Losse Wekelijkse S Duivensport OPEL OLYMPIA aanschaffen voor slechts 74.500 Fr. i Geslaagde Kampioenendag der Fondclub 't Westland te leper Provinciale wieler kampioen schappen van Westvlaanderen Sportnleuwsjes in 't kort ITALIAANSE PLOEGEN VOOR SEIZOEN 1953 Officiële Dealers ÏEPER s C. MOTTRIE, Garage Moderne. Maloulaan 28-30 - Tel. 149 VEURNEGARAGE AMERY. De Pannestraat 31 Tel. 310, DUIVENMAATSCHAPPIJ DC WELKOM TC KLERKEN, VIERDE HAAR KAMPIOENEN '51 Monumentale Ford triomfboog RADIO KORTRIJI De Golf-Bifjart der Kampioenen VALCKE -- HEULE Tel. Kortrijk 23162. DE BESTE DE KLOEKSTE. DE MEEST GEVRAAGDE. VINKENMAATSCHAPPIJ «DE STRAALJAGERSVINKs TE KLERKEN VIERDE HAAR KONING en KAMPIOEN *90*3 - ft rm. rvn wn. n, Twee jaar geleden werd te leper de fondclub 't Westlandge sticht. Het doel van de stichters was: de lange-afstandsvluchten In de streek aan te wakkeren door de kleine duivenllefhebbers in staat te stellen, zonder grote fi nanciële krachtinspanningen, van deel te nemen aan de lange-af- standsvluchten en hen ln staat te stellen, door ruiling met grote kampioenen» van hun rassen te verbeteren. Om hun doel te bereiken, had den de promoters van de Jonge club een lange, met vele hinder nissen bestrooide weg, af te leg- fren. Het wantrouwen van de enen diende overwonnen, de overmoed van de anderen diende ingetoomd en aan allen diende het vertrou wen in de toekomst van de nieu we vereniging ingeprent. Niettegenstaande tal van tegen kantingen en van tegenslagen, hebben de stichters op onbetwist bare wijze hun doel bereikt! Het groot aantal leden, de flinke geest welke hen bezielt en de werkelijk schitterende uitslagen door hen in de grote vluchten behaald, bewij zen dat ze het bij het rechte eind hadden en dat de Fondclub 't Westlandin de streek van leper een grote leemte aangevuld heeft. De toekomst van 't West- land is verzekerd, daarover kan niet de minste twijfel meer be staan, en stil maar zeker zal de vereniging uitgroeien tot een der bloeiendste van gans het gewest. Het is daarover dat Voorzitter Hilaire Lahaye het had, toen hij tijdens de zo flink geslaagde kam pioenendag van de jonge club, het woord richtte tot de honderden duivenllefhebbers die van ver en dicht bijeengestroomd waren, en die allen in de nochtans zo ruime zaal van het lokaal De Zon geen plaats meer vonden. PRACHTIGE UITSLAGEN In zijn toespraak had Voorzit ter Lahaye gewezen op de uik? uitslagen die door de leden van 't Westlandbehaald werden tijdens het afgelopen seizoen. In alle grote afstandsvluchten stre den de leden van de leperse ver eniging op het voorplan en wis,ten ze zich bij de topvliegers te rang schikken. De kroon werd op het werk gezet door dhr André Mae- ckelberg uit Jonkershove-Woumen, die met glans het officieel kam pioenschap van Westvlaanderen met de 1' uitgegeven duif wist te veroveren. Voor het clubkampioenschap, alsmede voor de provinciale titel strijd. kwamen de volgende vier vluchten in aanmerking: Cahors, Carcassonne, Angoulème en Limo ges. De Voorzitter kon lezing ge ven van volgende palmares: Kampioenschap met de twee eerste uitgegeven duiven: 1* Kampioen: Maeckelberg An dré, Jonkershove-Woumen, 7 prijz. 2' Kampioen: Taillieu Od., leper, 4 prijzen, 21 punten, ex-sequo met Coulier Marcel, Houthulst, 4 prij zen, 21 punten. 4* Kampioen: Van Wichelen Ar thur, leper, 4 prijzen, 86 punten. 5* Kampioen: Depeser Rik, Stn- vele, 8 prijzen, 8 punten. 6* Kampioen: Degryse Omer, Poelkapelle, 8 prijzen, 17 punten. 7' Kampioen: Bruneel Sidon, Stavele, 8 prijzen, 27 punten. 8* Kampioen: Beheyt Gustaaf, leper, 8 prijzen, 29 punten. 9' Kampioen: Lahaye Hilaire, leper, 8 prijzen, 89 punten. 10* Kampioen: Demeyer Adelln, Oostvleteren, 2 prijzen, 10 punten. Kampioenschap met ie eerste uitgegeven duif: 1* Kampioen: Maeckelberg An dré, Jonkershove-Woumen, 4 prij zen (op 4!). V Kampioen: Taillieu Od., leper, 3 prijzen, 12 punten. Tijdens de laatste bijeenkomst van het Sportcomité van West vlaanderen, werd onder meer over gegaan. dit onder voorzitterschap van dhr Georges Vandekerckhove, tot het toewijzen der provinciale kampioenschappen in de verschil lende kategorieén. Het kampioenschap veldrijden werd toegewezen aan de wielerclub Het Vliegend Wielte Vlamer- tinge, en zal aldaar betwist Worden op Zondag 25 Januari of Zondag 1 'Februari, de datum nog niet juist vastgelegd zijnde. Beroepsrenners: dit provinciaal kampioenschap werd toegewezen aan de wielerclub «Golden River uit Kortrijk, en zal aldaar betwist worden op 8 of 9 Augustus. Onafhankelijkendit kampioen schap zag de toewijzing aan Menen 3poruef en zal aldaar betwist wor den op 27 of 30 Juni. Liefhebbers: toëgewezen aan de W.S.C. Roeselare en zal te Roese- lare betwist worden op 28 Juni. Nieuwelingen: toegewezen aan V. C. De Zeemeeuwen zal te Oostende betwist worden op nog nader aan te duiden datum. Het landelijk kampioenschap der liefhebbers zal te Deerlijk betwist worden op 5 Juli. 3* Kampioen: Van Wichelen Ar thur, leper, 3 prijzen, 37 punten. 4' Kampioen: Coulier Marcel, Houthulst, 2 prijzen, 10 punten. 8" Kampioen: Degryse Omer, Poelkapelle, 2 prijzen, 15 punten. 6* Kampioen: Beheyt Gustaaf, leper, 2 prijzen, 18 punten. 7' Kampioen: Viaene Osc., Pas- sendale, 2 prijzen, 23 punten. Na de uitdeling van de prijzen aan deze laureaten kon iedereen da prachtige prijsvliegers van de kampioenen bewonderen, waarna een tombola uitgeloot werd. Niet minder dan 36 duiven, welke ge schonken werden door de grootste kampioenen van Westvlaanderen: Le Bluy, Jungblut, Goderis en Winnock, uit De Panne; Oscar Devrlendt, uit De Moeren; Van Wichelen, Lahaye, enz., uit leper; Pottilius, uit Vlamertinge; Mae ckelberg, uit Woumen; T'Joens, Van Bruwaene en Vermeulen, uit Poperinge, enz., enz. werden on der de aanwezigen verloot. Dit was een prachtig besluit van een niet minder prachtige en goed geslaagde kampioenendag! De veldrlt te Nederename kende een zeer boeiend verloop en kreeg ook een onverwachte over winnaar. Rich. Blendeman schud de op het laatst zijn gezellen los en won voor Declerck, Van Kerre- brouck, Funière en Feremans. Onze landgenoot Elandon werd ln Portugal tot opgave ge dwongen door breuk aan de hand. Naderhand werd vernomen dat er met deze opgave iets niet in de haak was, want de beurs van bei de boksers werd aangeslagen. Onze landgenoot V. D'Haes werd afgetekend geslagen door de Fransman Collin. Lucien Theys won de veld loop te Aalst voor Smets, Van Laere en Tombeur. Te Waregem moest de plaat selijke favoriet Deweer de over winning laten aan de Ronsenaar Deriemacker. Naar een totnogtoe niet be vestigd bericht zou op Zondag 18 Jan. te Roeselare het zwaar gewichtkampioenschap van Bel- fië betwist worden tussen Karei ys en Piet Wilde. Willy Jacob, de Poperingse liefhebber, schikt eerst na de Ron de van België voor Liefhebbers, naar de onafhankelijken over te stappen. Door het Sportcomité van de B.V.B. werden spelers Seghers van F. C. Izegem tot 21 December en Noyez Carlos van F. C. Roeselare tot 1 Januari geschorst. Naar na der werd vernomen zou laatstge noemde alle activiteit op de voet balvelden staken. Het Nationaal militair elftal •won Donderdag 18 Dec. met 42 cijfers de oefenmatch tegen Boom. Bensch, de eminente aanvoer der van Beringen, werd Zondag tijdens het treffen tegen F.C. Luik door speler Chantraine zo ernstig geraakt, dat hij een ernstige been breuk opliep. Onze landgenoot dhr Franken zal op 28 December de interna tionale voetbalontmoeting Italië- Zwitserland leiden. Thans schijnt het wel defini tief vast te staan dat de pleister plaats van de Ronde van Frank rijk in ons land, te Luik te zijn. Het einde van de tweede rit zal dezelfde wegwijzer volgen als deze van de Waalse Pijl en Luik-Baste naken-Luik. ARBOS; (sportbestuurder Giu- mani) Moresco, Volpi, Ciancola, Monti, Assirelli. AT ALA; (sportbestuurder Sivoc- ci) Astrua, L. Maggini, Padovan, Bartolozzi, Barozzi, Pezzi. BARTALI(sportbestuurder Del- la Torre) Bartali, Corrieri, Bresci, Biagioni. Sevadei, Baronti. BIANCHI: (sportbestuurder Tra- gella) Coppi, Petrucci. Carrea, Gis- mondi, Piazza, Giachhero, Milano, Crippa, De Rossi. BOTTECCHIA: (sportbestuurder Cottur) Fornara, Roma, Franchi, Olmi, Zuliani, Medri. FREJUS: (sportbestuurder Ber- tolazzo) Conterno, Ciolli, Vit, Ros- sello, Voleto, Oiabatti, Bartalini, Bicocca, Burati. GANNA: (sportbestuurder Gan- 11a Tino) Magni, Vine Rossello, Pe- droni, Qiudici, Salimbeni. GIRARDENGO (sportbestuur - der Girardengo) OCKERS, VAN STEENBERGEN, Mastrojamii, Ac- cordi. GUERR.A: (sportbestuurder L. Guerra) Koblet, Falzoni, Ciarcia, Gabiano. LEGNANO: (sportbestuurder Pa- vesi) Minardi, Albani, Defilippis, Scudellaro, Drei, Barducci, Bene- detti. LEVRIERI (Benotto): (sportbe stuurder Rimoldi) De Santi, Sol- dani, Zampini, Lorenzotti, Crespi, Zuratti. LYGIE(sportbestuurder X) Ghidini, Guerrini, Gandini, Sacchi. TORPADO: (sportbestuurder X) E. en A. Brasola, Zampleri, Doni, Petrocchi WELTER: (sportbestuurder Mat- tolini) Clerici, Martini, Pelligrini, Serena, Bonlni, Facciolli. Iedereen kent reeds de spreekwoordelijk geworden bedrijfszuinigheid van de Opel Olympia; nu zijn aanschaffingsprijs nog aanmerkelijk lager ligt, is de Opel Olympia, qua waarde en prijs, met geen enkele wagen meer te vergelijken. Dank zij de unieke combinatie van Amerikaanse en Europese techniek zijn comfort en prestaties van de Opel Olympia ongeëvenaard. Geen enkel ander merk biedt U voor zulk een lage "prijs een wagen met zo'n ffooie en degelijke afwerking. Raadpleeg vandaag nog de Officiële Dealer voor een proefrit I, Alleen Opel Olympia geeft U voor 74.500Fr. 9 een kopkleppenmotor met waterkoeling 9 3-versnellingshandle aan de ituurkolom Synchro-Mesh gangwissel op alle modellen 9 onafhankelijke voorwielophanging met spi raalveren rijstabilisator vóór en diagonaal gemonteerde schokbrekers achter 9 een zeer grote en van buiten toegankelijke bagagekoffer 9 onbelemmerd uitzicht naaf alls kanten uitzwaaibars ventilatic-ruiten zowel yó6i als achter 9 een in zijn prijsklasse ongekend comfort 9 hydraulische remmen 9 zeer verzorgde afwerking, fa- eft uitwendig 9 ds gekende GM Service in het gehete landt Voo» hen, die de voorkeu» ge ven een een nog krachtigei wegen ook de OPEL KAPITXN (13 pk) is sterk in prijs verlaagd Daze uitzonderlijke wagen 8 than* verkrijgbaar voo» slecht 99.7SO Fr. I De Kampioenen 1958 van de dtrivenmaatschappij «De Welkom» te Klerken, omringd door het bestuur, dnlvenllefhebbers en muzikanten Van links naar rechts: de HH. René Verhelst, Gaston Doom, Sylvère Mahlen, Leon Geldof en Henri Debusschero. 7 December was het r duiven- Op Zondi te Klerken de hoogdag der liefhebbers. Telkenjare viert men de eerste Zondag van December, de koningen, kampioenen en keizers van «De Welkom». Dit Jaar wa ls gevierden aan de beurt de HH. Gaston Doom, Sylvère Ma- De verlichte ereboog die thans op initiatief van de Ford Motor Com pany in het centrum van Brussel prijkt, in de onmiddellijke nabij heid van de Feeërieke Verlich ting», mag wel als een der meest belangrijke en ophefmakende ver wezenlijkingen van de moderne lichtborden-techniek beschouwd worden. Opgericht aan de Kruidtuinlaan, in een enige ligging, beheerst het Fordschild het gehele automobiel- verkeer dat onze hoofdstad door kruist. Van op de Salncteletteplaats en de Schaarbeekse poort schijnt het wel de toegangsweg te zijn tot het weelderige paleis van de liohtfee waarin de middenstad als het ware herschapen werd. De houw van het geheel ging ge paard met veelvuldige moeilijkhe den en technische problemen, die echter glansrijk overwonnen wer den door de gespecialiseerde firma die voor deze knappe verwezenlij king heeft gezorgd. Voor de niet-ingewijden geven bels gebruikt voor de respectieve electrische leidingen. Het mag wel onderstreept wor den dat deze indrukwekkende por tiek opgericht werd onder uiterst moeilijke omstandigheden en zon der dat het intens Brussels verkeer ook maar één ogenblik diende stil gelegd of gehinderd werd. wij hierna enkele bijzonderheden over deze geslaagde triomfboog. Hij heeft een totale hoogte van 16 m. en een totale breedte van 9,20 m. De twee Fordschilden me ten elk 7 m. hoogte op 6 m. breed te. Een metalen gebinte met buizen ondersteunt het schild; dit gebinte werd achteraf versierd met een decoratieve bekleding in kolom- vorm. Ten einde het evenwicht te verzekeren werd 20 ton ballast over de verschillende pijlers verdeeld. Meer dan één kilometer fluores centie neon-buizen in 8 verschillen de kleuren werden aangewend voor de lichtversiering der Fordschilden. Verder werden er meer dan 2.000 meter hoog- en laagspanningska- il De Compagnie LIebïg vierde haar gedecoreerden De Compagnie Liebig van Ant werpen heeft zojuist, met buiten gewone luister, de leden van haar personeel .gevierd die in 1952 25 jaar in haar dienst zijn. De dag werd ingezet met het vertonen, in een der cinemazalen uit het centrum der stad, van een belangrijke documentatiefilm in Zuid-Amerika en Europa verwezen lijkt en betiteldEen wereldfirma ten dienste van de Belgische Voe ding Tijdens een gezellige bijeen komst welke nadien plaats had werden eretekens uitgereikt aan 13 leden van het personeel der firma. ECHO'S VAN GENERAL MOTORS De porositeit van de zelf sme rende lagers van Durex materiaal, vervaardigd volgens methodes van de poedermetallurgie in de fabrie ken van de Moraine Products Di vision van General Motors be draagt ongeveer 20 tot 30 De zeer kleine poriën absorberen vol doende olie, om voor sommige toe passingen later nooit meer te moe ten gesmeerd worden. De lagers wegen na de impregnatie in het oliebad ongeveer 5 10 zwaar der. Snelheden van 100 km/h op weg kunnen in het laboratorium nagebootst worden door een spe ciale inrichting van de Fisher Body Division van General Motors. Door de wielen op verschillende soorten rollen te plaatsen kunnen alle soorten rijcondities op alle soorten wegen van grint tot be ton nagebootst worden. Tijdens de laatste 30 jaar heeft de Oversaes Operations Divi sion van General Motors meer dan 3.000.000 Amerikaanse autovoertui gen geassembleerd, waarvoor de onderdelen in Amerika gemaakt werden; ze heeft bovendien-2 mill. 154.000 personenwagens en trucks geheel zelf gebouwd. Deze division, welke thans 68.000 mannen en vrouwen te werk stelt, heeft in de betrokken landen niet alleen hoge re levensstandaard, maar tevens een aanzienlijke verbetering van het vervoer en van de werkver schaffing meegebracht. WEEK VAN 28 DEC. TOT EN MET 3 JANUARI 1953. ZONDAG 28 DECEMBER 10.03: Ernstige muziek. 11.00 Boekenschouw. 11.10: Zondag morgen zonder zorgen. MAANDAG 29 DECEMBER 12.00: Maandagmiddagmelodie. 12.30: Het laatste snufje. 13.00: Nieuwsberichten. 13.15: Cyclus De Meesterwerken der symphoni- sche muziek». 13.30: De Sopraan Nado Robin. 13.45: Het orkest Richard Crean speelt lichte mu ziek. DINSDAG 30 DECEMBER 16.00: In ons operettentheater. 16.45: Beroemde concerti. Concerto in A groot voor klarinet en orkest. W. A. Mozart. 17.15: Bobbejaan Schoepen zingt. 17.30: Kinder- uurtje. 18.15: Arthur Guitar Boogie Smith speelt. 18.30: Oud en Nieuw... We naderen de jaar wisseling. Klankbeeld. 18.40; Uit onze Westvlaamse muziekschat. 18.55: Eigen mededelingen. WOENSDAG 31 DECEMBER 19.00: Nieuwsberichten. 19.15: Voetbalsportpraatje. 19.30: Onze bonte Woensdagavond. 21.15: Charlie Kunz speelt. 21.30: Het oude verdrongen en het nieuwe begonnen. Oudejaarsavondmonta - ge. 22.00: Van het oude naar het nieuwe jaar. Eea bonte revue van Studio Kortrijk. 23.40: We dansen het nieuwe jaar in. (Zie vervolg hiernevens) fBP hieu, Henri Debusschëre, Leon Geldof en René Verhelst. De dag werd ingeziet met een H. Mis te 7 uur voor de afgestor ven leden: Désiré Hemeryck, René Covemaeker, Leonard Bracquez en Camiel Panneel. Te 14 uux trokken de liefheb bers, samen met het muziek, naar het huis van René Verhelst waar ze door de kampioenen werd opge wacht. Hier volgde een hartelij onthaal en Vrouw Sylvie en Doch ter Noëlla hadden de handen v< om deze «zwerm» te bedienen. Daarna trok de stoet naar c leden-herbergiers om ten slotl met de avond ln het lokaal b Gaston Doom aan te landen. E gevierden moesten op het verhoo plaats nemen. Het woord werd gt voerd door de HH. Cyriel Abeele e Oamiel Vermeersch. Na overhand! ging van beker, diploma's en uii reiking van de gewonnen prijzei gaf de fanfare «Kunst en Vei maak enkele stukken ten beste. Verder eindigde deze karr pioenendag in een gezellig ss menzijn. Vraag een Biljart voor een ïnaand in proef. Zonder verbintenis. Krediet. Komptant. - Overname. <d-11868) De gevierden van de StraaljagersKonlng Verlype André, Mevr. Tant chard, de Koningin Simonne Dervinkmet van rechts naar links: Richard, 1» Kampioen Raut Ri-uyter en 2' Kampioen Depoorter G. Zondag 21 Dec. jl. vierde de vin- kenmaatschappij De Straaljagers- vink» te Klerken op waardige wij ze haar laureaten 1952. Koning: DONDERDAG 1 JANUARI 1953 16.00: Tweede bedrijf uit «Car men». Georges Bizet. 16.30: Grote schlagerparade 1952. 17.30: Beiaardconcert door Azer Moe- naert, uitgesteld relais uit Izegem. 18.05: «Melodieën uit 't eeuwig Wenen». 18.30: De Kat ten Kore... 18.40; Het mooie Vlaam se lied. 18.55Eigen Mededelin- gel1' VRIJDAG 2 JANUARI 10.03: Lichte inzet. 10.30: Strijkkwartet opus 96 in F groot. Antonin Dvorak. 10.45: Mooie zangopnamen. 11.00: Ons radio ziekenbezoek. 11.30: Ons refrein tjesalbum. ZATERDAG 3 JANUARI 16.00: Ons verzoekplatenproigram- ma. 17.30: Met de micro door Westvlaanderen. 17.45: Ons we kelijks operaooncert. 18.30: Ma- riahalfuurtje. Verslype André; 1" kamp.: Ta Richard; 2" kamp.: Depoorter G bert. Te 14 uur werden de gevierde met het muziek, ten huize afg haald. Overal werden de llefhe bers hartelijk onthaald. Daarna werd een bezoek gebrac aan het café van lid Urbain Prie: Het was omstreeks 15 uur, to men in het lokaal café 't V Schaap aanlandde. De gehuldigden werden elk ei bloemtuil, een beker en diplor aangeboden. Dan nam hulpsecretaris Wil Maeckelbergh hét Woord, om een kernachtige rede hulde te bre gen aan de kampioenen en das na een verslag te geven over bloeiende maatschappij. Ook werd nog een spreekbeu gehouden door gewestleidër Ach; Decaestecker. En te 17.30 u schaarden de genodigden zich ror de feesttafel. En tot slot ging men er lust op los met een vrolijk lied, ei lustige dans en een goede pot bi< THUUR CLEENEWERCK Wij berichtten verleden dat de knappe Vlamertinpse onafhanke lijke toekomend jaar de kleuren van Bertin «al verdedigen. De Moordt Franse constructeur heeft de gewoonte aangenomen uitslui- telijk op Westvlaamse renners be roep te doen en dat hij over zijn mannetjes tevf den is. blijkt wol uit het feit dat hij op de ingesla gen we- voortgaat. Naast Ollivier. BlommeVanilaele e.a. hoeft hij thans ook nog Cleeneworck aan geworven. Wij kunnen alvast ge- tuigen dat hij hiermede een scho te zaak gedaan heeft. Moer dan win ook hebben wij de gelegenheid "i had Thuur aan het werk te zien. Hij is trouwens onze tweede kri- teriumvnnnaar geworden. Samen met de sportmannen uil de streek hebban wij zijn debuut nwlcge- maakt en hebben wij hem kunnen tU e# In dis kuilt tijdspanne van drie jaren hebben wij hem leren kennen en... waar deren on zijn er dan ook van over tuigd dat hem nog schone jaren zijn weggelegd spijts hij thans als piepjonge bcroepsrenner reeds 26 jaar telt. Thuur begon immers eerst op 23 jaar te koersen, maar die late roeping blijkt hem niet te veel te zullen hinderen. Het is niet tegen te spreken dat zijn Route de France 1952 van grote invloed is geweest in de keu ze van Bertin. Spijts hij het niet tot een der ereplaatsen bracht, le verde hij er toch spijts allerlei te genslagen een zoer knappe ver richting in dienst van zijn ploeg genoten. Niet alleen op het platte, maar evenzeer in de bergritten loste hij de op hem gestelde be loften in. Daar kwamen zijn groot ste gaven tot uiting: zijn onwan kelbaar optimisme, zijn eeuwige taaiheid, zijn onverzettelijke wils kracht. Dat zijn nu juist do drie eigenschappen die van een goed renner can groot renner kunnen maken. Wij wensen Thuur inmiddels het beste in zijn nieuwe trui en ho pen dat zijn naam nog dikwijls zullen mogen blokletteren in onze uitgaven. HERINNERT GE U ARCHIE MOORE? Toen Karei Sys uit Argentinië zou overkomen bereikte ons en kele dagen vroeger zijn palmarès. Zeer veel zegde deze niet, want het waren meestal eerder onbe kende namen. Ondermeer kwam er een match-nul op voor tegen een zekere Archie Moore. Deze bleek de eerste de beste niet te zijn en werd als een der beste Amerikanen half-zwaren betiteld. Daar hij echter nooit in enig titel gevecht zijn kans kreeg of er rond maar ook vernoemd werd, meende men dat zijn faam wel overdreven werd, met het doel Karei Sys tn een beter daglicht te glMtW* sport op internationaal plan l zien, te keer te willen gaan. Iedt een ziet graag uit naar de ma< regels die door de bevoegde l ders dienaangaande worden, zullen worden genomen. Niet i tijd blijken ze even gelukkig, mag men aan de goede wil deze leiders niet twijfelen. B jongste experiment is de maaU gel waarbij het gebruik van versnelling in kermiskoers verl den wordt. Waarom niet in klassiekersf Heel eenvoudig o dat er buitenlandse renners uit< nodigd foorden om er aan deel nemen en deze zullen weigeren starten, zo de dérailleur verbod wordt. De maatregel is evenv maar van toepassing op onafho kelijken en beroepsrenners juist dit vinden wij spijtig. M 'de Sportleider van Het Vr Volksbladvragen wij ons af men werkelijk in de kermiskoi sen moet leren renner worden voegen er bij dat wij liever jongeren, wij bedoelen de liefh bers, aan het experiment hadd onderworpen gezien, daar in dc categorie toch de echte lcersch( gebeurd. Nu de maatregel er is, will wij evenwel graag het nodige j duld oefenen en naar de uitsl ervan uitzien. Wij menen dat reeds één zaak zal bereikt w< den, nl. het meer interessant v ken van onze kermiskoersen zi En daaraan zullen onze vele spo mannen reeds heel wat hebben. GEEN VELDRIJDERS NAAR SPANJE? De povere prestaties van or veldrijders op internationaal bied behaald, hadden verleden ju onze B,W.B.-leiders er toe do besluiten maar één man naar wereldkampioenschap af te vat digen: Van Kerrebrouck. No verluidt zou dit jaar niemand u? den aangeduid om naar Spayfe to reizen. y ^qdeG Sedert Joey Maxim wereldkam pioen der half-zwaren geworden is, door Ray Robinson k.o. te slaan is evenwel de naam van Archie Moore in de bokswereld meer en meer voornitgezet geworden. Het kwam zelfs zo ver dat hij er toe kwam een titelgevecht los te ma ken met de nieuwo kampioen. Met een bleek dat zijn faam dan ook in niets overdreven is geworden. Joey Maxim kwam er immers tij dens de volle 15 rounds nooit bij te pas. Reeds in de eerste round was hij op een rechtse aan het wankelen gegaan en het duurde tot aan de achtste herneming eer hij zich van die slag kon herzet ten. Tot dan had hij zich moeten beperken tot voortdurend aan klampen en dekken. Toen hij ein delijk het gevecht aanvaardde, kwam ook dan Archie Moore eerst voor goed los. De ongelukkige kampioen werd blauw en murw geslagen en bereikte toch het ein de van het titelgevecht zonder neer gegaan te zijn. Archie Moore is dus de nieuwe wereldkampioen, hij was ontegen sprekelijk veruit de beste. Meteen komt ook de vroegere prestatie van Karei Sys in een heel ander daglicht te staan. MATTHEWS NOG STEEDS OP HET VOORPLAN De faam van Matthews, de voet balgoochelaar met de kromme be nen, hoeft zeker niet meer van de daken geroepen te warden. De tal rijke voetballiefhebbers, die het geluk hadden vóór een drietal ja ren de Blackpaol-rechtsbuiten te gen België op de Heyzel aan het werk te zien, zullen u boek delen over zijn presteren kunnen vertellen. Onze Pannaye, toch niet d» 4$ besle, moet noils van die bepaalde match van Stanley in het bijzonder maar een heel onaangename herinnering behou den hebben. Matthews moe1 reeds heel wat jaren de dertig voorbij zijn en zijn plaats in hei nationaal elftal is reeds door een andere ingenomen. De tijd van komen en gaan is ook voor hem aangebroken, wat niet belet dat hij iedere week voor zijn club nog steeds het beste van zich zelf geeft en nog steeds sprankels van z.: ,i buitengewone voetbalba- gaoe te zien geeft. Zo werd ver leden week nog bericht dat. Stoke City. de ploeg waar hij zijn eerste suksessen boekte vooraleer naar Blackpool over te gaan, stappen heeft aangewend om hem terug in haar rangen te krijgen f Stoke be kleedt niomenteeeen weinig be nijdenswaardige plaats en het feit dat zij tegen hetzelfde Blackpool met !,—0 scoor aan de xoinst bleef, wordt door de club zelve niet zo heel ernstig opgenomen. Er werd uitgezien naar versterking en dat keuze op Stanley viel, lag voor het grijpen. De BlackpooUeiders wierpen het voorstel niet zo heel ver van zich af en het is dus best mogelijk dat binnen weinige we ken Matthews opnieuw zijn oude club zal aanvoeren. Stoke is er dan ook vast van overtuigd dat de aanwezigheid van haar oud speler de stimulans zal vormen tot betere prestaties, niet alleen om wille van zijn nog steeds bril jante voetbalgaven, maar vooral om de morele invloed die zijn aan wezigheid op de andere spelers moet uitoefenen. GOOIT DUITSLAND ROET IN HET ETEN? Neen, dit is geen politieke bij- d rag e, mmr wij. hebbtn hst hier. wel over de Duitse wielerwereld. Dc geïnteresseerde sportman zal zich herinneren met welke moei lijkheden de inrichter der Brus selse Zesdagen te kampen heeft gehad om zijn affiche samen te stellen vanwege de concurrentie van twee Duitse wielerbanen. Dat dit niet bij een alleenstaand feit zal blijven, blijkt eens te meer uit de moeilijkheden die nu ook Ant werp en blijkt te zullen hebben. Het is klaar dat men in de Sin jorenstad met de trekpleisters Van Steenbergen-Ockers wil voor de dag komen in de komende Zes daagse. Zo ver is men echter nog niet, want thans werd bericht dat zowel Frankfurt als Dortmund de jongste overwinnaars van de Ar gentijnse Ronde op hun affiche willen hebben. Als Rik en Stan beide Duitse Zesdagen op het pro gramma nemen zal men hen te Antwerpen moeten missen. En waar de Duitse inrichters op geen kosten zien, Ugt de gevolgtrekking onmiddellijk voor de hand. Waar de belangstelling voor de wielerbanen in ons land. aan het tanen gaat, is het over de Rijn juist andersom. Hier kunnen al leen de grote vedetten nog wat volk lokken, maar waar in Duits land werkgelegenheid genoeg is, verkiezen de meesten ginder te gaan optreden. Carrara, Senfftle- ben Gillen, Rigoni, Terruzi en an dere vertikken het meestal om zich nog aan onze wielerbanen te verbinden en verkiezen het schaap je ginder te gaan scheren. Aan nemelijk, vermits er ginder heel wat meer wol te winnen valt. De Duitse wielerbanen liggen dus on rechtstreeks aan de basis van de ondergang van onze wielerbanen. Ook het Duitse wegseizoen blijkt JkSSf, wat zwaar beladen te gullen, zijn. Wio weet of ivij ook deze zomer onzerenners de Rijn niet zien oversteken om ginder een rijkelijk bestrooid arbeidsveld op te zoeken. Voor de renners ware het zeker wel een goede zaak maar voor onze koersen ware he ook wel eens te betreuren. ROBINSON BOKST NIET MEER Ray Sugar Robinson bokst niet meer. Na heel wat tegenstrijdige berichten staat het nu wellicht vast dat deze gevierde kampioen zich op 32-jarige leeftijd van de rings terugtrekt om zich volledig aan zijn nieuui beroep te wijden: het stepdansen. Spijts het aandrin gen van zijn manager heeft hij zelfs in volle vrijheid dit besluit genomen. Op zijn eigen beschouwd moeten wij deze beslissing voor de boks- sport wel spijtig noemen. Robin son werd, spijds zijn nederlaag te gen Joc Maxim, nog steeds als de beste bokser bij de middengewich ten aanzien en een nieuwe kamp met Maxim of met Randolph Tur- pin zou zonder twijfel nooit-gezie- ne opkomsten hebben gelokt. An derzijds moeten wij het toch als een wijze beslissing aanzien, ver mits Ray thans heengaat, nog om geven van het volle aureool van zijn kunde, in niets verminderd door nederlagen die met de loop der jaren ongetwijfeld zouden zijn gekomen. Ray Sugar Robinson verlaat het strijdperk, maar anderen treden in zijn plaats aan. Wie zal de nieuwe wereldkampioen der mid dengewichten ivorden. Vooralsnog staat het verre van vast wie tot de titelstrijd zal worden toegélar ten. De ernstigste kandidaat is on getwijfeld Randolph - Turpin, die ééns van Robinson wist te win nen. Zijn mogelijke tegenstrevers t Er zijn, vooralsnog vier die hun kandidatuur zullen stellen. Daar hebben wij eerst de Fransman Humez, die talrijke adelbrieven kan voorleggen, verder nog de Amerikaan Ólson, de neger Hayes en ten slotte de Engelsman Jake La Motta. Van de l, heeft Hayee, door zijn nederlaag tegen Olson, de minste kans. Op 21 Januari bokst La Motta tegen Olson, ge vecht dat wel de halve finaal van de wereldtitel kan worden. De grootste kanshebbers blijven dan ten slotte Olson en Humez, en daar eerstgenoemde een Amerikaan is, krijgt deze wellicht de eerste kans. A BAS LE DERAILLEUR Men doet er goed aan met alle middels, die enigszins mogelijk zijn, het vervat van ome

Het Wekelijks Nieuws (1946-1990) | 1952 | | pagina 11