H. Januari Februari M ca ca rf lull Augustus September October November December HET WEKELIJKS NIEUWSZaterdag 8 Jan. 1953. Blz. 9. et schrikkeljaar met zijn 366 dagen is ten einde. De dag die 1952 méér toebedeeld kreeg in de kalender, in vergelijking met zijn onmiddellijke buren, heeft zijn kortemaand met 24 uren verlengd, maar dat is dan ook alles wat er volgens de kalender als abnormaal vast te stellen valt. In het jaar dat voorbij is, zijn hoogten en laagten geweest, blijde en droevige ogenblikken, leder week hebben uHj dat al les in ons blad voor U, beste lezer, aangetekend. Thans wor den de boeken afgesloten en wordt een lijn getrokken onder deze 366 dagen. Wij maakten voor U een samenvatting van alles wat er gebeurde in 1952. Elders in dit nummer staan het Politiek Spiegelbeeld van 1952 en de Rampen en Ongevallen ver meld en is er een samenvatting van het Sportgebeuren. Hier onder echter is het een bonte wereld, losse grepen uit het oude jaar, met zijn hoogten en laagten, met zijn blijdschap en droefheid. De Koninklijke Verloofden, Prinses Joséphlne-Charlotte en ErfgToofhertog Jan van Luxemburg. 4- 11 - 13 - 14- 4- 6- 7- 15 17- Kunstschilder Constant Perme- ke te Oostende overleden. De Franse Generaal de Lattre de Tassigny, hoge commissaris voor Indo-China, overleden. Duivenliefhebbers van Pope- ringe vierden het 100-jarig be staan der Verbroedering Stichtingsvergadering te Diks- muide van de vereniging tot bestrijding der Werkloosheid. Leon Borstlap uit Watou snijdt zijn 14-jarige zoon Ge rard de keel over en pocgt zelf moord te plegen. Koning George VI van Enge land overleden. De misdadige Dr Rinchaxd tot levenslange dwangarbeid ver oordeeld, zijn medeplichtigen tot zware gevangenisstraffen verwezen. Koning George VI van Enge land bijgezet in de Windsor- kapel. Mgr Bigirumwami als eerste Congolese Bisschop, benoemd tot Apostolisch Vicaris van Nyundo. 23 - 25 - De eerste 30 Volkswagens door Vlaanderen te Hildesheim aan Oostpriesterhulp overhan digd. Hooglede in feest bij de erken ning van de aloude rederijkers kamer Op dKoogde groeyt den Olyvboom». De Roeselaarse brandstichtster, Margriet Wyckhuyse, tot 6 ja ren hechtenis veroordeeld. 1 - De traditie wil op deze dag een Aprilvis, die was er ook en werd te Nieuwpoort gevangen bij middel van de Electrokorre Landbouwer Achiel Norreel uit Zonnebeke in zijn bed met 2 geweerschoten afgemaakt Zijn vrouw aangehouden onder ver denking van moord. De 22° Handelsfoor in de Ieperse Lakenhalle geopend. Handelsfoor van de Midden stand te Diksmuide geopend. Nauwkeurig bodemonderzoek te Kaaskerke voor de wederop bouw van de IJzertoren. 10- 12 - 17- 1 - Gouden Kroningsjubileum van O. L. Vrouw van Dadlzele door gans Vlaanderen luisterrijk ge vierd. 4 - Roofoverval bij klare dag in hofstede te Gistel waarbij 52.000 fr. werd buitgemaakt. 5 - H. Bloedprocessie te Brugge, die tuinduizenden toeschou wers aanlokte. 8 - Wenceslas Coberger, de droog- legger der Moeren, te Veurne herdacht door het Comité Flamand de France 9 - Eerste-steenlegging van Re- gentenschool in het St-Jozefs- instituut te Torhout. 10 - Z. Exc. Mgr Lamiroy, Bisschop van Brugge, overleden. 24 - Blijde Intrede van Koning Boudewijn te Antwerpen. 26 - Z. E. P. Rutten, baanbreker der Christelijke Sociale ge dachte, te Brussel overleden. 28 - De pianist - virtuoos Brouw Frans uit Izegem, behaalt de vierde prijs in de Koningin Elisabeth-prijskamp te Brussel. 31 - Valsmuntersbende ontmaskerd te Wervik. 1 - Daders van postovervallen te Diksmuide en Ninove met dwangarbeid gestraft. 7 - Stoffelijk overschot van Broe der Isidoor naar Praalgraf te Kortrijk overgebracht. 12 - Kardinaal von Faulhaber, als Aartsbisschop van München en Freising, overleden. 14 - Hoogeerwaarde Kan. Van der Meersch, Vicaris Generaal van het Bisdom Brugge, op 84-ja- rige leeftijd overleden. 15 - Opening der Handelsfoor te Wervik. 22 - 24* Provinciaal Congres der Grote Gezinnen te Wervik. 27 - Moerman en Vermandei, kop stukken der bende van de Gouden Emmer te Diksmui de, krijgen in totaal 57 en 47 jaar gevangenisstraf. 29 - Hooglede tijdens grote feesten aan het H. Hart toegewijd. 6 - Grootse Gulden Sporenfeesten te Kortrijk ingezet. 12 - Beeckmans, Mulder en con- soorten streng gestraft met straffen tot 20 Jaar dwangar beid. 20 - Plechtige Jubelviering der Ko ninklijke Katholieke Harmonie Ste Cecilia te Poperfnge. - Zilveren Jubelfeest der West vlaamss Boerenjeugd te Roe selare. 21 - Zomerfeest voor de Midden stand van de Westhoek te Kemmel. 31 - Z. Exc. Mgr De Smedt, Hulp bisschop van Mechelen, tot Bisschop van Brugge benoemd. 2-Nationaal huldebetoon aan Ko ning Albert en aan de helden van de IJzer te Nieuwpoort. 10 - Het derde garnaalfeest met luister gevierd te Oostduin- kerke. 11 - De Congolese Bisschop, Mgr Bigirumwami, op rondreis in ons land, bracht bezoek aan tehuis Onze Kinderente Rumbeke. 15 - Standbeeld van Mgr Roelens te Ardooie onthuld in bijzijn van geestelijke en wereldlijke hoogwaardigheidsbekleders. 18 - Eerste paal geheid voor de grondvesten van de nieuwe IJzertoren. 24 - De 25° Ijzerbedevaart en eer stesteenlegging van de nieuwe IJzertoren. 31 -50-jarig bestaan van het A.C.V. Wervik met veel luister ge vierd. 7 - Plechtige aanstelling van Z. Exc. Mgr De Smedt tot 24' Bisschop van Brugge. - Mgr Kujur, Bisschop der Lie- vensmissie, te Moorslede gehul digd en tot ere-burger der ge meente benoemd. 9 - De Katholieke Pers door de nieuwe Bisschop in het bis schoppelijk Palels ontvangen. 14 - Provinciaal Congres van het N.C.M.V. te Roeselare ln aan wezigheid van Brugge's nieuwe Bisschop. - Eerste Herderlijke Brief van Z. Exc. Mgr De Smedt aan zijn diocesanen. De Kerkvorst be klemtoont hierin de betekenis der Naastenliefde 28 - 50-jarig Priesterjubileum van Z. E. H. Deken Vroman te Me nen met luister gevierd. 29 - Z. E. H. Kan. De Keyser, Be stuurder der Wijsbegeerte aan het Klein Seminarie te Roe selare, benoemd tot Vicaris- Generaal van het Bisdom. - Terzelfdertijd warden de ZZ. EE. HH. Duforret en Van Be- sien tot Kanunnik benoemd. 1 - Plechtige wijding van de nieu we St-Jozefskerk te Roeselare door Z. Exc. Mgr De Smedt. 4 - Opening der derde Jaarbeurs van Midden-Vlaanderen in de Roeselaarse Foorhalle. 5 - Het 30-jarig bestaan der afde ling Roeselare van de Bond der Kroostrijke Gezinnen herdacht. 10 - Oudheidkundige vondst te Nieuwpoort bracht gouden en zilveren muntstukken uit de 15° en 16" eeuw aan het licht. 19 - De Schoolhoeve Ten Bogaer- dete Koksijde plechtig inge wijd door Mgr De Smedt. 3 - Vierde jaarlijkse studiedag van C.O.V.-Westvlaanderen te Roe selare. 7 - Verloving van Prinses Josephi ne-Charlotte met Erfgroother- tog Jan van Luxemburg bekend gemaakt. 15-16 - Wintercongres der Kroost rijke Gezinnen in het teken van de echte familiale politiek. 22 - Z. Exc. Mgr Six, Apostolisch Vicaris van Leopoldistad, over leden. - Provinciale cultuurdagen, in het teken van het muziekleven in Westvlaanderen, te Brugge geopend. 1 - 50-jarig Jubileum der Bóeren- gilde van Poperlnge. 3 - Het stropersdrama van Oost- duinkerke, waarbij Jachtwach ter Legein vermoord werd, on verwacht opgehelderd door de aanhouding van C. Anseeuw, die gedeeltelijk bekentenissen aflegde. 6 - Eerste-steenlegging der nieuws St-Nioolaaskerk te Oostduin- kerke door Z. Exc. Mgr De Smedt, Bisschop van Brugge. 10 - Ontreddering van het verkeer en... eleotricteitsdistributie ten gevolge van de ij zei. 14 - Herderlijk schrijven der Bel gische Bisschoppen over het fllmprobleem. Belangrijke aan wijzingen voor cinema-uitbaters en -bezoekers. 25 - Z. Exc. Mgr De Smedt, Bis schop van Brugge, richtte o' Kerstnacht een ontroerend boodschap tot zijn diocesane langs zender Kortrijk. 4-3-52. Leon Borstlap, die rijn kind vermoordde te Watou en poog de zelfmoord te plegen, terwijl hij, uitgeput door bloedverlies en gans teneergeslagen, op verzorging wachtte. Het Koninklijk Gezin van Engeland. Op dezelfde foto riet men Ko ning George VI, die dit Jaar overleed, en Koningin Elisabeth, die haar vader op de troon opvolgde. Het Bisdom Brugge verloor rijn Kerkvorst, Z. Exc. Mgr Lamiroy. Hier enkele opnam n uit de ontroerende plechtigheid, die door 's lands vooraanstaanden werd bijgewoond, 6-9-52. Brugge kreeg een nieuwe Bisschop. Z. Exc. Mgr De Smedt werd plechtig aangesteld te midden van zijn jubelende diocesanen, Enkele opnamen uit de Jubelviering der Kroning van O. L. Vrouw van Dadizcle. 6-7-52. Op geestdriftige wijze werd te Kortrijk de 650" verjaring gevierd van de Slag der Gulden Sporen. Hier een foto van de eerste opvoering van het GuldensporenspeL 4-3-52. Vlaanderen beantwoordde de oproep van Oostpriesterhulp en schonk edelmoedig. Te Hildersheim, in Duitsland, werden de eerste Volkswagens gewijd, die Vlaanderen schonk aan de Herders der Duitse diaspora. 2-4-52. Van op heel korte afstand werd landbouwer Achlel Morreel te Zonnebeke ln zijn bed doodgeschoten. Een vensterraam werd op geschoven om aan een manslag van buitenuit te doen geloven. De echtgenote van het slachtoffer, blijft nog steeds aangehouden onder verdenking van deze gruwelijke moord. 9-5-52. In het St-Jozefslnstltuut te Torhout, werd een Regenten- school opgericht. Hier een paar beelden van de eerste steenlegging, die gedaan werd door Z. Exc. Ridder P. van Outryve d'Ydewalle, Gouverneur van Westvlaanderen. De blauwe wimpel, trofee voor het passagiersschip dat in de kortste tijd de Atlantische Oceaan rfvervaart, verwisselde dit Jaar van eige naar en werd veroverd door het nieuw Amerikaans passagiersschip United States Dit schip deed de overtocht ln 3 dagen, 10 uren en 40 minuten. Aldus werd het record van de Queen Elisabethmet 10 uren verbeterd. 18-8-52. Vlaanderens IJzertoren zal herrijzen. De werkzaamheden tot het slaan van grondvesten werden aangevat en maandenlang drëunde de grond onder het gestamp der machine die de pijlers in de ijzervlakte heide. mminmHmnmnnNnnmnfti

Het Wekelijks Nieuws (1946-1990) | 1953 | | pagina 9