De Koninginnemaand is daar! m rcumoeKe Mgr De Smedt op de slot vergadering geestdriftig begroet Vrouw door inbreker in haar woning neergeslagen te Hieuwpoort Lentegouw dag De Kredietmogelijkheden van de Belangrijke uiteenzetting doer dhr R. Lievens, Directeur der Bank van Roeselare Het Westvlaamse Davidsfonds hield te Roeselare zijn grootse KATHOLIEK WEEKBLAD VOOR PÖPERINGETWERTWERVIK ENOMSTRËKEN ZATERDAG Bladzijden PRIJS 3 Frank APRIL 1953 ONZE 3 UITGAVEN: BUITENLANDS OVERZICHT Eén dog vroeger HUN VOORLICHTING DE GROTE .MISSIEDAGEN TE KORTRIJK HERNIEUW UW DOOPBELOFTEN De Provinciale Kamer voor Ambachten en Neringen vergaderde te Brugge De Wereenigde Vrienden»* hebben op waardige wijze hun eeuwfeestviering ingezet HET KREDIET AAN DE MIDDENSTAND De dief die met 20.000 fr. aan de haal ging wordt nog steeds vruchteloos opgezocht HOOFDBUREEL en REDACTIE Poperinge - Gasthuisstr. 10. Tel. 9. - Postcheckr. 47.63.60. PLAATSELIJKE BURELEN: Roeselare: J. VERRIEST-DEZEURE, St-Alfonsusstraat 12. - Tel. 1523. leper: P. BRAS-DEKLERCK, de Stuersstraat 4. - Tel. 1150. Wervik: ROGER PECTOR, Leiestraat 11. - Tel. Komen 491. Veurne: M. D'HERT, Noordstraat 14. Nieuwpoort: Drukkerij DUMON, Marktstraat. POSTABONNEMENT 1953: BelgiS (tot einde 1953) 102 fr. Andere landen 4fr. p. week POPERINGE en IEPER (met Wervik en randgemeenten). ROESELAR1 (met Izegem-Menen en randgemeenten). KUSTSTREEK {Veurne-Nieuwpoort-Diksmuide en randgemeenten) Aangesloten bij het Verhond der Belgische Periodieke Pers. Verantwoordelijke Uitgever J. Sansen, Gasthuisstraat 19, Poperinge Maria-lied zingen. Hebt ge nooit bij val-avond die muziek gehoord, 'k zegge wel die muziek van de paternoster... de echo van de Weesgegroet door mannen-, vrou wen- en kinderstemmen? Probeert het maar eens, op een of ander hoek van de parochie; heerlijke muziek zeg ik, waar ook de Lieve Vrouw naar luistert. Avond aan avond dreunt het or gel in de Kerk. 't Is Paastijd en nu is het de tijd van het Regina Coelihet grote, het echte Konin- ginnelied. Zingt mee dat de hele kerk davert. En t'huis? Laat nu de kleinen zorgen voor de bloemen bij Moe ders beeld; leert de heel-kleinen de handjes vouwen, leert hun nu dat Moederke kennen dat ons al len, groot of klein, oud of jong, aan haar hand leiden moet door het leven. Niemand gaat verloren, niemand verongelukt voor... eeuwig zo lapg zijn hand rust in de hand van die Moeder. Dat leert de er varing van eeuwen. Wie niet ziek is of te bed ligt, gaat buiten Maria groeten. En on ze zieken en ouden van dagen die niet... weg meer kunnen, zullen van die goede milde moeder hulp en bijstand vragen en Moeders hulp zal als zonnewarmte, als zoete balsem over hen komen, die Moeder is immers de troosteres der bedrukten, de Lieve Vrouwe van Troost. De Koninginnemaand is daar! PÉ VLAMYNCK. MACHT IN DIENST VAN DE BEHOEFTEN Daags nadat wij onze vorige kroniek hadden geschreven richt te President Eisenhower een bood schap tot het Kremlin die over de gehele wereld de meest diepe weerklank heeft gehad. Elkeen hoopt dat hij eindelijk weer zal mogen hopen. Hopen op een periode van rust en vrede in plaats van zenuwslo pende koxide, lauwe of warme oorlog. De tekst van die rede vindt u ongetwijfeld elders in dit blad zodat wij er ons kunnen van ont houden de verschillende punten ervan op te sommen. Wij kunnen ons beperken tot enkele opmer kingen en een weinig commentaar In de internationale pers onder zoekt men nog dagelijks de de tails van die rede, zowel in haar gedeelte critiek op de door Mos kou gevoerde politiek, als in de positieve punten en voorstellen aan het adres van het Kremlin. Niemand maakt zich illusies: Eisenhowers vredesprogramma zal nooit 100 door Rusland aan vaard worden. En Malenkov zal nooit toegeven dat de spanning in de wereld aan het communis tisch imperialisme te wijten is. Maar niemand ook de heer sers van de Sovjet Unie niet kan ontkennen dat men hier staat voor een positief en concreet voor stel waarover kan en moet onder handeld worden indien het Mos kou ernst is met zijn nieuw vre desoffensief. De eerste reacties uit de Rus sische hoofdstad zijn in dat ver band trouwens tekenend. Ze kwa men veel vroeger als naar ge woonte en ze waren geen brutale afwijzing zoals het onder het oud regime het geval zou geweest zijn. Van de kant van de daden schijnt het verder gunstig te ont wikkelen: de eerste uitwisseling der zieke en gewonde krijgsgevan genen in Korea had reeds plaats en de hervatting der wapenstil standsbesprekingen werd voor 25 April vastgesteld. Daar kan dus wellicht een van de eerste voor waarden door Eisenhower gesteld, nl. een eervolle vrede in Korea, vervuld worden. En zo kan men de gehele rede van Eisenhower ontleden: kijken ivat er op elk plan gebeurt en de kansen tot realisatie afwegen. nog bij machte de glorierijke Sovjetgeneraals terug in de scha duw te duwen, maar van bij de samenstelling van de nieuwe Rus sische regering was het opvallend hoe sterk hei leger hierin verte genwoordigd was. Volgens sommige bronnen zou de macht van het leger en diens inzichten in te grijpen bij de minste wijfeling van de partij- macht de enige of althans groot ste reden zijn van de verstand houding tussen Malenkov, Beria cu Moiotov. Daarnaast zou de huidige vre despolitiek ook essentieel een po- Hek zijn door het leger opgelegd. !>i tegenstelling met de partij, die steeds maar de koude oorlog wou i ntensifiëren met mede in koop nemen van een derde ivereldoor- log, zou het leger sedert maan den aandringen op een vriendelij ker en vredelievender houding omdat het Sovjetleger, niettegen staande het gemakkelijk tot aan de Pyreneeën zou kunnen opmar cheren, niet zou in staat zijn de oorlog tg winnen. (Denk aan het gelijkaardig ad vies van de Duitse Generale Staf in 1939 en waarnaar de partij Hitlcniet geluisterd heeft...) Indien het werkelijk zo is, dan zouden wij eerder te doen hebben met een paar tactische maatrege len vanwege de politieke macht hebbers die de nodige tijd moeten krijnen om de invloed der gene raals eerst weer weg te werken vooraleer opnieuw in volle hevig heid de koude oorlog te doen los barsten. Of er dan niet veel hoop is op een werkelijke ontspanning t Dat zal er van afhangen hoe lang die periode duurt en welke ontspanningsmaatregelen er intus sen kunnen getroffen worden. Halen de partijmannen vlug de bovenhand op de generaals dan zou de vredeshoop een uiterst vlug verteerd strovuurtje kunnen zijn. Maar moet het een tijd duren dan zullen wel bepaalde toegevingen moeten gedaan worden, dat zal zodanige nieuwe omstandigheden scheppen dat het vermoedelijk niet meer zal mogelijk zijn zo maar zonder meer de oude poli tiek terug op te nemen alsof er niets gebeurd was. Ook al gelooft men trouwens niet aan een ernstige wending van de Sovjetpolitiek, dan nog moet het onmogelijke gedaan wor den om het maximum er uit te halen ten bate van de vrede. (Zie vervolg blz. 2) Vyncke, was op zichzelf een tref fende hulde aan onze Vlaamse Missionarissen van het eerste uair. en tevens een afscheid van de Predikant van zijn geliefde paro- ohianen en Davidsfondsvrienden, daar hij binnen drie weken naar zijn nieuw missiegebied in Congo afreist. Aanstonds na de H. Mis, had in de feestzaal van het Stadhuis de ALGEMENE BESTUURSVERGADERING plaats van de Afgevaardigden uit de 138 Davidsfondsafdelingen. Dhr Advocaat A. Faure, gouw- voorzitter, sprak het welkomwoord tot de talrijke aanwezigen, en wees erop dat de Lentegouwdag 1953 gehouden werd in het teken van de huldiging van Pater A. Vyncke en al de Vlaamse Missionarissen. De Voorzitter dankte hartelijk Pater Denijs om zijn treffend ser moen in de Hoogmis, en verleende dan onmiddellijk het woord aan de Gouwsecretaris dhr R. Braecke- velt. Deze onvermoeibare en geest drift wekkende, in alle Westvlaam se D.F.-afdelingen zo goed bekend als de ziel van het Davidsfonds, gaf eerst lezing van het verslag over de Herfstgouwdiag, gehouden te Moorsele op 21 September 1952, als een piëteitvolle herdenking van de priester - dichter - leraar Cesar Gezelle. Dit verslag, zo klaar en gloedvol voorgedragen, zo volledig en bondig tevens, was voor de Af gevaardigden een korte doch le vendige herinnering aan die best geslaagde Herfstgouwdag. Het was ook dezelfde sympathie ke secretaris die hierna de bespre king inleidde van de drie op de agenda voorkomende punten, nl. ook de D.F.-boeken voor onze Mis sionarissen, 1953 het grote Sinte- Lutgardisjaar, en de organisatie van voordrachten in tournée. Bij de behandeling van de D.F.- boeken voor de besten onzer Broe ders, werd terecht teruggeblikt op het werk en de grote verdiensten van wijlen dhr Juul Coel, die des tijds in 1927 te Blankenberge met die actie van wal stak. Thans zijn er reeds 39 op de 138 afdelingen in Westvlaanderen die aan dit schoon werk deelnemen, met een totaal van 308 leden-missionaris sen. Toch moet gestreefd naar de 500 en dit kan mogelijk gemaakt worden, hetzij door het aanwerven van begunstigers, het bekostigen uit de plaatselijke kas of door het inrichten van een speciale avond, zoals dit hijvoorbeeld te Roeselare jaarlijks gedaan wordt. (Zie vervolg blz. 7.) De Lentegouwdag van het West vlaamse Davidsfonds, die op Zon dag 19 April, te Roeselare door ging, stond ditmaal in het teken van een huldebetoon aan de Vlaamse Missionarissen in het al gemeen, en aan Pater Amaat Vyncke ln het bijzonder. Een aangenaam lenteweertje verwelkomde de versohillende af gevaardigden en afdelingsbestuurs leden van de 138 plaatselijke D.F.- afdelingen, die de vriendelijke uit nodiging van het gouwbestuur zo talrijk hadden beantwoord om de grootse Lentegouwdag te Roeselare mee te maken. Naar oude geplogenheid werd deze mooie huldedag ingezet met een PLECHTIGE HOOGMIS in de St-Michielskerk, te 10 uur, opgedragen door Z. E. H. Kanun nik-Deken A. Vervenne, die aan het altaar werd bijgestaan door twee Missionarissen, nl. E. Pater Overste der Witte Paters uit Gits, en E. Pater Crevits, Scheutist. Het was eveneens een Missiona ris, nl. W. E. Pater Mich. Denijs, Scheutist, die de kanselrede hield. Dit merkwaardig sermoen over de pionier-Missionaris Pater Amaat VRIJDAG 1 MEI wettelijk betaalde verlofdag) wordt er in onze drukkerij niet ge werkt. We drukken dus één dag vroeger dan naar gewoonte. Onze Verkopers gelieven daar rekening mee te houden en ook aan onze Heren Medewer kers en Oorrespondenten vra gen we hun copy EEN DAG VROEGER dan gewoonlijk te willen insturen. We danken hen bij voorbaat. DE UITGEVER. DHR FOSTER DULLES Amerikaans Staatssecretaris, Veel fundamenteler dan de prac- tische punten is echter de grond toon van Eisenhowers rede die hij zelf in deze zin heeft samengevat: het gaat er om te weten of de industriële macht van de Verenig de Staten zal kunnen aangewend worden om in de behoeften van de mensheid te voorzien in plaats van ten dienste van de vrees te moeten noorden gesteld. De U.S.A.-President treft daar de gevoelige snaar en de juiste toon. Iedereen betreurt toch dat de wereld zich zelf uitperst in een bewapeningswedloop die op de duur voor gelijk welk volk en gelijk welk economisch regime ondraag baar zal worden, in plaats van die rijkdommen en die productie kracht ter beschikliing te kunnen stellen van de millioenen over deze wereld die honger hebben en armoe lijden. Het is die eenvoudige en zo menselijke toon, dat onbewimpeld voorbrengen van het dilemma waarvoor de wereld staat en dat positieve voorstel het geld dat aan de bewapening zou kunnen gespaard worden, ter beschikking te stellen van de noodlijdende mensheid, het is dót wat de rede van Eisenhower in feite onver- ivinnelijk maakt en de sterkste troef is in de samenspraak die thans blijkbaar tussen Moskou en de vrije wereld werd begonnen. STRATEGISCHE WENDING OF BLOTE TACTIEK Illusies heeft Eisenhower echter allerminst, want alhoewel hij het niet met zoveel woorden heeft ge zegd, toch zit het er duidelijk in: indien het Moskou geen ernst is met zijn vreedzame inzichten, dan moet het niet denken ons in het ootje te nemen, en, hoe jammer en hemeltergend de vrije wereld het ook vindt, de bewapening van het Westen zal met de grootste taaiheid en spoed worden doorge zet. Dat is het realisme waarover wij verleden week hier schreven. Dat is ook wat John Forster Dul les, de Amerikaanse staatssecreta ris, vóór een paar dagen gezegd heeft: reageert Moskou niet op het vredesplan van Eisenhower, dan zullen wij vooruitgaan op alle fronten. En daarbij stelt dhr Dulles weer de vraag onmogelijk te beant woorden tenzij door mensen van het Kremlin of het hier wer kelijk zou gaan om een strategi sche ommekeer in de Russische politiek of alleen om een kleine, vlug voorbijgaande tactiek. Óok die vraag intrigeert nog steeds iedereen. En uit diploma tieke berichten is enigszins op te maken dat de nieuwe generale lijn van de Russische politiek vooral zou voortvloeien uit bin nenlandse omstandigheden, nl. uit de vrees der nieuwe machtheb bers voor de macht van het rode leger. Stalin was tijdens zijn leven De vorige week overleed in het Antwerpse de Vlaamse let terkundige Emmanuel De Bom, die gedurende langere tijd medewerker geweest was van De VolksgazetDe vergrijs de letterkundige had zich met de Kerk verzoend. Het loont de moeite na te gaan hoe de socialistische dag bladen hun best deden om aan hun lezers het godsdienstig karakter van de teraardebe stelling te onthouden. Noch in Le Peuple noch in De Volksgazeteen woord over de rouwdienst in de kerk, geen woord dat er zou kunnen op wijzen dat De Bom katho liek gestorven was. Tot de aanwezigen behoorde ook de bekende philoloog en letterkundige Pater Van Mier- lo S.J., die mede de Konink lijke Vlaamse Academie verte genwoordigde. Over zijn aan wezigheid geen woord in De Volksgazetterwijl hij in «Le Peuple» vermeld wordt als een leek. Kleingeestiger kan het waar achtig niet. Hebben de heren schrik van hun eigen schaduw? Het is de wens van Mgr De Smedt, Bisschop van Brugge, dat in alle kerken van het bisdom alle gedoopten plechtig de hernieuwing van hun doop beloften zouden doen. Zijne Excellentie stelde daarvoor de dag vast: Donderdag 30 April, te 20 uur. Alle christenmensen worden die dag in hun parochiekerk verwacht. Honderden missievrienden zijn Zaterdag en Zondag 11. naar Kortrijk opgetrokken om er de grote missiedagen bij te wonen. Deze gingen door onder het motto: De Thuisfront-Actie. Niet min dan vier mis siebisschoppen waren op het congres tegenwoordig, terwijl priesters uit alle rassen en landen van de aardbol present waren. Ook leken uit alle landen waren naar deze zeer geslaagde missiedagen opge komen. Hierboven brengen wij een paar beelden. Onder: de indrukwekkende stoet met de missiebisschoppen en priesters uit alle rassen en volken. Inzet: de afgevaardigden uit China, Vietnam, Indonesië en Ceylon. der kenmerk van de hedendaagse middenstandsonderneming, name lijk haar kleinkapitalistisehe inslag. Het valt inderdaad op dat, in te genstelling met vroeger, de huidige middenstander een zeker vast ka pitaal nodig heeft en dat hij an derzijds de verwezenlijking van winst nastreeft in plaats van een eenvoudige bevrediging zijner on middellijke levensbehoeften. Heeft de middenstand dus wel de eereen zekere kapitalistische tint te hebben, hij geniet er maar weinig de voordelen van, althans inzake het krediet. Immers, het kapitaal van de mid denstander is doorgaans opgeslorpt door zijn bedrijfsfonds en laat hem niet toe daarnaast een privaat for tuin aan te leggen dat ingeval van kredietverlening in waarborg kan worden gegeven. Anderzijds ligt de door grooton dernemingen doorgaans gebruikte goedkope vorm van wisselkrediet buiten zijn bereik, omdat zijn cliën- tele voor degelijke verrichtingen weinig in aanmerking komt. DE KREDIETMOGELIJKHEDEN Dhr Lievens belicht vervolgens de verschillende kredietmogelijkheden die voor de middenstand openstaan. Leverancierskrediet acht hij en kel bruikbaar met de nodige om zichtigheid, omdat er ook een ge vaar in schuilt voor overdreven stockering en prijsopdrijving. Over het bankkrediet geeft spre ker een klare en bevoegde uiteen zetting die van aard is om zekere misopvattingen uit de weg te. rui men. Hij ontleedt de verschillende vor men van het bankkrediet en hun bruikbaarheid voor de specifieke noden van de middenstand. Het bij uitstek bancair en commercieel kre diet, namelijk het discontokrediet op wissels, Is jammer genoeg weinig toegankelijk voor de middenstan der. Men heeft destijds gepoogd om dit tekort te verhelpen door het disconto of de belening van de fac tuur wettelijk te regelen. In feite is men daar niet in geslaagd omdat fie wet heel wat gebreken en leem ten vertoonde. (Zie vervolg blz. 6.) De Vereenigde Vriendenin de bloempjes werden gezet. Het uit stekend koor De Hemellawerken uit Roeselare gaf verzorgde kunst nummers ten beste en De Ver enigde Vrienden zelf hadden voor een extra humoristisch toemaat gezorgd. Vijf leden van de maatschappij, die 25 en meer jaar op de planken stonden, werden deze avond extra gevierd: Mevr. Pieters-De Smet, August Tanghe, Julien Vergote, De Looze Achiel en Michel Dumoulin. Jammer genoeg konden de twee laatsten niet aanwezig zijn op de ze viering om het prachtig her inneringskunstbord in ontvangst te nemen. DE HOOGDAG VAN HET A.W.T. De hoogdag van deze feestviering ging de Zondag door. De opkomst was merkelijk groter en uit alle hoeken van Westvlaanderen waren de toneelliefhebbers naar Rumbeke gekomen voor het hoogtepunt van hun gouwdag. Te 9.30 uur werd door Z. E. H. Pastoor Denys een plechtige Hoog mis gecelebreerd die opgeluisterd werd door het Sint-Gregcriuskoor van Rumbeke dat, onder leiding van dhr August Tanghe en met de Hr W. Ostyn, laureaat van het Lemmensinstituut aan het orgel, de 3-stemmige mis van Aug. De Boeck uitvoerde. De HH. Albert Van Walleghem en Jan Impe uit Roe selare verzorgden de soli-partijen. 'n Treffend gelegenheidssermoen werd gepredikt door E. H. Maer- tens, Proost van bet A.W.T. Hij wees er de toneelspelers op dat hun talenten hen nader bij Gcd moe- ten brengen. Door uw toneelspel 1 moet gij het schone onder de men sen bréngen, opdat zij daardoor God zouden vinden. (Zie vervolg blz. 9) Maandagnamiddag was Mevrouw Guilleman Norma, echtgenote van Lemeire Frans, wonend in de Slachthuisstraat 11. te Nieuwpoort, met haar dochtertje van 4 jaar op boodschap gegaan in de Lange- straat. Daar ze voorzag slechts en kele minuten weg te zijn, had zij de deur niet op slot gedaan. Bij haar thuiskomst hoorde ze gerucht op de verdieping. Ze dacht dat haar zoon ondertussen van het bureel van de werklozensteun thuis gekomen was en dat dit gerucht van hem kwam. Daarom ging ze tot bij de trap om hem te roepen. Daar er echter geen antwoord kwam, vond ze dit verdacht. Ze ging zelf naar boven en opende de deur van haar slaapkamer, van waar het gerucht kwam. Eer zij echter iets bemerkt had, voelde zij een geweldige slag op het hoofd, waardoor zij bewusteloos op de grond neerviel. Even later kwam haar zoon Fer- nand thuis. Daar het klein meisje alleen thuis was, vond hij dat vreemd en ging hij op zoek naar zijn moeder. In de slaapkamer ge komen, vond hij haar bewusteloos op de grond uitgestrekt, terwijl al les in de kamer overhoop lag. On middellijk hielp hij zijn moeder in het bed en toen zij weer bijgeko men was, kon zij geen nadere bij zonderheden geven omtrent de overval en de diefstal. Zij had niet eens iemand gezien, waaruit beslo ten wordt dat zij pp verraderlijke wijze moet overvallen zijn. Toen werd de kamer doorzocht en de zoon stelde vast dat er een som van 20.000 fr. verdwenen was. Onmiddellijk werd het gerecht gewaarschuwd, dat terstond ter plaatse kwam om de nodige gege vens te verzamelen en de opzciekii> ££u aan te vaagen- Op Maandag 4 Mei a.s., te 10.30 uur. zal de eeuwenoude H. Bloed processie te Brugge uitgaan. Herinneren we er aan, dat zit plaatsen langs de omloop tot uitputting van de voorraad kun nen voorbehouden worden door storting van 25 fr. per plaats op postcheckrekening Nr 197.33 «Ge meentebestuur Brugge Te dier gelegenheid zullen de monumenten en reien op 2, 3 en 4 Mei a.s. worden belicht, zodat die genen die de verplaatsing doen, én de Processie kunnen bijwonen, én 's avonds de enig mooie wandeling langs de belichte reien maken. "Voor alle verder verlangde in lichtingen, wende men zich tot de Stedelijke Dienst voor Tqprisma. Markt Brugge. ieL 333 87 Onze fotograaf grasduinde met zijn toestel doorheen de prachtig geslaagde A.W.T.-Gouwdag te Rum beke. Boven links: de feestvierenden trekken op voor 't Schack», het stamlokaal van «De Verenigde Vrienden», waar zij volgens traditie hun maandelijkse vergaderingen houden; in de inzet: dhr Bal- foort tijdens zijn feestrede. Boven midden: v. 1. n. r. Z. E. H. Pastoor Denys, dhr Sercu, Z. Exc. Mgr De Smedt en E. H. Macs, tijdens de toespraak van Monseigneur. Boven rechts: dhr Julien Vergote ontvangt van dhr Sercu het ere-metaal van het A.W.T. Onder links: de zo pas gepromoveerden die opgenomen werden in het St-Genesiusgild. Onder rechts: dhr J. Delbaere, Voorzitter van «De Yerenjgjlc Vrienden kust eerbiedig de zegelring van de Bisschop bij het afscheid van de Kerkvorst, ill liet UJÜJJm v$m,tefc£&to liemeïkt, kpu. fUu- Sercu. YitoczUtak vaaJjcl-./VYLX- I)hr R. Lievens tijdens zijn voordracht. Wij bemerken eens links: Dhr Smissaert, Bestendig Afgevaardigde en reel. hr 9j Rseimi£re> ,.Vpprzitter„dar IvamervanAmbachtcii en Neringen.

Het Wekelijks Nieuws (1946-1990) | 1953 | | pagina 1