Van Koninklijke Stoeten! Elisabeth II, tot gezalfd Koningin van Engeland en gekroond ALARM H. Hartprocessie te Roeselare VOOR POPERINGE EN IEPER O deed zijn blijde intrede in de Hoofdstad van Westvlaanderen in de Onderwijswereld 12 3.000.000 mensen trotseerden schitterend festijn van een a Brugge die Scone betuigde zijn verknochtheid oen ons Vorstenhuis BERLEJN BUITENLANDS OVERZICHT 3. - Hieuwe wetten... Hieuwe problemen KATHOLIEK WEEKBLAD VOOR P0PER1NGE - IEPER - WERVIK EN OMSTREKEN Bladzijden ZATERDAG PRIJS JUNI 3 Frank 1953 ONZE 3 UITGAVEN: HOOFDBUREEL en REDACTIE: Poperlnge Gasthuisstr. 19. Tel. 9. Postcheckr. 47.63.60. PLAATSELIJKE BURELEN: Roeselare: J. VERRIEST-DEZEURE, St-Alfonsusstraat 12. - Tel. 1523. leper: P. BRAS-DEKLERCK, de Stuersstraat 4. - Tel. 1150. Wervik: ROGER PECTOR, Leiestraat 1L - Tel. Komen 491. Veurne: M. D'HERT, Noordstraat 14. Nieuwpoort: Drukkerij DUMON, Marktstraat. Verantwoordelijke Uitgever I. Samen, Gasthuisstraat 19, Poperlnge NS radiotoestel had het te verduren deze week. Het bezoek van de Ko ning te Brugge. De Kroning van Ko ningin Elisabeth te Londen. Neen, in sommige Europese lan den is het koningdom nog niet uit de... mode. En, laten wij het maar bekennen, het zijn de schoon ste landen. Zweden, Noorwegen, Denemarken, Nederland, België en het Engels gemenebest. Het ko ningdom heeft betekenis, het ko ningdom is er... populair, is gewor den tot het symbool van eenheid en grootheid; neen, we benijden de republikeinen niet, nog minder de... diktatoren! Het weder wilde niet mee; het weder speelde oppositie en toch! Toch waren er duizenden die te Brugge Koning Boudewijn gingen begroeten en huldigen. Te Londen waren er millioenen toeschouwers. Weken beeft Brugge zich voorbe reid op die dag; vorstelijk immers zou de jonge vorst, een Boudewijn, ontvangen worden, zovele graven en vorsten immers deden hun blijde intrede in de oude stede die de getuige blijft van eeuwen geschie denis. Engeland, het trotse Albion, ken de zware en zwarte dagen; met de dag leek Engeland zwakker en zwakker. De Engelsen kregen mi series bij volle ladingen. In de landen van het oud Imperium die heel eenvoudig hun eigen gangetje gingen, in Egypte waar zij gehaat worden, in Zuid-Afrika, in Kenya waar de fameuze Maou-Maou ope reren. In het eigen land werd de buikriem gespannen en overspan nen. Geen wonder dat de flegma tieke Engelsen zure gezichten trok ken en maar moeilijk te spreken waren. En daar! Ze krijgen een jonge koningin, een jonge moeder met twee snaken van kinders. En die jonge Elisabeth moet gekroond worden! Elisabeth? Een vorstin die het lachen en minzaam zijn niet verleerd heeft. Het volk kijkt op naar haar, eerst het gewone volk dat haar sedert jaren kent, dan de grote dames en heren, ook de oude vos, Sir "Winston Churchill. Hoe kon hij anders? Was het «zijn» jonge koningin niet die hem tot de adelstand verhief? zo dat hij nu Sir Churchill gewor den is. Engeland herleeft, die kroning? Dat werd de grootste gloriedag sedert Koningin Vic toria haar beroemde regering be gon. Al het leed werd voor een tijd weggestopt, de beurzen, die toege snoerd waren, gaan weer open, die kroning mag geld kosten; die kro ning is het weerd! Hoe dat mogelijk is in onze tijd? Er zijn wel enkele duizenden die vinden dat we voor een versleten stuk historie staan; enkelen oor delen dat een kroning al te veel geld kost. De Communisten! Ja, die vinden het zeer erg, maar zou den het natuurlijk vinden dat in Rnisland bijv. nog meer geld werd verknoeid ter... nagedachtenis aan hun overleden afgod Stalin! Maar de stijve Engelsen zijn enthousiast. Met tienduizenden stroomden ze naar de pleinen en straten waar de «herhalingen» voor de pleohtigheid plaats had den. Het Engelse volk houdt van het Vorstenhuis, ziet doodgeren die jonge konirjgtn. Het gewoon volk begrijpt dat het die jonge vrouw is, die jonge moeder die het Engels gemenebest recht houdt. Zij is de Koningin van Canada, van Australië, zij is de Koningin van de... republiek India. Zij zal met haar minzame glimlach die landen en volkeren voor het oude Brittan- nië bewaren. Uit de overzese gebie den kwamen de grote mannen, uit Pakistan, uit Zuid-Afrika. Uit de kolonies kwamen zwarte koningen en vorsten, kwamen ziwaxte hove lingen en zwarte soldaten. Wat bezettende troepen niet vermogen, dat kan een vrouw die de koste lijke maar zware koningskroon droeg op die... natte Dinsdag 2 Juni 1953. Zij kan haar volk en al de onderdanen van het rijk betoveren! Millioenen mensen reisden naar Londen, spijts het hondenweer. Millioenen reikhalsden om de ko ningin te groeten. En die groet was er een van gemeende eerbied en verkleefdheid. Het was geen brok oude historie; een brok allernieuwste geschiede nis is het geweest. Goed gedragen, sympathiek gezag... dringt eerbied af en genegenheid. Koningen zijn nog het symbool van grootheid en eenheid in een land, wanneer de kroon in ere wordt gedragen! En, gij hebt gelijk, koningen zijn ten slotte doodgewone mensen. Zeker hebt gij gelijk. Zou ik dan niet honderdmaal ge lijk hebben, wanneer ik U oproep om deel te nemen aan de zegetocht van de Koning der Koningen op Zondag 7 Juni? Dan wordt door de straten van onze steden en dor pen de grote Koning rondgedragen in... processie! H. Sacraments-processie! Aloude gewoonten in onze Vlaamse gouwen. Bij ons mag O. L. Heer nog over straat gedragen worden; in zovele landen hebben... mensen Hem de straat verboden. Denken we daar wel eens aan? Weten we wel dat er, ook bij ons, van dat slag men sen!! zijn die er van dromen Hem van de straat, uit de kerken, uit onze harten te verjagen? De grote processie! Weten we wat die rondgang be tekent? De grote Koning, die wan delt tussen Zijn volk, zegevierend zoals Hij dat deed voor meer dan negen-tien-honderd jaar in de verloren dorpen van het Heilig Land! De grote processie! Vlaggen aan de gevels der hui zen, bloemen en groen over de processieweg, harmonie of fanfare, wierookreuk en wierookwalm, kin dergroepen, vlaggen en standaar den van onze verenigingen, pries ters met het witte koorhemd; het Allerheiligste gedragen onder het rijke baldakijn! Mensen die knielen langs de processieweg. We houden nog van onze pro cessie en wensen veelal dat ze nog rijker en schoner zij, door anderen ook al 't bekijken weerd. Maar! Ik kan 't niet verhelpen; daar is iets te kort aan onze proces sies. Wie zou te Londen niet veel... geld uitgegeven hebben om te mo gen deel uitmaken van de konink lijke stoet, dicht te mogen zijn bij de koningin? Wat zou men niet over hebben voor die eer? Om zich zelf groot en geëerd te voelen? Een soort... adeldom? MannenStapt op in uw pro cessie! Vergezelt O. L. Heer met licht. Dwingt uw pastoor meer en meer lanteerntjeste kopen. Daar zijn de mannen, arbeiders, burgers, boeren, allen de hofstoet van de grote Koning. Of is dat geen eer? Is d&t niet de hoogste adeldom de Koning der Koningen te vergezellen? Vrouwen, volgt de processie, in drommen, de paternoster in de hand! Plicht is dat misschien, een voorrecht is het alleszins te mogen vergezellen de hofstoet van de grote Koning! Was het werkelijk niet dwaas van mij over Brugge en Londen, over koningstoet en koningirtne- kroning heen, te wijzen naar die echte, enige stoet van de grote Koning, Christus-Koning? Indien velen, velen meer in de processie opstappen, zal ik mij verheugen om en in mijn dwaas heid. Mag ik? PS VLAMYNCK. IIIIIM lllllllllllllllllllll WbiUMK» Z. M. Koning Boudewijn ENKELE OPNAMEN DOOR ONZE EIGEN FOTOGRAAF UIT DE BLIJDE INTREDE VAN KONING BOUDEWIJN TE BRUGGE 1. De vaandeldragers van de Koninklijke Lijfwacht. 2. Bekende personaliteiten nemen de stoet in ogenschouw. Men herkent o.m. v.I.n.r. Mevr. Ridder van Outryve d'YdewalIe; Staatsminister Gillon; de Heer Ronse, voorzitter van de Provinciale Raad van Westvlaanderen; Z. H. Exc. Mgr De Smedt; de Heer Olivier, voorzitter van de Bestendige Deputatie en bestendig afgevaardigde de Heer Storme. 3. De Vorst verlaat het station gezeten in open koets met naast zich de Grootmaarschalk van het Hof, de Heer Carton de Wiart. 4. Bij het betreden van de Hoofdker'; wordt Koning Boudewijn begroet door Monseigneur De Smedt. 5. De Vorst heeft zojuist bloemen neergelegd aan het standbeeld van Jan Breydel en Pieter De Coninck. Men ziet Hem hier de eregroet brengen. 6. Een gezicht tijdens de redevoering van de Heer Gouverneur Ridder van Outryve d'YdewalIe. De zorgvuldige voorbereiding die Brugge zich getroost had voor de blijde intrede van Koning Boude wijn op Zondag 31 Mei, dreigde door onguur weder hopeloos in de war gestuurd te worden. Niettemin was een overtalrijke menigte naar Brugge getogen. 's Morgens kletste de regen on barmhartig neer maar vanaf 10 u. klaarde de lucht enigszins op en kon de feestelijkheid haar verloop nemen zoals het programma dit voorzag. Praal en luister van versiering en feeststoet gingen hand in hand met de gemoedelijkheid der dui zenden die de jonge Vorst geest driftig toejuichten. ST MICHIELS HAD DE EER Slechts op één punt moest Brug ge voor St Michiels onderdoen. Het station van Brugge, waar de ko ninklijke trein te 10.15 u. toekwam, ligt op het grondgebied van deze laatste gemeente die dus meteen de eer genoot de jonge Vorst het eerst te verwelkomen. Toen de trein binnenliep werden 51 saluutschoten afgevuurd. Op het perron werd Koning Boudewijn begroet door Ridder Pierre van Outryve d'YdewalIe, Gouverneur der Provincie; dhr Van Hoesten- berghe, Burgemeester van Brugge en dhr van Maele, Burgemeester van St Michiels. De Koning was vergezeld van Eerste Minister Van Houtte en de Ministers Moyersoen. De Taeye en Dequae. Buiten het station werden aan de Koning bloemen aangeboden als mede het zeer origineel geschenk van St Michiels een prachtig half- bloedpaard, Yvan Williams, dat te genwoordig als een der mooiste en beste paarden geldt. BRUGGE ONTVANGT ZIJN VORST In open limousine en vooraf gé gaan door een indrukwekkende escorte zwart - gehelmde ruiters, toog de Koning vervolgens naar Brugge, terwijl een juichende me nigte hem verwelkomde in de stra ten der versierde stad. Op de Burg werd militaire eer bewezen door twee Zeemacht-pelo tons met sneeuwwitte mutsen. Het oude Brugge met zijn prachtige ge vels was als een sprookje. Nadat op de stoep van het stad huis het stadsmagistraat aan de Vorst werd voorgesteld, had in de gothische zaal de plechtige ont vangst plaats. De Burgemeester herinnerde in zijn toespraak aan het bezoek van Prins Leopold en Prinses Astrid als Hertog en Hertogin van Brabant Londen heeft Dinsdag, ter ge legenheid van de kroning van Koningin Elisabeth II een mooi middeleeuws sprookje beleefd. Elisabeth II, die 62 voorgaan de bewindvoerders opvolgt in En geland, werd tot Koningin gezalfd Koningin Elisabeth II terwijl zij zich per hofkoets in gezelschap van tiaar echtgenoot naar Westminster Abbey begeeft voor de kronings plechtigheid. De foto toont duidelijk met hoeveel zorg de hofkoets gebeeldhouwd werd. Het. is inderdaad een prachtig beeldhouwwerk dat met goud belegd en van kunstvol schilderwerk voorzien is. Dit rijtuig weegt 4 ton en wordt door ivcju paarden voortgetrokken. en gekroond te midden van een ongeëvenaarde luister en een nauwsluitende traditie die geen enkele afwijking toestond. Een sprookjesboek werd opengeslagen met verhalen over een jonge ko ningin met een gouden kroon op het hoofd en twee scepters in de hand, over baronnen cn peers met kroontjes en over hoog waardigheidsbekleders met gol - vende pruiken. Zo moet het eeuwen terug ook geschied zijn, alleen met dit ver schil dat thans iedereen, ook buiten Engeland, de gelegenheid kreeg deze plechtigheden te vol gen en wel langs rechtstreekse televisieuitzendingen. Zodanig goed was dit alles geregeld dat de kijkers op het scherm een be voorrechte plaats genoten en de plechtigheid zeker beter hebben kunnen volgen dan zij die in Westminster Abbey een plaats kregen toegewezen. «CORONATION DAY» IN DE REGEN Men schat dat twee tot drie mil- lioen Londenaars te been waren om ten minste eenmaal getuige te zijn van het voorbijtrekken van de Koninklijke Stoet. Honderdduizen den hadden twee dagen vóór de plechtigheid een goed plaatsje we ten te veroveren en kampeerden er eenvoudigweg niettegenstaande het erbarmelijk regenweder. De kro ningskoorts had ook hen te pak ken. Dinsdagmorgen kwam heel vroeg 'n stralende zon opzetten maar 't optimisme der Londenaars verdween spoedig toen het vanaf 7 uur onbarmhartig begon te re genen. Ondertussen zorgde een erewacht van 50.000 soldaten voor de orde dienst en vormde de haag langs de weg waar de Koningin voorbij moest komen. Vanaf 9 uur kwamen de eerste genodigden in Westminster Abbey aan. Onder hen bevonden zich Prins Albert, die ons land verte genwoordigde evenals Prinses Jo sephine Charlotte en Prins Jan van Luxemburg, die namens het Groot Hertogdom de plechtigheden bij woonden. De oude abdijkerk, die 700 jaar oud is, baadde in een weelde van lioht. Duizenden lampen en kaar sen brandden er. De Koningin, vergezeld door de Hertog van Edingburgh, had in middels Buckingham Palace verla ten in de niajestatische hofkoets door acht grauwe Windsor-paarden ggtro&s;en, De hofl&ccts is_ een, meesterwerk van beeldhouwwerk, dat met goud belegd is. Te 11 uur werd de vorstin in Westminster verwelkomd en deed zij er haar intrede voorafgegaan door haar familieleden en de voor naamste dignitarissen onder wie Lord Montgommery en Winston Churchill, allen in schitterende klederdracht. Zes hofdames droe gen de sleep van het koningskleed, waarover een wijnrode konings mantel hing. DE KRONINGSPLECHTIGHEID Onmiddellijk nadat de Koningb op een bidstoel in het koor had plaats genomen, begon de plech tigheid. De Aartsbisschop van Can terbury leidde eerst het ceremo nieel in van de erkenning der Ko ningin dat door de aanwezigen be antwoord werd met een herhaald God save Queen Elisabeth Ver volgens beloofde de Vorstin de wet ten van de volkeren van Groot- Brittannië en van het Common wealth te doen eerbiedigen en te verdedigen. Omkleed met een eenvoudig wit japon nam de Kc-ningin dan plaats op de zetel van de H. Edward. Een baldakijn, vastgehouden door vier ridders van de Orde van de Kousenband, onttrok de Vorstin aan het oog der omstaanders ter wijl de aartsbisschop haar de zal ving als Koningin toediende. De kroning kon thans beginnen. Een kort koningskleed wordt haar om de schouders gehangen en dan werden haar een voor een de ju welen van haar waardigheid over handigd. De gulden sporen en het staats- zwaard werden even door haai fussen het volk en de dynastie en aangeraakt. Twee gouden armban- illustreerde dit door aanhalingen aan Brugge en aan de onvergete lijke ontvangst die Brugge hen had voorbereid. Na het roemrijk werk der voorgaande vorsten geschetst te hebben verwijlde de Burgemees ter heel bijzonder bij de edele hou ding van Koning Leopold III in de sombere dagen van 1940 waardoor duizenden mensen, in Westvlaan deren samengehoopt, ontsnapten aan een hatelijke en nutteloze slachting en de stad Brugge gered werd van een onvermijdelijke ver woesting. Hij wees vervolgens op de edele houding van Koning Leopold III bij dezes troon afstand en op de woorden toen door Koning Boudewijn uitgesproken; Ik zal alles doen, om mij waar dig te tonen uw zoon te zijn. De Burgemeester dankte dan de Vorst om het bezoek aan de stad en bood Hem het geschenk van Brugge aan: een tafelbekleding in Brugse kant. In zijn antwoord bracht Koning Boudewijn hulde aan de soldaten die gedurende beide wereldoorlogen in Westvlaanderen streden en dankte hij voor het gul onthaal. Na deze ontvangst trok de ko ninklijke stoet naar de Kathedraal waar 'Z. H. Exc. Mgr De Smedt de Vorst verwelkomde en waar door Mgr Mahieu het^H. Misoffer werd opgedragen dat besloten werd met een plechtig Te Deum. De plechtigheid in de Kathedraal ten einde, begon andermaal een triomftocht door de stad waar een geestdriftige menigte de Vorst toe juichte die achtereenvolgens bij het gedenkteken van Guido Gezelle, bij 't monument der oorlogsslacht offer en bij het standbeeld van Jan Breydel en Pieter de Coninck bloe men neerlegde. IN HET PROVINCIAAL HOF Even voor het middaguur betrad Toning Boudewijn de grote zaal van het Provinciaal Hof. In zijn welkomwoord drukte de Gouverneur on de innige banden den werden haar om de armen ge schoven en vervolgens hield zij een ogenblik de gouden appel mei het kruis erop in de hand. Vervolgens ontving zij de gouden scepter met het kruis in top en de gouden roe de met bovenop een duif afgebeeld. Het grote ogenblik naderde. Een mantel van goudbrokkaat werd de Vorstin om de schouders gehan gen. Traag naderde de aartsbis schop met de gouden kroon van de H. Edward in de handen en ter wijl hij gebeden prevelde plaatste hij voorzichtig de kroon op het hoofd der Koningin. Statig trad dan de pas gekroon de Elisabeth II vooruit. Drievou dig klonk het door de kerk God save the QueenAlle Lords en edellieden plaatsten op dat ogen blik ook een kleine kroon op het hoofd. (Zie vervolg blz. 2) uit de geschiedenis. De Vorst drukte op zijn neurt zijn vreugde uit zich in Westvlaan deren te bevinden en herinnerde er met ontroering aan dat zijn va der in dezelfde zaal, waar deze (Zie vervolg blz. 2) Het 2" vervolgartikel van de reeks SCHAKEL TUSSEN OOST EN WEST moeten we wegens plaatsge brek tot a.s. week verdagen. 16 blz. zullen ons dan toelaten het zeker te plaatsen. Verscheurdheid FRANKRIJK PLOETERT VERDER Twee weken geleden voorzagen wij dat de Franse regering 'zou vallen, 's Anderendaags was hel reeds een voldongen feit. De ultie me reactie dat een nieuwe rege ringscrisis Frankrijk nog verder in de put zou helpen is niet geko men. De kleine, regionale, profes sionele en partij-electorale belan gen hebben het eens te meer ge haald op de nationale noodzaak. En thans zit men in het sukkel- straatje, volop. President Auriol begon te con sultercn. Enige mensen gaven het onmiddellijk op. En toen kwam Reynaud die de Assemblée Natio nale een verrassing bezorgde door bij zijn poging om de invcstituui te krijgen, een drastische maatrc gel voor te stellen om de regerings vastheid te verzekeren door nl. h vragen dat er telkens kameront binding zou zijn wanneer de Ka mer een regering omverwierp voor aleer deze achttien maand aan het bewind was. Dat was een nogal brutaal voor stel, want het was het parlement practisch verplichten een regering, die eens het vertrouwen gekregen had, gedurende anderhalf jaar on gestoord te laten werken. Dat wa ren geen volmachten zoals dhr Mayer er gevraagd had, maar het was in zekere zin méér aangezien de Kamer practisch zou kunnen gedwongen worden ofwel terug naar de stembus te gaan, ofwel de regering te volgen wanneer deze de vertrouivenskwestie stelde. Het is dan ook niet te verwon deren dat de Assemblée Nationale daar niet op ingegaan is. Ze heeft dhr Reynaud met een tamelijk grote meerderheid terug naar zijn plaats gezonden. De Assemblée schijnt dus voor lopig geen goesting te hebben sta biele regeringen te verdragen. Dat is dus één van de ziekten waarvoor een sterke remedie werd voorgesteld en waarvan de Franse Kamer de ziekte boven de reme- dii verkiest. En nu is er een tweede aan 't proberen, nl. dhr Mendes-France. Terwijl wij dit artikel schrijven werkt hij aan zijn verklaring die hij morgen, Woensdag, in de As semblée zal voorbrengen. Wij willen de profeet niet spe len, maar wij vrezen erg dat ook deze poging zal mislukken, en wel omdat deze nieuwe kandidaat een nieuw probleem zal aansnijden dat al evenmin een meerderheid zal vinden voor de oplossingen die hij' voorstelt. Reynaud probeerde op grond wettelijk gebied slag te leveren en verloor. Mendes-France zal het ge vecht met de draak aanbinden op economisch gebied. Inderdaad, na de verrassende verklaring dat hij zou trachten de strijd in Indo- China door onderhandelingen met de Vietminh stop te zetten (en al dus milliarden voor Frankrijk te sparen) heeft de nieuwe kandidaat het niet achter stoelen of banken gestoken dat hij hoofdzakelijk zou trachten de economische activiteit DHR SYNGMAN RHEE President van de Republiek van Zuid-Korea. te stimuleren om meer welvaart te scheppen en aldus, bij niet stijgende uitgaven doch stijgende winsten, het financieel evenwicht te herstellen. Daar hij daarbij ook niet verho len heeft dat hij overschakelingen zou doen van de sociale naar de economische sector. Persoonlijk heeft hij tijdens de laatste dagen herhaaldelijk het eenheidsloon ge hekeld en aangetoond hoe men met de afschaffing daarvan 90 mil liard zou kunnen winnen, som die gelijk staat met de kostprijs van 60.000 woningen. Maar '.aar zal hij onvermijde lijk botsen op de formalistische sociale politiek van socialisten en anderen die niet zullen toelaten lat er aan de verworven rechten j van de arbeiders getornd wordt. Anderzijds zal ook op de achter grond blijven spele.i de kwestie van het Europees Leger dat steeds de oude volgelingen van De Gaulle zal afstoten. Welnu, zonder gaullisten en so cialisten is er weer geen moge lijkheid om een ernstige regering aan mekaar te krijgen. En intussen gaan de weken voorbij, nadert de dag van de con ferentie op de Bermuda-eilanden en de dag van de steeds dreigen der devaluatie. Als men dat Frankrijk bekijkt dan zou men gaan denken dat de democratie niet meer bekwaam is zich zelf te redden. SYNGMAN-RHEE TEGEN DE U. N. O. De nieuwste evolutie in de ein deloze Koreaanse tragedie is dat men haast zou beginnen te wensen dat de communisten het laatste Westers voorstel te Pan Moendjon gedaan zouden afwijzen. Inderdaad, indien zij het aanne men dan zal het een eigenaardige boel worden. (Zie vervolg blz. 2) Het hoogtepunt van de Kroningsplechtigheid: Koningin Elisabeth, in goud-brokkaat gekleed en zittend op de zetel van de H. Edward, waar de steen van Scone in geborgen zit, wordt gekroond door de Aartsbisschop van Canterbury. Onderwijl treedt de Deken van Westminster (links), naderbij met de bijbel in de hand. Verder bemerken wij op de foto: links op het achterplan de erc-dames der Konin gin, iets meer naar rechts de Hertog van Gloucester, oom der Koningin en rechts, ongeveer ter hoog- te van de zetel, TWlip Hertog van Edinburg, prins-gemivaL SCHOOLPROBLEMEN ZIJN VOLKSZAAK In «De Stem van het Volk» van Maart 1953, schrijft Volksvertegen woordiger A. Vanden BergheHet belang van de onderwijsproblemen ontsnapt gemakkelijk aan de aan dacht van vele van onze medebur gers... In Het Wekelijks Nieuws van verleder, week hebben we ech ter kunnen vaststellen, dat er wel huisvaders zijn, die zich met de huidige onderwijsproblemen inla ten. En met recht! Want 't zijn werkelijk problemen, die de HUIS VADER, de BELASTINGSBETA LER en de VLAMING aangaan. Zoals onze jeugd vandaag opgevoed wordt, zo zal ons mannenschap zijn van morgen, de millioenen, die de belastingsbetalers afdokken, zien ze graag oordeelkundig gebruikt en de Katholieke Vlaamse traditie dient langs ons Katholiek Onder wijs verder doorgegeven te worden aan onze kinderen. Daarom is het goed, dat in een democratisch land ons volk een woordje meepraat in zulk een belangrijke kwestie waar in beslist wordt wat men met onze jeugd gaat aanvangen. Volksverte genwoordiger Vanden Berghe merkt in hogerbedoeld artikel terecht op, dat de onderwiispolitiek van Mi nister Harmei, de richting van on derwijs en opvoeding van een ge deelte van onze jeugd beïnvloedt... 't Is dus van belang, dat onze huis vaders ingelicht worden over het keerpunt, waarin ons lager onder wijs nu getreden is. OP NIEUWE BANEN Het is een feit, dat, sinds Minis ter Poullet, de grootste hernieuwer op onderwijsgebied Minister Har- mei zal zijn. En dat hij veel goede initiatieven" op 't oog heeft, lijdt ook geen twijfel. Doch grondige hernieuwingen kunnen niet beko men worden, met allerlei detail punten te veranderen. Als het de Minister ernst is met zijn hoofd bekommernis: deSCHOOLGELIJK- HEID, dan moeten de zaken van grond af bekeken worden, op ge vaar af, door detailkwestie, de boel nog ingewikkelder te maken. Het is niet, met een gemeenteschool af te schaffen, omdat een staatsmiddel bare school volstaat, zoals laatst in een Vlaamse stad gebeurd is, dat men de schoolstrijd oplost... en ook niet met enkele honderden onder wijzers buiten te zetten, dat men de kredieten moet vinden om nieu we «énoles moyennes» te bouwen! De schoolproblemen in ons land dienen noodzakelijkerwijze uit een dubbel aspect beschouwd te wor den: nl. van de kant van de jeugd en van de kant van de leerkrachten. Onze kinderen zo goed mogelijk opvoeden, blijft het doel van het onderwijs. Daarom wordt in de on- derwijsmiddens steeds voort ge zocht naar de beste methodes. En we vernemen, dat in het Christe lijk Onderwiizersverbond (C.O.V.) daar speciaal nadruk op gelegd wordt. Het ligt niet in onze be voegdheid daar verder op in te gaan. Maar nu stelt zich het probleem van de verlengde leerplicht en de hervorming van de vierde graad (7° en 8" studiejaar). Het is voor niemand klaar, waar men daarmee naar toe wil. Wanneer wordt de leerplicht verlengd? Welk soort on derwijs zal men aan onze kinderen daar geven? Hier schijnen nu ver schillende richtingen te bestaan. Sommigen spreken zelfs van de la gere school te eindigen op 12 jaar (na het zesde studiejaar). Dat is niet de eerste keer, dat we zo iets te horen krijgen. Reeds in 1850 wilde men de lagere hoofdscholen (4° graad) omvormen tot «neu trale middelbare scholen. Daarte gen kwam er katholiek verzet, dat het linkse opzet deed mislukken. En kende men in de laatste jaren ook niet de neiging om een exa men na het zesde studiejaar te aanzien als een overgangsbewijs tot het neutraal middelbaar onderwijs? (Zie vervolg blz. 2) Hei dringt nu stillekensaan in heel Vlaanderen door dat de Hei lige Hartprocessie te Roeselare niet meer, zoals vroeger, uitgaat op het H. Hartfeest zelf, maar ver schoven werd naar de Zondag die erop volgt. Deze verandering is welkom. Daar waar vroeger velen door werkomstandigheden belet waren deze grote godsdienstige gebeurtenis te komen bijwonen en bewonderen is het aan de grote toename van vreemdelingen in de stad ter gelegenheid van de pro cessie te zien dat deze maatregel duizenden welgevallen is. De naam die de H. Hartprocessie zich reeds verworven had is er aanzienlijk door gestegen. Wat opvalt is dat jaar na jaar meer toeschou wers komen uit Noord-Frankrijk. Vlaanderen is rijk aan processies en Frankrijk mist die weelde. Vandaar hun grote bewondering voor de vele processies die jaar- liiks door ons landeke trekken. Roeselare's H. Hartstoet is een parel aan die kroon die van langs om meer gaat schitteren. Thans reeds zijn de Roeselaar- naars druk in de weer om zich op hun grote dag voor te bereiden en de duizende toeschouwers te stich ten door dit levend getuigenis voor hun geloof en hun liefde tot het Heilig Hart. Zondag 14 Juni: Roeselare no digt U uit 49' JAAR. HET WEKELIJKS NIEUWS POSTABONNEMENT 1953: POPERINGE en IEPER ïmet Wervik en randgemeenten)', ROESELARl (met Izegem-Menen en randgemeenten). KUSTSTREEK (Veurne-Nieuwpoort-Diksmulde en randgemeenten) België (tot einde 1953) 80 fr. Andere landen 4fr. p. week Aangesloten bij het Verbond der Belgische Periodieke Pers.

Het Wekelijks Nieuws (1946-1990) | 1953 | | pagina 1