VOOR POPERINGE EN IEPER 16 Dat was nog iets anders j Dodelijk Auto-ongeval op de baan Wervik-Geluwe Handelsfoor te Zonnebeke Metser uit Poperinge verongelukt op het werk te Bray-Dunes (Fr.) De Jaarlijkse Noveen te Dadizele Zondag 7 September De Aanstelling Parachutist met verlof te Roeselare bij botsing om het leven gekomen Mgr De Srmedt te Brugge Slippende auto over kop geslagen Hij viel door een instortende stelling en kreeg een zware betonnen balk op de rug KATHOLIEK WEEKBL'AD VOOR POPERINGE -'IEPER^WERVIK EN OMSTREKEN ONZE 3 UITGAVEN! Bladzijden PRIJS 3 Frank ZATERDAG SEPTEMBER 1952 van BUITENLANDS OVERZICHT Een der beide inzittenden, dhr Nowé uit Wervik, bestuurder der Société Générale, op slag gedood HET GEVAAR VOOR KINDERVERLAMMING Opening van de schelen verdaagd tot 15 September Maatregel geldt zowel voor Vrij als Officieel Onderwijs. BEZOEKT DE OP 7 8 SEPTEMBER Het U.N.O.-gebouw te New-York Een andere Peperingenaar bij zetfde werk de schouder gebroken Hij botste met sijra moto op eesi vrachtwagen Mgr De Smedt ter plaatse HOOFDBUREEL en REDACTIE: Poperinge Gasthuisstr. 19. Tel. 9. - Postcheckr. 47.63.60. PLAATSELIJKE BURELEN: Roeselare: J. VERRIEST-DEZEURE, St-Alfonsusstraat 12. - Tel. 1523. leper: P. BRAS-DEKLERCK, de Stuersstraat 4. - Tel. 445. Wervik: ROGER PECTOR, Leiestraat 11. - Tel. Komen 491. Veurne: M. D'HERT, Noordstraat 14. Nieuwpoort: Drukkerij DUMON, Marktstraat. Aangesloten bij het Verbond der Belgische Periodieke Pers. ET WEKELIJKS NIEUWS POPERINGE en IEPER '(met Wervlk en randgemeenten). R0ESELAR3 (met Izegem-Menen en randgemeenten). KUSTSTREEK .(Veurne-Nieuwpoort-Dlksmuide en randgemeenten) 43' JAAR, N' 38. POSTABONNEMENT 1952: Belgle (tot einde 1952) 46 fr. Andere landen 4 fr. p. week Verantivoordelifk» Uitgever: J. Sansen, Gasthuisstraat 19, Poperinge A. dat was werkelijk nog Iets anders! Te Lourdes zongen twin tig duizend jonge stemmen het Credo! Iets om nooit te vergeten... die Lourdesdag der Ar beidersjeugd. Zo velen onder ons maakten op een Lourdesbedevaart de Keerskesprocessie mee; ook dié eindigt met dat zelfde Credo en jaren nadien hoort ge nog in uw gemoed de weergalm van die geloofsbelijdenis. Dan waren we misschien met meer dan twintig duizend om op dat eendelijk plein uit volle borst en met heel ons hart onze geloofsovertuiging uit te zingen. Maar *t was werkelijk nog heel iets anders te... Berlijn. Goed gelezen? Te Berlijn, de vroegere hoofdstad van Duitsland, de millioenenstad die thans bezet is door de vier groten, een eiland is in dat berucht Oost-Duitsland achter het IJzeren Gordijn. Ber lijn, waar Hitier... troonde. Ber lijn dat al de nazi-grootheid tot puin zag keren. Te Berlijn werden de Katho lieken-dagen gehouden. Dat was, jaren geleden, een jaarlijkse ge beurtenis. Maar sedert het nazi regiem, en in de na-oorlogse pe riode?... In 1948 kwamen de Ka tholieken samen te Mainz. Nu zou het te Berlijn zelf gebeuren, onder de neus van de Sovjets? Kunnen we oas eigenlijk de toe stand wel indenken? In West-Duitsland leefden de Katholieken sedert 1934 onder de terreur! Dat jaar immers werd Dr Klausener leider van de Katholie ke Aktie, op bevel, vermoord. Wij hebben nooit geweten h o e v e 1 e Katholieke priesters en gelovigen gevangen werden gezet, in concen tratiekampen opgesloten of een voudig neergeschoten. We wisten alleen wat bij ons gebeurd was onder de bezetting en hadden 't groot ongelijk, of hebben het nog, alle Duitsers over één kam te scheren! Tijdens die dagen werd dan ook een Plechtige Mis opgedragen voor al de priesters en Katholieken die gevallen waren als slachtoffers van het Nazisme. In Ocst-Duitsland echter, achter het IJzeren Gordijn! Kunt ge... raden hoe het daar gaat voor Ka tholieken? De... spekpater heeft ons, in zijn sermoenen en voor drachten over Oostpriesterhulp min of meer ingelicht over de toestanden in Oost-Duitsland en te Berlijn. Katholiekendagen te Berlijn! Zouden Katholieken uit het Oos ten... durven komen? Zouden ze kunnen komen? Er óoifden. sectie-vergaderingen gehouden worden en overal zou „over ,'t zelfde onderwerp worden géhandeld: «Gód leeft». De Paus stuurde in 't Duits een boodschap, waarin hij eveneens dat onderwerp aanpakte, God leeft Daar, aan de grens van liet land dat God loochent en terzelfdertijd God haat, daar zou men luidop verklaren dat God leeft, dat Hij niet alleen erkend moet worden, maar leven moet in 't gezin, in de zdkenwereld, in de menselijke ge meenschap. Zouden de Katholieken uit de Sovjet-zone durven komen? Er waz-en er verwacht, twintig duizend. En ze kwamen, nagenoeg... hon derdduizend! Te voet van vijftig, honderd, tot honderd-vijftig kilometer. Ze waren gekomen, velen zelfs, zonder een cent op zak. Maar zij waren er!... Overweegt maar even:... zij waren er. Wat een stalen overtuiging! De hele organisatie was er door in de war, maar de protestanten te Berlijn kwamen ter hulp en stonden voor die dagen hun kerken en lokalen af. Ook zij immers geloven dat God leeft Wat in de eerste plaats opviel, was dat er uit de Ooster-zone zo veel... jongeren aanwezig waren; en toch is het nu twintig jaar dat in de scholen en in de Jeugd beweging eerst de fameuse Bal- dur van Schirach anti-godsdien stige leer, en nu het platste mate rialisme wordt ingepompt. Er zijn dus nog gezinnen waar God bleef en blijft leven. In die dagen vonden de Katho lieken uit West en Oost mekaar en daar bleek dat het volk één gebleven is, in geloof en in hoop en in vertrouwen. Daar gevoelde «'Oost» dat men aan hen denkt, hen helpt, voor hen bidt. Daar leerde Westhoe diep de ge loofsovertuiging leeft bij de ge loofsgenoten die aan terging, aan vervolging blootgesteld zijn. Daar mocht Westtot het besluit ko men dat er bij Oost geen spraak was van onverschilligheid, maar van een verbetenheid die West mocht navolgen! En dat werd inderdaad nog iets anders! Duizenden jongeren luisterden naar de Kardinaal Fring van Keu len en de bisschop van Berlijn. Tienduizend waren aanwezig op de nachtwake, en op dat uur werd in al de kerken van Duitsland, nachtwake gehouden. Maar dan was daar dat slot. Neen, geen... glorieus slot, in de stad vol puin, aan de grens van het IJzeren Gordijn spreekt men niet van glorie. Neen, geen overdaverend slot, men zocht het spectaculaire niet, 't was niet als een apotheose van eep toneelstuk. 't Was niet als knetterend vuur werk na een kermis. 't Was inderdaad iets enigs. Te Lourdes brengt de Basiliek, bréngt de omgeving, brengt de schitterende verlichting U in de... verwachte stemming en machtig galmt het Credo over de Esplana de. Te Berlijn, waar nog alles van verwoesting' spreekt. Te Berlijn, waar de «Koude Oorlog» zijn hoofdkwartier op sloeg, onder de neus van de Sovjet spioenen en bijna onder de muil van de Sovjet-kanonnen. Daar werd, met een overtuiging die alle enthousiasme missen kan, met een mannelijke verbetenheid en fierheid die angst noch vrees kent, het Credoaangeheven door 180.000 Duitse Katholieken; zegge: honderd-tachtig-duizend, uit West en Oost, volks- en geloofsge noten. De stemming op dit ogenblik? Wij, die het bij ons veel gemakke lijker hebben, kunnen alleen leren het Credoop te zeggen, zoals we van ver kunnen vermoeden hoe het te Berlijn gebeurde. Daar was het werkelijk een... geloofsbelijdenis. ...Denkt nu nog een ogenblik na: We benijden de toestand niet van die geloofsbroeders, we kun nen wel hun geloofsovertuiging... naleren. Als ik U zei dat het inderdaad nog iets anders was! PÊ VLAMYNCK. Zondag heeft de aanstelling plaats van Z. H. Exc. Mgr De Smedt. Een stoet zal te 15.30 u. vertrek ken aan de St-Katelijnepoort, al waar de Bisschop de deelnemende groepen en overheden zal in ogen schouw nemen. De rangorde van de stoet luidt als volgt: politie en rijkswachters, ruiters van de Boerenjeugd, de muziekkapel der Zeemacht, de so ciale organisaties met de harmonie van het A.C.W. Vervolgens de ka tholieke verenigingen: St-Rafaëls- gilde, Bond der Grote Gezinnen, Pro Petri Sede, de muziekkapel der Scouts, de Katholieke Meisjesgid- sen en Scouts, K.A.-groeperingen, muziek der Broeders Xaverianen, de Edele Confrérie van het H. Bloed, de geestelijkheid, de nieuwe Bisschop, Ministers, de Gouverneur, Commandant der provincie, de Voorzitter van de Provincieraad, de Voorzitter der rechtbank, de Procureur des Konings, de Voor zitter der Handelsrechtbank, de Griffier der provincie en Bestend. Afvaardiging, Arrondissementscom missaris, Senatoren en Volksver tegenwoordigers, Provincieraadsle den, Rechters en Substituten, Vre derechters en Werkrechtersraden, Schepenen en Gemeenteraadsleden, het Leger en de Aalmoezeniers, de Consuls, Diocesane Schoolopzieners, genodigden en Rijkswacht. De stoet gaat langs de St-Kate- lijnestraat, Dijver, Wollestraat, Markt, Steenstraat naar de Ka thedraal. Na het Lof en Te Deum zal de nieuwe Bisschop in zijn paleis een ontvangst houden. GEVAARLIJK SPEL MOSSADEGH BLIJFT ONHANDELBAAR Een paar weken geleden schre ven we hier over de Iraanse pe- troleumkwestie en zegden wij o.m. dat de zaak nu wel zou opgelost geraken aangezien Mossadegh van langs om dringender geld nodig had en dat er groot gevaar be stond dat het communisme hem volledig over de kop zou spoelen. Anderzijds lieten wü opmerken dat ook Engeland en Amerika wa ter in hun wijn zouden moeten doen en wel om dezelfde reden, nl. om een communistische bezetting van Iran onmogelijk te maken of te voorkomen. Dat alles is intussen ten dele uitgevallen. Mossadegh heeft drin gend behoefte aan geld, zodanig dat hij aan Amerika een lening vroeg van een dikke honderd mil- lioen dollar, en aan Engeland dé betaling van zekere petroleum schulden die Engeland betwist. Intussen hebben de beide Angel saksische landen bepaalde voor stellen aan de Iraanse Premier ge daan met het oog op de regeling van het conflict. Essentieel kwa men die hierop neer: Engeland en Amerika zouden weer de petro leum opkopen, de Iraanse tegoe den in Amerika zouden gedeblok keerd worden en Washington deed er (nog 'n cadeautje bij van 10 mil- lioen dollar. Men zou met minder tevreden zijn, dunkt ons! Maar Mossadegh is van taai ras en hij zei neen. Hij wenst dus te dansen op de strakke koord, op gevaar af naar beneden te bodderen. Al moet men anderzijds met Le Mondezeg gen dat de prijs door de Angel- saksers geboden voldoende was om Iran door de huidige moeilijke fi- MOSSAD-iGH Iraans Premier Hierboven een foto-opname enkele ogenblikken nadat het ongeluk zich voordeed. We bemerken de op haar linkerkant omgeslagen luxe-auto te midden het maïsveld. Rechts van de auto, op de grond, het lijk van dhr Nowc, bedekt met een deken. Een korte zenuwachtige telefoni sche mededeling riep ons Dinsdag avond naar Wervik. Een zwaar verkeersongeval op de baan Gelu- wc-Wcrvik, auto over kop geslagen en een der inzittenden op slag ge dood. Over een drukke baan zijn wij naar de plaats van het ongeval gereden, over een baan waar weg gebruikers een wedloop aangaan met de dood en waar niemand nog bekommerd schijnt om zijn eigen veiligheid. Dicht bij liet stadscentrum, juist voorbij de tweede bocht die de baan van uit de richting Geluwe maakt, ter hoogte van de wijk Sleerin, deden rode signaallichten der Rijkswacht de auto's vertragen. Talrijke nieuwsgierigen, rijkswach ters die opmetingen deden van de baan en links in een partijtje hoog opgegroeide maïs een gekantelde luxewagen met ernaast een grauw doek dat een lijk bedekte. EEN APOCALYPTISCH TONEEL Op een klein maïsveld, gelegen tussen de woning 62, bewoond door Het Ministerie van Volksgezondheid deelt mede: De Minister van Volksgezondheid en van het Gezin beeft beslist de heropening der scholen te verdagen tot 15 September. Het aantal gevallen van kinderverlamming blijkt in België te verminderen en ervaring, opgedaan tijdens voorgaande epi- demiestoten, veroorlooft een versnelde afneming van de ziekte vanaf de tweede helft der maand September te voorzien. Voorzichtigheid blijft evenwel tot op voormeld tijdstip ge boden. Om deze reden werd beslist, in accoord met de Minister van Openbaar Onderwijs, de heropening der scholen en de er aan verbonden examenperiodes te verdagen tot 15 Sept. Deze beslissing van de Minister van Volksgezondheid en van het Gezin is van toepassing op alle onderwijsinrichtingen, zo officiële als vrije. Bovendien heeft de Minister van Volksgezondheid en van het Gezin aan zijn collega van Openbaar Onderwijs de Vereiste richtlijnen verstrekt, tem einde het onderwijzend per soneel en de diensten van de medische schoolinspectie in te lichten nopens de meest doelmatige maatregelen welke in ver band met het toezicht over de schoolgaande jeugd vanaf de heropening dienen getroffen. Henri Deleu, en de kruidenierswin kel nummer 60. uitgebaat door Soetaert Julien, lag de luxewagen, een Henry J„ met plaatnummer 509989. Deze wagen, die uit de richting van Geluwe was gekomen, lag terug met de kop in zelfde richting' gekegrd. Hij was op de linkerzijde gekanteld en was de kap half ingedrukt. De auto had een fantastische buiteling' gemaakt. De wagen lag een vijftal meter bezijden de grote baan, maar de grond langs de baan was doorwoeld en vier betonnen paaltjes, die als afsluiting dienden voor de woning van Henri Deleu, waren uitgerukt samen met de betonnen blokken waarmede zij in de grond vastza ten. Dit alles wijst er op dat de verongelukte wagen in zeer hoog tempo moet gereden hebben. Slipsporen op de baan, die tien tallen meters ver zichtbaar waren in de richting Geluwe toe. toonden aan dat de menner van de perso nenwagen de controle over zijn voertuig' totaal verloren had. Dit alles werd nog bevestigd dcor het geen ons verhaald werd door de GETUIGEN VAN HET ONGEVAL Dhr Deschepper Germain uit Me nen, die met zijn Volkswagen de weg Geluwe-Wervik volgde, werd HET SLACHTOFFER DHR NOWE, Bestuurder der Société Générale le Wervik. juist voor de gevaarlijke bocht van de Sleerinwijk voorbijgesto ken door de Henry J., die aan hoge snelheid reed. Het moet op dat ogenblik geweest zijn dat de men ner van de Henry J. de controle over zijn voertuig verloor. Hij zwenkte vervaarlijk in zig-zag over de baan en verdween dan omzeg gens in een stofwolk links van de weg. Alles voltrok zich in een oog wenk en toen dhr Deschepper zijn wagen tot stilstand bracht, be merkte hij het verschrikkelijk to neel dat wij verder beschrijven. Henri Deleu, die op dat ogenblik want het was 7.15 u. toen dit ongeluk zich voordeed met zijn vrouw het avondmaal gebruikte, hoorde buiten een drietal korte knallen en onmiddellijk daarop een geweldige slag. Toen hij naar bui ten snelde, zag hij de omgeving in een stofwolk gehuld en 'bemerkte de gekantelde personenwagen vlak naast zijn woning op het maïsveld. Ook Cordula Blornme, die onge veer een vijftig meter verder in de richting' Geluwe woont, had een glimp van het ijselijk ongeval op gevangen. Zij bevond zich in haar woonkamer langs de voorzijde van de straat en rag de personenwagen als een schicht voorbijvliegen. Ter zelfdertijd hoorde zij het schuren van de slippende wielen op de kas seien. gevolgd door een geweldig lawaai. Allen snelden naar buiten en haastten zich naar de onjge- kantelde wagen. MEDEREIZIGER 01' SLAG GEDOOD De eerste personen die bij de verongelukte wagen kwamen, stel den met ontzetting vast dat een persoon, die overvloedig bloedde aan het hoofd, met liet bovenlijf, boven cp de gekantelde wagen uit de rechter 'oordeur van de wagen hing, de benen geklemd tussen de deur en het koetswerk. De onge lukkige werd uit zijn netelige tos stand bevrijd en voorzichtig op de grond uitgestrekt. Men bespeurde nog enig teken van leven en een zeer zwakke polsslag, doch na en kele seconden kwam een gulp bloed uit mond, neus en oren. en de on gelukkige gaf de geest. De om- staanders herkenden in het onge lukkig slachtoffer de 61-jarige Al- bert Nowé, Agent der Bank Société Générale, en wonende in de Ooie- vaarstraat te Wervik. (Zie vervolg blz. 3) nanciële en economische situatie heen te helpen, maar dat die prijs niet hoog genoeg was om de na tionalistische partij te kopen. En daar is het ten slotte waar het op aan komt. Wij hebben nu al voldoende on dervinding van op de spits gedre ven nationalismen om te weten dat zij allen per essentie totali tair zijn en meer belang hechten aan prestige dan aan materiële arrangementen. Wat Mossadegh eigenlijk het hardste wil, dat is niet een ge schenk van 10 millioen dollar, maar dat de Angelsaksers zouden duimpje leggen en zijn condities aannemen. Om het zo ver te krijgen aar zelt hij niet het communistisch ge vaar moedwillig te doen aangroei en door het Anglo - Amerikaans aanbod af te slaan, wetende of er op speculeerde: hoe hoger de nood, hoe dichter bij een totale capitu latie der Angelsaksers. De Iraanse premier speculeert trouwens zienderogen op twee dingen: 1de aanstaande presi dentsverkiezingen in de U.S.A. en t) een mogelijke verschillende houding van Engeland en Ame rika te zijnen opzichte. Dit mag zeker ontstemming ver wekken bij de Angelsaksers, maar aan de andere kant weten die ook zeer goed wat het zou betekenen Iran onder rood bewind te zien en de Iraanse petroleum de weg naar Moskou te zien opgaan. Men moet dus voorzien dat er verder zal onderhandeld en ge marchandeerd worden. En men kan alleen maar hopen dat er intussen niets onherstelbaars ge- beure. En wij moeten er aan toe voegen: moge intussen het Egyp tisch vuiltje van de lucht verdwe nen zijn ivaar intussen, zoals wij vóór veertien dagen voorspeld heb ben, een harde strijd tussen het leger en de Wafdpartij aan gang is. Het al dan niet afsluiten van een akkoord Amerika - Engeland - Egypte - Turkije voor de beveili ging van het Nabije Oosten, kan ongetwijfeld een grote invloed uit oefenen op de gehele politiek der Angelsaksers in het Nabije Oosten en dus op de verregaande of min der verregaande toegevingen aan Mossadegh. Al zou, in het geval dat Egypte het voorgesteld pact zou aannemen, het voor dat blok nog steeds een hoge prijs waard zijn de Iraanse petroleum ter be schikking te hebben en een rustig, niet-communistisch Iran als flank dekking te hebben. VERDRIJVING OF INDIJKING VAN HET COMMUNISME? Zowel republikeinen als demo craten hebben in de Verenigde Staten de echte kiesstrijd voor de presidentszetel aangebonden. Naast de zeer vele thema's waar op beide partijen het niet eens zijn inzake binnenlandse politiek, (9476) komt daar ook het meest gewich tige: de kwestie van de buiten landse politiek. En het doet enigs zins vreemd aan, na jaren bipar- tisanebuitenlandse politiek, ge neraal Eisenhower een andere theorie te horen verkondigen als de Heer Stevensondemocratisch candidaat. Het is dus wel de moeite dat even van dichtbij te bekijken. En dan moet men in de eerste plaats opmerken dat het hier een verkiezingsstrijd betreft waarin candidaten en partijen nogal met de grove borstel schilderen en te werk gaan met een zivart - wit techniek, die geen plaats laat voor nuances en afrondingen. Komt dan daarbij dat de tegenpartij een of ander minder gelukkig woord van een tegencandidaat aandikt en uitbazuint als DE thesis van de man en de partij in kwestie. Verder moet men niet uit het oog verliezen dat veel zaken ook een tweeledig uitzicht hebben, bin nenlands en buitenlands. Zo b.v. wanneer Eisenhower zegt dat de credieten voor wapenleveringen aan Europa moeten worden inge krompen, dan zeggen de democra ten dat de republikeinen Europa willen laten vallen, terwijl Eisen hower enerzijds die Amerikanen wil aantrekken die overtuigd zijn dat de Europese landen zich zelf onvoldoende inspanningen en of fers opleggen, terwijl hij ook be weert met minder credieten, min stens evenveel, te zullen doen om dat onder zijn administratie geen geldverkwisting en omkoperij meer zal bestaan, terwijl die onder de mocratisch bewind welig tiert. (Zie vervolg blz. 2) Deze foto brengt een prachtig zicht op de stad New-York. Vooraan bemerkt men de moderne opgevatte gebouwen van de Verenigde Naties. Het grote kubiek gebouw is dit van liet U.N.O.-secretariaat, de twee andere zijn de conferentiezaal en het gebouw voor algeme ne vergadering. Verder heeft men een zicht op de wolkenkrabbers, waaronder het Empire State Building (links) en het Chrysler Buil ding (meer rechts) de indrukwekkendste zijn. Op de achtergrond de statige Hudsonrivier en een deel van de Staat New Yersey. In het grensgebied der Kust deed zich Vrijdagnamiddag rond 14.30 u. een dodelijk arbeidsongeval voor. Aan het strand te Bray-Dunes wa ren 6 Belgische arbeiders, 5 uit Po peringe en een uit leper, in dienst van aannemer Fossaert uit Bambe- ke, bezig met de opbouw van een villa. Op een drie meter hoge stelling hadden zij de betonnen dwarsligger die boven een drie meter breed ven ster moest geplaatst worden, gereed gelegd. Lazoore Eugène uit leper, ploegbaas, D'Alleine André, Huyghe Albert en Roosebeke Albert, allen uit Poperinge, hadden op de stelling plaats genomen, doch daar zij al leen de circa 300 kgr. zware last niet konden ter plaatse brengen, riepen zij de hulp in var. Depoorter Lucien en Battheu André. Met zes namen zij aldus plaats op de stelling. Daar langs de rech terkant, waar D'Alleine en Battheu hadden plaats genomen, de dwars ligger eerst voorbij ee i uitstekende hindernis moest gebracht worden, werd hij langs daar eerst opgelicht ANDRE BATTHEU wiens schouder gebroken werd. ALBERT ROOSEBEKE die aan de opgelopen kneuzingen bezweek. Op dat ogenblik echter begaf een der linkse dwarsliggers van de stel ling' zodat deze plots ineenstortte. De zes werklieden vielen ten gronde en Albert Roosebeke werd in zijn val geraakt door de neerploffende betonnen dwarsligger. Het zware tuig veroorzaakte eerst een schaafwonde aan het achter hoofd, doch kwam vervolgens op de rug van het slachtoffer terecht. Vier der werklieden hadden geen of slechts oppervlakkige wonden opgelopen. Zij snelden dadelijk An dré Battheu en Albert Roosebeke ter hulp, die beide ernstig gekwetst bleken te zijn. André Battheu kloeg van pijn aan de schouder, in zijn val was hij tegen een uitstekende keper terecht gekomen. A'bert Roo sebeke stond kreunend recht en ging nog alleen de trappen op die naar het in opbouw zijnde gebouw leiden. Toen begaven evenwel zijn krachten en moest de ongelukkige ondersteund worden door zijn werk- makkers. Zaterdagmiddag, 30 Oogst, werd de volkrijke wijk van het Mei boomkwartier te Roeselare in op schudding gebracht door een vre selijk verkeersongeval, waarbij een 21-jarige jongeling jammerlijk om het leven kwam. EEN PROEFRITJE Omstreeks 10.30 uur was soldaat Maurits Cousscment, wonende bij zijn ouders, Lindestraat 8, te Roe- had aangeschaft. Coussement, die selare en momenteel soldaat bij de parachutisten, blijgezind in verlof thuisgekomen om ter gelegenheid van Roeselare-kermis enkele aan gename dagen bij zijn familie en vrienden door te brengen. Vóór de middag begaf hij zich nog even met zijn moto naar de woning van een vriend, die zich onlangs eveneens een nieuwe moto De plaats van het ongeval waarhij soldaat Cousscment op slag werd gedood. Op de voorgrond de vrachtwagen waarmee dc motorijder in aanrijding kwam. in het motcrijden een ware lief hebberij gevonden had, wilde dan ook aanstonds een proefritje doen met het nieuwe rijtuig en na met zijn vriend van moto veranderd te hebben, begaven zij zich beiden op weg door de St-Jozefstraat in de richting van het stadscentrum. DODELIJKE AFLOOP Toen zij de Westlaan naderden, die onlangs werd gebetonneerd en nog niet volledig voor het verkeer is open gesteld, daagde langs ge noemde baan de vrachtauto op be stuurd door maalder Blomme An dré uit Oostnieuwkerke, die in de richting' van de Ieperstraat bolde. Coussement die vooraan reed, hoopte nog de wagen te kunnen voorbijsteken, doch was enkele ogenblikken te laat en alhoewel de autobestuurder uit alle macht rem de, werd de motorijder met volle geweld door de vrachtauto gevat. Hij kwam op het spatbord terecht om vervolgens op de straatstenen te worden geslingerd waar hij roerloos bleef liggen met een ver morzeld aangezicht en bloedend uit neus, mond en oren. Een geneesheer die inderhaast bijgeroepen werd kon slechts de dood vaststellen. Ingevolge de erge opgelopen verwondingen had de iZie vervolg blz. 4). Na een voorlopige verzorging ter plaatse, bracEt EUg. Lazoore de 2 gekwetsten naar de kliniek te Po peringe met de auto die de werk lieden ter beschikking ge-teld werd door hun werkgever voor hun dage lijkse verplaatsing naar het werk. Het onderzoek der slachtoffers wees uit dat André Battheu een schouderbreuk had opgelopen. Albert Roosebeke vas er slechter aan toe, de hoofdwonde was slechts oppervlakkig, maar het bleek dat de ruggegraat van het slachtoffer ge broken was. Stilaan trad verlam ming in en in de nacht van Maan dag op Dinsdag overleed het slacht offer aan de opgelopen verwondin gen. De 46-jarige Albert Roosebeke, ongehuwd en inwonend bij zijn moeder, voor wie hij de kostwinner was, werd door zijn werkmakkers graag gezien. De begrafenisplechtig heid van het slachtoffer had plaats in de St-Janskerk te Poperinge, op Vrijdag 5 September, te 9 uur. Het Wekelijks Nieuwsbiedt aan de familie Roosebeke de betui ging van haar kristelijkc deelne ming. O. L. VROUW VAN DADIZELE De jaarlijkse grote noveen te Da dizele begint op Maandag 8 Sept. en duurt tot Dinsdag 16 Sept. El- ken dag zijn er voortdurend H. Missen, zonder ophouden van 5 tot 10 uur en op Zondag tot 11 uur en eiken namiddag is er te 3 uur Lof en Ommegang. Op Woensdag 10 Sept. komt Mgr. E. De Smedt, Bisschop van Brugge. Hij celebreert er de H. Mis te 7.30 uur, waaronder hij de H. Commu nie uitreikt; te 9 uur zit hij de alg. vergadering voor van de afgevaar digden der St-Vincentiusgenoot- schappen van Westvlaanderen. Te 10 uur zal de Bisschop pontificaal assisteren in de PI. Hoogmis en er het sermoen doen. Deze H. Mis wordt uitgevoerd in polyphonie door de gezamenlijke Capucienen- koren van Izegem en van Brugge. Na de Hoogmis gaat de grote Pro cessie uit. Op Zondag 14 Sept. gaat de gro te processie uit te 3 uur namiddag. Het Speelplein ('t best-ingerichte van Westvlaanderen) is open, gans de Noveen. De toegang is gratis voor iedereen en alle spelen mo gen kosteloos gebruikt worden door de kinderen.

Het Wekelijks Nieuws (1946-1990) | 1952 | | pagina 1