Werd met Hauptmann's dood de zaak Lindbergh helemaal opgelost 4e Jaarlijkse Studiedag van het C.0.V.-Westvlaanderen te Roeselare Au Renard Bleu Het Pelsenhuis I Silvo Bejaard persoon uit Gits, slachtoffer van aanrijding, op slag gedood te Beveren- Roeselare Goede Erge botsing tussen auto en kar te Proven ft SILVER POLISH \f S.P.R.L. RIJSELSTRAAT 83 - MENEN - TEL. 565 N. V. AEROXON Mechelen Lijk opgevist te Rumfoeke Au üenard 83 - Rijselstraat Bleu MENEN DE BENDE POLLET IS EEN VOLEEDIG ONUITGEGEVEN BOEK DAT BIET WEKELIJKS NIEUWS U BRENGEN ZAL. Rechtbank te leper De valse bankbiljetten in het Ieperse Rheinmetall DRAAGBARE SCHRIJFMACHINE met TABULATEUR PROF. VLIEBERGHPRIJS AAN G. DURIBREUX kost 5.400 frank SANSEN-VANNESTE Gasthuisstraat 15 POPERINGE. - Tel. 430.1 LANDBOUWERS, VOERLIEDEN, WAGENMAKERS, Gerard Devos Zoon Autoslachterij Hoogledesteenweg Westrozebeke Mevrouw Lindbergh (Vervolg van 1* blad) personeel werd aan een strenge ondervraging onderworpen, ook het personeel van Mrs Lindbergh, bij wie Lindbergh en familie inwoon den, als zij niet op de bulten waren. Men vond evenwel niets verdachts tenzij elementen die het onderzoek op een dwaalspoor leidden. Violet Sharpe, een meid van Mrs Lind bergh bleek voor die bepaalde avond een vals alibi te hebben opgegeven. Men meende op een goed spoor be zijn, maar dra bleek dat het meisje, dat verloofd was met de huisbe diende Bank, dien avond met een ander op trot was gegaan en - uit vrees voor de woede van Bank, van de ene leugen in de andere verzeil de. Zij zou het zelf zo ver brengen bij een ndeuwe ondervraging een grote dosis dodelijk vergift in te slikken. Gans Amerika, en meteen de rest der beschaafde wereld stond op stelten. De geesten waren verward en ten allen kante kwamen berich ten binnen omtrent aanwljzlgingen, die alleimaal even vals bleken te zijn. Op 4 Maart zond Lindbergh een bericht de wereld in, de ont voerders bezwerend zich in verbin ding met hem te stellen. Het was de 72-jarige pedagoog Dr John Condon, die door toedoen van de krant Howe News te Broncx zijn bemiddeling aanbood. Enkele nachten later kreeg Condon een brief onder de deur geschoven, waarbij de onit-voerder(s) de be middeling van Condon aannamen, een persoonlijke brief voor Lind bergh overmaakten en vroegen wanneer de losprijs zou gereed lig gen langs een aankondiging ln de New-York American, dit bekend te maken. Lindbergh kende Condon niet en wantrouwde hem dan ook. Als achteraf echter bleek dat ln de brief aan Condon gericht, dezelfde losprijs werd geëist als in de omslag in de kinderkamer neergelegd, bleek evenwel dat Condon met de echte ontvoerders ln betrekking stond. DE ONDERHANDELINGEN De kidnappers eisten 50.000 dollar, Waarvan 25.000 in dollarbiljetten van 20, 15.000 lin biljetten van 10 en 10.000 in biljetten van 5 dollar. In een tweede schrijven werd even wel het bedrag tot 70.000 dollar op- gevoerd, zijnde 20.000 dollar meer biljetten van 50 dollar. Een der de brief, gericht aan Henry Bre- cklnger, advocaat van Lindbergh .te New-York, vermelde opnieuw zelf de bedrag. Al deze brieven droegen een merk bestaande uit 2 blauwe cirkels, waarschijnlijk gemaakt met bet onderste van een ronde inktpot, met daarin een rode fond, gemaakt met de kurk van een rode inktpot. Op 12 Maart kreeg Condon een uit nodiging tot een onderhoud. De vreemdeling noemde zich John en verborg zich het aangezicht gedu rende gans de tijd van het gesprek. Het bleek uit het gesprek dat men werkelijk met de ware ontvoerder- te doen had en Condon deed zijn best om de losprijs op 50.000 dollar terug te brengen. Als doorslaand bewijsstuk werd de pyjama van de kleine Lindbergh geëist. Op 19 Maart kreeg Condon per post het gevraagde bewijsstuk t.huis- besteld, samen met een briefje waarop nogmaals de 70.000 dollar werden geëist. Dwight Morrow, va der van Mevrouw Lindbergh was geassocieerd aan de bankier Mor gan. Het was aan deze dat Lind bergh vroeg de twee pakken met geld gereed te maken, 50.000 en 20.000 dollar ln biljetten, zoals ge ëist was geworden. DE LOSPRIJS WORDT BETAALD Vooraf werden de nummers van al de biljetten zorgvuldig opgete kend. Deze maatregel zou er in gro te mate toe bijdragen het geheim te helpen oplossen. Te dien tijde bestonden in Amerika nog wat men noemt gold notes. Dit waren dollar biljetten die in goud terugbetaal baar waren. Thans zijn deze uit de omloop getrokken. Van de losprijs waren 35.000 dollar in gold notes- bilj etten. Na een laatste brief, per taxi be steld, besloot Lindbergh de losprijs over te maken. De plaats van af spraak was het Saint-Raymond- kerkhof te Broncx. Lindbergh bleef in de auto, wijl Condon zich ter plaats begaf. Hoezeer de wereld door het geval Lindberghberoerd werd, kan uit volgende blijken. In 1937 werd de zaak lieropgcrakeld toen iemand ging beweren dat bovenstaand 'ongentje, een pleegkind uit Wa ver, het in Amerika ontvoerde kind Hé, doctor, doctor, langshier, langshier. Het was de stem van John. Con don bepleitte opnieuw de losprijs op 50.000 dollar terug te brengen. John aanvaardde. Condon reikte hem met een hand de 50.000 dollar en kreeg met de andere een briefje waarop de plaats aangeduid was, waar de knaap zich bevond. Het was het einde van het onderhoud. Volgens de gegevens van het briefje bevond de knaap zich aan boord van de Nelly, gemeerd bij het Elisabeth-eiland, tussen de plaats van Horseneck en het punt Gay. Samen met Breckinger ear Condon vloog Lindbergh per vlieg tuig naar die plaats in Connecticut heen. Daar vond men van de Nelly geen spoor. Een herhaalde oproep langs het dagblad otn uitleg bleef zonder antwoord. Het was toen dat per toeval een vrachtvoerder het lijk van de kleine Lindbergh ontdekte op 6 kilometer van de plaats der ontvoering. Om aan een natuurlijke behoefte te voldoen, was de man een 25 meter van de baan af, een gracht inge gaan. Daar vond hij het lijkje in een haastig gedolven put. Het droeg nog het flanellen hemdje, dat Betty Gow het had aangedaan, zodat geen twijfel mogelijk was. Uit het onder zoek bleek de dood te wijten aan een schedelbreuk, tengevolge van een slag tegen een effen gedeelte, b.v. een muur. Met een voorwerp werd de wonde zekerlijk niet toe gediend. GANS AMERIKA ZOEKT EEN MOORDENAAR Thans begon een ware mensen jacht waaraan gans Amerika deel nam die twee jaar, zes maanden en achttien dagen zou duren. Aan de staat kostte dit niet minder dan honderd duizenden dollar. Het on derzoek was ln handen van dhr H. Norman Schwarzkopf, hoofd der politie van de staat New-Yersey. Ter zijner beschikking werkten de speciale diensten der schatkist, spe cialisten gehecht aan het Laborato rium voor houtzaken, politiedetec- tieven van drie staten, duizenden bankkassiers en een afdeling van hawdschriftkundigen. Wat waren de aanduidingen die men bezat? Een ladder, de getui genissen van enkele mensen uit de buurt, een vijftiental berichten om trent de eisen om losgeld en de nummers van 4.750 bankbiljetten. De ladder die op 25 meter van de woning gevonden werd, was ge maakt uit drie soorten hout. Een sport ervan was gebroken klaarblij kelijk onder een te groot gewicht. Hij kon vervoerd worden met een binnenstuurwagen, door hem boven op de kussens te leggen. Men maak te een Identiek gelijke ladder van zelfde hout en deed personen uit de kamer van Lindbergh's huis naar beneden dalen. Daaruit bleek dat 85 kgr. het grootste gewicht was die de ladder kon dragen. Boven dit gewicht brak hij en viel de man met zijn pak tegen de muur. Uit deze proefnemingen bleek dat de kidnapper een persoon moest zijn geweest tussen de 70 en 85 kgr. Millard Whited verklaarde een man gezien te hebben met een spit se kin, die het domein van Lind bergh verliet. Armandus Hoöh- mutch zag on 1 Maart hoe een man met een scherpe kin zijn binnen- stuurauto draaide juist voorbij Lindbergh's landgoed. Op de kus sens lag een ladder. Een scholier zag zelfde auto en duidde na een rondrit bij diverse garagisten dei waven aan, als zijnde een Dodge 1930. Uit de brieven door John geschreven kon men uitmaken aan zekere woordwendingen, dat de man ln Duitsland was opgevoed gewor den of er minstens lange tijd had verbleven. Dit alles waren de wei nige aanduidingen waarover de po litie beschikte. Men begon met over al de banken der wereld meer dan 200.000 lijsten te verspreiden, inhoudende de nummers der dollars van het los geld. Ieder kassier diende bij ont vangst van een dezer onmiddellijk de politie te alerteren. Het toeval kwam een handje ter hulp. Een tij- deliik tekort aan goudreserves ver plichtte President Roosevelt al de gelden met goudwsarde binnen te vragen. 1 Maart 1933 was de uiter ste datum voor het binnendragen dezer muntwaarden. Het was met een al te klaar dat de kinderrover na die datum met een hele hoop «gold notes» on de nek zou blijven zitten, die hoe langer hoe meer voor hem compromettant zouden wor den. IN DE VAL Het was op 15 September 1934 dat een wagen stopte voor de essence- pomp aan de hoek van de Lexingh- tonlaan en de 127" straat te Man hattan. Terwijl de gérant 20 liters benzine bestelde, controleerde de dienstjongen de waterstand en veegde de voorruit af. De man be taalde met een gold notevan 10 dollar. Ik dacht onmiddellijk op wat de kranten schreven over de hou ders van «gouden geld», zegde die dienstjongen, en schreef het num mer van de wagen op. Men gaf er verder geen acht op, tot het geld, zoals gewoonlijk naai de bank werd gebracht. Daar het een gold mote betrof, verifieerde de kassier het nummer met de Lind- bergh-lljst. Het nummer kwam er op voor en de politie werd opgebeld. Het autonummer 4 U 1341 bleek aan een zekere Richard Haupt- mann, wonende te Broncx, 1279 East 222" straat, toe te behoren. Hauptmann werd de dag daarop aangehouden. In de bergplaats ach ter zijn woning vond men 13.000 «gold notes». Alles werd doorsnuf feld en men kwam aan het totaal bedrag van 14.580 dollar. Hauptmann woog 80 kgr.. had een tamelijk scheme kin en was timmerman van beroep. Hij was ge boren in Duitsland en bezat voor de misdaad reeds een binnenstuur wagen Dodge. Daarenboven vond men bij hem thuis dezelfde hout soort waaruit een gedeelte van de gevonden ladder was gemaakt. Acht handschriftexperten, allen afzon derlijk aan het werk gesteld, beves tigden dat de losprijsbrieven van de hand van Hauptmann kwamen. Condon herkende in hem de John waarmede hij onderhandeld had. Voor de feiten had Hauptmann een bankrekening van 303 dollar, sedert dien werkte hij niet meer. Hij had 16.942 dollar Mi wisse^genten ge deponeerd. 9.073 dollar op zijn bankrekening gezet en een hypo theek aanvaard van 3.750 dollar. Sa men mat het gevonden geld maakte het geheel ongeveer 44.000 dollar uit. Het proces had plaats voor het klem tribunaal van Fleminghton. Het stadie werd letterlijk overrom peld door bezoekers. Tegenover een zeer flauwe zelfverdediging, onaan vaardbare alibi's en een verwarde uitleg over de herkomst van het geld. dat, hem door een zekere Tsi- dor Eis-h, die daarop naar Duits land was vertrokken en er inrrnd- de's overleden was zou overhandigd ziin geweest was de .jurv. samenge steld uit bedienden, landbouwers en huisvrouwen, zeer formeel. Heupt- rnmn werd ter dood veroordeeld en ziin gëtiade--or-oek Werd verworpen. r>n 3 Anril '938 we-d bet vonnis op :l3 electrlsche sto:l uitgevoerd. specialists kent Probeert U het eens 1 De "SILVER POLISH" der zilversmeden HET WEKELIJKS NIEUWS? Zaterdag 8 Nor. 1991 BI*. 1. Landbouwer iwaar gekwetst. Donderdagavond. 90 October, rand 18.30 uur, deed dab op de baan Poperinge - Proven een zwa re aanrijding voor. De 48-Jarige landbouwer Simoens Achlel, woonachtig aan de rand der gemeente Proven, lange de baan naar Poperinge, had zich met kar en paard naar de smidse be geven om er een stuk alaam dat hersteld was, te gaan terughalen. Even buiten het dorp, terwijl de landbouwer met zijn gespan de rechterkant der baan hield, kwa men plots twee auto's opdagen uit tegenovergestelde richting. Op dat ogenblik lag de baan zeer glad wat het remmen erg bemoeilijkte. Dhr Adrien Vandermarliere, handelaar te Beveren-a.-d.-IJzer, bemerkte te laattijdig de voor hem rijdende kar en botste er met volle geweld tegen aan. Landbouwer Simoens werd in de gracht geslingerd ter wijl het paard met de wagen op hol sloeg in de richting der hof stede. In deerniswekkende toestand en over gans het lichaam gewond, werd landbouwer Simoens naar de kliniek te Poperinge overgebracht. Hij liep een dubbele beenbreuk op en erge kwetsuren aan het hoofd. De politie was enkele ogenblik ken na het ongeval ter plaatse voor het onderzoek. De wagen van dhr Vandermarliere werd door de botsing gans ingebeukt. De geleider verklaarde verblind te zijn geweest door de sterke lichten van een te genligger en aldus de kar niet be merkt te hebben die voor hem op rees. DRIE PLAATSEN beschikbaar in private auto voor LOURDES. Schrijven ter drukkerij ondernum mer 10.568. (c.10.568) Iedereen bewondert de enig mooie glans van het zilverwerk in mijn uitstalraam. Ik vermijd eenvoudig alle twijfelachtige producten en gebruik uitsluitend een kwaliteitsmerkSlLVO. Silvo werd speciaal ontworpen voor het zilverwerk, geeft het zijn ware. natuurlijke glans weer en laat geen reuk of smaak achter. Jarenlange ondervinding heeft mij geleerd dat Silvo het zilverwerk niet aantast. (Vervolg van I' blad) 14 jaar niet toelaten ln het Tech nisch Onderwijs. In zijn tweede gedeelte beant woordt spreker de vraag: Beant woorden onze Vierde Graden aan hun doel? Het doel moet zijn: al gemene vorming en algemene ken nis, grondige sociale vorming en culturele opvoeding, een recht streekse voorbereiding tot het leven van toekomstige huisvader en ar beider met eigen finaliteit. De on derwijzer aan deze hoofdschool zal zich dienen te bekwamen en aan te passen, want een school staat of valt met de onderwijzers, in- zonder met het schoolhoofd. In de namiddagvergadering was eerst Dr Kan. A. Becoene, Dioce saan Hoofdinspecteur, aan het woord, die' het thema «Religieuse verdieping voor jongens van 12 tot 15 jaarmet gezag toelichtte. Achtereenvolgens had hij het over de godsdienstige overtuiging, de rellgleusiteit en het stijgen of da len van de religieuze grondlijn bij deze leerlingen. In ieder is er een religieus instinct aanwezig dat op allerlei wijzen en door velerlei middelen kan verdiept worden. Al les zal in hoofdzaak afhangen van de meester die zelf niet kan mee geven hetgeen hij niet bezit of beleeft, want op die ouderdom zijn de kinderen bijzonder critisch aan gelegd. De meester moet konse- kwent zijn en door zijn beleving zijn lering staven. De Hr M. Verhalle, kantonnaal Inspecteur, zette zijn visie uiteen over het brandend probleem van de reorganisatie van de 4" graad tot hoofdschool, in enkele flitsen in wélke richting dit zou kunnen evoluëren. De hoofdbekommernis moet zijn: het belang van het kind. Waar horen de kinderen van 12 tot 15 jaar thuis, welk moet het programma en karakter zijn van de hoofdschool, wat wordt er ge vergd van de leraars, waar moet die locale hoofdschool onderge bracht worden? Dit waren allemaal doorslaande vragenpunten die met klem en na druk gesteld, naar een oplossing vroegen. De kinderen van 12 a, 15 jaar moeten de school volgen die ze verlangen, waar ze kunnen vol gen, rekening houdend met de be hoeften van de maatschappij. Als conclusie stelde spreker voorop intellectueel-begaafde kinderen worden vanaf hun 12" jaar naar het middelbaar onderwijs gestuurd. Voor wat het technisch onderwijs betreft, zouden alleen voor de fij nere beroepen leerlingen van hun 12» jaar mogen aanvaard worden, de overige vanaf 14 of 15 jaar. Als programma voor de hoofd school wordt voorop gesteld: be- langstellingspunten, actualiteiten, esthetische vorming (zang, licha melijke opvoeding, sport, binnens- huisspelen, enz.), locale aanpassing en handenarbeid. Tweede taal zou facultatief blijven. Wie zou dit on derwijs verstrekken, wie zou aan het hoofd staan, waar moet die school ondergebracht worden, dit alles komt aan de beurt. Na dit merkwaardig referaat, ontspon zioh een vinnige discussie die reeds na de voormiddagverga dering was Ingezet. Verschillende interpellanten kwamen beurtelings hun mening vooropzetten en de interesse van de vele aanwezigen was zeer groot. Het was voorname lijk Hoofdinspecteur Verhaegen die replikeerde inzake het vak han denarbeid, specialisatie van zang en lichamelijke opvoeding en dies meer. HOOG BEZOEK In de namiddag bracht Z. H. Exc. Mgr De Smedt, Bisschop van Brugge, in gezelschap van Z. Exc. de Gouverneur, Kan. Quagebeur, Vicaris, de Hr Van Bilzen, Kabi netchef van de Minister van Open baar Onderwijs, de Hr Alb. Van den Berghe, Algemeen Voorzitter van het C.O.V., Z. E. H. Deken Vervenne en de Hr Burgemeester De Nolf, een bezoek aan de ver schillende vergaderingen. De Hr Van Bilzen bracht, in de afdeling Hoofdschool, de groeten van Minister Harmei met de bood schap van zijn gelukwensen voor de Onderwijzers, die op een vrije dag zo goed als voltallig samen komen om hun problemen te be studeren. De Hr Gouverneur betuigde zijn waardering tegenover het C.O.V. en bracht hulde en dank aan het C.O.V. en de vele onderwijzers voor wat ze doen voor de jeugd en de ouders, in zijn persoonlijke naam en in naam van de Westvlaamse bevolking. Mgr De Smedt, de innemende bisschop die op slag en stoot de volle sympathie van iedereen weg droeg, betuigde vooreerst zijn dank aan de afgevaai'digde van de Mi nister en de Provinciegouverneur en begroette de onderwijzers als vormers van de jeugd. Hij spoorde aan tot het bevorderen van de vormingshaarden voor de jeugd als daar zijn de gemeenschap van het parochieleven, de jeugdwerken, enz. De Heer Alb. Van den Berghe dankte vooreerst de inrichters van deze studiedag en bracht de groet van de andere provincies. Hij voel de zich gelukkig en fier om de triomf en de stoot vooruit die Westvlaanderen: bewerkt en her innerde aan de oude trouwe leuze: Door beroepsbekwaamheid naar meer prestige Hij groette Mgr en verzekerde hem de trouw en de steun van de onderwijzers. Ook de Gouverneur werd dank betuigd om wat hij en de provincie doen. Aan de Hr Van Bilzen vroeg hij verslag uit te brengen bij Minister Harmei om zo diens steun te bekomen in de strijd voor de kaderwet die de definitieve oplossing moet brengen. heeft een grote keus JACQUETTEN en BONTMANTELS. Zeer koket. Verzorgde confectie en aflevering. Een eerste keus van zilvervossen, platina, blauwe vossen, enz., enz. Beter, mooier en goedkoper dan «AU RENARD BLEU vindt U nergens meer. Het Huis AU RENARD BLEU verkoopt in volle ver trouwen en waarborgt de nieuwste modellen. Op ver toon van deze aankondiging zal er 5 vermindering gegeven worden bij elke aankoop. Z. H. Exc. de Bisschop gaf hierop zijn zegen aan de neergeknielde aanwezigen. Het zal de vele leerkrachten die deze vruchtbare studiedag mee maakten, alsmede het provinciaal bestuur van het C.O.V. een hart onder de riem betekenen dat al deze hoge bezoekers zo ruime be langstelling koesteren voor hun edel opvoedingswerk. Dit vererend bezoek was een volwaardige apo theose van deze zo mooie, vrucht bare studiedag. Als ontspanning voor de deelne mers werd in schouwburg Patria een zeer gesmaakte voorstelling gegeven door het Vlaams Toneel onder leiding van Piet Savenberg. Opgevoerd werd De Dichter-Va- gebondeen innig drieluik van liefde en droom door Th. de Ban- ville. Het Kamerkoor Crescendo onder leiding van Omer Van Puy- velde, gaf een fijne uitvoering van enkele kunstige koren ten beste in de zaal van het Klein Seminarie. In de feestzaal van de Burger school werden folkloristische dan sen uit verschillende landen door de Ambrosinettenuitgevoerd. Eveneens zeer gesmaakt door de aanwezigen. Een jaarbeurs van schoolboeken en didactisch mate riaal in de zaai van het Arsenaal, kende tussen de vergaderingen in, een druk bezoek. Een tiental be kende firma's stelden er tentoon. De vierde studiedag van C.O.V. Westvlaanderen kende op alle ge bied een reusachtig succes: aantal deelnemers, gehalte der voor drachtgevers, behandelde onder werpen, aanmoedigende belangstel ling der overtieid, en laat ons ho pen... bevredigende oplossingen! Onschadelijk voor mens en dier. *BEMERKT GOED HET ADRES: GEMAK VAN BETALING REISONKOSTEN VERGOED BIJ AANKOOP Magazijnen gans de Zondag open. (9463) Woensdagmorgen rond 8 uur zag een voorbijganger langs hot ka naal te Rumbeke een fiets die half in het water stak. Hij verwittigde onmiddellijk de politie te Rum beke, die geen moeite had om het lijk op te vissen en te vereenzel vigen als zijnde dit van de 38-ia- rige Arthur Vandevoorde, wonen de in de Bakkerswegel te Kools kamp. Men vermoedt dat de man, ko mende van de grintweg uit de richting Beveren, recht in het wa ter is gereden op de plaats waar vroeger de thans vernielde Schaap- brug lag. Vandevoorde, die verleden jaar op ongelukkige wijze zijn vrouw verloor, had reeds geruime tijd te kenen van neerslachtigheid gege ven. De man was sedert lang werkloos en had aanzegging ge kregen dat hij het werk mocht hervatten precies op de Woensdag dat men zijn lijk bovenhaalde. DE BENDE 1896 1906 GRUW JAREN VOOR ONZE STREEK1 Geen week gaat voorbij of van t al- lenkant hoort men van moorden, moord pogingen en roofovervallen. De mensen leven bevangen, 'n bende bandieten houden de streek in hun macht en hoe Rijkswacht of Politie zich ook inspannen, niets wijst öp het spoor der daders! Vandaag hier, morgen daar, over morgen nog op een andere plaats wor den ouderlingen overvallen, reizigers vermoord: De streek leeft vergruwd! Stilaan lekt toch het ene en het an dere uit. De bevolking helpt mee in het opsporen van die ongure elementen. De bende wordt ontmaskerd, al de leden worden bekend. Te Bethune worden ln de vroege morgen van 11 Januari 1909 de vier hoofdbendeleden onthoofd: Pollet Abel, Pollet August, Canut Vromant en Theo- phile Deroo. Kamiel Guyard (Lapar) uit Pope ringe, kon aan het Frans gerecht ont snappen, maar werd in België gevonnist tot 10 jaar gevangenisstraf en 2B Jaar dwangarbeid. 19 andere medeplichtigen liepen nog gevangenisstraffen op. Dit alles, in volledig vervolgverhaal uitgewerkt, gedetailleerd van het begin tot het einde, met opsomming en be schrijving van al de misdaden, zal thans vanaf 22 November e.k. in «Het Weke lijks Nieuws verschijnen. Daarin zullen al onze lezers een spannend en hartstochtelijk verhaal vinden. Het lag immers niet in de bedoe ling van de schrijver een geromantiseerd verhaal naar voor te brengen: de wer kelijkheid van deze op elkaar gestapelde misdaden is zeker erg genoeg. NEEM TIJDIG UW VOORZORGENl We voorzien dat in den beginne al thans, de nummers waarin deze eerste afleveringen zullen verschijnen, bij onze verkopers uitgevochten zullen worden. Iedereen neme dus zijn voorzorg en be- stelle bij tijds bij onze verkoper zijn blad... of sture ons een kaartje met ver zoek zich op ons blad te abonneren. Zo is hij zeker dat hij dit verhaal volledig krijgt. Eerste afdruk van dit geïllustreerd verhaal in ons nummer van 22 November e.k. UMw*Ml as» Sedertdien zijn meer aan zestien 'aren voorbij gegaan en nog steeds blijft in vele middens de twilfei be staan of met Hauptmann's dood wel alle schuldigen werden gestraft, Van Lindbergh was. Het Parket i w-jut nog steeds is het onaanneme- nam de zaak in handen, maar de hyjj dat geheel het «geval» door to'oncl antwoordde niet eens op i een en dezelfde persoon zou zijn «et bericht. Hij was er te zeker I van dat rijn kind dood was. Zie vervolg hiernevens par ten uitvoer gebracht. Ook over de oorzaak van de dood van het kind ls de twijfel fel blijven bestaan. Al gemeen neemt men aan dat Haupt mann niet het inzicht had het kind te doden. Door het breken van de sport van de ladder moet hij met het kind in de armen tegen de muur zijn terecht gekomen, waarbij het wicht een dodelijke schedelbreuk bekwam. Voor hem betekende dit zeker een tegenslag, maar eenmaal zover kon hij ook niet meer de weg terug. Hij zal dan ook er niets be ters op gevonden hebben dan zich zo haast mogelijk van het lijkje te ontdoen. De pyjama zal hij mede genomen hebben om bij gebrek aan het kind bij de onderhandelingen ris bewijs materiaal té dienen. De drie letterkundige prijzen van het Davidsfonds 1952 zijn toege kend als volgt: 1) Prof. Vlieberghprijs (75.000 fr.), dit jaar Guldensporenprijs gehe ten. voor een roman, aan Gaston Duribreux voor zijn werk Tussen Duinen en Zee 2) Kan. Boon-prijs (20.000 fr.), voor een essay of voor een studie aan A. Van Hageland, voor zijn werk Hendrik Conscience en het Volksleven 3) Kan. A. Joos-prljs (12.000 fr.), voor een werk voor de jeugd, aan Gaston van der Gucht, voor zijn werk Bunkerratten en telt onder de beste en sterkste schrijfmachines. Te verkrijgen bij: Door de Eerste Kamer van de Boetstraffelijke Rechtbank te leper werd het debat over de uitgifte van valse bankbilletten van 1.000 fr. in de streek van leper - Wervik - De Panne verder voortgezet. Volgende straffen werden geëist: Roger Zegres, Wervik; Robert Zegres, leper; Gerard Lecleir, Ge- luwe; voor ieder een straf van 2 jaar gevang. André Verhack. Boezinge, 6 jaar gevang; Antoinette Bintein, Gelu- we, 2 jaar gevang; Willy Souvaege, leper, één jaar; Bertha Haecke, leper, zes maanden. Armand De Troch, Denderleeuw, uitspraak werd aan de wijsheid van het gerecht overgelaten. Als laatste spreker moest Mter Bauwens uit Aalst, voor De Troch pleiten die in voorlopige vrijheid werd gesteld. Voorzitter Lefèvre verleende, na een korte beraadslaging, het woord niet aan de verdediger van De Troch, gezien deze in voorlopige vrijheid werd gesteld met de ver plichting iedere oproep van het Gerecht te beantwoorden. De Troch was op het verdere debat inder - daad afwezig. De Procureur des Konings richt te het eerst tot de verdedigers van Robert Zegres, Bertha Haecke en Willy Souvaege. Het geval Zegres is volgens hem genoegzaam bewe zen, terwijl Haecke en Souvaege heel goed wisten dat de uitgegeven billetten vals waren. Verder werd ook niet gezegd waarom Souvaege samen met Zegres en Haecke de reis naar De Panne maakte en buiten de stadskom in de auto is gestapt. Bintein heeft door allerhande leugens gepoogd het Gerecht om de tuin te leiden en de Procureur verklaarde het barema van zijn vroeger gevraagde straffen te be houden. Daarna werd een laatste woord verleend aan de beschuldigden. Roger Zegres heeft niets te verklaren. Gerard Lecleir zeet de billetten zelf te hebben ontvangen van een persoon wiens naam hij niet mag vernoemen. André Verhack zegt totaal on schuldig te zijn en de beschuldi gingen van Bintein zijn vals. Antoinette Bintein wil niet dat Verhack door haar schuld zou ver oordeeld worden. Van de zaken van haar man weet zij niets. Robert Zegres heeft niets bij de woorden van zijn verdediger in te brengen. Bertha Haecke wist niet dat zij en Zegres in het bezit waren van vals geld. Willy Souvaege houdt het langste pleidooi en weet in het geheel niets over de uitgifte van vals geld. Hij maakte van Zegres' auto gebruik om naar De Panne en vandaar naar Blankenberge te gaan om welk te zoeken.Hij had een af spraak met Zegres te 10 uur op de Veurnesteenweg, doch gezien de tijd reeds lang voorbij was, bracht hij intussen een bezoek aan zijn zoontje in het Wezenhuis en zo komt het dat hij buiten de stad in de auto stapte. De debatten werden daarop gesloten met uit- Ns etrstyeteenrie decern Het slachtoffer Cyriel Vermeersch. Vrijdag jl., vooravond van Al lerheiligen, rond 17.15 uur, was Cyriel Vermeersch, 71 J., uit Gits, schoenmaker van beroep, wonende Torkeinstraat 1, op ronde om her stelde schoenen af te leveren bij zijn clienten. Langs de Bruggesteenweg, op het gehucht Zwarte Gevel moest hij de grote baan dwarsen om aan de overzijde, een zijner clienten, dhr V. Lepoudre, te ge rieven. Voorzichtigheidshalve zet te hij zijn rijwiel tegen de poort van de eigendom van dhr Emiel Muylle, om te voet de overkant te bereiken Bij het oversteken der baan, bijna aan de overzijde, werd hij in volle snelheid gegrepen door de wagen van dhr Debroy uit Menen, ingenieur bij de Gazelec. De wa gen welke uit de richting Torhout kwam en er een betrekkelijk hoge snelheid op nahield, heeft zeker het slachtoffer niet meer kunnen vermijden, temeer daar de glibbe righeid van de macadamweg, ten gevolge van de aanhoudende regen, het doelmatig remmen heeft ver hinderd. Het slachtoffer werd de lucht ingeslingerd en stuikte 5 me ter verder neer in de diepe gracht bezijden de weg. De auto zelf kwam 40 meter verder tot stilstand. Hoe het ongeval zich voordeed, kan alleen vermoed worden. Van op dit punt strekt de provinciale baan zich uit ln de richting Tor hout, over een volstrekte rechte lijn van meer dan 2 km. De zicht baarheid is zeer goed. Waarschijn lijk heeft het slachtoffer, enigszins bijziende, wel de auto zien aanko men, doch zich vergist ln de af stand welke hem ervan scheidde. Midden de baan zou hij enigszins geaarzeld hebben om toen met versnelde pas de laatste meters naar de overzijde af te leggen, hetgeen hem fataal werd, daar de i chauffeur op zulke korte afstand hem zeker niet meer kon vermij den. Dr Vanclooeter uit Beveren, die even later ter plaatse kwam, stel de zeer zware verwondingen vast aan de benen. Het linkerbeen werd even onder de knie letterlijk afge rukt: niettemin kan verdrinking de dood verhaast hebben, daar de diepe gracht waarin het slachtof fer terecht kwam, tot op zekere l hoogte met water was gevuld en 'het enige tijd duurde vooraleer er hulp opdaagde. De Roeselaarse Rijkswacht deed de nodige vast stellingen, terwijl door de zorgen der Gitse brandweer, het lijk naar het dodenhuis je werd overgebracht. Cyriel Vermeersch, geboren te Gits op 23-6-1881 was alom gekend en geacht. Aan de diepbeproefde familie bieden wij onze christelijke deelneming aan in deze zware be proeving. Zoekt niet langer naar BANDEN, ASSEN, of wat U voor uw karren of wagens nodig hebt. Komt gerust bij mij, en U vindt alles wat U ontbreekt. Grote voorraad ln alle maten en tegen onklopbare prijzen. Telefoon: 421 Moorslede. AANKOQP JVAN ALLE AUTO'S ViOOR AFBRAAK. (d-R.289G)

Het Wekelijks Nieuws (1946-1990) | 1952 | | pagina 3