STA UW MAN !- L' Het Jaarlijks Y.E.B.Ö.Congres te Brugge Tragische botsing tussen auto en bromfietser te Keiem 12 25 VOOR POPERINGE EN IEPER De Schoolhoeve Ten Bogaerde te Koksijde plechtig ingewijd Fabriekwerkster uit Ledegem, bij het per fiets naar huis rijden, door auto doodgereden langs de baan Roeselare-Menen Tentoonstelling van en Hop BLOEMPJE VOOR DE BASILIEK VAN KOEKELBERG Z. M. KONING BOUDEWIJN STELDE DE NIEUWE ZENDER VAN HET N.I.R. IN WERKING BUITENLANDS OVERZICHT Haar 3 vriendinnen, die deel uitmaakten van zelfde groepje, kansrijk aan de ramp ontsnapt JAARVERGADERING Feestrede door: Prof. Dr. VAN DER VEN Landbouwer uit Esen op slag gedood Waar gaat hef geld der Maatschappelijke Zekerheid naartoe Een vervallen heerlijkheid, tot nieuw leven gewekt, werd de kweekschool onzer Boerenjeugd Posiiarïeven worden verhoogd HOOFDBUREEL en REDACTIE: Poperinge Gasthuisstr. 19. Bladzijden PRIJS 3 Frank ZATERDAG OCTOBER 1952 KATHOLIEK WEEKBLAD VOOR POPERINGE - IEPER - WERVIK EN OMSTREKEN ONZE 3 UITGAVEN: r AATSTE Zondag van Oc tober: Feest van Christus Koning Dan ga lk lijk velen op de parochie, ook naar de Hoogmis. In 't koor ziet ge dan de vlaggen van onze christen organi saties. Van Ka jotters en Kajotsters van Boere en Boerinnejeugd. Voor aan de kerk een - afvaardiging van die organisaties. Bij de offerande ziet ge dat er inderdaad een heel hoopje» volk is. De Hoogmis is veel plechtiger dan gewoonlijk: de koster haalt meer uit zijn orgel, er zijn een paar voorzangers meer, 't volk zingt meê; en na de mis davert en dreunt door de kerk «Wij willen God»! Dat is dan weer tot de laatste Zondag van October 1953! Ik heb geweten dat er in de namiddag een grote feestvergadering werd gehou den; maar dè,t uithouden scheen ten laatste niet mogelijk. Ieder jaar een nieuw programma voor dat feest? Gemis aan samenwer king tussen de organisaties? Héte liet kwam, dat weet ik niet, maar 't is spijtig en, naar ik hoorde, on ze parochie is geen uitzondering. Worden er te veel manifestaties gehouden, te veel grote vergade ringen gehouden? Maar wat ik wel weet is: t is niet alleen spijtig, t is verkeerd 1 Dat feest is een enige gelegen heid om saam te brengen al de Christelijke organisaties van paro chie of gemeente. Al die organisaties hebben eigen doel en eigen werkterrein, werken en ijveren en wroeten ieder op «zijn» trant, weten danig weinig van, mekaar, kennen soms mekaar niet. Een zaak hebben ze gemeen: 't zijn Christelijke organisaties; voor volwassenen of voor de jeugd, voor mannen of vrouwen. Er lopen, dan nog wel hier en daar zuiver Katholieke verenigingen tussen of godsdienstige inrichtingen... Ze we en van mekaar niet! Eén gelegenheid is er in het jaar, waar ze mekaar zouden moeten vinden in de kerk: Christus-Ko- ringdag, met al de vlaggen waar een Kruis op te vinden is. Eén gelegenheid is er in het jaar, waar ze mekaar zouden moeten ontmoeten in de grootste zaal van parochie of gemeente, om getuige nis af te leggen,... gemeenschappe lijke getuigenis af te leggen van hun gehechtheid aan Christus. Op die dag zouden al de leden van al die verenigingen één moeten zijn van hert en ziel in de trouw aan Christus Koning! Dat feest zou moeten, buiten de kerk, het feest zijn van de paro chie; waar allen aan, meê doen, zonder uitzondering, de Intellectue len even goed als de voorkajotters. Dat zou moeten... voorbereid worden? 'k Geloof het wel, meer en beter dan een toneelavond, dan een zang feest; met al de beste elementen uit de verschillende organisaties. Neen, dat is voor dees jaar niet meer. Maar ook niet om bij twee jaar te beginnen. En ik voel het zelf dat in onze goê Vlaamse gemeenten, duizenden mensen voelen als ik: in onze tijd van strijd om alle soort belangen d; gelegenheid te vinden om te be wijzen dat wij werkelijk allen ge lovige mensen zijn. We hebben die gelegenheid bo vendien broodnodig! Nu zou ik er willen aan toe voe gen: Sta uw man! t Zal veertien dagen of drie we ken geleden zijn dat de Paus zich richtte tot verschiet niet! honderdduizenden toehoorders. Het geweldig groot St-Pietersplein kon immers het volk niet slikken, 't Is vijftienhonderd jaar geleden zegde Paus Pius dat heel Italië beefde van schrik. Attila, de koning der Hunnen, was Italië binnengerukt met zijn legers die dood en vernie ling zaaiden. Paus Leo de eerste verliet Rome en trok naar Mantua de barbarenkoning tegemoet. En de Paus kon Attila bewegen rechts omkeer te maken en Rome te spa ren. Maar nu is er groter gevaar, zegde de Paus verder. Nu is het niet alleen Rome maar de hele we reld wordt door een goddeloze vijand bedreigd. En die nieuwe vijand heeft het zo schoon. Sedert meer dan honderd jaar bevecht men God in West-Europa. Overal hoorde men verkonden dat God dood is Men propageert een ze- deleer zonder geboden, een rede zonder geloof, een vrijheid zonder recht. Goddeloze pers en verderfe lijke film bederven de mensen, mis leiden de jeugd en leiden ons naar een nieuwe oorlog. Nu reeds werd God gebannen uit het openbaar en uit het particuliere leven. «De Paus zal op'zijn plaats blij ven, bidden en werken, maar ook de gelovigen moeten hun verant woordelijkheid dragen». Dan richt te Pius XII zich tot de honderd duizenden die met donderend ja hun wil bevestigden hun verant woordelijkheid op te nemen. Mijn oproep zou moeten gehoord worden tot in de meest afgelegen hoeken van de wereld. Wordt de massa misleid, wil die massa niet van God, dan moeten wij de christelij ke liefde het gehele openbare leven doen doordringenDe Paus ein digde zijn rede met de roep Christus overwint, Christus heerst, Christus triomfeert! Dit Christus vincit zingen wij misschien wel op Christus-Koning- dag; en toekomend jaar weerom op die zelfde Zondag! Sta uw man! We zien te goed, we gevoelen te goed waar een wereld zonder God naartoe gaat. We zien reeds waar... gezinnen zonder God eindigen. Neen, we moeten niet langs de straat roepen dat God bestaat, maar we moeten tonen dat die ge zinnen, dat die landen waar Hij erkend wordt, waar de Heer wer kelijk als Koning wordt erkend,... gelukkig zijn. Sta uw man. In al ons doen en laten moeten we ons gedragen zoals het de onderdanen van die Koning past. Sta uw man. In 't gezin, buiten 't gezin... overal, beslist, zonder schaamte. En ook wij staan maar onze manwanneer we in het hele openbare leven de Christelijke lief de doen doordringen. Sta uw man, in 't gelid voor die grote Koning! Neem uw besluit Zondag, feest van Christus Koning: voor Hem sta ik mijn man, met hert en ziel! PE VLAMYNCK. Dinsdag 14 October jL was het een jaar geleden dat de Nationale Basiliek van het H. Hart te Koekelberg plechtig werd geconsacreerd door Z. Exc. Kardinaal van Roey. Ten einde de gelovigen de gelegen heid te geven het werk verder te steunen, wordt op 26 Octo ber e.k. het bloempje van de Basiliek aan alle kerkdeuren verkocht. De Verdeelde Wereld DF NIEUWE U.N.Ö.-ZITTING Te New-York zijn de afgevaar digden van de U.N.0 -landen an dermaal bijeengekomen om deel te nemen aan de zevende zittijd van de Algemene Vergadering van de Organisatie der Verenigde Vol keren. Midden het verloop van onze gemeenteverkiezingen is dit feit op het achterplan geraakt en voor de meeste mensen onopgemerkt voorbij gegaan, zoals trouwens het jaarlijks congres van de conserva tieve partij ie Searborough en dat van de communistische partij te Moskou. Ook de aandacht voor de evolutie van de campagne voor de presidentsverkiezingen in de Verenigde Staten is erbij verdwe nen, en zelfs de oorlog in Korea, die opnieuw in volle hevigheid woedt, verdween haast uit de geest. Al die feiten en gebeurtenissen hebben nochtans hun waarde be houden en geen enkele socialisti sche straatcampagne tegen de re gering zal iets van het' belang er van kunnen afdoen. Op het voorplan staat dus in ze kere zin: de nieuwe zitting van de Algemene Vergadering van de U.N.O. Veel mensen zullen misschien zeggen: Wat heeft dat voor be lang. Dat is toch allemaal maar pantomine meer. Terwijl Rusland en Amerika naast elkaar zitten te praten in de U.N.O., zijn ze tegen elkaar aan 't vechten in Korea, zo ook Frankrijk en Rusland in Indo-OMna, kortom alle landen haast van de Westerse wereld te gen die van het Oosters blok. En dat is juist. Maar er is ook een spreekwoord dat zegt: blaffende honden bijten niet. Èn zolang het nog blijft bij een woordenoorlog en een klein oefenveld zoals Korea mogen wij nog de Heer danken en loven dat geheel de wereld er niet in zit. Anderzijds is er nog dit. Zelfs als twee landen of twee werelden tegeneen aan 't vechten zijn dan blijven zij nog in contact, maar dan gaat het langs omwegen en heel lastig. En dan kost het weer heel wat moeite, bloed en tranen, Dhr TRÏGVE LIE die verzocht heeft om ontslagen te worden als Secretaris-Generaal der U.N.O. eer men ze weer rond dezelfde ta fel krijgt. Het zolang mogelijk uit houden met praten moet dus de leuze zijn, ook al trekt het op niet veel. Al is het dus zonder veel hoop op zege, en al weten we zeer goed dat de werkelijke ondergrond van alle internationale oplossingen ten slotte op machtskwesties berusten, toch moeten wij de verhandelingen van de U.N.O. aandachtig volgen. Het is immers beter dat men aan de harde of de zachtere toon van de tegensprekers de machtsver houdingen mag afwegen, dan het, proefondervindelijk onder atoom- en napalmbommen te moeten mee maken. EEN GEVARIEERDE PLAT En waarover zal men het zoal hebben, daar op de U.N.O.f Wel zo 'n beetje over van alles. Er staan tot nu toe niet minder dan 72 punten op de dagorde. En om te beginnen de verkie zing van een nieuwe algemene se- Vrijdagmorgen, 17 October, werd ln aanwezigheid van Z. M. Koning Boudcwijn, het nieuw zendstation van het N.I.R., gelegen te Waver- Vombeek, ingewijd. Op de foto: De Koning stelt de nieuwe zender 'n werking. Links bemerken wij dhr Scgers. Minister van Verkeers wezen, en rechts dhr Mortlaux, Directeur-Generaal der technische diensten van het N.I.R., die de nodige aanwijzingen verstrekt. Dinsdag 21 Oct. jl„ omstreeks kwart na twaalf, heeft zich op de Provinciale Baan Menen-Roeselare een zwaar auto-ongeval voorge daan en dit in onbegrijpelijke omstandigheden. Een personenwagen, die slechts gedurende een kort ogenblik van de baan afweek, heeft als een schicht door een groep fietsende meisjes gemaaid en er twee slachtoffers gemaakt, waarvan een kort nadien zou bezwijken. *t Was enkele minuten na twaalf. In de fabriek der Westvlaamse fluweelweverijte Ledegem, was alle werk stilgevallen. De fietsen werden uit de bergplaats gehaald en welgezind haastte iedereen zich huiswaarts voor het middagmaal. De meeste personeelsleden wonen immers in de omgeving. Een vrolijke bende was het, die zich vol levenslust huiswaarts be gaf. Zoals naai- gewoonte reed het viertal uit St Pieters, samengesteld uit Clarysse Yolande en Norma, Odette De Muynck en Dina Raes, in groep huiswaarts. Zij hadden de weg veilig voor zich open liggen, een breed fietspad, een rechte baan. Daarbij scheidt een 40 cm. brede veiligheidsstrook in kasseien de betonnen fietsband en de beton nen autoweg. Voor het snelverkeer van auto's hadden zij geen oog, want niemand hoeft er zich aan te storen. Tot plots het onbegrijpelijke ge beurde. Terwijl het groepje reeds aan de eerste huizen van de wijk St Pieters was gekomen en, zich nauwelijks op 20 meter van de woning De Muynck bevond, daagde plots van uit Roeselare een per sonenwagen op. Op een vijftal me ters van het fietsend groepje ge komen, week de wagen plots naar de linkerzijde der baan uit. Nog vóór dat de meisjes op eigen vei ligheid konden denken, was de auto van de grote baan weg en Boven links: Z. Iixc. Ridder Pierre ven Oulryve d'YdervalIe tijdens het bezoek aan de tentoonstelling van hon en gerst. Boven reel»!*: Mi; is r r ger tij-'nw zijn tafelrede. Onder links: de prijswin naars uit hei roperihf.se *»rt in hm midden Senator Ecrjn. Onder rechts: nog een opname van het 'vzotk der personaliteiten aan de tentoon stelling. (Zie verslag blz. 2). Het slachtoffer Odette De Muynck over de veiligheidsstrook heen om met een zwaai over het fietspad te scheren door het groepje heen. Een angstig geroep steeg op uit het groepje. De 18-jarige Odette De Muynck was door de linkerzijde van de auto gevat en met haar flets in de hoogte geslingerd. Het ongelukkig meisje kwam 5 meters verder met een zware slag op de fietsbaan terecht. Een tweede slachtoffer was Dina Raes, wiens fiets ontredderd werd doch die ge lukkig slechts een open snijwonde aan de dij opliep. Yolande en Nor- ma Clarysse ontsnapten als bij mirakel aan het ongeval. Weggebruikers, die getuigen wa ren van het ongeval, en geburen snelden dadelijk ter hulp. Odette De Muynck lag zieltogend op het fietspad het voorhoofd verbrijzeld met arm, schouder, been en knie gebroken. Werkelijk gans vermor zeld. Een bijgeroepen geneesheer deed het slachtoffer zonder verwijl naar de H. Hartkliniek te Roese lare overbrengen. Helaas, de beste zorgen konden niet meer baten, want het meisje, dat een dubbele schedelbreuk had opgelopen, be zweek in de loep van de namiddag. De autovoerder, Gaston Boghe- mans, architect te Menen en wo nende in de Ieperstraat 52, had na de vreselijke aanrijding zijn wagen enkele meters verder tot stilstand kunnen brengen. Hijzelf wist voor de plotse zwenking, die zo'n noodlottig gevolg had, geen uitleg te verschaffen. Was de maai een ogenblik het stuur kwijt of was er plots een defect aan de wagen? Dit blijft een open vraag waarop de gerechtelijke instanties van het Parket te Kortrijk, die na het ge beurde ter plaatse kwamen, een antwoord trachten te geven. De auto werd in alle geval in beslag gencmén en naar een garage ge bracht voor een deskundig onder zoek. Toen wij op de plaats van het ongeval aankwamen, konden wij aan de nagelaten sporen vaststel- van het A.C.V.W. Westvlaanderen TE ROESELARE op 16 November 1952. len met welk geweld de aanrijding zich voordeed. De fiets van het on gelukkig slachtoffer, gans ver nield, was op een afstand van 12 meter weggeslingerd en lag mid den het akkerland. De schoenen die het meisje droeg waren haar van de voeten gerukt en lagen 15 meter van elkaar verspreid. Het mag een wonder heten dat deze ramp geen uitgebreider vor men aannam en de meisjes die aan de dood ontsnapten, mogen van geluk spreken. Begrijpelijkerwijze heeft het on geval grote beroering verwekt in de wijk St Pieterste Ledegem. Toen rond 14 u. de ouders van Odette De Muynck bij hun ster vend kind naar de kliniek te Roe selare ontboden werden (omdat al le hoop op redding verloren was) en toen de geburen Georges De Muynck en zijn echtgenote wenend zagen vertrekken, sloeg de angst en het ergie voorgevoel de geburen om het hart. Schreiend overhan digde een meisje ons de foto van Odette, haar trouwe vriendin in wiens aangenaam gezelschap zij zo vele uren doorbracht. De dood had met haar kille hand het blije onbezorgde leven stil ge legd. Plichtsgetrouw op het atelier, door iedereen geacht om haar vriendelijke omgang, was Odette De Muynck uit het leven gerukt. Niemand kon begrijpen dat zoiets mogelijk was. cretaris, ter vervanging van de Hr Trygve Lie, die zijn inzicht te kennen gegeven heeft geen nieuw mandaat meer aan te nemen. Verder enkele vergaderingen over dagorde en procedure en andere administratieve mikmak, maar ook veel serieuze discussies. En daar komt onder ander in voor: DE ONTWAPENING. Elk een zou nu geneigd zijn te hopen dat dit punt eens tot een oplos sing en een akkoord zou geraken. De bewapening weegt inderdaad zo zwaar op het sociaal en econo misch leven van elk land dat er een zucht van verlichting zou op gaan bij millioenen mensen kon men op dat punt maar tot. enig positief resultaat komen. Maar helaas, wij durven onze lezers niet veel hoop geven. Toen de jongste algemene Ü.N.O.-verga dering verleden jaar te Parijs doorging xvaren er mensen die zich op zoete illusies lieten wiegen. In het Palais Chaillot had men immers een ontwapeningscommis sie opgericht. Maar na acht maand vruchteloze discussie kan men al leen vaststellen dat de pogingen van die commissie totaal mislukt zijn. Amerika, Engeland en Frankrijk hadden een positief voorstel ge daan: Amerika, Rusland en China elk 1.500.000 man, Frankrijk en Engeland elk 800.000. Dat was zo op 100.000 na, een evenwicht. Maar de Sovjetafgevaardigde Malik, maakte er kort spel mee: Geen discussie als het niet te vens gaat over opruimen van steunpunten op vreemd grondge bied, een substantiële verminde ring van de wapenproductie en hei verbod van atoomwapens. Daarop werkten de Westmach ten nieuwe voorstellen uit, maar de Sovjets antwoordden met een beschuldiging over het gebruik van bacteriologische wapens in Korea. Na acht maand werk dus en goede roil vanwege het Westen: zero als resultaat. Het ware dan ook ten zeerste te verwonderen dat de Algemene Vergadering nu plots een oplos sing zou vinden die door de vijf groten zou worden aangenomen. Over het PROBLEEM DUITS LAND kunnen wij al niet veel hoopvoller schrijven. Daarvoor had de Bundestag aan de U.N.O. ge vraagd een commissie te willen aanstellen die een onderzoek zou doen omtrent de mogelijkheid in geheel Duitsland vrije algemene verkiezingen te organiseren. Na vier brieven geschreven te hebben aan Generaal Tjoeikov, brieven die alle zonder antwoord bleven, moest de commissie beslui ten dat ze in haar zending mis lukt was aangezien zij geen toe gang kreeg tot het Oost-Duits ge bied. Intussen kwam het wel tot no- tawisselingen tussen het Kremlin en het Westen, maar het kwam evenmin tot een oplossing. Uitdrukkelijk staat dit vraag stuk nu niet op de voorlopige dag orde, maar het is haast onvermij delijk dat er zal over gediscus sieerd worden. En ook daar weer praten Oost en West aan elkaar voorbij. Verder zal men tveer een zaagje spannen over de AANVAARDING VAN NIEUWE LEDEN in de U.N.O. Het klinkt eigenlijk gek: daar is een organisatie die alle landen wil groeperen, maar op dit ogenblik staan er 21 buiten aan de deur te wachten om binnen te komen. (Zie vervolg blz. 2) De plaats van het ongeval tijdens de wedersamenstelling Maandag morgen. Op de auto bemerkt men de sporen van de botsing. In de inzet: het slachtoffer Kamiel Lust. 'n Tragisch verkeersongeval heeft Zondagavond heel wat beroering verwekt te Keiem. Bij het inkomen der Dorpplaats van uit de richting Leke, precies op het punt waar het fietspad tem einde ioopt, had een verschrikkelijke botsing plaats tus sen een bromfiets en een auto. De ter meer en meer uit naar zijn rechterkant met het fatale, gevolg dat het tot een hevige botsing kwam. Dhr Lust botste met het hoofd tegen de linker slijkweerder van de auto en werd vervolgens, over de 2 meter brede strook, waar vroeger bestuurder van de bromfiets werd de tramsporen lagen heen, in de gracht geslingerd. De door de bot sing ontredderde bromfiets werd in hierbij op slag gedood, HET LAATSTE FAMILIEBEZOEK De 62-jarige Kamiel Lust, land bouwer te Esen en er woonachtig in de Kruisstraat 9, was Zondagna middag op bezoek bij zijn onlangs in het huwelijk getreden zoon Omer te Slijpe. Het was een aangename familiebijeenkomst geweest, want de drukte der jongste weken rond de gemeenteverkiezingen waarvoor dhr Lust candidaat was te Esen, had niet veel gelegenheid gelaten tot familiebezoeken. De sympathie ke voorzitter der Boerengilde van Esen, in welke hoedanigheid de hr Lust een graag gezien man was bij zijn medeburgers, was voor de 2" maal tot lid van de gemeenteraad verkozen en voor hem was het na de verkiezingsdrukte een genoegen een bezoek te brengen aan de doe ning van zijn zoon te Slijpe. Mevrouw Lust, geboren Leonie Adams, zou wat later terug naar huis gebracht worden per auto, maar inmiddels had dhr Kamiel Lust zich te 17.30 uur reeds per bromfiets op weg begeven om nog thuis te zijn alvorens de duisternis zou invallen. DE TRAGISCHE BOTSING Het was 17.50 uur toen dhr Lust de Dorpplaats van Keiem naderde. Hij reed, zoals het reglement het voorschrijft, op het fietspad dat zich aldaar, komende uit Leke. aan de linkerkant van de baan bevindt. Ter hoogte van de herberg De Bascule houdt het fietspad op en is men verplicht de baan over te steken naar rechts. Dhr Lust voer de deze beweging uit, doch be merkte te laat dat een personen auto uit de tegenovergestelde rich ting aanreed. De autovoerder, dhr Ferdinand Depuydt uit Gistel, zwenkte met zijn wagen naar links in een uiterste poging om de brom fietser te mijden. Deze week ech- de lucht geslingerd en kwam ver volgens op de straatstenen terecht. De autovoerder alsmede omwo nenden snelden het slachtoffer ter hulp, dat helaas geen teken van le ven meer gaf en op slag gedood werd. Een bijgeroepen geneesheer kon slechts de dood vaststellen. Nog dezelfde avond, kwam de Rijkswacht van Diksmuide ter plaatse om de eerste vaststellingen te doen. Het stoffelijk overschot van dhr Lust werd naar het do- denhuisje te Diksmuide overge bracht. Ook het parket van Brugge kwam Zondagavond ter plaatse. De Maandagmorgen werd het onderzoek voortgezet en had d<» wedersamenstelling van het ongeval plaats. Fotoonnamen werden ter plaatse gemaakt. Uit het onderzoek blijkt dat dn bromfietser en de autovoerder el kaar niet tijdig zouden bemerkt hebben, want de auto kwam pas uit een lichte bocht. Begrijpelijkerwijze verwekte dit ongeval veel verslagenheid te Esen, waar Kamiel Lust graag gezien fn door iedereen geacht werd. A is voorzitter der Boerengilde was hij steeds gereed om iedereen diénst te bewijzen. Men kan het een tragisch Samen vallen noemen dat dhr Lust. rfie te Keiem geboren werd on 3 Februari 1890, in diezelfde gemeente 'n jammerlijke omstandigheden om het leven kwam. Donderdag te 9.30 uur hsd. te midden van grote toelooo der be volking de begrafenis van 't slacht offer plaats. Dhr Lust laat vrouw en 4 kinde ren na. waarvan nog 2 in het ouderlijk bedrijf warkzaam zip?. «Het Wekelijks Nieuws» bedt aan de achtbare familie di> oetut- ging van zijn christelijke rouwbe klag aan. De Maatschappelijke Zeker heid in 1951 Volgens het zojuist verschenen verslag van de Rijksdienst voor Maatschappelijke Zekerheid over het Jaar 1951 werden het vorige jaar bijdragen geïnd voor een be drag van 19 milliard 165 millioen, tegenover 16 milliard 663 millioen in 1950. Deze vermeerdering met ongeveer 2,5 milliard is in de eerste plaats het gevolg van de verhoging der loongrens waarop de afhoudin gen geschieden. Deze loongrens werd in Mei 1951 van 4.000 fr. op 5.000 fr. gebracht. Ook het aantal loontrekkenden was toegenomen, van 1.809.000 in 1950 tot 1.891.500 in het midden van 1951. Indien men de bewerkingen van het Nationaal Pensioenfonds voor Mijnwerkers bij die van de R.M.Z voegt, bereikt het algemeen totaal der voor 1951 aangegeven bijdragen 21 milliard 900 millioen. In het geheel omvat de werkingsfeer van de R.M.Z. 136.000 ondernemingen. Het globaal bedrag der bezoldigin gen was vorig jaar 97,8 milliard (waarvan 66,9 milliard voor de werklieden en 30,9 milliard voor de bedienden). De verdeling der inkomsten van de R.M.Z. geschiedde als volgt: Werkliedenpensioenen: 3.516 mil lioen fr. (3.015 millioen in 1950). Bediendenpensioenen: 1.965 mil lioen fr. (1.763 millioen in 1950). Ziekte en invaliditeit: 4.092 mil lioen fr. (3.442 millioen in 1950). Werkloosheid: 1.384 millioen fr. (1.192 millioen in 1950). Kinderbijslag: 5.n"l millioen fr. (4.305 millioen in 1950). Verlofgeld der werklieden, gc- zinsverlofgeld inbegrepen: 2.907 millioen fr. Daarbij dient nog de verdeling vermeld van bijzondere ontvang sten. zoals de bijdrage voor be staanszekerheid in het bouwbedrijf (42 millioen) e.d. Slechts 2 van de aan de R.M.Z. verschuldigde bijdragen zijn achterstallig: ieder kwartaal worden zowat 4,500 vervolgingen Uospsteld, Boven links: een binnenzicht van ilc kapel met het altaar waarvan voetstukken der kolonnen afkomstig zijn uit de opgravingen van Ter Duinen. Boven rechts: Z. E. II. Principaal Cools tijdens zijn toe spraak. Midden: de wijding van het beeld van de II. Idesbald door Z. Exc. Mgr De Sinedt, Bisschop van Brugge, bijgestaan door Hoog eerwaarde Heer Vicaris-Generaal De Keyzcr. Onder Z. E. II. Pastoor De Cuyper verschaft uitleg over iiet verleden van Ten Bo gaerde AA'ij zien hier v.l.n.r. Z. E. H. De Cuyper, Senator Sobry, Be stendig Afgevaardigde Smissacrt, Senator Van Buegcnhout en Zijn Excellentie M gr De Smcdt. AVaar eens de Cisterzienzcrmon- niken eeuwen terug God verbet r- lijkten met hun gebed en him ar beid in de onmiddellijke omgeving der Duinen-Abdij te Koksijde, daar is thans nieuw leven gevaren in oud puin. liet is precies of de oudé muren, gemetseld uit indrukwek kende «moefen». gewacht hebben op dit ogenblik. Zij liebbc nu liet wonder zien gebeuren, dat na eeuwenlange verlatenheid en een zame stilte, barmhartige en pië teitsvolle handen zie' over hen ontfermd hebben. Neen, Ten Bogaerdeis geen museum geworden, waar men poogt de tijd te doen stilstaan. De getui gen van het trots verleden zijn geen versleten en vergrauwde mo numenten, maar zij zijn de basis en het vertrekpunt geworden van een jonge generatie, die de hoeve heeft veroverd om zich te vormen tot ontwikkelde en goed onderlegde boeren. I)e monniken bouwden niet tevergeefs hun prachtige hoeve en hun schuur waarop nu nog de ere titel staat van A'laanderens oudste schuur. Idesbald. de vrome monnik die door het volk als heilige ver eerd wordt, bad er niet tevergeefs om Gods zegen over de streek, want hij is er terug gekeerd en zijn beeltenis staat er weer als deze van de schutsheilige. Ten Bo gaerde is herboren en begon een nieuw leven. (Zie vervolg blz. 9) Op het Ministerie van Verkeers wezen wordt het bericht bevestigd vólgers hetwelk einde van dit jaar de posttarieven zullen verhoogd worden. Een desbetreffend officieel communiqué zal eerlang worden gepubliceerd. Het briefport zal van 1,75 fr. op 2 fr. én voor de postkaarten van 0,90 fr. op 1 fr. worden gebracht. Die verhegmg zal het mogelijk maken postzegel- en postkaart- automaten te plaatsen aan de in gang van de p&stkantoren en op sommige openbare plaatsen. De automaten zullen postzegels van 1 en 2 fr. en postkaarten van 1 fr. afleveren. Het bericht, volgens hetwelk ook de radiotaks zou verhoogd worden en wel van 144 op 180 fr., werd Donderdag door het Ministerie van Verkeerswezen stellig gelogenstraft. In bevoegde kringen doet men op merken dat de verhoging van de radiotaks afhangt van een beslis sing van bet parlement. Tel. 9. - Postcheckr. 47.63.60. PLAATSELIJKE BURELEN: Roeselare: J. VERRIEST-DEZEURE, St-Alfonsusstraat 12. - Tel. 1523. leper: P. BRAS-DEKLERCK, de Stuersstraat 4. - Tel. 445. Wervik: ROGER PECTOR, Leiestraat 11. - Tel. Komen 491. Veurne: M. D'HERT, Noordstraat 14. Nieuwpoort: Drukkerij DUMON, Marktstraat. Aangesloten bij het Verbond der Belgische Periodieke Pers. 48* JAAR. N' 43. POSTABONNEMENT 1952; Belgi; (tot einde 1952) 34 fr. Andere landen 4fr, p. week Verantwoordelijke Uitgever: J. Sansen, Gasthuisstraat 19, Poperinge HET WEKELIJKS POPERINGE en IEPER (met Wervik en randgemeenten). R0ESELAR3 (met Izegem-Menen en randgemeenten). KUSTSTREEK (Veurne-Nleuwpoort-Diksmuide en randgemeenten)

Het Wekelijks Nieuws (1946-1990) | 1952 | | pagina 1