VOOR POPERINGE EN IEPER 16 24 Neen, hij is geen onbekende meer Het 36e Autosalon te Brussel HUISHUUR Gladde en onveilige baan veroorzaakt dodelijk ongeval te Rumbeke Slachtoffer der Mijnramp van Wasmes te Wijtschate hegraven KATHOLIEK WEEKBLAD VOOR POPERINGE - IEPER - WERVIK EN OMSTREKEN ONZE 3 UITGAVEN: Bladzijden ZATERDAG PRIJS 3 Frank JANUARI 1953 De nieuwe Wet van 29-12-'52 inzake Wielrijder door slippende auto op slag gedood Drieling geboren fe Poperinge Mijnwerkers uit de streek dragen hun verongelukte makker Maurice Devos naar zijn laatste rustplaats 100 Extra-fakiB&s vemr het Belgisch leger BUITENLANDS OVERZICHT HOOFDBUREEL en REDACTIE: Poperinge Gasthuisstr. 19. Tel. 9. - .Postcheckr. 47.63.60. PLAATSELIJKE BURELEN: Roeselare: J. VERRIEST-DEZEURE, St-Alfonsusstraat 12. - Tel. 1523. leper: P. BRAS-DEKLERCK, de Stuersstraat 4. - Tel. 445. Wervlk: ROGER PECTOR, Leiestraat 11. - Tel. Komen 491. Veurne: M. D'HERT, Noordstraat 14. Nieuwpoort: Drukkerij DUMON, Marktstraat. Verantwoordelijke Uitgever. J. Sansen. Gasthuisstraat 19, Poperinge HET WEKELIJKS NIEUWS POPERINGE en IEPER (met Wervik en randgemeenten). ROESELARE (met Izegem-Menen en randgemeenten). KUSTSTREEK (Veurne-Nieuwpoort-Diksmuide en randgemeenten) 49' JAAR. Nr 4. POSTABONNEMENT 1953: België (tot einde 1953} 136 fr. Andera landen C fr. p. week Aangesloten bij het Verbond der Belgische Periodieke Pers. NOOIT had ik beter geva ren! Verleden jaar hadden we te laat aangezet; en 't liep verkeerd uit. Op school hadden we nochtans, ik, en gij' misschien ook, de «fabel» ge leerd van de haas en de schild pad». Maar ja, wat er van zij, er v/as nu eigen ervaring bijgekomen. Dus: we zouden dees jaar zelfs... te vroeg beginnen. Aan de «Week van de Soldaat». Die week vangt op 1 Februari aan! Maar we zouden die week nu eens bijzonder goed «voorbereiden!»: Bezoek aan de bijzonderste ingeze tenen van de parochie,, met speciale uitnodiging voor de grote solda- ten-avond»! Gij weet genoeg wie oie bijzonderste ingezetenen zijn en wie daar geren bij gerekend wor den. De lijst werd opgemaakt en 't werk verdeeld, 'k Moet bekennen dat ik er geren bij was, de week i an de soldaat is mij meer dan sympathiek. Wie de jongens ken de van 14-18 met al hun miseries, houdt ook van de jongensvan 1953. Hoe zou het anders? En 'k vaarde buitengewoon goed. Sedert een paar jaar woonde op ds parochie een... rentenier; een onbe kende. Een klein bescheiden man neke dat zijn eigen gang ging en met niemand gemeens maakte. Hij was Mr Polen op de parochie werd verteld dat hij een pensioen had uit den OostHij zag er wel een beetje militair uit en sprak een beetje... op de letter; zo zeg elen onze mensen. Mijnheer Pol stond op mijn lijst riet, maar, ge weet zelf wel, als ge iets doet met... herte, dat gij u niet ran de strakke lijn houdt. Zo ge raakte ik binnen bij Mr Pol, en werd vriendelijk ontvangen. Voor onze soldaten? vroeg Mr Pol... Kom eens hier binnen. De beste kamer werd opengedaan. Kijk hier, zei Mr Pol. Die beste kamer was een echt... museum. Geen leger-museum, geen wapen-museum, maar een waar soldaten-museum. Dat is heel de geschiedenis van ons leger lachte Mr Pol. En waarachtig! Portretten en fo to's bij tientallen... Slaat die mannen met de blauwe kiel van 't jaar dertig maar over... dat is enkel omwille van de... collectie. Maar hier beginnen we: Dit groot portret: Kapitein onder Leopold I... mijn oud-oom. Een ke rel met bokkebaard, stram en stijf in de houding, een kerel die een sa bel had ingezwolgen. En daar... ce gidsen, de grena diers, mannen met de... kolbak op. Carabiniers, jagers, lanciers, piot ten... mannen die drie of vier jaar dienden. Bezie maar goed die foto's! Dat waren de jongens die in... Ameur, Monst en... Sarleroo lagen, zo zei men dat bij ons, lachte ik. Ja, ja, bezie ze maar eens goed; want we gaan nu jaren overslaan. Nog altijd dezelfde uniform, maar de mannen zijn veranderd: ziet ge? daar wederom een carabinier. Maar zie hoe die kerel preuts geworden is De kapote met omhooggeslagen kraag... of hij kraait van fierheid... die lancier 't zelfde en die simpele piot?... idem! Hele gaillards, ei? Kijk hier nu naar die carabiniers met hun mitrailleuzen en... hon dengespan! Daar hebt ge ons leger vóór... 1914... de arme jongens van de IJzer... 'k weet er alles van... ik was er ook bij En Mr Pol was echt ontroerd! Nu de khaki-mannen na 1919... en nu onze jongens in battle-dress. Bezie ze goed... gedrilde, sympa thieke jongens... een schoon leger; een schoon leger! Nu had ik Mr Pol te pakken... Maar de jongens liggen veelal zo ver van moeders! Zo ver! En als ge wilt een goed leger, een schoon leger hebben, dan moet ge voor een goed... moreel zorgen, is 't niet Mr Pol? Dat is even nodig als goede wapens; even ncdig! 't Is maar, Mr Pol, dat 't leger zelf daar alleen niet kan voor zor gen. Officieren en beroeps-officieren kunnen niet zo goed de mentaliteit begrijpen van die jongens die aan hun huis hangen, er naar hunkeren, bij vreemden zijn en gevaar lopen mismoedig te worden, gevaar lopen van huis, van moeder, van 't eigen volk vervreemd te worden. Zij die nen lang en de verlofdagen worden met mondjesmaat gemeten. Daar zijn wel de aalmoezeniers we zijn er fier op en zijn hun dankbaar maar we hebben een... thuisfront ineengestoken, Mr Pol. Een thuisfront? Wat bedoelt gij... Ja zeker! 'n thuisfront. De jon gens dienen 't land. Maar 't land dienen, dat is mij dienen, u dienen, voor ons de wacht optrekken tot diep in Duitsland. Wij verstaan dat en willen op onze beurt de jongens dienstig zijn. Wij blijven in kon- takt met hen, velen onder ons zijn in briefwisseling met hen, we stu ren hun iedere week het weekblad van de streek, sturen regelmatig pakjes... ge weet wel waar de jongens van houden? Mr Pol trok ogen als kaasbollen... Doet gij dat hier? Ja Mr Pol, dat is het werk van de Milac Dat rentenièrke scheen waarach tig te groeien; 't was alleszins een oud militair 't Gaapte de woor den uit mijn mond. Ik kom u uitnodigen naar onze grote Milac-avond Wij kunnen onze Milac-werking niet doorzetten zonder... munitie. Koken kost... Zeker zal ik daar zijn! Zeker, al ben ik een eenzaat geworden; schoon werk; schoon werk, aan die jongens denken, 't Moreel hoog houden... De foto van uw bestuur moet in mijn legerkamerhan gen. Daar schrijf ik zelf wel onder: Milac, de mannen van het Thuis front Mr Pol haalde zijn portefeuille boven en... 'k vaarde danig wel... 'k verschoot ervan. Schoon werk, schoon werk, herhaalde hij... 't Is toch zo waar, wat ge voor de soldaten dcet is ten slotte u zelf dienst bewijzen. Hij had zijn twee handen nodig om de mijne te drukken bij 't af scheid... Dank U hartelijk, Mr Pol... Niet te danken, niet te dan ken... gij werkt, ik... steun. Maar ik kom naar uw avond, ik kom! Neen, Mr Pol is geen onbekende meer, alleszins niet voor de Mi lac We hebben te wel gevaren. PÉ VLAMYNCK. Een algemeen zicht op het voornaamste paleis van het automobielsalon. De liehtversiering op zichzelf is reeds Iets enigs, zoals de foto het aantoont. Me t dergelijk decor komen de tentoongestelde wagens vanzelfsprekend goed tot hun recht. De nieuwe wet inzake huishuur, werd gestemd door beide Kamers. Dit artikel heeft tot doel een za kelijke en nuttige uiteenzetting te geven aan de lezers, zodat zij zelf een klaardere kijk kunnen hebben op het Recht dat thans toepasselijk is op hun eigendom of op het onroerend goed dat ze in huur hebben. Het ligt geens zins in de bedoeling hier een uit voerige beoordeling over deze nieuwe wet te geven. De nieuwe wet van 29 December 1952 is, wat men noemt, een wijzi gende en aanvullende wet. Dit be tekent dat door die wet geen gans nieuwe reglementering inzake huis huur wordt in het leven geroepen, maar dat zij er zich toe beperkt wijzigingen en aanvullingen te brengen aan een wet of meerdere wetten die reeds bestonden en ook na de nieuwe wet blijven bestaan. De bestaande wetten die door de nieuwe van 29 December worden gewijzigd en aangevuld, zijn de wet van 20 December 1950, de wet van 1 Juni 1951, deze van 21 December 1951, die allen samengeordend wer den op 10 Maart 1952 in één geheel. Er wordt in deze uiteenzetting hoofdzakelijk gehandeld over de nieuwe elementen die on 29 Decem ber 1952 werden bijgebracht. Wat blijft bestaan uit de vroegere wetgeving wordt slechts zeer kort aangehaald en voor de nadere uit leg daaromtrent wordt hier verwe zen naar de artikelen die vroeger onder dezelfde rubriek zijn ver schenen. Iedereen weet dat tengevolge van de oorlogstoestanden en de daaruit voortvloeiende woningnood de wet gever een speciale reglementering heeft uitgevaardigd inzake huis huur. Enkele voorbeelden daarvan: de huur werd verlengd zelfs al nam zij contractueel een einde, de maxi mum huurprijs die door de eige naar mocht gevorderd worden werd vastgelegd ter bescherming van de huurder, en anderzijds moest deze sommige herstellingen doen waar van de uitvoering normaal op de eigenaar woog. Boven: de wagen die de noodlottige aanrijding veroorzaakte. Rechts bemerkt men dat de schokbrcker afgebroken werd, vrijwel het enige spoor van aanrijding dat aan de wagen zichtbaar was. Onder: liet met een doek bedekte lijk van het slachtoffer, naast de vernielde fiets. Terwijl Donderdagavond de dooi reeds geleidelijk begon in te treden, was het toch nog zeer gevaarlijk op de baan. In het uiterst westelijk gedeelte van onze provincie waren de banen reeds min of meer veilig, doch meer naar het Oosten toe, reeds vanaf de baan Menen-Roeselare, hield de ljzel, die zich sedert Woensdagnamiddag gevormd had, nog lelijk huis op de wegen. Voor In het Moederhuis te Poperinge deed zich Vrijdagavond 16 Jan. een vrij zeldzame gebeurtenis voor. Me vrouw Dever-Dequecker, wonende Groenestraat 5. te Beveren-IJzer, schonk er het leven aan een flinke drieling, 2 jongens en één meisje. Deze blijde gebeurtenis verliep in de allerbeste voorwaarden en zowel de moeder als de drie kleinen zijn in de beste gezondheid. De twee jongens, die de namen kregen van Martin en Rcné, wegen respectievelijk 2 kg. en I kg. 700, het meisje, Marie-Thérèse, weegt 1 kg. 900. Flinke gasten dus voor een drieling. Vanzelfsprekend wekte deze ge beurtenis heel wat beroering te Poperinge, waar men tot 1935 moet teruggaan om dergelijk gebeuren terug te vinden. Vermelden wij nog dat het gezin Dever reeds 5 kinderen telde. Aan de gelukkige vader en moe der bieden wij onze oprechte ge lukwensen en drukken de hoop uit dat de flinke drieling goed moge opgroeien. Drie Zusters van het Moederhuis met de drieling op de arm. Van I. n. r.: E. Zuster Bernadette met René, Z. 14. Moeder Veronique, Bestuur ster van het Moederhuis, met Martin, en E. Zuster lldephonse met Müfie^Tliéiêse. hen die on de baan waren, was er bestendig gevaar. In die om standigheden deed zich ter hoog te van de Zilverberg te Rumbeke, een zwaar verkeersongeval voor, waarbij een inwoner uit Rumbeke het leven inschoot. Rond 17.30 u. kwam de schoen handelaar Vansteenkiste René uit Brugge, 'met zijn personenwagen uit de richting Menen naar Roe selare. De autovoerder hield het midden der baan om de gevaarlij ke plekken met opgehoopte sneeuw te vermijden, die zich hier en daar aan d-> boord van de baan bevon den. Een 300-tal meter voorbij de St-Henricuskerk (Zilverberg), ter hoogte van deherberg De Hoge Barrierewerd de automobilist door een tegenligger verplicht naar rechts uit te wijken. Op die plaats echter gaat de wegbekleding van beton over naar kasseistenen, die bij ijzsl natuurlijk veel gevaarlij ker zijn voor het verkeer dan een betonnen wegdek. Het uitwijken had dan ook voor noodlottig gevolg dat de wagen van dhr Vansteenkiste gevaarlijk slipte naar rechts en op het fiets pad terecht kwam, waar op dat ogenblik een fietser zich in tegen overgestelde richting begaf. De auto reed met volle geweld de fietser aan. Deze laatste werd met zijn rijwiel in de hoogte geslingerd, over de gracht heen, om 9 meter verder op het besneeuwd veld te recht te komen. Slechts 150 meter verder kon dhr Vansteenkiste zijn wagen tot, stil stand brengen aan de uiterste rechterbocrd van het fietspad, ter wijl de auto met het rechter-ach- terwiel reeds in de gracht zakte. Ijlings sprong de begeleider, die ongedeerd was, uit zijn wagen en snelde over het besneeuwd veld heen, het slachtoffer ter hulp. De ongelukkige blies echter de laatste adem uit, toen de automobilist zich over hem heen bjkte om hulp te bieder.. Enkele ogenblikken nadat het ongeval gebeurde, kwam Dr Cous- sement uit Ledegcm, daar per auto voorbij in gezelschap van E. H. De Prince, onderpastoor te Ledegem. De geneesheer bood zijn hulp aan doch kon enkel de 'dood van het slachtoffer vaststellen. E. H. De Prince diende het slachtoffer in extremis BS H. Oliesel toe. Onverwijld werden de politie van Rumbeke en de rijkswacht van Roeselare verwittigd, die dadelijk ter plaatse kwamen. Het duurde een tijdje alvorens men het slachtoffer kon vereenzel vigen, daar geen identiteitspapie ren gevonden werden. Uit verkla ringen van omstaanders slaagde men erin de identiteit van het slachtoffer vast te stellen als zijnde Gerard Valley, 31 jaar oud, echt genoot van Clara Nolf en wonende op de wijk Zwarte Kapel 41, te Rumbeke. Het slachtoffer, afkomstig van Hooglede, was daar in de namid dag een bezoek gaan brengen aan zijn ouders en begaf zich op het ogenblik van het ongeval huis waarts. Naast zijn echtgenote laat het slachtoffer een dochtertje na van 4 jaar oud. Laat in de avond kwam het par ket van Kortrijk ter plaatse om de nodige vaststellingen te doen. Met verslagenheid werd het droe vig gebeuren besproken door de omstaanders, waaronder talrijke geburen van het slachtoffer, dat als eenvoudig landbouwer graag gezien was in de streek. Onder grote toeloop had Woens dag 21 Januari, de plechtige be- grafenisdienst plaats in de kerk van St Henricus te Rumbeke-Zil- verberg. Aan de diep beproefde familie biedt Het Wekelijks Nieuws zijn christelijke rouwdeelneming. GERARD VALLEY Een dichte mist hing Zaterdag over de streek. Te Wijtschate was het als een rouwfloers dat over het stille dorp gespreid lag, want ieder treurde er om die ene Wijtschate- naar die in de kolenmijn te Was mes zo tragisch om het leven kwam bij een grauwvuurontploffing. Iedereen sprak er met gedempte stem want nog al te pijnlijk lag in ieders geheugen het droevig nieuws dat Maurice Devos, 32 jaar oud, zo brutaai uit het leven gerukt werd. In de rouwkapel schoof men aan om een laatste maal met wijwater een kruis te tekenen op het eiken houten schrijn, een der 16 schrij nen uit Wasmes waarop,een num mer en een naam de identiteit ver haalden van een man die viel als slachtoffer van zijn werk. INDRUKWEKKENDE ROUWPLECHTIGHEDEN Mijnwerkers hielden in de kapel van het Oudmannenhuis te Wijt schate de wacht bij het stoffelijk overschot van hun werkmakker. Zij droegen de kledij die zij in de ko lenmijn dragen bij hun gevaarlijk werk. In hun ogen lag nog al de tragiek van hetgeen zij meemaak ten op de dag der ontploffing. Ver schillende onder hen waren im mers, dadelijk na de ramp, als vrij willigers met de reddingsploeg af gedaald om hun makkers ter hulp te snellen. Twee reusachtige bloemenkran sen stonden bij de lijkbaar, een krans vanwege de gemeente Wijt schate en een vanwege de maat schappij John Cockeriil van wie de geteisterde kolenmijn afhangt. Te 9.30 uur kwam de geestelijk heid bij de rouwkapel aan en be gon de droevige stoet kerkewaarts. Vooraf stante de muziekmaatschap pij uit Wijtschate die treurmarsen speelde, vervolgens de afvaardigin- Te Antwerpen wordt uit de U.S.A. de aankomst verwacht van 100 extra-tanks, van het type M-47 Patton, het nieuwste medium- tankmodel, gemaakt in de U.S.A., bestemd voor het Belgisch leger. gen van alle in Wijtschate bestaan de verenigingen met omfloerste vaandels. De lijkkist was voorafgegaan door de mijnwerker Cuvelier Michel uit Wijtschate, die het kruis droeg met de naam van het slachtoffer, en door de mijnwerkers Vanzeie Roger en Tymperman uit Voorme- zele die een marmeren gedenk plaat meedroegen met het op schrift: «Aan onze betreurde werk makker Zes mijnwerkers: Meulemeester André uit Noordschote, Meulemees ter Gerard uit Stavele, Derie Ka- miel en Storme Roger uit Kemmel, Lezeure Henri uit Lauwe en Pis- sonriier Michel uit leper, droegen de lijkkist op hun schouders. Dan volgden de naastbestaan- den van het slachtoffer en een tal rijke menigte die zich ingetogen bij de rouwstoet aansloot. De school kinderen vormden de haag bij het voorbijtrekken van de droevige stoet. In de nochtans ruime kerk van Wijtschate was geen plaats onbezet en velen moesten in het portaal aanschuiven. De mijnwerkers vorm den rond de katafalk een indruk wekkende erewacht. Na de rouwdienst trok de stoet kerkhofwaarts voor de bijzetting in de grafkelder. Nadat de Z. E. H. Pastoor Del- MAURÏCE DEVOS neste van Wijtschate, die ook de louwdienst celebreerde, het graf gezegend had, sprak/ dhr Jules Cat- teau, Burgemeester te Wijtschate, een ontroerend afscheid uit namens het gemeentebestuur. Spreker on derlijnde de verslagenheid, die zich van de bevolking had meester ge maakt, toen het droevig nieuws van de ramp vernomen werd op de ge meente. Hij wees er tevens op hoe Maurice Devos, r 'komstig uit Lo- ker, waar hij geboren werd op 5 Augustus 1920, die slechts sedert drie jaar de gemeente bewoonde, ieders achting had weten te verove ren. De Burgemeester besloot zijn rouwhulde met er op te wijzen dat deze eenvoudige werkman sneuvel de op het veld van eer ten bate van volk en land. Vervolgens werd door twee werk- makkers van het slachtoffer, de ploegbaas André Meulemeester en Marcel Pissonnier een laatste vaar wel uitgesproken. Beiden herinnerden achtereen volgens aan de tragische ogenblik ken die zij in de mijn medemaak- ten op de dag der ramp. Zij en an dere werkmakkers waren opgeko men voor de volgende werkpost doch boden zich aan als vrijwilli gers om dadelijk af te dalen ter redding van de slachtoffers. Hun verbeten strijd tegen het stikkende koolstof en tegen de overweldigende hitte, konden echter niet beletten dat hun aller vriend Maurice De vos, naast talrijke anderen, hen door de dood ontrukt werd. Beide mijnwerkers brachten eveneens een ontroerende hulde aan de gulle ka- ïneraadschan van het slachtoffer dat voor iedereen steeds een goede vriend en werkmakker was. Na deze woorden van afscheid werd een laatste treurmars uitge voerd en liep deze droevige plech tigheid ten einde. Hartverscheurend was het ogen blik der zinking toen de echtgenote van het slachtoffer en zijn naast- bestaanden ten afscheid de gewijde grond op het schrijn openstrooiden. Ingetogen verliet iedereen de do denakker waar een slachtoffer van de harde plicht ten grave werd ge dragen. Aan de treurende familieleden biedt Het Wekelijks Nieuws zijn krlstelijk rouwbeklag. Dinsdag werd bericht dat het aantal overledenen ten gevolge deze mijnramp reeds gestegen was tot 18. Uit Oosi West HET KLASSIEK SCENARIO Dc bourgeois - politici die de onvoorzichtigheid begaan hebben met de communisten 'samen te werken, komen allen van een zeer kale reis thuis. De bazen van het Kremlin gebruiken hen in een eerste phase om een zogenaamde regering van nationale unie samen te stellen, waarmee zij de bevol king tijdens de eerste troebele maanden vertrouwen willen in boezemen. Maar zodra zij, dank zij hun politie, dc niet - communistische partijen hebben kunnen uitscha kelen of lamleggen, keren zij zich, met een verrukkelijk cynisme le gt n die naïeve collaborateurs. Wij hebben dat in alle satelliet staten zien gebeuren. Alle libera len, socialisten, agrariërs, populis ten en christen democraten die in de communistische pokerpartij hebben meegespeeld zijn van het toneel verdwenen: opgehangen, ge- zelfmoord, gefusilleerd of gevlucht. En na die zuivering volgt, dan dc, epuratie in eigen schoot van al (ie elementen die naar enig na tionalisme ruiken of die vroeger ooit besprekingen met het Wes ten hebben gehad. Dit scenario is altijd hetzelfde en moet telkens er toe leiden de satellietstaten tot gewone Russi sche pro eindes te herleiden. Dit is thans ook weer aan 't ge beuren in Oost-Duitsland, waai de christen democraat Dertinger thans als een vuige verrader wordt, uitgescholden. In 19J/9 noch tans toen Grotewohl zijn regering vormde stond hij in geur van volksdemocratische heiligheid. En zolang Moskou het. nuttig achtte de eenheid van Duitsland als pion to gebruiken op het internationaal schaakbord, was cr geen vuiltje aan de lucht. Nu men op het Kremlin echter tot het besluit gekomen schijnt dat het allemaal boter aan de galg is, en dat de Westmachten zich, absoluut niet meer laten in de luren leggen, is het spelletje gedaan. Het. doek valt na liet eerste bedrijf. Oost-Duitsiand moet nu zo spoe dig mogelijk dc weg der andere satellieten op en die weg loopt onvermijdelijk over de lijken van de niet-communistische collabora teurs. Dat Dertinger het Kremlin ja ren gediend liccft, dat hij het was die zijn handtekening plaatste on der het fameus verdrag waarbij Duitsland aan Polen de gebieden afstond over de Oder en de Neis- se, dat heeft allemaal geen belang. Hij is een out-sidcr. Hij moet weg. Hij is dus een spion. Hij wordt afgezet en in 't gevang ge stopt. Daar wordt hij door aller hande inspuitingen gereed ge maakt voor de spontane beken tenissen die liij zal mogen voor dragen op het zoveelste, monster proces dat binnen enkele maan den dan te Berlijn zal plaats grijpen. En opdat de beschuldigingen goed zouden klinken, dwingt men de andere christen democratische minister, Otto Nusehke, er toe zijn collega onnoemelijk te bekladden. (Zie vervolg blz, 2) Deze uitzonderingsreglementering is gebiedend. Men kan eb zich niet aan onttrekken en de overeenkomst tussen de huurder en de eigenaar die afwijkt van deze bepalingen is nietig. Bijv.: een huurder is bereid 300 verhoging te betalen aar. zijn eigenaar en onderschrijft deze ver plichting. Wanneer de huurder na dien vermindering vraagt aan de Vrederechter en voorhoudt dat hij in toepassing van de wet maar 100 of 150 wil betalen, dan kan de eigenaar het gesloten contract niet inroepen om 300 te vragen. De Vrederechter zal hem antwoor den dat deze overeenkomst, van geen tel is daar de wet zelf bepaalt dat slechts kan overeengekomen worden over een verhoring van 150 en de partijen niet bij mach te zijn daarvan af te wijken. Deze wetgeving noemt men uit zonderingswetgeving. Dit betekent dat het wetten zijn die slechts tij delijk van toepassing zijn om aan de speciale noden van de tijd te verhelpen. Dit betekent eveneens dat ze afwijken van het gewone recht. Dit laatste recht noemt men het Gemeenrecht inzake huishuur. Dit Gemeenrecht is het recht dat gemeenlijk, in normale omstandig heden, van toepassing is. Inzake huishuur is dat het recht dat de huur-verhuur als een gewoon con tract beschouwt, waarbij de partij en overeenkomstelijk alles vrij kun nen bepalen. Dat is de Grote Wet van het Contract, de vrije en over- eenkomstelijke bepaling van ieders verplichtingen en rechten. De voor geschreven regelen die zijn dan hoofdzakelijk slechts van toepas sing voor zover de partijen er niet door acooord van afwijken. Het is het recht, in toepassing van het welk. de partijen zelf kunnen bepa len hoe en wanneer de huur een einde zal nemen, welk het bedrag zal zijn van de huurprijs, wie de lasten zal dragen, wie de herstel lingen zal te doen hebben, enz... In geval van woningnood zou de eigenaar, bij deze vrije bepaling van al de elementen van het con tract, te veel troeven in handen hebben. Hij zou de prijs kunnen onjagen en de huurder zou niet durven weigeren omdat hij anders bij gebrek aan woning op straat zou zitten. Daarom werden de uit zonderingswetten ingevoerd. Thans nog staan we met die uit zonderingswetgeving. Meer en meer echter en naar gelang de nasleep van de oorlog verdwijnt, gaat men terug naar het gemeenrecht. Sinds de wet van 31 Juli 1947 worden door de wetgever meer en meer huizen onttrokken aan de uitzonde ringsbepalingen, zodat ze opnieuw vallen onder de gewone wetgeving inzake huishuur. De wet van 29 December heeft een nieuwe en verregaande stap gezet in de richting van die vrij heid. We stonden, vóór het van kracht worden van de nieuwe wet. reeds met, 2 soorten verhuring van wo ningen: 1. - De huur onderworpen arm de uitzonderingswetgeving. Dit blijft de algemene regel. De onroerende góedPren. hoofdzakelijk bestemd tot woning, staan onder de bescher ming van de wet. 2. - De huur die valt onder het n-emeenrecht. De wet zelf bepaalt limitatief welke verhuringen aan dé bescherming van de wet/onttrokken ziln. De nieuwe wet van 29 December roeot nog een derde categorie van verhuringen in het leven: Ds huur die ten dele en onder sommige voorwaarden wordt beschermd. We behandelen dus afzonderlek en achtereenvolgens de huur die nog onder bescherming staat, de verhuringen die in het vriie recht zijn teruggevallen, en ten slotte de buur die ten dele en onder som mige voorwaarden wordt be schermd. Voorafgaandelijk echter, en om alle misverstand uit de weg te rui men. moet nog de volgende vraag worden gesteld: «Voor wie heeft de nieuwe wet van 29 December 1952 belang? Na het verschijnen van de nieuwe wet zijn er tal van mensen, eige naars en huurders, die tussen hoop en vrees hebben geleefd en voor wie de nieuwe wet niet de minste betekenis heeft. De nieuwe wet is inderdaad niet van toepassing op de handelshuizen, t.t.z. de onroe rende goederen die gebruikt worden voor de handel en waarvan de plaatsen bestemd voor woonst, slechts een ondergeschikt gedeelte uitmaken. Alle handelshuizen val len voor hun geheel buiten de toe passing van de nieuwe wet, zelfs voor het gedeelte dat tot woonst werd bestemd. De handelshuizen vielen vroeger nok onder de uitzonderingswetten. Sedert de wet van 30 April 1951 echter is een zelfstandige wetgeving voor de handelshuizen ontstaan. De nieuwe wet van 29 December sluit alle dubbelzinnigheid uit door in art. 8 het vroegere art. 44 af te schaffen. Inderdaad er bestond een betwisting of sommige handelshui zen die niet vielen onder de Vet van 30 April 1951 niet meer vielen onder de uitzonderingswetgeving (Zie vervolg blz. BOVEN: Stoere mijnwerkers vormen een erewacht rond de katafalk in de kerk. Wij bemerken o.m. links vooraan Michel Cuvciier en Ro ger Vanzeie (links). ONDER: de mijnwerkers dragen het stof felijk overschot van hun werkmakker ten grave. Van links naar rechts bemerken wij de gebroeders Meulemeester, Henri Dezeure (achteraan) en Kami el Derie. x,

Het Wekelijks Nieuws (1946-1990) | 1953 | | pagina 1