HET WEKELIJKS NIEUWS BOKSEN Dolf Verschueren Losse Wekelijkse Sportkroniek ICesfeEoz© Joseph Roger toonde zich een waardig leider in ons Kriterium 1952 Radio BARCO De Wereldkampioenschappen op Je Piste I I ft 1 het wekelijks nieuws Gasthuisstraat 19 - Poperinge os u. Matchen 7-9-52 VOETBALSEIZOEN 1952-1953 Dit Jaar andermaal 20.000 fr. prijzen imet ongeveer zelfde priJzenSsedeling ais verleden Jaar DE PR1JSBEDEL1NG VOOR 1952-1953 HET REGLEMENT a. - wie kan aan onze pronostiek deelnemen? b. - hoe moet men pronostikeren De opening van het nieuwe seizoen Slechts daar tegenslag kan hij daar Verbeke (Wervik) in de laatste proef te Nieuwkerke op 14 September e.k. nog onttroond worden SCHUIF "victor lucien met vijf andere belgische liefhebbers in de ronde van zweden 1 i -1111 bezorgt ons een regenboogtrui Van Heusden, Patterson, Sacchl en Plattner, andere Wereldkampioenen OUDE GAZETTEN Het 37e Kampioen- schap va si Vlaanderen te Koolskamp Zijn televisie is onovertrefbaar. «HET WEKELIJKS NIEUWS» Zaterdag 6 Sept. 1952 Bl7. 12. Het hieronderstaande bulletijn, Invullen, uitknippen en insturen Beerschot - F. C. Mechelen Kortrijk Sp. - Rac. Tienen S. K. Beveren - F. C. Izegem V. G. Oostende - U. Namen Schaarbeek - C. S. Brugge Lauwe - Dar. Blankenberge U11 Herzeeuw - E. Wervik Rac. De Panne - St Kruis E. Gistel - V. V. Koksijde Houthulst - F. C. Poperinge Le Bizet - S. V. Moorslede St Eloois Sp. - Ledegem Sp. 1 fc 8 IS •e g S fi I 8 3 «I e s o o O ■a e •5 A C Si a irs CM UITLEG 1. De deelname h onbeperkt, kosteloos en moet op uit ons blad geknipte bulletijns ge- geschieden. 2. Wie meest punten heeft (het puntenstelsel) wint. 3. Wie meer dan één bulletijn op zeilde naam instuurt, dient een volgnummer (in vak 1) te plaatsen. Niet meer dan 10 ge- volgnummerde bulletijns op zelfde naam mogen worden in gestuurd. De samenstelling der punten voor het eindklasse ment geschiedt bulletijn per bulletijn, volgens volgnummer. 4. Eenmaal verworven pun ten blijven steeds geldig, zelfs zo men sommige weken de helft niet behaalt. 5. Elke betwistbare onduide lijkheid maakt het bulletijn ongeldig. 6. Dit bulletijn moet binnen zijn vóór 12 u. op de in hoof-, ding staande datum. 1 thuisploeg gew. (1 punt) 2 ss bezoekers gew. (2 punt.) x draw (3 punt) Vale voorbehouden aan volgnummer bij 't in sturen van meerdere bulletijns op eenzelfde naam. (Max. 10). CD AFZENDER: STRAAT Nr TE Strook dienende als dubbel en door de inzender te bewaren. Beerschot - F. C. Mechelen Un. Herzeeuw - E. Wervik Kortrijk Sp. - Rac. Tienen Rac. De Panne - St Kruis S. K. Beveren - F. C. Izegem E. Gistel - V. V. Koksijde V. G. Oostende - U. Namen Houthulst - F. C. Poperinge Schaarbeek - C. S. Brugge Le Bizet - S. V. Moorslede Lauwe - Dar. Blankenberge St Eloois Sp. - Ledegem Sp. Pronostiekpnijskamp 1. - Om de week 250 fr. aan de eerste prijs. 2. - Twee Rangschikkingen: 10.000 fr. prijzen. a) 4 prijzen voor heenronde: 5.000 fr. waarde; b) 4 prijzen voor terugronde: 5.000 fr. waarde. 3. - Eindprijs: KOSMOSREIS NAAR LOURDES voor wie in de twee rangschikkingen het meest punten in finaal behaalt. ir 11 Net als verleden jaar staan wij dus met het feit dat de voetbal kalender niet zal worden bekend gemaakt. Wij zullen dus weer iedere Week tot de Donderdagmorgen moeten wachten om de matchenreeksen [.e kennen. Hoe graag wij ook tien dagen vooraf de pronostieken had- aen bekend gemaakt om ook onze verstafgelegen lezers te kunnen aten mededingen, zullen wij spijtig genoeg opnieuw, zoals verleden raar reeds het geval was, pas iedere week de pronostiek voor de onmid dellijk daarop volgende Zondag kunnen laten verschijnen. I Een zeer grote handicap zal dit evenwel niet zijn want zoals onze listributiediensten thans zijn georganiseerd, moét iedereen op tijd zijn I weekblad ontvangen om nog zijn bulletijn in te zendèn. Onze ROESELAARSE UITGAVE verschijnt reeds de Donderdag- 1 tvond en wordt 's Vrijdagsmorgens reeds per post en verkoper besteld; bok onze KUSTUITGAVE verschijnt tezelfdertijde. iDe uitgave POPERINGE-IEFER verschijnt de Vrijdagnamiddag an is praktisch reeds in alle gemeenten vanaf 15 uur beschikbaar; daar i :orgt onze persoonlijke distributiedienst voor. Alle postabonnementen pijgen ons blad ten laatste de Zaterdagmorgen, zodat de lezer, die (vil deelnemen, nog meer dan tijd over heeft om zijn bulletijn(s) in 1 pe sturen. i l. PER WEEK-wordt er 250 fr. in geld Cper check) betaald aan deze 1 die het hoogst aantal punten behaalde, zo hij alleen is. Zijn er i meerdere die een gelijk aantal maximumpunten behaalden," dan wordt het uitgekeerde bedrag van 250 fr. onder hen verdeeld. TWEE ALGEMENE RANGSCHIKKINGEN. i Benevens de wekelijkse prijs, van 250 fr. wordt wekelijks een optel- i i ling gehouden van de punten der inzenders die meer dan, of de J helft der te bekomen punten verkregen hebben. Aldus bekomen we I én na de heenronde én na de terugronde der competitie TWEE I RANGSCHIKKINGEN, waarvoor voor elk van beide 4 prijzen toe gekend worden. PRIJZEN DER RANGSCHIKKING NA HEEN- EN TERUGRONDE: i 1. Radio BARCO 2. Chronometer-uurwerk i I 3. Electrisch Scheerapparaat 4. Watermann-Vulpen met Porte-mine. I 1 EINDRANGSCHIKKING MET FINAALPRIJS. Voor ieder mededinger der heen- en terugrangschikking worden i de punten samengeteld. Wie in die twee rangschikkingen het meest i; bunten behaalt, wint de finaalprijs: EEN GRATIS KOSMOSREIS NAAR LOURDES OF ZWITSERLAND. NOTA. Let wel op: deze samentelling geschiedt NIET üood- i zakelijk per gevolgnummerd bulletijn. B.v. kan iemand die in de I heenronde met V.P. 3, 80 punten behaalde, deze samengeteld krijgen met zijn hoogste aantal punten (op zelfde naam natuurlijk) be komen al wezc het met V.P. 5, 1, 6 enz. Wij zoeken zelf zijn hoog ste getal uit. Iedereen die lezer is van ons blad kan er volkomen kosteloos aan deelnemen mits hij pronostikeert op het bulletijn dat in ons blad verschijnt; andere tellen niet. Ieder bulletijn moet ter Drukkerij, Gasthuisstraat 19, Poperinge, binnen zijn vóór 14 uur de Zondag waarop de matchen doorgaan. Deze hoeven niet in een omslag te worden gestoken; gebeurt dit wel dan moet de omslag in de bovenhoek vermelden: Pronostiek- wedstrijd. Wie per post zijn bulletijn instuurt, moet 1.75 fr. zegel plak- ,en (de Post eist dat). Hij moet er voor zorgen dat zijn pronostiek net de Zondagmorgenpost wordt besteld. Bulletijns kunnen ook worden afgegeven: ten laatste de Zondag- niddag: Te IEPER: In Boekhandel Levet Scone», de Stuersstraat 4. Te VEURXE: Bij Marcel D'Hèrt, Noordstraat 14. Te NIEUWPOORT: Huis Dumon, Marktstraat. Te ROESELARE: Huis Verriest-Dezeure, St-Alfonsusstraat 12. Te WERVIK: Bij Pector Roger, Leiestraat 11. Te MOORSLEDE: Bij Degezelle Antoon, Dadizelestraat 47. Te EMELGEM: Bij Verstraete Leonard, Plaats 10. In deze burelen worden de bussen 's middags geledigd en worden lis onmiddellijk, per express, alle bulletijns opgestuurd. Brieven, getaxeerd wegens te weinig frankeren, worden door ons liet aangenomen en gaan dus verloren. Op iedere brief moet, benevens het adres, vermeld worden: Fro- lostiekprijskamp Alle bulletijns dienen leesbaar ingevuld. Onklare aanduidingen maken het bulletijn waardeloos. Het toekennen der punten ge schiedt bij optelling: 1 thuisploeg die wint (1 punt); 2 bezoekers die winnen (2 punten); x draw (3 punten). Alle punten worden zo samengeteld en wie het meest punten behaalt, is de winnaar der week. Wie meer dan 1 bulletijn op zelfde naam instuurt, moet, op straf van ongeldigheid van zijn bulletijn, de verscheidene bulletijns een volgnummer geven (zie voorbehouden vak (1)). Voor de prijs dei- week is dat van geen tel, wel voor het opmaken der algemene rangschikking, daar slechts de punten der gelijk gevolgnummerde bulletijns bij mekaar samen opgeteld worden voor de algemene rangschikking (bv. de punten van V.P. 1: 7 met die van V.P. 2: 7; V.P. 3: 7, enz. Nooit kunnen aldus op zelfde naam punten van V.P 1: 2 met die van VP. 4: 5, enz. samengeteld worden). (Men is niet verplicht het bulletijn te volgnummeren, maar dan komt men alleen in aanmerking voor de weekprijs en niet voor de algemene rangschikking). Zie vervolg hiernevens HET WEKELI Met September wordt opnieuw het boksseizoen ingezet. Tijdens de warme zomermaanden was er slechts uiterst geringe activiteit, maar in alle zalen werd reeds de oefening hernomen. De eerste wed strijden worden dan ook reeds aan gekondigd. Inmiddels verscheen het bericht dat Tarzan Delannoit opnieuw zal optreden. Zijn onverkwikkelijk ge schil met manager Bohnen werd eindelijk bijgelegd en de Giesber- genaar steekt met nieuwe moed van wal. Op nationaal gebied kan hij best nog een uitblinker worden. Karei Sys kwam Zaterdag laatst uit Argentinië terug, vastbesloten dit seizoen nog van zich te laten horen. Karei wordt overal flink veel te verliezen. Moest Rux het tot bokst hij reeds te Berlijn tegen Connie Rux, Europees kampioen der halfzwaren. Karei heeft bij de ze wedstrijd weinig te winnen maar veel te verliezen. Moest Rux 't tot een zege of een match-nul kunnen brengen, dan wordt best mogelijk een titelkamp Neuhaus - Rux in gericht. De openingsmeeting van het sei zoen gaat door te Luik op 15 Sep tember. De inrichters staken er een sensationeel programma in elkaar, dat zeker in staat moet worden geacht de grote massa te lokken. Sneyers en Edgard Delannoit zijn goede trekpleisters, wijl ook de ne venkampen iedereen voldoening moeten kunnen schenken. Hier volgt ten andere het volledig programma: 10x3: Jean Sneyers (k. v. Euro pa, haangewicht) tegen Ferracin (Italië, kandidaat kampioen van Italië) 10x3: Edg. Delannoit. 63 kg. (B.) tegen Roteglia, 63 kg. (Italië). 8x3: M. Limage, 78 kg. (B.) te gen Lapourielle, 77 kg. (Fransman). Jo Woussem, 58 kg. (B.) tegen Corsaire, 58 kg. (Fransman). 6x3: Corhay, 77 kg. (Belg.) te gen Lorthoir (Frankrijk). Lou Albert, 73 kg. (Belg) tegen Mollekens, 72 kg. (Belg). lezing, ons blad In de handen van een vriend of gebuur die bet nog niet beeft. V bewijst er ons een dienst mee. Dank. Van 6 tot 11 September. Dinsdagavond hebben zes Belgi sche liefhebbers per vliegtuig Brus sel verlaten met bestemming Stockholm waar ze op 6 September aanzetten in de zesdaagse van Zweden op de weg, waar eveneens Denen, Noren en Hollanders zullen aan deelnemen. De zes aangeduide renners zijn: Vain Genechten, Victor Lucien, Gröndelaers, Neefs, Christiaens en Huybrechts. Dhr Fabry zal de B.W.B. verte genwoordigen en de renners zullen er optreden voor het Zweeds merk Crescent KLASSEMENT NA DE 19» PROEF 1. JOSEPH ROGER p. 188 2. Verbeke R. (Wervik) 176 3. Indevuyst Gerard 167 4. Verbeke R. (Geluveld) 164 5. Vandevoorde Albert 160 6. Ghisquière Raf. 118 7. Jacob Willy 101 8. Noyelle Roger 59 9. Quartier Maurice 50 10. Winne Roger 35 Wanneer wij deze titel neerschrij ven gaan onze gedachten onweer staanbaar terug naar de eerste uit gave van ons kriterium in het jaar 1949. Gedurende een gans seizoen hadden wij een ongenadige twee strijd medegemaakt tussen Willem Labaere en Julien Pascal, wijl Gil bert Desmedt als derde man ook wel zijn woordje had geplaatst. Wil lem Labaere had echter onweer staanbaar zijn wil opgedrongen en prijkte met een achttal punten voorsprong aan de leiding en met zestien op Desmedt. De Witten van Handzame hield er een dave rende forme op na en waar zijn eindspurt zeer scherp stond, kon hij dus normaler wijze niet meer onttroond worden. En toch was het Pascal die met de eer en de radio Barco ging lopen. Een lek bandje zou over de zege en de nederlaag beslissen. Willem werd in de Casselstraat te Poperin ge door het noodlot getroffen en natuurlijk dat Pascal, wiens hoop plots aan het oplaaien ging, er de pees op legde. Labaere, op een an dere fiets, deed een bewonderens waardige achtervolging, maar moest zich tenslotte toch verwonnen ge ven. Pascal eindigde vierde in de spurt en werd meteen eindoverwin naar. Moeder Fortuna had het zo gewild. Ons rest thans nog één proef te betwisten en wij staan bijna in identieke omstandigheden als drie jaar geleden. Joseph Roger, die zich Sedert de zesde proef te Wervik aan de leiding heeft genesteld en met hand en tand die ereplaats, heeft verdedigd, prijkt thans op kop met 12 punten voorsprong op zijn naaste rivaal. Roger Verbeke van Wervik is nog de enigedie voor hem een bedreiging kan vormen, daar de anderen op teveel punten zijn afgezakt. Redelijkerwijze ge sproken zal er wel niemand zelfs de meest fanatieke Wervikse sup porter niet meer te vinden zijn, die nog een twintig frankstuk op de kansen van Verbeke zou durven zet ten. Twaalf punten inhalen op een leider die er alles op zet en niet te lossen is, zal zekerlijk al te zwaar vallen al kunnen wij de mogelijk heden van de rivaal niet onder schatten. Joseph Roger wint dus ons kriterium, tenzij... ja, tenzij Moeder Fortuna er zich weer eens mee moest moeien. Van deze grilli-' e<svr?r~!.,r< v,v 'v\.' - - y^1- De prachtige radio-pick-upp «BTRCO». de waardevolle eerste prijs van ons Liefhebberskriterium. ge dame is natuurlijk nooit iemand vooraf bevrijd. We mogen dus samenvatten dat de laatste proef te Nieuwkerke nog heel spannend kan worden als Jo seph Roger moest platvallen of an dere tegenslag hebben. Het zou na tuurlijk zeer spijtig zijn moest een dergelijk feit over de uitslag van ons kriterium gaan beslissen, maar men moet in een koers met alles rekening houden. Zo zeker of het is dat Joseph Roger ons kriterium wint, zo ze ker wordt Roger Verbeke van Wervik tweede. Want ook van hem moeten wij niet gaan veronderstel len dat hij zich in laatste instantie nog zal laten verdringen, tenzij wij zelfde redenering als voor de eerste plaats er zouden op na hou den. Indevuyst volgt op negen pun ten van de man uit Wervik en spijts de neo-Ieperling best uit de voeten kan. achten wij hem niet in staat de tweede plaats te gaan in nemen als alles een regelmatig ver loop krijgt. Want zonder iets van de verdiensten van Joseph Roger af te doen, moeten wij Verbeke toch de man van de tweede helft van ons kriterium noemen. Na de vijf- dé proef telde hij 38 nunten achter stand op de leider, na de tiende 28, na de dertiende 21, na de achttien de 15 en na de voorlaatste 12 pun ten. Zonder er in geslaagd te zijn ook ma'ar één proef te winnen, moe ten wij getuigen dat hij een for midabel seizoen en kriterium ach ter de rug heeft. Zonder zijn band breuken te Veurne, hadden wij ons zeker aan een spannende zij aan zij, tot het laatste ogenblik met de Koekelarenaar mogen verwachten. En het zou ons niet eens verwon deren moest hij, in een uiterste krachtinspanning nog een ultieme aanval op de leidersplaats wagen. Kan Indevuyst theoretisch nog de tweede plaats veroveren, dan is hij evenwel nog in, niets zeker van zijn derde plaats. Zowel Verbeke (Geluveld) als Vandevoorde, zitten hem op de hielen met respectieve lijk 3 en 7 punten achterstand. Zo heel veel is dit niet, temeer dat hij te doen heeft met twee renners die in form steken en tevens beiden over een knappe spurt beschikken. Moest het te Nieuwkerke mogelijks tot een groepspurt komen dan zou Gerard best doen zijn ranste benen aan te spreken, wil hij zijn derde plaats veilig houden. Zonder be paald rap te zijn weten wij toch dat hij in de spurt soms aardig van zich kan afbijten en met zijn ge kende wilskracht zien wij hem nog zo spoedig niet begeven. Toch zal het voor hem vooral van belang zijn goed uit de doppen te kijken en een open oog te hebben voor al les wat er omgaat. Wal; er ook van zij, Indevuyst, die toch nog maar amper een jaar bij de liefhebbers optreedt, heeft een mooie prestatie verwezenlijkt. Onderschatten wij de handicap niet die renners als hij hebben door het missen van een snijdende eindspurt. Iedere koers gaan voor hem een of meer punt jes aldus verloren en het zi.jn uit eindelijk deze die bii de afrekening in de weegschaal liggen. Daarom dat wij zeegen: hoed af voor de nan van Zillebeke-Hogc. Onomwonden gezegd, wij hebben lange tijd gemeend dat onze krite- riumwinnaar van dit jaar Roger Verbeke uit Geluveld zou heten. Niet omdat wij hem hoger schatten dan een Joseph Rog'^r bijvoorbeeld, maar juist omdat hij als rappe sprinter in staat was meer punten bijeen te spurten dan zijn riva- De prachtige beker Het Wekelijks Nieuws een echt pronkstuk. len. Na de veertiende proef telde hij 8 punten achterstel op de leider, maar toen zakte hij af. Naar hij ons wist te verklaren was hij een paar weken lichamelijk minder goed gesteld en dit zou hem meteen heel wat punten achterstel bezorgen. Zo nam hij geen deel aan de proeven te Veurne en te Boezinge wijl hij nog niet helemaal in orde toch te Beselare aan de start was. Voor hem was dit natuurlijk een hele te genslag. Voor ons eveneens, want meteen was er een strijder voor de eerste plaats uitgeschakeld. Sedertdien heeft hii zich hele maal herzet. Zijn laatste uitslagen zijn zelfs effenaf zeer goed en daar om achten wij hem dan ook be kwaam niet alleen om zijn vierde plaats te verdedigen, maar om zelfs een aanval op de stelling Indevuyst te ondernemen. Of deze kans heeft tot slagen, is een andere zaak. In devuyst zelf zal daarop het ant woord 'moeten geven. Berten Vandevoorde zal dus zijn zege van verleden jaar niet her nieuwen. Toen won hij op stap en met groot meesterschap, ook al won hij geen enkele der Droeven. Dit jaar won hij er niet min dan zeven en toch staat hij maar vijfde ge klasseerd. Zijn ongelukkige koers te Veurne en zijn gedwongen opga ve t/e Boezinge, die daarvan het ge volg was, hebben hem k.o. gezet. Na de koers te Reningelst (14» proef) telde hij nog 14 punten achterstand en na de koers te Westrozebeks wa ren het er nog amper 9. Meteen was hij weerom een der grote favorieten geworden. Toen kwam de tegenslag en meteen was hij ook uitgescha keld voor de eindstrijd. Waar hij dan nog vrijwillig verzaakte aan de proef te Beselare, verspeelde hij dan nog een mooiere ereplaats. Hoe men het ook dra.aie of kere, Vandevoorde blijft een der mooie kopstukken uit ons kriterium. Hij bewees eens te meer welke grote gaven hij als renner in zich draagt. Het feit dat hij slechts door tegen slag werd overwonnen moet voor hem reeds een hele troost zijn, al dient gezegd dat men daarmee de zakken niet vult. Achter dit vijftal liggen de an deren meerdere lengten los. Wij Zie vervolg hiernevens ns?T- De wereldkampioenschappen op de baan welke te Parijs werden betwist, hebben in elk geval enkele verrassingen van formaat gegeven. Verwacht was de zege van, Patter son hi achtervolging, eveneens de ze van Sacchl bij de snelheid-lief hebbers en deze van Verschueren in de halve-fond. Zeer grote ver rassingen waren de zege van de onbekende Nederlander Van Heus den in achtervolging voor liefheb bers en van de Zwitsers Plattner in de snelheid voor beroepsrenners. Noch aan de Nederlander, noch aan de Zwitsers werd vooraf ook maar de geringste kans gegund. VAN HEUSDEN SLACHTTE DE ROSSI AF Het was eerder toevallig dat Van Heusden in de wereldkampioen schappen kwam, gezien hij slechts als invaller aangeduid werd voor de Nederlandse kampioenschappen. Een der effectieven maakte echter verstek en de gebrilde Nederlan der kreeg zijn kans en won met brio. Met De Rossi, titelhouder en algemeen favoriet, Campana en de Engelsman Newton geraakte hij door de kwartfinales. Hij en De Rossi wonnen hun reeks en zouden dus de finale betwisten. Nog steeds was er niemand die aan de man van boven de Moerdijk enige kans op de titel gaf. Het zou voor de Italiaan slechts een formaliteit worden. Hij vertrok inderdaad zeer goed en kon voordeel nemen. Toen de Nederlander evenwel op volle toeren begon te draaien en zijn achterstand inliep en zelfs voor deel nam, stortte de titelhouder plots ineen. Hij richtte zich op en werd door de Nederlandse locomo tief nog bijna ingelopen. De Ne derlanders mochten jubelen. De Italiaan Campana versloeg netjes de Engelsman Newton voor de vier de plaats. PATTERSON: DE GROOTMEESTER Wij mochten een grote voldoe ning smaken toen onze landgenoot Glorieux met Gillen, Patterson en Bevilacqua in de halve finales der achtervolging voor beroepsrenners geraakte. Daar botste hij evenwel op de talentvolle Australiër en on ze hoop dat de beloftevolle Brus selaar in de finale zou mogen uit komen, stortte maar meteen in el kaar. Specialist Beviliacqua liet even weinig kans aan de Luxem burger Gillen, die voor de derde plaats op Glorieux weerwraak nam. Net als De Rossi bij de lief hebbers. liep Bevilacqua in de fi nale vrij goed van stapel. Hij nam tot 20 meter voorsprong en na de vijfde ronde waren het er zelfs 30 meter. Meer werd het evenwel niet en Patterson kwam nu geleidelijk terug, stelde na de negende ronde gelijk, om nadien langzaam maar zeker uit te lopen. Bevilacqua, die zich geslagen voelde, zette zich recht. Met Patterson won Australië op onweerstaanbare wijze een regen boogtrui. Er moet voor het ogen blik maar niemand bekwaam wor den geacht aan het brio en de oer sterke macht van de Australiër te kunnen weerstaan. Zijn talenten zijn even groot als veelzijdig, dat zou hij ten andere in de snelheid voor beroepsrenners eveneens be wijzen. VOOR uw VERPAKKING gebruikt Per grotere hoeveelheid aan speciale prijzen te verkrijgen ter drukkerij van het blad. kunnen het maar spijtig heten dat zowel Ghisquière als Jacob niet van den beginne hebben medegedongen, Beiden hoeven in niets voor hun gewone tegenstanders onder te doen en misten aldus al te veel proeven om werkelijk in de toDstrijd te kun nen mededingen. In de wedstrijden, waarin wij ze aan de start hadden, bewezen zij echter heel wat pijlen op hun boog te hebben. Raf is een rusteloze aanvaller die steeds leven en kleur aan de koers schenkt. Zijn scherpe spurtersgaven laten hem daarbij toe zich op tijd en stond met de besten te meten en wel eens een palm mede naar huis te nemen. Jacob is weinig' snel in de laatste meters, maar bezit evenwel trein- lopersgaven van grote kwaliteit. Hij is meestal op ontsnappen aangewe zen wil hij in de kopprijzen zitten. Het is ook daarom dat wij van hem wel eens spektakel zien van het bo venste schof. Heel wat harder ge worden dan verleden jaar, moeten wij hem momenteel onder onze al lerbeste liefhebbers rekenen. De strijd in onze laatste proef te Nieuwkerke, op Zondag 14 Septem ber, belooft in elk geval nog heel wat boeiends te zullen inhouden. De verdeling van de ereplaatsen is nog bijlange niet geschied en wij kun nen ons reeds van nu af gaan ver kneukelen in het schone dat wij op de golvende omloop van Nieuwkerke zullen te zien krijgen. Het is een ideaal parcours, niet te gemakkelijk, maar met schone wegen, waarop al de renners met gelijke middelen zulten kunnen strijden. JODEC. SACCHI KUNDE EN GELUK Zoals men weert worden de snel heidsproeven op de wereldkam pioenschappen steeds mei drie man verreden. Spijts men reeds ieder Jaar er op wees dat de for mule van man-tegen-man veruit de meest Ideale is, omdat aldus combine en overeenkomst onder de renners wordt uitgesloten, is men tot nog toe halsstarrig aan de oude formule blijven vasthouden. Aldus werd in de eerste halve finale der liefhebbers, de Australiër Mock- ridge slachtoffer van de twee Ita lianen Morettlnl en Plnaxello en werd Sacchl in de tweede reeks door de Engelsman Peacock en di Australiër Cox ingemaaktDe Italiaan, geholpen door zijn land genoot Pinarello won evenwel di herkansing tegen Mockridge en Cox en betwistte dus met Morettl nl en Peacock de finale. Het leed geen twijfel dat de Engelsman het slachtoffer van de historie zou worden. Sacchl, misschien wel de beste, won afgetekend voor zijn landgenoot en Peacock werd het schaap der rekening. PLATTNER I DE KAN DIK NIET VERWACHT WEES Eveneens reeksen met drie bij de beroeperenners. Van Vliet, Harris en Plattner komen uK ln de eerste reeks der halve finales. De Zwit ser, min snel spurter dan slta be faamde tegenstander» zocht zijn hell ln een lange vlucht. De Ne derlander en Harris blijven elkair naar de ogen zien en als «IJ er werkelijk toe besluiten er achter te gaan, is de slag reeds verloren Twee grote favorieten werden zwaar geslagen. Derksen won de tweede reeks op vrij gemakkelijke wijze. Patterson had slecht» oor en oog voor Senftleben en zo kreeg de Nederlander vrij spel. Bleef de herkansing. Van Vliet leidde de spurt voor Harris, Pat terson en Senftleben. Op het ogenblik echter dat de Australiër naar de kop schoof, spurtte de Fransman weg. Hij nam vijf leng ten en de drie anderen bleken niet bij machte deze ook weer goed te maken. In de finale putten Senft leben en Derksen zich ln een hon derd meter lange spurt uit. Platt ner, toeschouwer van dit duel, sprong ten gepaster tijde weg er won eerder afgetekend. Zo gingen de Zwitserse kleuren toch eenmaal de hoogte ln. VERSCHUEREN KLASSE EN MACHT De negen stayers die zich in fi nale zouden meten, waren de vol genden: de Fransen Lesueur en Lemoine, De Zwitsers Diggelman, Meier en Besson, de Duitsers Loh- mann en Schorn, de Nederlander Pronk en onze landgenoot Ver schueren. Dolf trok een slecht nummer en moest in laatste stel ling vertrekken. Hij vertrok even wel bliksemsnel en lag na 5 km. in 5" positie; na 10 Km. was hij reeds 3» na Besson, die steeds de leiding had gehouden en Lesuur. Dolf blaasde nu even ferm uit en zou eerst tussen Km. 25 en 30 zijn beslissende stoot plaatsen. Hij ruk te op naar de kop en zou die niet meer afstaan. Om beurten kwa men al zijn tegenstrevers hem een na een aanvallen, maar allen wer den door onze landgenoot met ver bazend gemak afgeslagen. Hij leidde het tempo naar wens, at een volleerd stayer, en had mach: genoeg om zich tot het uiterste te handhaven. Met Verschueren won de beste stayer van het ogenblik tevens een der jongste van al de deelnemers. Hij kan nog Jaren lang zijn thans veroverde trui met suc ces verdedigen. DE UITSLAG: 1. Verschueren Adolf; 2. Loh- mann, op 35 m.; 3. Lemoine, op 45 meter; 4. Diggelman, op 70 m,; 5. Meier; 6. Pronk; 7. Lesueur R.; 8. Besson. Donderdag 11 Sept. 1952: Het Kampioenschap van Vlaan deren te Koolskamp, al moge hei nu ook nog op een kriteriumpar- cours verreden worden, is toch steeds veel meer dan een kermis- of kriteriumkoers. De titel van Kampioen van Vlaanderen is er een die ieder beroepsrenner wel gaarne eens zou veroveren. Aan Koolskamp zijn immers heel wat traditie en strijd verbonden. Vroe ger was het een der hoogtepunten van het Vlaamse wielerseizoei'. thans heeft het nog steeds meer dan een afstraling van zijn vroe gere glans behouden. Het lijdt dan ook geen twijfel of ook dit jaar wordt het Kampioenschap van Vlaanderen te Koolskamp een spor tief sukses. TECHNISCHE GEGEVENS Afstand 150 km., nl. 30 ronden van 7,5 km. Prijzenbedrag: 25.000 fr. en 15.000 frank premiën. Vertrek te 13.30 uur. DE BAZEN MAAKTEN ZICH KWAAD Het is een feit dat dc Franse sportbestuurders sedert enkele ja ren hoe langer hoe meer mistevre den zijn yaan worden over het presteren van hun aangesloten renners. Waar wel eens de indruk werd gewekt dat het uitsluitend tegen de Belgische renners te doen was, bleek dit achteraf niet hele maal juist te zijn. Ook de Franse renners hebben heel wat verkor ven en blijken niet helemaal meer in de gratie der sportbestuurders te staan. Anderzijds weet men ook dat de bazen der rijwielmerken een ver bond hebben gesloten en zich won- derwel met elkaar verstaan. Van daar dat de maatregelen die zij nemen door allen worden toege past en zeer verdragend zijn. Voor het komend seizoen mag men zich dan ook aan ingrijpende verande- ringen verwachten. Zo werd o.m. reeds bekend gemaakt dat voor het komend seizoen de maandwed- den vrijwel algemeen zullen wor den afgeschaft. De renners zullen vergoed, ivorden in verhouding van de behaalde uitslagen en zullen dus wel genoopt zijn zich in te spannen. Alcyon, een der bijzonderste rij wielhuizen, maakte reeks bekend dat de helft, der aangesloten ren ners zullen over boord worden ge worpen. Al de contracten van dit rijwielhuis vervallen met 30 Sep tember en geen enkele zal worden vernieuwd. Van al de thans aan gesloten renners zullen alleen Mo- ïincris, Vitct.ta. Bober, Sehotte en Derijcke worden behouden. Met de beste de goedkoopste 19 modellen Vraagt kosteloze Barco-kata'loog bij uw plaatselijke elektrieker. 3. Maximum mogen op eenzelfde naam 10 bulletijns worden inge stuurd. Wie dus bv. 36 bulletijns instuurt, moet vier verschillende namen (van vrouw of kinderen) opgeven en 3 maal tot 10 en 1 maal tot 6 zijn bulletijns volgnummeren. Dit stelsel is dus volledig hetzelfde als dit van verleden jaar en de kolossale deelname getuigde dat iedereen er best mee weg kon. Dit weze ook zo voor dit jaar... en aan allen veel geluk! Labacre, Delathouwer, Denijs en Dré Noyelle zal Ludovic trachten een akkoord te sluiten dat op een gans andere leest zal worden ge schooid. DE SCHULD VAN DE BROMFIETS? De reden waarom da Franse constructeurs or thans met. vuile voeten doorgaan zal denkelijk wel drievoudig zijn. De eerste en voor naamste zal zekerlijk wel het feit zijn dat dc renners over het alge meen minder voldoening geven dan dit vroeger het geval was. Zo valt het inderdaad op dat Sehotte nogmaals bij Alcyon behouden blijft. Briek teas immers steeds een renner die zijn stiel ter harte nam en zijn bazen zoveel mogelijk voldoening trachtte te schenken. F,en renner als hij mag dan ook op de erkentelijkheid van zijn pa troon aanspraak maken. Anderen die het niet zo nauw met de over een komsten opnamen, zich eerder in de kermiskoersen botvierden dan in de klassiekers, enz., enz., worden zonder pardon over boord geworpen. Dc tweede roden is cr een van finanriëlen aard. Het is een feit dat de verzadiging der markt en de grote concurrentie aan do faJ brieken niet toelaat nog gelijkaar dige sommen aan propaganda te besteden dan dit vroeger wel het geval was. De renners zijn de grootste slachtoffers van deze bud getinkrimping. De derde oorzaak is het opko men van de bromfiets. Deze fiets met motor maakt in de laatste ja ren en maanden een dergelijke op gang dat de rijwielenmarkt er ge weldig onder is gaan lijden. Wil den de rijwielhuizen dan ook hun 'productie in stand houden en mee gaan met de tijd dan waren zij verplicht over te schakelen naar het vervaardigen van de brom mers. Langzaam maar zeker stijgt de verkoop van dc bromfiets en gaat deze van het. rijwiel achter uit. Dat in dergelijke omstandig heden de bazen ook meer budget aan de. propaganda ten voordele van hunbromfietsen gaan be steden is dan ook maar al te klaar en zeer aannemelijk. Wij kunnen het alleen maar jammer noemen dat de renners voor een groot part zelf de onmiddellijke oorzaak cn stoot tot de beslissing hebben ge geven. NOOIT TE OUD Het wereldkampioenschap der stayers te Parijs heeft negen man aan de beslissende reeks zien deel nemen. Deze negen mogen wij vrijwel als de beste stayers van het ogenblik aanzien, al menen ivij dat onze landgenoot Leliaert en de Italiaan Martina er toch wel mogen aan toegevoegd. Nu, wat er ook van zij, het is wel eens inte ressant de ouderdom van de fina listen na te gaan. Wij komen tot vrij verrassend resultaat dat de gemiddelde ouderdom der renners boven de 35 jaar gelegen is. De jongste is de Zwitser Meier, ge volgd van onze landgenoot Ver schueren. Lohmann en Lemoine zijn de ouderdomsdekens, ze tellen beiden zo maar eventjes jS jaar. Als wij dan even de uitslag gaan inkijken dan zien wij dan nog dat juist deze ouwe pekens de twee de cn de derde plaats hebben bezet in de uitslag, wat wel stof tot nadenken geeft. Moeten wij ons inderdaad gaan afvragen of men werkelijk tweemaal tot de jaren van verstand moet zijn ge komen om een goede stayer te zijn. Natuurlijk niet, vermits Ver schueren eerste was, maar men moet toch gaan aannemen dat men nooit te oud is om een goed stayer te zijn. Het worden is na tuurlijk een andere zaak. Het enige wat echter bewezen wordt is het feit dat de stayerij in grote mate een kwestie van stielkehnis en van kracht onver de ling is. Indien Dolf won dan was hei omdat hij een klas-stayer is geworden en zijn tegenstrevers veruit de baas was. Zowel Lemoi ne als Lohmann hebben echter het zo aan boord gelegd dat zij hun krachten eerst naar het einde toe in de weegschaal wierpen om met een de ereplaatsen te bezetten. Hier geven wij dan dc renners met hun ouderdom en hun gang maker: 1. JACQUES BESSON, 38 jaar, achter Wiersma. 2. MAX MEIER, 21, jaar, achter QrosUmond Jr. 3. JAN SCHORN, 36 jaar. achter Merhens. RAOUL LESUEUR, 1,0 jaar, achter Guérin. 5. JAN PRONK, 32 jaar, achter Wiersma. 6. WALTER DIGGELMANN, 31, achter Aug. Wambst. 7. HENRI LEMOINE, 1,3 jaar, achter A. Pasquier. 8. WALTER LOHMANN, 1,3 jaar, achter QrosUmond Sr, 9. AD. VERSCHUEREN, 28 achter Ville. DUITSERS IN DE RONDE VAN FRANKRIJK De zege van Heins Muller (n hei wereldkampioenschap te Luxem burg, is er ene van zeer groot be lang voor de Duitse wielersport. h> klassieke termen zouden wij het een mijlpaal kunnen gaan noemer- Er was een tijd dat de renners van over de Rijn een grote rol i" de Europese wielersport speeldem Renncrs als Stoepel, Geyer, Meter en Thierbach kunnen op heel goe de prestaties in de ronden var Frankrijk neerblikken. Achteraf kwam een inzinking en de oorlog met zijn nasleep dreigde de Duit sers voor goed op het achterplan te dringen. Het herinrichten van de Ronde van Duitsland gaf ech ter een nieuwe stoot voorwaarts de uitslag te Luxemburg zal een doorslaggevende prikkel vormen, Jaak Goddct, die natuurlijk reeds zijn ronde 1953 aan het voorberei den is, heeft dc nieuwe attractie voor zijn komende ronde natuur lijk reeds op het oog. Aan voor aanstaande personen uit de Duitse sportleiding verklaarde hij zich reeds bereid een Duitse ploeg I" zijn ronde op te nemen. Jaak ft evenwel reeds in vele watertjes ge wassen cn hij stelde cr als voor waarde bij dat de ganse ploei moest voldoening kunnen geven en op rondewerlc moest geoefend worden. Met andere woorden hij zou ze graag eens vooraf in cch andere ronde dan deze van Duits land aan het werk zien. Geven s' geen voldoening dan zou hij hen liever eerst binnen een paar janf aan het werk zien. Met andere woorden, de vrijgevigheid van Janh is maar in zoverre toepasselijk dal van teruggevende kracht moet zijn. Zaken zijn nu eenmaal zaken. JODEC.

Het Wekelijks Nieuws (1946-1990) | 1952 | | pagina 12