgedeelte. Onze landge noten eindigden allen in de hoofd groep op uitzondering van Wal schot, Voncken en Roger Lam- brecht. DE UITSLAG 1. DE VALCK JAN; 2. Mahé An dré, z. t.; 3. Morvan, op 14 sec.; 4. Telotte; 5. Vamajo; 6. Prouzet; 7. Rosseel; 8. Cerami; 16. ex-asquo met de groep: M. Hendrickx, Van Steenkiste, Degraeveleyn, M. Ver- schueren.

Het Wekelijks Nieuws (1946-1990) | 1952 | | pagina 7