VOOR POPERINGE EN IEPER 22 Reist er op... 't zal deugd doen S Wintercongres van de Bond der Kroostrijke Gezinnen in het teken van Gruwelijk Gezinsdrama te Ettelgem Sist Algemeen Christelijk Verkond van Werkgevers (A. C. V. W.) vergaderde te Roeselare Echte Familiale Politiek Ouderling door Auto te Roeselare doodgereden Jonge Man uit Roeselare valt in kelder en sterft kort daarop Hun eerste verschijning in het openbaar... KATHOLIEK WEEKBLAD VOOR POPERINGE - IEPER - WERVIK EN OMSTREKEN ONZE 3 UITGAVEN: 16 Bladzijden PRIJS 3 Frank 2ATERPAG NOVEMBER 1952 BUITENLANDS OVERZICHT Het Woningfonds viert zijn 25-jarig bestaan Westvlaams gezin mocht de 10.000sle lening van het Woningfonds in ontvangst nemen Waanzinnige, vader van 7 kinderen, snijdt zijn vrouw, afkomstig uit Vlamertinge, de keel door en pleegt daarna zelfmoord. De man was met een ongeneesbare ziekte belast had een schedelbreuk opgelopen Herderlijke brief over de fS8m Terug thuis. Hij stierf in het Ziekenhuis kort na de aanrijding HOOFDBUREEL en REDACTIE: Poperinge - Gasthuisstr. 19. Tel. 9. - Postcheckr. 47.63.60. PLAATSELIJKE BURELEN: Roeselare: J. VERRIEST-DEZEURE, St-Alfonsusstraat 12. - Tel. 1523. leper: P. BRAS-D EKLERCK, de Stuersstraat 4. - Tel. 445. Wervik: ROGER PECTOR, Leiestraat 11. - Tel. Komen 491. Veurne: M. D'HERT, Noordstraat 14. Nieuwpoort: Drukkerij DUMON, Marktstraat. Aangesloten bi) het Verbond der Belgische Periodieke Pers. HET WEKELIJKS NIEUWS POPERINGE en IEPER (met Wervik en randgemeenten). ROESELARl (met Izegem-Menen en randgemeenten). KUSTSTREEK (Veurne-Nieuwpoort-Diksmuide en randgemeenten) 48* JAAR. N' 47 POSTABONNEMENT 1952: relL (tot einde 1952) 23 fr. Andere landen 4 fr. p. week Verantwoordelijke Uitgever. J. Sansen, Gasthuisstraat 19, Poperinge INT El ooi! In de laatste voorbije dagen werden de Relik- kwieën van St Elool door onze Vlaamse streken rondgedragen. Sint Elool is een volksheilige gebleven in Vlaanderen. Nu nog wordt hij in vele plaatsen ge diend en deze mensen weten nog zoer goed wat St-Elooi-nagels zijn. Sint Eiooi Is, na Sint Amand, de grote apostel van Vlaanderen. Sint Amand1 kwam hier in onze streken en werkte er geruime tijd, van 625 tot 646. Hij had het niet onder de markt, bijzonder rond Gent. Meer dan eens kwam de hei lige terecht in de... Schelde. Maar hij was een man van ijzer en staal, een doordrijver, die nog liever als rondreizende bisschop met onze koppige en norse voorvaders te doen had, dan als bisschop van Maastricht en Tongeren moeilijk heden te hebben met de kerk van jong-beheerders. Toch moet Sint Amand bij onsvolk, in West- vlaanderen, duimke leggen voor Sint Elool, de bisschop van Noyon, die vermoedelijk slechts twee jaar, van 641 tot 643, als zendeling naar Vlaanderen kwam en alleszins langs de Schelde optrad. Zoek nu maar de reden waarom Sint Elooi nog meer bekend Is, al zijn er in Vlaanderen meer kerken toegewijd aan Sint Amand dan aan Sint Elooi. Maar Sint Elooi is een wondere figuur. Hij werd geboren te Limoges in Frankrijk in 588 en stierf te Noyon in 660. Zijn vader was een am bachtsman. Sint Elooi was een van ds beste leerlingen in de werkhuis zen van de Koninklijke Munt en werd een buitengewoon bedreven, goudsmid. Hij werd geroepen aan het hof van Koning Clotarius om voor die vorst een... gouden troon te sme den; daarna werd hij de raadsman en schatkistbewaarder van Dago- bert en van H. Clodderig II. Sint Elooi was echter nog anders be drijvig. Hij was buitenmate vrij gevig, de grote vriend en weldoener van de anderen. Sint Elooi stichtte ook kloosters. Man van gebed, liet hij ten slotte zijn hoog ambt va ren, werd priester en. werd in 641 bisschop van Noyon. Van daaruit kwam hij, net als Sint Amand, naar onze streken waar het nog... duister en vuil was. Volksheilige.' We kennen dat beeld van Sint Elooi. Een bisschop met kroon en hamer in de hand; de bisschop smid! 1 December wordt Sint Elooi ge vierd. Sedert eeuwen. Al wat smid was of is, wagenmaker, al wie met ijzer of staal of... goud moet om gaan, al wie nu mekaniekeris, viert Sint Elooi. Hij is mee gegaan met zijn tijd, of de tijd is meege gaan met hem. In de kleinste land- se smisse ligt op 1 December het werk stil. In de grote metaalfa- brieken, op die eendelijke Chan- tiers wordt Sint Elooi gevierd. Er klinkt metaal in zijn naam; er slaan sperken vuur uit die naam! Er zijn in Vlaanderen nog ande ren die Sint Elooi vieren! Onze boeren. In andere gewesten van 't land is het Sint Xsldoor die patroon is van de boeren. Maai bij ons is Sint Elooi aan 't roer gebleven. Hoe dat gekomen is? Ja, hoe komt een dingen? 't Is even wel zeker dat al wie smid was of., peerdesmid of wagenmaker met St Elooi, of rond Sint Elooi naar de boer trok om de rekening te... pre senteren. Wie had de boer in die jaren meer nodig dan de smid, de hoefsmid en de wagenmaker. Ja wel, er is veel veranderd op de hoeve: geëlectriseerd, gemekani- seerd, gemotoriseerd en dies meer. Maar Sint Elooi bleef, blijft en zal de patroon blijven van onze boeren, 't Is winter, 't begin van de don kere weken, 't werk is er naar en de... gilde viert, 't Wordt een scho ne dag, die begint iri de parochie kerk en voortgezet wordt in 't gil- delokaal; een dag waar alle gilde- leden meedoen en gewaar worden dat gilde- |?n broederbanden nauw sluiten, zonder nijpen of zeer doen' Wij zetten de oude traditie voort: metaalkloppers en boeren. We vie ren Sint Elooi, en we vieren... dap per, uit... gewoonte! Maar ware 't niet goed op die... grote dag eens ver, zeer ver, on eindig ver achteruit te kijken, zo ver dat ge nergens een vergroot glas vindt dat kan dienstig zijn. Waar zouden we gestaan hebben, wat zouden wij geweest, wie zou den we geweest zijn, hadden Sint Amand, Sint Elooi en die andere zendelingen 't niet aangedurfd die onbeschaafde en barbaarse kerels aan te pakken, waarvan wij de... achterkleinkinders zijn? Zij waren geen haar beter dan andere wilde mans. Nu kunnen we beter begrij pen waarom die relikwieën van St Elooi triomfantelijk rondreisden in Vlaanderen. We vernemen soms van onze eigen broers en zusters, die van ons weggingen om over zee dat werk van Sint Elooi voort te zetten, hoe ellendig, hoe arm tierig het gaat bij die stammen of volkeren die nog in het heiden dom vastgebonden liggen. Zijn het de toveraars niet die nu, in on ze dagen, in Kenya die Mau-Mau- beweging in handen hebben? Zijn er nog geen... koppensnellers in onze 20» eeuw, mensen die 't voor een grote eer aanzien een aantal mensenhoofden te bezitten? Van mensen die zij inderdaad een kop- ken... kleiner maakten! Ook bij die onmensen gaan onzezen delingen. Laast ge nooit het boek van Pater Vertenten? En hoe ging het in Congo in de tijdvan de slavenhandelaars? Denkt aan Mgr Roelens. Wij vieren Sint Elooi! Zouden we geen gelijk hebben? Is het echter niet goed op die viering een ogenblik na te denken op wat de Kerk voor ons deed? Ja, 't is der tien honderd jaar geleden, 't zijn vruchten die lang... bewaren. Zou den we niet wel doen te zorgen dat die Kerk ons verder die vruch ten kunne geven, nu zo velen die kerk schijnen te kunnen missen? En begrijpen we nu niet beter wat het beulewerk van onze Vlaamse zendelingen betekent? En waarom «wij» hen moeten steunen? Nu hebt ge een hele week om daar op te peinzen; maar doet het... 't zal deugd doen. PS VLAMYNCK. Voor het eerst, sedert de bekendmaking van hun verloving, kwamen Prinses Joséphine-Charlotte en Erf groothertog Jan van Luxemburg in het publiek bij gelegenheid van het plechtig Te Deum op 15 November, gezongen in St Goedele te Brusseï. Hier de beide verloofden in het open rijtuig dat hen terug naar het Paleis te Laken bracht. In het midden op de achtergrond de beide Prinsen Albert en Alexander. HET UUR DER GENERAALS OP HET FRONT EN ACHTER HET FRONT Terwijl de TJ.N.O. in volle rep en roer is om het ontslag van Trygve Lie, die wel werkelijk ont slag blijkt gegeven te hebben om de dubbele reden die ivij hier veertien dagen geleden als ver moedelijk hebben opgegeven, nl.: Russische druk en Amerikaanse verdenkingen; terwijl het bestaan van de U.N.Ó. zelf van langs om meer op het spel wordt gezet door het steeds meer toegespitst debat rond de koloniale kwestiesop datzelfde ogenblik verbleekt het beeld dat door de Zuid-Koreaanse afgevaardigde werd geschilderd over de verschrikkelijke en on houdbare toestand waarin het Ko reaanse volk verkeert. Het probleem bij uitstek dat door de U.N.O. zou moeten kun nen opgelost worden, nl. de oor log in Korea, gaat geen stap voor uit. En alhoewel de Indische diplo maten zich in het zweet zetten om een oplossing te vinden voor de neteline kwestie der krijgsgevan genen, toch geloven wij niet dat er veel kans is dat dit tragisch probleem dicht bij een oplossing staat. Kameraad Visjinsky heeft té duidelijk laten horen dat Rusland absoluut alle Chinese en Noord- Koreaanse krijgsgevangenen te rug wil, en de vrije landen kun nen op dia eis niet tosgeven zon der het uiteindelijk doelde per soonlijke vrijheid, waarvoor zij in het krijt getreden zijn, te ver loochenen. Zaterdag en Zondag had te Brus sel in het Egmontpaleis, het alge meen Kongres plaats van de Bond der Kroostrijke Gezinnen van Bel gië. Waar het Zaterdag een studie dag betrof tot uitdieping van de meest brandende familiale proble men, daar werd het Zondag een plechtige viering met hoogtepun ten die telkens een schril licht wierpen op liet degelijk werk dat de Bond op zijn actief heeft van sedert zijn stichting. Het 25-jarig beslaan van het Woningfonds werd herdacht. Dhr Wijnen, Directeur van liet Fonds kreeg de onderscheiding van Rid der in de Kroonorde, de 10.000» le ning van het Woningfonds werd plechtig overhandigd, en nog wel aan een Westvlaams gezin, en Eerste Minister Van Houtte zelf overhandigde de nieuwe vlag aan de Bond. Een schitterend feest dus waarbij nochtans niet vergeten werd de aandacht der Regering dringend te vestigen op de strijd punten die van actueel belang zijn: de gezinsvergoedingen en de v.o- nlngpolitiek. RUIMERE GEZINSPOLITIEK De studiedag van Zaterdag, di? zier talrijk werd bijgewoond, stond in het teken van een ruimere ge zinspolitiek. De Vlaamse sectiever gadering ging door onder voorzit terschap van Volksvertegenwoor diger Scheere met verder nog aan de voorzitterstafel dhr Paul Hey- mans. Alg. Voorzitter van de Bcnd, de Ondervoorzitters Van Louwe en Van der Heyden en de Secretaris G. Kamoen. Nadat ïng. Demeyere uit Kort- rijk gewezen had op de noodza kelijkheid dat bij de woningbouw meer rekening zou gehouden wor den met de eisen der grote, gezin nen, hield Adv. Arts uit Antwerpen een zeer opgemerkt referaat over het gezin in het maatschappelijk bestel van ons land. In de jongste 30 jaar, aldus spre ker, werden er zeker vordering ge maakt inzake gezinspolitiek maar deze ontplooit zich toch r:og niet volgens de vereisten van het ogen blik en volgens dé noodwendighe den van de toekomst. Wat op gebied der sociale veilig heid verwezenlijkt werd moet als richtsnoer dienen en moet ook kunnen bekomen worden inzake gezinspolitiek. Het gebrek aan ontplooiing op dit gebied is oorzaak van onduld- Intussen zijn het de generaals die in die hoek van de wereld het woord hebben. En dat betekent bloed, tranen en ellende. En in diezelfde tijd werken an dere generaals koortsachtig aan de opleiding, de organisatie en de vorming van reusachtige legers. De enen om de werelrevolutie voor te bereiden, de andere om die aanval op te vangen. En achter hen staan de weten schapsmensen die proefnemingen doen in hun laboratoria om dan later, samen met de generaals, proefnemingen te doen met de vrucht van hun opzoekingen: atoombommenwaterstofbommen supersonische vliegtuigen, radio- geleide projectielen, enz... enz... Wanneer men dit alles bekijkt dan zou men werkelijk pqneigd zijn tè geloven dat Mussolini ge lijk had toen hij zegde dat de oor log do normale toestand was en de vrede slechts een toevallig ver schijnsel is dat de 'volkeren moet toelaten hun wonden te verzorgen en nieuwe wapens te smeden. In elk geval is het een zonder linge vrede wanneer twee tegen standers nog samen rond de groe ne tafel zitten, terwijl zij in feite reeds tegen elkaar aan het vech ten zijn. En zelfs rond die groene tafel zijn het in feite niet de politieke argumenten die worden gebruikt- maar een machtstaal, gebaseerd op de inlichtingen, de adviezen en de nota's van de generaals. DE ZEGE VAN GENERAAL PAPAGOS Gelukkig is het niet uitsluitend op het veld van eerdat de ge neraals zich beginnen te onder scheiden. Na de overrompelende zege van generaal Eisenhower bij de Amerikaanse presidentsverkiezin gen, krijgen we thans niet minder schitterende resultaten voor maar schalk Papagos bij de wetgevende verkiezingen in Griekenland. Op een totaal van 300 zetels heeft de partij van Papagos er niet minder dan 2Itl behaald. En dat met ongeveer b5 van de stemmen fdus nog 2,5 minder dan de G.V.P. bij ons nodig had om 'n zeer kleine meerderheid te krijgen. Ter overweging aan de socialisten) Tegenover het Blok van het Griekse volk van Papagos stond (Zie vervolg blz. 2) EEN ZIEKELIJK MAN De kleine gemeente Ettelgem, niet ver van Oostende, is in de nacht van Zaterdag cp Zondag in beroering gebracht door een gru welijk gezinsdrama. In een nette arbeiderswoning langs de Dorpstraat, op de weg naar Oudenburg, woonde het gezin Cyriel Blomme-Maria Billiau, deze laatste afkomstig uit Vlamertinge. Het gezin telt 7 kinderen, de oud ste zoon is gehuwd en woont te Snaaskerke, de twee volgende jon gens volbrengen hun soldaten dienst in bezet Duitsland, terwijl de overigen, waarvan de oudste 19 jaar is en reeds de kost helpt ver dienen, nog thuis zijn. Daar Cyriel Blomme sedert maanden erg ziek was en reeds lange tijd voor verpleging te Oost ende verbleef, had de vrouw alleen de last voor het onderhoud der kinderen en voor haar zieke man op zich genomen. Zij was trouwens door iedereen bekend als zeer werkzaam. De laatste tijd had Cyriel Blom- me weinig bemoedigend nieuws over zijn gezondheidstoestand en dat moet de man wel in het hoofd gespeeld hebben. HET NOODLOTTIG DRAMA Zaterdagavond had Cyriel de tijd thuis bij vrouw en kinderen doorgebracht. Samen hadden zij gekaart en absoluut niets liet ver moeden dat de man kort nadien, door een ongelukkige waanzin be neveld, het gruwelijkste bloedbad zou aanrichten. Iedereen was rond 9 u. zoals ge woonlijk naar bed gegaan. De ouders sliepen beneden, de kinde ren boven. Rond 1 uur in de nacht hoorde Herman verschrikkelijke hulpkre ten van beneden opstijgen. Hij wekte zijn broer Jan en nog eer de kinderen konden beseffen wat er gebeurd was en nog steeds ont steld elkaar aankeken, trad een doodse stilte in. Beiden snelden naar beneden nog steeds in de mening dat moe der om hulp geroepen had omdat vader misschien een erge crisis gekregen had. Zij rukten de deur der ouderlijke slaapkamer open, doch weken ontsteld achteruit toen zij hun moe-der badend in haar bloed op de grond zagen liggen en zij vader bemerkten die, met een Op Zondag, 16 November, hield het A.C.V.W.-Westvlaanderen zijn derde jaarvergadering te Roeselare met bijzondere luister om reden van de aanwezigheid van Mgr De Smedt, bisschop van Brugge. Zijn Exc. Minister Dequae, en andere personaliteiten uit de hogere krin gen der Katholieke. Patroons. DE H. MIS Te 9.30 u. werd in de stemmige kapel der Grauwe Zusters, Nonnen- straat, een H. Mis opgedragen door E. H. Dswilde, waar reeds een groot aantal leden aanwezig waren. Het was Z. E. H. Kan. Versele, Diocesaan Proost, die een aange paste kanselrede hield, waarin hij het vooral had over de naastenlief de en de gemeenschapszin die de ttet Jjodium tüdena de huldi*®* j an tet bare toestanden in veel grote ge zinnen waar een onvoldoende koop kracht heerst. Een ruimer politiek is hier geboden en spreker somt als concrete middelen daartoe op: verhoging van de kindertoeslag voor loontrekkenden tot 1.000 frank per kind, verdubbeling van kinder toeslagen voor niet-loontrekkenden en betere vertegenwoordiging van de gezinnen in de nationale in stellingen. Met druk gevolgde be sprekingen en met het voorlezen der resoluties werd deze vergade ring besloten. DE JUBELVIERING Zondag was het de dag der ju belviering en het Woningsfonds werd speciaal in de bloemen gezet. Even vóór 10 uur overhandigde Eerste Minister Van Houtte op het plein van St Goedele de nieuwe Bondsvlag aan dhr Heymars, Voor zitter van de Bcnd. Tijdens de plechtige H. Mis die volgde werd de nieuwe vlag gewijd door Mgr Boone, Deken van Brussel. Ruim 200 bondsvlaggen waren in het koor der kerk opgesteld. Na de H. Mis had een feestelijke optocht plaats door de hoofdstad en vervolgens ging in het Egmcnt- paleis de slotzitting door van het Kongres. De Ministers De Taeye en Janssen woonden deze vergadering i bij. De vergadering hoorde als eerste spreker dhr Wijnen. Directeur van het Woningsfonds die de historiek schetste van deze belangrijke in- j richting. Spreker bracht hulde aan de pioniers die in 1927, onder lei ding van staatsminister Levie, het fonds stichtten en hiermede een j grote maatschappelijke weldaad in het leven riepen. Dhr Wijnen wees vooral op de principes waar- j op de leiders van de Bond hierbij steunden 1. - Hoe meer kinderen een ge zin telt, hoe ruimer de woning moet zijn; i 2. - Hoe groter aar tal kinderen, boe kleiner bedrag het gezin in oigen huis kan investeren; I 3. - Hoe meer kinderen de fa milie telt, hoe kleiner de som is. die aan afbetalirg kan worden voorbehouden. I De bond zorgde er dan ook voor dat het fonds zo goedkoop moge- j lijk kredieten ter beschikking stel- 1 de van de grote gezinnen. k ,iZie,veïYfils_blg._2)_ Heden in eerste aflev ering op ons 10" blad Het slachtoffer And.,é Roelens. Maandagavond, 17 November 11., deed zich in de drankgelegenheid «Café Het Park», gelegen Katte- straat te Roeselare een tragisch ongeval voor waarbij een .ionge man op ongelukkige wijze het leven verloor. Na hun dagtaak waren nog enke le verbruikers bijeen in b:dnelde herberg en bleven er rondom de warme kachel nog wat praten over het koude weer en de gewone ge beurtenissen van de dag. christelijke patroons moeten bezie len tegenover hun werklieden Na deze H. Mis werd in de feest zaal van het stadhuis de ACADEMISCHE VERGADERING gehouden, waar nagenoeg 250 leden tegenwoordig waren, waaronder dienen aangestipt: dhr L. A. Be- kaert, Nationaal Voorzitter van de Federatie der Katholieke Patroons; Z. Exc. Minister Drquae; Z. E. H. Kan. Versele; dhr J. De Nolf, Bur gemeester; dhr Prof. Van der Ven uit Tilburg; dhr Laevens, Secre taris. Z. H. Exc. Mgr Dp Smedt deed zijn intrede tijdens de uiteen zetting van dhr Laevens. Als één man veerde de vergadering recht en bracht de minnelijk kerkvorst een geestdriftige ovatie. Het was dhr L. A. Bekaert, die als voorzitter fungeerde en de aan wezigen welkom heette op deze derde jaarsvergadering. Dhr Secretaris Laevens droeg vervolgens het jaarverslag voor, waarna Burgemeester De Nolf het woord nam om o.m. dhr Bekaert geluk te wensen met de hoge on derscheiding van commandeur in de orde van St Silvester hem door de Paus toegekend, ook om Mgr de Bisschop op het stadhuis te ver welkomen. Hij had het verder over wat door de stad Roeselare op godsdienstig gebied werd bewerk stelligd. PROF. DR VAN DER VEN hield hierop de academische rede met als onderwerp Grepen uit de actuele sociale politiek in Neder land Het was een diepinslaande gezagvolle be'ichting van de huidi ge econom'sche en sociale toestand bij once Noorderburen verge eken bij de Belgische, inzonder de West- vlaamse, en een bevoegde behende- lireg van de prob'emen die verb'nd honden met de bedrijfsorganisatie. Dhr Bekeert dankte dhr Van der Ven om zijn hoogstaande gewaar deerde red? en achtte een inniger samenwerking tussen de natroons van Noord en Zuid uiterst wense lijk. Hii b""k een lars veer iru-cs- tar'ng en vro°g aan de christelijk? weri'gevers om constructief mee te werken. aTWfifPJl) DCOR MGR DE SMED r - -- ?T~r De Smedt'nam uiteindelijk Anare, wonende Grote Bassinstraat het woord om de Burgemeester te li" Je Roese.ara, n°8 ®veh naar de clanken om het goed onthaal, en k32i Ongsrusi» ovir zijn l?,ri5 weg- jjf'nsüss^s on z'jn bezoeken b ijven. ging de uitbater even zien h8 tsï- tiid ian Roeselare ^«re en door de openstaande kelderdeur bracht. Vervo7g:ns bracht Z H. trof hij Roelens aan, uitgestrekt zijn nersoonbike feli- ligjrnd beneden aan de keldertrap. ^tati-s over aan de Algemene ï.Ten vermoedt dal de jonge man j Voorzitter om de wijze waaron hij toen hij zich naar buiten begaf een godsdienstig? en zede- verkeerde deur heeft geopend ni i uu-p bc'cng°n van het vo'k behar- het evenwicht verioor waarbi1 hij jiort Flons^ï^^eur had het verdpr in de ke'der stortte. Het slach'offcr over de schrijnende werk'ooshe'd, ESN NOODLOTTIGE VAL list werd stilaan laat en voor aleer samen met zijn echtgenote omstreeks 19.''O u. naar huis te gaan.. wilde de 30-jarige Roelens A.ndré wnnenrlp m-nt-» RQecl»iPr..t w:rd in bewusteloze toestand opge nomen en 'n mc'erhacst bijgeroepen gmersheer diende de eerste zor gen tor. In zorgwekkende toestand werd de gekwetste naar het stede lijk hosnitaal overgebracht. In zijn toestand trad weinig vérbetering en Dinsdagmorgen is het slachtoffer aan de gevolgen van een schedel breuk overleden. Het slachtoffer, dat sedert vijf jaar was gehuwd, laat een ionge weduwe achter. Dit smartelijk on geval heeft grote verslagenheid verwekt in deze volkrijke Puurt, waar Roelens als een naarstige jon geman was gekend, die zich bekom merde om het welzijn van zijn jong gezin. Heden Zaterdag heeft te 9 uur in de parochiale kerk van Sint Amand te Roeselare, de begrafenis plechtigheid plaats. Aan de achtbare familie biedt Het Wekelijks Nieuws zijn kris- telijk rouwbeklag aan. w»°rvoor feu oplossing moet c vonden worden, en -ergeleek de grote bedrijven met grote gezinnen. Na de acsdenvs"he vergadrring w?s er voor de dce'nemers een ge zamenlijk banket in de zaal van het Arsenaal. Het. Belgisch Episcopaat stelt, thans een collectieve herderlijke brief op over het filmvraagstuk. Deze zal richtlijnen bevatten voor de gelovigen, voornamelijk inzake de te mijden films en het bioscoop bezoek. Op 14 December aanstaande zal deze brief in alle kerken worden afgelezen. De echtelingen BIomme-Billiau die beiden zo tragisch om het leven kwa men. scheermes in de hand, de kinderen woest aankeek. De beide jongens lazen de waan zin in vaders blik en ontvluchtten haastig de woning. Zij gingen bij hun buurman, Richard Declercq, aankloppen, die op het verzoek der kinderen dadelijk meekwam. Toen Declercq het toneel der misdaad betrad, was de ongeluk kige Cyriel Blomme reeds de wo ning ontvlucht. Inmiddels waren de overige kin deren wakker geworden en naar beneden gekomen. Declercq deed hen bij zich in zijn woning komen en schonk hen daar voorlopig slaapgelegenheid. Ondertussen ver wittigde hij de veldwachter, die na korte ogenblikken ter plaatse ver scheen. Uit een eerste onderzoek bleek dat de vrouw de keel over gesneden was en daarbij nog ver schillende snijwonden in het aan gezicht vertoonde. De verschillende Rijkswachtbri - gades uit de omtrek alsmede het Parket werden telefonisch op de hoogte gebracht en nog dezelfde nacht wérd in de omliggende vel den een ware klopjacht naar de waanzinnige ingericht. In de vroe ge morgenuren vond men de on gelukkige levensloos in een klaver veld. De man had de hand aan zich zelf geslagen en zich met het scheermes, waarmede hij zijn vrouw vermoordde, de polsen door gesneden. De bloedsporen die men aantrof, wijzen er-op dat de onge lukkige zich reeds de polsen over- I sneed, terwijl hij zich nog vlakbij i zijn woning bevond. Hij moet dan al bloedend verder gelopen zijn en j legde nog een afstand van 200 me ter af. De man moet, naar blijkt uit achtergebleven sporen, een ver- I schrikkelijke doodstrijd gehad heb- j ben. 1 Donderdag werd de ongelukkige vrouw, door iedereen geacht en die i op 41-jarige ouderdom op derge- lijke wijze de docd vond, begraven. Maria Billiau was afkomstig uit Vlamertinge. Toen zij in 1929 in het huwelijk trad met Cyriel 1 Blomme, verliet zij deze gemeente om zich eerst te Moeskroen en na- dien te Ettelgem te vestigen. Begrijpelijkerwijze verwekte dil j, familiedrama de grootste beroering in de streek. De Limburgse EE. Paters Scheutisten J. Lindmans, G. Geusens en J. Kcrkhofs, kwamen vóór enkele dagen te Meisbroek toe. Ze waren door de Chinese Communistische autoriteiten gevangen genomen en na een zekere tijd geëxpulseerd. Men bemjrke h->n karig plunje en de luttele persoonlijke bezittingen die ze nog bij zich hebben. weg en Wallenstraat, werd Horrie plots gevat door een aankomende auto. Hos het ongeval eigenlijk is ge beurd kan niet, met zekerheiq ge zegd worden. Vermoed wordt dat i de ouderling, die van achter een j geparkeerde auto de straat overstak ds lichte vrachtauto niet heeft be- 1 m.-rkt die uit de richting van de j Dikamuidesteenweg opdaagde en de Wallenstraat inreed. Toen de autobestuurder Alfons j Defoer. wonende Ververijstraat te i Roeselare. juist de bocht voorbij i was, zag hij plots een voetganger voor zijn wagen de straat overste ken. Niett-gënstaande hij uit alle macht remde en tevens naar links afswenkte om de voetganger te ont wijken. scheen een aanrijding on- vermi.idriijk en Hoirie werd met geweld door de lichte vrachtauto j gevat, de hoogte 'ngeslingerd en op de straatstenén geworpen. De autobestuurder was spo°dig uit zijn wagen om de ongeluxkige te helpen, samen met de geburen, die. door de geweldige slag opge schrikt, kwamen toegesneld. De ouderling was er erg aae toe. Hij had een gapende hoofdwonde en een open linkerbeenbreuk opge lopen alsmede, verschillende erge kneuzingen over het ganse lichaam. In zorgwekkende toestand werd hij opgenomen en in de woning van apotheker Gryspeerdt binnen gedragen. Na de eerste zorgen werd het slachtoffer dat nog steeds bewuste loos was, naar het stedelijk hospi taal overgebracht. Zijn toestand scheen hopeloo.s. Een bijgeroepen priesterdiende het H. Oliesel toe. Ondanks de geneeskundige zorgen is Horrie een paar uur na zijn aan komst in het hospitaal aan de ge volgen van zijn verwondingen be- spoedde" zich' wantTdê avond begon zweken zonder volledig tot het, be wustzijn te zijn teruggekeerd. Het parket werd verwittigd en is nog dezelfde avond op de plaats van het ongeval afgestapt om de nodige vaststellingen te doen. Dinsdagmorgen te 8.30 u. nad in de hoofdkerk van 3t Michiel de be grafenisplechtigheid plaats. Aan de familie biedt Het Weke lijks Nieuws» zijn christelijke deel neming aan in de smartélijke„rouwv die hair komt te treffen. liet slachtoffer Horrie Jules Vrijdag 14 November jl. werd de wijk De Nieuwmarkt te Roese lare in opschudding gebracht door een vreselijk verkeersongeval waar bij een kranige oude man, op \am- merlijke wijze om bet leven Kwam. De 78-jarige Jules Horrie. die se dert het overlijden van zijn echt genote in Februari 1947 samen woont met een jong gezin in de Diksmuidesteenwég 167. te Roesela re, was niettegenstaande zijn hoge ouderdom nog flink te been- Hij hield er van bij de mensen te zijn en voor vrienden en kennissen deed hi.i dan ook nog menige boodschap pen. Vrijdag 14 dezer, omstreeks 18 u., wilde hij even bij de bakker binnen die op enkele honderden meter van zijn woning woonachtig is. Hij te vallen. HET TRAGISCH ONGEVAL Hij die zoveel diensten bewees door boodschappen te doen, ver moedde niet dat deze zijn laatste boodschap zou zijn, want een on geval komt soms zo snel en onver wachts. Ongeveer ter hoogte van het kruispunt gevormd door de A. Roclenbachstraat. Diksmuidesteen-

Het Wekelijks Nieuws (1946-1990) | 1952 | | pagina 1