Grote Provinciale Veeprijskamp voorbehouden aan het Westvlaams Rood Ras Wereldgebeurtenissen Mgr Roelens was aan ons Mgr Roelens blijft bij ons SCHUIF Op Zondag 31 Augustus te Roeselare Nog hef vliegtuigongeval te Avelgem LANDBOUWERS! STEVENS GEBROEDERS WAST ALLES - ZOWEL IN HARD- KALKACHTIG- ALS IN REGENWATER l^assa-faeloop fe Lourdes De hopoogst in Groot-Br ittanni TREKKINGEN De politieke gebeurtenissen In Egypte Nfeuwsjes In 't kort Het Vredesverdrag voor Oostenrijk Het vraagstuk Triest Heilig Bloedspel lokte 65.000 toeschouwers St©rt 58 fr. Zedelijke herbewapening Vrije Goud- en Deviezenmarkt WERELDNSEUWS 3N T KORT I i «HET WEKELIJKS NIEUWS»' Zaterdag 23 Aug. 1992 - Blr. 9. Proficiat Ardoole. (Vervolg van 1° blad) Ai-dooie haalt ere van deze uit voering. Er werd. niet alleen met ware geestdrift, er werd ook goed gezongen/ Jammer dat de klanken niet volledig tot hun rechl. kwa men, daar de versterking uit deze roek wat te licht viel. Dit doet ïiets af aan de muzikale waarde van deze cantate, die alle gaven heeft van een ware volkscantate: eenvoud doch ontroering in de melodie, een oorstrelende harmo- aie en een bonte afwisseling van muzikale uitdrukkingen. Feeste- iijk in de inzet, sprookjesschoon m idyllisch in het jeugdverhaal (o Ghesquiere!), krachtdadig en ipisch in het missietafereel, se reen en hemels van bewondering hij het neerbuigen over dit graf ginder, bij 't. glanzende meer breed en fors als een hosanna in de siotjubel. De ovatie was ver diend. En de vrienden, die de oondichter hartelijk feliciteerden, meenden het. Ook van Pieter Van Moerlande (P. Meerseman) zeggen wij dat hij de geknipte mens is om een bezield gelegenheidsgedicht te schrijven. Elkeen weet van ons dat dit genre tot de moeilijkste hoort. Na de, erewijn werd het Gulden Boek ten Stadhuize getekend. Daar werden opnieuw welkomst woorden gesproken tot de hoge gasten. We zien er nu Staatsmi nister Fr. Van Cauwelaert, die hartelijk met. zijn oude West- vlaamse vrienden kout; Dom Nève, abt van Zevekerke; Kanunnik De- coene, Mgr de Hempt.inne, aposto lisch vicaris van Matadi, en nog vele andere Hooggeleerde en Hoogerwaarde Heren. Ook talrij ke Heren uit de politieke wereld waren aanwezig. En allen staan daar broederlijk te kouten onder elkaar, komaan, zoals het in de hemel zal gaan... SCHONE WOORDEN BIJ DE LUNCH In 't klooster wordt een lunch opgediend voor de opgetogen ge nodigden. Talrijke speeches wer den afgestoken Burggraaf de Jonghe d'Ardooie zette de reeks in met smakelijke jeugdherinne ringen over Victor Roelens, en las de eregroet voor uit naam van zijn broer, Mgr de Jonghe d'Ar dooie, in Djakarta (Indonesië). Hr Burgemeester Sercu bood de Zwarte Monseigneur tot dankbaar souvenir de pontificale uitzet, die in de feestzaal was geëxposeerd, werk van de plaatselijke Missie kring met hulp van het Gemeen tebestuur. Monseigneur Bigirum- wami dankte in een zuiver en zangerig Frans. Frans Van Cau welaert spande de kroon met zijn feestelijke groet aan Wèstvlaan- deren en zijn Missionarissen. Mon seigneur de Hemptinne sprak over de harde missiestrijd, en Kanun nik Mahieu had de edele tact de al te vaak vergeten werkers te danken, vooral de Ardooise On derpastoors, die alles zo goed heb ben gedaan. Al deze woorden worden bege leid door een hemels orkest van donder en bliksem. Doch Mr en Mevr. Camerlynck, alsmede Pater Coussee zijn even vrolijk. Hun vertrouwen in Sinte Clara is on gekreukt. ROELENS HERLEEFT TE ARDOOIE En wordt inderdaad beloond met een Congolees weertje, echt iets voor een Roelensfeest. Eerst de volle, machtige zonne die de prachtige feeststoet alle luister bij zet. Ardooie is te klein geworden! 't Is of we in de Brugse H. Bloed processie zitten. Een vechten en drommen van belang. Op de tribune zit nu ook Kolo nel Daneels, de vertegenwoordiger van Zijne Majesteit, alsmede Mon seigneur Callewaert, bisschop van Gent, Senator Oud-Minister Ver bist, en vele anderen voornoemd. De stoet maakte diepe indruk. Reeds de vlaggengroep vooraan bewees dat het niets kleins zou worden. Er zaten tal van muziek maatschappijen tussen die er het leven in hielden. De bonte groe pen uit Roelens' leven kenden suc ces: de doop van de kleine Victor, door engeltjes omstuwd; de jon gens die hoepelden en knikkerden en speelden; Victor die in de kas teelkoets ter Eerste Communie wordt gevoerd; zijn heengaan naar 't College te Tielt; de blauwvoe- ters en zouayen. Alles wat Roelens gevormd had tot daadvaardige idealist. De slavenhandel was knap voorgesteld. We hoorden alle Con golese talen. Lavigerie preekt van op een wagen, vele landen volgen. Ook wij. Met Roelens, wiens leven bij de Witte Paters we zien, en zijn edel adieu aan vader en moe der. Roelens die stervende kinde ren redt, die priester wordt, en zijn 101 dagen - lange karavaan- tocht. De strijd tegen de slaven handel, de bisschopszalving, de wording van Congo, en hoe Con go geestelijk en stoffelijk open- bloeit, met een slothulde aan Roe lens... Nee, met woorden kunt ge 't niet vertellen. Ge moest het ge zien hebben. Doch ik zeg u: ik heb zelden in dergelijke stoet zo 'n schone ernst gezien, zo 'n toe wijding zonder uitzondering, en zo 'n fijne uitbeelding. Ardooie kent het! Ze mogen die dag met gulden letters in het boek der grote daden van de gemeente op schrijven! HIER RIJST ZIJN BEELD IN EEUWIG BRONS Gelukkig zonder kleerscheuren geraakten we op de Markt. Na een kort doch treffend hui dewoord van Minister Dequae, ont hulde hij het standbeeld, 't Vader lands lied weergalmde. En in de blijde lucht van Ardooie staat Roelens daar nu, de kruisplanter, tegen een bos van vlaggen. Hij is van ons, hij blijft van ons! Na een woord van dank van de Bur gemeester werd door de menigte de Vlaamse Leeuw meegezongen. Leo Van Ackere, de kloeke gouw leider der K.S.A., bracht op zijn beurt hulde aan Roelens, het voor beeld der jeugd. En Oud-Minister Senator Verbist sprak een geest driftige feestrede uit, waarin hij het idealisme van Roelens ver heerlijkte die naar Congo trok zonder eerst de beurscoteringen na te gaan. Verbist maakte een heerlijk bilan van dit leven op. En we stonden nog naar de cantate te luisteren toen stilaan het tweede deel van het Congo lese weer begon: een tropische donder- en bliksemvlaag, met dito regen! Maar 's avonds stond Roelens naam heerlijk in de bloemen en sprankels van het schoonste vuur werk, dat ooit te Ardooie werd ge zien. Het is jammer dat 't voorbij is. We hadden er allemaal zoveel na lezing, ons blad in de handen van een friend of gcbuur die liet, nog niet heeft, U bewijst.deugd van. Het was zo goed, zo er ons een dienst mee. Dank Wij deelden reeds het tragisch einde mede van piloot Lampole, uit Ruien, die om het leven kwam toen zijn jachttoestel te pletter stortte te Avelgem. Bij de ramp was het lichaam van de piloot zeer zwaar verminkt en werd eerst al- van. gemoedelijk, zo stichtend en zo voornaam te Ardooie. Ardooie, wij danken u niet al leen omdat gij ons Roelens gaaft, doch ook omdat gij ons deze dag hebt geschonken. Ardooie: een naam als een pa rool, een wekroep, een gulden exempel voor Vlaanderen, dat in zijn missieliefde en missieactie zijn hoogste roem, zijn krachtig ste zegen in deze tijden verwerft. F. R. BOSCHVOGEL. behaalde onze provincie er het kampioenschap voor vrouwelijke dieren. Het Westvlaams rood ras staat hoog aangeschreven en heeft de laatste jaren meerdere ereplaatsen veroverd. Het is een uitsluitend Belgisch ras en de bereikte resul taten zijn mogelijk geworden zon der invoer uit het buitenland. Het Westvlaams rood ras vormt waar lijk een nationale rijkdom. Op Zondag 31 Augustus e.k., zul len duizenden veekwekers uit en buiten de provincie naar Roeselare komen om er de elite van het rood ras in zijn volle machtsontplooiing te bewonderen. De prijskamp vangt aan om 9 uur stipt in de voormid dag. BERICHT Alle Iandbouwers-yeeliouders luis leenlijk een onkennelijke romp ge- teren op Maandag 25 Augustus te J J 13.10 u. naar Radio Kortrijk. Inge- vonden. Naderhand werd het hoofd van de piloot aangetroffen, lig gend aan de graskant langsheen de Schelde-oever. Met militaire eer werd de onge lukkige te Ruien ter aarde besteld. nieur Franchoo, rijksvceteeltconsu- ient voor Westvlaandcren, spreekt Over de grote Provinciale Rundvee prijskamp. die doorgaat te Roesela re op 31 Augustus. Waarom moet U bij aankoop van een traktor LUCHTVERKOELING verkie zen boven waterverkoeling? OMDAT 1. - Er 's winters geen garageverwarming nodig is: 2. - Er geen vervriezen van motorblok of cylinderkop moge lijk is; 3. - Er geen water moet afgelaten worden 's avonds en geen warm water gevuld 's morgens; 4. - Er geen anti-vriesmiddel vandoen is; 5. - Geen afzetting van ketelsteen zich kan voordoen, dus geen gevaar van verstoppingen van de leidingen en de radiator; 6. - Geen sleet op radiator, waterpomp of leidingen; 7. - Er geen indringing van water in cylinderkop of carter met zijn schadelijke gevolgen zich kan voordoen; 8. - Er geen verdamping van water geschiedt. Daarbij komt dat de traktor DEUTZ 1. - Gemakkelijker start; 2. - Onmiddellijk bedrijfsklaar is; 3. - Minder brandstof gebruikt; 4. - Een lager smeerolieverbruik heeft, tengevolge van de langere houdbaarheid der olie; 5. - Minder slijtage op de cylinders heeft. Aarzelt dus niet, maar schaft U de landbouwtraktor DEUTZ aan, een produkt van 80 jaren ondervinding Algemene vertegenwoordigers voor de streek: Vande Peereboompl. 9 Veurnestraat 40 tel. 249 tel. 94 IEPER POPERINGE De Firma Stevens meldt U tevens de aankomst van Engelse traktoren, werkend met petrol, aan de prijs van 59.500 fr. Ook twee okkasie traktoren te koop in goeden staat. (9177) wwwwmwwwwmAfm/wvwwwvwwuwvwvwwwW Op Zondag, 31 Augustus as., gaat op het terrein van het volks park Mandellaan te Roeselare de tweede naoorlogse provinciale vee prijskamp door, voorbehouden aan het Westvlaams rood ras. Deze belangrijke wedstrijd voor stamboekvee, die om de twee jaar in de provincie plaats vindt, wordt ingericht op initiatief van het pro vinciaal verbond der veekweeksyn- aikaten van Westvlaanderen met de financiële steun en medewer king van het Ministerie van Land bouw, de provincie Westvlaanderen en het stadsbestuur van Roeselare. Het inrichtend comité bestaat uit de Heren: Ridder Emmanuel Van Outryve d'Ydewalle, voorzitter van het verbond der veekweeksyndika- ten; Franchoo en Sys, rijksvee- teeltconsulenten; D'Helft, Dejonck- heere, Kelderman en Vandenber- ghe, rijksopzienersveeartsen; Lonc- ke A., lid van de Bestendige Depu tatie; R. Colpaert, veearts; Van- hyfte, lid van het technisch comité voor veeteelt, en M. Wybo, provin ciaal sekretaris van het verbond der veekweeksyndikaten. VERBETERING VAN HET VEERAS Het rood veeras dat reeds vóór de oorlog geprekefi weidoih "zijn uitzonderlijke kwaliteiten van melk- en botervcSortbi'engst, "zijn vroegrijpheid en hoog vetgehalte heeft thans, na veel te 'hebbfen ge leden onder de oorlogsjaren, op nieuw een zeer voorname plaats ingenomen in de veestapel van ons land. Deze nieuwe vlucht is vooral te danken aan de onverdroten en onverpoosde inspanning van de Westvlaamse veekweker, die zich geen moeite spaart om het veeras tot een hoger peil op te voeren. Ook de bekwame leiding van de veeteeltconsulenten én de daad werkelijke steun van de openbare besturen hebben er veel toe bijge dragen om beter vee te kweken. Het inrichten van deze tweede naoorlogse provinciale veeprijs kamp, waaraan 150.000 fr., aan prijzen en eremetalen, zijn verbon den, is voor de Westvlaamse kwe ker eveneens een prikkel om aan selectie te doen. Het verbond der veekweeksyndi katen streeft er naar om enerzijds om de twee jaar kwekers en tech- niekers een overzicht te geven van de huidige stand van de verbete ring van. het veeras, terwijl ander zijds een gezonde rivaliteit beoogd wordt tussen de verschillende kwe kers, wedijver die tenslotte een spoorslag' moet zijn om te streven naar beter. Het kan verder niet ontkent worden dat deze prijs kamp tevens een doelmatige pro paganda is om de onverschillige veekweker aan te zetten zijn vee stapel hoger op te voeren. EEN GROTE MANIFESTATIE Op deze prijskamp, die als een mijlpaal mag aanzien worden in de verbetering van het veeras, wor den uitsluitend dieren toegelaten ingeschreven in het stamboek van het provinciaal verbond. De ten toongestelde dieren hebben allen een gekende oorsprong met gecon troleerde ouders en voorouders, zo dat op deze prijskamp de elite van het rood ras zal vertegenwoordigd zijn. Waar in 1946 en 1948, de samen- scholing van vee verboden was als nopvoorraden hebben aangelegd, gevolg van het heersende mond- en klauwzeer, kende de eerste naoor logse veeprijskamp in 1950 te Roe selare ingericht, niettegenstaande het uiterst slecht weder een bui tengewone belangstelling én van kwekers én van bezoekers. De prijskamp van Zondag' 31 Augustus e.k., belooft opnieuw een groot succes te worden. Reeds meer dan 500 elite-dieren zijn ingeschreven en de verwachtingen van het in richtend comité zijn hoog gespan nen. Een doelmatige en ruime pro paganda en een uiterste-flinke or ganisatie zijn dit jaar opnieuw een waarborg voor een verzekerd wel slagen. Een prachtige kristallen beker wordt uitgeloofd voor de kam pioenschappen, terwijl aan de aan wezige dieren een tegemoetkoming wordt verstrekt van 100 fr. per aanwezig dier. De vervoerkosten worden eveneens terugbetaald. De tentoongestelde dieren wor den volgens ouderdom en geslacht in 13 verschillende reeksen inge deeld. Voor elke reeks is een af zonderlijke ring voorzien waarin iiet dier door de juryleden wordt beoordeeld. Maken deel uit van de jury R. Colpaert, O. Declercq, J. De- jonckheere. A. D'Helft, Jules Dob- belaere, Omer Dobbelaere, E. Kel dermans, M. Mahieu, Vandenber- ghe, Vanhyfte C., O. Vanraes en J. Vanwanseele. Vier groepen van drie juryleden zullen tegelijk de dieren beoorde len, zodat alles vlug zal verlopen. Na de klassering door de jury zul len de geprimeerde dieren in de ring blijven staan tot het einde van de prijskamp om de bezoeker toe te laten het dier in detail na te gaan. TALRIJKE EREPRIJZEN Reeds meerdere malen heeft het Westvlaamse rood ras ereprijzen behaald tijdens de nationale wed strijden. In 1947 en 1949 nam Westvlaanderen mét 135 dieren deel aan de nationale prijskamp te Brussel en won er het kam- pioenschau voor stieren. In. 1951 i LENING VOOR WEDEROPBOUW Eerste Schijf. 246' Trekking van 16 Aug. 1952. Wint 1 millioen frank: Reeks 1875 Nr 067. Tweede Schijf 184* Trekking van 13 Aug. 1952. Wint 1 millioen frank: Reeks 4185 Nr 823. Wint 500.000 frank: Reeks 5436 Nr 834. Tweede Schijf. 185* Trekking van 20 Aug. 1952. Wint 1 millioen frank: Reeks 6984 Nr 082. Wint 500.000 frank: Reeks 3902 Nr 882. Derde Schijf. 120' Trekking van 18 Aug. 1952. Wint 1 millioen frank: Reeks 8585 Nr 101. Wint 250.000 frank: Reeks 9759 Nr 030. Zoekt g'iets t'huren ot te kopen, Zoekt ge 'n meid, 'n plaats of wat7 Wacht niet langer, plaats nog heden 'n Kleine ZOEKER in ons bladI SCALDISWERKEN RUIEN (8990) Meer dan 60.000 bedevaarders binnen omheining De stad Lourdes heeft op 15 Oogst, feest, van Maria-ten-Hemel- opneming, een recordtoevlced van bedevaartgangers en bezoekers ge kend. Men schatte het aantal per sonen, dat binnen de omheining van de basiliek en de grot is ge treden. op meer dan 60.000. Ingevolge het ongewone droge seizoen bedraagt dé hopoogst in graafschap Kent, 50 t. h. minder dan de vorige jaren, zodat in de normale behoeften van de brou werijen niet zal kunnen worden voorzien. De bierproductie zal echter niet in het gedrang komen, daar de trouwerijen, naar blijkt, grote LOTENLENING 1933 227° Trekking van 18 Aug. 1952. Wint 100.000 fr.: 325.642. 18 loten van 25.000 fr.: 102.411 169.034 212.116 284.261 322.332 114.688 173.626 236.795 308.522 383.344. 122.722 180.893 243.973 316.989 147.431 202.763 249.626 321.158 VERW. GEWESTEN 1923 35|g Trekking van 20 Aug. 1952. Winnen 100.000 fr.: R. 179492 nr 1 - R. 271418 nr 5 Winnen 50.000 fr.: R. 090040 nr 4 - R. 373202 nr 4 Winnen 10.000 fr. R. 032132 nr 4 - R. 032322 nr 5 R. 049763 nr 5 - R. 052738 nr 2 R. 107134 nr 1 - R. 162599 nr 2 R. 212560 nr 2 - R. 239746 nr 1 R. 307987 nr 2 - R. 309075 nr 4 R. 320896 nr 4 - R. 323081 nr 1 R. 323856 nr 3 - R. 374949 lil' 5 R. 375327 nr 2 Ernstige onlusten nabij Alexandria. Vertrouwelingen van ex-Koning Faroek aangehouden. spinnerij van Kafr El Dawar, zoon ran Hafez Aflfl, de gewezen direc- Te Oostende, in de speelzaal van het Casino, kon de politie de hand leggen op een dief die auto's gestolen had en benzine langs de weg had af getruggeld. De man was ln het bezit van een pistool. Te Oud-Turnhout heeft een dronken autovoerder een man met een kindje op de arm omvergereden. De dader nam de vlucht, maar kon naderhand worden aangehouden. Nabij Donrère, Frankrijk, ls een Britse toerist, 17 Jaren oud, spoorloos verdwenen. Nabij Nyon, Frankrijk, werden kampeerders, een Brits gezin van 4 personen, aangevallen door een ge wapende kerel. De bedreigde Brit ging de indringer met een mes te lijf zo dat de bandiet de vlucht nam, zijn revolver in de brand latend. Nader hand werd de schuldige door de gen darmes aangehouden. Op hem werd nog een tweede revolver gevonden. De expeditie die de Ararat-berg, Turkije, heeft beklommen om er te zoeken naar de overblijfselen van de ark van Noë, kon wel de top van de berg bereiken, maar gierende sneeuw stormen beletten de mannen verdere opzoekingen te doen. Er werd niets anders gevonden dan een grote ijs blok welke van ver op een vaartuig lijkt. Zonder resultaat ls de expeditie dan ook naar haar basis aan de voet van de berg teruggekeerd. Nabij Frankfurt, Duitsland, heb ben bandieten een bank overvallen, doodden twee bankbedlenden met re volverschoten en verwondden er een I derde. Hun hele buit bleef echter bij 3.000 mark. Bij hun vlucht werd een der bandieten dan nog door zijn makkers neergekogeld omdat hij wei gerde met de anderen mede te' gaan om zich aan te melden bij het Fran se vreemdelingenlegioen. In de Sovjetsector van Berlijn zouden 500 kinderen die in en va- cantlekamp verbleven, ziek zijn ge worden na het eten van slechte worst. Te HSnnut werd een jongeling aangetroffen in een diepe waterput. Men wierp hem het eind van een koord naar beneden om er zich aan te binden om aldus te worden boven gehaald. De ongelukkige moet even wel de lus rond zijn nek hebben aan gebracht, want toen men hem bo venhaalde was hij gewurgd door de koord die zijn hals toesnöerde. Cyriel Leboutte, ex-kampioen ln het motorrijden, had Zondag jl. aan de wedstrijd van Lummen deel genomen. Toen hij er van zijn moto stapte, na de koers te hebben uitge reden, zeeg hij plots ineen en stierf aan de gevolgen van een hartader breuk. Te Arznno, Finistère, Frankrijk, ontstond een hoevebrand. Water was in de buurt nergens te vinden, zo dat tenslotte 4.000 liter cider gebezigd werden om het vuur te bestrijden. Te Lourdes gingen de bakkers ln staking zodat de broodvoorziening eronder te lijden had. Te Kafr el Dawar, nabij Alexan- drië, waar zich de grote textielfa brieken Misr bevinden, kwam het halverwege vorige week tot zeer zware Incidenten. Arbeiders van voormelde fabrieken waren in sta king gegaan en staken er het be stuursgebouw en 22 auto's in brand. Politie en ook het leger wilden tus senkomen maar toen kwam het tot een erge -botsing tussen een menigte van nagenoeg 6.000 man enerzijds en de politie en het leger ander zijds. De ordediensten zagen zich verplicht hun vuurwapens te ge bruiken, zodat er 9 doden te betreu ren vielen, nl. 6 arbeiders, 2 solda ten en een agent, ook 25 ernstige gewonden. Een 500-tal manifestan ten werden aangehouden. 's Anderendaags poogden betogers de aangehoudenen te bevrijden, maar andermaal kwam het tot een botsing met de ordediensten, die de toestand meester bleven. In de beginne werd gemeld dat de staking uitgebroken was om een loonsverhoging;, of als protest tegen het afdanken van werkmakkers, maar achteraf werd door de Egypti sche autoriteiten bericht dat de staking en de voorgevallen inciden ten een politieke ondergrond had den. Een krijgsgerecht werd opgericht te Alexandrié om de schuldigen te vonnissen. Een hunner, zekere Moestafa Khamls, die een der bij zonderste aanhitsers zou zijn ge weest, werd reeds ter dood veroor deeld om te worden gehangen. Vooraleer te worden terechtgesteld heeft hij om een onderhoud ver zocht met Generaal Nagib. Nog 28 andere arbeiders van de fabriek- wachten hun vonnis af en tegen hen werd ook de doodstraf gevraagd. De een speciale commissie Ingestudeerd. Westers voorstel door Rusland verworpen. overige tijdens de Incidenten aar- gehouden lieden werden in vrijheid gesteld. Intussen werden vertrouwelingen van ex-Koning Faroek in het ge drang gebracht en beschuldigd de staking te hebben uitgelokt. Zr werd de 32-jarige Ainhi Hafez Aflfl, die tot de directie behoorde van de van teur van het kabinet van Koning Faroek. aangehouden. Hij zou ver klikt zijn door een der aangehou den werklieden en beticht worden het plan van de opstand te hebben opgemaakt. De aangehoudene zou 2 dagen voor de incidenten het be zoek hebben ontvangen van zijn vader; ook dezes aanhouding wordt verwacht. Werd nog aangehouden, het hoofd van dé politie van Kafr El Dawar, om niet tijdig de nodige maatreigelen te hebben genomen om de orde te herstellen. De Egyptische Regentschapsraad heeft intussen drastische besnoeiin gen uitgevaardigd ln het Koninklijk Kabinet, waarvan de begroting met meer dan de helft werd verminderd. Anderzijds richtte de Regering nieuwe zuiveringscommissies in en verhoogde de belastingen. De censuur werd eveneen» op- nieuw Ingesteld. Generaal Nagib verklaarde zijnerzijds voor dulzen- de soldatgn Wij zijn geen Com munisten». Verder verklaarde hij alle elementen die uit overtuiging een communistische propaganda zouden voeren, te zullen verplette ren. De arbeiders vroeg hij geen toevlucht te nemen tot geweld. De landhervorming wordt door Op 13 Maart jl. hadden de drie Westerse Grote Mogendheden een nieuw voorstel gedaan te Moskou, tot een akkoord in beknopte stijl over het vredesverdrag voor Oosten rijk. Van Westerse zijde werd Mos kou nog een paar maal herinnerd en op 16 Augustus werd uiteindelijk het Russisch antwoord op de Wes terse ambassades te Moskou over handigd. Dit antwoord ls andermaal een weigering. De Soviets eisen dat vooraf de zaak Triest wordt gere geld en vinden dat de rechten voor zien voor Oostenrijk «niet demo- kratisch» genoeg zijn. Nader uit weiding over deze kwestie vinden onze lezers ln het artikel van onze medewerker Westerlinck Vertegenwoordigers der Westerse mogendheden ontmoetten Maarschalk Tito. helm gehouden. Vermoedelijk heb ben de onderhandelingen- gelopen over het vraagstuk van Triëst en De toeristische bedrijvigheid be reikte te Brugge haar hoogtepunt, gedurende de periode tijdens welke het H. Bloedspel opgevoerd werd. Ruim 65.000 personen kwamen dit grootse openluchtspel zien. Verscheidene bleven enkele dagen te Brugge doorbrengen. Telkens wanneer gedurende het zomersei zoen opvoeringen van het Heilig Bloedspel voorzien zijn, werd een verhoging van de toeristische be drijvigheid waargenomen, doch nooit was de toeloop zo groot als dit jaar. Op Maandag 11. had op het eiland Brioni, in de Adriatische Zee, een ontmoeting plaats tussen de diplo matieke vertegenwoordigers van de U.S.A., GrooJ-Brittanjo en Frank rijk en Maarschalk Tito en andere Yougo-Slavische hoge personalitei ten. De besprekingen werden ge- CHINA OPRICHTING NATIONALE KERK WERD EEN MISLUKKING De rector van de Franse Uni versiteit te Shangaï, E. P. Geor ges Germain S. J., uit China gewe zen na er enkele tijd in het gevang te hebben vertoefd, heeft verklaard dat de oprichting van een nationale kerk in rood-China een volledige mislukking is geworden. Volgens hem zijn slechts 250 christenen van de 80.000 van zijn bisdom tot de nationale kerk toe getreden en zou een communisti sche personaliteit te Shanghai' o.m. hebben verklaard: «Wij hebben 8 millioen partLsanen van de Kwo- mingtang verslagen/doch wij zijrl geestelijk overwonnen door een handvol katholieken Pater Germain gaf de mening te kennen dat de 'Chinese autoriteiten hun houding ten opzichte van de Chinese katholieken sinds het voor jaar 1952 enigszins hebben verzacht, in de hoop hiermede betere resul taten te bereiken. SOVJET-RUSLAND NIEUW PARTIJCONGRES EERSTE SEDERT 1939 Door Maarschalk Stalin werd een decreet ondertekend tot het bijeenroepen op 5 October e.k. te Moskou, van het 19° Congres van de Communistische Partij; dit wordt het eerste sedert 1939. Deze bijeenroeping werd officieel bekend gemaakt door het Centrale Comité van de Communistische Partij van de U.S.S.R. Op de agenda staat een reorga nisatie van het Communistisch Hoofdbestuur en het tweede na oorlogse vijfjarenplan. De reorganisatie voorziet de ver vanging' van het Politburo door een Presidium een wijziging van de partij welke worden moet Com munistische Partij van de Sovjet- Unie Bij het vijfjarenplan wordt be oogd een verhoging met 62 van de staalproductie. van 85 van de petroleumproductie, enz. WEST-DUITSLAND AFSTERVEN VAN HEER SCHUMACHER werd wellicht een compromis-voor stel behandeld, of minstens aange drongen op rechtstreekse onderhan delingen tussen Yougo-Savië en Italië. held, een geestelijke ziel en onster felijkheid. Zolang er gelovigen zelfs ge kerkerde zullen zijn, zal het ma terialisme onmogelijk van een overwinning kunnen spreken. Het materialisfne kan slechts de macht en het geweld als de hoogste waar den erkennen. Het katholiek geloof verheerlijkt het recht en bovenal de rechten van de mens, sommige rechten van de persoon en van het gezin. Deze rechten zijn onvervreemdbaar, on afhankelijk van elke aardse macht, de staat inbegrepen. De staat heeft tot plicht die rechten te erkennen en te verdedigen. YOUGO-SLAVIE DE KERKVERVOLGING Enkele maanden geleden werd Mgr Stepinac in vrijheid gesteld, maar een verplichtend verblijf aangewezen in de pastorij te Kra- sitsj. Destijds werd alle bezit van Mgr Stepinac aangeslagen. Thans wordt van de Aartsbis schop een bedrag van 280.000 fr. aan belastingen geëist, en word' gedreigd de pastorij waarin hij verblijft, alsmede de meubelen wel ke er aanwezig zijn, aan te slaan en openbaar te verkopen, zo h!j niet betaalt. Maar over feld be schikt de Aartsbisschop niet. op postcheckrekening 4763.60 van Het Wekelijks Nieuws Poperinge, en U ontvangt ons blad tot einde 1952. Een waarschuwing voor katholieken Het aartsbisdom Mechelen deelt volgende waarschuwing' betreffende de beweging van Caux mede: Het Belgisch episcopaat wijst de gelovigen er op dat zij niet mogen deelnemen, in gelijk welke vorm, aan de werkzaamheden van de zo genaamde «zedelijke herbewape ning (Réarmement Moral) waar van liet centrum voor Europa ge vestigd is te Caux, daar deze bewe ging' niet zonder gevaren is voor de VAN BRUSSEL - 20 AUGUSTUS GOUD: Pond sterling 625,00 627,50 Napoleon 507,50 Dollar 124,50 125,00 PAPIER: Dollar 53,00 53,15 Gulden 13,20 13.22 Zwitserse frank 12,32 12.37 Franse frank 12,92 12,85 Pond sterling 130,50 133,00 Mark 11,55 11,65 Spermarken 7,55 koper Peseta 1,07 1,08 GROOT-BRITTANNIE LEIDERS VAN VAKVERBOND WAARSCHUWEN TEGEN LOONEISEN Door, Reuter wordt uit Londen gemeld dat de leiders der Britse Vakbonden de 8 millioen aangeslo tenen gewaarschuwd hebben tegen nieuwe looneisen, daar deze 's lands bedrijfsleven in het gedrang zouden kunnen brengen. Zij betoogden dat nieuwe loonsverhogingen prijsstij gingen tot gevolg zouden hebben, waardoor Groot-Brittannië niet lan ger meer zou kunnen concurreren op da wereldmarkten- Uit West-Duitsland werd Don derdagmorgen jl.. 21 Augustus, het overlijden gemeld van de Heer Schumacher, leider van de Sociaal- Demokratische partij van West- Duitsland, die de politiek van Dr Adenauer, o.m. wat betreft het Europees Leger, steeds heeft be streden. DE VIJE-EN-ZEVENTIGSTE DUITSE KATHOLIEKENDAG Dinsdagavond .jl. is te Berlijn de 75" Duitse Katholiekendag ingezet. Ter dier gelegenheid heeft de H. Vader een boodschap gericht tot de Duitse Katholieken. De H. Va der verklaart hierbij dat de katho lieken van West- en Oost-Duits- land verenigd zijn in een stad waar de belangen en de werelden op een trategische brug tegen el kaar botsen «Gij zijt dagelijks in contact met het materialisme, aldus de Paus. Dagelijks moet gij er tegen vechten. Het materialisme is voor zijn aanhangers de enige en beslis sende uitkomst. De voortschrijden de industrialisatie en mechanisatie van het leven dreigen de enkeling zijn onafhankelijkheid en zijn vrij heid te wurgen. Het materialisme voltrekt die tegennatuurlijke ont wikkeling, door een wereldorde uit te roepen en de enkeling tot een doodgewoon nummer van een gemeenschap maakt. Het katholiek geloof verwerpt dat. Het verdedigt tot het uiterste ris persoonlijkheid van de mens. Persoonlijkheid beduidt vrijheid, ecu vrije wil en verantwoordelijk- ENGELAND. De kroonjuwelen worden opgeschikt. Te Londen ls men begonnen met de onschlk var de kroonjuwelen die zullen gedragen worden bij de kronincsplechtigheder op 2 Juni 1953. De Koningin heefl echter nog niet uitgemaakt welkf juwelen zij dragen zal. ZIJ heeft o.m keus onder twee kronen, nl. de 7 poiri wegende St Edwardskroon en dr Kroon van State, die slechts 1100 gr. weegt, maar bezet ls met 2783 dia manten, 277 parels, 19 safieren, 11 smaragden en 5 robijnen. ENGELAND. Eden getrouwd. De Engelse Minister van Buitenland se Zaken, die vorig Jaar van zijn eer ste vrouw ls gescheiden, is te Londei' hertrouwd met Mej. Clarissa Spencer Churchill, een nicht van de Britse Premier. DUITSLAND. De ontvoeringen Op het West-Duits Departemeru van Binnenlandse Za'-en werd me degedeeld dat zich ln de laatste twer maanden 41 incidenten hebben voor gedaan aan de demarcatielijn me1 Oost-Duitsland en dat in zelfde tijds verloop 70 personen ontvoerd wer den naar Oost-Dultsland. GRIEKENLAND. Nieuw inehleiil aan Bulgaarse grens. In Centraal- Macedonlë werd door Bulgaren lie' vuur geopend oo een Griekse po- troullle welke zich op Grieks gebied bevond. Het vuur werd beantwoord Twee Griekse soldaten werden ver mist. ALBANIË. Partlsnneii aan slag. Albanese verzetslieden die over de Yougo-Slavische grens zijn gevlucht, hebben verklaard dat in verscheidene streken van Albanië zware gevechten worden geleverd tus sen partlsanen en regeringstroepen en dat door deze laatste tanks en vliegtuigen werden Ingezet en over gegaan wordt tot massale uitroellne van tegenstanders. ROEMENIE. Sabotage? Nar de Dally Telegraphmoesten in Roemenië de werken tot het graven van een kanaal dat de Donau met tl" Zwarte Zee zou verbinden, stopgezet worden wegens lijdelijk verzet van de dwangarbeiders die er aan liet werk zijn gezet, en wegens sabotage. ZWITSERLAND. Professor .)<>- Hot beschuldigd van splonnagr. Volgens de Parljse krant Le Figa ro wordt de Franse geleerde profes sor Joliot beschuldigd van spionnage vanwege de Zwitserse autoriteiten. In Zwitserland werd nl. Prof. A. Bon- nard, uit Lausanne, aangehouden om zelfde redenen en bij dit onderzoek zou Prof. Joliot ln het gedrang zijn gekomen. HONGARIJE. 20 maanden ge vang om graan te hebben aanvaard. E. H. Elek Orban, pastoor te lik Hongarije, werd er veroordeeld tol 20 maanden gevang om graan te heb ben aanvaard dat hem door 46 gelo vigen was geschonken. Zwitserland. Conferentie voor auteursrechten. Te Geneve wordt thans een conferentie gehou den over auteursrechten. Afgevaar digden uit 50 landen nemen eraan deel. yoiiGO-SLAVIE. Regen kwam te Iaat. Na 1.0 weken felle droogte ls eindelijk regen gevallen ln Yougo- Slavië. Toch zou het water te Iaat zijn gekomen om de oop-st te red den. Er dreigt nu voedseltekort ln het land. DUITSLAND. Vraag om nsyl. Acht leden van de Yougo-Slavischf roeiploeg welke deelnamen aan de Olympische Spelen te Helsinki, heb ben bij hun doortocht door West- DuitslancI, er om asyl gevraagd, niet meer wensend naar hun land teru;; te keren. Zij verklaren graag Jiaar Canada te trekken.

Het Wekelijks Nieuws (1946-1990) | 1952 | | pagina 6