Januari Februari IVtaart April mei Juni Juli Augustus September October November December HET WEKELIJKS NTEUWS Zaterdag s Jan. 1933. Blz. 8 B Politiek Jaaroverzicht 1952 ES 366 Dagen op één Bladzijde 1953 7 - Franse regering Pleven, na 6 xn. bewind, ln de minderheid gesteld, neemt ontslag. 13 - Ontslag der regering Phollen. 14-Na ontmoeting Truman-Churchill werd steunverlening aan Europese defensiegemeenschap bevestigd. 15 - Nieuwe homogene regering gevormd in ons land, me! als premier dhr Van Houtte. - Schuman-plan door West-Duitse Bondsdag goedgekeurd. 19 - Hevige incidenten ln de Suez-kanaalzone, Amerikaanse kloosterzuster hierbij gedood. 25 - Scherpe onlusten te Ismaïla tussen Britten en Egyptenaren, waarbij meer dan 50 doden vielen. 26 - Edgard Faure vormde nieuwe Franse regering en kreeg vertrouwensvotum in de Kamer. 27 - Zes-landenconferentie te Parijs tot oprichting van Europees leger naar het Plan Pleven. 28 - West-Duitsland stelde zijn kandidatuur voor de N.A.T.O., ook moeilijkheden omtrent de Saar, wegens benoeming van Franse Hoge Commissaris aldaar met rang van Ambas sadeur. 29 - Japan, volgens de verklaring van premier Josjida, niet ge neigd tot vredesverdrag met Rusland, zolang de krijgs gevangenen niet vrijgelaten worden. 2 - Sluiting van 6* U.N.O.-zittijd te Parijs. Zittijd besloten met voorlezing van vredesprogramma van Trygve Lie. 6 - Prinses Elizabeth van Engeland, na het overlijden van Koning George VI, tot Koningin uitgeroepen. -Toestand in Egypte bedaard door aanstelling van Maher Pasja tot Eerste Minister. 7 - Staking in Tunesië verhoogde spanning met Franse auto riteiten. 12 - Deelname aan besprekingen omtrent Korea van Rood China door de Communisten geëist. 19 - Op de Conferentie der Westerse Grote Drie te Londen, na besprekingen met Adenauer, overeenstemming bereikt omtrent Europese verdedigingsgemeenschap. 26 - N.A.T.O.-confrentie te Lissabon besloten; belangrijke resul taten bereikt omtrent bewapening. 27 - Brits - Egyptische onderhandelingen aangekondigd door Egyptisch premier Maher Pasja. - Sovjet-Rusland door geallieerde onderhandelaars te Pan Moendjon niet als neutraal land erkend. 28 - Nieuwe inspanning aan ons land gevraagd door E.B.U. Drie milliard E.B.U.-kredleten zouden moeten gemobiliseerd worden. -Het einde der maand in het teken van moeilijkheden voor de Franse frank. 1 - Brits-Egyptische onderhandelingen afgelast, Maher Pasja afgetreden en vervangen door regering van Ahmed Naguib Hilali Pasja. 3 - Naar Russisch voorbeeld voor wat de Westerse diplomaten achter het IJzeren Gordijn betreft, werd in sommige Wes terse landen de bewegingsvrijheid van Oost-Europese diplo maten beperkt. 8 - Pinay vormde nieuwe Franse regering en kreeg het ver trouwen der Kamers. 10 - De fantastische som van 7.900 millioen dollar door Truman aan het Congres gevraagd voor het buitenlands hulp programma. 18 - Nieuwe voorstellen betreffende een Vredesverdrag met Oostenrijk door de Westerse mogendheden aan Rusland overgemaakt. 25 - Russische voorstellen, nopens het vredesverdrag met Duits land, door Westerse mogendheden afgewezen. - Staat van beleg en censuur door Fransen in Tunesië af gekondigd. 26 - U.N.O.-aanbod tot hulpverlening ter bestrijding van epide- miën in Korea, door Communisten afgewezen, - Egyptisch parlement, op verzoek der regering, door Koning Faroek ontbonden. 27 - Bompakket aan de West-Duitse Kanselier Adenauer ver zonden. Deskundige bij het openmaken van het pakket gedood. 28 - Naar aanleiding van nieuwe botsingen te Triëst, richtte de Italiaanse premier de Gasperi andermaal een oproep tot Tito om tot een vergelijk te komen. Nieuwe besprekingen met Westerse mogendheden in het vooruitzicht gesteld. - jj Uil de kiescampagne van de verslagen kandidaat Stevenson, die met een speciale trein de Verenigde Staten doorkruiste. Dhr PLEVEN. EVITA PEKON 2 - Regering Tsjenik door Bey van Tunis afgezet op aandrin gen van Franse Hoge Commissaris. 6 - Amerikaanse staalindustrie door President Truman op geëist, tengevolge van dreigende stakingen. 7 - Bij enkele gemeenteraads- en graafschapsverkiezingen in Engeland wordt door Labour winst geboekt. 16 - Generaal Eisenhower, op afscheidsbezoek in Europa, bracht een bezoek aan Brussel en sprak zijn gelukwensen uit om 24-maanden dienstplicht. - Boliviaanse regering omvergeworpen door opstand die 3.000 slachtoffers eiste. 17 - U.N.O.-toezicht over vrije verkiezingen ln geheel Duitsland, door Moskou geweigerd. 21 - Onderzoekscommissie betreffende massamoord te Katyn, hoorde talrijke getuigen ten laste der Russen. 28 - Het Vredesverdrag met Japan, verleden Jaar gesloten op de Conferentie van San Francisco, van kracht geworden. 29-Frans lijnvliegtuig door twee Russische straaljagers be schoten in luchtcorridor van West-Duitsland naar Berlijn. - Generaal Ridgway tot opvolger van Eisenhower benoemd als opperbevelhebber der N.A.T.O.-legers. Generaal Clark tot opperbevelhebber der U.N.O.-troepen in Korea. 1 - Woelige 1 Meibetogingen in Japan, waarbij 2 doden vleien. - Oost-Duitse bedreiging met leger van 650.000 man in geval van Westers vredesverdrag met Bonn. 10 - Snelweg Berlijn-Helmstedt andermaal gesloten voor Wes terse patrouilles. 12 - Amerikaanse kampcommandant, Francis Dodd, door com munistische krijgsgevangenen op het eiland Koje als gijze laar aangehouden. 13 - Akkoord Inzake Triëst, met toegevingen aan Italië, door Westerse mogendheden ondertekend. 19 - Na de autosnelweg Berlijn-Helmstedt terug vrijgemaakt te hebben, sloten de Russen de grens af op de spoorlijn Munchen-Berlijn. - Gedeeltelijke verkiezingen voor de Raad der Republiek ln Frankrijk, gaven gunstige uitslagen voor Eerste Minister Pinay. 23 - Het plan Edendoor Raad van Europa te Straatsburg goedgekeurd. 25 - Successen voor Christen Democraten bij gemeenteverkiezin gen ln Italië. 26 - Vredesverdrag tussen Westerse Grote Mogendheden en West-Du'tsland te Bonn ondertekend. 27 - Verdrag over oprichting van Europees leger door zes West- Europese landen te Parijs ondertekend. 28 - Communistisch oproer te Parijs, ter gelegenheid van het bezoek van Generaal Ridgway, door de politie in de ki;m gesmoord. Duclos, secretaris-generaal der Communistische partij, aangehouden en in beschuldiging gesteld. 1 - Duitse burgers door Russjen uit West-Berlijnse enclaves verdreven. Russisch Radiogebouw door de Britten omsingeld. 2 - De orde hersteld in krijgsgevangenenkamp van Kojedo. 9 - De debatten omtrent het Brits-Iraans petroleumgeschil, bij het Internationaal Gerechtshof te Den Haag geopend. 12 - Het Schuman-plan door België bekrachtigd. 13 - Ongewapend Zweeds> vliegtuig door Sovjet-jagers neerge schoten. - Gromyko tot Sovjet-ambassadeur te Londen aangesteld. 14 - Diplomatieke betrekkingen tussen Sovjet-Rusland en Vene zuela onderbroken. 16 - Schuman-plan ook door Italië bekrachtigd. 25 - Verkiezingen in Nederland voor de Tweede Kamer; weinig wijzigingen veroorzaakt. 29 - Vertrouwen in Regering en partijleiding door het 8" Natio naal Congres der C.V.P. te Brussel bevestigd. 30 - Bijeenkomst der Westerse Grote Drie te Londen: beginsel voor besprekingen met de U.S.S.R., inzake Duitsland, aan vaard. - Vredesverdrag met Bonn door Amerikaanse Senaat be krachtigd. - Nieuwe regeringscrisis ln Egypte. Ontslag van Hilaly Pasja, opgevolgd als Eerste-Mhiister door Sirry Pasja. Dhr ADENAUER Dhr HOFFMAN 1 - Amerikaanse aanklacht in de U.N.O. tegen dwangarbeid in de U.S.S.R. 4 - Verslag van Amerikaanse Onderzoekscommissie bevestigt ten stelligste de Russiche schuld inzake moord op 15.000 Poolse officieren te Katyn. 7 - Republikeinse Conventie geopend te Chicago als voorberei ding van Amerikaanse presidentsverkiezingen. 8 - Incidenten te Berlijn. Gewelddadige ontvoeringen uit West- Berlijn. Ontruiming van radiostation door de Russen. - Koning Talal teruggekeerd in Jordanië en er triomfantelijk onthaald. 12 - Communistische zuivering in Roemenië; de beruchte Anna Pauker afgezet. - Procureur-Generaal Bekaert geschorst met betrekking tot het onderzoek naar de dynamiteurs van de IJzertoren. Hef tige interpellaties in de Kamer over deze tuchtstraf. 22 - Hevige onlusten ln Egypte. Staatsgreep door Generaal Nagib. Koning Faroek tot troonsafstand gedwongen ten voordele van zijn minderjarige zoon en verplicht het land te verlaten. 23 - Oproer te Teheran. Regering Chavam afgetreden. Mossa degh terug aan het bewind. 26 - Eva Peron, echtgenote van de Argentijnse President, over leden. 27 - Opeising van Amerikaanse staalfabrieken door het Hoge Gerechtshof onwettig verklaard. 1 - Akkoorden van Bonn in Brits Lagerhuis goedgekeurd. 2 - Grieks ultimatum aan Bulgarije wegens bezetting van een Grieks eiland door Bulgaarse eenheden. 4 - Conferentie te Honolulu voor het tot stand brengen van een Stille-Oceaanpact tussen de U.S.A., Australië en Nieuw- Zeeland. 9 - Mislukte stakingspoging In ons land door de Socialisten te gen de 24 maanden dienstplicht. 10 - Hoog gezagsorgaan van het Schumanplan te Luxemburg geïnstalleerd. 11 - Koning Talal van Jordanië tot troonsafstand, verplicht ten voordele van zijn zoon. - Westerse voorwaarden voor Vredesverdrag met Oostenrijk, aan Sovjet-regering overhandigd. 12 - Militairen in ons iand mogen na 21 maanden dienst af zwaaien alhoewel principieel de diensttijd op 24 maanden behouden blijft. 13 - Ontmoeting tussen Maarschalk Tito en vertegenwoordigers der Westerse mogendheden voor onderhandelingen over Triëst. 23 - Russisch aanbod aan de Westerse mogendheden om Con ferentie te houden over Vredesverdrag met Duitsland. 26 - Heftige aanval van Eisenhower tegen de Communistische tyrannie. 30-Nieuwe Brits-Amerikaanse voorstellen Inzake het Iraans pe troleumgeschil door Mossadegh afgewezen. - Moties tegen herbewapening op het Brits Congres van de Vakverenigingen door de Labour afgewezen. 1 - Regeringscrisis in Nederland, die 68 dagen duurde, opgelost door vorming van 4-partijenregering onder leiding van dhr Drees. 3 - Ontslag van dhr Phollen, Minister van Justitie, ingevolge de beroering rond de gevallen De Bodt en Van Coppenolle. 6 - Senator Leonce Lagae tot Minister van Justitie benoemd in opvolging van dhr Phollen. - Westerse Grote Drie bereid vier punten aan hun voorstel tot vredesverdrag met Oostenrijk toe te voegen. 15 - Eerste Grondwetgevende Vergadering te Straatsburg. Paul- Her.ri Spaak tot Voorzitter verkozen. - Bedreiging, van Mossadegh de diplomatieke betrekkingen met Groot-Brittannië te verbreken. 1G-De Nederlandse Staten-Generaal door Koningin Juliana geopend. - Als gevolg van Chinees-Russische besprekingen, de Tsjang- sjoeng-spoorweg aan China overgedragen. 13 - Het 52° Veto van Sovjet-Rusland ln de Veiligheidsraad, dit maal tegen lidmaatschap van Japan. - Militaire staatsgreep in Liban. Bewind door Generaal Che- hab in handen genomen. 27 - Een schadeloosstelling van 49 millioen Pond Sterling door Mossadegh aan Engeland geëist met betrekking tot het petroleumgeschil. - Oprichting van Europees Gerechtshof door Raad van Euro pa geëist. 4 - West-Duits voorstel om de Saar zelfstandig onder het gezag van de Staal- en Steenkoolgemeenschap te plaatsen. 5 - Ineenstorting van het Kapitalistisch systeemdoor het 19° Communistisch Partijcongres te Moskou voorspeld. 8 - U.S.A.-ambassadeur Kennan ln Moskou door de Sovjets als persona non grata beschouwd. 9 - Grootscheepse actie in Frankrijk tegen de Communisten wegens demoralisering ln het leger. 12 - Gemeenteverkiezingen in ons land. Ondanks ongunstige om standigheden hield de C-V-P. stand. 13 - Eis van Mossadegh, tot betaling van schadevergoeding, door Groot-Brittannië afgewezen. 14 - Benelux-conferentle te Knokke Ingezet; uitechakellng van tegenstellingen in bedrijfsleven der drie onderschelden lan den overwogen. - De 7° zittijd van de U.N.O. te New-York ingezet. 21 - Besprekingen over dollar-tekort ln Europa door E.O.E.S. te Parijs hervat. 22 - Diplomatieke betrekkingen met Groot-Brittannië door Iran verbroken. 26 - Jeugdparlement van 200 Europese afgevaardigden te Den Haag door Prins Bernhard geopend. - Dreigend oprukken der Vletminhtroepen ln Indo-China. Bittere aanklacht door President Auriol nopens de te ge ringe steun en hulp die Frankrijk ontvangt. 1 - Eisenhower wint de strijd op Stevenson om het president schap der Verenigde Staten. 3 - Scherpe aanval in de U.N.O. door VIsJinski op Staatssecre taris Acheson; hij wrijft de U.S.A. de schuld aan voor de oorlog in Korea. 4 - Overeenkomst tussen Generaal Nagib en een Soedanese af vaardiging ter regeling van Soedanese kwestie. - Het Engels parlement voor de eerste maal geopend door Ko ningin Elisabeth. 9 - Dr Weizmann, de eerste president van de Joodse staat Israël, overleden. - 18 doden te Kimberley ln Zuid-Afrika tijdens scherpe bot singen tussen blanken en kleurlingen. 10 - Ontslag van Trygve Lie als secretaris-generaal der U.N.O. 17 - Resolutie door India Ingediend ter regeling van krijgsgevan genkwestie in Korea. - Feller, ambtenaar der U.N.O., pleegt zelfmoord om politieke redenen. 24 - Elf doodvonnissen bij communistisch zuiveringsproces te Praag. Veroordeelden allen opgeknoopt. Heftige anti-semi- tische actie als gevolg van dit vonnis. - Toenemende terreur in Kenya vanwege de Maoe-Maoe. 25 - Bij behandeling van amnestie-wet ln Frankrijk, artikel goedgekeurd waarbij Vichy-Ministers weer verkiesbaar wor den. 30 - Verkiezingen ln de Saar. Grote meerderheid voor regering Hoffman. Beroering door moord op Frans soldaat. Frank rijk en West-Duitsland willen besprekingen over de Saar- kwestie hernemen. 2 - Indische bemiddelingsresolutle inzake wapenstilstand ln Korea door grote meerderheid in de U.N.O. goedgekeurd. Sovjet-blok alleen stemde tegen. 5 - Dhr Lagae, Minister van Justitie, door een hartcrisls ge troffen, nam ontslag uit de regering. 7 - Dhr du Bus de Warnaffe, volksvertegenwoordiger en Voor zitter van de C.V.P.-Kamergroep, heeft de portefeuille van Justitie aanvaard. 10 - België stemt in de Voogdijcommissie van de U.N.O. tegen de resolutie die inlanders uit de voogdijlanden toelaat tot de voogdij commissie. 11 - Bloedige incidenten en moordpartijen te Casablanca belem meren overeenkomst tussen Frankrijk en Tunesië. - Eisenhower bracht driedaags bezoek aan het front in Korea. 16 - De kiesmannen kozen Eisenhower tot President der Ver enigde Staten. - Eisenhower, terug van reis naar Korea, verzocht Mac Ar thur om mededeling van zijn plan tot oplossing van Koreaanse kwestie. - Nationalistische leiders in Tunis aangehouden; goedkeuring van Frans hervormingsplan door Bey van Tunis geweigerd. 17 - Diplomatieke betrekkingen tussen Yougo-Slavië en het Va- tikaan verbroken. 20 - Bey van Tunis voor Frans ultimatum bezweken. De door de Fransen opgedrongen decreten ondertekend. 22 - Regeringscrisis in Frankrijk; regering Pinay afgetreden. - Zitting van de Atlantische Raad te Parijs besloten. Eisenhower triomfantelijk ontvangen en toegejuicht te Philadelphia tijdens de verkiezingscampagne. KONING GEORGE VI Eerste Minister VAN IIOUTTE EX-KONING FAROEK GENERAAL NAGUIB Dlir TRYGVE LIE Dhr PINAY De heengaande en de aantredende Presidenten der Ver. Staten, Tru man en Eisenhower, tijdens hun eerste ontmoeting na de vcrkie'zing van Eisenhower,

Het Wekelijks Nieuws (1946-1990) | 1953 | | pagina 8