Radio BARCO Parijs-Tours m Wereldgebeurtenissen Rond de aanstaande Gemeenteverkiezingen Ka Ba W. Ba GOEDKOOP VERVOER x: Firma R. MILLEVILLE, Gasthuisstraat 65. Poperinge Zijn televisie Is onovertrefbaar. Koersultslagen Vestiging van Belgische landbou wers in Frankrijk Sportcomité West vlaander en Vliegende pastoor duikt In meer van 35 m. hoge toren Officiële Dealers t IEPERx Garage National, Michel VAN DER BAUWHEDE. d'Hondstraat 29 - Tel. 430 DE PANNE i Garage Royal, J. VAN HOLLEBEKE» Duinkerkelaan 47-49 TeL 481 ZUINIGHEID HYGIËNE VEILIGHEID £feeé eaumacwv LANDBOUWERS 'Schrijft ons een postkaartje en U ontvangt gratis de geïllustreerde brochure WESTFALIA J W 66 ZUINIGHEID HYGIENE VEILIGHEID I Gewestelijke Agent voor Poperinge en Omtreken Tel. 233 Bij de Raad van Europa Met Oostenrijks vredesverdrag De oorlog In Korea Het Iraarcs petroleumgeschil WERELDNIEUWS IN T KORT «HBT WEKELIJKS WIEUW8Eatettfaf 4 Oct. 1952 Bit. 13. g. V. VEURNE EN S. V. NIEUWPOORT NOG STEEDS OP KOP EN R. C. DE PANNE ZWAAR GESLAGEN IN II* PROV. A Pel opgaande partij tassen Den Haan en Koekelare. Beide elftallen wisten om beurten aan te tekenen, maar het zouden toch de thuisspe- lera zijn die verdiend, maar nipt, de pun ties veroverden. Nieuwpoort kroop te Heist door het oog der naald. De thuisspelers wisten gans de wedstrijd door een zekere meerderheid aan de dag te leggen, zonder er evenwel in te sla gen op het scoorbord te komen. De bezoekers geraakten er wel op, dank zij hun suksesrijke ontsnappingen. Middelkerke werd 2 puntjes rij ker door een verdiende zege op Lls- sewege, dat noohtans het eerst de bordjesman werk had gegeven. Reeds aan de rust was de zege der bezoekers een feit want er werd met 13 stand gedraaid. Beide comparanten zouden nog eenmaal de goede richting vinden. De Panne kon tegen Sijsele nooit de goede carburatie vinden en liep dan ook een eerste nederlaag op. De thuisploeg kwam eerst op de bordjes maar Neuville stelde op strafschop gelijk. Nadien zou de thuisploeg haar wil blijven opdrin gen en nog viermaal roos treffen. Bredene had tegen Steenbrugge niets in te brengen en kreeg dan een zwaar passief. Strobbe (2), deym (2) en Catteeuw scoorden de ioelpunten, wijl achterspeler De ert eze in eigen net verwerkte en ildus de eer voor de bezoekers redde St Kruis ontgoochelde eens te meer en St Joris ging met de pun ten aan de haal. De bezoekers wa ren niet beter in middenveldspel, maar gevaarlijker voor doel. Ter verdediging der thuisploeg dient ge zegd dat speler Devaere gekwetst werd. Gistel schoot reeds aan min. 3 roos, maar Veurne bereikte de rust met 2-1 stand. Na de herneming wisten de bezoekers aan min. 1 op- tiieuw raak te schieten op straf- ichop. De Godelievejongens span- maar twee beslisten over een 'verdiende looale zege. Concordia veroverde zijn eerste puntjes ten nadele van Koksijde, dat ze eveneens broodnodig had. De Bruggelingen bleken ferm bij schot, wijl de imannen van de Hoge Blek eer al te besluitloos optraden en fel ontgoochelden. zich terdege lnt doelpunten van Beeu de beste de goedko opste 19 modellen Vraagt kosteloze Barco-kataloog bij uw plaatselijke elektrieker. Zondag 5 October; MET TALRIJKE BELGEN Zondag krijgen wij de laatste Franse klassieker. Parijs-Tours werd sedert een paar Jaar naar het naseizoen verschoven maar heeft er hoegenaamd niets bij verloren. Integendeel, deze wedstrijd mag op een flinke belangstelling bogen. Het feit dat talrijke landgenoten, onder wie heel wat Jongeren, er aan deelnemen, ls voor ons, Begen, van zeer groot belang. WIJ beschikken over heel wat jongeren van grote klas en men is dan ook benieuwd hoe deze renners het voor hun eer ste aanloop op internationaal ge- Wed, zullen vanaf brengen. Hieronder geven wij de namen der landgenoten, die in de ogen van de inrichters, het dagblad l'Equl- pe», genade vonden: Alcyon: Schotte, Rik Denijs, De Mulder, Labaere. Bertin: Ollivler, Blomme, Decock, Devos, Vandaele. Dilecta: Walschot. Garin: Schils, Keteleer, Impanis, Kemper Jamssens, Vandenbramde, Barbé, De Valok, Buyst, Plas. Gltane: Nest Heyvaert. Mercier: Debaere, Van Kerckhoven. Rochet: Claes G., Briesen, Adriaen- sens J., Bourgeois, Dubulsson. Peugeot: Ockers, Close. Terrot: Rosseel. Individuelen: Roger Lambrecht, R. Joohums. Beroepsrenners DfGELMUNSTER: 1. Braeckeveldt Omer; 2. Van DIJck» Jul.; 3. Oreel; 4. Vander Veken; 8. Allemeersch; 0. Denijs; 7. Mahleu, Rosseel, Cleene- werek, Gent. Vermeersch, VerfatUle; 20. Glib. Desmedt; Z1 Pascal. Ron- delé en A. Mommerency werden voor de eerste plaatsen gedeclasseerd. HAMME: 1. RIJckaert Arseen; 2. 5. Adrlaenssens; 3. Ollivler; 4. Ar nold; 8. Brusselmans; 6. Dewaohter; 7. Mommerency A.; 8. Deprijcker; 9. Vandenbrouck M. HOUTHULST: 1. Taeldeman P.; 2. Labaere Willem; 3. Dlerckens; 4. De- «medt R.; 8. Maelbrancke; 0. Brae ckeveldt; 7. Mahleu; 8. Fleters; 9. Blomme; 10. Lamalxe; 12. Verfalllle; 13. Geers; 14. Georges Vermeersch; 18. Jonckheere; 10. Gent. Vermeersch; 17. Rondelé; 19, Minne. SIJSELE: 1. Dehaere Karei; 2. Pas- oai; 3. Mathys; 4. Decock; 8. René Adrlaenssens; 0. Van Staeyen; 7. Sohotte; 8. Braeokeveldt; 9. De Mul der; 10. Dlot; 17. Verfalllle. Onafhankelijken HAMME: 1. Plas Jef; 2. Landuyt J.; 3. Vandeoasteele; 4. Hinsen; 5. Bral; 8. Deoonlnck; 7. Vandewlele; 8. Van Holabeke. ST LAÜKEDfS: 1. De Valok Jan; 2. Dèbruyne; 3. Van Holsbeke; 4. Vanschorlssen; 8. Deconinck; 0. Van- houtte; 7. Hauteklete; 8. Dedecker; Bral. Liefhebbers BI8SEGEM: 1. Demunster Luclen; I. Planckaert J.; 3. Vanneste; 4. De- tmet R.; 8. Van Welden; 0. Vanrljs- •el; 7. Rehrv G.; 8. Verhaeghe Pr. LANGEMARK: 1. Verbeke Roger (Gel.); 2. Victor Lucden; 3. Deboodt; 4. TallUeu; 5. Indevuyst; 6. Demeu- lenaere; 7. Delyue; 8. Dejonckheere; 9. Vandevoorde; 10. Monchy. MEULEBF.KU: 1. Planckaert E.; 2. Vsnbossel; 3. Stofferls; 4. Willem»; 8. Kerckhovo N.; 0. Seynaeve; 7. Ver- melre; 8. Verhelle; 9. Van Haeze- brouck; 10. Verbeke M. LICHTERVELDE: 1. Ghyllebert M.; 3. Malfalt; 3. Salembler; 4. Taecke; 8. Lag ast; 6. Paret A.; 7. Messeyne; 8. Beke; 9. Paret E.; 10. Vandeweghe; li. Monchy. LANGEMARK: 1. Verbeke Roger (Gel.); 2. Victor Luclen; 3. Duran; 4. Nolf; 5. Vanrijssel; 0. Talllleu; 7. Brlon; 8. Crabbe; 9. Cllnckemalllle. LANGEMARK: 1. Victor Luclen; 2. Verbeke Rog. (Gel.); 3. Deboodt; 4. Indevuy9t; 5. Vandevoorde; 6. Pee tere; 7. Talllleu; 8. Devos; 9. Ver- CTuysse; 10. Cllnckemalllle. Uitslag der driedaagse: Roger (Gel.); 2. Victor Luclen; 3. fltslag der driedaagse: 1. Verbeke Jfer i - - - - Talllleu. Nieuwelingen PASSENDALE: 1. Deblauwe W.; 2. Lanssens; 3. Deoock; 4. Debrll; 5. Naert; 6. Degryse; 7. Altès; 8. Ver falllle. WATOU: 1. Oarpentler EL; 2. Car ton; 3. Delanghe; 4. Vanthuyne; 6. Tremmerle. WESTVLETEREN: 1. Opllnus; 2 D'AUeyne; 3. Bril; 4. I.amond; 5. No- tredame; 8. Dedrle; 7. Van Roeyllnck; 8. Lams; 9. Delbaere. MESEN: 1. Ide; 2. Bekaert; 8. Pat- tyn; 4. Hassc; 5. Cool; 6. Beun; 7. ïermaut; 8. Vandenbossche. PASSENDALE: 1. Deblauwe W.; 2. Lamote; 3. Decock; 4. Debruyne; 5. Naert; 6. Degryse; 7. Altès; 8. Ver falllle. WERKEN; 1. Ampe G.; 2. Walle- ghem; 8. Declercq; 4. Claeys; 8. Ver- Unden; 8. Zwaenepoel; 7. Boussol; 8. Verfalllle. KORTEMARK: 1. Vandendrleesohe; 2. Aren»; 3. Charlier; 4. Groottaert; 8. Gallens: 8. Meyfroodt; 7. Ketelber- gen; 8. Meeus. MOORSELE: 1. Beckaert; 2. De gryse; 3. Altès; 4. Beun; 6. Verfalllle 6. Hespeel; 7. Naert; 8. Seynaeve. INGELMUNSTER: 1. Lannoo R.; 2. Vanhecke; 3. Devos; 4. Vanhee; 5. Behaeghe; 8. Strobbe; 7. Soenens. Waarschuwing van van Ministerie van Landbouw vestiging in Frankrijk, in temming met het Frans- BERICHT AAN DE AANGESLOTEN CLTJBS In voorbereiding tot het aan staande wielerseizoen 1953, worden de Westvlaamse inrichters van Klassieke of beschermde wedstrij den en van wedstrijden van Stad tot Stadaller categorieën (Be roepsrenners - Onafhankelijken - Liefhebbers - Nieuwelingen) drin gend verzocht deze wedstrijden aan te vragen voor 15 October as. De aanvragen dienen vóór deze datum gericht aan het adres van de Heer G. Vandekerkhove, Af gevaardigde-Generaal K. B. W. B. westvlaanderen, Bruggesteenweg, 44, Kortrijk. Namens het Sportcomité West Vlaanderen Bij.bevel: De Secretaris, ^BRöyWBRS. Het Ministerie van Landbouw vestigt de aandacht der landbou wers, die een uitbating in Frank rijk wensen over te nemen, op het feit dat, in tegenstelling met ze kere Informaties uit particuliere bron, geen enkele Belgische of bui tenlandse firma of organisme spe ciaal geaccrediteerd of aangeno men is bij de officiële en bevoegde diensten ter uitvoering van de for maliteiten die hieraan verbonden zijn. Ieder Belgisch landbouwer die zich wenst in Frankrijk te vesti gen kan zelf daartoe de nodige stappen aanwenden. De belanghebbende Belgische landbouwers kunnen alle inlichtin gen, inzake de voetstappen die zij dienen te doen met_ het oog op hun overeensti Belgisch accoord van 26 Mei 1948, inzake de inwijking en de vestiging van Belgische landbouwers in Frankrijk, bekomen hetzij op het Ministerie van Landbouw 10, Mid daglijnstraat, Brussel, hetzij op de dienst van de Landbouwattaché bij de Belgische Ambassade, 9 rue de Tilsitt, te Parijs (17*). De Franse priester Simon, uit Saöne (departement Doubs), die bekend is geworden door zijn duiksprongen van 35 m. hoogte, ten einde geld te verzamelen voor de wederopbouw van zijn kerken, heeft Zondag te Bambois bij Fos ses een demonstratie gegeven. E. H. Simon dook eerst van een hoogte van 25 m., waarna hij zich tot aan de top van de toren om hoog hees. Er heerste een diepe stilte, waarna de duiker een vol maakte bocht in de lucht be schreef om als een pijl het water te doorklieven onder het applaus van de geestdriftige menigte. On danks de hevige wind verliep alles zonder incident. BEDFORD Door zijn lage aanschaffingsprijs en zijn bedrijfszuinigheid is de Bedford de ideale vrachtauto voor alle vervoer. De toepassing van Amerikaanse pro ductiemethodes in de Engelse Bedford fabrieken maakt het General Motors mogelijk deze zware trucks van onge ëvenaarde kwaliteit voor een uitzonder lijk lage prijs te leveren. Bedford biedt U keuze uit 4 motoren van resp. 40. 78. 86 en 111 pk. In deze serie Bedfords vindt U bet type, dat vol ledig aan uw eisen beantwoordt. Gaat U ze eens bekijken bij de Officiële Dealer. Een proefrit zal U overtuigen 1 té meek, *4*t&élefo af&eééé&feefc ee*& GENERAL MOTORS CONTINENTAL Naamloze Vennootschap ANTWERPEN Een 47-jarlgs toeschouwer van de voetbalwedstrijd Mllano-Spal Fer- rara ls Zondag aan een hartaanval overleden, op het moment dat het doel van Mllano door het sohot van de linksbuiten van Spal Ferrara doorboord dreigde te worden. Het sohot werd door de doelman van Mllano gestopt... Denemarken werd ook erg ge troffen door kinderverlamming; zo werden te Kopenhagen alleen 400 schoolkinderen erdoor aangetast. On geveer 400 volwassenen werden even eens door de ziekte getroffen. BIJ overstromingen ln Birma werden 2.500 mensen dakloos. Westfalia coeeécvaa/t&m... Melkmachine* Onder Ieder# speen een MfkghrvSor ^afzonderlijke controle op 1» het vloeien van de melk door de melkdarmeo v 2° het uitmelken Eenvoudige, extra-snel!» en onge» hinderde reiniging Melken van meerdere koelen tonder verplaatsing van de melkemmer Zachte en veilige behandeling van d# koe HOOGSTE RENDEMENT MET MIN-i Nemen, wij het onderstaande voorbeeld: Lijst 1 Kies cijfer 4890 Deling door 2: 2490 1' zetel) 3: 1660 2' zetel) 4: 1245 4' 5: 6: 7; 8: 9: 10: 996 6' 830 8' 711 (10 622 (11 553 (14' zetel) 498 zetel) zetel) zetel) zetel) zetel) Lijst 2 3310 1659 3° zetel) 1103 5« zetel) 825 9° zetel) 622 (12* zetel) 551 (15" zetel) 472 Lijst 3 1810 905 7' 603 (13- 452 zetel) zetel) Lijst 1 bekomt dus 8 zetels; lijst 2 bekomt komt 2 zetels. 5 zetels en lijst 3 be- UptemcH* 100% roest/rfy' Vervorming der schotels Uitgestoten Zelfs na jaren 5 blijft de hoge ontromlngsgfaad] onveranderd en j— blijft het automatisch evenwicht van de trommel onberispelijk en bestendig. "Heer boter en gezonder af geroomde melk met laagste vetgehalte. I Wacht niet langer en vraag nauwkeurige Inlichtingen aan onze gewestelijke verdelers of aan fjfJnine van tien fjuiafje Op de Normandische eilanden werd een aardschok waargenomen, welke 22 seconden duurde, en ge paard ging met een hevige ontplof fing. Nabij Nevers, op het gehucht Chazue, viel een ijsblok, wegende 5 kg., uit de lucht. Een vrouw werd er bijna door getroffen. De ijsblok was gevormd uit een massa hagel stenen. Te Oostende werd door vissers een voshaal. metende 4 meter en wegende 20f kg., binnengehaald; .voorwaar een zeldzame vangst. AANDUIDING VAN DE VERKOZENEN Na de zetels onder de verschil lende lijsten te hebben verdeeld dienen nog de candidaten aange duid te worden die als verkozenen in de gemeenteraad zullen zetelen. Indien het getal candidaten ener lijst gelijk is aan de aan deze lijst toegekende zetels, zijn al de can didaten zonder verdere verrichtin gen verkozen. Zijn er meer candi daten dan bekomen zetels dan wor den de zetels gegeven aan de can didaten die de meeste stemmen hebben bekomen. Bij gelijkheid van stemmen dan worden zij ge kozen naar de orde van hun can- didaatstelling. Hier hebben de voor keurstemmen een beslissende in vloed. Voor de aanwijzing der verkoze nen gaat men als volgt te werk: Eerst worden de kopstemmen (boven aan de lijst uitgebracht) die dus gunstig zijn voor de can- didaatstelling, aan elke candidaat toegekend bij wijze van overdracht tot dat het getal uitgeput is. Dit getal bekomt men door het aantal bovenaan de lijst uitgebrachte stemmen te vermenigvuldigen met het aantal aan de lijst toegekende zetels. B. v. voor lijst 2 is dit getal 2.400 X 5 12.000. De overdracht geschiedt volgens de rangorde der candidaten en ten bedrage, van het cijfer van ver kiesbaarheid, dit voor iedere can didaat. Het cijfer van verkiesbaarheid wordt bekomen door het aantal in aanmerking komende stemmen, hetzij het getal volledige en on volledige stembrieven vermenigvul digd met het getal toegewezen ze tels, plus het aantal gepanacheerde stemmen, te delen door het getal aan de lijst toegekende zetels plus één. B. v. voor lijst 2 is het cijfer van verkiesbaarheid: (2400 650) X 5 3900 3191,66 Thans dienen nog de 12.000 aan de voordrachtsorde ten goede ko mende stemmen verdeeld te wor den onder de candidaten, door bij het aantal naamstemmen van elke candidaat het nodige getal stem men te voegen om het verkiesbaar- heidscijfer te bereiken. Duiden we nu de verkozenen aan van lijst 2. Te verdelen stemmen uitgebracht bovenaan de lijst: 12.000; cijfer van verkiesbaarheid: 3.191,66. Candl- Naamstemmen op: daten zeilde lijst gepan. Totaal Stemmen toegek. bij wijze van Algemeen totaal stembr. overdracht Ronneau 91 81 172 3019,66 3191,66 verkozen Lowis 206 96 302 2889,66 3191,66 verkozen Jacques 56 201 257 2934,66 3191,66 verkozen 'Janssens 154 170 324 2867,66 3191,66 verkozen Hermans 76 38 114 288,36 402,36 Lory 103 96 199 Hemens 227 260 487 verkozen Passen 124 168 292 Na deze verdeling stelt men vast dat Ronneau, Lowis, Jacques, Janssens en Hemens het grootst aantal stemmen hebben bekomen en als titularissen worden aangewezen. DE IN FUNCTIETREDING VAN DE NIEUWE GEMEENTERAAD De nieuwe gemeenteraad treedt in functie op 1 Januari na de ver kiezingen. De uittredende leden blijven echter hun ambt uitoefenen tot aan de aanstelling van de nieu we gemeenteraad. Op de aanstel lingsvergadering leggen de gemeen teraadsleden de eed af in handen van de burgemeester die de verga dering voorzit. De uittredende niet herkozen burgemeester moet zich echter na de eedaflegging terug trekken. Na de eedaflegging wordt de rangorde der candidaten vastge steld die bepaalt welke raadsleden de schepenen zullen vervangen. De oudste raadsleden, t.t.z. deze die reeds vroeger zitting hadden in de gemeenteraad, hebben de voorkeur op de raadsleden die voor de eerste maal gekozen worden. Van de oud ste raadsleden hebben zij voorrang die het grootst aantal onafgebro ken dienstjaren tellen; bij gelijk heid van dienstjaren geldt het grootst aantal bekomen stemmen. Na de vaststelling van de rang orde worden de schepenen verko zen door de gemeenteraad. Ha hun verkiezing leggen ze de eed af in handen van de burgemeester. De burgemeester is het hoofd van de gemeente en tevens de gelastigde van de regering. Hij wordt door de koning benoemd gewoonlijk onder de gemeenteraadsleden. Hij legt de eed af in handen van de gouver neur. De gemeentelijke overheid regelt alles wat van gemeentelijk belang is, onder toezicht van de hogere overheid. Zo zijn sommige daden aan de goedkeuring van de hogere overheid onderworpen terwijl som mige beslissingen van de raad kunnen geschorst of vernietigd worden omdat de raad zijn be voegdheid is te buiten gegaan of beslissingen heeft genomen die strijdig zijn met de wet of het al gemeen belang. De gemeenteraadsleden en sche penen handelen steeds als korps, als openbare instelling. Buiten de raad of het schepencollege hebben zij geen enkele persoonlijke be voegdheid. Wel kunnen de werk zaamheden onder de verschillende schepenen verdeeld worden met speciale bevoegdheid voor onder - v.ef'vols hiernevens 0VÜ Oprichting van Europees Gerechtshof gewenst. De Europee» consultatieve As semblee heeft vrijwel eenstemmig niemand verklaarde er zich te- gen en er waren slechts twee ont- oudingen een resolutie aange nomen, waarin wordt aangedron gen op de Instelling van een Euro pees Hooggerechtshof, ter beslech ting van geschillen tussen de ver schillende continentaal - Europese gemeenschappen. De resolutie was ingediend door de Fransman Pierre-Henrl Teitgen en de Belg Henri Rollln. In dezelfde resolutie wordt aan gedrongen op een Europese over eenkomst, krachtens welke Inter nationale geschillen, waarin het internationale hof van Justitie ln Den Haag niet bevoegd ls, door dit nieuwe Europese hof beslist zullen worden. De Assemblee nam voorts een stemmig een boodschap van alle leden-regeringen aan, waarin wordt aangedrongen op ratificatie van de Europese conventie in zake de rechten van de mens. De resolutie zegt dat het tribunaal, in die con ventie voorzien, uiteindelijk het Europees hooggerechtshof zou kun nen worden. De jurisdictie van het hof zou omvatten: 1) Geschillen, waarbij een der le- den-staten van de Raad van Europa betrokken is. 2) Geschillen tussen leden-staten, vallende onder de overeenkomst inzake de regeling van interna tionale geschillen. 3) Eisen en klachten ln gevallen waarbij gemeenschappen zijn betrokken, zoals de kolen- en staalgemeenschap. 4) Gevallen van beweerde schen ding van de rechten van de mens en de fundamentele vrij heden, als omschreven ln de Europese conventie in zake de rechten van de mens. De Raad van Europa gaf ander zijds uiting van zijn wantrouwen tegenover de Westerse militaire lei ders, en uitte zijn vrees dat som mige West-Europese landen zouden worden overrompeld bij een Rus sische aanval en dat niet aller ver dediging desgevallend werd voor zien. Met een grote meerderheid van stemmen werd een resolutie aangenomen, waarin de volledige verdediging van alle aangesloten leden werd geëist. In verband hier mede kan worden aangehaald dat te Washington Generaal Bradley verklaarde dat naar zijn mening de Sovjets zouden kunnen tegenge houden worden op de Rijn en slechts ten Oosten van deze stroom zo ook Duitse strijdkrachten aan de verdediging zouden deelnemen. In de Raadgevende vergadering heeft er eveneens op aangedrongen om op vredelievende wijze het ijzeren gordijn terug te rollen tot de vooroorlogse Russische grenzen en steeds plaatsen open te laten voor de landen van achter het IJzeren Gordijn. Met 102 tegen 0 stemmen heeft de adviserende vergadering nog d« voorstellen goedgekeord, ingediend door Britse afgevaardigden en strekkende tot de toepassin» van het plan Eden, waardoor bij de li chamen van de gemeenschap der ZES waarnemers worden geaccre diteerd en deze lichamen worden verzocht hun vergaderingen te houden in het gebouw van de Raad van Europa. De Sovjets wensen geen Conferentie der Grote Vier. Door Radio Moskou werd Zon- men om een verkort Oostenrijks dagmorgen jl. medegedeeld dat de vredesverdrag op te stellen. Sovjet-regering het Westers voor- Het officieel Russisch antwoord stel had afgewezen, waarin werd werd ter dezer reeds aan de West- voorgesteld dat de plaatsvervangers erse mogendheden overgemaakt, der Grote Vier zouden bijeenko- Zware gevechten te lande. Nieuwe U.N.O.-voor- stellen ter oplossing van kwestie der krijgsgevangenen. Te lande ln Korea ls een harde strijd ontbrand om enkele heuvel- steliingen, waarvan enkele meer malen van handen verwisselden. Het Belgisch-Luxemburgs vrijwilli gerskorps werd bij deze gevechten ingezet en zou zich heldhaftig ge dragen hebben, maar ook verliezen hebben geleden. Amerikaanse vliegtuigen bom - bardeerden anderzijds bij vergis sing een heuvel die zopas door de Griekse troepen was veroverd, zo dat zij de verworven stellingen moesten prijsgeven. Deze strijd is ontbrand ingevolge communistische aanvallen. Door een hooggeplaatst Ameri kaans officier werd verklaard dat Russen, of andere blanken uit Oost-Europese landen, zouden in gezet zijn in Noord-Korea, hoofd zakelijk voor het bedienen van het luchtafweergeschut dat met radar is uitgerust en als reserve Te Pan Moendjon werd door de U.N.O.-afgevaardigden nieuwe voorstellen gedaan ter oplossing van de kwestie der krijgsgevange nen. Naar deze voorstellen, drie in getal, wordt voorgehouden dat de krijgsgevangenen naar een gede militariseerde zone zouden worden overgebracht, waar zij dan onder een of andere controle hun keus zouden mogen doen, ofwel naar het communistisch, gebied terugkeren, ofwel in het vrij gebied blijven. De Communistische onderhande laars vroegen om uitstel. Naar ver luidt zouden deze voorstellen thans onderzocht worden door de rege ringen van Noord-Korea, Rood- China en Sovjet-Unie. OPNIEUW OPSTAND IN KRIJGSGEVANGENKAMP 45 Doden en 120 gewonden. In een kamp voor krijgsgevange nen, opgericht op het eiland Tsjed- loe, ter hoogte van de Koreaanee kust, waar de meest weerbarstige gevangenen uit Koje waren over gebracht, zijn opnieuw wanorde lijkheden uitgebrokeD. De gevan genen weigerden te gehoorzamen, toen werkploegen werden samen gesteld, wapenden zich met stok ken en tentpalen en wierpen ste nen naar de wachters. Deze kregen hulp en bij ingrijpen werden 45 gevangenen gedood en 120 gewond, wijl 2 Amerikaanse soldaten ver wondingen opliepen. DE VERLIEZEN VAN HET BELGISCH-LUXEMBURGS VBIJWILLIGERSBATALJON TOT DUSVER 56 DODEN EN 4 VERMISTEN BIJ 250 GEWONDEN Zoals hierboven gemeld werd het Belgisch bataljon deze laatste da gen gewikkeld in een harde strijd, nl. om het bezit van een strategi sche hoogte. De heuvel werd op de Chinezen veroverd, maar dan moest ter hulp gesneld naar Amerikaanse eenheden. Belgische officieren zouden zich bij de gevechten op bijzondere wij ze onderscheiden hebben; luitenant Coppens, wiens pistool onklaar was geraakt, sloeg enkele Chinezen neer met een schop tot hij zelf sneuvelde; kapitein Henri Hazee, alhoewel gewond aan beide benen, wist met granaten zes Chinezen te doen sneuvelen om dan nog t« kunnen vluchten tot hulp opdaag de. Tot dusver verloor het Belgisch- Luxemburgs vrijwilligerskorps 56 doden, 4 vermisten en 250 gewon den. De verliezen zijn bijzonder zwaar geweest in September jl., meest nog op 26 September, dag waarop 10 man gedood werden en 23 anderen gewond. Perzië eist betaling van 49 millioen pond sterling. Antwoordend op de Truman- Chürchijl-nota heeft dhr Mossa degh nieuwe voorstellen overge maakt, in een brief gericht tot voormelde Westerse staatslieden. Hierin verklaart Mossadegh er mede in te stemmen om de eisen van de Anglo-Iranian Oil Compa ny voor te leggen aan het Interna tionaal Gerechtshof te Den Haag, maar eist vooraf de betaling door Engeland van een bedrag van 49 millioen pond sterling. Londen wordt 10 dagen tijd gegund om NEDERLAND. Een Nederlandse De Bodt-zaak Bij besluit, me degetekend door de socialistische Mi nister van Justitie, Heer L. Donker, werd de doodstraf omgezet ln levens lange gevangenisstraf van W. Lages, die tijdens de bezetting officier van de SS. werd, die alsdan Nederlandse arrestanten neerschoot, brand sticht te en bewerkte dat 70.000 Joden ge deporteerd werden, waarvan de mees te m gaskamers omkwamen. In Ne derland, als in België, wordt de doodstraf niet meer voltrokken en tegen deze strafomzetting heeft geen enkel Nederlands blad protest aan getekend. CHINA. Het praaien van Britse boot nabij Hong-Kong. Tussen Hong-Kong en Macao werd een Britse veerboot gepraald door een Chinese oorlogsbodem en naar een rode haven geleld, waar twee passagiers, naar verluidt Chinese valsmunters, aan gehouden werden. Het ls nadien dat twee Britse torpedojagers de veerboot ter'hulp snelden en het tot een artll- leriegevecht kwam tussen de Britse schepen en een Chinese kustbatterij. FRANKRIJK. Ruzie bij de Com munisten. Een paar weken geleden werden in de schoot van de Franse Communistische Partij administra tieve strafmaatregelen getroffen tegen de communistische leidere Marty en Tillon. Een Frans weekblad meldde dat de reden hiervoor was dat Marty en Tillon niet bereid waren de Fran se belangen op te offeren aan de Russische. Zelfs wordt beweerd dat door dit alles wel ruzie zou kunnen ontstaan ln de schoot van de Franse Communistische Partij. FRANKRIJK. Vliegvelden ln slechte staat? Volgens de New- York Herald Tribune ls geen enkel Frans vliegveld ln orde om er de straaljagers te kunnen op laten lan den of opstijgen. MEXICO. Kerkelijk huwelijk terug wettig. Bij beslissing van het Opperste Mexicaanse Gerechts hof werd terug dit voor het eerst sedert 1857 het kerkelijk huwe lijk als wettig aanzien. Ook wor3t een Concordaat in het vooruitzicht gesteld. ÏSJECHO-SLOWAKIJE. Beroep op de boeren. In Tsjecho-Slowa- kije werden dezer laatste tijden ln verschillende steden en gemeenten hongerbetogingen gehouden, wegens het ontbreken van levensmiddelen. De Tsjechische Regering heeft thans een dringend beroep gedaan op de boeren opdat zij hun ooersten beter zouden Inleveren. wijs, openbare werken, financiën, enz., doch de verdeling der werk zaamheden vormt slechts een maat regel tot regeling van het bestuurs- werk. De gemeenteraad vormt de wet gevende macht in de gemeente terwijl de burgemeester samen met het schepencollege de iütvo°r»nde macht uitoefenen. AMOS- hierop te antwoorden. De Iraanse tegenvoorstellen be vatten niet, zoals eerst werd ge meend, de dreiging, de diplomatie ke betrekkingen met Groot-Brit- tannië te verbreken, zo het aanbod binnen de vastgestelde tijd niet wordt aanvaard. De brief van dhr Mossadegh houdt evenwel een verkapte waar schuwing in. waarin men een drei ging van naar het communisme over te gaan zo Iran zijn zin niet krijgt. FRANKRIJK. Tegen belastings ontduiking. Te Parijs werden ver volgingen Ingesteld tegen 14 Parijee groothandelaars, wegens belastings ontduiking op grote schaal. INDONESIË. 850 Doden door terrorisme. In Indonesië werd officieel bekend gemaakt dat in de eerste helft van dit jaar, op Java, door terroristen reeds 850 burgers werden gedood of vermoord, 190 gewond en 120 ontvoerd, wijl tal rijke brandstichtingen en plunde ringen hebben gepleegd. Het af werpen van het Hollands Juk schijnt er blijkbaar vervangen dooi burgeroorlog en binnenlandse on veiligheid. BERLIJN. De vlucht naar het Westen. In September hebben 200 leden van de Oosterse Volks- politie, t.t.z. nagenoeg 2 compag nies, om asyl gevraagd in West- Berlijn, evenals 14.200 burgers. Se dert het begin van het jaar heb ben 2.000 leden van de Volkspolitie en. 70.000 burgers een toevlucht ge zocht in West-Berlijn. V. S. VAN AMERIKA DE PRESIDENTSVERKIEZINGEN De televisie-rede van Senatoi Nixon blijkt hem gans te hebben gerehabilliteerd, maar de kosten dier uitzending hebben evenwel de kas van de partij leeggepompt. De kandidatuur voor het vice-presi- dentschap van dhr Nixon. werd be houden. Kandidaat - President Stevenson heeft zijnerzijds zijn Inkomsten bekend gemaakt van de jongste tien jaar, lopende over een totaal van 25 millioen frank. Zijn tegen strever, Eisenhower, zou zijner zijds besloten hebben tot de pu blicatie van zijn inkomsten over te gaan. EGYPTE NAHAS WIL VOORZITTER BLIJVEN VAN DE WAFDPARTU De Wafdpartij is openlijk weer barstig geworden aan Generaal Nagib en heeft zich solidair ver klaard met haar leider Nahas, die voorzitter van de partij blijven wil. Nahas zou thans ziek zijn. Generaal Nagib zijnerzijds heeft een bezoek gebracht aan een Jood se tempel; het ls de eerste maal in de Egyptische geschiedenis dat een Egyptisch staatsleider een derge lijk bezoek brengt. ENGELAND NEDERLAAG VOOR ATTLEE IN LABOURCONGRES Op het Labourcongres te More- cambe werd stemming behouden ter aanstelling van 7 leden voor het Labourbestuur. De uitslag werd een verrassing: van de 7 zetels gingen er 'zes naar de Bevanisten en slechts een voor de zijde van Attlee. Dit werd als een zware ne- deriaax IÖOE dm laatste aanaien.

Het Wekelijks Nieuws (1946-1990) | 1952 | | pagina 13