Wereldgebeurtenissen «Caritas Catholica» De Moderne tegenover het Geloof De Vrije Verzekering Geboortepolitiek het verhevenste werk van moderne Naastenliefde Socialisten bewijzen noodzakelijkheid van KATHOLIEK WEEKBLAD VOOR FÖPEKINGE - ÏEPER - WERVIK EN OMSTREKEN ZATERDAG Bladzijden PRIJS 3 Frank FEBRUARI 1953 In de Poolgebieden Een ontroerende boodschap Proces ©ver massamoord te Oradour brengt heel Frankrijk In beroering <1 I Over deze massamoord hebben Bisdom Brugge - Vastenbrief 1953 MUTUAUTEITSNIEUWS Tot 22 Februari in het Eeuwfeest- paleis te Brussel. Nieuw Amerikaans vliegtuig HOOFDBUREEL en REDACTIE Poperinge Gasthuisstr. 19. Tel. 9. - Postcheckr. 47.63.60. 49' JAAR PLAATSELIJKE BURELEN: Roeselare: J. VERRIEST-DEZEURE, St-Alfonsusstraat 12. - Tel. 1523. leper: P. BRAS-DEKLERCK, de Stuersstraat 4. - Tel. 445. Wervik: ROGER PECTOR, Leiestraat 11. - Tel. Komen 491. Veurne: M. D'HERT, Noordstraat 14. Nieuwpoort: Drukkerij DUMON, Marktstraat. POSTABONNEMENT 1953: België (tot einde 1953) 125 fr. Andere landen 4fr. p. week ONZE 3 UITGAVEN: POPERINGE en IEPER '(met Wervik en randgemeenten). ROESELAR~ (met Izegem-Menen en randgemeenten). KUSTSTREEK XVeurne-NIeuwpoort-DIksmuide en randgemeenten) Aangesloten tij het Verbond der Belgische Periodieke Pers. Verantwoordelijke Uitgever J. Sansen. Gasthuisstraat 19, Poperinge WAAROM niet? Werd er in de laat ste weken over iets anders gesproken dan over die vreselijke ramp? Wie in de dag thuis was, luisterde naar de berichten, wilde weten hoe het verliep in die strijd tussen de mens en het water, volg de die strijd met benepen hart. Dan luisterden de tallozen naar de twee de faze: wat nu met die duizenden die 't leven behielden, al 't andere verloren?... Dan kwam die andere vloed, waarin alle vrije landen mee getrokken en meegesleept werden: de stoffelijke hulp. Maar bij die stoffelijke hulp kwam nog iets an ders: de echte hartelijkheid, dat warme medeleven, het was een ge ven, een schenken uit... liefde. Een geven waar we verstomd voor ston den. Zondag laatst had onze pastoor voor hij de Vastenbrief las, ons al len bedankt. Er zijn bovendien mensen, zei hij, die weggaven wat ze zelf nodig hadden. Met die ver sterving gaan zij nu de verster- vingstijd in: de Vasten... dat is schoon! Er moest, na de mis, natuurlijk daarover nog heen en weer worden gepraat en... als 't Zondag is zijn we niet haastig. Dat weet gij ten andere zelf wel; ge zijt immers ook alzo! Nu werd ten minste geholpen en 't was geen hulp van boven op. Sol daten en burgers hebben uren en uren in 't water gestaan, anderen zijn dagen niet uit hun klederen geweest, sommigen zijn bijna van oververmoeidheid flauw gevallen. Waar we iets kunnen doen, dan doen we 't ook» zei de Meester. Maar er zijn jammer genoeg dui zenden en nog duizenden mensen voor wie we absoluut niets kunnen doen. Noch met onze handen noch met onze beurs! En toch... mis schien! 't Is nu Vasten en t is nu de tijd van versterving... Misschien, Zoudt ge daarover durven schrij ven, Pé? Waarom niet? Als we een ogenblik ingaan wat we nu beleven, zei Meester, 't is toch erger dan erg. Hoeveel oud-soldaten zijn er nog In krijgsgevangenkampen, of ande re kampen. Bij honderdduizenden... alleen maar in Rusland? Hoeveel millioenen mensen zijn niet weggesleurd uit huis en land om in Siberië te arbeiden, tot zij erbij vallen, aan banen, aan spoorwegen, of in de mijnen? Kun nen wij ons enigszins indenken hoe die mensen leven? Een hondenle ven bij ons is nog een prinsenleven bij 't leven van die dutsen. De sla ven in Afrika hadden het nog be ter, want een slaaf was geld waard: in die kampen is een mens niets waard. Wie vandaag valt is morgen toch vervangen. Onder die dwang arbeiders zijn bisschoppen, pries ters, klooster zusters... Denken we daar ooit aan? Kijk wat er thans gebeurt met de Joden in Rusland en in al die Terwijl ten onzent de hulp verlening aan de geteisterden uitgaat van een geest van politieke neutraliteiten de stempel draagt van een com promis met de heidense le vensopvatting, hebben wij niet I zonder ontroering de Neder landse Koningin beluisterd in haar toespraak tot het zwaar geteisterde volk. Deze toe spraak was doordrenkt van Godsvertrouwen. «Nederland heeft, aldus de Vorstin, het hoogste gebod ge volgd van de naastenliefde ons door Christus gegeven, Die al- I le leed doorleefd heeft en kent... Het raadsel van het waarom is alleen bekend aan Hem, Die weet wanneer Hij elk van Zijn kinderen tot Zich roept en Die weet welke beproeving, welke krachtme- I ting wij kunnen verdragen elk afzonderlijk en allen te zaam. Dit lijden voert maar naar één uitkomst, zowel voor de doden als voori de levenden, en dat is: naar de barmhartigheid van God en waar deze werkt in de mens. Overal waar leed is, is de zegen nabij Koningin Juliana gaf' een schitterend voorbeeld aan de ze gezagdragers. Vinnige protestactie in de Elzas tegen de straffen uitgesproken ten laste van de Elzasser-beschuldigden. Nationale Vergadering stemt amnestie voor Elzassers. j Het Krljgsgerecht te Bordeaux i velde einde vorige week uitspraak Ik j inzake de massamoord bedreven «ÉT',., ""P -jfk I door een Duitse SS-eenheid tijdens Jg||§sM i de oorlog op de bevolking van iJMPn tc-Oradour-sur-Glane. JU" 'Ml 3 - wij reeds een v°rig nummer uit- flgw wW; t nIII i geweid. Twee vroegere SS-ers, de 1pi5 5 #1 f y Elzasser George René Boos, die vrijwillig dienst had genomen bij ipM W i de Duitse SS, en de Duitser Karl Lentz, werden ter dood veroordeeld. V Hf Achttien andere beklaagden, zo §1 IlS Duitsers als gewezen Elzassers die 1 gedwongen werden door de Duit- - sers dienst te nemen in de SS, usJÉ; werden veroordeeld tot gevangenis- straffen gaande van 5 tot 12 jaar. Een Duitser werd vrijgesproken. Daarenboven werden alle andere leden van de derde compagnie SS «Das Reichbij verstek ter dood veroordeeld, op een man na, die ontoerekenbaar werd verklaard. Dit vonnis bracht heel wat be roering in Frankrijk, maar inzon- derlijk in Elzas. De Fransen zelf vonden de straffen veel te mild, maar in de Elzas brak verontwaar diging uit. Protestbetogingen wer den er gehouden, rouwmanifesta- ties ingericht, de vlaggen halfstok gehangen, alle klokken der kerken geluid, protestaanplakbrieven uit gehangen. De vereniging der onder dwang ingelijfde Elzassers verzocht de Volksvertegenwoordigers van het Departement du Bas-Rhin hun wetgevend mandaat niet meer uit te oefenen, behalve voor de verde diging van de Elzas en van de eer van dit gewest. Ook de leden van de Departementale Raad en de Gemeenteraadsleden werden ver zocht ontslag te nemen. De Vereniging van de Burge meesters van de Elzas besloot dat in alle kerken de doodsklok zou worden geluid. De Elzasser Volks vertegenwoordigers besloten een scherp protest bij de Franse Re gering fn te dienen. Dragers van Franse eretekens hebben die ge scheurd en verbrand. Dodenge- denktekens werden met rouw om- floersd. Overal hielden de arbeiders een kwartuur werkstaking. Te Parijs werd nu Dinsdag jl. de kwestie besproken tussen de Franse Premier met andere Ministers en de Elzasser Volksvertegenwoordi gers. Van Regeringszijde werd terecht voorgehouden dat juridisch onmo gelijkheid bestaat voor een verzoek tot onmiddellijke schorsing van de uitgesproken straffen, maar tevens werd besloten in de Nationale Ver gadering een wetsvoorstel neer te leggen om amnestie te verlenen aan de met dwang ingelijfde El- zasser-veroordeelden. Dit wetsvoor stel moest Woensdag jl. reeds be sproken worden en in de late avond goedgekeurd, zodat de 13 veroordeelde Elzassers dan ook spoedig zullen worden vrijgelaten. (Zie vervolg blz. 7) Meer en meer wordt het belang van de poolzeeën voor een komende oorlog erkend. Op Groenland heeft de Amerikaanse legerleiding me- tereologische stations ingericht. De bemanning van deze stations wordt bevoorraad door ijsbrekers. Hierboven zien wij een bemanningslid die aan een jonge eskimo duidelijk maakt, hoe hij zich van mes en vork moet bedienen. Het is voor de man een heel probleem. MEVR. CLARE BOOTHE LUCE, de nieuwe ambassadrice der Verenigde Staten te Rome. De Heer staat naast u. Zijn ogen volgen u. Al wat gij doet wordt een bewijs van uw liefde. Hij weet dat gij meebouwt aan het hemels Je ruzalem. Elke daad, gesteld in staat van genade, is een steen voor de muren der stede des Heren; elk kind dat gij aanvaardt is een werk man op de werven van God. Lijden heet thans offer en be proeving. Zal de Heer het kruis van onze schouders nemen? Hij kan. Zijn macht is onbegrensd, zijn ogen zien ons leed en Hij blijft steeds onze Algoede Vader. En toch ge beurt het dat Hij het kruis op uw schouders laat wegen... omdat het u zalig is, misschien onmisbaar voor uw eeuwig geluk. Maar dan zal Hij op de harde weg naast u opstappen en het kruis helpen dra gen en u het mysterie van het lijden leren begrijpen. Hij is zelf van smart gestorven en hierdoor heeft het lijden betekenis en waar de gekregen. Wie zijn kruis met liefde draagt, zuivert zijn ziel van de zonde, verhoogt zijn loon in de hemel, werkt mee aan de bekering van de wereld. Nieuw wordt alles. Luistert naar onze beproefden. Gebroken door de smart zullen zij nog zeggen: wat zou het zijn, indien ik geen geloof had! Gaat zien naar onze zieken huizen, waar engelen van toewij ding de lijdenden met moed en vreugde bestralen. Bezoekt onze godshuizen, waar voor ouden van dagen in de schaduw van het ta bernakel de avond van het. leven zacht is en rustig. Gaat naar onze stervenden, die met aandoening het kruis omhelzen, terwijl de priester bidt: «Heer, schenk nu aan deze ziel de volle vreugde en laat ze U aanschouwen. Blijf haar vroegere fouten niet gedenken. Ze heeft wel gezondigd; maar ze heeft toch de Vader en de Zoon en de H. Geest niet verloochend. Ze heeft geloof gehad; ze heeft de ijver voor God in zich gedragen en ze heeft God, de schepper van alles, met een trouw hart aanbeden... Heer ontvang nu uw dienaar in uw ko ninkrijk. (Gebeden der sterven den). Gaat naar onze begrafenis sen waar de christelijke gemeen schap voor de afgestorvene het kruisoffer hernieuwt en hem onder klokkengelui ten grave draagt, al (Zie vervolg blz. 2) LUIT. - G ENER AAL H. WELLS die zo pas tot bevelhebber der Engelse Commonwealthtroepen in Korea komt benoemd te worden, 40 fr. per maand voor alleen staanden van 14 tot 18 jaar. 1 fr. per maand voor de kinde ren ten laste die min dan 14 jaar oud zijn. 15 fr. per maand voor ascenden ten. De bijdrage der Vrij Verzekerde tussen de 14 en 18 jaar is 40 fr. per maand, ongeacht of deze Ver zekerde schoolgaand is of niet, een beroep uitoefenend of niet. Het enige wat de bijdrage van 40 fr. per maand bepaalt, is de ouder dom, 14-18 jaar, zonder verder enig onderscheid. DE VERGOEDINGSDIENST Deze bijdrage bedraagt 25 fr. per maand en is vrijelijk te betalen, niemand wordt er toe verplicht. Vrij verzekerden, die voor eigen rekening werken, zijn van deze dienst uitgesloten, daar de contro le in dit geval bij een eventuele ziekte, een onmogelijk iets is. Enkel de voor derden werkende Vrij Verzekerden mogen voor deze dienst betalen. De vergoeding bedraagt 25 fr. Ser werkdag, voor werkonbekwaam- eid van -f 66 N. B.: Wij laten opmerken dat bovenstaande bijdragen en vergoe dingen deze zijn die door de Chris telijke Mutualiteiten in het Arron dissement leper worden toegepast. Buiten dit gebied kunnen er best andere cijfers in voege zijn, maar zo heel veel zullen deze van hoger- vermelde niet verschillen. De socialisten hebben nooit oog king, wat belangrijke financiële gehad voor een geboortepolitiek. offers zal voor gevolg hebben. Deze kan niet anders dan de gro- Zoniet gaan we naar overpro- te gezinnen bevoordelen waarvoor ductie. prijsstijging, gebrek aan de socialisten enkel misprijzen over evenwicht tussen productie en ver hebben. Dit hebben ze nogmaals bruik. En wij kunnen er bijvoegen: bewezen in het debat over de het faillissement van de Staat, diensttijd. Wat de socialisten echter niet Verrassend ls dan ook dat de kunnen inzien, is dat het aanlok- sociale medewerker van Le Peu- ken van tienduizenden vreemdelin- ple» naar aanleiding van de bro- gen en het aanprijzen van een chure van specialisten inzake de- gematigdegeboortenverhoging mografie, waaronder een vooraan- geen aarde aan de dijk zullen staand socialist, plotseling de brengen. Het is in de provincies en rampzalige gevolgen van de ont- agglomeraties die aangetast zijn volking ontdekt. De gemiddelde door de virus van het socialisme leeftijd bedroeg 28 jaar In 1846, 36 dat de ontvolking op een vreselijke jaar in 1950. Tussen beide oorlogen wijze woedt. Waarom kinderlast, aldus het blad, verminderde het wanneer hogere motieven ontbre- aantal kinderen met een derde, ken? Normale familieverhoudingen terwijl dit van de ouderlingen van zijn slechts mogelijk door de we- 6 tot 11 steeg.,. Met eenzelfde derbelevenis van de hogere geeste geboortecijfer zal het aantal ouder- lijke waarden, door herkerstening, liugen over 50 jaar 36 bedragen... Waar Le Peuple ten slotte Het gevaar van een onbetwistbare schreef: «Deze beschouwingen zul- decadentie moet bezworen worden, len wellicht sommige onzer lezers De socialisten doen ontdekkingen verwonderen», kunnen wij het die voor alle katholieken sedert blad volkomen bijtreden. De socia- jaar en dag gemeengoed zijn. Le listische gaaien moeten zich inder- Peupleziet middelen om de ont- daad afvragen waarom de Par- volking tegen te gaan: tij zich verzet tegen de vrijstel- 1. - Verhoging van het aantal ling van de oudste zoon der grote inwijkelingen, dat echter reeds gezinnen en waarom hun leiders 367.319 of 43 per duizend bedraagt; enkel misprijzen koesteren voor de 2. - Aanmoedig.ng van een ge- echtelingen die de moed hebben vaa de bevoi- oen schoon asMh te stichten 1 De plechtige opening van het Landbouwsalon had plaats op Za terdag 14 Februari jl. in aanwezig heid van de Hr Héger, minister van Landbouw, van de Eerste-Minister van Luxemburg, Hr Dupong, van de Franse Minister van Landbouw. Hr Laurens, en meerdere- andere personaliteiten. 365 exposanten nemen deel aan h-et Landbouwsalon. De tentoon ge stolde producten hebben een geza menlijke waarde van meer dan 100 millioen frank. Naast de Belgische firma's nemen de volgende landen (in alphabetische orde) aan het sa lon deel: Canada, Denemarken, Duitsland, Engeland, Frankrijk, Italië, Nederland, Oostenrijk, Tsje- che-Slowakije, Verenigde Staten, Zweden, Zwitserland. Het materieel is, zonder onderscheid van catego rieën, over alle gebouwen verdeeld. Uit het aanzienlijk aantal tractors, maaidorsers en andere machines, blijkt duidelijk dat de landbouw definitief de evolutie van de moto- risatie ls ingetreden. Sedertdien heeft het Landbouw salon een groot sukses gekend eri vele duizenden hebben het bezocht. Het Landbouwsalon bliift open tot de 22 Februari en wordt, gehou den jta Eauwieestpaleizen.

Het Wekelijks Nieuws (1946-1990) | 1953 | | pagina 1