Belangrijke Studiedagen van het Mannenverbond voor K. A. te Roeselare en die Boerin Van het Passanten-Lieden Gasthuis naar de Ultra Moderne St Joriskliniek te Menen o® m&uwe lokcslen worden binnenkort Loondorser uit Stavele tijdens herstellingswerken van alaam. doodgeëlectrocuteerd De 23" leperse Jaarbeurs Wielrijder uit Lendelede door auto gegrepen ie Hukte en op slag gedood ingewijd doer Z. Exe. Mgr De Smedt KATHOLIEK WEEKBLAD VOOR POPERINGE - IEPER - WERVIK EN OMSTREKEN Bladzijden PRIJS 3 Frank MAART 1953 ONZE 3 UITGAVEN: BUITENLANDS OVERZICHT ZONDAGSRUST SUBSIDIES VOOR SINT JOSEPH In de Seperse Stadshallen van 2 tot 8 April 1953 HOOFDBUREEL en REDACTIE Poperinge Gasthuisstr. 19. Tel. 9. - Postcheckr. 47.63.60. 49* JAAR PLAATSELIJKE BURELEN: Roeselare: J. VERRIEST-DEZEURE, St-Alfonsusstraat 12. - Tel. 1523. leper: P. BRAS-DEKLERCK, de Stuersstraat 4. - Tel. 1150. Wervik: ROGER PECTOR, Leiestraat 11. - Tel. Komen 491. Veurne: M. D'HERT, Noordstraat 14. Nieuwpoort: Drukkerij DUMON, Marktstraat. POSTABONNEMENT 1953: België (tot einde 1953) 114 fr. Andere landen 4fr. p. week POPERINGE en IEPER [(met Wervik en randgemeenten), ROESELARE (met Izegem-Menen en randgemeenten). KUSTSTREEK XVeurne-Nieuwpoort-Diksmuide en randgemeenten) Aangesloten bij het Verbond der Belgische Periodieke Pers. Verantwoordelijke Uitgever J. Sansen. Gasthuisstraat 19, Poperinge al de grote mensen over de hele wereld en voor alle tijden haar antwoord geven: «Ik ben de Onbe vlekte Ontvangenis 25 Maart! Kan een kind moeder vergeten op die dag? En denkt nu maar niet dat ik... schoolkinders bedoel! Geen spraak van: zijn wij, grote mensen, haar kinders niet; is Zij onze Moeder niet? Mag ik U vragen? Zijt gij reeds in bedevaart geweest naar Lour- des? Duizenden van onze lezers moeten ja antwoorden. En hoe- velen zouden er neen antwoor den als ik vraag: Hoopt ge niet, verlangt ge niet 's mee te gaan in bedevaart naar Lourdes? Hoevelen gingen naar ons Vlaams Lourdes... Oostakker? Hoevelen naar Dadizele? Hoevelen naar die... talloze ka pellen en kerken waar O. L. Vrouw bijzonder wordt vereerd? En ons ook bijzonder verhoort! 25 Maart! Die dag roept Vlaan- derens BedevaartU op naar Oostakker. Hoeveel duizenden Vla mingen bracht die Vlaamse bede vaart reeds naar Lourdes? Duizen den? Ik zou beter over tienduizen den gewagen, die nog altijd zo diep de herinnering bewaren aan die gebeurtenis uit hun leven. Dat was immers een... bedevaart en een bedevaart naar «Lourdes»; waar gebeden werd, gezongen werd als nergens. Oostakker! Daar zullen dus 25 Maart de... vrienden van Lourdes in gebed verenigd zijn in de kerk en rond de grot, luisteren naar het v/arm, ontroerend woord van onze Bisschop, die verleden jaar te Lourdes sprak voor de bedevaart der twintigduizend. Zouden zij, die niet over een hele dag beschikken, vooral uit Midden Vlaanderen en onze Westhoek, niet een paar uren vinden om de Lieve Vrouw te groeten te Dadizele? Kost het ons een beetje last, ik zou zeggen zo veel te beter, want waar last is, is ook verdienste. Zo zie ik inderdaad Maria's Vlaanderen» op 25 Maart: In de eigen parochiekerk 's mor gens, mannen, vrouwen en kinde ren. Te Oostakker en te Dadizele de vele oud-bedevaarders, de velen die van Moeder houden, haar bi zonder vereren willen op die dag daar ze onze Moeder werd. Een moeder, die we zo dikwijls nodig hebben en die nooit moe is van haar werk, over de hele wereld te zorgen voor al haar kinderen. Te Oostakker, te Dadizele, of bij de kapellekes, zullen we staan, met gevouwen handen en vroom bid den, zoals die boer en boerin van Millets schilderij, waarvan zo een verschrikkelijk-lelijke afdruk bij ons in de keuken hangt en zal... blijven hangen. PÉ VLAMYNCK. IK 'ben nu precies geen grote kenner van «Kunst». Dat zal met velen van U ook wel t geval zijn? In de keuken thuis hangt nog, uit moeders tijd, een afdruk van de schilderij van Millet: «Het Angelus». Ge weet wel, daar staan een jonge boer en een jonge boerin midden 't veld, met de handen gevouwen het «Angelus» te bid den. Moeder hield van die prent; ik ook, zelfs dan wanneer een kunstkenner mij zei: «Een afgrij- zelijk lelijke afdruk van een schil derij uit de romantische tijd». Ik zal niet beweren dat die vriend ongelijk had, maar, om 't even, die Angelus blijft hangen waar dat ding hing in moeders tijd! 'k Weet niet. of dat nu juist een romantische tijd was, wanneer 's morgens, 's middags, 's avonds het Angelus werd geklopt op de kerktoren! De tijd van uit de ve ren te kruipen, te gaan middag malen en... naar huis te keren na de lange werkdag. In die tijd was de dag en de arbeid normaal ver deeld. Het ploegwerk op de fabrie ken heeft dat, ook te lande, hele maal veranderd. Nu zou het me bovendien wel gebeuren dat ik het «Angelus» niet hoor; of het nu altijd de... koster is, die 't vergeet, weet ik niet. En ge zult vermoede lijk noch boer noch boerin meer midden 't veld de handen zien vouwen om te middag het «Ange lus te bidden, wanneer van de kerktoren de «beêklok» klept. We zijn er op vooruitgegaan, wat niet bewijst dat we er nergens zouden op achteruit zijn gegaan. Hoe ik nu plots op dat «An gelus» denk? Plots is het woord niet, want we houden, 's middags en ook in de avond, te zomertij, aan die oude gewoonte thuis het Angelus te bidden, «De engel des Heren heeft Maria geboodschaptMaar was 't niet schoon wanneer in de ge zinnen in Vlaanderen dagelijks herinnerd werd door dat gebed aan dat wonder der wonderen: Maria's Moederschap en de ge boorte van de Verlosser? Jammer dat die gewoonte verdween! Even jammer dat onze oude mis dagen of mestdagen uit de traditie vielen, 'k Heb er werkelijk zeer van ieder keer ik in de kerk hoor afroepen afgestelde misdag Dat zal ik ten andere Zondag weerom moeten horen: O. L, Vrouw Boodschap... afgestelde... Er is niets aan te doen, de arbeiders worden die dag naar het werk ge roepen 't is geen betaalde feest dag immers. Maar bij burgers en landbouwers, bij onze arbeiders vrouwen? Vergeten we niet te veel, niet te gemakkelijk O. L. Vrouw, in ons landje dat zo geren Maria's Vlaanderenwordt genoemd? 25 Maart; wanneer de Engel die enige boodschap bracht aan de Lieve Vrouw, haar van Godswege vragen kwam of zij wilde worden: de Moeder van God en... onze Moeder. Was het ook niet op 25 Maart dat de Lieve Vrouw ons te Lourdes het grote antwoord bracht? Och, wie kent die geschiedenis van Lourdes niet? Maar 't was toch op die dag dat Bernadette eindelijk antwoord kreeg op haar grote vraag: «Dame, wie zijt gij?» Zo lang had de Lieve Vrouw ge wacht... Maar die dag, «haar» dag, zou zij aan dat kind en aan HET ONTWERP VAN EUROPESE GRONDWET Met een ietwat bombastische ver wijzing naar Georges Washington, heeft dhr Spaak verleden week, in naam van de vergadering ad hoe aan de zes ministers van het Schuman - plan, het voorontwerp van de Europese grondwet over handigd. Voor de eenvoudige toeschouwer, enook voor sommige meer inge wijden, die wat al te gemakkelijk al te hard van stapel lopen, kan het nu toeschijnen alsof de op richting van een kleine Europese gemeenschap bijna voor de deur staat. De massa daarentegen vraagt zich af wat dat allemaal te bete kenen heeft. Men geraakt er niet meer wijs uit. We hebben dus aan de ene kant de Raad van Europa te Straats burg. Dat is een zuiver contactor ganisme dat moties goedkeurd en adviezen geeft aan het comité der ministers. Daarnaast hebben wij de Steen kolen- en Staalgemeenschap, op gericht tussen de 3 Beneluxlanden, Italië, Frankrijk en Duitsland, En daar werd een Hooggezag ingericht (uitvoerende macht) plus een Raad (soort wetgevende macht), zodat Keyzer, vicaris-generaal en afg vaardigde van Mgr De Smedt. Na het welkomwoord door dl: Herreman, diocesaan leider, spra dhr L. Bekaert, voorzitter van he Algemeen Christen Werkgeversver bond, de feestrede uit. In een merkwaardige uiteenzetting han delde hij over Christelijke ge meenschapsgeest, onze verbonden heid De steeds ingewikkelde profes sionele problemen en de dagelijkse beslommeringen nemen ons steeds meer en meer in beslag, zodat wij geen belangstelling genoeg over hebben voor de fondamentele en essentiële problemen van onze tijd. Wij hebben de neiging ons te veel te bekommeren om het bijkomstige en verliezen aldus vaak het essen tiële uit het oog. Spreker wijst verder aan de hand van de Pauselijke richtlijnen op de noodzakelijkheid van de Katho lieke Actie. Het doel dat de ka tholieke leken in de huidige sa menleving moeten nastreven, is de opbouw van een betere wereld op christelijke grondslag gevestigd daarom is de katholieke actie noodzakelijk. Wij moeten al onze krachten be schikbaar stellen om ons geestelijk erfgoed te bewaren, het geloof te verdedigen en de christelijke ge meenschapsgeest te scheppen. De strijd die thans in de wereld geleverd wordt, is niet zozeer een strijd om de macht, maar een strijd om een levensopvatting. Zij die hun levensopvatting zullen trouw gebleven zijn en deze aan anderen hebben medegedeeld, zullen over het lot der wereld beslissen. (Zie vervolg blz. 21 MAARSCHALK TITO wordt hij Westersof niet? VAN SCHRIJNWERKERSGAST TOT PRESIDENT DER REPUBLIEK Klement Gottwald, president der Tsjechoslovaakse Republiek en voorzitter der Tsjechoslovaak se communistische partij, werd op 23 November 1896 geboren te Dedice, een dorp in Oost-Moravië waar zijn ouders een landbouw bedrijf van gemiddelde omvang exploiteerden. Daar de jongen geen te beste aanleg had voor de studies werd hij op 14-jarige ouderdom naar Wenen gezonden om er het vak van schrijnwerker aan te leren, doch toen hij door zijn werkmak- kers voor de sociaal-democrati sche ideeën gewonnen was, ging de jonge Gottwald zich liever met politieke vergaderingen bezig hou den, zegde de schrijnwerkersstiel vaarwel en liet zich in een fabriek te werk stellen. In 1918 deed Gottwald zijn le gerdienst als kanonnier in het keizerlijk leger en streed hij in Gallicië en later in Italië. Hij bracht het tot adjudant. Na de oorlog vestigde hij zich te Bratislava en werd er redac teur van het uiterst links sociaal democratisch blad Hlas Ludu (De Stem van het Volk). Toen op 14 Mei 1921 een onaf hankelijke communistische partij opgericht werd door Smeral en Antonin Zapotocky (de huidige minister-president) trad Gottwald toe, doch beperkte zich tot de rol van militant. Stilaan nam zijn in vloed toe en bij de verkiezingen van 23 Februari 1929 werd hij als communistisch volksvertegenwoor diger naar de Nationale Vergade ring gezonden. De zuivering, die in de commu nistische partij werd doorgevoerd en die voor gevolg had dat schier al de intellectuele elementen uit de partij gestoten werden, bood aan Gottwald een enige kans en bracht zijn verkiezing mee tot lid van het hoofdbestuur. In 1935 ver trok hij naar Moskou om zijn partij in het Komintern te ver tegenwoordigen. Bij zijn terugkeer te Praag volgde hij Djilek op als algemeen partijsecretaris. In 1939 werd Tsjecho-Slowakije door de Duitsers overweldigd. Gottwald vluchtte naar Moskou waar hij gans de oorlog verbleef en waar hij tot voorzitter der Tsjechoslavaakse communistische partij gekozen werd. (Zie vervolg blz. 3) In het communiqué, dat het overlijden meldt, wordt Gottwald beschreven als een stalinistisch staatsman en als de beste en trouwste leerling van Lenin en Stalin. Ook de vriendschap van Tsjecho-Sloivakije met de Sovjet- Unie wordt erin verheerlijkt. Zaterdag llf Maart, te llf.iz u., werd door Radio Praag het be richt uitgezonden dat Gottwald, president der Tsjechoslavaakse Re publiek, Zaterdag te 11 uurover leden is. Pas 's avonds voordien had Ra dio Praag voor het eerst een be richt uitgezonden volgens hetwelk de president sedert Donderdag morgen lijdende was aan een erge longvliesontsteking. Gottwald zou in feite Woensdag, na zijn terug keer uit Moskou, waar hij de be grafenis van Stalin bijwoonde, reeds ziek geworden zijn. De zes gezondheidsbulletijns, die regelmatig gepubliceerd werden, ware., opgesteld in de trant van deze die over Stalin verstrekt wer den, met opgave van de behande ling door de geneesheren toege past. Bij een punctie, door de ge neesheren in het borstvlies toege past, werd vastgesteld dat er zich in de borstholte een bloedstorting had voorgedaan; een bloedtrans fusie die toegepast werd kon geen hulp meer bieden. De behandeling van de zieke was toevertrouwd aan 8 bekende Tsjechische geneesheren die onder leiding stonden van prof. Marko. Twee vooraanstaande Sovjet-dok ters, Bakoelov, lid der academie en de vrouwelijke arts Fedorova, werden eveneens bij het ziekbed ontboden. Vermelden wij bij de stichters nog de plaatselijke gemeenteont vanger Vanderstichelen, benevens negen eenvoudige burgerjongens die op geen enkele bijzondere be gaafdheid roemden, doch met een Vlaams ideaal durfden naar voor treden in een tijd dat het Frans alleen aanzien schonk. VERGADERINGEN EN OEFENINGEN Men mag het De Vereenigde Vriendenals een eer aanschrij ven dat zij een eeuw lang trouw bleven aan een schone traditieen aan een reglement dat als eerste punt voorschrijft: de veertien daagse later maandelijkse vergadering. In de geest van de stichters mocht het lidmaatschap bij De Vereenigde Vrienden geen louter formaliteit zijn, maar iets dat goed omlijnde verplichtingen mee bracht. De allereerste en voor naamste verplichting was het bij wonen der vergadering en Angil- lis deed deze om de veertien dagen doorgaan, maar na hem bracht een reglementswijziging dit op een maandelijkse bijeenkomst. Tijdens deze vergaderingen, die doorgaan op de eerste Dinsdag van elke maand in het lokaal 't Schaeltmoeten telkens vier daartoe aangeduide leden een taaloefening doen, bestaande uit een voorlezing uit een boek of tijd schrift of liever nog uit het voor dragen van een eigen opstel. Tij dens de laatste jaren was meer dan de helft der oefeningen ge wild aan eigen werk. Van oudsher wist het reglement de leden tot stiptheid aan te zet ten door het toepassen van een geldboete in geval van afwezig heid. Vanaf de stichting zijn al de verslagboeken dezer vergadering bewaard, uitzondering gemaakt voor de periode 1904-1914, verslag boeken die verloren gingen tijdens dc eerste wereldoorlog. Reeds onder het voorzitterschap van Angillis werden 2 reeksen op stellen uitgegeven onder de lite] van Rumbeekse Avondstonden Plannen werden gemaakt om in "1953 een nieuwe reeks te laten verschijnen. (Zie vervolg nlz. 2) KLEMENT GOTTWALD Eugeen Vierstraete volgde per fiets zijn vrienden, die een 50-tal meter voorop reden. Toen men aan het kruispunt der banen Brugge-Kortrijk en Hulste-Lendelede gekomen was deed zich een fatale aanrijding voor. Dhr Vierstraete, die zijn vrienden op een 50-tal meter volg de werd bij het oversteken van de baan gegrepen door een personen wagen die uit de richting Ingel- munster kwam en bestuurd werd door dhr André Ghyselinck, uit Ename bij Oudenaarde. De twee andere wielrijders, die van het gebeurde niets gezien had den werden opgeschrikt door het piepend geluid van de autorem- men. De autovoerder remde in derdaad uit volle macht toen de aanrijding plaats had. Men snelde onmiddellijk het slachtoffer ter hulp, dat helaas zielloos ten gronde lag. Het parket was spoedig ter plaatse om de nodige vaststellin gen te doen. Maandag werd het stoffelijk overschot door de wets dokters onderzocht waarna het naar de woning werd overge bracht. Eugeen Vierstraete was onder meester bij de firma Neirynck- Holvoet, te Lendelede, waar hij zeer geacht werd. Deze plotse dood heeft heel wat beroering verwekt in de streek en ook in zijn werk- midden. Voorwaar een noodlottig einde van een dag waar Eugeen Vierstraete zich sportief had ver maakt. Reeds in de 13" eeuw verrees hier een hospitaal voor pelgrims en behoeftige reizigers en om die reden van toen af reeds Passan- ten-lieden Gasthuisgeheten, in de taal waaruit Priester-Dichter Guido Gezelle zulke heerlijke ver- zenregels schiep, dat als de oudste liefdadige instelling van Menen bekend stond. Zo staat vermeld in de geschie denis der grensstad. Ten tijde der Kruistochten gedurende de 12° en 13° eeuw werden op vele plaatsen en vooral langs de grote wegen hospitalen opgericht waar de zeer talrijke pelgrims een onderkomen vonden en een gul onthaal geno ten. Een dergelijk hospitaal was dit Passanten-lieden Gasthuis opgericht dicht bij de brug over de Leie welke in die tijd voorbij kwam waar thans het Astridplein is g»legen, langs de grote baan Brugge-Rijsel en nu nog St-Joris- hospitaal genoemd. UITBREIDING NOODZAKELIJK Bezien wij langs buiten de nu gedeeltelijk vernieuwde gevel, dan bemerken wij nog de kapel, wel ke getuigenis aflegt van de oude stichting en daarnaast, langs de kant van het stadscentrum, tref fen wij de vroegere kliniek aan waarbinnen de nood van duizen den en duizenden mensen in het verleden werd gelenigd door de (Zie vervolg blz. 3) De Kamer zal zich bezig houden met de regeling van de Zondagsrust. Zo lezen we in een bericht. Bij nader toezicht blijkt dat het de Nederlandse Tweede Kamer is. Bij ons in België kón men problemen met een godsdien stige ondergrond niet rustig bekijken. Alles wordt partij politiek gezien. Tot de dag dat de mensen tegen deze misop- vatting in opstand komen. Het slachtoffer Eugeen Vierstraete. In gezelschap van twee vrien den was de 65-jarige Eugeen Vier straete, uit Lendelede, naar Kuur- ne geweest om er de aankomst bij te wonen van de koers. Het prach tig weertje had immers talrijke sportliefhebbers uit de omgeving naar Kuurne gelokt om er hun favorieten toe te juichen. Het was 's avonds rond 10 uur, dat het drietal huiswaarts keerde, Gelezen in het blad van de o zó verdraagzame heren van de Belg. Socialistische Partij. Verdraagzaam en geestig! De katholieken komen te Brussel bijeen in de Basiliek van Koekelberg, om het tech nisch onderwijs, leraars en leerlingen, onder het Patroon schap van Sint Joseph te plaatsen. Gij verstaat wel een beetje de Franse taal. Ziehier de geestigheid van Le Peuple Pourquoi saint Joseph? Paree que notre cardinal se prénomme Joseph? Ou paree que Saint Joseph reput des subsides du saint Esprit pour donner Jésus un excellent enseignement technique? Je l'ignore totalement. Ge kunt gerust katholiek zijn en socialist. Want gods dienst is privaatzaak. Zó zeg gen ze als uw stem hen in de zetels van Kamer en Senaat moet brengen Wat houden ze ons volk voor dom, de heren stemmenronse- laars van Brussel. De rustige gemeente Stavele werd Maandagvoormiddag rond 15.30 u. door een droevig werkongeval in be roering gebracht. In de Abslestraat 2, was de loon dorser Maurice Verhaeghe, geboren te Watou op 5 April 1897, in een der afhankelijkheden bezig met het her stellen van alaam. Maurice was niet alleen een naarstig maar ook een handig man, die de meeste herstel lingen zelf uitvoerde en die zich daartoe trouwens goed had inge richt. Terwijl het jongste zijner twee kinderen, de li-jarige Noël, op de koer met een makkertje aan het spel was, herstelde vader een kleine handwagen. Om een plank op de nodige afmeting te brengen wilde Maurice Verhaeghe de kleine cylin- derzaag in gang zetten. Bij het inschakelen evenwel kreeg de man plots een geweldige schok, hij gaf een gil en werd achterwaarts geslingerd, zodanig dat een stukje van de schakelknop werd afgerukt. De ongelukkige viel achterwaarts ten gronde en trok zelfs in zijn va) de zaagmachine om. De knaap had de gil van vader gehoord en snelde naar zijn moe der; Maffia, Papa roept De vrouw snelde naar de werk- echtgenoot zielloos ten gronde lig plaats, waar zij haar man bezig wist gen. en zag daar met ontzetting haar Niet goed wetend wat er eigen lijk gebeurd was, duwde de vrouw de machine weg, waaronder haar iWji* *^fisf|| OP dat ogenblik kreeg zij echter k6lf eË\l g®weld*ge schok.' doch^ zij i||f^ Jf om hulp en deed priester en genees- II f heer ontbieden. I wekken bleven" vruchteloost j|j|p diende het slachtoffer, dat op slag L alsmede <le technische diensten van KgSÉ v het Parket kwamen ter plaatse de Het ongeval verwekte grote ont- KgwPPk roering in de streek waar Maurice gj&t* gekend was en door iedereen ge- Als noodzakelijk mechanisme in kers strelen, terwijl het mogelijk zal de wereld van de moderne econo- wezen de bewerking na te gaan en mie, hebben de gewestelijke jaar- te volgen. beurzen tot zending de zakenver- De Meubelindustrie zal ook een handelingen aan te wakkeren door belangrijke afdeling uitmaken, zo- voortbrengers-verkopers en kopers dat de Binnenhuisversiering het ge- met elkander in betrekking te stel- heel zal opfrissen, len. Voegen we daarbij de Landbouw- Telkenjare komen er ongeveer afdeling met de twee bijzonderste 25 tot 30.000 bezoekers naar de nijverheidsteelten uit ons arrondis- Handelsfoor van leper, waar talrij- sement vooraan, de Hop In 't Po ke deelnemers ondergebracht zijn, peringse en de Tabak in 't Wervtk- tentoonstellende de grootste ver- se, met daarnevens een aanschou- scheidenheid van waren, die in welijk beeld van weideverbetering 's mensens leven en bedrijf een en maïsteelt, tuinbouwproducten en noodzakelijkheid geworden zijn. serren, Benevens de Electrische Huls- We mogen gerust verklaren da' houdtoestellen neemt de Textiel en de 23° leperse Hande.ls.foor die Voedingsnijverheid een belangrijks plaats heeft van 2 tot 8 April a.s. plaats in daarboven al wat sport nogmaals een belangrijke gebeurte- en verkeer bevordert, zoals fietsen, nis zal zijn, die duidelijk zal aan- bromfietsen, moto's en scooters tonen dat ook het leperse de w zullen er op hun plaats zijn. en de kracht bezit mede te werken Pelsen in al hun pracht en sier- tot de economische bloei van ons lijkhQid zullen de ogen der bezoe-, land. Het Wekelijks Nieuwsbiedt aan de beproefde familie zijn kris- telijk rouwbeklag bij dit smartelijk verlies. De voorgevel der St-Joriskliniek te Menen. Rechts bemerkt men dc oude kapel mei liet ranke torentje. Het Slachtoffer MAURICE VERHAEGHE

Het Wekelijks Nieuws (1946-1990) | 1953 | | pagina 1