Peegie komt op Planken Het Nieuwjaar der Teringlijders E. Vanfleteren uit Marke, beticht van poging tot vadermoord, vrijgesproken Smokkelaars van gestolen alkohol in de klem hef kruis over depi/n Assisenhof van Westvlaanderen TER GELEGENHEID VAN DE KOMENDE FEESTDAGEN Vergiftigd talk poeder kostte de dood aan 25 babys Passagierstoestel te pletter op Berm^desi- Ellanden SCHUBF Willem Putman herwerkte het VoHcsboek van W%»m De Hazelt in Toneelstuk Eerste opvoeringen morgen Xondag te Waregem TfiaTïs Is alles vee! eenvoudiger t één of twee Wit Kruisjes bij het minste onlekkere gevoel en de pijn verdwijnt U voelt rich onmiddellijk opgemonterd, uw gelaat klaart [op, uw hele wezen straalt weer van natuur', schoonheid De leperse Pompiers vierden Het S i rite-Bar ba raf eest De Golf-Blljart der Kampioenen VALCKE - HEULE Uitgebreide zaak waarin personen uit Menen, Staden en Izegem betrokken zijn HEBT U REEDS EEN... POSTABONNEMENT OP «HET WEK^UKS NIEUWS Sparreboompjes «HMS "OTEtrwST^fiT f5^ér?r&ri? ftee. 1952 'Blz. 9. Etienn* Vanfleteren nlt Marke, verscheen Maandag, 8 December, voor het Assisenhof te Brugge om er rekenschap te geven over een zeer droevig» familiedrama. Hij werd er namelijk van beschuldigd op 28 Februari 1952 gepoogd te hebben zijn vader om het leven te brengen. Tijdons de duur van de debatten heeft men zich afgevraagd wie er eigenlijk meest verdiende in de bank der beschuldigden te zitten: de dader of het slachtoffer? De eerste pleegde een strafbaar feit. want tenslotte mag niemand zelf rechter spelen en nog minder straffen uitvoeren, weze het dan nog alleen maar om een onverbe terlijk dronkaard en twistzoeker eens een les te geven. Maar daar staat van de andere kant het slachtoffer, dat nu als vroeger aan de drank verslaafd is en nog altijd zijn gezin met ondergang bedreigt. Men zou beginnen te geloven dat er aan de menselijke wetten nog iets ontbreekt om de maatschappij te beveiligen tegen mensen van dit slag als het slachtoffer in deze Assisenhof zaak. ALS DE DRANK IS IN DE MAN... Is de wijsheid in de kan.. Zo was het ook gesteld met het slacht offer van deze moordpoging, Mau rice Vanfleteren. De akte van beschuldiging, die de feiten verhaalt, schildert het milieu op zeer volledige wijze. Samen met zijn echtgenote, Ma deleine Vandesonneville, baat Mau rice Vanfleteren een drankgelegen heid uit te Marke, de man was tevens dagbladverkoper. HIJ zelf was zeker de beste klant van zijn café, want twee bakken bier in één avond uitdrinken, was voor hem geen krachttoer. Ook bulten huis dronk hij en daar had ETIENNE VANFLETEREN, in de bank der beschuldigden. aandringen van een andere per soon toch terugging in het café, bemerkte hij zijn vader die kreu nend neerhurkte bij de kachel. Opnieuw greep de zoon de bijl en gaf het slachtoffer nog vier slagen. Nadat iemand de dokter gewaar schuwd had, werd het slachtoffer met verschrikkelijke vlees- en huidwonden, alsook' met een gebro ken jukbeen naar het ziekenhuis overgebracht. De dader gaf de eerste slagen toe, doch loochende aanvankelijk dat hij een tweede maal slagen had toegebracht. Later bekende hij De Procureur vroeg dan ook aan de jury een bevestigend antwoord op de gestelde vragen. De verdedigers, Mr Coucquyt en Mr Snoeck, kwam vervolgens om beurt een beeld ophangen van de droevige toestand in het gezin Vanfleteren, uitsluitend te wijten aan het wangedrag van de vader. Mr Snoeck ziet in de daad van de beschuldigde alleen een gebaar om de ontaarde vader een les. weze het dan een harde les, te geven. In de repliek steunde het O. M. nogmaals op de slagen die de be schuldigde een tweede maal toe bracht, terwijl Mr Lahaye van zijn kant de schuld van alles op de va der schuift en verklaart dat Etien ne Vanfleteren reeds voldoende ge straft werd door de 8 maanden ge vangenisstraf die hij doormaakte. VRIJSPRAAK Het beslissend woord werd daar na aan de jury overgelaten, die volgende twee vragen te beant woorden kreeg: 1) Is Vanfleteren E. schuldig aan poging tot vrijwillige doding? 2) Is het slachtoffer de vader van betichte? Na 40 minuten beraadslaging werd ontkennend geantwoord op de eerste vraag. Onmiddellijk wordt beklaagde door het Hof vrijgesproken en da delijk in vrijheid gesteld. Wanneer Etienne Vanfleteren de bank der beschuldigden verlaat, valt hij in de armen van zijn over gelukkige moeder. Etienne wendt zich vervolgens tot zijn vader die, diep ontroerd, zijn zoon de vredes kus geeft. Moehte dat gebaar het keerpunt zijn in een ongelukkige geschiedenis uit het gezin Van fleteren. bieden wij u prachtige uurwerken aan tegen ongeëvenaarde prijzen. Armbanduui ,>erk verborgde afwerking, stevig rader- nff werk Fr. »7J Armbanduurwerk, soort chrono graaf verstevigd raderwerk, centrale wijzer duidt de 10 C seconden aan Fr. Echte sport-chronograaf, een druk knop la at toe de centrale chrono- graafwijzer stop te zetten of in gang te brengen licht- OA n gevende wijzerplaat Fr. Prachtig vierkantig uur werk. 15 rubis, onbreek- OAQ baar glas Fr. 3 Kenmerken: Zwitsers fabrikaat, fraaie verchroomde kas, DRIJF WERK TWEE JAAR GEWAAR BORGD, stevige armband. BON. Gelieve me tegen terugbe taling vanfr. een prach tig armbanduurwerk te zenden met 2 jaar waarborg. VERMO N.V. 16, Jonniauxstraat, Brussel. (11.242) In Frankrijk heeft vergiftigd teikpoeder do dood veroorzaakt van 35 kleine kindjes, wijl vele anderen min of meer ziek werden om zelfde reden. Een onderzoek werd ingesteld nadat een dokter had vastgesteld dat gebruik van talkpoeder met merk Baumol oorzaak was van ontsteking, vergezeld van diepe wonden aan de dijen bij kleine kindjes. Aldus werd uitgewezen dat een zware vergissing werd be gaan bij de fabricatie van poeder in een. Bordelees laboratorium, arsenic werd nl. gemengd in het poeder, in plaats van zinkoxyde. Onmiddellijk werd bevolen in de handel alle poeder merk Baumol weg te halen en langs de radio werd een oproep gedaan om het talkpoeder van dit merk niet meer te gebruiken. Naar verluidt bestaat dit merk ook in de handel in België. Men weze dus voorzichtig. Vermoedelijk 42 doden. Een passagierstoestel DC4 op weg van Havana naar de Bermiu- den-eilanden is in de haven van St Georges (Bermudien) te pletter gestort. Van de 46 inzittenden zou den er 42 zijn omgekomen. Ook in Bulgarije zouden 18 personen zijn omgekomen bij een vliegtuigongeval. na lezing, ons blad In de handen van een vriend of gebuur die het nog niet heeft. II bewijst er ons een dienst mee. Dank Tegenwoordig mag men van niets meer verschieten en aller minst van het feit dat een kleu rige plakbrief, waar Savatte, Pee gie, de jeneverfles en ergens in een blauw woikske nog een Pee gie maar ditmaal met 'n Ant- nette in zijn armen aan het toneelminnend publiek van Vlaanderen kond doet dat Pee gie, de onsterfelijke Roeselaar- naar, voor de zoveelste maal her boren is en deze keer als toneel vedette. De geestelijke vader van deze variatie is niemand minder dan Willem Putman. De Koninklijke Rederijkers - kring, Kunst en Eendracht van Wargem, pakt er van 14 tot 18 December, dus vijf vertonin gen achter elkaar, mee uit en dat onder de regie van Fred Engelen. Moet er geen zand zijn...? Na al de vorige esbattementen van Peegie: een boek dat uitver kocht werd en reeds drie maal herdrukt werd, Davidsfondsverga- deringen waar de aanwezigen zich een breuk lachten, radio-causerieën, die de ether deden trillen van on betaalbare Roeselaarse fratsen en de Televisie-uitzending over Télé- Rijsel. kan het niemand meer ver wonderen dat Peegie zijn olijk snuitje va.n achter de toneelscher men uitsteekt om in gezelschap van Savatte en gans de pleiade van de Nieuwmarktse sterren het voetlicht van onze toneelzalen te trotseren. Hoe het zo ver kwam? Dat kun nen Peegie's geestelijke vader, Willem Denys en zijn... (daar hij de drank natuurlijk niet aan alles, doch beweerde alleen het in de Inkoopprijs, zodat zijn karig inkomen er gans in opgeslorpt werd. Daaruit volgden logischer wijze huishoudelijke twisten zonder einde. Het enig kind, Etienne, ge boren op 9 Januari 1933, was dik wijls getuige van al die huishoude lijke ellende en werd zelfs door rijn vader meegelokt om te drin ken. Een heftige ruzie met vader op het einde van 1951, bracht er de jongen toe het ouderlijk huis te veriatan. Aan zijn nicht Maria Vanfleteren had hij toen zelfs eens verklaard dat hij er niet zou voor terugschrikken zijn vader met een paar flinke bijlslagen naar de an dere wereld te zenden. Om in zijn levensnoodwendighe den te voorzien, was Etienne naar de mijnen gaan werken. Met het geld dat hij verdiende, kon hij ook zijn moeder uit de nood helpen, als vader er tenminste niet ln slaagde de hand op het geld te leggen. Op 27 Februari, dus daags vóór de feiten, was Etienne het slacht offer van een licht ongeval en werd thuis door zijn moeder ver zorgd. De 28» Februari, lm de namiddag, begaf vrouw Vanfleteren zich naar het arbeidskantoor om er de onge vallenvergoeding voor haar zoon te gaan ontvangen. Daar vernam zij dat haar man er in de voormiddag reeds geweest was en het geld had opgestreken. Voor de vrouw en haar zoon bestond er niet de min ste twijfel dat Maurice Vanfleteren met het geld aan de haal was om het op te dirnken. Fel beschonken kwam de vader tegen valavond naar huis en begaf zich ongestoord naar de gelagzaal van zijn herberg om er met enige het op te drinken. In woede ontstoken verliet Etien ne de herberg en ging ln het ko lenhok een bijl halen die hij ach ter de deur plaatste in de gang tussen de keuken en gelagzaal. Naarmate het later werd, begon de herbergultbater driester te worden ln zijn optreden tegenover zijn vrouw en toen deze laatste plots naar de keuken vluchtte, na dat haar man haar met de arm had gegrepen, verliet Etienne woe dend het café en greep de gereed staande bijl vast. Eer dat Iemand kon bemerken wat er precies gaan de was, kwam Etienne terug de herbergzaal binnen en liet het vreselijk wapen met de botte rug zijde op het hoofd van zijn vader neerkomen. Na drie slagen stuikte het slacht offer kreunend ineen. De verbrui kers waren naar buiten gevlucht. Moeder en zoon gingen bij een buurvrouw, Andrea Decruyenaere, aankloppen en vertelden het ver schrikkelijk gebeuren. De zoon op perde zelfs de mening dat zijn va der zeker dood was en dat geen hulp meer kon baten. Toen hij op zicht gehad te hebben zijn vader een harde les te geven en niet van hem te doden. HET GETUIGENVERHOOR Het onderzoek in deze erge zaak zowel als het getuigenverhoor ter zitting, brengt weinig nieuwe éle menten aan het licht. De beschul digde geeft bij zijn ondervraging de feiten toe, doch onderstreept zelf niet het inzicht gehad te hebben zljin vader te doden. Toen hij een tweede maal zijn vader met de bijl bewerkte, was het, zo beweert hij, omdat hij meende dat zijn vader opnieuw zou beginnen met ruzie maken. Rijkswachters komen getuigen hoe er in het gezin herhaaldelijk klappen uitgedeeld werden, altijd natuurlijk omwille van de drank kwestie. De vrouw schijnt daar werkelijk geen rooskleurig bestaan gehad te hebben. Zelfs nu, zoals blijkt uit de ge tuigenis van de echtgenote, heeft de man zijn leven nog niet gebe terd en Ls hij nog altijd erg ver slaafd aan de drank. Enkele weken geleden ging hij op het postkan toor een check van 3.000 fr. op strijken en verzoop het geld zonder dralen. Het slachtoffer zelf. dat ook op de getuigenstoel verschijnt, wordt dan ook goed de les gelezen door Voorzitter Carnewall die er hem voor waarschuwt dat hij zijin zoon wel eens in het gevang zou kun nen gaan vervangen. Wanneer de Voorzitter ten andere aan het slachtoffer vraagt waarom hij eigenlijk zoveel drinkt, klinkt het onbeschaamde antwoord: «dat zijn persoonlijke zaken De toestand van het slachtoffer in deze moordpoging, op het ogen blik der feiten, blijkt dtüdelijk uit de verklaring van de geneesheer die Maurice Vanfleteren verzorgde. Vanfleteren was dusdanig onder invloed van de drank diat hij niet eens moest verdoofd worden, toen men in het ziekenhuis tot heelkun dig ingrijpen moest overgaan. DE DEBATTEN In deze onverkwikkelijke zaak wordt er tijdens de debatten, die Dinsdagmorgen werden ingezet, weinig nieuws aan het licht ge bracht en wij hoeven hier alleen het streng rekwisitarium te onder lijnen van substituut Van der Meersch. Het Openbaar Ministerie ontdeed de zaak van alle bijkom stigheden en toonde aan dat Van fleteren Etienne wel het Inzicht had zijn vader te doden. Dit blijkt te meer, aldus het Orgaan der Wet, uit het feit dat vóór de moord een betrekkelijke kalmte heerste ln het gezin, zodat er van plotse op winding geen sprake kan zijn. Nog meer is dit inzicht duidelijk in de tweede reeks slagen die Etienne Vanfleteren zijn vader toebracht. De Landsbond der Christelijke Mutualiteiten heeft zijn 20* jaar lijkse anti-teringcampagne Ingezet. Twintig Jaar reeds streven de leiders van de Landsbond der Christelijke Mutualiteiten onop houdend naar de verwezenlijking van een uitgebreid plan inzake de strijd tegen de tering: opyoeding tot voorkomende hygiëne, vroeg tijdig opsporen der tuberculozen, opname ln verpleglngsoorden en aangepaste behandeling der zieken. Maar niettegenstaande dagelijk se vergoeding aan echtgenote en kinderen blijft de ellende der ge troffen gezinnen groot. Daar is nood te lenigen. Daarom voert de Landsbond jaarlijks zijn groot scheepse Inzamelingsactie. Ten bate van die gezinnen die door deze sociale gesel werden ge troffen sociale gesel moeten wij de tering nog altijd noemen, want nog steeds worden er in totaal méér dan 100.000 T. B. C.-gevallen In ons land behandeld wordt ook beroep gedaan op uwe vrijge vigheid. Hou uw hart noch uw beurs ge sloten wanneer de mutualist U zijn collecteerbus voorhoudt. Hij doet het voor zijn getroffen broers. Hou uw hart noch uw beurs ge sloten wanneer het schoolkind U een kerstboomkaartje aan biedt voor de klnnekes van de zieke mensen Hou uw hart noch uw beurs ge sloten wanneer op uw dorp een feestavond wordt gegeven ten bate van het Nieuwjaar der Te ringlijders. Hou uw hart noch uw beurs ge sloten wanneer men U lotjes aanbiedt van de Nationale Ju- bileumtombpla. Het zal de verdienste van onze Christelijke Mutualiteiten blijven, op bestendige wijze door opvoe ding en voorlichting van haar le den de T. B. C. op een doelmatige wijze te hebben bestreden. Want benevens de jaarlijkse so lidariteitsactie wordt ook steeds de volle aandacht gewijd aan voor lichting en preventieve actie voor al in de scholen. Zo werden verleden jaar over het hele land meer dan 9.000 les- senmappen over de T.B.C. en haar bestrijding aan de leerkrachten ter hand gesteld! Hierdoor werden meer dan 180.000 kinderen beïn vloed. Het getuigt zeker van de goede gesteltenis van ons onder wijzend pertoneel die zij zo spon taan hun medewerking aan dit op- -verlenen, ID. Romeinss Schonen waren tiet Lewnst,1 «lal tij Lnn spreekwoordelijke schoonheid tolleen aan een lickatnelijke gezondheid le dan- Icen kadden. Wie keeft er niet gekoord van jd» Romeinse kaden, waar zij ziek urenlang keer nauwgezet lieten verzorgen. Maar ook de bredere lagen der bevolking worden bereikt door de verspreiding van 500.000 anti-te- ringatracten Levenskrachtdie jaar aan jaar Juiste begrippen brengen over deze kwaal teneinde overdreven vrees maar ook en vooral ongewettigde zorgeloosheid te vervangen door een nauwkeuri ger opvatting van het gevaar dat de ziekte oplevert en door vatbare middelen om ze te voorkomen en te genezen. Gans deze actie, zowel op ge bied van voorlichting als van on dersteuning. is geïnspireerd door een werkelijk beleven van de geest van Christelijke Onderlinge Bijstand die heel het streven van de Landsbond beheerst. Maar ook doen wij beroep op U allen die be zield zijn met dezelfde geest van Onderlinge Bijstand. Beroep op de kinderen om met aanbeveling van de schoolover- heid, hun jeugdig schoon idea lisme aan te wenden voor hun zieke kameraadies en voor de zieke ouders van hun maatjes. Beroep op die duizenden man nen en vrouwen die nog die schone menslievendheid bezit ten die hen tot Godsbedelaars maakt ten einde een beetle liefde, opbeuring en steun te bezorgen aan hen die zoveel moeten missen. 1 Beroep op ahvie eni"e LEI DING of GEZAG heeft in om het even welke maatschap 5 om hetzij door een rechtstreek se gift, hetzij door het, beleg gen van feesten, collecten, in zamelingen in geld of nalura het hunne en dat van hun maatschappij bij te brengen voor ons menslievend werk. Beroep op al de voormannen van de ziekenkassen en de be stuursleden van onze katholie ke sociale organisaties waarvan de nationale leiders hunne me dewerking hebben toegezegd. Moge in TJ allen het heilig vuur der Christelijke Naastenliefde ont vlammen opdat, opnieuw deze Ad vent en Kerstmistijd het heerlijke en vruchtbaarste werk van geest e- liike en lichamelijke barmhartig heid over het land mogelnk worde. HOOFDPIJN - MIGRAINE - DUIZELINGEN TANDPIJN EN ZENUWPIJNEN - LUSTELOOSHEID EN YÊRMOEIENIS - PIJNLIJKE MAANDSTONDEN AUJ APOTHEKEN Pqaclm i he» doo»)« Tan 13 "Poeder, i het doos|e v»n 84 Sretieté Kei doojj» van 49 fe »«.sa 30.^ 58.^ Cachet, i Jrölcë» tSn 12 escheti is 16.50 IDoosje van 2 cacliels voor bet handtasje 4.50 n ableltenkoker van 24 tablelleu 30. at "n Dikke, grijze smoor!... De Ka nonniers van Sinte Barbara kun nen maar geen- bres schieten 1n de hemelwolken. De Kathedraalstoren met een flauw winterzonnetje blij ven verdoken. De brandweer viert haar Patrones. In de Kathedraal, op het hoog koor, staat Ste Barbara op haar troon, in 't zilver, onder een bloed rood baldakijn, wit satijn en gou den franjen. Voor de patrones bloeien witte chrysanten, tussen licht en groen. De pompiers ver eren Sinte Barbara. Voor ramp en dood wil zij hen sparen. Ze gedenken hun doden. Te 11-30 u. H. Mis voor de over leden brandweermannen. Stadsbe stuur, veel Ieperlingen zijn aanwe zig uit sympathie en dank voor die moedige pompiers, immer gereed, altijd bereid tot hulp en redding. Optocht Harmonie Ypriana op kop, op kloeke militaire marchen, stappen de pompiers, met vlag, in uniform door de straten. Twee rijen tam- stond bijna zijn stiefvader), laat oma liever neggen Willem Futmaai of Jean du Pare, indien ge *t wilt, U beter vertellen dan wie ook. Hieronder dan een paar flitsen uit hetgeen deze twee Willems zelf over de wording van Putmans jongste toneelwerk vertellen. WILLEM DENTS OVER WILLEM PUTMAN Hoe Willem Denys er toe kwam aan Willem Putman de toneelbe werking van Peegie toe te ver trouwen, kregen wij al vast te ho ren in het antwoord op onze vraag: «Waarom hebt Gij Juist aan Willem Putman toegestaan, uw boek Peegie voor het toneel te laten bewerken? Willem antwoordde hierop o.m. het volgende: Zo wordt mij de vraag gesteld, ik zou er kunnen op antwoorden: En waarom niet? Willem Putman is voor het ogenblik de meest bedrijvige, een zeer succesvolle en 'n behendige toneelschrijver. De toneelstukken die hij schrijft, steken flink ineen en getuigen van een technische vaardigheid, die weinige onder zijns gelijke bezitten. Indien Wa regem sinds drie jaar aan het toneelfirmament schittert als een goudklomp, ik geloof wel dat het voor de helft deze glans te danken heeft aan de drie opeenvolgende premières die het van Willem Put man te spelen kreeg, deze waren Marilóu - Mevrouw Pilatus - Christine Lafontaine Het grote getal bewonderaars dat van einde en ver naar Waregem toog, en zaal op zaal bezette, bevestigt het uitzonder li Ike van deze prestaties. Er wordt schijnbaar nadruk ge legd op juist aan Putman wel er zijn, Inderdaad een paar voor- pame en zeer bekende toneel schrijvers bij mij geweest die een toneelbewerking van Peegie sugge reerden. Ik vond hun Idee uitste kend, doch liet de zaak sluimeren, tot Willem Putman het mij vroeg: Wij moeten hier ook de andere klok laten horen, deze van Willem Putman die ons vertelt hoe hij Peegie ontdekte. Daarom laten wij hier een oor spronkelijk stukje volgen. WILLEM PUTMAN OVER WILLEM DENYS Wat de lezer ln deze bijdrage van mij wil verwachten is zeker niet dat ik hem de populaire Roe selaarse schrijver Willem Denys (of zo gij zijn pseudoniem Willem de Hazelt verkiest) de vader van Peegie zou voorstellen. Ook dan als een zeer ruim publiek wil be langstelling tonen voor deze reeks vertoningen van mijn Jongste to neelbewerking wat ik al even zeer hoop als het ijverig bestuur van Kunst en Eendracht zelf ook dèm zullen er wel niet veel toeschouwers in deze Decemberda gen de goedbefaamde Waregemse toneelzaal betreden, die niet reeds op de een of andere manier met die getuige van Willem Denys hebben kennis gemaakt. Velen lazen reeds zijn boeken zelf, Peegie I Peegie IIin afwachting dat Peegie IIIvol- ge. Anderen zagen hem optreden als conferencier, want hij kan met veel olijke charme de fratsen van zijn Peegie vertellen. En niet het minst hebben de druk gevolgde en gretig gehoorde radiio-uitzendingen van de Kortrijkse zender er toe bijgedragen om in korte tijd aan. de Roeselaarse volksschrijver een stevige reputatie te bezorgen, in derdaad, met de guitige Peegie aan zijn hand, omkranst door die bonte menigte Nieuwmarkters, Sa vatte. Pee den Ouden, Tanite, Se- va, Antnette, Schelewip, Knuppel, Gusten Oliebrood en nog een bcel andere slimme en pronte leurders van beider kunne, trok Willem De nys op triemdoorheen de Vlaamse gouwen. Hij zag, sprak, en overwon een steeds aangroeiend publiek. Ook ik behoor tot deze overwonnenen. Dat ls niet zo snel en zo onbe redeneerd gebeurd. En hier wil lk nu de vraag beantwoorden, die mij reeds door menigeen gesteld werd en «die allicht gesteld wordt, ln stilte, door al degenen die mijn romans lazen of mijn toneelstuk ken zagen spelen. De vraag luidt: Waarom hebt gij Peegie voor het toneel bewerkt? Ik hoop dat mijn geachte lezers kring daar niet uit besluiten wil dat ik ineens zonder verbeelding ben, geraakt en noodgedwongen- uit-armoede-stof en inspiratie el ders ben gaan zoeken. Ik mag het publiek op dat punt geruststellen: voorlopig ben ik van dergelijke verdorring nog vrij. En terwijl deze vertoningen van Peegie zich af spelen, werk ik dag aan dag, in nauwe ocllaboratie met regisseur Fred Engelen, aan de toneelbe werking van mijn eigen jongste roman «Paula van Berkenrode «Kunst en Eendracht» hoopt zelfs dem Paul» not dit seizoen voor het voetlicht te brengen. Maar ook de schrijver zoekt al- eens afleiding en verpozing, in zijn geestesarbeid. Eigen Inspiratie heeft bij wijlen een rustperiode nodig, waar gedurende het nieuwe ontwerp de tijd vindt om te groei en en te gedijen. Zo heb lk in vo rige Jaren die verpozing gezocht ln de vertaling van de romans Glerwally en Het andere ik en vooraleer mijn nieuwe roman «Mijn tweede Leven» aan te vat ten, schrijf lk eerst nog een ander verhaal, Het eind van een Nacht», naar motieven van een scenario van de bekende Franss cineast René Jollvet. En daarmee ls de lezer ook In gelicht over mijn werkplan voor de eerstkomende maanden. Want de tijd staat niet stil. En eens de vijftig voorbij, wil ook de schrijver zich de wijze wenk van Horatius geheugen Carpe diemen gulziger n,og dan te voren de dagen plukken Intussen is daar het toneelwerk Peegie Reeds bij onze eerste nadere kennismaking (dat zal in 1947 ge weest zijn), las Willem Denys mij in zijn stemmige woonkamer en kele afzonderlijke brokstukjes voor uit zijn Peegiezoals ze toen nog maar afzonderlijk in Het Wekelijks Nieuwsverschenen,. Ik kan niet beweren dat ik over die kleurige, ietwat onsamenhangende anecdoten, zo maar dadelijk erg opgetogen was wel reeds vol doende geboeid om later dan, bij zijn verschijnen, het boek Pee gie met geamuseerde gretigheid te lezen. Ik schreef er onomwonden mijn gunstige indruk op de diep menselijke ondergrond van dat volkse verhaal, op de levensecht heid van de vaardig getypeerde personnages ja, op de stille wee moed, die vaak onder die kleurige uitbundigheid te sluimeren lag. Intussen leerde ik Willem Deny» nog beter en Intiemer kennen. We brachten samen een vacantie-tljd door aan zee en werden vrienden. Zo geraakte ik geleidelijk meer vertrouwd met de schrijver van Peegiemet Peegie zelf, tevens met al de persarunages van zijn verhaal, die mijn spelers zouden worden. Ik woonde ettelijke lezin gen van hem bij. Verschillend» keren o.m. ln de Aula van ds Gentse universiteit, traden wij zelfs te zamen op. Tot lk dan ik weet niet meer precies waar en wanneer werkelijk getroffen werd en ontroerd door één bepaald, fragment uit het boek: het testa ment en de dood van de oud» leurder Savatte, die dan ook ln mijn bewerking tot hoofdspeler la gepromoveerd. In de sobere en toch innige voorlezing van de auteur, greep dit hoofdstuk mij aan. En het was een ontroering die in mij nawerkte. In had hiermede Inderdaad in het Peegie-verhaal *n dramatische kem ontdekt: de figuur Savatte, de man die zijn leeg leven vermag te vullen met een steeds groeiende genegenheid voor zijn pete-kind, Peegie, de kwieke leurder, die triem na triem geld en goed gaar de, maar de echte levenswaarden voorbijliep. Geen thuis, geen vrouw, geen kind...» Maar hij heeft Peegie. Mijn stuk is de strijd van Savatte voor Peegie's geluk en voor zijn eigen voldoening. Hij zal er voor zorgen, dat dat olijk vent je niet alleen goed zijn stiel leert. Hij zal er vooral voor zorgen dat die jongen de liefde en het geluk vindt 's levens hoogste gaven die hij, Savatte, nooit heeft kun nen ontdekken. Dat wordt zijn troost, de zin van zijn leven. En rond dit hoofdmotief had ik dan maar de volkse, kleurige fran jes te slingeren, zoals ze ever het hele boek zijn uitgespreid. Hierbij heb ik mij natuurlijk moeten een, keuze doen en mij beperken, tot wat ten slotte toch met het hoofd motief verband houdt. En nu zie lk met volkomen ver trouwen uit naar de vertoning van mijn stuk. Feitelijk ben ik als het ware slechts de bemiddelaar tussen de schrijver van het verhaal en ds uitwerker van mijn toneelfictie, tussen Willem Denys en Fred En gelen. Ik weet mij ln goed gezel schap. Fred Engelen mag lk het nog zo moeilijk maken als lk wil, nooit zal ik die vaardigste ouder al onze regisseurs bot zetten: hij omzeilt elke klip, hij realiseert el ke toneeldroom. En laat ik. om te eindigen, nog van een ander medewerker gewa- <r°in, namelijk va" de begaafde Waregemse speler Roland Van der Sarren, die in miln vorig stuk Marilou op zo .schitterende wij ze de rol van Mesheeft uitge beeld. en wiens aangrijpende ver tolking van het vorie jaar mij de zekerheid geeft dat hi.i een al even indrukwekkende Savatte zal zijn. Aan zijn stevige hand mag Peeeïe zich veilig wanen; hij zal de harde «triem» van het leven winnen! Tel. Kortrijk 23162. De Controledienst van de Tol- clienst van Kortrijk, in samenwer king met de Gerechtelijke dienst van Gent, komt een belangrijke i vangst te doen. vangst welke tevens boers, twee rijen klaroenen. Kom- betrekking heeft met de belangrij- mandant A. De Plancke en Officie ren, L. Bsddeltem en A. Van Eenae- me. Banket, muziek en dans sluiten het Ste Barbarafeest. Ter gelegenheid van het SIntc-Barbarafeest te leper werden door Heer Burgemeester Vanderghote onderscheidingen uitgereikt aan vol gende brand we r-F-left, die 25 jaar dienst lellen in het korps: Eerste Wachtmeester J. Boneel; Wachtmeester Omcr Donche; Brigadiers Joseph Andries, Jos. Arfeuille, Firmin Catteeuw en Gaston Deltombe. Pp de foto: de vereremerkten met bevelhebber De I'lancke ke alcoholsmokkelzaak uit La Gorgue (Fr.), alwaar het grootste gedeelte der bende aangehouden werd. Was het Frans gerecht steeds ijverig werkzaam aan dat onder zoek, het Belgisch gerecht was het eveneens, en men had vernomen dat sedert een tijd grote hoeveel heden alcohol geleverd geweest waren aan zekere Lcuis Dillies, hotelhouder te Blankenberge. Deze persoon, welke over twee nationaliteiten beschikt, gezien hij afkomstig is van een vader van Belgische nationaliteit, verbleef veel bij zijn vriendin, zekere Ju liette Fontaine. 35 jaar, wonende Kortrijkstraat. Dillies werd onlangs door de Gerechtelijke Dierst van Gent samen met de Controcldienst van Kortrijk, aangehouden toen hij van zijn vriendin rwam, olwel naar deze toeging. Hij werd naar het gevang overgebracht en in verzekerde bewaring gesteld. Spoedig volgden andere aanhou dingen. en wel deze van zijn vrien din Juliette Fontaine, alsmede van twee medeplichtigen, de genaam- den Jerome Christiaens uit Izegem en Van Insberghe uit Staden, na bij Roeselare. Dillies stond in be trekking met de alcoholsmcïtke- laars uit Frankrijk, zijnde die per sonen die de ontvreemde alcohol uit La Gorgue naar de Franse grens brachten. De alcohol welke over de Frans-Belgische grens ge smokkeld werd, werd vervolgens door het toedoen van Dillies naar opslagplaatsen overgebracht, welke gelegen waren bij Van Insberghe en Christiaens. Vervolgens werd de alcohol welke 96 graden had en ze kere bewerkingen onderging, door Louis Dillies aan de man gebracht. Dit spelletje heeft aldus zo wat zeventien jaar geduurd. DiiJies, Fontaine, Christiaens en Van Ins berghe werden naar het gevang te leper overgebracht. Het onderzoek wordt met grote ijver doorgedreven. Het onderzoek heeft tevens uitgewezen dat deze smokkelaars niet enkel alcohol smokkelden, doch tevens tabak er. likeuren. Men komt nu eveneens twee 15 jarige knapen aan te houden in verband met een likeursmokket- zaak. De 15-jarige zoon van Juliet te Fontaine, werd samen met een vriend, eveneens 15 jaar oud, na bij Roeselare aangehouden, toen zij in bezit gevonden werden van 20 flessen likeuren. De vader van de laatste jongen werd hiervoor eveneens aangehouden en bekende deze trafiek te doen voor rekening van Dillies!... Het gaat hier om Franse likeu ren welke niets t: maken hebben met de gestolen alcohol uit La Gorgue. doch dit zal de zaak van Louis D'llies, bijgenaamd Le Gros Zie vervolg hiernevens DE BESTE DE KLOEKSTE. DE MEEST GEVRAAGDE. Vraag een Biljart voor een maand in proef. Krediet. Komptant. Zonder verbintenis. Overname. (d-11263) Zoekt tj'icts f'iuren o) te kopen, 'n Kleine ZOEK1 K in ons blad! Zoekt ge 'n meid, 'n plaats o) wat Wacht niet langer, ilaats nog heden Louisvoor de toldiensben niet vergemakkelijken. Het onderzoek wordt steeds voortgezet en men verwacht zich aan nog andere ver rassingen en eveneens aanhoudin gen. Wij vernemen tevens dat binnenkort 'n Internationale con frontatie zal plaats hebben aan de Frans-Belgische grens waar men de bendeleiders en hun medenlich- tigen aangehouden in betrek met de alcoholsmokkelzaak van La Gor gue zal samenbrengen. Uithakken niet zonder toestemming van eigenaar. Het Ministerie van Landbouw deelt mede: Herhaaldelijk is vastgesteld dat talrijke sparreboompjes ter sluiks werden uitgeroeid om er Kerstbo men van te maken. Het zal wel overbodig zijn nog maals de aandacht te vestigen op de. gevolgen van zulke daden die de planters grote schade berokke nen. Het zijn trouwens strafbare .misdrijven.

Het Wekelijks Nieuws (1946-1990) | 1952 | | pagina 9