Schoner dan de schoonste Processie-groep Congres van de Electriciteit te leper Dichte mist veroorzaakte talrijke aanvaringen op zee De 23" leperse Handelsfcor VOOR POPERINGE EN IEPER Het Vlaams Economisch Verbond (V.E.V.) hield een geslaagde Voorlichtingsver gadering te Roeselare De Britse Koningin-Moeder Mary overleden In Westvlaanderen worden twee nieuwe Electrische Centrales gebouwd 16 ZATERDA 9f| Bladzijden PRIJS MAART 3 Frank 1953 - BUITENLANDS OVERZICHT HET PRINSELIJK BRUIDSKLEED Problemen van deze tijd op het voorpSan ELECTRICITEI TSPROBLEMEN ANDERMAAL OP HET VOORPLAN Gratis tombola voor al de Electrlclteitsverbruikers De Maalboot Prince Charles zwaar beschadigd Uandelskanier. van 2 tol 8 April 1953 KATHOLIEK WEEKBLAD VOOR POPERINGE - IEPER - WERVIK EN OMSTREKEN v,°-»-- ONZE 3 UITGAVEN: 49' JAAR. Nr 13. POSTABONNEMENT 1953: Belgis (tot einde 1953) 114 fr. Andere landen 4fr. p. week Aangesloten bij het Verbond, der Belgische Periodieke Pers. DAAR is, lijk ieder jaar, de Goede Week. Wat hebben onze ouide Vlaamse voor ouders toch die week echt goed gedoopt. In an dere talen spreekt men van de heilige week. Dat is zij ten andere. Maar dat klein woordje «goed» betekehde zo oneindig veel voor hen. Dat is de grote week van Gods liefde en bermhartigheid, die inder daad alles weer goed maakte en nu nog alle anensen ten goede komt. Vroeger werd die goede week mee geleefd door heel het volk. Maar lijk de nieuwe tijd de mensen uit hun huis en van de huisarbeid naar de fabriek dreef, zo dreef die tijd de mensen uit de kerk. De machines kennen geen rust, kermen geen rustdag, 't Is al veel wanneer ze op Goeden Vrijdag te drie uur een ogenblik stil liggen. En dat is veelal geweest omdat de... werklieden het vroegen of eisten. In 't geraas van machines, in de jacht van onze tijd loopt men, draaft en vliegt men, heeft men geen tijd meer om rustig na te denken. Nochtans, denken is... mensenwerk en menselijk! We moeten in die jachtige tijd dat denken weer inschakelen. Het brengt immers geen kortewagen aarde aan den dijk te zuchten of te wenen over onzen tijd. 'k Zal maar niet schrijven over dat nachtoflicie met Pasen. Dat be staat nog niet bij ons en 'k zal er mij van zwichten mijn oordeel te vellen over iets dat ik nooit mee maakte, dat ik niet ken. 't Moet wel aandoenlijk zijn zoals al die plech tigheden in de Goede Week, daar ben ik van overtuigd. Maar wat ik wel zag bij ons en sedert jaren die plechtige Kruisweg op Goeden Vrijdag. Een grote plechtigheid was dat bij ons geworden, waar geweldig veel volk aan mee deed. Er werd een groot kruis meegedragen, geen processie- kruis, maar een lomp zwaar kruis, twee ongeschaafde balken. Hier en daar rees nog dergelijk kruis aan een knok of kruisstraat en na die soort boetprocessie gingen we geza menlijk de Kruisweg in de kerk. Dit jaar wordt overal de eigenlijke Kruisweg buiten de kerk gedaan. We zullen daaraan meedoen, met duizenden en bovendien we zullen danig geren meedoen. Ongetwijfeld wordt die Kruisweg een openbare geloofsbelijdenis. Wij geloven inderdaad dat O. L. Heer die geboren werd in een stal en stierf op een kruis, God was; op de wereld kwam om ons te verlosser- en die verlossing voltrok wanneer hij in de verschrikkelijke pijnen van de Kruisiging de geest gaf. Wij zijn de volgelingen van dien ter dood veroordeelde. En wanneer we knielen bij «jeder Kruiswegstatie, bekennen we dat: «Wij aanbidden Christus en loven U. omdat Gij door uw heilig Kruis de wereld verlost hebt Onder de Vasten was er, bij ons toch, redelijk wel volk bij de weke lijkse Kruisweg. Maar op Goeden Vrijdag moeten ze allen mee die nog geloven dat ze dien dag ook verlost waren. We spraken er over, Zondag, en Fiel zei me: Pé, zeg maar eens heel luid dat ook de grote heren en de grote dames tot die verloste mensen behoren! Zij blijven immers nogal dikwijls thuis als boeren, arbeiders en middenstanders aan de oproep van hun priesters gevolg geven... Zou 't waar zijn?... Ik, zei Piel, zet dien avond een kruisbeeld, midden licht, aan mijn venster, en er zullen dien avond vele... Fiels zijn, want Goede Vrijdag zegt nog oneindig veel aan de mensen. Een geloofsbelijdenis? Zeker, en een grootse hulde aan de gekruisig de Lieve Heer! Dat immers... ver dient Hij. Moet ik het zeggen? 'k Sta soms diep ontroerd als ik met de H. Bloedprocessie te Brugge die in drukwekkende Hosannah-groep zie voorbijgaan en ik ben waarachtig alleen niet. Maar ik ben voorzeker evenmin alleen als ik denk dat die Goede Vrijdag-Kruisweg in stad en te lande nog meer indrukwekkend zal zijn. Niemand zal ontsnappen aan die diepe en blijvende ontroe ring. Weet ge wat het is, die massa te horen bidden, die massa te zien knielen langs de openbare weg? Dat is een gebeurtenis in het parochie leven, maar ook in het dorps- of stadsleven. Maar dat wordt meer nog dan een geloofsbelijdenis. Wij... gaan de Kruisweg, wij doen hem niet. Maar er zijn wel anderen! De Heer sleepte zijn Kruis en viel onder dat zware kruis. Er zijn nog zo vele kruisdragers! Ook bij ons, mensen die beproefd zijn, wier leven een kruisweg is. Maar er zijn millioenen geloofsge noten die thans de Kruisweg doen. Die millioenen katholieken die uit huis en land werden gedreven en haveloos rondzwerven... denk aan Oostpriesterhulp Millioenen geloofsgenoten in Po len, in Tsjecho-Slowakije, in Hon garije, in China. We weten niet hoever zij gevorderd zijn langs hun Kruisweg. Onze gedachten gaan naar die duizenden gelovigen, gees telijken, priesters en bisschoppen, die gevangen werden gezet, gefol terd als thans nog in Albanië, of China... Voor hen duurt de Kruis weg meer dan een uur, het is de kruisweg van ieder uur van iedere dag. Wat zijn wij toch «bedorven kin deren als we denken aan die kruis dragers. Alle mensen zijn onze broe ders, ook de vervolgers. Maar moest onze genegenheid, onze liefde niet eerst gaan naar die kruisdragers? Wat is onze boeteonze ver sterving bij wat die mensen lijden en verduren om hun geloof dat toch het onze is? Onze Goede Vrijdag-Kruisweg wordt voor ons een ware boete- en bedetocht. Ja, ge verstaat mij wel, ik weet het, en gij... doet mee. Wij doen die Kruisweg voor al die kruisdragers, voor die vervolgden, verdrevenen, gevangenen en gefol- terden, die lijden omdat ook zij niet los willen van het Kruis en de Ver losser. Zo schoon aan betekenis wordt dan die Kruisweg in stad en te lande. We hebben te weinig gele genheid tot zulke boete-oefening, te veel gelegenheid misschien aan triomfantelijke betogingen. Volge lingen te zijn van een vervolgde, een gekruisigde Christus, is mis schien minder opvallend dan volge ling te zijn van Christus-Koning! De Koningsmantel is schoner dan de soldatenmantel die na de gese ling op «Zijn» schouders werd ge worpen... We volgen de Koning met die soldatenlap en de doornenkroon in teken van liefde en boete. Die tocht, onze tocht, wordt scho ner en indrukwekkender dan de Hosannah-groep. VLAMYNCK. IN AFWACHTING In een vooraanstaand Brussels modehuis wordt Ijverig gewerkt aan het bruidskleed bestemd voor H. K. Hoogheid Prinses Josephine-Char lotte. Wij zien hoe ijverige handen de 3 meter lange sleep afwerken. De jaarlijkse voorlichtingsverga dering van het V.E.V.gewest Roe selare, die Zaterdag 21 dezer door ging te Roeselare, stond in het te len der actuele economische pro blemen. Van de drie behandelde onderwerpen, die op het nationaal plan van groot belang zijn, was vooral het eerste toepasselijk op de Westvlaamse economie, namelijk de vraagstukken met betrekking tot de textielnijverheid. Toen dhr J. Laga, voorzitter, de vergadering te 15.30 u. opende in de vergaderzaal van het Stadhuis, hadden een zestigtal belangstellen den in de zaal plaats genomen. Onder de aanwezigen bemerkten wij de Heren Senatoren Desmedt en Muiier, Volksvertegenwoordigers De Gryse en Gilles de Pélichy, Oud- Minister De Man, Arrondissements commissaris Devos, Burgemeester De Nolf, Bestendig Afgevaardigde Loncke; Carlier, Voorzitter van de Nijverheids- en Handelskamer voor Roeselare en omgeving; Lievens, Directeur der Bank van Roeselare, en talrijke vooraanstaande nijve- raars uit de streek. Dhr Laga ves tigde in zijn inleiding de aandacht der vergadering op de schrijnende werkloosheid in Westvlaanderen en wees op de vele initiatieven die ter zake reeds getroffen werden. In dit verband verwees spreker naar het indrukwekkend jaarverslag der Bank van Roeselare, waarin de cri- tische toestand der Vlasnijverheid behandeld wordt. Dhr Laga drong aan op een bundeling der initiatie ven tot bekamping der werkloos heid en herinnerde aan hetgeen terzake in Limburg gepresteerd wordt door een provinciale econo mische raad. DE TOESTAND DER TEXTIELNIJVERHEID Als eerste voordrachtgever stelde dhr Laga aan de vergadering voor dhr Meersseman, directeur van de Federatie der Belgische Textielnij verheid die, in een zakelijk betoog en steunend op grote ondervinding, het textielprobleem onderzocht. Inleidend stipte spreker met ge noegen aan dat het V.E.V. Roese lare dit jaar precies 25 jaar be staat; dhr Meersseman was trou wens een der medestichters. Om de toestand en de vooruit zichten der textielnijverheid klaar te belichten, toonde spreker aan hoe deze nijverheidstak voor 40 a 50 milliard tussenkomt in het Bel gische zakencijfer. Verder cijfers tonen hoe circa 2.000 bedrijven hierin betrokken zijn, dit met on geveer 150.000 werknemers, waar aan per jaar 6 milliard aan lonen uitbetaald werden. In de Belgische uitvoer komt deze nijverheid tussen voor circa 25 milliard. Onder de kenmerken der textiel nijverheid moet vooral haar fami liaal karakter onderlijnd worden met een sterk individualistische tendenz. Wat vooral de textieltak in ons land kenmerkt is de grote BLIJFT MOSKOU BIJ STALIN'S OPVATTINGEN? Na veel peilingen en vaststel lingen was men er eindelijk in geslaagd het basisprincipe van Stalin inzake buitenlandse politiek en communistische expansie vast te leggen. Vat principe was eenvoudig. Het was dat van de concentrische kringen of, klaarder gezegd, van de steen die men in het water werpt en die een stel evenwijdige kringen maakt. Stalin was de man die Trotsky buitengooide en, met hem, de op vatting van een wereldrevolutie overal gelijktijdig ontketend. Het Stalinisme is in de grond, positief gezien, de leer van een nationale staat die te allen prijze moet blij ven staan, die steeds moet groter worden, tot dat hij de gehele we reld heeft ingepalmd. Neem nu maar een wereldkaart en trek rond Rusland een stel evenwijdige kringen en U zal vaststellen dat Stalin die politiek systematisch heeft weten door te zetten. De tactiek was dan ook: eerst de eerste kring veroveren en zich voor al de rest ten minste met woorden zeer inschikkelijk to nen. Eens die eerste schijf ge annexeerd, die aanwinsten con solideren vooraleer de volgende sprong te wagen. Op die zienswijze heeft de vrije wereld ten slotte haar verweer- tactiek aangepast. Vandaar dat men onder Truman de tactiek van de indijkingvan het commu nistisch expansionisme heeft in gezet, en dat meer offensieve geesten, zoals de ultra-republikei nen, spreken van een oprotting van de communistische veroverin gen sedert 19S9. Ga het maar na: weerstand in Korea, neutralisering of dedoua- nering van Formosa, hulp aan Frankrijk in Jndo-China, actieve ZAPOTOCKY de nieuwe President van Tsjecho- Slowakije in opvolging van Gott- wald. bekommernis om Iranen in het Westen het Atlantisch Pact, thans practisch aangevuld door de en tente met de drie Balkanlanden Turkije, Griekenland en Yougo- Slavië. En in het kader van dit alles, de wederbewapening van Japan en West-Duitsland. Men kan nu nog maandenlang in het duister tasten, om te weten of de leiding, die uit Stalin's han den geglipt is, door één man of door meerdere zal worden over genomen. Dat is nochtans het hoofdpro bleem niet. Hoofdzaak is, te weten of de nieuwe Russische leiding zich eenzelfde gedachte vormt als Stalin om de wereld voor het communisme te veroveren. Indien ja, dan kan ook dezelfde afweer- tactiek gevolgd worden; indien niet, dan zal ook het tegenoffen sief anders moeten verlopen. Al de geruchten, die thans de ronde doen omtrent een soepeler houding van de Russen, mogen waar zijn wij hopen het en het moge tot de mogelijkheden behoren dat Eisenhower en Ma- lenkov elkaar zouden ontmoeten, het zijn de feiten die zullen moe ten bestudeerd worden, want die spreken de enige taal die niet liegt. Wij zijn er dan ook van over tuigd, dat tijdens de eerste maan den de aandacht van de experten naar twee zaken zal gaan: door wie wordt de buitenlandse politiek van Moskou vooral beïnvloed of door wie wordt ze geleidEn, ten tweede, in welke richting wijzen de feiten die we zullen beleven binnen de eerste tijd? (Zie vervolg blz. 2) Volgens de maquette, die er van gemaakt werd, zal de nieuwe elec- trische Centrale te leper er uitzien zoals hierboven afgebeeld. verscheidenheid van artikels ln leder bedrijf voortgebracht en het gering aantal merkartikelen. Daar tegenover kan men stellen dat in Amerika b.v. 82 der textielpro ducten onder merk verschijnen. Het ontbreken van een merk is een gro te moeilijkheid bij het voeren van reclame. De evolutie van deze nijverheid ontledend sedert de jongste oorlog, (Zie vervolg blz. 12) Nadat reeds enkele tijd geruch ten de ronde deden over de onrust wekkende toestand van Koningin Mary, werd Dinsdag bekend ge maakt dat Koningin Mary in een zeer zorgwekkende toestand ver keerde. Stilzwijgend namen de voorbijgangers kennis van het ge- zondheidsbulletijn dat Dinsdagmor gen aan de poort van Malborough- House te Londen, waar de Konin gin verbleef, werd aangeplakt. De zieke, die snel verzwakte, kreeg in de loop van Dinsdèg het bezoek van haar familieleden, on der meer van haar kleindochter Koningin Elisabeth. Ook de Hertog van Windsor kwam haar bezoeken. Later op de dag kwam ook dr Fisher, aartsbisschop van Canter bury bij het ziekbed. Nadat Koningin Mary Dinsdag avond rond 20 u. in een diepe slaap gevallen was, gaf zij te 23.20 u. de geest. Geboren in 1867 in Kennington Palace, bracht zij met haar moeder, de hertogin van Teek, het grootste deel van haar jeugd door te Ken nington en te Richmond. Toen zij 16 Jaar oud was, werd prinses Mary met de familie Teek door koningin Victoria naar Italië verbannen. Twee jaar later kwam zij terug aan het Engels hof en werd aan gewezen om eens Koningin te wor den. In Januari 1892 overleed ech ter Prins Albert Victor met wie zij in het huwelijk wilde treden, maar het volgend jaar huwde zij met Prins George, die in 1910 als Geor ge V de Engelse troon besteeg. Officieel werd bericht dat de hofrouw een -maand zal duren. De kroningsfeesten van Koningin Eli sabeth zullen niet uitgesteld wor den. KONING BOUDEWIJN ZAL BEGRAFENIS BIJWONEN Het departement van de groot maarschalk van het hof deelt me de: De Koning heeft, dadelijk bij het vernemen van het overlijden van Koningin Mary, een persoonlijk te legram van deelneming gezonden aan H. M. Koningin Elisabeth II. De Koning heeft het Britse hof medegedeeld dat hij voornemens is de uitvaart van Koningin Mary bij te wonen. KONINGIN MARY Woensdag eerstkomende gaat on der de hoge bescherming van de Provincie, de Stadsbesturen van leper, Poperinge en Roeselare, het eerste Landelijk Congres van de Electriciteit door. Na het prachtig geslaagde Negende Internationaal Congres van de Electriciteit, dat van 15 tot 23 September 1952 door ging te Rome, is het Landelijk Con gres te leper van het allergrootste belang. De HH. Ministers van Binnen landse en Economische Zaken; de Heer Coppé, gewezen minister, als mede talrijke binnenlandse en bui tenlandse personaliteiten zullen op dit Congres aanwezig zijn. We danken het initiatief van dit Congres aan de Leiders van Inel- gas, Interwest, Westvlaamse Elec- triclteitsmaatschappij, de Belgische Maatschappij voor Gas en Electri citeit in Westvlaanderen, de Gaz- elec, de Maatschappij Desclée en de Electriciteit van de Zeekust. De HH. Burgemeesters en Sche penen, de HH. Secretarissen wor den dringend tot dit Congres uitgenodigd. Industriëlen kunnen eventueel bij hnn respectievelijke Stads- of Gemeentebesturen deel- nemingskaarten voor dit Congres bekomen. Het Congres zal doorgaan te leper ln de verschillende zalen van het Stadhuis. Op verzoek van de Heren Advocaten Lahaye (Lib.) en Lefere (C.V.P.) heeft het Sche pencollege te leper zeer bereidwil lig het Stadhuis ter beschikking gesteld. Het groot belang van dit Lande lijk Congres zal niemand ontgaan wanneer we weten dat Westvlaan deren voor bepaalde maatschap pijen een zeer groot belang bezit. In ons land zijn niet minder dan 6.000 bedienden en 12.000 arbeiders in dienst van de Electriciteitsbe- drijven. "'Mens Je voordracht van dhr Meersseman. d'e men Fr-ks on de foto H-merkt, Verder naar reel-is bemerkt men de H°r-:n Laga, Voorzitter Van het V.E.V. Roeselare en Carlier, Voorzitter der Nijverheids- cn PROGRAMMA DONDERDAG 2 APRIL Te 15 uur Officiële Opening der Foor door de Heer Meu- rice, Minister van Buitenlandse Handel, waarna ontvangst op het Stadhuis door de Gemeenteoverheden. VRIJDAG 3 APRIL Van 9 tot 12 en van 14 tot 19 uur: Bezoekdag der scholen van het arrondissement. ZATERDAG 4 APRIL Van 9 tot 12 en van 14 tot 19 uur: Algemene Bezoekdag. ZONDAG 5 APRIL zal de foor doorlopend open zijn van 9 tot 19 uur. Te 15 uur op de Grote Markt Koning Albert en op de René Colaertplaats, Volks- en Wandelconcerten door de Muziek maatschappijen van Picanol, Izenberge, Roesbrugge, St-Andries, Mesen en Belle. Te 16 uur in de Stadsschouwburg: Kooruitvoeringen door de Koorzangmaatschappi.j uit Paturages en te 18 uur Groot Concert door de Vrije Harmonie uit St-Niklaas. MAANDAG 6 APRIL (2> Paasdag) is de foor toegankelijk van 9 tot 19 uur. Te 15 uur op de Grote Markt Koning Albert en op de René Colaertplaats: Volks- en Wandelconcerten door de Muziek maatschappijen uit Langemark, Moeskroen, Le Bizet, Houtem (leper), Dadizele en Wervik. Te 16 uur in de Stadsschouwburg: Groot Kunstconcert dooi de Harmonie «Ypriana» en te 18 uur Buitengewoon Concert door de Koninklijke Harmonie Ste Ceciliauit Poperinge. DINSDAG 7 APRIL Van 9 tot 12 en van 14 tot 19 uur: Algemene Bezoekdag. WOENSDAG 8 APRIL Van 9 tot 12 en van 14 tot 19 uur: Bezoekdag, Landbouwdag Te 14 uur in de Stadsschouwburg: korte technische verga dering in aanwezigheid van de Heer Minister van Landbouw of dezes afgevaardigde, voor al de Landbouwers uit de arron dissementen leper, Veurne en Diksmuide. Te 20 uur in de Stadsschouwburg: Volksconcert door de Harmonie N.S.B. en te 21 uur Kooruitvoeringen door de Kunst kring Richten 4*vW«»"WVM%fWWVWVWi»«rfWVWltfVUVVVA#VVWVVVVVVvVVV*iVVI!» De Maalboot Prince Charlesnadat zij in de haven van Oostende binnenliep. De foto toont duidelijk de zware averij die door het schip opgelopen werd. De dichte mist die vanaf Woens dag 18 dezer over onze streken hing en vooral over het gebied der Noordzee, heeft talrijke aanvarin gen veroorzaakt. Donderdag 19 Maart ls op de Westerschelde. tussen Walsoorden en Hansweert, het Belgische schip Liégegezonken na een aanva ring met het Panamese schip Ma- rinucci». Alle opvarenden konden gered worden. Dezelfde dag kwam de Belgische maalboot Prince Charles van de lijn Oostende - Dover, op onge veer 15 mijl ten Noord-Westen van Duinkerken ln aanvaring met het Engelse schip LlantrisantDe «Prince Charles» had Oostende verlaten te 9.45 u. en werd daar terug verwacht omstreeks 20 u. Een botsing deed zich echter voor op de heenreis. Daar men van op de maalboot mistsignalen van een an der schip vernomen had. had de commandant bevel gegeven de boot stil te leggen ten einde de positie van het naderend schip te bepalen. Plots doemde echter uit de mist de schaduw van een schip op, een onvermijdelijke aanvaring volgde waarbij de maalboot middenscheeps langs stuurboordzijde zwaar be schadigd werd. Gelukkig hebben de waterdichte schotten het schip gered, zodat het ruim niet onder water liep. Slechts één der 113 passagiers be vond zich op het wandeldek en nog wel op de plaats waar het schip zich evenwel tijdig kunnen ln vei ligheid brengen. Omstreeks 15.30 u. kwam de Prins Philipter plaatse en bracht de passagiers verder naar Dover. De Prince Charlesheeft op eigen kracht de terugreis naar Oostende kunnen ondernemen. Minister Segers, die te Oostende was, voor de tewaterlating van een nieuwe staatscargo, heeft zich naar Prince Charlesbegeven en liet zich de omstandigheden van het ongeluk uitleggen. De Britse treiler Leieester Ci ty die terugkeerde van de vis vangst op IJsland, is in de nacht van Zaterdag op Zondag, tengevol ge van de mist vastgelopen op de klippen van Breibustee. Slechts 11 opvarenden konden gered worden, 7 andere kwamen om het leven. In de Noordzee deed zich bijna terzelfdertijd een aanvaring voor tussen het Nederlands motorschip Spaarnestroomen het Duitse stoomschip Waldemar Sieg Het Nederlandse schip liep zware ave rij op doch kon door een ander schip naar Dover gesleept worden. In de nacht van Maandag op Dinsdag is het Belgische stoom schip Stavelot groot 8.065 ton en toebehorende aan de Compagnie Maritime Beige, nabij de Holland se kust ter hoogte van Baarland aan de grond gevaren, nabij Wals oorden liep het Belgisch motorschip Alfonso eveneens aan de grond. Beide schepen konden weer vrij VERBRUIK EN PRODUCTIE Overdreven kostprijs door ontoereikende productie. In 1949 bekleedde Westvlaande ren de 8" plaats inzake industrieel verbruik in België met 238 mil- lioen Kwh. Voor huishoudelijk en artisanaal verbruik de 2» plaats met 116 millioen Kwh. De densi teit van het verbruik in Kwh. per inwoner bedraagt voor de indus trie 237 Kwh. en voor het huishou delijk verbruik 115 Kwh. In onze Provincie zijn vijf Elec trische Centrales en welbepaald Zwevegem, Noordschote, Slijkens, Zeebrugge en Izegem. Het pro ductievermogen van die centrales bedraagt in het totaal 115 millioen Kwh. Het verbruik in Westvlaan deren beloopt tot 362 millioen Kwh. per jaar. Blijkbaar is er in onze Gewes ten c°n hoog tekort aan productie vandaar de overdreven kostprijs. Het bijeengeroepen Congres heeft dus tot doel de mogelijkheden te onderzoeken een paar nieuwe Gen- trales voor productie van de Elec triciteit in het leven te roepen en zo te kortten tot tariefverminde ring. Het schijnt inderdaad dat de pas gestichte gemëngde intercom- munalen toch de gewenste oplos sing niet geven. VOORBEREIDENDE STUDIEREIZEN Als voorbereiding tot, dit Con gres hebben de belangrijkste maat- schappiien uit onze Provincie af gevaardigden gestuurd naar het Internationaal Congres te Rome en verders studiecomités naar uit heemse landen. Zo ondernamen de Heren H. Lahayé (leper) en IC. Bayaert (Beselare) een studiereis, naar Congo. De Electriciteitsin- stallaties van Leopoldstad, Coster- manstad en Stanleystad werden door hen bezocht en bestudeerd. Een paar andere comités hebben Engeland, Canada en Zuid-Ameri- ka doorreisd. NIEUWE CENTRALES TE IEPER EN NIEUWPO0RT Deze studiecomités zullen aan het Congres de uitslag van hun bevindingen in he' buitenland me dedelen. Practische wenken zullen worden gegeven omtrent de nieu we methodes. Naar we vernamen zal het Congres kennis nemen van het reeds ver gevorderd project een nieuwe Centrale op te richten te JCPER. Het blijkt evenwel noodzakelijk dat er een verbin ding Leie-IJzer zou tot stand ko men. Daartoe zullen alle Senato ren en Volksvertegenwoordigers uit onze Provincie aangesproken worden. Het project werd opge maakt door de Sofina met mede hulp van de groep Electrobel. De 2" Centrale voor Westvlaan deren zou gebouwd worden te NIEUWPOORT. Hr Senator Van Bugcenhout zou reeds voetstappen ondernomen hebben bij het Minis terie van Openbare Werken. Deze Cenlrale zou worden opgericht on der het procédé van de atoom energie. Op 24 Februari 11. werden in het Nationaal Laboratorium te Oak-Ridge de eerste proefneming gedaan. De stroom wordt opge wekt door een nieuw soort kern reactor die werkt op basis van een uranium met enkelvoudige op lossing. Het bouwen van de reac tor zal alleen 55 millioen kosten. Een speciaal krediet wordt aan gevraagd. Het oprichten van beide nieuwe Centrales voor productie van Electriciteit zou het tekort in millioenen Kwh. kunnen aanvul len en de kostprijs zou merkelijk verminderen daar de Electriciteit van Producent tot verbruiker zou geleverd worden zonder tussen komst van niet producerende maat schappijen. DE OPENBARE REFERATEN De Openbare Besturen, de in richtende maatschappijen, oorde averij opliep. Deze passagier had gemaakt worden. len dat dit Congres zo ruim mo gelijk moet opgevat worden. Niet alleen is de aanwezigheid van de HH. Burgemeesters, Schepenen en zelfs Gemeenteraadsleden gewenst, maar elk nijveraar, begaan en be kommerd om de economische ont wikkeling van Westvlaanderen, zal er aan houden het Congres bij te wonen. De belangrijkste problemen zul len er behandeld worden in de ver schillende secties van het Congres. Onder de belangrijke referaten en voordrachten stippen wij de vol gende aan: 1.- V-trekkingen tussen de Open bare Besturen en de Electri- citeitsmaatschappijen door Senator Robert De Man, oud minister, voorzitter B.M.G.E. 2. - De moeilijkheden van bepaal de Gemeentebesturen in de streek van Gistel door Be stendig Afgevaardigde Olivier. 3. - Statutenwijziging in opdracht van de Hr Minister van Bin nenlandse Zaken door de Heer Burgemeester te leper. 4. - De Ideale Intercommunale door Senator Missiaen. 5. - De winstmogelijkheid bij Inel- gas door de Voorzitter van deze Intercommunale, dhr J. De Nolf, burgemeester te Roe selare. 6. - Het statuut van da kleine ge meenten bij Inelgas en de daadwerkelijke voordelen er- (tan verbonden door Bur gemeester Heyndericx, uit Lo. 7. - De Electriciteit suit breidfing in Belgisch Gongo - Kostpfiis cn voortbrengst - door Volks vertegenwoordiger Adv. Hil. Lahaye. 8. - De Zee, tockomstbroh van Electriciteit. - Oprichten ener centrale te Nieuwpoort. door Senator Van Buggenhout. 9.- ~'e watervallen in dienst van de Congolese Elect riciteits- maatschappijen door I-C. Bayaert, beheerder B.M.G.E. 10. - Het afsluiten van een con tract; de onmiddellijke voor delen door Heer Carron, techn. ingenieur bij Gazelec. 11. - De betrekkingen nu en vroeger tussen de Gemeen tebesturen en de Electrici- teitsmaatschappijen door Secretaris Vandenweghe. 12. - Inlichtingen en bijstand aan de Gemeenten die willen aan sluiten bij Inelgas door Arr.-commissaris Tombeur. 13. - Schatting der inbrengsten NA 'Achting door ingenieur Mat.hieu, expert. 14. - L'honnéteté, la Sincérité des Sociétés d'Electricitêles avantages procures par ces Sociétés... par Mr Gaston Casier, ex-bourgmestre de Co- mines. 15. - Le danger des intercommuna les mixtes par Mr Mar- chand, bourgmestre de Chas- tres-Villeroux. 16. - Beton en Electriciteit door Heer Verhelst, te Oudenburg. 17. - De verhoudingen tussen de ver schillende Electriciteitsmaat- sc'.. ippijen in Westvlaanderen door Ingenieur Pycke. 18 - Statutenconfectie - Hoe men er toe komt moeilijkeon verstaanbare statutenener Intercommunale op te ma ken door Doctor-Juris L. Roosen. 10 De SEGE en de O.C.A. in dienst van de Gemeenschap, de Intercommunalen en de Regie door Volksvertegen woordiger J. Piers, van Oost ende. 20 'Zat er kan veranderen en verbeteren bij de Westvlaam se Electriciteitsmaatschappij door Ingenieur Botman, di recteur Interelectra-Limburg. (Zie vervolg b!z. 12) Een richt op de reeds veel besproken kernreactor voor jl t «Vitte bJJ than» werkt in het Nationaal Laboratorium to Oak-Kiui, PLAATSELIJKE BURELEN: Roeselare: J. VERRIEST-DEZEURE, St-Alfonsusstraat 12. - Tel. 1523. leper: P. BRAS-DEKLERCK, de Stuersstraat 4. - Tei. 1150. Wervik: ROGER PECTOR, Leiestraat 11. - Tel. Komen 491. Veurne: M. D'HERT, Noordstraat 14. Nieuwpoort: Drukkerij DUMON, Marktstraat. Verantwoordelijke Uitgever: J. Samen, Gasthuisstraat 19, Poperinge HET WEKELIJKS POPERINGE en IEPER (met Wervik en randgemeenten). R0ESELAR2 (met Izegem-Menen en randgemeenten). KUSTSTREEK (Veurne-Nleuwpoort-Dlksmulde en randgemeenten) HOOFDBUREEL en REDACTIE: Poperinge Gasthuisstr. 19. Tel. 9. - Postcheckr. 47.63.60.

Het Wekelijks Nieuws (1946-1990) | 1953 | | pagina 1