lef Noodweer in lief Binnenland Antwerpen zeer zwaar geteisterd Overstromingen betekenen een Nationale ramp in Nederland 2Üj«H Van Oostende tot Knckke Reeds meer dan 1.500 doden Ontelbare dijk breuken zetten polderlanden onder zoutwater Regering biedt hulp HAVENINSTALLATIES BU ITEN DIENST. DOKKEN EN KAAIEN OVERSTROOMD. EEN BOOT GE- KAPS EISD. HET WEKELIJKS NIEUWE Eaterff** T ÏVDP. WW. ®**- W. Woest giertij teistert kustlanden der Noordzee NIEUWPOORT ERG GETROFFEN (Vervolg van 1* blad) toen Ik tot aan de lenden ln het water stond, oordeelde ik het ge raadzaam terug naar boven te ko men. Etn dergelijke ramp heb ik neg nooit weten gebeuren. Zijn er nog Nieuwpoortse schippers op zee? vroegen wij. Voor het ogenblik is alleen de Stijn Streuvels N. 819met schipper Roger Plaetevoet nog op zee ter hoogte van de Witte Bank. De schipper zal zijn vaartuig wel in evenwicht weten te houden met de ketens, het is trouwens een der grootste eenheden der Nieuwpoort se vissersvloot. De N. 211 met schipper Michel Vercouter is Zon dagnamiddag de haven binnenge varen. De boom van het besaan- zeil was stuk geslagen en positie- lichten boven het stuurhuis weg gerukt. Over de banken varend, had het schip met hoge golven af te rekenen. Te Nieuwpoort was het water reeds rond 2 uur in de stad binnen gedrongen. Pasteibakker Vanhee had water bemerkt in zijn kelder en waarschuwde dhr Provoost, be velhebber van de brandweer. Deze ging met burgemeester Gheeraert en dht Braet op inspectie. Te 2.30 uur werd besloten algemeen alarm te geven, gezien de ernst van de toestand. Spoedig was het pom pierskorps bijeen. De golven waren tot de werken aan de nieuwe kaaimuur doorge broken en stroomden woest over de kaai tot in de Langestraat. Spoe dig waren in het Noorderdeel van de stad al de kelders volgelopen. Het water bereikte zelfs zijn ver ste punt in de Gasstraat. Ook aan het Kattesas was er een grote doorbraak. Alleen het sas zelf staat nog recht en gans de ene helft van de grote kustbaan is er weggespoeld, wat een put van wel 5 meter diepte veroorzaakte. In de vroege ochtend is daar een eenza me personenwagen ingereden, die dit gevaar niet tijdig bemerkt had, gelukkig echter niet met noodlot tige afjoop. Tegen de morgen begon het tij van het water te zakken en dan zag men eerst hoe ernstig de ge volgen van de ramp waren. Dan werd besloten de nationale hulp brigade van Brussel op te roepen en de pompierskorpsen van Oost- duinkerlte, Koksijde, Veurne. De Panne. Naarmate deze toekwamen werd het leegpompen der kelders aangevat. Ondertussen was het water, door het zakken der tij, wat weggevloeid. Ook de bevolking van het be dreigde gebied was onderwijl in actie gekomen. Overal werd de cristc hulp geboden, wat erg be moeilijkt werd, daar de electrisehe s'roam afgesneden was. Om verder b: nendringen van het water te beletten, werden zandzakken voor de keldergaten en stoepen gewor pen. Elders werden kostbaarheden naar de verdieping geëvacueerd, want op sommige plaatsen bereik te het water 1 meter hoogte. Op verschillende plaatsen was het verkeer ook gedeeltelijk onder broken door uithollingen in de baan. Aan deVeumevaart, ter hoogte van de ijsfabriek, was ook een grote bres geslagen in de dijk, zodat de baan gedeeltelijk onder mijnd wa.s. Buiten de stad was het schouw spel al even droevig. In de haven geul was het water langs de over zijde in volle geweld het grondge bied van Lombardsijde binnenge stroomd, zodat veel hoveniers in enkeleuren tijds al hun land en devruchten van hun werk zagen onderlopen, wat voor die mensen een echte ruïne betekent. Sommige werden zelfs helemaal van de bui tenwereld afgezonderd. Zoiets is sinds mensengeheugen te Nieuwpoort niet meer gebeurd en de schade is zo groot dat van een ware ramp mag gesproken Worden. Gans de dag door werd dan met man en macht gewerkt om de ge slagen bressen te stoppen, want groot was de vrees dat bij de vol gende hoogwatertij de Zondagna middag nog erger dingen zouden gebeuren. De vloed was 's namiddags niet zo geweldig, zodat het water niet buiten de oevers van de haven trad. Zonder verpozen waren 20 pom pen in actie om de kelders weer droog te krijg:n. terwijl de be moeiden de schade zoveel moge lijk trachtten te herstellen. C rlukkig waren bij gans dit voorval geen slachtoffers te be treuren. Ook de rest van de stad bocd die Zondag een triestige aan blik. 's Morgens in de kerk was het als een herinnering aan de triestige oorlogsjaren, toen alles in het duister moest verlopen. LOMBARDSIJDE EN WESTENDE Om dicht bij de zee te zijn en op de dijk zelf de gevolgen van de storm te zien, verkozen wij buiten Nieuwpoort aan de wegsplitsing links op te slaan. Maar een drei gende waarschuwing bracht ons van dit voornemen af: «VERBO DEN DOORGANG - WEG ON DERBROKEN». Wij moesten niet vragen waarom, want voor ons lag een uitgestrekte waterspiegel die de baan had Ingepalmd. Met de baan rechte te volgen konden wij Lombardsijde bereiken. Eerst een praatje slaan met Edmond Boy- dens, die links van de baan woont en met heel zijn doening door het water is ingesloten. De man hield de wacht in zijn huis en heeft een- en ander van zijn huisraad met de bcot in veiligheid gebracht. Te Westende bij het hotel La Rotondewerd druk gewerkt om met zakjes zand een bres te vullen die ln de dijk werd geslagen. De Vaderlandertjes doen weer hun dienst. Een eindje verder, bij de villa's Sweet Home Clart en Alma is de storm zeer baldadig te werk gegaan. De prachtige wandeldijk, met schuin opgaande muur en effen vloer in tegels, werd over gans de breedte van circa 15 meter en over een lengte van on geveer 100 meter ondermijnd en totaal vernield. Men kijkt er in een diepte van een vijftal meter. MIDDELKERKE Naarmate men verder optrekt heeft men de indruk dat de storm steeds geweldiger te keer ging. Over Middelkerke en Raversijde Oostende bereiken langs de Ko ninklijke Baan is onmogelijk. De mooie asphaltbaan is bedekt met steenbrokken en sintels die eigen lijk thuishoorden op de bedding van de tramsporen. Deze laatste hangen op vele plaatsen in het ijle en steunen niet eens meer op de grond. Het strand te Middelkerke had het zwaar te verduren. Beschadiging aan de dijk die geruime tijd voor herstelling zal vergen. OOSTENDE ONDER WATER Hetgeen wij tot nog toe zagen scheen alleen maar de inleiding voor hetgeen ons verder op zou te wachten staan. Wie te Oostende niet thuishoort of er geen dringende zaken af te handelen heeft, mag met Zijn auto de stad niet binnen, dit om in de stad, waar door de overstroming het verkeer erg gehinderd is, op stropping van het verkeer te ver mijden. De koningin der badsteden heeft zwaar geleden onder de storm. Alhoewel de reddingsdiensten er bestendig in alarmt-oestand waren en men voor noodweer vreesde, had niemand er dergelijke ramp kunnen verwachten. Nadat de storm gedurende meer dan 2 uren op de dijken gerameid had en hier en daar reeds schade berokkende, is het rond 1.30 uur tot de defini tieve doorbraak gekomen. De erg ste doorbraak deed zich voor aan het Osborne-hotel waar een brede bres geslagen werd en waar de schuimende golven zich als een fu rie in het lager gelegen stadsge deelte neerstortten langs de Ca- pucienensfcraat. De overstroming geschiedde als een vloedgolf en nog eer iemand iets kon redden uit de benedenverdiepingen der woningen stroomde een aanzienlijk stadsge deelte -onder water. De A. Buyl- straat, de H. Serruyslaan, de Jo zef II straat, de Aartshertoginne- straat, de Christinastraat, de Markt en tientallen andere straten werden overstroomd. De electriciteitsvoorzienmg werd onderbroken, de telefoonverbindin gen afgesneden; Oostende was al leen met zijn angst en zijn mise rie en in volslagen duisternis ge dompeld. De Zondagmorgen ontwaakte een aanzienlijk gedeelte der stad te midden van een watermassa die van 1 tot 1,50 meter reikte. Onder leiding van schepen De- houck en ingepieur-directeur Ver- schaeve werd de hand aan het werk geslagen om de grote bres aan de Capucienenitraat te stoppen. Er viel inderdaad te vrezen dat bij hoogwater de ramp nog uitbreiding kon nemen. Om het overige landsgedeelte van de ramp te verwittigen en de nodige hulp te vragen, dienden leden van de politie zich tot Stal- bille te begeven, vanwaar men te lefonisch het bericht der ramp kon melden. Gelukkig bleef in de meeste wo ningen van het geteisterd stadsge deelte de gasbsdeling normaal zo dat de inwoners bij gebrek aan kolen, die meestal in kelders on- der water lagen, toch voor de be- veidlng van 't eten konden zorgen. Gezien het grote gevaar voor brand, reden Zondagmorgen wa- geus m:t luidsprekers door de stad I om het publiek te waarschuwen van niet te roken, daar overal ben zine, olie en mazout op het water dreef. Oostende bood een triestige aan blik. Alhoewel het water zich in sommige straten reeds vrij spoedig begon terug te trekken, bleef het op vele plaatsen, nog onmogelijk de woningen zonder boot te berei ken. Voedselvoorzieningen werden georganiseerd en het dient gezegd dat prachtige voorbeelden van sa menhorigheid en naastenliefde ge geven werden. Alhoewel wij langs gans de kust streek van geen.dodelijke ongeval len hoorden, was dit te Oostende anders. Met Bredene Inbegrepen, waar drie ouderlingen ln hun wo ning om het leven» kwamen, zijn er te Oostende en omgeving tot nog toe 9 doden te betreuren. Terwijl Bredene grotendeels an der water liep en er, zoals hoger vermeld, mensenlevens te betreu ren vielen, betaalde ook Wenduine een zware tol aan de storm. De prachtige Rotonde werd letterlijk uit elkaar gerukt en de zware ce- mentblokken werden door de zee meegesleurd. De bewoners beleef den er angstige uren. Blankenbarge had zich voorbe reid op het bezoek van Z. Exc. Mgr De Smedt, -bisschop van Brug ge. Tijdens de storm werd vooral het Westelijk stadsgedeelte geteis terd, daa.r het water ln de vissers haven en in de Spuikom bulten zijn oevers trad; in de Spuikom werden twee bressen geslagen. Alhoewel het water zich betrek kelijk vlug terugtrok in sommige straten, bleef nog een dikke laag slijk en zand achter. Het aangekondigde bezoek van MgT De Smedt ging "Zondag toch door. De Bisschop sprak de gelo vigen moed in en vroeg de gelovi gen zich met Hem te verenigen in het gebed, bijzonder in deze zware beproeving die de kust teistert. De weg die verder Noordwaarts leidt wordt steeds gevaarlijker. De kustbanen kregen het overal hard te verduren. WIJ bereiken Zeebruggse waar de storm wel verwoestingen aanricht te in gans het stadsgebied., doch hoofdzakelijk in het stadsdeel ge legen tussen de Móle-pier en de baan naar Helst. De zeemuur hield er stand maar de overslaan de golven maakten de kalseideba- nen onbruikbaar. In een electriclteitscabine, waar het water binnendrong, deed zich een ontploffing voor. De rechtstreekse baanverbindln-g met Heist werd door de storm on derbroken, slechts met moeite kan men bet zwaar getroffen Heist be reiken. Langs twee bressen, een van 250 meter breedte ter hoogte van de Helden-plaats en een van 53 meter in de richting Düibergen, stroomde de vloed de stad binnen. Telefoonpalen, deuren, vensters, rolluiken, alles werd losgerukt en meegesleurd. Tot aan het nieuwe station baande het opgezwiepte zeewater zich een weg en kwam slechts Zondagmiddag tot bedaren. Hier vooral werden onmiddellijk de genie-troepen ingezet om de ge slagen bressen te stoppen. Ijlings dienden de bewoners van bedreig de woningen geëvacueerd te wor den. Gelukkig vielen er te Helst geen slachtoffers ondier de bevol king te betreuren. Ten slotte zijn wij te Knokke beland waar de zee eveneens ln erge mate haar geweld botvierde. De golven bereikten er in volle nacht de eerste verdieping der ho tels langs het strand. Sedert jaren worden er te Knok ke werken uitgevoerd met het doel de oritzandin-g van het strand te gen te gaan. Deze werken werden in één nacht totaal vernield, zodat de toestand van het mooie strand er werkelijk hopeloos uitziet. Ter hoogte van de wijk Lekker bek te Knokk-e-Zoute ontstond een bres van 150 meter lengte. Dit had voor gevolg dat het water, dat vrije loop kreeg, in korte tijd tot c-en hoogte van 1,50 meter steeg in de prachtige villa-wijk. In het Zoute stortte een alleenstaande en onbewoonde villa in. De vloed had voor gevolg dat het natuurreser vaat van het Zwin onder water zette. Een grote hoeveelheid wild ging hierbij verloren. MEER DAN 1 MILLIARD SCHADE Vooralsnog ls het onmogelijk een bepaalde raming te geven van de aangerichte schade. Voor het West vlaams kustgebied raamt men nochtans de veroorzaakte schade op meer dan 1 milliard. DE KONING BEZOCHT GETEISTERDE GEBIEDEN Z. M. Koning Boudewijn hield er aan zich persoonlijk té komen vergewissen van de ramp die het kustgebied teisterde. Maandag kort na d-e middag kwam de Vorst te Nieuwpoort, vergezeld van de Minister van Openbare Werken en de Gouver neur der Provincie. De Koning werd aan Nleuwpoort-Bad door burgemeester Gheeraert verwel komd en vervolgens rondgeleid door het verwoeste ge-bied. Rond 15 uur bracht de Koning een bezoek aan Oostende waar de Vorst ten stadhuize ontvangen werd door burgemeester Van Gla- beke en de leden van het schepen college. Zeer ontroerd en diep on der de indruk van de aangerichte verwoestingen bezocht de Vorst het geteisterde stadsgedeelte. Het deed iedereen deugd dat onze Koning zo medevoelt met de ramp die onze kustbevolking heeft getroffen. HULP AAN DE GETEISTERD EN Tegenover de ontzaggelijke ver nieling die ons land teisterde werd zonder verwijl krachtdadig ge reageerd. Het leger werd ingezet op de getroffen plaatsen oom mee te helpen aan het stoppen der ont stane brassen. Alle soldaten, ge kazerneerd ln de provincies Oost en Westvlaanderen werden Zondag binnengeroepen. Zeer doeltreffend werk werd ver richt door het Nationaal Hulpkorps uit Brussel d-at met volledig ma teriaal uitrukte naar de getroffen gebieden. Ook de brandweerkorpsen uit gans Westvlaanderen werden ter hulp geroepen voor het leeg pompen van de kelders. Te Nieuw poort zagen wij Maandag een 8-tal korpsen aan het werk. Het Rood Kruis van België sprong overal ln de bres om de nood der getroffenen te lenigen. Melk- en voedselverde lingen werden georganiseerd. Niet alleen de Belgische kust, maar ook de gebieden rond de Schel demonding werden zwaar door het noodweer geteisterd. In tegenstelling met het giertij, dat aan de Noordzeekust midden in de nacht zijn hoogtepunt bereikte, was het te Antwerpen rond half-zes in de morgen van Zondag dat de over stromingen plaats grepen. Op dat ogenblik was' het hoog water op de Schelde en werden grote massa's zeewatér uit de Scheldemondtng de stroom ingestuurd. Weldra begaven de dijken in het Antwerpse op ver schillende plaatsen. De schade in het havengebied ls niet te overzien. Eerst was het de doorbraak van het droogdok Nr 8. Het schip Flandre van de Com- nagnie Maritime Beige kapseisde in enkele ogenblikken. Er was s1 echts een wacht aan boord en deze moest toezien hoe het zee water de machinekamer oversnoel- de en het schip deed omslaan. Een ogenblik daarna was de ganse rijweg onder water. In de Herbouvillekaai werd een bres geslagen van 70 meter lang aan afdak 7. Verscheidene boten die aan de kaai lagen, werden los geslagen. Het water stroomde Ant werpen binnen. In de Cockerill- werken te Hoboken werd grote schade aangericht; al de werkhui zen staan onder water. Onmiddellijk rukten rijkswacht, politie en brandweer ter hulp, maar verscheidene straten stonden reeds onder water, zodat omwegen moes ten worden gemaakt. Te 8 uur was de tunnel onder de Schelde gans ondergespoeld. Er werd onmiddel lijk het nodige gedaan om de rij weg, die geen schade had geleden, vrij te maken. Zondagavond was het verkeer er door hersteld. De tunnel voor de voetgangers had niet. te lijden. In het stadsgedeelte werd de grootste schade aangericht tussen de Schelde en de ring .Italië-Ame- rikalei. Het Falconplein liep onder water. Nabij het Scheldeken werden twee alleenwonende ouder lingen door het water in bed ver rast en zijn verdronken. De overstroomde stadsgedeelten boden een triestige aanblik. Overal zwalpten balen katoen en andere grondstoffen in de straten rond. voortkomende uit de afdaken aan de Scheldekaaien, waar voor vele millioenen goederen door het wa ter helemaal werden vernield. Antwerpen heeft met man en macht gevochten tegen de wassen de vloed. De staking der transport arbeiders werd, in overleg met het syndicaat, onmlddelliik geschorst. Werklozen en 600 Britse soldaten uit de Kempen werkten zij ann zij om de schade te beperken. Maan dagmorgen had men cle toestand reeds overmeesterd. Te 8 uur kwam reeds een eerste schip, waarvan een der motoren door de overstroming buit-en gebruik was gesteld, door de Krulsschenssluls binnen. De «Flan dre» kwam weer recht, nadat- een deel water uit het dok was gepompt geworden. Binnenvarende petro- leumboten konden onmiddellijk ge ledigd worden. Dr Segers, Minister van Ver keerswezen, heeft te Antwerpen de plaats der onheilen bezocht. OOK DE BINNENLANDSE SCHELDE BUITEN HAAR OEVERS DIJKBREUKEN AAN DE DURME EN DENDER VEROORZAKEN GROTE OVERSTROMINGEN Rond 5 uur Zondagmorgen begaf de grote Scheldedijk der Durme te Hamrne. Lieden, die naar de 5 uur- mis gingen, zagen plots het water door de straten van de stad vloei en. In de dijk tussen Lippenbroek en Maaljenbroek was er een bres van 50 meter. De sirene wekte de inwoners. Onmiddellijk daarna werd een nieuwe bres geslagen in de Durme- dijk te Kaaldries. Gans de wijk stond in enkele minuten blank. De wijk Sinte Anna, 3 km. verder, liep helemaal onder water, wijl een groot gedeelte van de stad overstroomd werd. De spoordijk tussen Hamme en St Niklaas werd over een af stand van 400 m. weggespoeld. Op de weg tussen Hammebrug en Elversele spoelde een personen auto weg. De geleider kon gelukkig gered worden, maar is er erg aan toe. Twee mede-inzittenden zouden verdronken zijn. Langs de hele loop der Durme wordt watersnood gemeld. Lokeren zag hele wijken onder water lopen, evenals de gemeente Steendorp. Ook hier zijn gelukkig geen men senlevens te betreuren. De schade is evenwel aanzienlijk. Eveneens rond 5 uur ln de mor gen werd de bevolking van Den dermonde opgeschrikt door de si rene. Het water vloeide over de kaaien van de Dender en ln een half uur stond gans het centrum van de stad blank. Daar het wa ter nog diende te rijzen tot 8 uur, werd het ergste gevreesd. Te 6.45 u. werd echter een ware ramp voor de stad afgewend door een dijk breuk ter hoogte van T Keur. In de rechter Schel de-oever werd een bres geslagen van 70 meter breed, waardoor het dorpje Vlassenbroek volledig onder water liep. De in woners vluchtten ln allerijl op de daken, wijl het vee hulpeloos rond- zwalpte. Verscheidene duizenden hectaren land vormen één groot meer. Na het hoge tij bleek de toe stand zich te Dendermonde gesta biliseerd te hebben. Hulpkorpsen wisten enkele kleine bressen te stoppen, maar de grote bres te Vlassenbroek werd nog niet dicht gemaakt. Een oproep werd gedaan tot het bezomen van 200.000 «va derlandertjes». In de streek van Zele begaven de Scheldedljken op de wijk Dijk, zodat onmlddelliik de omliggende hulzen het gekend kasteelken, toebehorende aan dhr Vandamme, onder water liepen. Grote schade werd ook hier veroorzaakt. Onmid dellijk werd het nodige gedaan om deze bres te stoppen. Later ln de voormiddag werden bressen geslagen ln de Schelde dljken aan het Lammekente Grembergen en ook te Appels. Ook hier is de schade aanzienlijk. Te Wichelen sloegen twee bres sen ln de Scheldediik. De door braak was zo geweldig, dat men onmogelijk aan stoppen kon den ken. De wi jk Poddenhoek had e.rg te lilden. Een 20-tal hulzen werden volledig afgezonderd. Ook te Grembergen had men van het water te lilden. Een bres in de Scheldedijk zette ln een oog wenk de wijk Klein Zand 60 cm. onder water. Een paar uur later werd een tweede bres geslagen van 50 meter ter hoogte van de tweede sluis, waardoor het Broek helemaal onder water liep. IN HET ANTWERPSE In de Antwerpse Polder ln de streken van Lillo, Kallo, Llefkens- hoek en Zandvliet was de toestand begrijpelijkerwijze bijzonder erg. Bijna alle hoeven liepen er onder water en er kon practisch niets worden gered. De toestand is in middels ook hier verbeterd. Na 28 uur afzondering, kon Lillo weer met voedsel bevoorraad worden. In dit dorpje vallen drie doden te be treuren. DENDER EN SCHELDE Ook hier was er Dinsdagnamid dag overal verbetering te bespeu ren en was men bijna op alle plaatsen koortsachtig aan het werk cm de bressen te stoppen. Te Steendorp, waar 45 huizen onder water staan, was evenwel nog niets verricht. Te Bornem evenwel is de toestand nog gedeeltelijk verergerd. Dinsdag begaf de spoordijk Meche- len-Terneuzen, waardoor het over stroomde gebied een oppervlakte behaalde van 900 hectaren. 120 Huizen zijn er helemaal afgeslo ten. Hat water reikt er 1.50 m. hoog. Bij hoog tij stroomt het wa ter nog steeds de bressen binnen. Nabij Dendermonde heeft men niet geprobeerd om de bres te Vlas senbroek te stoppen. Er is werke lijk geen doen aan. Genietroepen en die diensten van Bruggen en Wegen werken er samen om een nieuwe dijk op te werken. Zie vervolg hlerncvene EW" Het Nederlandse volk heeft zijn land op de zee veroverd. De na tionale spreuk Luctor et Emergo is voor de Nederlanders geen ijdel woord. Maar de zee ls wreed en rukt van tijd tot tijd aan de ban den. Het springtij van Zaterdag nacht en Zondagmorgen heeft de boeien stukgerukt. De ganse kust van Noord tot Zuid had het erg te verduren. Ten allen kante spoelde het zeewater het land binnen. Niet alleen werden de eilanden van Zeeland erg geteisterd, maar tot ver ha het binnenland drongen de zeewateren de mondingen van de Rijn en de Schelde binnen. Het eiland Walcheren beleefde een tweede nachtmerrie, gelijk aan de dag van de Amerikaanse vlie gers ln 1944 de dijken ln de lucht deden vliegen. Thans was het nog erger. Vlissingen staat helemaal onder water. Het typische vissers dorpje Veere drijft op het water. In de streek van Rammekens be gaven de dijken, wijl de duinen te Oost-Kapelle letterlijk werden weggeveegd. In de eilanden Zee land, Zuid Beveland, Schouwen, Zierikzee, ls de toestand al even hachelijk. Dinsdag zaten er op Schouwen meer dan 14.000 perso nen afgezonderd en op Zierikzee zeven duizend. Te Rotterdam was de toestand zeer critiek. De stad kon nog enkel In Kamer en Senaat werd Dins dag door de Regering een verkla ring afgelegd waarin een bil an ge maakt wordt van de ramp. In de ze verklaring wordt er op gewezen dat tot nog toe 12 doden te be treuren zijn ten gevolge der over stromingen. De materiële schade, heet het verder ln deze verklaring, ls voor lopig nog niet te schatten, tij is zeer aanzien1"':. Verder ve: art de Regering dat zij alle maatregelen treft om ver der onheil te voorkomen. Het leger zal ter plaatse blijven zolang dit nodig ls. De aanbestedingen voor de herstellings- en verstevlglngs- werken zullen volgens een spoed- prooedure geschieden. Voor de kustgemeenten zal een bijzondere inspanning gedaan worden om al les te herstellen tegen het toeris tisch seizoen. Wat de schade aan private goe deren betreft, konden nog geen maatregelen getroffen worden. Voor de landbouwers wordt even wel door het Ministerie van Land bouw een verdeling van gips over wogen om de door het zoutwater onvruchtbaar gemaakte akkers op nieuw geschikt te maken voor het bedrijf. De Regering doet een oproep tot de nationale solidariteit om het Nationaal Rampenfonds van het Rood Kruis te steunen. Dit fonds ls inderdaad aangewezen om in ge val van nationale rampen zoals deze, onmiddellijk hulp te bieden. De Regering zal het parlement verzoeken een crediet van 10 mil- lioen goed te keuren, bestemd voor dit fonds. Door het Ministerie van Volksgezondheid werden anderzijds maatregelen genomen met het oog op de ontsmetting van geteisterde streken. DEELNEMING VAN PRESIDENT EISENHOWER President Dwight Elsenhower stuurde Maandag 'n deelnemings telegram aan Koning Boudewijn naar aanleiding der overstromings rampen met de volgende woorden; Samen met het Amerikaanse volk bied Ik Uwe Majesteit de verzekering van ons diep medevoe- len met het tragisch lijden dat uw volk te beurt viel ten gevolge der jongste hevige stormen Te Moerzeke waren de soldaten en de opgeëiste werklozen er in ge slaagd de 60 meter brede bres in d& dijk gedeeltelijk dicht te maken. Het water trok er reeds weg en vele bewoners konden reeds op nieuw hun huizen betrekken. Grembergen, dat reeds in 1906, 1928, 1930 en ook nu zwaar geteis terd werd, ls er weer erg aan toe. Drie vierden van het dorp staan onder water. Dinsdag werkten de soldaten van Beveren om de ge deelten der nog bestaande dijk te versterken daar deze met wegspoe len bedreigd werd. Zijne Excellentie Mgr Callewaert heeft de geteisterde gebieden be zocht. van uit Den Haag bereikt worden. Willemstad ls geheel door het wa ter omgeven en de grote petroleum- raffinadei'ljen hebben alle bedrij vigheid moeten stopzetten daar de installaties onder water gelopen rijn. Ook ln Zeeuws Vlaanderen rijn talrijke dijkbreuken gemeld. Ter- neuzen en Sluiskil werden zwaar geteisterd. De autobusverbinding Terneuzen - Zelzate werd onder broken. Zondagavond was de toe stand in de streek van Den Haag zeer critiek. De dijken tussen deze stad en Hozk van Holland, 20 Km. verder gelegen, dreigden leder ogenblik te zullen begeven. Genie soldaten werden onmiddellijk ter plaatse gestuurd. EEN ZESDE VAN HET LAND ONDER WATER Een ml 111 oen noodlijdenden I Vanaf Dinsdag kon men rich eerst een overzicht maken van de werkelijke uitbreiding van het on heil. Met het uur steeg bet aantal doden en werd er ln meerdere plaatsen nog steeds verergering van de toestand gemeld. In andere streken zoals Dortrecht en Rotter dam was er evenwel verbetering Ingetreden. Te Dortrecht waar drie vierden van de stad (65.000 lnw.) onder water stond, begon het wa ter Dinsdagmorgen te zakken. Regeringsbevoegdheden schatten dat 2.500 km2 onder water staan. Dit betekent een zesde van de op pervlakte van het land. Er zouden èén millioen personen bij deze watersnood getroffen rijn. Hiervan woont veruit het grootste deel op 23 eilanden van Zeeland en Zuld- Holland, waarop ongeveer 80 dijken rijn doorgebroken. Niet alleen zijn reeds talrijke doden, overal zijn gebouwen en woningen Ingestort, maar boven dien rijn duizenden en duizenden stuks vee verdronken, rijn duizen den hectoren beste akkergrond door zoutwater overspoeld en rijn grote voorraden plantgoed en akker vruchten vernield. Waar het water ln BelglS ten hoogste 1,60 meter bereikte, was dit to Nederland, dat veel lager gelegen is, heel wat er ger. In vele plaatsen reikte de vloed tot aan de daken der wonin gen. In sommige plaatsen bereikte het water diepten van 8 en zelfs van dertien meter. Het eiland Roozenburg werd he lemaal door het water verzwolgen op een heel kleine uithoek na, waarop mensen en vee, samenge drongen, op evacuatie wachtten, wijl het water ook daar reeds een hoogte van 50 cm. berellrt had. Vier en twintig bressen werden to de dijken van het ei'and Zierikzee geslagen. Op Zuid I eland ls de toestand al even erg. Uit ter aard ls dit een van de laagst gelegen eilanden en deskundigen opperen reeds de mening dat het water er wellicht nooit helemaal uit zal te weren rijn. DE WERELD TER HULP Onmiddellijk ls men uit alle de len van de wereld ter hulp ge sneld. Van tot Duitsland heeft het Amerikaans leger onmlddelliik 50 amphlbiewagens ter beschikking gesteld van de Nederlandse autori teiten. Deze wagens hebben reeds kostbare hulp geboden. De Belgische Sabena - helicopter, van uiterst licht model, ls ter hulp gevlogen en heeft 12 personen van een gewisse verdrinkingsdood kun nen redden. West-Dtotsland heeft 100 beroepsredders met snelle snel- boten naar Nederland gezonden. Spijts de grote schade en de overstromingen ln Engeland heeft de Engelse regering 4 helicopters ter beschikking gesteld. Deze zullen vooral gebruikt werden om voedsel- paketten neer te laten in de plaat sen die helemaal afgezonderd riin. Twee bataljons Franse genie mannen zijn naar Nederland ge zonden, wijl er spoorwegmateriaal naar de geteisterde gebieden zal verstuurd worden. In gans Frank rijk worden klederen en geld ver zameld om de geteisterde gebieden de nood te helpen lenigen. Ook Canada is niet ten achter gebleven. Onmiddellijk werden er diensten georganiseerd, die vooral dekens en apder beddegoed zullen verzamelen om het per vliegtuig over te brengen. Belgische soldateneenheden zijn naar Zeeuws Vlaanderen afgereisd om er met ter daad hulp te bieden in de plaatsen waar de dijken be gaven of dreigen te begeven. DE KONINGIN BEZOEKT DE GETEISTERDE GEBIEDEN Dinsdagmorgen ls Koningin Ju liana een rondreis begonnen, Ten einde rich een algemeen beekl te vormen heeft de geliefde Vorstin de ganse geteisterde «treek per vliegtuig overvlogen. Naderhand begaf ze rich naar enkele der meest geteisterde streken. STEEDS NIEUWE DOORBRAKEN AANTAL SLACHTOFFERS STIJGT 50.000 DAKLOZEN In de loop van Dinsdag ls de toestand to vele plaatsen nog ver ergerd. Zo zouden er officieus reeds 1.500 doden rijn wijl men het aan tal daklozen op 60.000 schatte. Dit getal ls echter verre beneden de werkelijkheid. Men kon zich echter reeds meer een overzicht geven van de werke lijke toedracht van da ramp. Zo blijkt de toestand op het eiland Walcheren min erg te rijn dan men eerst vermoedde. Ook het eiland Tliolen ls sleohts gedeeltelijk ge teisterd. De toestand ls echter bij zonder angstwekkend to Zuid-Be veland, op Schouwen en Duivelend. In deze laatste twee streken wacht ten Dinsdagavond nog 21.000 perso nen op evacuatie. BIJ gebrek aan de nodige nuttige vaartuigen, geschiedt de evacuatie bijzonder langzaam. De geteister- den die op de daken en ln onmen selijke omstandigheden op redding wachten, lijden honger en dorst en rien veel af van de koude. Zieken en gebrekklgen bevinden zich on der hen. In Walcheren nam Dinsdag dr watervloed geleidelijk af. In de andere eilanden werden evenwel nieuwe dijkdoorbraken gemeld. ANGSTWEKKEND Y OORUITZICHT Het ls nu drie nachten en twee dagen geleden dat de Noordzee 'haar offensief heeft Ingezet tegen Nederland. De toestand werd Dins dagochtend beheerst door drie on rustwekkende feiten: 1) De hulpdiensten blijven, in weerwil van de bewonderenswaar dige Inspanningen, meer geïmpro viseerd dan georganiseerd. 2) Op sommige plaatsen blijft het water stijgen en men denk; dat nieuwe plaatsen zullen moeten ontruimd worden. 3) En niet in het minst, de ther mometer blijft dalen en er worden hevige neerslagvlagen en dichte sneeuwval, gemeld to de reeds door overstroming geteisterde gebieden. Op de schuine daken van de overstroomde htoaen, to de kale takken van de bomen, boven de slijkerige watermassa, waarop hon derden krengen en wrakstukken drijven, wachten honderden getrof fenen sedert uren, to vele gevallen zonder eten en drinkwater en ge heel versteven van koude. Hun ver zwakking ls zo groot dat de meeste rubberboten, die door de toestellen van de marine-luchtmacht tori uitgeworpen, niet konden gebruikt worden. REEDS 1.500 DODEN Het was een uitgeputte bood schapper die met de noodmiddelen waarover hij beschikte, op het vliegveld van Woensdrecht aan kwam, die daar mededeelde dat in een schuur op Goeree-Overflakkeo, honderdtachtig lijken lagen en dnt 1.500 personen, die een toevlucht hadden gezocht op de dijk van dit eiland, welke op het Instorten staat, met angst het einde van de derde nacht afwachtten. Velen onder hen. zo zelde hij. waren stervende en het ontbrak hun aan alles: warme en droge kleren, drinkwater, en ook geneesmiddelen om hen te hel pen. In de hulpposten en de ont vangstcentra wachtten dokters en verpleegsters, tussen stapels dekens en kisten met geneesmiddelen. Uit de grote steden vertrekken eik ogenblik lange vrachtauto's geladen met levensmiddelen en wollen goe deren. Met het vervoer van de vluchtelingen verloopt het niet zo vlot. En daarin steekt het hele drama In de overstroomde streken beef: men gebrek aan boten en de red ding gaat wanhopig traag. De vier helikopters van de R. A. F. die Maandag zijn aangekomen, hebben gedaan wat zij konden en zetter hun werk voort. De eerste voorraad van de Amerikaanse hulp ls pas in de afgelopen nacht ter bestemmlne aangekomen en het dodencijfer, dat Maandagmorgen, te 2 uur, op 605 werd geschat, zou Dinsdagna middag reeds ongeveer de 1.500 be reikt hebben. In een tijdspanne van 8 uur te het tot meer dan het dubbele ge stegen. $L niJ^rrPE «Mi? I fWÊm Wik - IIMrl' *''M' fuilflllr's .JÉÉÉÉl 'V .f lim Ml ff fï, ft t„v A H' 4 Wmm fiJMiflK :-fx- - i ^jrjsè? •- i-T m mm. m mmmm ■J ■- Foto 1: NIEUWPOORT. Links op de Steenweg naar Lombardsijde trof ons de 1,20 m. diep onder water gelopen woning van Edm. Boydens. Foto 3: NIEUWPOORT. De Verboden Doorgang was rg duidelijk op het nieuwe kustbaangedeelte dat aan het Monument van Koning Albert links indraait. De hierboven afgebeelde foto lost onmiddellijk de «Verboden Doorgang -reden op, en niemand zou er zich ook door gewaagd hebben. Foto 2: MIDDELKERKE. Aan de watertoren, waar de betonbaan langsheen de zee kuuit. zien we boven alaebeelde toes van 75 m. lans. Dc dijkmuur is... verdwenen en alle keien en zand, die de tramlijn tot steun dien ér), zijn weggespoeld. Foto 4: WESTENDE. Nevens de «Rotonde werd-een gat in de dijk geslagen. In allerijl werd deze met vaderlanlerkestoegedamd om verder onheil van de woest aanrukkende zee tegen te gaan. Foto 5: WESTENDE. De dijkbreuk halfweg de strandwandeling die Westende met Middelkerke verbindt. (Nabij de villa's Sweet I-Iome, Clarté en Alma). De door ons aangebrachte puntlijn toont aan hoe dc dijk er vroeger uitzag; enorm is de massa zahd en stenen die wegge slagen werden. Deze foto toont beter dan gelijk welke beschrijving de schade er aangebracht, maar ook de titanenmacht der woeste aanruk kende zeegolven. De grondvesten der villa's liggen bloot. Foto 6: MIDDELKERKE. En dat is er wat er van dat heerlijke baantje overblijft^ dat baantje waar zovelen reeds met welbehagen langs de boorden van de zee voorbijreden. De baan is over gans haar oppervlakte met ongeveer 10 cm. modder en keien bedekt. Onmogelijk is het er over heen te komen, gezien de zware afgerukte stukken mets- werk die van de dijk afgesnakt werden en overal op de baan rondge- spreid liggen, Ook de tramlijn ligt gans ondermijnd. Foto 7: OOSTENDE. Hierboven afbeelding van de kleine hoogover- stroomde werkmanshuisjes op de Bredeneweg (Sas) te Oostende, waai' 3 lijken tot het water gehaald werden. Rechts op zelfde foto de vracht wagen waarmee de lijken vervoerd werden. Foto 8: HEIST. De Koninklijke Weg tussen Helst en Zeebruggf werd op talrijke plaatsen door het watergeweld verwoest. Nog zien wf het water over de asphaltbaan heen, op de gezonken en weggespoelde tramlijn vloeien, wijl de rechterkant der foto aanwijst dat dit tweede eenrichtingsdeelder baaa volledig omgewoeld en vernield werd.

Het Wekelijks Nieuws (1946-1990) | 1953 | | pagina 12