Januari Februari September October April Mei Juli IViaart Augustus November December HKT WBKJUnOI WXKTW**, 5 Jan. »8S. Bis. JJ, DE SPORT BRIEK SCHOTTE bezorgde ons niet alleen de zege in Parijs-Brussel, maar was een onzer regelmatlgste internationalen. 6 - Michel Decroix wordt te Sint- Lodewijks-Deerlijk cyclo-cross- kamploen Westvlaanderen. Van Kerrebroeck werd overwinnaar. -Acou - Bruylandt winnen te Kopenhagen de 25 uren ploeg- koers. 12 - Karei Sys slaat te Brussel Hein Ten Hoff met de punten en wordt Europees kampioen der zwaargewichten. 20 - Onze landgenoot Van Hassel wordt Europees biljartkampioen kader 47/2 voor de Duitser Lutgehetman. 3 - Maurits Biomme wint de veld- rit te Langemark - Sint Juliaan voor Decroix. 10 - Ook te Klerken is hij de sterk ste voor Vanhoutte en Fere- mans. - Jean Sneyers bokst onbeslist tegen Kay Famechon. 17 - Van Kerrebroeck wint afge scheiden het Belgisch Cross- kampioenschap te Hoesselt Mi chel Decroix is vierde. 24 - België slaat Italië met 20. - De Fransen baas in het Euro pees veldritkampioenschap te Genève. Rondeaux primus voor Dufraisne en Meïer. Van Ker rebroeck is 7* en eerste Belg. ten voordele van de Duiteer Heinz Neuhaus. 16 - Jozef Parmentier wint de Kat- tekoers voor Lucien Victor en de Hollander de Groot. - Maelbrancke toont zich de vlugste in Kuurne - Brussel - Kuurne voor Lambert, Wam- beke en Rosseel - Biomme levert een mooie ver richting in Milaan - San Remo. Petruccl wint voor Minardi, Blusson en Geminiani. 23 - België verliest te Wenen met 20 scoor van Oostenrijx - België B verliest te Charleroi met zelfde scoor tegen Oosten rijk B. - R. Decorte wint de Ronde van Limburg in de spurt voor De- baere, Sterckx en Hendrickx. - Te Parijs wordt het lentekri- terium gewonnen door L. Bobet voor Varnajo en Gauthier - Ferdi Kubler wint de Omloop van Turchino en de Omloop van het Lemanmeer. - Mimoun wint de Landencross, maar Vande Wattyne verovert de tweede plaats. 30 - L. Bobet wint Parijs - Nizza. Impanis en Keteleer eindigen op de ereplaatsen. BS |pli« Het Jaar Is voorbij. Of het beter of aleohter la geweest dan het voorgaande? Onderstaand ovsrzleht zal wal daarover eens de gedachten wat opfrissen. In de overvloed van sportgebeurtenissen nationale en Internationale worden wel eens mooie zegepralen of smadelijke nederlagen, al ti vroeg uit het oog verloren. Daarom dat een dergelijk overzicht bij het einde van het jaar meer dan op zijn tijd komt. Het herinnert ons meteen aan de lichte teruggang op voetbalgebled, aan de werkelijk betere uitslagen onzer renners, aan de goede prestaties van onze boksers Sys en Sneyers, aan onze bescheidenheid op athletiekgebled. Ja, onze renners hebben het er heel wat beter vanaf gebracht dan vorig Jaar. Wij wonnen immers vier Inter nationale klassiekers: Parijs-Roubaix met Van Steenbergen, De Ronde van Vlaanderen met Decock, Parijs-Brussel met Schotte en Parijs-St Etienne met Marcel Hendrickx. Voeg daarbij de prestatie van Van Steenbergen in de Ronde van Argentinië, de zege van Isi Derijck in de Ronde van Duitsland met de ereplaatsen van Impanis en Keteleer, de tweede plaats van Ockers in de Ronde van Frankrijk, enz... en men komt tot een behoorlijk resultaat. Brachten de wereld kampioenschappen voor de beroepsrenners een illusie, dan werd Dré Noyelle toch tweede bij de liefhebbers, na met Grondelaers en Lucien Victor onze kleuren aan de zegemast te hebben doen wapperen in de Olympische Spelen. Hield de oude garde nog stand, dan kunnen wij ons eveneens in de opgang van een flink aantal jongeren verheugen. Wij citeren o. m. Labaere, Gent. Vermeersch, De Vaick, Branoart, Denijs, Schils, Decock, Vandaele, Degraevelijn en Van Steenkiste. Zij dragen onze gewettigde hoop voor de toekomst. Op piste, gebied waarin wij, tenzij voor zesdagen en ploegkoersen, niets meer te zeggen hadden, kregen wij de onweerstaanbare opgang van Dolf Verschueren bij de stayers. Hij schonk ons een regenboogtrul. Bij de boksers draagt Karei Sys nog steeds onze vlag. Hij versloeg Ten Hoff en werd Europees kampioen, maar moest onverdiend zijn titel afstaan aan de Duitser Neuhaus. Nu hij zijn herkansing krijgt, is hij best in staat om opnieuw kampioen te worden. Jean Sneyers behield ongeslagen zijn Europese titel, maar moest thans om gewichts redenen er van afstand doen. Geen enkele onzer andere boksers schijnt momenteel werkelijk van internationaal karaat te zijn, al kunnen Mino, Cabo, Limage, E. Deiannoit, e. a. nog heel wat opgang maken. Bij de athleten kregen wij weinig vooraanstaande prestaties. Een lichtpunt, als wij het zo noemen mogen, Is de tweede plaats van Vande Wattyne in de Landencross, terwij! Reiff de indruk iaat op retour te zijn. De Olympische Spelen brachten evenveel desillusies vanwege onze vertegenwoordigers. Begon het jaar voor onze voetballers heel goed met een 2-0 zege op Italië, een meer dan eervolle nederlaag te Wenen en een zege tegen Nederland, dan kwam een magere zege tegen Nederland en een ontnuchterende nederlaag tegen Engeland ons er op wijzen dat wij momenteel niet meer de rol vervullen van een paar jaren terug. Van de andere sportfronten weinig nieuws. Bij de zwemmers schijnt Raymonda Vergauwen een periode van stilstand te kennen en blijken jongeren als Anthoons en Ramaeckers in vorderingen te zijn. Bij de Basketters Is ar heel wat vooruitgang te bespeuren. Van Hassel en Vingerhoedt verdedigen nog steeds met brio onze kleuren op het groene laken, wijl onze moto-crossers iedere tegenstander aan mogen. 1952 is voorbij, 1953 staat voor de deur. Laat ons hopen dat onze sportmannen, zoals dit In het verleden steeds het geval was, met brio onze nationale kleuren zullen verdedigen. 7 - Roger Deoook wordt tweede nu de Italiaan Clerici ln de Grote Prijs van Zwitserland. -Te Parijs wordt het Kriterium der Azen gewonnen door Rik Van Steenbergen voor Bobet en Darrigade. - Karei Sys slant Connie Rux, Europees kampioen der half- zwaren k.o. in round 4. 14 - Roger Verbeke wint de laatste proef van ons kriterium te Nieuwkerke. Indevuyat, Rebry en Vandevoorde bezetten de ereplaatsen. In het algemeen klassement wint Joseph Roger voor Verbe ke (Wervik), Indevuyst, Verbe ke (Gel.), Vandevoorde, Ghis quière en Willy Jacob. - Nest Heyvaert wint de Grote Prijs van België voor Neyt en Impanis. - Maurits Biomme wordt schit terend tweede in de Grote Lan- denprijs, waarin Bobet zege viert. - Rocky Marciano slaat Joe Wal- cott en wordt wereldkampioen aller gewichten. 21 12 - De Fransman Guégan wint Parijs-Touw voor Briek Schot- te, Caput en Jan De Valck. -Jean Sneyew slaat de Italiaan Annaloro en neemt aldus weer- EMILE ZATOPEK was ontegensprekelijk de beste alhicet van het jaar. Hij bezorgde zijn land drie gouden medailles en klopte naderhand nog verschei dene wereldrecords. 6 - Decock slaat Petruccl en Briek Schotte in de spurt in de Ron de van Vlaanderen. - Jan De Valck is de eerste bij de onafhankelijken voor Leon Vandaele. - Bij de liefhebbers zegeviert Lu cien Victor voor J. Parmentier. - De 1" proef van ons regel- matlgheidskriterium te Beerst -Wout Waghtmans de sterkste in de Ronde van Romandië. Koblet is 2" en Impanis 3'. 27 - Brielc Schotte alleman te sterk in Parijs - Brussel. Dussault, Decorte, Debaere en Derijcke op de ereplaatsen. - Berten Vandevoorde wint ook de 2* proef te Keiem. Joseph Roger, Indevuyst en Vander-, heyden volgen in de orde. te Poperinge voor Verbeke (Ge- luveld), Vantieghem en Van devoorde. 10 - Kubler winnaar in de Waalse Pijl voor Ockers, Impanis en Storms. 11 - Kubler wint ook Luik-Baste naken-Luik. Van Kerckhoven, Robic en Bobet eindigen op de ereplaatsen. 18 - Wim Van Est wint de Ronde De Ronde van Vlaanderen kende dit Jaar een hard betwist verloop. Louison Bobet was ontegensprekelijk de beste, maar het was de talentvolle Roger Decock, die een schitterende spurtzege in de wacht sleepte. 3 - Rik Van Kerckhoven wint Po peringe - Vaux - sous - Chèvre- mont voor René Mertens, Ka- rel Debaere en Mommereney. - Kirchen winnaar in de ronde van Luxemburg voor de Waal Vander Stockt. - Karei Sys slaat te Antwerpen de Duitser Neuhaus. De Euro pese titel stond echter niet op het spel. van Limburg voor Vandesande, Faanhof en Storms. - Rik Van Kerckhoven eens te meer de beste te Ichtegem, waar Debaere en Buyl de ere plaatsen bezetten. - Parmentier Maurits (Staden) wordt Westvlaams nieuwelin genkampioen te Menen. Wim Van Est wint Bordeaux- Parijs voor Diot en Guéguen- - Engeland slaat Oostenrijk te Wenen met 23 scoor. 22 - De Italiaan Fornara klopt Ku bler, Clerici en Cerami in de Ronde van Zwitserland. - Onze landgenoot Jean Sneyers verliest te Antwerpen op pun ten van de Italiaan Annaloro. 25 - Rik Van Steenbergen wint de eerste rit van de Ronde van Frankrijk. 26 - Dré Rosseel wint de tweede rit voor Ruiz, Molineris en Close. 30 - In de tiende proef van ons kri terium te Zillebeke-Hoge wint Raf Ghisquière de spurt voor Verbeke (Gel.). Vandevoorde en Devoghel. - Ray Robinson verliest van Joe Maxim, door opgave in de 12° round. 6 - Gerard Indevuyst wint de 12* proef van ons kriterium te Bei- tem en slaat Verbeke (Wervik) en Willy Jacob in de spurt. 7 - De 13* proef te Poelkapeile wordt gewonnen door Dré Noy elle, die Frans Demeulenaere, Noyelle' Roger en Willy Jacob in de spurt slaat. 9 - Briek Schotte wint op onweer staanbare -wijze de Omloop der Zuid-Westvlaamse Bergen te Popecringe voor Couvreur, De- graevelyn en Thoma. 13 - Raf Ghisquière wint de 13* proef van ons kriterium te Lei- sele voor Willy Jacob. -Dré Pieters wordt Westvlaams kampioen te Oedelem voor M. Rijckaert en Labaere. - BIJ de indé's verovert Jozef Parmentier de titel te Ledegem. - Dré Rosseel wint de 16* rit van de Ronde van Frankrijk. 20 - Fausto Coppi winnaar in de Ronde van Frankrijk voor Stan Ockers, Ruiz en Bartali. - Dré Pieters wordt winnaar in Met passagier Jozef Orble, won de Poperlngenaar René B run ©el al de moto-pistekoersen voor zijspannen, die hij dit jaar ln ons land be twistte. Ook ln het buitenland behaalde hij heel wat lauweren en dit alles in de categorie Internationalen 8. K. Roeselare won verleden jaar in extremis de titel in Tweede Provinciaal. Dat de ploeg een waardig kampioen was, bewijst de huidige klassering in de Bevorderingsrecks. 2 - Dag der ciubkampioenschappen. Cleenewerck wint te Vlamer- tinge, Rik Denijs primus bij S. V. Deerlijk, Geryl de beste bij de Zeemeeuw te Oosten de, Decock de beste bij Menen Sportief. 9 - Nest Sterckx wint de Omloop van Het Volk voor Impanis, Dré Declerck en Wagtmans. -Leon Vandaele toont zich de beste indé voor Meeuwis, De loor en Severeyns. Gilbert Vande wiele de oeste liefhebber voor Debacker, De- munster L. en Vandevoorde A. - Bruneel-Van Steenbergen win nen de Zesdagen van Parijs voor Schulte-Peters en Strom- Arnold. Karei Sys verliest op onver diende wijze zijn Europese titel 20 wordt gewonnen door Vande voorde voor Joseph Roger, Phi lippe en Verbeke (Gel.) België slaat Nederland met 4-2 - Het Belgisch Leger wordt met 2—1 door het Frans Leger ver slagen. België B met 2—3 scoor win naar tegen Luxemburg. /an Steenberger wint Parijs- Roubaix voor Coppi, Mahé en Kubler. - De Elf Stedenronde zier de zege van Couvreur voor Hu- vaere, Peeters en Baumon. Leon Vandaele wint bij de in dé's te Merkem Omer Vande voorde is tweede Valeer Olllvier wint te Diks- muide voor Mathys en Rik Van Kerckhoven. Magni wint Rome-Napels-Rome voor Stanneke Ockers en Robic. Na een spannende strijd, die wekenlang duurde en tot het einde onbeslist bleef, werd uiteindelijk Jo seph Roger uit Koekclarc overwin -aar van ons kriterium. Het was dan ook verdiend dat hij uit de handen van de vertegenwoordigers van Belga en Barco zijn prachtige prijzen ter hand gesteld kreeg. - Eugeen Van Roosbroeck voor- sprongwinnaar in de Omloop der Vlaamse Gewesten. Valeer Olllvier tweede voor E. Sterckx en Peeters. - Buddy Demunster verrassend spurtwinnaar in onze 3" proef 13 Juli was een zwarte dag voor de Belgische mol sport. Te PopCf jnge kwam de grote kampioen der ■Idccariston Fran* Vauderschrick tilongeval om het leven, wijl zijn •«-'«ear-man Jean-Marie Stas le vensgevaarlijk weid tre.w'enü. - Frans Vandewiele wint de Ron de van België voor Liefhebbers. Noyelle, Indevuyst en Vande voorde zijn bij de uitblinkers. - Rik Van Kerckhoven wint de Ronde van België voor Beroeps renners voor Demulder en G. Vermeersch. - In de 4* proef van ons krite rium toont Joseph Roger zich de rapste voor Ghisquière en Pype te Geluveld. 26 - In de 5" proef te Westende wordt Taecke primus in de spurt voor Verbeke (Geluveld), Huyghe en Quartier. Juni 1 - Marcel Hendrickx wint Parijs- St Etienne voor Moineau en Bonnaventure. - De Bruggeling Cabo wordt pluimgewichtkampioen van Bel gië, door Machterlinck op pun ten te verslaan 8 - Jean Dotto wint de Omloop van Bevrijd Dauphiné waarin De- graevelyn en Van Steenkiste uitblinkers waren. - Fausto Coppi wint de Ronde van Italië voor Magrr en Kubler. -Joseph Roger wordt winnaar in de 6" proef van ons krite rium te Wervik door Vetbeke (Wervik) er Rebry Jacques te verslaan in de spurt. 9 - De 7" proef gaat naar Vande voorde, die te Koksijde de spurt wint voor Verplaetse en Ver beke (Wervik). 12 - Te Westouter is het nogmaals Vandevoorde die primus wordt voor Verbeke (Wervik), Inde vuyst en Raf Ghisquière. 14 - Te Vlamertinge klopte Roger Verbeke (Geluveld) zijn naam genoot uit Wervik in de spurt VM3. 4e negende ur»»* Brussel-Izegem voor M. Rij ckaert en Vandaele. 21 - Lucien Mathys wint het Krite rium van Vlaanderen te Emel- gem voor De Mulder. 27 - Bertqn Vandevoorde wordt win naar in onze 14" proef te Re- ningelst voor Ghisquière en Verbeke (Wervik). VALEER OLLIVIER die zich dit jaar nogmaals tot koning der kermiskoersers kroonde. 28 - In de 15" proef te Westrozebe- ke is het nogmaals Vandevoor de die zich de rapste toont voor Verbeke (Werv'k) en Pype. 30 - Te Veurne is net Georges De- eraeye die de eerste wordt in de 16" proef. Desmet A. is tweede er> Joseph P-oger derde. 2 - Dré Noyelle kroont zich tot Olympisch kampioen te Helsin ki voor zijn landgenoot Gron delaers, de Duitser Ziegler en de Westvlaming Victor Lucien. 3 - Jozef Bchils wordt kampioen van België voor Vander Stockt en De Mulder. - De Ronde van België voor On afhankelijken eindigt met een zege van de Waai Brancart voor Borghmans en Stablinsky. -In de 17* proef van ons krite rium, die te Boezinge verreden werd, klopte Willy Jacob zijn gezellen Salembier, R. Verbeke (Wervik) en Pype in de spurt. 4 - Te Beselare, in de 18° proef, was het Bekaert die zich de vlugste toonde voor Nolf Wer ner, Verbeke (Wervik) en Jozef Roger. 10 - Emmanuel Thoma wint de Prijs Valeer Ollivier te Roeselare voor Braeckeveld, Desmet Ro ger en Delathouwer. 17 - De jonge Hugo Anzile wint de Omloop /an het Westen voor Walckowiack. Van Steenkiste klasseert zich vierde - Isi Derijck wint de Ronde van Duitsland voor De Mulder en Impanis. - Germain Derycke wint de be- roepsrennerskoers te Wervik, voor Van Kerckhove en Mom mereney. 23 - De Italiaan Ciancola slaat Dré Noyelle in de spurt en wordt wereldkampioen bij de liefheb bers te Luxemburg. - Berten Vandevoorde wint de voorlaatste proef van ons krite rium te Poperinge. Hij slaat Verbeke (Gel.) Devoghel en Verbeke (Wervik) in de spurt. 24 - De Duitser Muller wordt we reldkampioen bij de beroeps renners. Weilenman, Hoerman en Magni eindigen in de orde. 31 - Dolf Verschueren wordt wereld kampioen der stayei's voor Loh- mann, Lemoine en Diggelman. wraak op zijn vroeger» neder laag. 19 - België slaat Nederland met een magere 2-1 scoor. -België B ontgoochelt eveneens FATJSTO COPPI was nogmaals do beste rand ©ren ner van het jaar. Hij won de Ronde van Italië, de Ronde van Frankrijk en de Ronde van da Middellandse Zee.' - Ferdi, Kubler ls de laureaat ln de Desgrangee-Oolombo-beker. - Zatopek verbetert de wereldre- oords der 25 en 30 Km. 31 - Edgard Deiannoit verliest te Duik nipt op punten van de Fransman Famechon. -Karei Sys verslaat de kleurling Aaron Wilson door k.o. Cabo verslaat Van Houck op punten en behoudt zijn Belgi sche titel der pluimgewichten. 9 - De Zwitserse ploeg Koblet - von Buren wint de zesdagen var Munchen. - De Franse bokser Pratesie sterft een uur na zijn match tegen d« Engelsman Tuil Jack. 23 - De Engelsman Pirie wint de cross van Le Boir voor zijn landgenoot Sando en de Belgen Vande Wattyne en Theys. 26 - België wordt door Engeland zwaar verslagen met 5-0 scoor. - België B behaalt een mooie 4-1 overwinning op Luxemburg. 30 - De Veurnaar Mar» wordt op punten geslagen door de Frans man Archambaud. -Van Hassel wint het Belgisch biljartkampioenschap kad. 47/3. 5 - Gielen-Nlelsen winnen de Zee- daags a ran Kopenhagen, voor Giorgetti-Laursen en Bareth- Olsen. - Oarrena-Zolle winnen de Zee dagen ran Berlijn voor Roftih- Bucher. Bruneel eindigt vleir- de met Holthofer als maat. 10-Dré Noyelle krijgt de medaille van de sportverdlenste toege kend. 14 - Rik Van Steenbergen wint de 1* Ronde van Argentinië voor Stan Ockers, de Argentijn Se- viliano en de Fransman Caste. Helsinki was dit jaar het toneel van de machtigste Olymr Z Spelen, die ooit werden gehouden. Het stadium, waarvan men boven de buitenconstructfe ziet, werd reeds ln 1940 gebouwd ui -,».i 70.000 toeschouwers plaats geven. en moet match nul (1-1) toe staan aan Luxemburg. - Te Wenen slaat Frankrijk het Oostenrijks team met 1-2. -De Ronde van Lombardije wordt gewonnen door de jonge Minardi voor de Filippis en Fa dovan. 17 - Jean Sneyers wint afgetekend op punten van de Italiaan Forni. 20-Archie Moare slaat kampioen Joey Maxim op punten en wordt wereldkampioen der half- zwaren. 25 - België slaat Frankrijk te Co- lombes met 0—1 scoor. De Olympische Spelen te Helsinki brachten ons maar weinig sukses. Gelukkig waren daar onze ren ners-liefhebbers die een zo schitterende als complete zege boekten. Victor Lucien (4°), Grondelaers (2°) «n Dré Novell* winnaar, bezorgden om* naaoi persoonlijk uikse». ook voor de lamdenover winning.

Het Wekelijks Nieuws (1946-1990) | 1953 | | pagina 11