Kruistocht of Samenwoning Romantiek van Postlopers en Postiljons PmiMPERI Geen Taaidictatuur op de Taalgrens mr ALTIJD 1 AAM DE SPITS VAN DE VOORUITGANG landbouwers' OOGST EN HOOIMACHINES HET WEKELIJKS NIEUWS f. ■- Zaterdag 2 Mei 1953. Blz. 2. Z. E. P. Janssens in audiëntie bij Z. H. de Paus ff et dy na imiteren van d© IJzertoren Brief uit Brussel Ramp In üexikaans© mijn 25 Doden. Voor alle inlichtingen, zich wenden tot onze GEWESTELIJKE VERDELERS of tot FAHR Wed. J. COVEMAECKER-DEGKJJSE, 23, Veume- steenweg, tel. 73, ELVERDINGE. tegen aardappelziekten Gedenkteken onthuld te Sfeemstrate Ter vervanging van het Monument, tijdens de jongste oorlog vernield. JAPANSE VULKAAN VEROORZAAKT DOOD VAN ELF TOERISTEN l/c cJsijlxJL/c PHILIPS N.V. REISBOEK 1703 F. R. BOSCHVOGEL. De Volksheilige van de week: Zijne Heiligheid Pans Plus XII heeft op 15 April Jl. In Zijn pri vate vertrekken 'n speciale audiën tie verleend aan Z. E. P. B. Jans sens, o.p., proost van de Katholieke Persactie, aangesteld door Zijne Eminentie Kardinaal van Ro-ey, en bestuurder van het Studiecentrum voor Zielezorg en Predicatie. Zijne Heiligheid nam met veel belangstelling kennis van het eers te Jaarboek van de Katholieke Pers in België en van het Jaar verslag handelend over de coördi natie van de Katholieke Persactie. Zijne Heiligheid sprak Zijn vol doening uit over de bereikte resul- (Vervolg van 1* blad) normaal, en de roden hebben er zelfs meer los gelaten dan ze be loofd hadden. Èen goed punt dus. Anderzijds kwam de wapenstil standscommissie opnieuw bijeen om te beraadslagen over het enige punt waarover men het een jaar geleden niet kan eens worden, nl. het probleem van de repatriëring der krijgsgevangenen. Daar hebben de communisten reeds in principe aangenomen dat diegenen die niet naar hun land wensen terun te gaan, naar een neutraal land zouden overgebracht WO' n. Maar toen Amerika Zwit serland voorstelde vonden zij dat geen neutraal land! Men geraakte dus niet akkoord. Vandaag, Dinsdag, is e m nieuu,e vergadering voorzien. Het resul taat moeten we afwachten. Persoonlijk geloven we echter niet dat het zo rap zal gebakken zijn. En al komt het voor mekaar, dan is dit, voor het geheel van de verhoudingen tussen Oost en West nog geen echte ontspanning, aangezien men hoe langer hoe meer de indruk krijgt dat precies datgene aan 't gebeuren is wat volgens het Westen niet mocht gebeuren zonder dat een wapen stilstand in Korea een echt be drag zou zijn, nl. het stilleggen van de vijandelijkheden in Korea om ze naar elders over te brengen. Welnu, wanneer wij zien wat er gebeurt in Laos, dan kan men zich niet ontdoen van de indruk dat het internationaal communis me een beetje kat en muis wil spelen: ik kruip in mijn holletje in Korea maar ik spring er uit in Laos. Het verwondert ons trouwens ten zeerste dat die nieuwe aanval niet onmiddellijk hevige reacties van Amerikaanse zijde voor ge volg heeft gehad. Het zal wel een kwestie van effectieven en mate riaal zijn, want de Oost-Aziaat kijkt afwachtend uit wie er de sterkste is en voor het prestige alleen van de States en van de U.N.O. had een rap ingrijpen in Laos moeten volgen indien dit tot de practischë en technische mo gelijkheden behoorde. Intussen is het ook weer stil geworden rond Tsjang Kai Tsjek en Formosa. Houdt men die in reserve of moeten wij veronder stellen dat reeds enige onderhan delingen over het geheel van het Aziatisch probleem werden aan gesneden! In elk geval werden reeds veronderstellingen geopperd in verband met wat zou gebeuren met Formosa indien Mao Tse Toeng erkend werd. Zover is het zeker nog niet en buiten een algemeen akkoord zien we dat tvel niet gebeuren, maar dan wekt dit des te meer onze verwondering over de houding van Amerika inzake Laos, vooral na de reis van Mayer en Bidault naar Washington waar publiek werd erkend dat de strijd in Indo china maar een facet is van de algemene verdediging tégen de aggressie van het internationaal communisme. Misschien krijgen wij over en kele dagen meer aanduidingen tengevolge van de Frans-Ameri kaanse besprekingen die daarover te Parijs hebben plaats gehad. ADENAUER VERLIEST EEN MANCHE Tot nu toe kon de West-Duitse bondskanselier werkelijk boffen. De Bundestag (Kamer) had het ontwerp voor de Europese Verde digingsgemeenschap goedgekeurd. Zijn reis naar Washington was n waar succes geworden. West- Duitslands ontvoogding en gelijk berechtiging stonden voor de deur. Maar daar komt die Bundesrat Senaatdaar plots als spelbreker opdagen door te weigeren het ver drag voor het Europees Leger te behandelen! Meteen zit Adenauer in een zeer lastig parket. Het verdrag zal dus niet goedgekeurd worden vooral eer het opperste gerechtshof zijn advies heeft gegeven. Nu tracht de kanselier president Heuss er toe te bewegen het ver drag te tekenen, maar dat schijnt ook niet te pakken aangezien de president vreest dat, zo het Hof va-r, Karlsruhe later zou verklaren dat het verdrag, krachtens de grondwet niet kan goedgekeurd worden, het dan in feite zijn hand tekening zou zijn die zou ongeldig verklaard worden. Intussen kraaien de oppositie partijen en vooral de S.P.D. (So cialisten) victorie en herhalen zij zonder ophouden het standpunt dat zij bij de bespreking in de Bundestag hebben verdedigd: geen goedkeuring van het E.D.G.-ver- drag (Europese Defensie Gemeen schap) omdat dit de hereniging van Duitsland zou kunnen in de weg staan en dat die hereniging toch het hoogste is wat elke Duit ser moet nastreven. Waarop Adenauer en do C.D.U. (Christelijke Democraten) steeds geantwoord hebben: het is pre cies door ons in te schakelen in de Europese Gemeenschap dat wij geheel het Westen mee er toe ver binden de hereniging van Duits land na te streven. In de grond zijn beide partijen het daarover eens: Duitsland moet herenigd worden. De S.P.D. met OUenhauer zeggen: daarom geen E.D.G., terwijl de C.D.Umet Adenauer verklaren: precies daar om wel E.D.G. In de Duitse optiek komt het hierop neer: Duitsland verenigen, de Oostgrens oprollen en terug de grenzen van 1930 herkrijgen, Duitsland zelfstandig en gelijkbe rechtigd. Öf dat nu precies tot de mo gelijkheden behoort is de grote vraag. Practisch geloven wij niet dat Rusland zich zomaar goed schiks uit Oost-Duitsland zal te rugtrekken. En over de Oder- Neissclinie zal het zeker niet wil len discussiëren. In die omstan digheden lijkt de politiek van Adenauer ons veruit de meest realistische en het is spijtig dat de Socialisten eens te meer her senschimmen najagen ten ware het zuivere obstructie ware op het binnenlandse plan wat ons van geen enkele socialistische partij moet verwonderen, aangezien voor hen de partij steeds veel meer waarde heeft dat het heil van het land. Dat steeds verbinden echter van het probleem Oost-Duitsland met het E.D.G.-verdrag, en wel in de zin door Adenauer gegeven, roept een fundamenteel probleem op dat de toenadering tussen Oost en in de grond de gehele vraag van West domineert. Het is de vraag: KRUISTOCHT OF SAMENWONING In de re&e van Eisenhower kwam een passus voor over het teruggeven van de vrijheid aan de Balkanlanden. Hetzelfde geldt ook voor Oost-Duitsland. We hebben al gezegd dat het niemand moet erwonderen dat de Sovjets niet van zin zijn daarop toe te geven. Welnu dan staat men voor de keuze: ofwel houdt men aan die eis, en dan komt er geen akkoord tot stand, ofwel houdt nien er niet aan, en dan is een arrange ment op andere punten misschien mogelijk. Fn nu is het natuurlijk tegen de borst stotend millioenen men sen onder het Sovjet juk te moe ten laten in de meest mens onterende omstandigheden, maar indien men dat niet wil dan moet men logisch zijn en dan moet men niet alleen wensen en willen dat do Balkanlanden nog eens zouden bevrijd worden, maar dan moet men ook trachten de Russische bevolking te bevrijden. Maximaalof minimaal gezien komt het er echter telkens op aan een kruistocht tegen Moskou te beginnen. Een kruistocht met atoombom men, supersonische vliegtuigen, vliegende sohotels, dodende stra len en alle andere verschrikkin gen die de moderne wetenschap ten dienste van de vernielings- zucht der mensheid heeft gesteld. Dat is de gewetensvraag die voor elkeen oprijst: hebben wij het recht de 'wereld in zo'n af grond te stotenf Is het hier niet eerder het klassiek geval van de twee kwalen f Op het politieke plan tuil dat dan zeggen dat men die kruis tocht niet mao willen en niet mag organiseren en dat. men, zoa,ls Bi dault het na de conferentie van de Nato te Parijs uitdrukte, moet aannemen dat cohabitatie of sa- menwoning wil zeggen: verzat,"en aan de wil tot verovert>ig. Aan beide tegenstrevers tnoet die vraag gesteld worden. Van het antwoord in de feiten hangt af of de vrede mogelijk is. 28-4-1953. V. WFSTERLINCK. Zoals men weet werd in verband met het dynamiteren van de IJzertoren een nieuw onderzoek in gesteld. In verband hiermede kunnen we nog melden dat Maandag opnieuw enkele personen in het gerechtsthof te Gent ondervraagd werden. SLECHTE VERLIEZERS IN HET POLITIEKE SPEL In de Kamer werden deze week Jiverse perikelen van de gemeen teverkiezingen te Komen en te Waasten in het licht gesteld en wel in het licht van Hilaire La- haye Het was het licht van een grote lantaren maar wij moeten zeggen dat het niet bijzonder helder was. Daar zijn zo van die grote lanta rens met enzovoorts, enzovoorts, De interpellatie van Hilaire was Inzonderheid gericht tot de Minis ter van Binnenlandse Zaken en wraakte de gedane burgemeesters benoeming te Komen alsmede het uitblijven van dergelijke benoe ming te Waasten. Het ongeluk wil dat er per ge meente altijd maar één burge meester kan worden benoemd. Als er verschillende kandidaten zijn moet de minister wel een keuze doen. En de minister vestigt zijn keuze gewoonlijk op de kandidaat die de meeste kansen heeft een meerderheid tot stand te brengen in de gemeenteraad. Dat wil nog niet zeggen dat die kandidaat moet behoren tot een meerder heidspartij of het grootste aantal voorkeurstemmen moet hebben be haald bij de verkiezingen. Die meerderheid kan ook ontstaan ioor he(. fejteiijk samengaan van De goede KEUKEN RECEPTEN. twee partijen. Dat is in veie ge- Een geweldige ontploffing in een n t L-rWn «tuur meenten gebeurd en de liberalen loodmijn gelev'sn te Michoacan, in f P )gen, styu' ö€^c ujn daar in tal van gevallen goed de staat Mexico, was oorzaak dat ingevulde bon aan de Fondenes du pij gevaren, waar zij een van hun een 25-tal mijnwerkers werden ge- Lion, Frasnes-bii-Couvin' Kandidaten met de medewerking dood en meer dan 200 anderen af- Ma-m van de socialisten als burgemees- gezonderd werden. Eerst na 24 uur ter hebben voorgesteld en laten werken konden de afgezonderden Adres benoemen. De omstandigheid dat worden bevrijd, aldus een ver- ziJ zeIf stemmen verloren hadden drinkings- of verstikkingsdood ont- was daarbij van geen belang. Men snappend. heeft dat goed genoeg gezien bij- taten en gaf Zijn vaderlijke zegen voor de Katholieke Persaotie in België en aan al diegenen die aan deze actie hun medewerking ver lenen. Het groot belang dat Zijne Hei ligheid de Paus hecht aan de Ka tholieke Persactie, blijkt in het bizonder uit het feit dat Zijne Hei ligheid deze audiëntie heeft willen Verlenen, ondanks het feit dat de speciale audiënties nog niet wer den hervat. De uitgevers van dag- en week bladen, alsmede de verkopers en verdelers zullen ongetwijfeld de Pauselijke Zegen waarderen en zich meer no-g dan in het verleden inspannen voor de verspreiding van de Katholieke Pers. VRAAG ONS, ZONDER ENIGE VERBINTENIS, DE KOSTELOZE EN GEÏLLUSTREERDE DOCUMENTATIE 37.18.92 ST-BERNARDSE STEENWEG, 218 - ANTWERPEN - Tel. Zoekt giets t'huren of te kopen, Zoekt ge 'n meid, 'n plaats of wat? Wacht niet langer, plaats nog heden 'n Kleine ZOEKER in ons bladI Gewestelijk agent voor Poperinge en Omstreken: Firma R. MILLEVILLE, Gasthuisstr. 65, tel. 233, POPERINGE." Verdelers voor leper en Omliggende: Oogst 30 tot 40 meer j aardappelen door de Coloradokever en phyto-; •t phtora te bestrijden met behulp van de phytopharmaccutische Producten «DUPHAR», li, die wetenschappelijk bereid en gedoseerd zijn. tegen de coloradokever Lindaan DUPHAR 7 W. P. verspuitbaar poeder 10 M. O. voor verneveling 0,7 stuifpoeder Zineb «DUPHAR» (verspuitbaar poeder) bevat Zinkcarbamaat DUPHAR koperoxychloride Gecombineerde producten koper lindaan stuif- of verspuitbaar poeder) Vraag de uitvoerige technische mededeling betreffende aardappelteelt bij de dichtstbifgelegen "DUPHAR"- verdeler, of aan Op het Japanse eiland Kioe-Sioe is een vulkaan plots in actie getre den op het ogenblik dat een 400 toeristen, grotendeels studenten, de berg beklommen. Zware steenblok ken werden uitgeworpen over de ganse omtrek. Aldus werden elf studenten gedood en een 100-tal der overige bergbeklimmers ge wond. De vulkaan kwam spoedig tot be daren. ■pL e. O1!_ f l Divisie «PHYTO VITAMINEN" Zuidstraat, 76 BRUSSEL Een opname tijdens de toespraak van dhr Pccosicr. Rechts bemerkt men het monument versierd met de driekleur. In aanwezigheid van talrijke overheidspersonen had Zondag 26 April jl. de plechtige onthulling plaats van het nieuw gedenkteken dat opgericht is te Steenstrate, ter nagedachtenis van de soldaten van het 3° Linieregiment, welke aldaar van 24 April tot 10 Mei 1915 bloe dige gevechten te leveren hadden. Het gedenkteken werd opgericht in de plaats van het oude, dat tij dens de jongste wereldoorlog ver nield werd. Talrijke afvaardigingen van de verbroedering van de 3® en 23" Li nieregimenten, waren uit het gan se land opgekomen. Onder de aan wezigen vernoemen we: Maj. Col- pin, Mr Decoster, Mej. Fossaint, Zie vervolg hiernevens Sap" Ere-Col. Geneesheer Servaes, ver der de leiders van de vaderlandse groeperingen van leper en de Burgemeesters van pikschot^, Boezinge en Zuidschote. Nadat het nieuw gedenkteken gewijd werd door E. H. Vande Weghc, Pastoor van Biksehote, 3prak dhr Decoster een indruk wekkende rede uit. Hij gaf een historisch overzicht, over de ge vechten van April-Mei 1915 en dankte ai degenen welke mede werkten tot de heroprichting van het nieuw gedenkteken. Na een toespraak van dhr Pee- ne, Burgemeester van Biksehote, werd een bloemenhulde gebracht. Het is twee en een halve eeuw gele den dat er een Europese reisgids ver saheen, waarin de voornaamste postwe gen staan uitgestippeld. De tijd der oude diltgentle, die een halve eeuw later ook hier bij ons, onder 't beleid van Maria-Theresia, werd in gevoerd. Met koetsen, paardenposterijen, enz., langs de nieuwe rechte gekasseide wegen, bvb. van leper naar Torhout... De postdienst is echter veel, veel ouder dan dat. WAnneer werd de eerste brief ver stuurd? Het antwoord op die vraag moet ik je eigenlijk schuldig blijven. Want de oorsprong van het postwezen verliest zieh in het donker der oudste geschie denis. Maar wanneer je dan beslist een jaartal wilt hebben, dan kunnen we noemen het jaar 3.000 vóór Christus. Omstreeks in die tijd werd in de Ooster se landen de eerste brief geschreven en dus ook bezorgd. Maar over het hoe en wat van deze eerste postbestelling we ten we natuurlijk niets! Waar oude schrijvers zich bezig hou den met het postverkeer, betreft het allereerst de correspondentie van de Staat en de verzorging daarvan. Over particuliere correspondentie wordt voor lopig gezwegen. Door alle tijden heen is het van het grootste belang geweest, dat de regering zijn opdrachten en be velen zo snel mogelijk kon kenbaar ma ken tot in alle hoeken van bet rijk. Voer het bewaren van rust en orde, voor politieke of militaire zaken is dit nu eenmaal noodzakelijk. Daartoe had het vroegere Perzischs rijk een behoor lijk georganiseerde postdienst. Er was een ruiterpostdienst tussen Sardes. de hoofdstad van Lydië, en Susa, de toen malige winterresidentie der vorsten. Dan was er een geregelde postdienst tussen het gebied van de Middellandse Zee en de Indische Oceaan, over een afstand van ongeveer 2.500 km. Op afstanden van 6 of 7 rij-uren waren stations, waar de ruiters van paarden konden verwis selen. Aan naburige poststations werd door middel van vuursignalen de komst van de postruiter meegedeeld. Zo ver zond de Perzische staat vele jaren vóór het begin van onze jaartelling z'n amb telijke oerrespondentie door middel van snelle ruiters. Maar militaire boodschappen zijn een diep geheim! Daar wist men ook vroe ger van. Wij kennen uit de oudheid meerdere interessante methoden om een geheime boodsdh a.p over te brengen. Soms gebruikte men een slaaf daarvoor. Men schoor zijn hoofd kaal, schreef de boodschap op zijn hoofd, liet daarna zijn haar weer aangroeien om hem dan naar de geadresseerde te sturen In Griekenland kreeg een veldheer van zijn regering vaak een stok mee, waarvan men in de hoofdstad een zeer juiste copij had: even lang en even dik. Moest nu de regering een boodschap aan de veldheer zenden, dan nam men een smalle strook papyrus, die om de genoemde stok gewoeld werd. De bood schap werd dan in lengterichting op de stok geschreven. Het papyruslint werd vervolgens door middel van een bode verzonden. De veldheer kan de bood schap van dit lint alleen ontcijferen, wanneer hij het op- zijn eigen stok wond, die immers dezelfde afmetingen had als die van de regering! Van de oudheid, die ons in hoofdzaak iets doet kennen van de post van de StAat, springen we over naar de Mid deleeuwen. Deze tijd werd beheerst door kloosters en kerken. Het behoeft je dan ook niet te verbazen, wanneer je hoort, dan monniken de postboden van die tijd waren. Omdat de schrijfkunst vrijwel het uitsluitend eigendom was van de kloosterlingen, was het postverkeer in hoofdzaak uitwisseling van berichten tussen kloosters. Uit deze tijd stamt de zogenaamde rolbrief, die je in de verte zoudt kunnen vergelijken met de min der fraaie kettingbrief uit onze tijd. Zo'n rolbrief was een vrij smal, maar zeer lang stuk perkament, soms meer dan vijf meter lang. Het klooster, dat een begin maakte aan zo'n rolbrief, ver meldde daarin de lotgevallen van het klooster, de sterfgevallen en wat er ver der aan belangrijks was gebeuld. Een monnik bracht deze brief naar een tweede klooster. Daar werd de brief aangevuld met berichten over dit klooster. En zo vervolgens. Het is geen uitzondering dat een 200 kloosters op zo'n brief hun aantekeningen maakten. Naast de postlopers en de postruiter» vinden we ook al vroeg de postwagens. Toch niet zo veel als je denken zoudt. Want allereerst waren de wegen bij zonder slecht. Maar daarnaast waren er nog veel andere factoren, die de post wagens zo zeldzaam maaken. De roof ridders uit de Middeleeuwen kenden namelijk het recl.tdat alles wat op straat terecht kwam, bij toeval of per ongeluk hun eigendom was. Sloeg dus een postwagen om door de slechte weg, door een wielbreuk of wat anders, dan was de inhoud eigendom van de ridder op wiens eigendom het ongeluk gebeur de! Hoe meer postwagens er omsloegen, hoe plezieriger ze het vonden. Nu heb ik al vele malen posten briefgebruikt. Het is echter wel aar dig als je weet, hoe we aan die woor den komen. Ze zijn beiden van Latijn se oorsprong. Het woord post (Latijn: posita), betekent eigenlijk de plaats waar je de paarden wisselt. Zoals ik je vertelde hadden de Perzen al dergelijke post «-stations. Het woord briefis afgeleid van het langere Latijnse woord brevus libellus», dat eigenlijk kort boek betekent. Het woord libellusis helemaal komen te vervallen. Ons woord brief is dus een verbastering van het Latijnse brevis dat kortbetekent. Postloper postruiter postwagen posttrein postvliegtuig. Zo ligt de ontwikkeling. Maar denk niet dat deze ontwikkeling zonder moeilijkheden is gegaan. Hoe dan ook, na de Middel eeuwen had de postwagen het terrein gewonnen. Reizigers en post werden er op gezette tijden in vervoerd. Bedenk echter, dat de eerste postwagens geen veren hadden; bovendien zaten de rei zigers open en bloot in weer en wind. Dit alles werd echter langzamerhand bster. Zo kon er in 1703 al een reisboek verschijnen, waarin de voornaamste rei zen, die binnen Europa langs de post wegen te maken vielen, waren opge tekend. De postwagen was dus een vei lig en betrouwbaar vervoermiddel ge worden. Ook de tijd van de postwagens is voor bij. Met hun postillions in fleurige kle derdracht, met hun lange rijzwepen en hun posthoorn. De trein is er voor in de plaats gekomen. En op 't ogenblik be leven we de tijd, dat de post voor grotere afstanden gebruik maakt van het vlieg tuig. Een lucht/brief uit Zweden of van Java is niets bizonders meer. Het ver keer voor mensen door middel van het geschreven woord, vindt in ieder be- schaafd land plaats. Het is daarom geen wonder, dat de post van een modern land gebruik maakt van de snelste ver binding. Spijt al deze vernieuwingen denken wij soms nog graag terug aan de oude ro mantiek van post en verkeer. Een der I - ife" laatste succesliedjes zong: La petite diligence sur les beaux öhemins de France... Het toverde een glimlach op aller lip pen. Laat gij de grrrote literairen maar kathederen... de romantiek is niet dood. voorbeeld t» Sint-Joost-ten-Nood« waar de C.V.P. een groot aantal stemmen had bijgewonnen maai desondanks, door het samengaan van de liberalen en van de ach- terultgeboerde socialisten, de bur gemeesterszetel toch moest af staan. Dit kan op zich zelf on rechtvaardig lijken maar wat In het ene geval normaal lijkt moet in een ander geval niet verwonde ren. Het Is immers van geen belang of die toevallige meerderheid ont staat door hdt samengaan van twee partijen of van een partij met. een gekozene van een andere partij. Zulke gevallen hebben zich meer dan eens voorgedaan en de liberalen vinden dat alles best zo lang dat in hun voordeel is. Maar wanneer zij het kind van de re kening worden gaan zij op hun achterpoten staan en trekken ver ongelijkte gezichten. Zij willen in het politieke spel de regels wel eerbiediger» zolang alles in hun voordeel verloopt, maar niet wan neer het anders wordt. Zij hebben deze slechte manieren blijkbaar afgeleerd van de socialisten waar mee zij al zo lang onder één hoedje spelen. Het zijn slecht» verliezers. GEKNOEI OP DE TAALGRENS De jongste talentelling heeft het andermaal moeten ontgelden. Men weet hoe de zegedronken frans- kiljons in sommige gemeenten op de taalgrens t.e werk gegaan zijn in 1947. Zij hebben de talentelling doen ontaarden in een echt refe rendum en door tal van loenss middelen de mensen aangezet om valse verklaringen af te leggen, Vele Vlamingen uit deze gemeen ten hebben zich daaraan laten vangen en zijn om diverse rede nen bezweken onder de op hen uitgeoefende drukking. Zo kwam het dat de uitslagen in sommigs gemeenten onwaarschijnlijke ver houdingen aannamen. Een voor beeld hiervan is de stad Edingen waar in 1930 meer dan de helft van de bevolking nederlands sprak, Bij de telling 1947 bleek het per centage van de Vlaamssprekenden ineens gedaald te zijn tot de ont stellend lage verhouding van 10%, Dit was niet juist en kon ook niet juist zijn. Deze officieuze cijfers Werden dan ook niet gepubliceerd voor deze en enkele andere ge meenten uit het taaigrensgebied omdat er beseft werd dat er ge knoeid werd. Het taalstelsel van deze gemeenten bleef dus voorlo pig dat van 1930 en werd niet ge wijzigd in afwachting van een hieromtrent in te stellen onder zoek en voor te stellen regeling, EDINGEN IS VLAAMS Dat is begrijpelijkerwijze niet naar de zin van de Vlaamshaters op de taalgrens die alreeds een overwinning van hun standpunt en een overwicht van het Franse taalstelsel in het nabije verschiet zagen. Hieraan gaven zij in de Kamer weer eens uiting bij monde van do socialist Hoyaux. Zij vinden het blijkbaar de gewoonste zaak van de wereld dat het percentage van de Vlaamssprekenden op en kele jaren tijds van vijftig tot tien ineenschrompelt. En zij zijn vol heilige verontwaardiging om dat de minister de gegevens van de talentelling niet openbaar maakt en aldus weigert de vet toe te passen. Minister Moyersoen heeft hun echter op het hart, gedrukt dat er meer dan een vuiltje aan de lucht is. Zo heeft hij onder meer herin nerd aan het onderzoek dat door het zogenaamde Centrum Harmet is ingesteld naar de taaltoestan den te Edingen. Dit Centrum kwam tot de vaststelling dat deze stad eigenlijk een Vlaamsspreken- de stad is waar de gewone pmn van de straat het Vlaams gebruikt en waar enkel de beter gesitueer den, of die zieh zo wanen, het Frans spreken. Maar dit is nog niet alles. Een van de leden van de onderzoeks commissie van het Centrum Har- piel die zich ter plaatse had be- teven stelde zelfs voor de stad Idingen bij het Vlaamse landsge deelte in te lijven, zo overtuigd was hij dat het Vlaams in Edin gen de overhand heeft. De man kan trouwens moeilijk van par tijdigheid verdacht worden want hij is een Luikenaar en een Waal- Dit is wal een zeldzame uitzonde ring en een even zeldzame blijk van oprechtheid en eerlijkheid. TAALD1CTATUUR Het spreekt vanzelf dat de Libreaan haar zelf getrouw is gebleven ep met volle akkoor den instemt met de interpellatie van de socialist Hoyaux over dc taal grens toes tanden. Deze wel denkende franskiljonse oude tante laat natuurlijk geen gelegenheid voorbijgaan om de Vlamingen dwars te zitten, alle wetten en rechten of verdraaiingen en ver krachtingen daarvan ten spijt. Zij cursiveert zelfs in opgewonden stijl over taajdictatuurmaar vergeet er bij te zeggen dat de franskiljons in ons land hun eigen taaidictatuur al honderd Jaar handhaven. PAS. GODSLIEFDE IN ONS Zo ik alle mensen zonder uitzon dering moet beminnen, dan moet ik in leder mens (bulten hetgeen hen' soms hatelijk en afstotend maakt) iets vinden waardoor hij beminnelijk is Het moet iets algemeens ztjn: dat- ik altijd terugvindt en in leder. He' moet een hoedanigheid zijn die nie mand kan doen verdwijnen of uit wissen: een hoedanigheid die on scheidbaar vasthangt aan leder men senkind, zodat geen enkel het ka» wegstoten, noch doen verwijderen- Zoniet zouden er mensen zijn, die ik niet kan beminnen, omdat ze niets beminnelijks hebben. Die hoedanigheid mag dus nl" verdwijnen met het verschil van K>* ciale klas of opvoeding, met het Ter- schil van ras of natie, met het te genstrijdige In gedachten, opinies, karakters, overtuigingen, enz. enk- Het moet een algemeen menselijk' hoedanigheid zijn, die ons ieder mof ten zeerste beminnelijk maakt. Zou het de gemeenschap van ras zijn, die een hele hoop mensen naar mekaar toe-haalt en voor mekaar M- minnelijk maakt? Zulke hoedanig heid zou slechts de mensen van m zelfde ras tot liefde brengen. De lief de tot eigen ras scheidt al die met sen van de andere rassen, je. zweef1 zo soms onstuimig op tot een rassen- strijd. Denkt aan het anti-semitisni' Noch de liefde tot eigen na.W eigen beschaving, eigen land, eik" streek, enz. enz. kunnen alle mènlffi binden in een grote liefdeband, ï- moet iets groter», iets hogers bestak»- waardoor alle mensen liefde waaro'f Zl Wat is het? 't Is de Liefde van God tot alle mensen, die in leder UW»; schuilt. Ieder mens is een kunstwee van Clodsllefde, Is een ultgangspu»1 van de Almachtige liefde op d»W aarde. Ieder mens is beminnelijk, cl», dat hij door God uit liefde gemak*; en behouden wordt, omdat hij uoa» ll0D86 Godsfiefde moet leder, met eigen menselijke wil. vruchtbaar- weldoende maken. Waren al die u' riefakkels (de mensen) door, «S de aarde geworpen, haarden/' goedheid en christen «it de koude van menselijke haat deze wereld verdwijnen. s ''Mc WEERSPREUK Een natte Mei Geeft boter in de wel. WEEK VAN 2 TOT 8 MEI Da dagen lengen met 21 minuten. ZATERDAG 2 MEI HH. Athanaas, Zoë, Walbert. Zon op te 5.09 14., onder te 20.07 u. 1519: overlijden van de Italiaanse beeldhouwer, schilder, archi tect en letterkundige Leonardo da Vinei. 1385: overlijden van de Nederlandse schilder Adrlaan Van Ostade. 1772: geboorte van de Duitse dichter Novalls. 1840: geboorte van de Franse natu ralistische schrijver E. Zola. 1849: overlijden van de Nederlandse veldheer Baron Chassé. 1857: overlijden van de Franse dich ter Alfred de Musset. 1884: overlijden van de Duitse mu sicus Giacomo Meyerbeer. ZONDAG 3 MEI Vierde Zondag na Pasen. Feest der H. Kruisvinding. HH. Alexander, Alfred, Ansfrled, Ju venal is. Zon op te 5.07 u., onder te 20.08 u. 1010: overlijden van de derde graaf van Leuven Ansfried, Bisschop van Utrecht. 1647: geboorte van de Nederlandse dichter Antonldes van der Goes. 1707: overlijden van de Vlaamse dichter Micliiel de Swaen. 1855: geboorte van de Vlaamse dich ter Kan. Amaat Joos, met AL breeht Rodenbach, stichter van de Katholieke Vlaamse Studentenbeweging. 1865: overlijden van de Franse com ponist Adam, auteur van De postillon van Longjumeau 1869: geboorte van de Nederlandse filoloog en volkskundige Mgr Schrijnen. 1947: overlijden van de Vlaamse gra- fleker Jules de Praetere. MAANDAG 4 MEI H. Bloedprocessie te Brugge. HH. Monica, Florlaan, Godard. Zon op te 5.05 u., onder te 20.10 u. 1294: overlijden van de Hertog van Brabant Jan I. 1776: geboorte van de Duitse wijs geer en opvoedkundige Johann Herbart. 1875: overlijden van de Vlaamse dichteres Rosalie Loveling. 1891: geboorte van de Nederlandse dichter Weremeus Buning. 1915: overlijden van de Vlaamse dichter Binnewlertz. 1935: overlijden van de Vlaamse hoogleraar Dr Lodewijk Sohar- Pé. DINSDAG 5 MEI HH. Plus V, Alida, Angelus, Geran- tius, Hilarius. Zon op te 5.03 u., onder te 20.12 u. 1604: overlijden, van de Franse di plomaat Jean Nlcot, die de tabak ln Frankrijk binnen^ bracht. 1621overlijden van de Nederlandse bouwmeester en beelhouwer Hendrik de Keyzer. 1818: geboorte van Karl Max, grond legger van het Marxisme. 1821: overlijden van Napoleon. 1834: geboorte van de Duitse wapen constructeur Wilhelm Mauser. 1846: geboorte van de Poolse letter kundige Hendrik Sienckiewicz, auteur van het bekende boek: Quo Vadis prijs Nobel 1905. 1930: overlijden van de Vlaamse let-. terkundlge Lode Opdebeek. 1939: overlijden van de Hongaarse prelaat Toth Tihamer, auteur van verschillende opvoedkun dige werken voor de jeugd. WOENSDAG 6 MEI «H. Jan ln de Olie, Judith, Bene- dicta; ZZ. Maagd Anna, Maarten v 1 Kortrijk. Zon op te 5.01 u., onder te 20.14 u. 1475: overlijden van de Nederlandse schilder Dirk Bouts. 1638: overlijden van de Bisschop van leper, Jansenius. 1650: overlijden van prins Willem II ■v - van Oranje. 1859: overlijden van de Duitse na tuurvorser Alex, von Hum boldt. 1859: geboorte van de Nederlandse letterkundige Willem Kloos. 1861: geboorte van de Indische dich ter, wijsgeer en musleus Ra- binciranath Tagore. 1024: overlijden van de Nederlandse dichter Adama van Scheltema. 1924: overlijden van de Vlaamse toondichter Emlel Wambacih. DONDERDAG 7 MEI HH. Stanislas, Gisela, Hyacinitlhe, Do- iniciaanj Flavia. Zon op te 5.00 u., onder te 20.15 u. 1840: geboorte van de Russische componist Tchaikovsky. 1849: overlijden van de Vlaamse dichter Theodoor van Rijs- wljck. 1851: geboorte van de Duitse prote stantse godsgeleerde Adolf von Harnack. 1867: geboorte van de Poolse letter kundige Wladislas Reymont. 1876: overlijden van de Duitse illus trator, carlcatui-ist en poppen speler Franz Poccl. 1882: geboorte van de Vlaamse dich ter en romanschrijver Willem Elsschot. 1001geboorte van de Vlaamse toon kundige Marcel Poot. .1018: overlijden van de IJzerheld Lo dewijk de Bonin-ghe. 1932: overlijden van de Franse presi dent Doumer. VRIJDAG 8 MEI V-Dag - Wapenstilstand 1940-45. HH. Michael, Wiro, Desiderlus. Misdag voor Gerechtsdienaars. Zon op te 4.58 u., onder te 20.17 u. 1521: geboorte van de Nederlands* godgeleerde Petrus Canlsius. 1786: geboorte van de Franse heilige E. H. Joannes Vianney, pastoor van Ars. 1794: overlijden van de Franse schei kundige Antoine Laurent La- 1 volsier. 1802: geboorte van de Franse kansel redenaar Lacordaire, 1825: geboorte van de Vlaamse ro manschrijver ep. journalist August Snleders. 1862: overlijden van de Nederlandse Jezuïet Joannes Roothaan, ge neraal zijner orde. 1873: overlijden van de Engelse wijs geer en staatshuishoudkundige John Stuart Mill. 1889', geboorte van de Vlaamse toon- kur undlge Jef Van Hoof. WEEKSPREUK De grootste vreugde ls: vreugde versohaffen. Maandag 4 Mei. H. MONICA De H. Monica was de moeder van de H. Augustlnus. Haar echtgenoot, Fatrlelus, die een heiden was, kon zij tot het Christendom bekeren. Een Jaar nadien overleed hij. Ook de moeder van haar echtgenoot, die door het gepraat van slechte dienst- boden boos op Monica was, kón zij tot Christus brengen. Zij had drie kinderen, twee zonen, Augustlnus en Novltlus en een dochter. Met liefde en vroomheid bracht zij haar kin deren op, en deed alles wat een foede en wijze moeder voor haar inderen doen kon. Augustlnus alleen was weerspan nig aan al haar vermaningen. Nog zeer jopg zijnde ging hij andere we gen op, sloot zich aan bij een sectie de Manlchleërs, en volgde zijn harts tochten volledg ln. Dit wangedrag bedroefde de heilige Monica. Dag en nacht bad zij voor haar zoon. Doch Augustlnus ging voort op zijn inge slagen weg. Lange Jaren verliepen al dus. tot hij eindeliik zijn ketterijen verloochende, en zich van ganser harte wou bekeren. Hij verliet Car thago en vertrok dan met zijn moe der naar Milaan. Door de preken en het heilig leven van de grote bis- sohop Ambrosius van Milaan getrof fen, kwam hl.i volledig tot inkeer. Evenals Saulus werd hij een twee de Paulus. Zijn gelukkige moeder, die haar gebeden verhoord wist, wil de nu naar Afrika terugkeren, doch bij de Inscheping te Ostla werd zij plots gevaarlijk ziek, en overleed op 4 Mei 387. Zij werd daar begraven. In het jaar 1430 bracht men haar stoffelijk overschot over naar Rome, en bewaarde het in de kerk die aan haar zoon, de H. Augustinus, was toegewijd. De H. Monica is de beschermheilige üer C&riste»e megflffltfi.

Het Wekelijks Nieuws (1946-1990) | 1953 | | pagina 2