VOOR POPERINGE EN IEPER 16 8 VoorOnze Jongens van... '14-'18 De nieuwe installaties der Belgische Margarine Unie te Merksem aan de Pers voorgesteld Eisenhower wint de strijd Werd met Hauptmann's dood de zaak Lindbergh helemaal opgelost 4' Jaarlijkse Studiedag van het C.0.Y.-Westvlaanderen te Roeselare om de Presidentszetel in het Witte Huis maar Afdeling Wijsbegeerte van 't Klein Seminarie van Roeselare naar Brugge overgebracht 442 kiesmannen voor IKE 80 kiesmannen voor ADLAI 20 Jaar geleden KATHOLIEK WEEKBLAD VOOR POPERINGE - IEPER - WERVIK EN OMSTREKEN ONZE 3 UITGAVEN: Bladzijden PRIJS 3 Frank ZATERDAG NOVEMBER 1952 II NOVEMBER 1952 BUITENLANDS OVERZICHT Na 20 jaar Democratisch bewind verpletterende Republikeinse overwinning «J/C HOU VAN ALLEBEI»... dbT LOUPE werd het zoontje van Lindbergh gekidnapt, Z. Hoogw, Exc. Mgr De Smedt en Ridder P. van Outryve d'Ydewalle, Gouverneur der Provincie, toonden hun belangstelling door hun aanwezigheid Heer dos? 3,000 leerkrachten aanwezig HOOFDBUREEL en REDACTIE: poperinge Gasthuisstr. 19. Tel. 9. - Postcheckr. 47.63.60. PLAATSELIJKE BURELEN: Roeselare: J. VERRIEST-DEZEURE, St-Alfonsusstraat 12. - Tel. 1523. leper: P. BRAS-DEKLERCK, de Stuersstraat 4. - Tel. 445. Wervik: ROGER PECTOR. Leiestraat 1L - Tel. Komen 491. Veurne: M. D'HERT, Noordstraat 14. Nieuwpoort: Drukkerij DUMON, Marktstraat. Aangesloten bi-I het Verbond der Belgische Periodieke Pers. HET WEKELIJKS NIEUWS POPERINGE en IEPER (met Wervik en randgemeenten). ROESELAR" (met Izegem-Menen en randgemeenten). KUSTSTREEK (Veurne-Nieuwpoort-Diksmuide en randgemeenten) 48' JAAR. N' 45. POSTABONNEMENT 1952: België (tot einde 1952) 12 fr. Andere landen 4fr. p. week Verantwoordelijke Uitgever: J. Sansen, Gasthuisstraat 19, Poperinge ZO gaan de jaren voorbij! En stilaan wordt de ge schiedenis... legende, zelfs bij hen die de gesohiedenis beleefden en... maakten. Wat zouden onze oude piotten wel uitvinden dees jaar om 11 No vember te herdenken? ...Oude piotten? Ik zal niet beweren dat zij er van overtuigd zijn dat ze allen oud ge worden zijn. Maar, als zij zelf in de loopgraven lagen meenden zij wel dat al wie boven de zestig was..., oud was. Schaars worden ze, de mannen van den IJzer, die nog onder de zestig hangen. De oudstrijders wor den... oud! In jaren althans. 11 November herdenken? De ver lossing! Zo ge ooit een van onze Jongensvan '14-T8 ontmoet hebt, met hem gesproken hebt, dan moet ge uit ervaring weten wat voor hem 11 November betekent. Dat was het einde van een eeuwig heid, noch min noch meer! Een eeuwigheid van miserie, de miserie van modder en slijk, de miserie van de cantonnementen, de miserie als ge van... achter waart en de nog gro ter miserie wanneer ge in de loop grachten gebombardeerd werd of de kogels van Fritz rond uw oren mocht horen... zingen. Het einde van een eeuwigheid! Jaren duurde dat modder en slijk- leven, baehten de kuipe. 't Waren nagenoeg alleen de mannen van de Westhoek, die nog nieuws kregen, 'k Durf niet zeggen nieuws van... 't huis, want schaars waren de hui zen die nog recht stonden: de fa milie zat, God weet waar, in Frank rijk of in Engeland en meestal eveneens in de miserie... vluchte- lingenmiserie. De ouderen, de over grote hoop, wist absoluut van niets. De dagen gingen, schoven voorbij, de maanden, de jaargetijden kro pen voorbij en de jongens hadden een kalender nodig om zich te... oriënteren in de dagen van de week en van de maand. Wie zou de dag niet herdenken die zulke eeuwigheid afsloot? Maar er komt ook roest en schimmel op die herdenkingsdag. Zeker, hij is en blijft in de eerste plaats DE dag van onze oudstrijders. Maar er is slete op, gelijk er slete is op de Jongens We noemen ze nog Jongens want dat is hun... erenaam. Ze gooiden zich immers met al de kracht en 't vuur van de jeugd in die vreselijke strijd, hielden vol en keerden triomfantelijk weer naar de oude streek, naar de oude thuis, zo die nog recht stond! Ze keerden niet allen naar huis... er stonden zo vele houten kruis- kens, er stonden zo veel... stenen zerkskens op de kerkhoven achter het... front! Die stenen zerkskens hadden bovendien een bizondere betekenis. Niet alleen zij die on der dat zerksken rustten kenden miserie, zelfs dat zerksken kende miserie... Maar kom, we willen niet bitter zijn! 11 November begint dus met een Mis voor de gesneuvelden; en voor de Jongensdie sedert uit de oude rangen verdwenen. Jaar na jaar immers vermindert het aantal oud-strijders die naar de kerk en ten offer gaan. Ik weet wel, daar zijn nu de oud-strijders van 1940- 1944, maar, neen, dat is 't zelfde niet. De Jongens van '14-'18 vormen een aaneengesloten blok; meer dan vier jaar deelden ze in de zelfde nood en miserie en die nood en mi serie had hen aan mekaar gebon den, gevezen, gesoudeerd. Hoe zouden ze die 11 November verder herdenken? Daarover ging het ook bij ons. Jaar na jaar was er 's avonds een groot feest geweest; er was afwis seling geweest; maar hoe zou men dees jaar die dag... vullen? De beslissing viel! Na de dienst de optocht naar het oorlogsmonu ment. Dat is zo officieel geworden dat er niets aan te wijzigen valt: 't neerleggen van kransen en bloe men, een korte rede van de woord voerder der oud-strijders '14-18 en van die van de jongste oorlog, een rede namens het gemeentebestuur en de «vaderlandse verenigingen», tot slot het vaderlands lied! Dan?... Dam gaan we naar 't lo kaal, blijven saam eten en blijven gezellig bij elkander tot de... laat ste man de zak opgeeft. Dat voor stel had bijval? 'k Geloof het wel! Daar zal de beleefde geschiede nis worden overschouwd. Daar zal de geschiedenis... legende worden. Want na nagenoeg vijf en dertig jaar krijgen zelfs de alledaagse ge beurtenissen een heel ander uit zicht, zelfs een ander betekenis. Er zal worden verteld onder de JongensMet het zelfde vuur, met de zelfde gloed zullen de oude belevenissen naar boven komen; maar de levenservaring van meer dan dertig jaar zal er een ander kleur aan geven en de fantasie, de verbeelding zal er nog een scnepke aan toevoegen. Zij mogen dat ge rust doen, want zij hebben er deugd van!... 't Zal laat zijn als de laat ste man die zak opgeeft. Geraakt ge immers uitgepraat over al die duizende voorvalletjes onder man nen die van dichtbij Nieuwpoort, tot aan 't Sas van Boezinge, al de secteurs en al de posten kenden? En dan komt vooral weer boven die geest van verbondenheid, van broe derlijkheid onder onze «Jongens». Daar over 't front hadden ze alles over voor mekaar, de aalmoezeniers, de brancardiers en onze simpele piotten. Ze hielpen, ze steunden mekaar, ze waren eensgezind. Hoe gingen ze 't anders uithouden, vooral wanneer van kapper tot ge neraal er geen enkele de jongeps eigenlijk begreep. Ik kon met 11 November geschre ven hebben over de vrede waar we om bidden en smeken. Ik kon ge schreven hebben over vaderlands liefde, over het nodige verweer van ons land en van het Westen. Zou dat niet gepast hebben bij een 11 November? ...Zij dienden hun land, zonder be slag of grootdoenerij. Zij dienden hun land in nood en miserie van allen aard. Zij kenden die eeuwigheid van vier jaar... Zij kenden... mekaar, zij zelf hielden 't moreel hoog door hun solidariteit. Zij werkten, zij voch ten, zij leden en... lachten saam!... Onze «Jongens» van '14-'18! 't Is niet te veel dat we hun on ze dankbaarheid betuigen. Nu zij... zestig geworden zijn, nu velen on der hen nog de lidtekens dragen uit die loopgravenoorlog, zullen zij ook beter begrijpen, dan vóór dertig jaar, dat zij onze genegenheid ver dienen en wij hun die genegenheid toedragen. Ik wens dat op 11 November, die Jongens «-atmosfeer als een ver jongingskuur moge zijn voor onze soldaten van de IJzer. PÉ VLAMYNCK Wij bemerken links (rechtstaandedhr Clacys. Beheerder-Bestuur der der Belgische Margarine Unie, tijdens zijn toespraak aan tafel. Tweede persoon van rechts: dhr L. R. Gitsgedelegeerd Beheerder der N. V. Lintas. Naar uit bevoegde bron wordt vernomen, heeft Zijn Hoogw. Excellentie Mgr De Smedt, bis schop van Brugge, na overleg met de hogere overheden van het bisdom, besloten de afde ling wijsbegeerte, tot nog toe gevestigd in het Klein Semi narie te Roeselarë, eer.'ang over te plaatsen naar het Groot Seminarie, Potteriestraat te Brugge. De afdeling wijsbegeerte om vat twee studiejaren, die de vier jaar studie van godge leerdheid voorafgaan. Deze maatregel heeft dus voor ge volg dat de studenten, die zich tot het priesterschap voorbe reiden, zich na hun humanio rastudiën naar Brugge dienen te begeven om aldaar hun zes jaar studie te voltooien. De gebouwen van het Groot Seminarie, afkomstig van de vroegere Duiiienabdij. bieden daartoe de nodige ruimte. Het. Seminarie zal onder de leiding staan van Z. E. H. Kan. Verhamme, president van het Bisschoppelijk Seminarie. De secties wijsbegeerte en godge leerdheid zullen evenwel ge scheiden blijven onder hun respectievelijk korps van pro fessoren. De huidige bestuurder van de afdeling wijsbegeerte in het Klein Seminarie te Roese lare, is E. H. Vanhee, die on langs werd benoemd als opvol ger van Z. E. H. De Keyser. tot Vicaris-Generaal van het Bisdom aangesteld. SPANNINGEN LEVE DE PRESIDENT! Terwijl wij deze kroniek schrij ven zitten millioenen mensen in de Verenigde Staten en elders met spanning te luisteren naar de ge deeltelijke uitslagen van de pre sidentsverkiezingen. En met span ning wacht iedereen op de uitslag. Voor de States is het feit na tuurlijk van groot belang. Zal het Eisenhower zijn of Stevenson f Eer ons proza onder de ogen der lezers komt zal het geweten zijn. Dan zal men ook weten welke tendenz de Amerikaanse politiek zal opgaan. Maar wat men in het buitenland vaak verwacht, een be slissing omtrent de oriëntering van de wereldpolitiek der U.S.A.. daar is men, naar ons oordeel, mis in. De uitslag van de verkiezing zal ongetwijfeld belang hebben voor de binnenlandse politiek der Ver enigde Staten. Eerst en vooral on der opzicht personeel. Is het. Eisen hower, dan komen er een heel stel nieuwe gezichten, met nieuwe ge dachten, met nieuwe methodes. Wordt het Stevenson, dan blijven de meeste. Op het gebied der sociale poli tiek kan de weerslag ook ernstig zijn. Fair deal of Taft-Hartley-wet is misschien een te wijd uiteen lopende anti-these, maar alhoewel Eisenhoxoer naar het einde van de xxerkiezingscampagne toe de groep Taft weer een beetje xxan zijn kle ren geschud heeft, toch zal hij altijd met die oude heren moeten rekening houden zo hij het pleit wint; en dat kan op een harde botsing met de syndicaten uitlo pen. Wordt het Stevenson, dan wordt de sociale politiek der de mocraten verder uitgewerkt. Op fiscaal gebied vooral zal het verschil aanzienlijk zijn. Toch in den beginne, want de propa ganda op dat stuk is zo vierkant gegaan tegen de verkwistingen der democraten, dat Eisenhower niet anders zou kunnen dan aan vankelijk de belastingen vermin deren. Vandaar zou dan ongetwij feld een vermindering komen van het aantal dollars dat zou ter be schikking gesteld worden van het progx-axnxna van militaire hulp aan de 'landen van het Atlantisch Pact, maar de republikeinen beweren dat zij met minder geld evenveel zoxxden doen. Afwachten is de boodschap. Maar op het gebied der buiten landse politiekMen schijnt wel vergeten te zijn dat het in Ame rika reeds een traditie is aan tweepartijen politiekte doen op dat gebied. En er mogen nu nog zo'n sterke mondgevechten geweest zijn over zeer delicate punten zoals het Koreaans pro bleem, de discussie is nooit maar gegaan over de methode en over zekere modaliteiten. Over de grond van de zaak is men het eens en zal men het eens blijven. Alleen de tonaliteit en de woorden, het rhythme en de methodes kunnen enigszixis gewijzigd worden. Spanning xnoet er dus voor ons op dat gebied, niet erg zijn. EEN EUROPESE GRONDWET De volledige geschiedenis kun nen we hier niet hernemen. Men kent echter de hoofdtrekken vol doende. De enen wilden van de eerste keer een Europa op fede rale basis met een nieuw federaal gezag boven de huidige staten, die statenleden zouden worden. «REPUBLIKEIN» EISENHOWER groot winnaar der verkiezingen. Dinsdag 4 November werden de persafgevaardigden uit alle stre ken van het land te Merksem door de Belgische Margarine Unie ontvangen, ter gelegenheid van de ingebruikname der nieuwe fabriek- installaties. Dhr De Poorter. Bestuurder der Publiciteitsdiensten, verwelkomde ruii 100 afgevaardigden van de pers in de prachtige eetzaal van het. personeel. In groepjes, die telkens onder geleide stonden van een ingenieur der firma, werden vervolgens de fitbriokinstallaties bezocht en wer den de bezoekers ingewijd in het vcrvaardigingsproces «van plant aardige olie lot lekkere marga rine m K Na liet bezoek aan de fabriek werd een lunch aangeboden in liet Century Hotel. Dhr Claeys, Be heerder-Bestuurder der Belgische Margarine Unie, schetste in zijn 'oespraak aan tafel het ontstaan eQ de ontwikkeling der Margarine nijverheid en meer speciaal deze der fabrieken te Merksem die hun ontstaan danken aan dhr Rudolf Jurgens, die op 1 Maart 1896 de eerste karn margarine vervaar digde. Dank zij de op heden be reikte vervolmaking van het be drijf wordt dagelijks 70 van het totale margarineverbruik in Bel gië, dat voor 1952 op 70.000 ton ge schat wordt, bij meer dan 65.000 detaillisten afgeleverd. Namens de pers werd ten slotte aan tafel een dankwoord uitge sproken voor het hartelijk onthaal door dhr Sen-tor De Bock. Over al hetgeen daar te Merk sem verwezenltlkt. werd om een bedrijf op te bouwen, dat zowel technisch als hygiënisch aan dc spits staat der MargariiTmijver- lieid, komen wi.1 breedvoeriger te rug in een volgend nummer, dit onder vorm v~n een uitgebreide eeïlhisl re.erde Week-End Repor- tagc. Reeds Woensdagmorgen, vanaf de eerste berichten die binnenliepen over de Amerikaanse verkiezingen, stond het vast dat Dwight Eisen hower het pleit gewonnen had te gen Adlai Stevenson. De 34' Pre sident der Verenigde Staten zal Elsenhower heten, hij is de candi- daat der Republikeinen. Sedert de verkiezing van Franklin Delano Roosevelt in 1932, behield de demo cratische partij twintig jaar lang de meerderheid. Nooit voordien in de geschiedenis van dat land werd de verkiezingsstrijd zo onverbidde lijk gevoerd als thans het geval was. Specialisten in statistieken zijn van oordeel dat door beide partijen sa men ongeveer 75 millioen dollar voor de verkiezingscampagne uit gegeven is. In onze munt berekend, komt dit neer op een slordige vier milliard. DE AMERIKAANSE VERKIEZINGEN De door beide partijen gevoerde propaganda heeft gebruik gemaakt van de meest moderne uitvindin gen. De televisie kwam er natuurlijk bij te pas en stelde zelfs de radio- omroep in de schaduw. De wijze van stemmen en het stemopnemen was al even Amerikaans. In de be langrijke centra gebeurde dit me chanisch en kon de kiezer zijn stem uitbrengen met op een knop te duwen. Achteraf, wanneer de stemburelen gesloten werden, hoef de men alleen de totalen van de machine af te lezen. De stemloka len bleven open tot 19 uur, plaat selijke tijd, die verschilt voor de verschillende streken der Verenig de Staten. In onze tijd omgerekend was de stemming te New-York be ëindigd te 3 uur 's nachts en te San Francisco te 5 uur 's morgens. Ook de Amerikanen die buiten hun land verbleven hadden stern- gelegenheid, maar dan daags voor dien, zelfs de soldaten in Korea brachten hun stem uit. Het Amerikaanse kiezerskorps bestaat uit. 98 millioen kiesgerech tigden, waarvan er zich 75 millioen op de kiezerslijsten hadden laten inschrijven. De Amerikaan heeft kiesrecht, maar geen kiesplicht. Van dit recht zijn alleen de kiezers van de stad Washington verstoken. Deze 600.000 burgers hebben van 4 November een dag van inkeer en rouwgemaakt en de vlaggen halfstok gehangen. De bladen van Washirgton-stad verschenen met epn rouwband op de eerste pagina. De bondswet verbiedt inderdaad de bewoners van de hoofdstad deel te nenten aan de Presidentsverkiezin gen. Zij moeten het stellen met de 'eer het Witte Huis op hun grond gebied te hebben. Strict juridisch beschouwd, heeft het Amerikaans kiezerskorps geen president verkozen, alhoewel dit nrnottsch wel het geval was. Er zijn inderdaad 531 kiesmannen ver kozen die later op hun beurt de President zullen verkiezen. Theoretisch zijn deze kiesman nen niet verplicht voor de candi daat te stemmen onder wiens vlag zij thans verkozen werden, maar het: gebeurt slechts zelden dat er zich een afwijking voordoet. Toen Truman verkozen werd. deed het zich vcor dat één zijner kiesman nen voor de andere candidaat stemde. Het was eerder een uiting van eigenzinnigheid die geen in vloed had op de uitslag. De kiesmannenstaan echter in verhouding met het aantal in woners per staat. Wat de Senaat betreft, deze wordt slechts voor een derde vernieuwd. Ten slotte nog deze eigenaardig heid dat in iedere bondsstaat de lijst, die de meerderheid der stem men heeft, al haar candidaten ver kozen ziet. Dit stelsel brengt mede dat een candidaat over al de bonds staten samen, misschien meer stemmen behaalt dan zijn tegen strever en toch een buis krijgt om dat hij minder kiesmannen beko men heeft. Dit geval deed zich voor in 1876 en in 1888. EISENHOWER WINT Tot op het laatste ogenblik heeft de kiesstrijd in alle hevigheid ge woed en waagde het niemand een pronostiek vooruit te schuiven. Van Stevenson werd zelfs beweerd dat hij in de twee laatste weken der kiescampagne veld gewonnen heeft. Vanaf Woensdagmorgen, toen de uitslagen binnenkwamen, moest DEMOCRAAT STEVENSON sportief verliezer. echter niemand zich illusies maken over het uiteindelijk resultaat. Eisenhower nam zodanig voor sprong dat Stevenson zelf tijdens een mededeling aan de pers zijn nederlaag erkende en een oproep deed tot de Amerikanen zich eens gezind rond Eisenhower te scharen. Stevenson zond volgende bood schap aan zijn gelukkige tegen strever: Het volk heeft gesproken en ik wens U geluk. Mijn vurigste ver langen is dat U de dienaar en de hoeder zult zijn van de vrede en dat U in deze duistere tijden een straal van hoop zult brengen. Beste wensen. Woensdagnamiddag werden, via de radio, de definitieve uitslagen der presidentsverkiezingen kenbaar gemaakt. Op de 48 Staten heeft Eisenhower in 39 de meerderheid behaald. Stevenson behaalde in 9 Staten de meerderheid. (Zie vervolg blz. 5) Anderen meenden dat dit zo maar in eens niet ging en dat men trapsgewijze, langs wegen van voorzichtigheid en geleidelijk heid moest te werk gaan. Toen kwam dhr Schuman met zijn plan voor de Europese ge meenschap van Kolen en Staal. En dat ging er tamelijk gemak kelijk door, ook al kostte het enige strubbelingen. Het ging daar immers om een bepaalde econo mische sector, wel gewichtig, maar goed afgelijnd. En ook daar moes ten veel soepele bewegingen ge maakt worden om de kwetsbaar heid van elke nationale economie te eerbiedigen en te ontzien. Maar dan kwaxn men met de gedachte van een Europese Ver dedigingsgemeenschap, in feite in gegeven door de Franse schrik voor een nieuwe Duitse remilita- risatie. En toen bleek dat het daarmee xüet zo gemakkelijk ging als met het Schumanplan. - Het ging er inderdaad niet meer, zo als Kamervoorzitter Van Cauwe- laert zegde, om ijzer en staal, maar om leven en bloed. Maar ook dat idee ging er door op voorwaarde dat er een supranatio nale politieke entiteit zou tot staxid komen die dat Exiropees leger zou leiden en er over beschikken. En daar zit nu de knoop, of lie ver een knopennest. Het drollige van de geschiedenis is dat, in de schoot van de Raad van het Schumanplan een com missie ad hoewerd opgericht om een Europese grondwet voor te bereiden. De kolen en het staal gaan dus de politiek dirigeren. Verder zijn er en blijven er de Frans-Duitse moeilijkheden, over- goten met een Amerikaanse saus. Sedert lang weet iedereen dat Frankrijk elke wederbewapening van Duitsland vreest, terwijl ook iedereen weet dat de Verenigde Staten diezelfde wederbewapening vurig wensen. Voor de enen is het de herinnering aan een kort bij verleden die de angst voor de toekomst baart. Voor de anderen is het de verdediging van de Wes telijke hemisfeer, met zoveel mo gelijk andere soldaten naast de Amerikaanse, die de hoofdrol speelt. Vroeger reeds kreeg Frankrijk, als waarborg, de meest plechtige en kordate exigagementen vanwege Engeland en Amerika tegen om het even welke nieuw Duits ge vaar dat zou kunnen rijzen. En men gaf het zelfs toe dat eerst voor de gewezen bondgenotexi zou gezorgd worden inzake bewape- xiing, en pas daarna voor dc gewe zen vijanden. Dit lijkt echter niet helemaal vlot te verlopen en de tamelijk erxistige spanning tus sen Frankrijk en Amerika om re den van de crcdieten off-shore, hebben waarlijk een dramatisch karakter gekregen. (Zie vervolg blz. 2) Op 20-21 Mei 1927 stak de Amerikaan Charles Lindbergh met een eenmotorig vliegtuig, de Spirit of St Louisgeheel alleen de Atlantische Oceaan over. Vertrokken te New York, vloog hij recht streeks naar Parijs. Een golf van enthousiasme ging over de wereld en de naam Lindbergh lag op aller lippen. Vijf jaar later zou de naam Lindbergh opnieuw stof leveren aan de wereldpers, toen op 1 Maart 1932 het 20-maanden oud zoontje van de beroemde vliegenier gekidnapt werd. Meer dan vier jaren zou deze zaak slepen en zelfs met het terdood brengen van de dader, zekere Bruno Hauptmann, bleek de zaaknog niet helemaal opgelost. Want tot heden ten dage toe blijft de twijfel bestaan of wel alle da ders van deze misdaad werden gestraft. Het is immers nu nog niet aan te nemen dat Hauptmann gans alleen het waagstuk zou heb ben uitgehaald. DE FEITEN In het dorpje Hopewell, tegen de flarik van de Sourlandsbergen in de staat New-Yersey, bezat Lindbergh een landgoed, waar hij nu en dan het week-end ging doorbrengen. Op 1 Maart 1932 bevond de familie Lindbergh zich nog de Donderdag op het buitenverblijf uit oorzaak van het lichtjes ongesteld zijn van de kleine Lindbergh, 20 maanden oud. Nog drie andere personen be vonden zich bij hen. Benevens Olivier Whately en zijn vrouw El sie, beiden dienstboden, was er nog de nurse Betty Gow. een Schot- landse van 28 jaar. Het was Betty Gow, die na de kleine eten te heb ben gegeven, het naar zijn bedje bracht. Daar het erg verkouden was, had zij het kindje een inder haast aan elkaar geflansd flanellen onderlijfje aangetrokken, onder het hemdje en een pyjama. Het was toen 19.30 uur. Zij sloot twee ven sters van de kinderkamer, maar een derde, uitgevend op het Zuid oosten, kon ze niet dicht krijgen, daar het hout door de regens was uitgezet. Lindbergh kwam thuis te 20.25 u., soupeerde met zijn vrouw en begaf zich dan naar zijn bibliotheek. Bui ten was het weder grimmig en de wind huilde. Het was rond 21.15 u. toen hij een gerucht waarnam als van een vallende kooi. Menend dat het uit de keuken kwam, gaf hij er geen verder acht op. Te 10 u. ging de nurse het kind voor de laatste maal een verse doek omdoen. Zij ontstak het licht niet op de kamer, maar maakte gebruik van de schemerklaarte van de lamp in de gang. Haar tastende handen vonden evenwel het kind niet. Naar beneden roepend of het kind daar was, kwam. een ontkennend ant woord. Ontsteld liep zij naar de bi bliotheek. Lindbergh kwam naar boven gehold, maakte licht en... het bedje was ledig, de venster naar het Zuid-Oosten stond open, gele moddersporen leidden naar het openstaande raam. Op de venster bank lag een omslag. Lindbergh verbleekte, draaide zich om en riep op zijn vrouw; Anne, men heeft ons kind ont voerd. WIE IS DE DADER? Voor de politie stond het vast dat de ontvoering niet zonder huln van binnenshuis kon zijn geschied. Het (Zie vervolg blz. 3) CM/CAGO JVA/-r/A755 Zó zegde Uncle Sam liet nog, enkele dagen geleden terwijl de ver kiezingscampagne, de hardnekkigste die Amerika ooit kendeop volle toeren, draaide. Uncle Sam had daarom txvec cocarden op de, borst gespeld, deze van IKE Eisenhoweren deze van ADLAI (Stevenson). Ondertussen heeft Eisenhower het pleit gewonnen en bekxvam hij meer kiesmannendan zijn tegenstrever. Grond wettelijk is Eisenhower nog geen president maar zijn kiesmannexi zullen daar wel voor zorgen en tot de volgende verkiezing, in 1956, mar de sportieve Uncle Sam de cocarde van Adlai opbergen in dien deze laatste dan ten minstejnog op de proppen komt. Op Maandag 3 November, hield het Christen Onderwijzersver- bond van Westvlaanderen zijn jaarlijkse studiedag te Roeselare, onder het motto Naar meer beroepsbekwaamheid De provinciale studiedagen van het C.O.V. worden meer en meer door het onderwijzerskorps gevolgd en meegeleefd, indachtig hun leuze Door beroepsvolmaking naar meer prestigeDit jaar echter werden de stoutste verwachtingen overtroffen. Meer dan 3.000 leerkrachten uit het Bewaarschool- en Lager Onderwijs, waren, on danks het doorslechte AHerzielenweer, naar Roeselare gekomen om de verschillende actuele problemen in het lager onderwijs door be voegde vakmensen te horen belichten, en deel te nemen aan de be sprekingen die er op zouden volgen. De stad Roeselare kende een ongewone drukte. Talrijke auto cars vulden de Grote Markt en de aanpalende straten, en velen kwamen toe per trein of bus. Een bestendig secretariaat in café Patriaingericht, stond ten dienste voor allerlei inlichtingen, klachten, verloren voorwerpen, enz... VERSCHILLENDE SECTIEVERGADERINGEN Voor de afdeling kleuteronder wijs werd te 9.45 u., in de feestzaal van het Klein Seminarie, een sec tievergadering gehouden waar de diocesane Inspectrice over de kleu terscholen van de stad Antwerpen, B. Van Hassel, handelde over Moderne kleuterschool op con fessionele grondslag's Namid dags te 2.45 u., werd in dezelfde afdeling, onder leiding van G. Van der Maat, kantonnaal Inspecteur, gehandeld over moderne expressie vormen, en enkele demonstraties gegeven met een twintigtal kleu ters uit leper, waarna toelichtin gen volgden door leerkrachten. In de afdeling Lager Onderwijs, had 's voormiddags een Pleno- vergadering plaats in de zaal Pa tria, voor mannelijke leerkrachten en vrouwelijke leke leerkrachten, over Het vraagstuk op de Lagere SchoolDe Hr kantonnale In specteur R. Verholle, handelde achtereenvolgens over de vraag stukken in het geheel van het re kenonderwijs als einddoel maar ook als uitgangspunt, over de ma teriële en practische redenen waar om vooral eenvoudige levensvraag stukjes de voorkeur verdienen, alsook over het richten naar ver dieping van het inzicht in de leer stof om formele en didactische redenen. Verder werd uitgeweid over wat het oplossen van levens vraagstukken en schoclvraagstuk- ken vergt, de manier waarop ze dienen opgelost in de lagere en hogere graden, en over de oorzaken van mislukking in veel gevallen. Dezelfde vergadering ging 's na middags door voor de EE. Zusters. In de zaal van de Burgerschool ging te 9.45 u. de sectievergadering door voor de afdeling Locale Hoofdschool voor Meisjes. Hier was het Juffr. M.-C. Schouwenaars, kantonnaal Inspectrice. die han delde over De school voor het meisje van 12 tot 15 jaar», en ver schillende belangrijke aspecten be lichtte voor de gewenste schooi en klassesfeer van het meisje in de puberteitsjaren en een doelma tig programma en passende metho de van uitwerking uitstippelde. In de namiddag vergadering van deze afdeling, werden, na een inleiding door Inspectrice M. Van Wijns- berghe over de geschikte onder wijsvorm in de vierde graad voor meisjes toelichtingen gegeven door leerkrachten, over het realiseren van de opvoeding van het meisje In het achtste leerjaar, en de taak van een Bijzondere Leermeesteres in huishoudkundige vakken in functie van de meisjesvorming. De onderscheidene sectieverga deringen voor de drie graden van het Lager Onderwijs, handelden alle over vraagstukken in die gra den: in de eerste graad onder lei ding van diocesaan Inspecteur R. Pladijs, in de tweede graad onder leiding van kantonnaal Inspecteur J. Walleyn, en in de derde graad geleid door diocesaan Inspecteur A.J. Nollet. Toelichtingen werden ook hier verstrekt door verschil lende leerkrachten. DE 4» GRAAD IN DE BRANDING Het hoofdpunt van deze studie dag werd echter aangesneden in de afdeling Locale Hoofdschool voor Jongensof de gereorganiseerde 4" graad voor Jongens. Het probleem van de reorganisa tie van de 4' graad der Lagere School staat in nauw verband met de aangekondigde verlengde leer plicht. Tal van moeilijkheden rij zen op rond dit brandend probleem, en het C.O.V. dat te dier zake zeer klaar zijn standpunt heeft bepaald, had er aan gehouden een paar competente sprekers te belasten met de toelichting van dit acuut vraagstuk en een vruchtbare be spreking uit te lokken die meer was dan een eenvoudige gedach- tenwisseling. Het was Hoofdinspecteur K. Ver- haegen die, in de voormiddagver- gadering, de Problemen rond de Verlengde Leerplichtmet erken de bevoegdheid behandelde. Heel klaar en duidelijk belichtte hij in zijn eerste deel de onrede lijkheid van de alles beheersende jacht op leerlingen door het mid delbaar en het Technisch Onder wijs en de houding die er tegen over dient aangenomen. Onomwon den deed hij uitschijnen dat aan de grond van dit alles heel wat andere motieven dan het belang van het kind zelf primeren, en trekt de Waarblijkende besluiten die hij samenvat als volgt: Men zou alle leerlingen die niet be kwaam zijn voor Middelbaar On derwijs, moeten verplichten in de 4' graad te komen, en ze vóór hun (Zie vervolg blz. 3) X. Exc. Mgr De Smedt, die zijn grote Interesse voor deze C.O.V.-dag betoonde, zegende de talrijke opgekomencn. Op de foto v. 1. n. r. dhr Dedrie Edward, onderwijzer le Poperinge, X. Exc. de Gouverneur van Westvla-mleren, Mgr De Smedt die de zegen geeft, dhr Bilsen, kabi netschef bij het Ministerie van Onderwijs, en dhr Moerman, privaat- secretaris van dhr Minister van Volksgezondheid.

Het Wekelijks Nieuws (1946-1990) | 1952 | | pagina 1