yftfojd/tAH de ALBERT DENYS Eisenhower wint de strijd om de Presidentszetel in het Witte Huis 53 IEPER Tel. 175 POPERINGE Tel. 61 en alle goede stoofmakers ALLE VERZEKERINGEN K. F. C. POPERINGE B. Sw POPERINGE GRUNDIG RADIO RENINGELST Uitzonderlijke Slnt-Eloolvlering In het vooruitzicht TELEFOONPAAL VERZAKT DOOR STORMWEDER TE OOSTVLETEREN OOSTVLETEREN GROOT BAL STAVELE ROESBRUGGE WOESTEN A. W. T.-RUBRIEK GROOT BAL sjfaH de SCHUIF M fïipf: Speelkalender. WATOU WESTOUTER KROMBEKE ELVERDINGE Dat is nu eens ECHT iets voor de kleuters! EN DAT ALLES AAN DE SPOTGOEDKOPE PRIJS VAN 20 FR. Uitgeverij Sansen, Gasthuisstraat 19, Poperinge. BLOSKE en ZWi K DE SINTERKLAASREVELATIE 1952 Koeien, kalveren en Meubelen DE PROVINCIALE CULTUURLAGEN TE BRUGGE HULDE AAN TOONDICHTER JOZEF RYELANDT Uitvoering van zijn oratorium De Komst des Heren BANK VAN ROESELARE Noordstraat 38, Roeselare MENEN TUINBOUWBOND Op Zondag 9 November, te 14.30 ttur, algemene vergadering in ons lokaal, bij A. Ostyn, Casselstraat. Dagorde: voordracht door dhr Doise; betaling prijzen hofbezoek; ontvangen van lidgeld voor 1953; daarna tombola van bloemen en bloembollen. Het Bestuur. P. Van Bruwaenc, Bruggestr. 81, Poperinge. - Tel. 445. (c-10547) Poperinge 7 3 Moorsele. Niettegenstaande de regen was de Opkomst nog bevredigend voor de match die de onzen tegen de eerder zwak aangeschreven ploeg van Moor sele stelde. Het spelgehalte was niet groot, maar dit ls dan ook grotendeels toe te schrijven aan het glibberig veld. Van bij de aanvang nestelde Poperin ge zich voor het bezoekend doel, doch onkans belette hen van de goe de opening te vinden. Het was nog Moorsele die op de 16" min., op ont snapping het openlngspuut kou net ten. WIJ moesten vervolgens tot de 32" min. wachten om Poperinge te zien gelijkstellen wanneer op inzenden van Orble een bezoekende back ln eigen doel omzette. Deze stand bleef niettegenstaande het veldoverwlcht der onzen tot aan de rust behouden. Pas was de tweede helft begonnen toen Ryde een tweede doel kon aan tekenen, wanneer de keeper de bal liet ontglippen. Rond min. 55 was het Vanthournout die de stand op 3-1 bracht op pas van Ryde. Amper een minuut later kon Geldof met een mooie kopstoot op een even mooie voorzet van Orble de bordjes doen veranderen. Aan min. 59 beging onze verdediging een flater, die de be zoekers toeliet hun achterstand te verminderen. Rond min. 65 konden ze zelf op buitenspel de stand op 4-3 brengen. Poperinge nam dan opnieuw en' ditmaal voor goed de teugels in handen en respectievelijk op min. 68, min. 72 en min. 75 werden nog drie doelpunten aagetekend door Geldof, Ryde en Orble. De 7-3 stand was dan ook het eindresultaat van deze match. Veel heeft deze wedstrijd ons niet bijgeleerd, ten ware dat we de be vestiging kregen van de productiviteit van ohze voorlljn. 17 doelpunten aan tekenen ln 2 wedstrijden ls, alhoe wel tégen de zwakke broertjes, toch een prestatie, vermits we hebben kunnen opmerken dat verschillende andere favorletploegen deze cijfers tegen dezelfde tegenstanders niet ge lukt hebben. WIJ mogen er seffens bijvoegen dat wij Moorsele nog zo «eer niet als zwak mogen betitelen, want hun spelgehalte is veel beter San hun plaats ln de rangschikking laat vermoeden. WIJ streven er echter naar om onze ploeg eens aan het werk te zien tegen een der andere kopploegen, want bul ten Komen en Houthulst, hebben wij nog geen moeilijke wedstrijden te verwerken gekregen. Door de scoorloze draw van White Star leper en S. V. Moorslede zijn wij dus leiders geworden, en de taak wordt er des te moeilijker om, want Iedere ploeg wil tegen de leider iets meer presteren. Wij denken echter dat de onzen stand zullen kunnen houden en dit zal mogelijk zijn wan neer onze verdediging zich sterk houdt. Zondag a.s. gaat het naar Ardoole en reeds beginnen de moeilijkheden, want onze aanstaande tegenstrever is geenszins te onderschatten. Wij zijn er echter van overtuigd dat onze Jongens er een wedstrijd zullen le veren die hun faam waardig is. Het zou aldus best mogelijk zijn dat we Zondagavond nog steeds leider zijn, alhoewel een leider ook moet kunnen lijden. Vertrek te 13 uur. Prijs 20 fr. Enkel met 10 man, maar met een vaste zegewll trokken onze reserven naar Ledegem. Rust kwam er met blanke scoor, maar Willy opende spoe dig daarop de stand. Het werd zelfs 0-2 en onze moedige mannen zorgden ervoor dat de stand niet. meer veran derde. Als dat geen knap werk ls? Zondag zijn ze op rust. De scholteren deden het niet minder goed en wonnen met verdiende 0-1 cijfers te Moorslede. Goed zo jongens. ■—Zondag te 10 u. spelen ze aan huls tegen Moorsele. Een nieuwe zege? De allerkleinsten wilden voor hun grotere broers niet onderdoen en zon den het knappe ploegje van Wervlk met een 4-1 pil huiswaarts. Flink ge werkt van onze kadetten. Na de match der scholleren nemen ze het op tegen Vlamertlnge. SUPPORTERSCLUB K.F.C.P. Na al de iriooie en prachtige uit slagen van onze ploeg gaan we Zon dag naar Ardoole. Na beraadslaging met het bestuur der club en mits spe ciale tegemoetkoming van de Suppor tersclub werd de prijs voor ledereen vastgesteld op 20 fr. Dus ledereen kan die verplaatsing medemaken om daar onze spelers aan te moedigen bij deze gevaarlijke gasten. Supporters, toont wat goede wil en laat U bijtijds Inschrijven. WIJ la ten niemand gaarne achter en daar om ls het nodig op tijd onze voor zorgen. te kunnen nemen. Dus allen op post voor Ardoole aan de prijs van 20 fr. UITSLAG DER WEEK 14 p.: Priem Ferdinand. 13 p.: D'Amour Roger. 12,p.: Hausple A., Butln R., Veralle- man L, 11 p.: Deckmym P., Lefever A., Viane J., Vandelanotte M., Depeser G. R. Truant, Dewulf A., Crombez A. ALGEMENE RANGSCHIKKING: f3 p.: Bonduelle Henri. 71 p.: Orble Joseph. 70 p.: Vandevyver Odlel. 69 p.: Butaye W., D'Hondt A., Peel G., Lauwere G. 68 p.: Papegaey A., Veralleman L., R. Keygnaert, Decrock A. 67 p.: Vercruysse E., Odllon Dezegher, Derycke H. 66 p.: Dewanoker Jul., Bullodoria, De wulf A., Vandekerckhove A. 65 p.: Carton H., Decorte M., C. De- bruyne, Decorte Camlel, Geeraert J. 64 p.: Fernandel, Houwen J„ Struye F., 'Elslander A., Delanghe A., Van- demaele F., Priem F. PRIJS DER WEEK 1. 10 broden; 2. 6 broden. Deze prijzen werden geschonken door de trouwe supporter Odlel Van devyver en een gratis verplaatsing. S. K. Staden 1 2 B. S. Poperinge. Waar op het gladde terrein mooi spel uiteraard zeer moeilijk bleek, hebben do belde kandidaat-kampioe nen toch een zulkdanlg partijtje ge voetbald, dat zowel de talrijke schaar vurige S. K.-supporters als de enkele B. S.-getrouwen tevreden het veld konden verlaten. Het Blue Stargeheel vormde een gaver geheel waarbij al leen de linkerhoek wat uit de toon viel, maar waarbij keper Raeko wer kelijk verbluffend was. De lokalen hanteerden de snelheid als grootste wapen en hun zeer rappe hoekspelers overrompelden aanvankelijk onze ver dediging waar Pltteltoen, die een merkwaardige partij speelde, een handje diende toe te steken. Op een dezer doorbraken van hun rechterhoek weet middenvoor De- clerck met kopbal de stand te openen aan de 10° minuut. De onzen laten zich geenszins ontmoedigen en nemen de teugels ln handen. Tweemaal na- een komt Tempcrvllle allleeu voor doel, maar heeft geen geluk in het besluiten. Descheemaccker die op pas van Dehaene naar binnen zwenkt, brengt de bordjes ln evenwicht aan de 26" min. maar mist onmiddellijk daarop een reuzekans om voorsprong tc nemen. Het ls slechts uitgesteld, want aan de 32" min. schiet Lamaire nr 2 ln de netten. De lokalen herstel len nu het evenwicht en op geharre war voor doel belandt de bal op de staak. Na dc rust neemt Blue Star opnieuw het Initiatief in handen, maar onze voorspelers worden herhaaldelijk te recht en tc onrecht door off-side ge- rcpid. Zo zal Descheemaeker aan de 62" min. opnieuw doelen, maar tot eenieders verbazing wordt het doel punt afgekeurd en de lokalen maken van de morele Inzinking der onzen gebruik om 'n daverend offensief door te voeren. Onze verdediging beeft di handen en voeten vol om af to weren, maar tegenover de onoverkomelijke hinderpaal die keeper Raekc was. ver loren de lokalen hun zellvertrouwen. Maar daar begaat Oarlé handspel en de scheidsrechter wijst onverbiddelijk naar het penaltypunt. Descheemaeker 11e niet akkoord ls, wordt van 't veld gestuurd. Na 85 minuten wroeten zien dn Plus rttar-iongèns e' hu.n mooie ïuu- ln rouk opgaan, maar keeper HET WEKELIJKS NIEUWS Zaterdag: 8 Nov. 1932 Blz. 8. Raeke weet als de reddende engel de niet zeer harde maar Juist gerichte strafschop nog uit te duikelen. Met Blue Star ln de aanval komt het einde. BIJ Staden waren de 3 puntspe- lers de gevaarlijksten, terwijl bij de overwinnaars Raeke, Descheemaeker, Fetlllloen en Lamaire de uitblinkers waren. Onze reserven wisten met 10 man tegen Moorslede tot 2 minuten voor tijd stand te houden om uiteinde lijk met 0-1 te bezwijken, terwijl de kadetten de Cercllsten uit leper met 7-0 huiswaarts stuurden. Doet zo voort Jongens. ZONDAG AANSTAANDE: Onze eerste ploeg ontvangt Waas ten die zich reeds flink onderscheid de dit seizoen en niet mag onder schat worden. Supporters, komt uw mannen aanmoedigen. Allen op post te 15 uur. De reserven trekken naar Le Blzet te 9 uur. De kadetten en scholleren gaan belden naar leper waar ze respectievelijk White Star en Oercle leper ontmoeten. Vertrek te 9 u. goedkoopst en best! Beluister hem bij TELEWEST Stationstraat 7 - IF.PER. (c-10.443) Dulvennieuws. Prljsvludht uit Luttre met 72 dui ven: 1. Willeims W.; 2. Fremeaux A.; 3. Taiilieu A.; 4. Idem; 5. Deschuyt- ter K.; 6. Huysser H.; 7. Willeims W.; 8. Taiilieu A.; 9. Oreel K.; 10, Dery cke P. Uitslag der kampioenschappen '52 en gratis prjzen: Kampioenschap boven Parijs: 1. J. Pattou, .10 pr„ 191 p.; 2. Croquette J., 10 pr., 248 p.; 3. Taiilieu A., 9 pr. Allen met diploma. Kampioenschap beneden Parijs: 1. Oreel K., 9 pr., 310 p.; 2. Spennlnck E., 9 pr., 367 p.; 3. Mylle Gebr., 9 pr., 403 p.; Eerv. vermelding: Taiilieu A. Allen met diploma. Koningschap: meest prijzen met twee zelfde duiven: Taiilieu A„ 41 pr. en diploma. Kampioenschap der Asduif: Cro quette J., 15 p., met diploma. Kampioenschap Jonge duiven: 1. Six J., 8 pr.; 2. Caenepeel E., 7 pr.; 3. Fremeaux G., 6 pr., 74 p.; Eerv. ver melding: Taiilieu A., 6 pr., 102 p. De eerste drie met diploma. Kampioenschap Z.O.R.: 1. Willems W„ 163 p.; 2. Hennin O.; 3. Hennin Gebr.; Eerv. vermelding: Thevelln E., 188 p. De eerste drie met diploma. De viering der kampioenen zal doorgaan op Zondag 23 November '52. Sportnieuws. Ten huidige dage wordt hier ln on ze gemeente de aandacht gevestigd op een flinke loper, ons sympathiek facteurke Robert Fiey. Reeds van in zijn prille jeugd nam hij aan veldlopen deel en is thans nog stevig op de bres. Een paar weken geleden was hij aan de slag te leper en won er zeer praohtlg. Werkelijk aan deze ouderdom is dat mooi en kunnen we niet nalaten een bravotje voor hem weg te leggen. Diefstal. Zekere B. F. en C. C. kwamen bij de politie klacht neerleggen daar hun fietslichten en dynamo's ontvreemd waren. De politie stelde een onder zoek ln en twee jonge mannen uit Reningelst werden opgeleid. Zij gin gen tot bekentenissen over. Rennèrsnieuws. Nu het seizoen ten einde is, kun nen we niet nalaten de prestaties van onze twee flinke elementen en dorps genoten voor te stellen. Roger Carton (Dorp) is 16 jaar oud en behaalde dit jaar 7 palmen, na- meljk te Langamark (2), Roesbrug- ge-Harlnge (2), Poperinge, Brielen en Klijtte. Daarnaast 2 tweede, 3 derde, twee vijfde plaatsen, enz. Roger Carton (Ouderdom) een soort Robicslteis amper 15 Jaar oud en behaalde volgende resultaten: 2 tweede, 2 derde, 1 vierde, 1 vijfde plaatsen, enz. Wielerclub Bergdal. Zondag a.s., optreden van het Vlaams Toneel uit Brussel, ln ge mengde bezetting, met het stuk De dichter VagebondAlgemene lei ding: Plet Savenberg, een der beste beroepsspelers uit ons land. Komt talrijk op, nergens wordt er wat beters aangeboden en wees op tijd, want dezelfde avond moeten de spelers en speelsters nog terug naar Brussel. Kaarten bij Lucien Vangheluwe, Vlamertingestraat, Reningelst, ook de avond van de vertoning zelf. Zoekt g'lets Yhuren of te kopen, 'n Kleine e ZOEK F R» in ons blad! Zoekt ge 'n meid, 'n plaats of wat? Wacht niet langer, ilaats nog heden Ieder jaar wordt de H. Eligius, Apostel van Vlaanderen, patroon van smeden, landbouwers, metaal bewerkers, enz., met veel geestdrift gevierd. Bij ons gelovig Vlaamse volk is het te betrouwen op Sint Eligius' macht om hulp te bieden in vele gevallen van lichamelijke kwalen, diep geworteld. Sint Elooi is een geliefde vroom gevierde Vlaamse Heilige. Dit jaar zal de viering wel een heel uitzonderlijk karakter krijgen, wijl Sint Elooi zelf naar Vlaande ren komt, Hoe zo dat? Het stoffelijk overschot van de H. Eligius, dat sedert eeuwen in de kathedraalkerk van Noyon in Frankrijk, waar de heilige bissohop was, werd bewaard, werd bij het begin van deze eeuw, om te ont komen aan onteringen van het Franse Laicisme, naar Holland, nl. in de Benedictijnerabdij te Ooster hout overgebracht. Dit jaar echter konden die kostbare relieken naar Frankrijk terugkomen. De over brenging zou in Juni jl. langs Bel gië om zijn gebeurd: moeilijkheden echter rezen op en verijdelden dit opzet. Toch werd het plan niet opgege ven de relieken van de H. Eligius in ons land te krijgen, en nu staan we zover te mogen 't blijde nieuws melden, dat Zaterdag a.s. de hei lige gebeenden van de Apostel van Vlaanderen terugkeren, om door heen het land een omreis te ma ken en de voornaamste kerken waarvan St Elooi de patroon is, of waar hij bijzonder vereerd wordt, te bezoeken. We hopen verder het relaas van die St-Elooiomreis te kunnen mededelen: hier beperken we ons tot de voornaamste staties. Zaterdag 8 November, komen de Relieken te Brugge toe in de St- Salvatorskerk. Te 18 uur worden de relieken plechtig in ontvangst ge nomen, wordt een nieuwe relief- plaat ter ere van de H. Eligius in gewijd, door Z. Exc. Mgr De Smedt, die vervolgens een Pontificaal Lof celebreert. Onder het lof speciale aanspraak door E. P. Eligius, Ong. Carmelieten, wie tevens de organi satie van de omreis is opgedragen. Zondag 9 November worden de re lieken in de kathedraal onder al de H. Missen ter verering uitge steld, onder al de missen, eveneens speciale preek over de H. Eligius. Na de middag worden de H. Re lieken verder gevoerd naar andere parochies van Westvlaanderen. Zaterdag 15 en Zondag 16 is het de beurt aan Gent, en meer be paald aan Gent-Brugge, waar een St-Eligiuskerk is. In de namiddag en volgende dagen komen Aalst en verscheidene parochies van het bisdom Gent aan de beurt. Vrijdag 21 November is St Elooi in Antwerpen. St-Eligiuskerk, om vandaar Zaterdag 22 en Zondag 23 November te Brussel in de O. L. Vrouw te Zwavel, waar een broei ende confrérie van de H. Eligius bestaat, te worden gevierd. Onderhandelingen zijn aan gang en stappen worden gedaan om de omreis te besluiten te leper, op Zondag 30 November en 1 Decem ber, feest van St-Elooi. Het be stuur van de inrichting Picanol be-) reidt zich voor om samen met hun personeel aan hun patroonheilige "een waardig onthaal te bieden. Hierover komen te gepasten tijde meer biivonderheden in dit blad. Sint Elooi komt straks bij ons. Wij zullen het hem laten aanvoe len dat Hij bij de Zijnen is, thuis, verwelkomd, van harte gevierd! Ter hoogte van de Kruisdoorn, langs de tramlijn tussen Oostvle- teren en Reninge, deed zich ten gevolge van het stormweder in de nacht van 6 op 7 Nov., een grond verzakking voor, waardoor een te lefoonpaal gevaarlijk over de tram sporen helde en de draden losge rukt werden. De eerste tram die moest voorbijkomen had wat moei te, doch na enkele minuten wist het personeel de doorgang vrij te maken. St Maarten komt. Maandagavond zal St Maarten zijn jaarlijkse ronde doen. Te 16.30 u. zal hij aan De Vrede zijn op de wijk De WippeTe 18 vergaderen kinderen en de muziekmaatschappij aan het Gemeentehuls. Daarna op tocht en uitdeling. Ten slotte bezoekt St Maarten nog Elzendamme. Alle kinderen worden verwacht en... ver geet uw lantaarnen niet. Gezinsavond. Op Zondag 9 November, te 18 u„ wordt er een gezinsavond aangeboden aanalle ouders van schoolgaande kinderen. Deze avond wordt Inge richt door de plaatselijke afdeling van de Bond. M. De Boódt zal spre ken over Vooruitzichten voor uw kinderen Alle ouders (nlst de broeders of zusters) worden er verwacht en zijn er hartelijk welkom. Toneel. Aan alle toneelliefhebbers kunnen wij met genoegen mededelen dat er een toneelavond voorzien wordt voor de eerste en 'tweede Zondag van De cember. Nader nieuws volgt ten ge- pasten tijde. Naar Ter Duinen Duizende toeristen brachten de laatste tijd een bezoek aan de veel besproken en beschreven opgravingen te Koksljde. Velen bleken wat teleur gesteld te zijn ln hun verwaohtln- gen, hun weetgierigheid werd niet ten volle bevredigd, want daar ls niet zo onmiddellijk vast te stellen welke grote geschiedenis daaraan verbon den ls. Een bjok zware studie is het geweest om met de opgravingen en oude documenten een merkwaardige geschiedenis op te maken van een groots locaal verleden Z. E. H. Decuyper, pastoor op Sint Niklaas te leper, ls een van de mede werkers, die de geschiedenis van de abdij Ter Duinen opmaken. Hij komt voor u op Donderdag 13 Nov., te 19 uur, spreken en vertellen over de vermaarde abdij Ter Duinen en over de recente opgravingen. Rijk gedocumenteerd en goed op de hoog te, zal hij de weetgierlgsten niet te leurstellen. GEMEENTE PROVEN OP ZONDAG 9 NOVEMBER gegeven door de Sint-Sebas- tiaansgilde. In de feestzaal van Marcel Swaels. Prachtig orkest. Iedereen welkom. In gang: 15 fr. Begin te 18 uur. (C10703) Bond der Kroostrijke Gezinnen. De jaarlijkse algemene vergade ring heeft plaats op Zondag 9 No vember, te 14.30 uur, in de Ge meentezaal. 's Morgens H. Mis voor de le vende en afgestorven leden. 's Namiddags feestvergadering met voorname spreekbeurt en tom bola, opgeluisterd door de school jeugd. Het bestuur stelt volle vertrou wen in de vrijgevigheid der be schermende leden ten voordele der tombola aan de minbegoede leden. Hier geldt enkel eens een goede daad te stellen en iemand een ogenblik gelukkig te maken. Sint Maarten. Maandagavond, na het Lof, komt St Maarten. Andermaal komt de Sint op de speelplaats der Eerw. Zusters en zal door de straten op geleid worden door onze muziek maatschappij. 11 November. Hoogmis te 9.30 uur voor de ge sneuvelden. Na de H. Mis optocht naar het gedenkteken of monu ment alwaar aanspraken plaats hebben en uitreiking van erete kens. Iedereen drage er het zijne toe bij om de dag van vrede an dermaal waardig te herdenken. Het weze de dag der oudstrijders: het weze ook een goed gjevierd£ dag op de parochie. 15 November: 's Konings feest. In de steden is er op deze dag Te Deum Voor ons de Zondag erop volgend, na de Hoogmis. De burgerlijke en militaire overheid, en zoveel mogelijk de inwoners der parochie wonen de plechtigheid bij. V.B.J.B. Bestuursrecollectie in het Vogel tje, te Poperinge, op Zondag 9 No vember. Allen op post. Zitdag. De Hr Volksvertegenwoordiger komt zijn zitdag houden, Zondag 9 November, vanaf 9.30 uur, bij Rob. Slosse. Kermis-Ballonwedstrijd. Prijsuitdeling. Zondag a. s. te 14 uur gaat de prijsuitdeling door voor al de kinderen wier ballon kaartje is teruggekeerd. Dit ge beurt in De Gouden Arend bij O. Vercruyce. De uitslag luidt als volgt: 1. Samoeye Diane, Hirschberg (Duitsl.) 900 km.; 2. Vandevöorde Franqois, Brescia (N. Italië) 830 km.; 3. Samoeye Eddy, Soissons; 4. Haeyaert Rudi.Brie (Somme) 5. Vandenberghe M.-José; 6. Re- cour Pol; 7. Huriau René; 8. Ver met Jessy; 9. Vanlaeres Martial; 10. Nieuwenhuyze Gilbert; 11. Dieu- saert Jenny en Vercruyce Fer- nand; 12. Neuville Willy; 13. Van- denbroucke Dirk; 14. Thilmans Hubert; 15. 15. Samyn Johanna; 16. Dewaele Gilbert; 17. Brigou René; 18. Brigou Jenny; 19. Gui- do Sweertvaegher; 20. Schoonaert Jacques; 21. Vandenbroucke Joh.; 22. Develter Cecile; 23. Vercruyce Yolande; 24. Kesteleyn Willy; 25. De Tavernier Myriam; 26. Denys Paula; 27. Lamote J.-Pierre; 28. Deschuyttere Felix; 29. Verhaeghe Ludo; 30. Degroote Roland; 31. ChriBtiaen Mireille; 32. Six Clau- dine; 33. Leleu Luc; 34. Samoeye Johnny. S t - Maartensfeest. Maandag 10 November. Zoals telken jare zal St Maarten terug zijn ronde doen in de gemeente. Te 5.30 uur, samenkomst te Ha- ringe in de Watoustraat. Daarna optocht door de Plaats naar J. Donche, alwaar koeken zullen uit gedeeld worden aan de kinders van Haringe. Hierna aftocht naar Roesbrugge langs de Molenwal. Optocht door Roesbrugge en Be- verenkalsijde. Na de stoet worden koeken uit gedeeld aan de kinders van Roes brugge, in het Gemeentehuis. 11 November. Te Haringe te 9.30 uur en Roes brugge te 10 u. wordt een H. Mis opgedragen voor de slachtoffers van beide oorlogen. De bevolking wordt vriendelijk verzocht deze diensten bij te wo nen. Voetbal. Zondag 2 November hadden we de verplaatsing naar S. C. Zonne- beke. Het eerste kwartier was in het voordeel der lokalen. De rest van deze helft waren de F. C.-ers steeds in de aanval. Rust: 0-0. De twee helft zag men verdeeld spel met Woesten het meest in de aanval. Uitslag 1-1. Goede leiding. Zondag 9 November krijgen we Sassport Boezinge op bezoek. Sup porters, allen op post om onze jon gens aan te moedigen. Werk van de Akker. Zondag 9 November hebben wij als vergadering voor December, ons jaarlijks bal. Gezellig zal het zeker zijn. Een kosteloze tombola voor de aanwezige vrouwen, bestaande uit mooie bloempotplanten. Dit gaat door bij Joseph Vandenbussche. Iedereen welkom. DINSDAG 11 NOVEMBER ter gelegenheid der 11 November - viering. Bij André Coppenolle, café «Brouwershof», Woesten. Begin te 17 uur. Ingang: 10 fr. (c!0704) De Mazout-kachek Verwarmingsvermogen No 53.31 225 m3 No 53.32 - 325 m3 Gewaarborgd zonder reuk noch rook. Geluidloze brander. Volledige veiligheid. Gepolijste kookplaat, voldoende ver* warmd om te koken. Ruime lekbak onder de kachel tot onder het reservoir waardoor de bij vulling gemorste mazout kan opgevangen wor den. Reservoir van groot vermogen, geïso leerd tegen waTmte. Verdeler met standvastig peil, van ame- rikaanse oorsprong, die bij alle gangen een regelmatig verbruik van de brander verzekert. Zeer gemakkelijke aansteking, regeling en onderhoud. Grote zichtbaarheid van het vuur. Zeer hoog rendement. Sterke constructie uit geëmailleerd giet ijzer. verchroomde versiersel. St Maarten komt. Zondag 9 November, onmiddellijk na de Vespers, komt Sint Maarten, zoals telkenjare, zijn lieve kleinen bezoeken. Zijn aankomst, in gezel schap van zijn trouwe knecht Nico- demus, wordt voorzien onmiddellijk na de Vespers. In de parochiezaal zal hij allen toespreken en vergas ten op allerlei versnaperingen. na lezing, ons blad in de handen van een vriend of gebuur die het nog niet heeft. U bewijst er ons een dienst mee. Dank. Te verkrijgen bij de verkopers onder de beste merken. .'"e- ;- HAREN-BRUSSEL 4 TEL ËRUSSEL 15.22.40-15.22.41-15.22.42 VILVOORDE 51.00.87 'f.re--:■■■ v T-.ft;* kdfc.7 LES CREATIONS FRANCIS OEI. AMAR Vóór enkele Jaren werd ln het Vlaamse land het Nationaal Vlaams Krlstelljk Toneelverbond (NVKT) op gericht. Hierdoor werden alle toneel groepen die trouw gebleven zijn aan onze gezonde Kristelljke en Vlaamse principes ln een machtig verbond sa mengebundeld. Nu de eerste moeilijkheden die zo'n nieuwbakken stichting steeds onder vindt, door het flink landelijk bestuur overwonnen werden, acht dit bestuur het ogenblik aangebroken om alle to neelliefhebbers op te roepen naar een eerste LANDDAG. Deze Landdag gaat door te Antwerpen op 15 en 16 No vember a.s. Het Gewestelijk bestuur doet langs deze weg een warme oproep tot al on ze leden om ln de mate van het moge lijke te Antwerpen op Zondag 16 No vember op post te zijn. WIJ hebben tot hiertoe op al de Gouwdagen van het A.W.T. een ere-salut gekregen voor de talrijk gezamenlijke deelname van ons Gewest. In 1948 wisten we zelfs op onbetwistbare wijze de schoonste A.W.T. Gouwdag ln te richten, die we meteen op een nieuwe leest schoei den. WIJ zijn dus aan onze reputatie verplicht goed figuur te slaan. In de loop van deze week werd naar de ver scheidene kringbesturen het volledig programma gestuurd, samen met de onderrichtingen Inzake Ingerichte autocar. Het gewestelijk Bestuur rekent op een talrijke deelname aan deze. onze Katholieke Landdag van het Toneel. POPERINGE: Zondag 9, Maandag 10 en Zondag 16 November, in de Zaal Katholieke Kringte 19.30 u., opvoering van Schip per naast God (Jan de Hartog) door de Toneelkring Ic Dien Regie Staf Bruggen. IEPER: Zondag 7 December, te 17 uur, en Maandag 8 December, te 20 uur, fn de Stadsschouwburg, opvoering van Het Onstuimig Hart(J. Patrick) door de leper- se Kunstkring Richten Regie Staf Bruggen. WERVIK: Op 25 December, te 17.30 uur, in de Zaal Volksbelang opvoering van Ik hou van je, idioot(René Bosch) door de Kring Hoger Op Door de uil te verhollen. Op Zondag 9 November, prachtig porceleinen koffieservies, met 12 dessertteljoren en plat voor praal- gebak, in de zaal Henrl Loones. Be gin te 19 uur. Gegeven door D'Hü Remi. De vrouwen worden speciaal uitgenodigd om aan de bolling deel te nemen. (10.551) Christen Ziekenbond. Zondag as. 16 November, te 9 u-, algemene vergadering voor al de leden in de parochiale feestzaal der Nieuwstraat. Bijzondere voordracht over de pensioenproblemen. Einde met prachtige tombola voor de aan wezigen, welke in het bezit zijn van hun uitnodigingskaart. Door de uil te verhollen. Zondag 16 November, twee Konij nen, wegende ieder vijf kg., door de uil te verhollen, bij Gaston Maer- ten, In de Speute gegeven door Beddeleem Joseph en Ryckebosch André. (10.691) 11 Novemberfeesten. Dinsdag 11 November vieren we de verjaardag van de wapenstil stand. Zoals ieder jaar wordt door de muziekmaatschappij, de scnool- kinderen en plaatselijke maat schappijen, de overheden aan het gemeentehuis afgehaald en ter kerk geleid waar een plechtige dienst voor de gesneuvelden wordt opge dragen. Daarna wordt de eer bewe zen voor het standbeeld en op het militair kerkhof. Een gezamenlijk noenmaal voor de ingeschrevenen wordt opgediend in het lokaal, 's Avonds groot bal in de zaal Oud Gemeentehuis Plaatselijke pensioenkas. Zoals U bij de aanvang van de Watouse nieuwsjes hebt vernomen, gaat er Zondag a-s. te 9 u. stipt, een vergadering door in de feest zaal der Nieuwstraat. Deze verga dering is van het hoogste belang voor alwie inzake pensioenkwes ties iets wenst te vernemen. De plaatselijke pensioenafdeling doet dan een oproeD tot alle pensioenbe- talers om daar tegenwoordig te zijn. Iedereen verneemt er iets dat hij niet wist en moet weten om bij zijn 65 jaar in orde te zijn met de be staande wetten op pensioen en van mogelijke moeilijkheden bij het ver krijgen van zijn pensioen gespaard te blijven. Alwie medegaat met zijn tijd, bekommerd is om zijn eigen belangen en zorgt voor zijn oijde dag, zal daar tegenwoordig zijn. Maatschappij «De Grensschutters» Lokaal Henri Loones, Gr, Markt. Zaterdag; 9 November, te 19 u., Koningschieting voor de leden On middellijk daarna opening dei- kampioenschappen 1952-1953. Zondag 10 November, maande lijkse schieting op het liggend spel. Verder iedere tweede Zondag der maand, grote schieting. Begin tel kens te 14 u. Gewone voorwaarden. Inschrijving in het lokaal vanaf 1330 u. Inleg 26 fr. Wie bezoekt, zal bezocht worden. (10.692) Watou aan de eer. Onmiddellijk na haar Normaal studies heeft onze dorpsgenote Juffr. Agnes Delbaere, vanuit Oostende, waar zll bij de Zusters van de H. Jozef in dienst is, elke week te Brugge de lessen gevolgd van het Christelijk «Hoger Insti tuut voor Opvoedkunde Drie jaren zware inspanning nevens haar veel werk van onder wijzeres, kregen nu een heerlijke bekroning. Op Zondag 26 October, in aanwezigheid van leraars, cur sisten en vele ere-uit.genodigden, werden de einddiploma's uitge reikt. Juffr. Agnes Delbaere, ge slaagd met grote onderscheiding, werd als eerste geproclameerd. Hartelijk proficiat aan deze flinke onderwijzeres en aan haar geachte faoiUia- Dief in de val. Zondagavond rond 8 uur had zich een man toegang tot de wo ning van Wed. B. verschaft. Daar hij de deur inbeukte, riep het vrouwtje om hulp. Een paar man nen hoorden dit en kwamen ter hulp. Intussen was de vogel gaan vliegen, maar kon door dezen her kend worden. Een zekere Deq..., wonende Ro denberg, werd aangehouden en ter beschikking gesteld van de onder zoeksrechter van leper. De aange houdene bekende. Nadien werd hij in vrijheid ge steld, daar hij in staat van dron kenschap verkeerde op het ogen blik der feiten. Sint Maarten. Maandag 10 November, rond 5.30 uur, komt de goedé Sint hier toe in auto en stopt aan de poort van de Meisjesschool, vanwaar hij de kinders en hun ouders zal af halen. Om samen met hen al zin gend een klein toertje te maken in de straten. De grote Kinder vriend verlangt een korte toe spraak te houden in de zaal tot de kinders van Krombeke. Deze zullen op hun beurt beantwoorden met zang en voordracht. Na het delen van wat snoep zal St Maarten de zaal verlaten om terug in auto verder te gaan. We hopen dat het weder gunstig zal zijn, en dat vele moeders en ook vaders mgt hun kleintjes zul len afkomen! Toneel. Op Zondag 16 en Maandag 17 November komt de lokale Mannen- toneelgroep weer voor het voetlicht. Er wordt opgevoerd: «Gezworen kameraden een avontuurlijk blij spel in 1 voorspel en 4 bedrijven, door Gerard Nielen. Iedereen die zich Tropengangvan verleden jaar herinnert, zal deze groep weer aan het werk willen zien. Deze maal is het een stuk, avontuurlijk en spannend tot het einde, ko misch en toch gevoelvol in alle be drijven. De eerste avond gaat door ten voordele der plaatselijke mu ziekmaatschappij, terwijl de twee de avond ingericht wordt ten voor dele der pa"rochisle missiewerken. Voor verdere inlichtingen, zie af fiche. Kaarten zijn te bekomen pan 21 en 16 fr. bij dhr Piet Mig- chelsen-Delboo, Veurnestraat, El- verdinge. WESTVLETEREN Burgerstand. Geboorte. Rosa Boutten, d. v. Jules en Maria Baelen. St Maarten komt De goede Kindervriend zal op Maandagavond 10 November rond 18 uur zijn plechtige intrede doen in het dorp. Natuurlijk zullen alle kinderen er aan houden de lieve Sint met fakkels en liederen te verwelkomen. In de zaal van de boekerij zal Sint Maarten samen met Nicodemus en zwarte Piet zijn kleine vriendjes toespreken en te vens wat lekkers uitdelen. Filmvertoning. Gedurende de winterperiode zul len drie filmen afgerold worden: «Dokter Laennec(11 Nov.); «Maria Goretti(30 Dec.); «Mon sieur Vincent» (15 Maart). Ter gelegenheid van het feest van Sint Maarten draaien we dus op 11 November, te 14 en te 19 u., Dokter LaennecDeze bewon derenswaardige Dokter leefde maar (1781-1826) om onvermoeid te ijve ren tot ontdekking van de longte ring. Hij geeft een zeldzaam voor beeld van zelfverloochening, totale toewijding en rustige volharding, spijts de spotternijen en de kwaad willigheid van zijn collega's. Een prachtfilm! Ingangsprijs: 10 fr. Avondschool. Maandag 17 November, te 19 uur. start onze landbouwavondschool in de openbare boekerij. De leergang is kosteloos. Alle landbouwerszonen die,het ernstig menen, komen van de eerste les af stipt op tijd. In schrijving bij aanvang van de eer ste les. Algemene vergadering van de Boeren gilde. Zondagavond, 9 November, in de Boekerij, gaat de algemene verga dering door van de Boerengilde. De voordracht wordt gehouden door Meester J. Doise, met als on derwerp: Ons Maïsproefveld en de maïsteelt. De vergadering begint te 6.30 uur. Voor de vergadering te 5.30 uur worden de bestuursleden verwacht voor een korte bespre king. Studie van Meester DESIRE V. ROEGIERS Deurwaarder te leper (Diksmuidestraat, 41.) Een detectievenverhaal in tekenvorm keurig uitgegeven in 2 kleuren, in boekvorm DAAR ZULLEN ZE GENOEGLIJKE UREN AAN BELEVEN Nee, ieder kleuter die het Sint Niklaas vraagt, is zeker van BLOSKE EN ZWIK van de goeie Sint te krijgen. Voor 20 fr. zal die goeie man stelling dit zijn volkje niet willen weigeren. BLOSKE en ZWIK is in alle boekhandels te verkrijgen en... speel zeker, steek een briefje van 20 fr. in een gesloten omslag en stuur die naar de 'n Paar dagen daarop is alles in orde, als U uw adres natuurlijk juist aangegeven hebt. Dit heeft voor resultaat dat Eisenhower over 442 kiesmannen beschikt en Stevenson hechts over 89. Wat de stemmenverdeling betreft kan Eisenhower eveneens op een flinke overwinning terugblikken met 27.952.000 stemmen tegen 21.712.000. Het vorige rekord hield Roosevelt, voor wie de einduitslag in 1936 luidde 27.476.676. In de Senaat Ls de stand 45 voor de Republikeinen en 43 voor de De- mokraten, terwijl de meerderheid 49 bedraagt. In het huis der afge vaardigden, is de stand vooralsnog ,184 tegen 184, doch hier moeten nog eerst bijkomende toewijzingen gedaan worden. Op de 30 tot nog toe bekende Gouverneurs, zijn er 15 Republikei nen en 8 Demokraten. Ook deze uitslag is nog niet volledig. Nadat bekend werd dat Eisen hower in Januari e-k. als president der Verenigde Staten zal in func tie treden, werd hij door president Truman uitgenodigd van nu reeds de beraadslagingen der Regering bij te wonen. Truman booij eveneens aan Eisenhower aan zich met de In- dependence het vliegtuig van het1 Witte Huis, naar Korea te begeven voor zijn voorgenomen bezoek. Antwoordend op het telegram 1 van Stevenson, deed Eisenhower volgende boodschap overseinen aan zijn tegenstrever; Ik dank U voor uw hoffelijke en edelmoedige boodschap. Ik er ken de omvang van de moeilijk heden die ons te wachten staan en de noodzakelijkheid dat man nen en vrouwen van goede wil der beide partijen hun politieke veten, die thans tot het verleden behoren, vergeten om zich aan het enige doel van een betere toekomst te wijden. Ik geloof dat zij dit zullen doen GELUKWENSEN UIT GANS DE WERELD 1 In gans de wereld heeft de schit- j terende overwinning van Eisenho- wèr groot ophef gemaakt en van i verschillende zijde mocht de sym- I pathieke Ike telegrammen van gelukwensen ontvangen. Koning Boudewijn zond volgend telegramf Ik stuur U mijn beste geluk- f wensen voor het vertrouwen dat de Amerikaanse -Hies in U hebben' gesteld door U aan te duiden om hun bestemming te leiden en ik druk ook mijn beste wensen uit voor U persoonlijk bij de volbren ging van deze voorname taak Donderdagnamiddag werd bericht dat volgens tot op dit ogenblik be kende uitslagen, de zetelverdeling in het Huis van Afgevaardigden er als volgt uitziet: Republikeinen 218 zetels, de democraten 205. In de Senaat is de verdeling 49 voor de Republikeinen en 47 voor de Demo craten. De Republikeinen hebben dus in het congres de absolute meerderheid. Momenteel dienen voor het Huis van Afgevaardigden nog 12 zetels toegekend. Wat het uitgebrachte aantal stemmen betreft op beide kandida ten voor het presidentschap, was da toestand Donderdagmiddag: 32 mil- lioen voor Eisenhower en 25 mil- lioen voor Stevenson. BIJ RECHTSMACHT OPENBARE VERKOPING VAN Op Vrijdag 14 November 1952 - 10 uur 's morgens op de Grote 'tarkt te Poperinge, zal Meester "oegiers voornoemd, overgaan tot le openbare gerechterlijke verkoop van hetgeen volgt, te weten: DIEREN: vier koeien, drie kal veren. MEUBELEN: tafel in eik, zes stoelen, regulateur, naaimachine merk Singerkommode, wind scherm, feu continu, luster, schil derijen, buffet, enz... en verder een TRAKTOR merk «Ferguson». Komptante betaling zonder kos ten voor de kopers. ,(10713) De Provinciale Cultuurdagen van de muziek, die op 22, 23 en 30 No vember a.s. te Brugge plaats vin den., zullen besloten worden met een grootse hulde aan de 82-jarige Brugse toondichter Baron Jozef Ryelandt. Op Zondag, 30 November, zal het kunstminnend publiek ruim schoots in de gelegenheid gesteld worden om de grote betekenis van deze Vlaamse grootmeester ten volle te waarderen. Het feestpro gramma voorziet immers niet al leen een academische zitting waar op het werk en de figuur van Jozef Ryelandt grondig zullen belicht worden, doch ook de integrale uit voering van een zijner befaamdste werken door het puik van onze nationale orkest- en koorgezel- schanpen. Baron Jozef Ryelandt is een Bruggeling van oude stam. Hij werd hier geboren op 7 April 1870 en volgde de oude humaniora aan het Bisschoppelijk College van St- NV Agentschappen: IEPER, Diksmuidestraat 22. VEURNE, Noordstraat 24. BRUGGE, Vlamingstraat 35. I Alle Bank-, Beurs- en Wissel verrichtingen. Voordelige voorwaarden. GOUDEN BRUILOFT Dhr August De Puydt en Roma- nie Delbecque, Ieperstraat 309 te Menen, zullen op 8 December '52 de vijftigste verjaring van hun hu welijk vieren. Beide echtelingen werden te leper geboren, dhr De Puydt August op 21 October 1882 en zijn echtgenote op 12 April 1883. Zij traden te leper in het huwelijk en zagen hun huwelijk gezegend met vier kinderen. De jubilarissen tellen nog dertien kleinkinderen en één achterkleinkind. Ter gelegen heid der viering van hun gouden jubileum zal op 8 December te 9 'uur in de St-Franciscuskerk een plechtige dankmis worden opgedra gen. Na deze kerkelijke plechtig heid zullen de jubilarissen en hun familieleden plechtig ten stadhuize worden ontvangen door de stads overheid. In afwachting der plech tige viering op 8 December van dit schone jubelfeest, bieden wij reeds onze hartelijkste gelukwensen aan 4e ac&tibjire jiMarissen. Lodewijk. In 1891 kwam hij te Brussel in de leer bij de verfijnde klankkunstenaar Edgar Tinei. Van meet af aan openbaarde zich in Ryelandt's toondichtkunst de gees telijke verwantschap met de grote meesters. Zowel in de keuze van de genres als ln de technische uit werking sloot hij aan bij de tra dities die voorheen gevestigd wa ren door Haendel, Mendelssohn, Cesar Franck, e.a. Zijn veelzijdig oeuvre omvat echter niet alleen de grote klassieke genres zoals ka mermuziek, symfonie en oratorium doch ook kar.tates, verscheidene missen, en vele liederen waaronder deze op teksten van Gezelle een vooraanstaande plaats bekleden. Thans zal de aandacht gaan naar de uitvoering van Ryelandt's oratorium De Komst des Heren een drieledige godsdienstige com positie op teksten die door de toon dichter rechtstreeks ontleend zijn aan de H. Schrift. Dit werk staal het tweede in een cyclus van vijf, en dagtekent uit de jaren 1906- 1907. Het behandelt opeenvolgend de tijdelijke komst van de Messias in Palestina, de geestelijke komst in de harten der mensen en de laatste komst of Parousia. Het be toog van de verhaler wordt om kranst met de soli van de Chris tus-figuur, de Profeet, de Apostel, Elias, de Engel en de Christene Ziel, terwijl de algemene gevoelens uitgedrukt worden door 2 machtige koorgroepen. Ryelandt is erin geslaagd de mu ziek ten dienste te stellen van de verheven inhoud der gewijde tek sten. «De Komst des Heren» is nochtans een specifiek werk voor de concertzaal, ln duidelijk onder scheid met de strikt godsdienstige muziek die in het kerkgebouw wordt uitgevoerd. Het is opvallend dat dit oratorium, opgedragen aan de nagedachtenis van Cesar Franck, voorheen nog nooit in ons land, echter wel in Nederland, en met succes, ten gehore werd ge bracht. De aanstaande uitvoering, op Zondag, 30 November, te 19.30 u. in de stadsschouwburg te Brug ge, door het symfonie-orkest van de Belgische Nationale Radio-Om roep, de solisten Renaat Verbrug- gen, Tony Vander Heyden, Franz Mertens, Maria Ceuppens, en de koren Cantoresen Singhef ende Weset Vro», allen onder lei ding van Leonce Gras, moet daar om in zekere zin een nalatigheid goed maken. Een volk dat zijn kunstenaars eert, eert zichzelf, De Komst des Herenzal daar om getuigenis afleggen van de grootheid van meester Ryelandt, echter ook van de grote waarde ring die zijn stad- en landgenoten hem sinds vele jaren verschuldigd zijn.

Het Wekelijks Nieuws (1946-1990) | 1952 | | pagina 5