VOOR POPERINGE EN IEPER 12 10 Die Ster leidt ons op de veilige boon W Wat zal 1953 worden Laat Gods wagen bollen De Hervorming van de Ziekteverzekering Sergeant-Piloot Robert Verwaerde uit Vlamertinge kreeg in Amerika zijn straaljager-opleiding KATHOLIEK WEEKBLAD VOOR POPERINGE - IEPER - WERVIK EN OMSTREKEN ONZE 3 UITGAVEN: Bladzijden PRIJS 3 Frank ZATERDAG JANUARI 1953 De Ouderdoms pensioenen BUITENLANDS OVERZICHT Hieuwe Wet beoogt de gezondhouding der Ziekte- en EnvaSiditeitsverzekeringen OOSTPRIESTERHULP IN VOLLE WERKING Naar een nieuw nationaal lied? De korting op het spoor Een flink Piloot uit onze Westhoek H erkersraiss gst ©kesï s voor Kamerleden en Senatoren HOOFDBUREEL en REDACTIE: Poperinge Gasthuisstr. 19. Tel. 9. - Postcheckr. 47.63.60. PLAATSELIJKE BURELEN: Roeselare: J. VERRIEST-DEZEURE, St-Alfonsusstraat 12. - Tel. 1523. leper: P. BRAS-DEKLERCK, de Stuersatraat 4. - Tel. 445. Wervik: ROGER PECTOR, Leiestraat ÏL - Tel. Komen 491. Veurne: M. D'HERT, Noordstraat 14. Nieuwpoort: Drukkerij DUMON, Marktstraat. Verantwoordelijke Uitgever J. Santen. Gasthuisstraat 19. Poperinge HET WEKELIJKS NIEUWS POPERINGE en IEPER (met Wervik en randgemeenten). ROESELAR" (met Izegem-Menen en randgemeenten). KUSTSTREEK (Veurne-Nieuwpoort-Diksmuide en randgemeenten) 49' JAAR. N' 2. POSTABONNEMENT 1953: België (tot einde 1953) 138 tr. Andere landen 4 fr. p. week Aangesloten bij het Verbond der Belgische Periodieke Pers. E zitten nog ln de ge zonde warme Kerst mis - atmosfeer. Zeg mij nu maar dat de koude wind rond uw oren speelt, dat uw neus van de koude weet, dat ge de kachel op zoekt omdat het volop winter is, omdat het vriest en alles winter- vast en winterhard geworden is. Wat zou het wel zijn zonder die... warme Kerstmis-atmosfeer? Kerst dag komt in 't putje van de win ter; en van stal en kribbe gaat er warmte uit; en evenzeer van Der tiendag. Hebt ge Dertienavond niet ge vierd thuis? Zo niet, 't is jammer! Brengt maar de oude traditie weer in ere. Die traditie jaagt de zonde uit uw huis. Ik weet het wel, er zijn wel mensen die verveeld zijn met die oude gebruiken. Dat is niet... modern genoeg, 't Is te zeg gen die oude gebruiken hebben te veel betekenis en nu houdt men aan dingen die kop noch steert hebben, ledig zijn en dwaas. Nu houdt men van uithuizigheid, van gerucht en zotte muziek. Hoe kan men zich ook thuis amuseren als er in huis maar een radio of een pick-up staat en geen kinderstem men klinken. Kerstdag en Dertienavond schep pen in huis warmte, ook in 't put.ie van de winter. En een warmte die zo deugddoend is, die bijblijft, die ge niet meten kunt met de thermo meter; en die ge toch zo nodig hebt. Die Kerstkring eindigt Maaiir dag met verkoren of verloren Maandag, 't Zullen niet alleen de vlasserszijn die zullen vieren, maar op de hoeve en in huis zal die Maandag worden herdacht. Dan mag het verder winteren tot O. L. Vrouw Lichtmis, dag die al weer de nodige warmte meebrengt om 't restje van een barre winter uit te zien. Al die dagen waren vroeger... familiedagen, 't Mocht buiten doen wat het wilde, binnen huis, in de huiskring was het goed, was er een milde, een warme ge moedsstemming. Men zorge er voor die aloude gebruiken weer in te brengen waar ze verdwenen. Daar zullen ze... ultra-modern zijn. Waar ze bleven, zal men geen goud ruilen voor blik en lood. Zijn er Drie Koningenstoeten uit gegaan? Missiestoeten? Ik heb de indruk dat die in verval zijn. Ver ouderd? Ik geloof bet niet. Zijn ze er niet meer nodig? Dat geloof ik alleszins niet. Ge weet dat onze Mgr Cardljn wie kent hem niet? voor 't ogenblik in India ver toeft. Vertoeven? 't Is te zeggen, hij is op... ontdekkingsreis. Zo is hij, op 't ogenblik te Ma dras. En hij heeft ontdekt! India met zijn honderden millloenen in woners! Land van oude weelde en van moderne miserie. Millioerren kinderen moeten gered, millioenen jongeren moeten gered, millioenen zieken moeten verzorgd, 't gaat er al bij... millioenen. En wie zal red den?... Amerika? We weten ge noeg dat er... dollars nodig zijn, al brachten de sterrestoeten maar Belgische franken op. Maar daar zijn zendelingen nodig, missiezus ters, ziekenverpleegsters, enz. En die sterrestoeten hielden de missie gedachte levendig en wakker. En 't is in India alleen niet dat er millioenen wachten op het licht van de ster van Bethlehem! Lag er te veel sneeuw dees jaar, was het te koud? Of is de sterre- vent, die ieder jaar zijn ronde deed op onze parochie, te oud geworden, of is het Kindje Jezus om de oude man en zijn ster gekomen, lijk o. m. Suske Wiet van Timmermans? Ik weet het niet. Maar ik zelf en de hele parochie hebben Iets gemist dit jaar. Ja wel, de dompelaar deed 't om een... borrel of drinkgeld; hij wist niet dat hij bij sommigen, die 't vertikken naar de krib in de kerk te gaan, de herinnering wak ker hield aan 't Kerstmysterie. We leven in een tijd van sterren! De filmsterren zijn zo talrijk ge worden als de sterren uit de melk weg. Ge kent toch wel de melk weg, dat stuk firmament waar het krioelt van kleine sterren? Immers hoe meer filmsterren hoe kleiner ze ook worden! Leest ge een ver slag over een... voetbalmatch, ge leest ook wie de ster was op het veld. Er is geen tak in de sport of er zijn sterren! Zijn er ergens kunstenaars, ge wordt er over in gelicht of hun ster aan 't rijzen of aan 't dalen is. Op alle gebied zijn er sterren, dwaalsterren en steertsterren. 't Jammerste is wel dat er zovelen zijn die met niets anders bekommerd zijn dan met die sterren. Ook Hitiers ster rees en... verdween. Hoevelen lieten zich misleiden door die dwaalster. Sta- lins ster rees, rees en blijft schit teren... bloedrood! Zovelen zijn be dwelmd door de glans van die ster; zovelen zoeken hun heil bij die ster; lopen verdwaald bij de banen van die ster. Wanneer zal die ster dalen en verdwijnen? Dalen en verdwij nen zal ze. dat zijn we zeker... Al leen de ster van Bethlehem be houdt haar glans en glorie; alleen die ster verdooft niet. Dat zijn we zeker, maar denken wij er genoeg aan? In de laatste weken vooral kon den we lezen hoe 't verliep met ve!e groten die hadden geloofd in die bloedro.ie ster... Uitgezuiverd! En dia uitzuivering duurt voort. En toch hadden die vooraanstaanden heel hun leven, heel hun bedrij vigheid in dienst gesteld van dat goddeloos, p!at-materialistisch com munisme. Ligt er op onze doden, op ons le ven, op de daad van iedere dag een beetje glans van de ster van Beth lehem? Kunnen wij niet, zoals dis propagandisten van de duisternis, de glorie ronddragen van de ster die haar licht uitstortte boven de krib? Leven in de glans van dat licht. Anderen late.n leven in die glans. Anderen leren laven in die glans, door ons eigen voorbeeld, en de ze kerheid diep in ons dragen dat slechts die ster de baan wijst die veilig is en alle sterren, die rijzen mogen en dalen, dwaalsterren zijn die ons en anderen naar de... af grond leiden. De ster van Bethlehem lelde ons nog, in die tweede helft van de 20" eeuw... Die ster zakt niet, die ster blijft staan tot het einde van de tijden! PÊ VLAMYNCK. Verhoging van 1 Januari af. In het Staatsblad van 1 Ja nuari is de wet inzake ouder domspensioenen verschenen. Het Ministerie van Arbeid en Sociale Voorzorg deelt in dit verband mede: De wet van 29 December 1952 waarbij voor de arbeiders en voor de werkgevers een verho ging van het aandeel in de bij dragen voor maatschappelijke zekerheid voorzien wordt, be stemd tot financiering van het aanvullend ouderdoms- en overlevingspensioen laat toe ditzelfde van 1 Januari 1953 af te verhogen. Het Ministerie van Arbeid en Sociale Voorzorg heeft onmiddellijk de nodige schikkingen getroffen ten ein de zonder uitstel de toekenning van dit voordeel te verzekeren. Er wordt voorzien dat de uit kering der aanvullende verho ging op basis der nieuwe be dragen van de maand Februari af met terugwerkende kracht tot I Januari 1953 zal kunnen geschieden. Het jaarlijks be drag van het ouderdomspen sioen zal dusdanig voor een gehuwd arbeider van 25.000 op 26.000 fr. gebracht worden en van 16.600 op 17.300 voor de andere gerechtigden. Het be drag van het weduwenpensioen zal eveneens op evenredige wij ze verhoogd worden. Europa en HET ONDERHOUD EISENHOWER-CHURCHILL De Britse premier is dus met de «Oueen Marys te New-York aan gekomen om de nieuw-verkozen president der Verenigde Staten te ontmoeten. Deze reis, die enige weken in beslag zal nemen, is voor beide landen en ook voor de rest van de wereld van het al lergrootste belang. Het is van belang in de eerste plaats omdat het de politiek die door de regering Eisenhower zal gevoerd worden, en die thans uit gestippeld wordt, ernstig kan be ïnvloeden. En het is ook van belang omdat het niet uitgesloten is dat dit be zoek de aanloop is tot een ver wezenlijking waarvan Churchill sedert jaren droomt, nl. de uiterst intieme samenwerking tussen de twee Angelsaksische landen, of, zoals Churchill het zegt: tussen de Engelssprekende volkeren. Öp het ogenblik dat wij deze kroniek moeten schrijven hebben de beide staatslieden mekaar reeds tweemaal ontmoet en de algemene indruk is dat men vrij goed op schiet. Ernstige moeilijkheden kunnen trouwens niet oprijzen, aangezien de besprekingen niet voor doel hebben een wel bepaald In het huidig maatschappelijk bestel neemt de Minister van Arbeid en Sociale Voorzorg een heel delicate en tevens gewichtige plaats ln. Niet alleen staat hij voortdurend met de pleister van de werkloosheid aan het been, maar daarbij moet hij bestendig als bemiddelaar in de sociale conflicten tussenkomen, meestal uitgelokt door een oppositie die langs deze weg haar druk op de homogene C.V.P.-regering wil kracht bijzetten. Een andere nachtmerrieis de Maatschappelijke Zekerheid, met daarin in dè eerste plaats de ongezonde toestand van sommige verzekeringsorganismen. Men heeft het de Minister somwijlen wel tot een verwijt ge maakt dat hij de verslagen van de Commissarissen voor de Hervor ming der Maatschappelijke Zekerheid, de HH. Fuss en Leen, zonder gevolg in zijn burelen liet rusten. Dhr Van den Daele verloor echter zijn tijd niet. Aan de hand van deze onderzoeken, en geieerd door de ellendige toestand waarin voor enkele maanden de meeste Socialis tische Ziekenkassen verkeerden, bereidde hij een wet voor, die de gezondmaking van deze sector voor ogen had. Deze wet is op 31 De cember 1952 verschenen. de Angelsaksische Wereld overwinnen vooraleer het zover kan komen; maar het was in alle geval goed dat Churchill er met Eisenhower ging over praten. Ook al zullen er kleine twistpun- Wat zal 1953 worden? De vraag stellen is ze feitelijk beantwoorden: het nieuwe jaar wordt inderdaad slechts wat we er zelf van helpen maken. En, als dit waar is op net plan van ons eigen gezinsleven, dan is het er niet minder waar op het niveau van de binnenlandse politiek. Van politiek gesproken: zal 1953 ons verkiezingen brengen? Het is ten blijven, toch mag reeds aange- de vraag, die de oppositiekringen nomen worden dat de Brits-Ame- in de eerste plaats bezig houdt, maar die toch ook in de christelij ke milieu's wel eens onder de man tel naar voren geschoven wordt. En niet zelden hoort men zo ver- DHR RENÉ MAYER slaagde er in een nieuwe Franse regering te vormen. Zoals de meeste wetten is dit Nieuwjaarsgeschenk tamelijk uitge breid en op het eerste zicht min bevattelijk voor het gewone volk. Dit is echter maar schijn. De wet bevat ongeveer 100 artikelen, waar van veruit de meeste echter maar voor de inwendige orde van de zie kenkassen bestemd zijn. Er wordt er in vastgesteld wie er van de zor gen kan genieten en op welke mid delen de kassen aan hun speciën moeten komen. Andere artikels nog, gaan over de oprichting van een nieuw nationaal en een vast comité, enz. enz. Het geheel komt echter practisch voor de verzekerden hier op neer: de mutualiteiten krijgen heel wat meer verantwoordelijk heid. Zij zullen er zelf moeten voor zorgen dat hun geldelijk beheer ge zond blijft. Hiertoe worden hun zelfde toelagen en inkomstenmid- In de Kerstnacht reden we met een eivolle Volkswagen over de autobaan van Keulen naar Frank fort. We hadden slechts de nacht om te rijden, daar we 's ander daags het Kerstfeest wensten door te brengen in onze Westvlaamse kapelwagen Karei de Goede, ergens op vijf kilometer van het IJzeren Gordijn. Wij kunnen hier in Vlaanderen niet indenken hoe een zaam een. Kerstnacht in Duitsland is: de steden zijn vanaf zeven uur totaal verlaten, geen enkele wagen op de wegen, slechts in de centra een verlaten verlichte Kerstboom. Rap konden we rijden, want we hadden het ganse grote land voor ons alleen... tot we op de autobaan kwamen. Bij iedere Tankstelle cn bij iedere aansluiting staan enkelen die wanhopig de hand omhoog houden en te midden van de hei lige nacht een wagen pogen tegen te houden om mee te reizen. Op Kerstnacht 12 uur, hebben we samen in de wagen de rozen krans gebeden voor al die veriate nen en miseriemensen, naar wie we reden: dat Was onze Kerst gevonden en ze had zo graag, zó graag de Kerstnacht met haar fa milie in de buurt van Mannheim gevierd. En nu is het reeds Kerst nacht Ze stond alleen langs de weg en niemand had haar meegenomen. Ook de rijke heer niet, aan wie ze het bij de Tankstelle gevraagd had en die met zijn vrouw en zijn zoon skilopen ging in het Vogeslgebirne. Niemand had haar meegenomen, zoals ze nog nimmer door iemand was geholpen geworden, zei ze. Ze was vluchtelinge uit Silezie en voor het eerst sinds jaren had ze wat geld verdiend in Essen. Dat kon ze toch niet aam de trein ge ven, ze wilde het aan moeder ge ven... Ze weende. We wachten nog even, maar er kwam geen auto meer. In de Tankstelle hoorden we een nachtmisuitzending over de radio. We gaven haar wat we had den, een pak chocolade of zo. en we reden door. In onze herberg was ook geen plaats meer! Om vijf uur in de morgen kwa- nacht! Pas waren we klaar of op- men we op enkele kilometers van nieuw zagen we in het licht van onze schijnwerpers een eenzame vrouw met een kleine handkoffer, die haar hand opstak. Ze stond er alleen voor het groot verlicht plak kaat van Limbu/rg, en omdat, het nu de Heilige Nacht was. hebben we halt gehouden. We hadden geen hokje meer vrij in onze wagen en toch hielden we stil naast haar! Ze lachte zo blij, maar wanneer ze zag dat er geen plaats meer was, ging ze huilen. Ze was in de na middag vertrokken te Essen, waar het IJzeren Gordijn te Bebra, waarover in de dagbladen de laat ste dagen heel wat geschreven werd. Voor we het klooster en de nieuwe kerk hadden gevonden, za gen we op het grote plein bij de verlichte Kerstboom, de West vlaamse kapelwagen. De jonge ar chitect, die met ons mee was en de wagen had ontworpen, zag hem het eerst: hij riep het uit van vreugde. Vooraleer we verder naar het klooster zochten in de nacht, zijn ze sinds twee maanden arbeid had we naar de wagen geweest. De De Westvlaamse kapelwagen, klaar voor de start om aa» deonthecm- «kn de Mijde beojj^feap te brgngen, bouwmeester van de wagen was ook met ons mee: oordeelkundig ging hij om de wagen heen en stelde vast dat cr reeds een glas raampje gebroken was en dat er reeds een deuk in de bekleding was, want vier maanden lang had de wagen reeds verbazende ritten gemaakt door de meest verlaten streken van Ober-Hessen en aan de rand van het Tliiiringer-Wald. Om vijf uur in de morgen gingen we dan slapen, want 's anderen daags wachtte ons nog 'n drukke dag. 's Anderendaags bolde de kapel wagen door de dorpen rond Bebra. Vijftien kilometer Noord, zestien kilometer Zuid: zijn werkgebied is bijna zo groot als Westvlaanderen. Wat al 'herrie bij de bevolking als de wagen het dorp binnen reed! Iedereen kwam zien naar die won derlijke wagen, die uitschuiven kan en plaats biedt voor zestig perso nen. waarboven de klokken dooi de micro's luiden. De Evangeli- schen op het dorp zullen wel ver baasd geweest zijn dat een West vlaamse priester de wagen bestuur de, want een Kraftwagcn besturen is in Duitsland aan zeer strenge wetten onderworpen. De verdrevenen zelf hadden er moed op: voor het eerst zagen ze dat ze de Evangelisten niet meer nodig hadden en dat het altaar een echt altaar was en de brand ramen Maria's beeld droegen, en dat vele mensen neg houden van hen, de veriatenen. Ze weenden zo dra de priester uit Westvlaanderen hen enkele woorden toesprak. Weerom had Gods wagen een wonder verricht, een van de vele die hij reeds uitrichtte voordien... Een van de vele... 's Anderendaags kwamen we in de streek van Wenings, waar de kapelwagen vier maanden lang had gewerkt. De wegen zijn er steil en I hobbelig, maar de ontwerper had voor een btzondere koppeling ge- zorgd, zodat de 7,5 ton van Gods wagen overal overheen kon. De wegen zijn uitzonderlijk gevaar lijk, maar Oostpriesterhulp bisdom Brugge, had een ervarc-n autovoer der meegestuurd, die overal de 2.50 meter brede wagen doorheen bracht. Als wij er aankwamen, kwam Pfarrer May precies terug met zijn moto van een lange tocht: hij zag eruit als een Korcastrijder met een extra winterpak. Er lag sneeuw, maar Pfarrer May vreesde de sneeuw niet. Hij lachte, cn ont roerd drukte hij ons de hand. In mijn kamertje bewaar ik mijn God zei hij. In de hoek was een tabernakel en spontaan doofde iemand zijn sigaret. delen voorbehouden als voorheen. Zij zullen echter zelf hun bud jet moeten opmaken, rekening houden de met een reglementering die vaststelt welke zorgen MOETEN, en welke er MOGEN vergoed worden, zonder dat hiervoor verplichting bestaat. Met andere woorden, er zal geen enkele mutualiteit nog kun nen geldgebrek voorwenden. Een tekort zal een gevolg zijn van wan beheer. DE PRIORITAIRE ZORGEN Artikel 53 stelt vast welke zorgen er MOETEN vergoed worden, deze worden PRIORITAIRE ZORGEN genoemd. Dit artikel luidt als volgt: De verzekeringsorganismen zijn er toé gehouden inzake gezond heidszorgen, aan de verplicht ver zekerde leden alsmede aan de leden van hun gezin, de volgende pres taties toe te kennen: a) de belangrijke heelkundige be werkingen, alsook de anaesthesie met betrekking op deze bewerkin gen; b) de zorgen bij bevalling; c) de ziekenhuisverpleging voor behandeling met een mimmumduur van acht dagen, alsook de zieken- huisverpleging vereist wegens de heelkundige bewerkingen onder let ter a) bedoeld en wegens de ziek ten bedoeld onder letter d) van dit artikel; d) de behandeling van de gees tesziekten, de kanker, de tubercu- loze, de lupus inbegrepen en de kin derverlamming; e) de levering van sommige or- thopaedische apparaten en prothe sen; f) sommige radiologische onder zoekingen en sommige radio- en ra- diumtherapeutische technische be handelingen, welke door een spe cialist dienen gedaan; g) sommige neuropsychiatrische zorgen; h) sommige laboratorium-onder zoekingen. De wijze waarop deze zorgen zul len vergoed worden, zal nader door officiële barema's worden bepaald. DE NIET-PRIO RIT AIRE ZORGEN Benevens bovenstaande reeks, MOGEN de mutualiteiten sommige zorgen vergoeden. Zij dienen dit evenwel te doen in het kader van hun budjet, met dien verstande, dat werd uitgerekend, dat voor deze categorie van zorgen ongeveer 40 van de hulpmiddelen zal kunnen aangewend worden. Deze tweede reeks worden NIET-PRIORITAI- RE ZORGEN genoemd en omvat: (Zie vervolg blz. 2) akkoord op het papier te zetten, maar eerder gedacht werd aan een reeks samenspraken om mekaars standpunt over een hele boel pro blemen eens te horen. Het feit alleen trouwens dat Churchill practisch zonder mede werkers of experten op reis ge trokken is, is een bewijs op zich zelf dat het om algemene politieke opvattingen gaat en om infor matie. Van meet af aan nu kan men zeggen dat het er vooral zal gaan over strategie en veiligheid, en dat Churchill minstens op dat punt de intieme samenwerking van beide landen zal trachten te verkrijgen zoals dit tijdens de jongste wereldoorlog het geval was. Over die strategie mag men aannemen dat Eisenhower en Churchill het verregaande eens zijnImmers, toen hij in zijn eer ste persconferentie in de nieuwe wereld verklaarde dat het zwaar tepunt van de wereldcrisis niet in Korea ligt maar langs het IJzeren Gordijn in Europa, dan bedoelde hij .niet het Koreaans conflict te minimiseren, maar het te plaatsen in het meer algemene kader van de strüd tegen het communisme. En het valt dan op dat Forster Dulles, Eisenhowers toekomstige minister van Buitenlandse Zaken, precies hetzelfde heeft verklaard. Anderzijds weet men dat Eisen hower niet in het minst geneigd is de Amerikaanse divisies te laten verloren lopen in de onmetelijke Aziatische ruimten, maar dat de nieuwe president hoopt dat de vrije Aziatische volkeren weldra zullen in staat zijn op eigen kracht te weerstaan aan de com munistische aanvallen. Als Churchill dan zei dat hij te gen een uitbreiding van de oorlog in het Verre Oosten gekant rvas, dan mag men verstaan dat hij ak koord is met Eisenhowers plan betreffende een voorjaars bliksem- offensief en dat hij tevens meent dat de Westerse troepen zoveel mogelijk moeten vrij gemaakt worden om een zeer sterke en zeer beweeglijke hamer te worden die met volle geweld kan toeslaan, overal waar een nieuwe aanval mocht gepleegd worden. Ten slotte lijdt het voor nie mand twiifel dat de opvattingen van beide staatslieden omtrent het nrondprincipe van de strategie ak koord gaan: naast het strategisch luchtcommando moet er een stra tegisch landcommando komen op dat de operaties van een gebeur- lijke volgende oorlog er als volgt j zouden uitzien: een stel troepen die als schokbrelcers de vijande- lijke aanval zouden afweren en vasthouden, terwijl de tactische en strategische luchtmacht systhe- matisch alle industriële, ravitail- lerings- en militaire centra zou vernietigen. Het is dan ook zeer handig van wege Churchill vooral met die za ken te beginnen waarin hij het zo ongeveer perfect eens is met Eisenhower. Dit moet zeker ver trouwen scheppen en de kansen op een volledig partnership sterk doen stijgen. En alhoewel de Britten zeer ge voelig zijn, bv. voor wat met de Britse Kroonkolonie Hong-Kong zou gebeuren bij een overrompe- linn door Rood-China, toch zijn wij r-eneigd aan te nemen dat En geland het Amerikaans standpunt zou bijtreden dat Hong-Kong neen oorlog tegen China waard is, als hij bv. maar een absoluut volledi ge militaire coöperatie verkrijgt, met inbegrip van de uitwisseling van at.oomdocumentatie. Of het volledig partnership er zal komen moet worden afge wacht. In de States zijn er im- m.ers nog heel wat moeilijkheden, hindernissen en tegenstand te rikaanse samenwerking inniger zal worden en dat Moskou eens te meer zal moeten vaststellen dat het een van zijn eerste doel stellingen niet kan verwezenlijken nl. de Verenigde Staten en Enge land van elkaar vervreemden. EUROPA trouwelijk zeggen naar mijn ge dacht, zullen ze de verkiezingen toch niet kunnen ontwijken in 1953 Natuurlijk, als iedereen, zelfs in het C.V.P.-kamp bij voor Op het ogenblik dat twee staats- i baat ervan overtuigd is, dat een lieden het te New-York hebben kamerontbinding, door de oppositie over de samenwerking tussen dc afgedwongen, door de meerder- Engelssprekende volkeren, komen de Vrije Europeanen te Straats burg opnieuw bijeen om, in alle Europese talen, over Europese sa menwerking te praten. De Raad, van Europa, de Euro pese Beweging, de Commissie Ad Hoc van het Schumanplan. Allen zullen weer hun duit in het zakje doen. De Commissie Ad Hoc van de Staal- en Steenkolenpool heeft reeds een ontwerp van grondwet voor het kleine Europa der zes uitgewerkt. Dit zal nu ongetwij feld door de betrokken regerin gen besproken worden, en ook door de Raad van Europa. (Zie vervolg blz. 2) In de kabinetsraad van Vrijdag 2 Januari werd de plaat afgedraaid, die de tekst en de muziek weergaf van het nieuw nationaal lied, in Franse en Nederlandse tekst, zoals deze door een speciale commissie waren opgesteld geworden. De Bra- banponne bestaat sinds 1830 ten tij de der Brabantse Omwenteling en de tekst is van de hand van Jenne- val. In 1860 werd een Vlaamse tekst geschreven door Rogiers. Deze tekst past nochtans niet helemaal bij de muziek, waarvan de melodie iedere strofe moet gewijzigd worden. Se dert 1920 hield men zich herhaalde lijk met het vraagstuk bezig maar men kwam nooit tot een gewenste oplossing. Thans schijnt er een einde te komen aan de lijdens weg van ons nationaal lied. De speciale commissie in 1951 aange duid legt een nieuwe melodische versie voor die aansluit bij de vier de strofe van Rogiers. De Franse tekst werd aangepast door dhr Christophe en de Nederlandse tekst van dhr Herreman werd door de commissie aangenomen. Hier volgt de Nederlandse tekst: «U brengen wij onze liefd' en ons [vertrouwen O dierbaar volk, o dierbaar land. De vaad'ren trouw, zullen wij de [toekomst bouwen; In vreugd' en nood is ons hart U [verpand. Groei en bloei, tot heil der geslach ten! Wij reiken elkaar de broederhand En wijden de vrome gedachten Aan Vrijheid, Vorst en Vaderland heidspartij niet kan ontweken wor den, dan komt die ontbinding er ook. Het eigenaardige is echter, dat feitelijk geen enkele C.V.P.-er de nieuwe verkiezingen wenst wan neer ze toch voorzien worden, dan is het wellicht in de eerste plaats omdat de mensen ten onzent zowat ervaring hebben opgedaan in de laatste jarpn, en zè zich afvragen hoe de C.V.P. een georchestreerde campagne van de socialisten en de liberalen samen zou kunnen opvan gen en afwentelen. Nochtans zijn de verkiezingen in 1952 niet gewenst, noch voor de C.V.P. en zeker niet voor het land. Het is inderdaad de eerste maal sinds vele jaren, dat in ons land nog eens één enkele partij alleen de regeringsverantwoordelijkheid draagt, en daarmee zijn we in fei te terug on de normale wegen van ons parlementair democratisch stelsel. Tot nog toe heeft de po litieke constellatie van België de samenstelling van coalitie-regerin gen vereist, maar dat was een noodzakelijk kwaad, dat uit de aard der zaak gemakkelijk aanlei ding tot kamerontbinding kan ge ven, wanneer de samenstellende meerderheidsgroepen niet meer met mekaar over de baan kunnen, om ideologische of programmatische redenen. Zolang evenwel een meer derheid bliift bestaan en dat hangt alleen af van de C.V.P. zelf, en in genendele van de oppositie is er niets dat een kamerontbin ding zou kunnen rechtvaardigen. Wat het nieuwe jaar voor België kan brengen ligt ook op andere terreinen dan dat van de zuivere partijpolitiek. Er is in de eerste plaats het sociale terrein. In de voorbije maanden werd door het parlement de wet op de bedrijfs- of boekhoudingsrevisoren onder handen genomen. De Senaat heeft, met de kalme bezadigdheid de Hove Vergadering waardig, de demagogi sche elementen uit deze wet ge licht. zodat alles laat voorzien, dat in )°53 dit aspect van de striic- f.mirhervorm'""en van kracht zal kunnen worden, en daarbij een De ouderdomsgrens voor kinde ren gediend voor het halve tarief op de spoorwegen, die in 1949 op 16 jaar was gebracht, is met in gang van 1 Januari op 10 jaar te ruggebracht. pijler mee zal aanbrengen voor de tot standkoming van de sociale vrede, eerder dan een vesting te zijn in de verdere uitbouw van de klassenstrijd. Aan de andere kant zal de Be- drijfsraad voor Textiel in het begin van het jaar eveneens van wal ste ken, wellicht gevolgd door bedrijfs- raden voor andere sectoren, zodat ook hier langzamerhand de struc tuurhervormingen tot een geheel uitgroeien. Wat echter het meest hoopvol stemt op het plan der sociale ver wezenlijkingen voor 1953 in België, is de stroming die wordt verwekt voor een intensifiëring der mense lijke verhoudingen binnen hei raam der onderneming. We staan inderdaad in ons land zover, dat de sociale verwezenlijkingen ge- sanctionneerd zijn door een heel indrukwekkend apparaat van wet ten en reglementen, maar het ge vaar hiervan is, dat het belangrijk ste de verhouding van mens tot mens, en de eerbied voor de per soon onder die overdonderende naperasserie en reglementeringen bedolven wordt, 't Doet meer dan sympathiek aan, dat het juist uit de hoek van de werkgevers is, dat de intensifiëring van de public relations het meest wordt aange moedigd, vooral dan onder het im puls van het sinds enkele maanden zeer actieve Comité voor de Ver dediging van de Vrij Private On derneming». Het is te hopen, dat de arbeidersorganisaties juist daar om niet van in den beginne arg wanend of afwijzend tegenover dé ze vernieuwing gaan staan, gelijk anderdeels de wens mag worden geopperd, dat de werkgevers hier van geen sentimentaüstisch gedoe zouden maken, dat hun de kans moet geven zich aan de meest ele mentaire sociale plichten te ont trekken. Met de nodige goede wil en een welwillende waakzaamheid van de betrokken partiien, is er van deze vernieuwende idee even wel heel wat te verwachten in 1953. Op het economisch niveau hangt de ontwikkeling der binnenlandse situatie natuurlijk in grote mate af van de evolutie van de internatio nale toestand. De politieke manda tarissen in ons land dragen even wel toch een ontzaglijke verant woordelijkheid voor de economische groei van België in 1953 en dan vooral voor de bestrijding van de kankerende nlaag der werkloos heid in de Vlaamse gewesten. Het strekt de regering inderdaad tot eer, dat ze met een drietal ontwer pen een interessant programma van werkloosheidsbestrijding aan het narlement heeft voorgesteld het ligt niet in miin bedoeling, alle kri tiek op die ontwerpen van de hand te wiizen, maar het is toeh een feit. dat ze de heehtste basis vor men om de bestrijding van de be langrijkste sciaai - economische nlaag van de Vlaamse gewesten on doeltreffende wijze aan te pakken. 1953 zal daarvan nog geen resulta ten brengen, maar het ligt in de hand van de nolitieke mandataris sen of het nieuwe jaar de move- hlkheid brengt, over afzienbare tijd, tastbare resultaten te boeken. Ten slotte draait het antwoord op de beangstigende vraag: «Wat zal 1952 worden? Overal en steeds rond de mens. Slechts in zoverre de mens het middenpunt van onze bekommernissen zal ziin. zal 1953 •mn schoon en een vruchtbar *aar worden. L. B. VOOR DE KAMERLEDEN VOOR DE SENATOREN Kamerleden en Senatoren ontvingen speeiale herkenningstekens uit massief zilver vervaardigd. Dit der Kamerleden stelt dc lictoren-bundel voor met het woord LEX dwars doorheen geschreven, eikenloof rechts cn een lauriertak links; boven de Belgische Leeuw en de Koninklijke Kroon met in de achtergrond een stralenbundel. Wij geven hier ook (Zie vervolg blz. 2) het herkenningsteken der Senatoren dat reeds langer in gebruik is. SERGEANT VERWAERDE Het gebeurt wel meer dat jonge kerels de schoonste toekomst plannen koesteren en er van dromen het eens heel ver te brengen in het leven. Dergelijke jeugddromen blijven al te vaak hij luchtkastelen, want dc jeug dige ontwerpers vergeten dat er een grote dosis moed en vol harding nodig is om het tot iets te brengen. Met Sergeant Robert Verwaer de uit Vlamertinge, die thans in de Verenigde Staten zijn oplei ding van piloot voltooit, ging het anders. Hij droomde er van eens piloot te worden. Hij liet het echter niet bij een hersenschim, maar durfde liet aan zijn jeug dige moed te toetsen aan de harde werkelijkheid. Robert Verwaerde werd geboren te Vlamertinge op 14 Juni 1934 als jongste van een gezin van 8 kin deren. Vader Verwaerde is altijd een noeste werker geweest en bracht zijn kinderen goed door het leven. Robert werd naar het Sint-Vin- centiuscollege te leper gezonden. De knappe student volgde er de handelsafdeling en beëindigde zijn studies als tweede van zijn klas in 1950. Reeds ais knaap beweerde Robert vliegenier te zullen worden en toen bij over zijn levenswending moest beslissen, liet deze gedachte hem niet los. Het zware programma van de schriftelijke proef die hij moest afleggen schrikte hem niet af en door zelfstudie vulde hij de tech nische kennis aan die hem ont brak. Hij lukte in het ingangs examen en mocht op 16 Juli 1951 zijn intrede doen als vrijwilliger bij de Belgische Luchtmacht. Zijn vorming vorderde snel. Ach tereenvolgens deed hij dienst op de luchtbasis van Godsenhcven bij Tienen en op deze van Koksijde. Op 29 September 1951 vertrok hij naar Texas ln de Verenigde Staten voor zijn opleiding aan de internationale vliegschool te Hon do. Vandaar trok hij samen met zijn makkers van de Klas 52-H naar de grootste Amerikaanse luchtbasis, deze van Chandler-Arizona. In deze luchtbasis begcn pas voor goed de harde training met de straalvliegtuigen waarvoor aan de jonge piloten de grootste eisen ge steld worden. Beurtelings was het een T-33 en een F-80, deze laatste Jet geducht gevechtstoestel der Amerikaanse Luchtmacht. De Commandant van deze Fi ghter School», Kolonel James D. Mayden, liet zich in een brief, ge richt aan de ouders van Sergeant Verwaerde, vol lof uit over de ver wezenlijkingen en de vorderingen van hun zoon. Het zware program ma van deze opleiding voorzag 65 vlieguren en 150 uren les. Toen het einde der opleiding na derde, mochten de jonge vliegeniers allen de naam opgeven van een blad in hun land waaraan de Commandant een foto zou zenden. Sergeant Verwaerde, een trouw lezer van ons blad, zoals ook zijn familie te Vlamertinge en zijn broers in Engeland en in Duits land, gaf het adres op van Het Wekelijks Nieuwsen zo kregen wij als nieuwjaarsverrassing een brief van Commandant Mayden, waarin ons gemeld werd dat aan Sergeant Verwaerde op 19 Decem ber de zilveren vleugels toege kend werden tijdens grootse fees telijkheden die cip de luchtbasis van Chandler doorgingen. Voor ons was het een verrassing en zeker is dit het ook voor zijn dorpsgenoten, De opleiding is voor Sergeant Verwaerde hiermede nog niet hele maal achter de rug, want hij en zijn klasmakker.s uit de NATO- land en moeten thans neg het laat ste hoofdstuk afwerken. Nadat hen de zilveren vleugels werden toegekend kregen de jonge piloten een extra-verlof van 8 da gen, een verlof dat in het filmland Hollywood werd doorgebracht en waar zij in het filmbedrijf een kijkje mochten nemen. Eens dit verlof voorbij, zijn de piloten der klas 52-H naar de ba sis van Luke In de Verenigde Sta ten vertrokken voor schietoefenin gen. En wanneer komt Robert te rug? was de laatste vraag die wij aan de gelukkige vader Verwaerde stelden toen wij op Inlichtingen uit waren voor deze korte reportage. Dat zal niet lang meer duren, was het antwoord. Op 5 Maart is de opleiding helemaal gedaan en tegen half Maart mogen wij Robert verwachten. Tegen die datum zal hij ten minste te Brussel aanko men en vermoedelijk zal hij dan ook wel gauw te Vlamertinge zijn voor verlof in familie. Wij hebben vader Verwaerde een welgemeend proficiat gewenst met zijn kranige zoon. Van harte wen sen wij ook Sergeant Verwaerde proficiat en wensen hem veel ge luk toe in zijn loopbaan. De piloot klaar voor de start bij zijn FT-532 op de luchtbasis van Chandler Ifl.Aüïffiüa..

Het Wekelijks Nieuws (1946-1990) | 1953 | | pagina 1