WmêEBSR Als de Bom barst 17s zogoed... 9BMSIM Oproer in Oos! Duitsland DOAD-PENN iPATEX "*RNIETlGt MALATHEX Sinte Pieter en de milde Moeder Brussel is dan dat meer waard V curecat&oeuwaj„ De Volksheilige van de week: Oud-Minister Rik De Man bij auto-ongeval verongelukt in Zwitserland Ook zijn gade om he' leven gekomen. 15-JARIGE JONGEN DOOR VOLKSPOLITIE VERMOORD AL OVER DE GRENS West-Berlijn brengt hulde aan de gevallenen. Reeds 27 terechtstellingen Grootste vliegtuigramp uit de geschiedenis 127 doden bij ramp met Amerikaanse globemaster. ENGELSE MOORDENAAR CHRISTIE BEKENT NOG DRIE MOORDEN Koloniale Loterij De winnaar» van de 8e schijf getrokken te Eisden op 6 Juni 1953 RAT EN Mu DE AMERIKAANSE ATOOMSPIONNEN ROSENBERG TERECHTGESTELD Uitgeboet op op de electrische stoel. De dagen der Notarissen Veurne De Panne 27 en 28 Juni. Brief uit Brussel GEBRUIK GEEN DODELIJK GIFTIGE SPROEISTOFFENÜ! Systemisch Insecticide 100 doeltreffend. 'N PROTEX PRODUCT Doodslag op Beigïscli soldaat te Akers Dader tot 1 jaar gevangenis straf veroordeeld. Twee doden bij verkeersongeval TE ST MICHIELS-BRUGGE Premies toegekend door Westtoeri§nie Voor periode van 1 Mei tot 9 Jijni 1953 QLANS VAN OUDE DAGEN VEEK V AN 27 JUNI TQT 4 JULI Ae dagen korten met 6 minuten. WEERSPREUK Duikt en snatert de gans, Dan is e}- voor regen kans. ZATERDAG 27 JUNI Feest, van O. I. Vrouw van Gedurige Bijstand. H. Ladisjaus. Zon op té 4.19 u.. ojider te 21.07 u. Volle maan te 4.20 u. 1808: Geboorte v. cie Nederlandse dichter Everhardus Potgieter, oprichter van het tijdschrift De Gids 1816: Geboorte van de Nederlandse historicus W. J. Hofdijk. 1872: Overlijden v. de Vlaamse letter kundige E. V. Straelen, stich ter v. liet Leuvense letter lievend studentengenootschap «Met Tijd en Vlijt». 1939: Overlijden van de Italiaanse staatsman graaf Lucas Ciano, vader van de latere Minister van Buitenl. Zaken. ZONDAG 28 JUNI 5° Zondag na Pinksteren. H.H. Ireneus, Leo II, Marcella. Zon op te 4.20 u„ onder te 21.07 u. 1577: Geboorte van de Vlaamse schil der P.P. Rubens. 1712: Geboorte van de Franse schrij ver J.J. Rousseau, de vader van het Romantisme. 1807: Geboorte van de Italiaanse let terkundige Lutgi Pirandello, bekend om zijn toneelspelen. 1884: Geboorte van de Vlaamse Ca- puclen P. Valerius Claes, oud- secretaris van de Katholieke Vlaamse Landsbond. MAANDAG 29 JUNI H.H. Petrus en Paulus, Salomé, Ju dith. Misdag voor de Vissers. Zon op te 4.20 u., onder te 21.07 u. 1517: Geboorte van de Vlaamse kruid kundige Rembert Dodoens. 1798: Geboorte van de Italiaanse dichter Giacomo Leopoardi. 1835: Geboorte van de Vlaams? let terkundige Tony Bergmann, 1913: Geboorte van Prins Bernard, gemaal van Koningin Juliana der Nederlanden. 1930: Overlijden van de Vlaamse schilder Jozef Janssens de Va- rebeke, vooral om zijn schilde rijenreek van de Zeven Smar ten van Maria beroemd. DINSDAG 30 JUNI H.H. Adila, Odilia, Martiaal, Emilia- na, Lucina. Gedachtenis van de H. Paulus. Zon op te 4.21 u„ onder te 21.07 u. Eerste kwartier der maan te 13.11 u. 1396: Geboorte van de Boergondische hertog Filips de Goede, Graaf van Vlaanderen. 1825: Geboorte van de Nederlandse roimam- en toneelschrijver H. J. Schimmel. 1849: Geboorte van de Vlaamse pries ter-dichter Karei Blancke. 1884: Geboorte van de Franse letter kundige Georges Duhamel. 1919: Overlijden van de Engelse na tuurkundige lord John Ra- leygh vooral bekend om zijn studies inzake optiek en elec- triclteit. Hij won de Nobelprijs 1904. 1931: Overlijden, van de Vlaamse dichter Pol dé Mont, mede stichter van de Vlaamse Stu dentenbeweging. WOENSDAG 1 JULI H.H. Diederik, Rumold van Mechelen. feest van Jezus' Kostbaar Bloed. Zon op te 4.21 u., onder te 21.06 u. 1589: Geboorte van de aartsdrukker der Nederlanden, Christoffel rut Plantin. 1872: Geboorte van de Franse vlieg tuigbouwer Louis Blérlqt, die in 1909 de eerste over het ka naal vloog. 1920: Geboorte van de Duitse denker en paedagoog Otto Willmann. 1946: Geboorte van de Nederlandse letterkundige Edw. Veterman, die verschillende werken van Felix Timmermans tot toneel verwerkte. DONDERDAG 2 JULI Feest van O. L. Vrouw Bezoeking. HE. Processus, Martiniaan, Otto. Zon op te 4.22 u., onder te 21.06 u. 1664: Geboorte van de Duitse volks predikant Abraham a Santa Clara. 1714: Geboorte van de Duitse compo nist Christoph Willlbald Glück. 1724: Geboorte van de Duitse dichter Klopstock. 1861: Overlijden van de Nederlandse populaire dichter en predikant J. De Genestet. 1862: Geboorte van de Engelse na tuurkundige W. Bragg, die zich vooral bezig hield met de radio activiteit en de kristalstruc tuur, Nobelprijs ia 1915. VRIJDAG 3 JULI H.H. Leo n Anatolius, Tryphon, Guthago van Oostkerke. Zon op te 4.23 u., onder te 21.05 u. 1814: Geboorte van de Platduitse schrijver John Brinckmann, auteur van Kas-per, Oom en Ik 1857: Geboorte van de Deense let terkundige Karl Gjellerup, No belprijs 1917. 1010: Overlijden van de Vlaamse dichter en Vlaams - Liberale voorman Julius Sabbe. 1934: Overlijden van de Vlaamse folklorist Jozef Witteryck. WEEKSPREUK Leven is, Waar wilskracht ls. H. ANATOLIUS De H. Anatolius, een der grootste mannen van zijn tijd, werd ln de 3° eeuw te Alexandrlê geboren. Hij was leraar aan de hogeschool zijner vaderstad. Zijn kennis van redekunde en wijsbegeerte drong buiten Alexan- drië door, zodat Theotecnus, de Aarts bisschop van Cesarea, de geleerde bij zich ontbood. Anatolius werd priester en later Bisschop gewijd. Met Thpo- tecnus trok hij naar een Kerkverga dering te Antiochië, waar de ketter Paulus van Samosate, die de God heid van Christus loochende, werd veroordeeld. Toen zij in de stad Lao- dlca kwamen, waar de Bisschop Euse- bius gestorven was, verlangde de geestelijkheid en het volk de beroem de Anatolius tot hun herder. Hij aan vaardde het bestuur dier kerk en werkte er tot aan zijn dood, zegen rijk aan de bekering der heidenen en kotters. Hij schreef ook vele wer ken over godsdienst en wijsheid. De H. Anatolius overleed in 30Ö. een wei nig vóór de grote, laatste vervolging van Diocletlaan. Hr Rik De Man, oud socialistisch Minister, vader van het vroegere Plan De Man waarmede door de socialisten voor de oorlog zoveel ge dweept werd, die na de oorlog be schuldigd werd van collaboratie niet de vijand en hiervoor bij ver sterk veroordeeld werd, ls thans het slachtoffer geworden van een auto ongeval in Zwitserland. Zo werd in de omgeving van zijn eigendom te Greng, Zwitserland, waar hij sedert de oorlog verbleef, door een trein gegrepen aan een onbewaakte overweg. De 68-jarige professor Rik De Man werd op slag gedood wijl zijn echtgenote, gebo ren von Orelli, zwaar verwond werd. Naderhand is zij in een ziekenhuis aan de opgelopen verwondingen eveneens gestorven. HST WEKELIJKS NIËÜWS Zaïer"dag 27 Juni 1953. ff. SPA (Vervolg van 1* blad) maakte de Russische bevelhebber bekend dat een eerste terdoodver- oordeelde door het vuurpeloton was terechtgesteld. Het was de onge lukkige Willi Goettling, een werk loze chauffeur uit West-Berlijn, die zich bij toeval zou hebben be vonden in Oost-Berlijn tijdens de betogingen, maar door de Commu nisten nu beschuldigd werd als zijnde een actieve aanstichter van de oproer en Westers provocatie agent. Andere doodvonnissen en terecht stellingen volgden over het gehele Oost-Duitse gebied. Zo werd Dins dag jl. reeds een 22e terechtstelling 'bekend, zelfs van de Communisti sche burgemeester van Doebernitz, in Saksen-Anhalt, om zich bij de Volkspolitie verzet te hebben, toen zij op de menigte schieten wou. Door de West-Berlijnse Tele graaf werd het aantal aanhou dingen te Berlijn alleen geschat op 16.000, dit van de Woensdag 17 Ju ni tot de Zondag 21 Juni. In lange kolommen van commu nistische bladen verschijnend in 32 Oost-Duitse steden, werden de hamen medegedeeld van mannen' en vrouwen die veroordeeld werden wegens deelname aan de betogin gen; die vonnissen hielden niet al leen gevangenisstraffen in, maar ook doodstraffen. Ruim 200 West -Herlij ners die zich op het ogenblik van de beto gingen in Oost-Berlijn moeten hebben bevonden, worden als ver mist aangegeven. Aan de Oost- Duitse arbeiders werd bevel gege ven onmiddellijk de staking te be ëindigen. Aldus werd nagenoeg overal het werk hernomen. Op 17 Juni alleen zouden meer dan 100 doden zijn gevallen bij de botsingen tussen betogers en Rus sische troepen. hl een lange verklaring heeft de Communistische Partij de jongste gebeurtenissen te laste gelegd van ophitsprsalsook van Ameri kaanse eri Duitse oorlogsophitsers De Communistische Regering Gro- tewohl maakte bekend dat zij fou ten had begaan, maakte enkele toegevingen aan de arbeiders be kend, maar betoogde meteen dat zij aan het bewind blijven zou. 150.000 Russische soldaten en 100.000 Volkspolitieagenten hand haven nu de orde op straat, maar thans dreigt honger voor de Oost- Duitse bevolking. De toestand wordt evenwel nog steeds als cri- tiek aanzien. Enkele knapen, zich bevindend op West-Berlijns gebied, in de Britse sector, langs de oever van een kanaal, jouwden er langs de overzijde van het kanaal voorbij trekkende Volkspolitiemannen uit en wierpen er stenen naar. Een dei- agenten legde plots zijn karabijn aan en vuurde koelbloedig naar een der knapen, de 15-jarige Wolfgang Röhling, die door de kogel getrof fen, op slag gedood werd. In West-Berlijn waar de Oost- Duitse vice-premier Nuschke terug in vrijheid was gesteld werd protest aangetekend tegen de Com munistische aantijgingen als zou Goettling een provocatie-agent van het Westen zou zijn geweest, tegen het Ingrijpen van het Russisch le ger en tegen de terechtstelling van Goettling. In West-Berlijn bestormden ook een 300-tal betogers een Commu nistisch lokaal, wierpen er de do- kumenten naar buiten en staken die in brand. Toen de brandweer tussenkwam protesteerde de me nigte tegen haar optreden. Ongeveer 1ÓO.OOO personen kwa men samen voor het stadhuis van West-Berlijn om er de Jijkplechtig- heden bij te wonen van slachtof fers van hét Communistisch op treden in Oost-Berlijn. Gedurende de plechtigheid gaf Burgemeester Ernst Reuter de families der slachtoffers de verzekering dat de stad hen helpen zou, wijl Bonds kanselier Dr Adenauer, dié aanwe zig was, verklaarde dat aan het to talitair hestuür over de Duitsers thans een einde is gekomen, dat met wa-pens een ongewapend weer loos volk kan neergeslagen worden, maar dat de wil en de vastbera denheid nimmer zullc-n buigen. De hele wereld, besloot hij, heeft thans kunnen zien dat de Duitsers geen slaven willen zijn. In verband met de gebeurtenis sen in Oost-Duitsland werd nog gemeld dat Poolse tanktroepen ge zonden naar Goerlitz er weigerden te vuren op de Duitsers en dat over geheel centra-al-Europa onrust heerst. Naar de berichten over de toe stand in Oost-Berlijn werd Woens dag 11. het aantal terechtfeesteldep gefusiljeerd door de Russen, op 27 vernield. Daarenboven verwacht mefi nog doodvonnissen door de Oost-Duitse hoven zelf. Te Erfurt o.m. verschenen 25 le den van de Volkspolitie voor de Rechtbank om geweigerd te heb ben op de menigte te schieten: 2 hunner zouden reeds zijn gefusil jeerd. Te Maagdenburg zouden 2 arbeiders zijn terechtgesteld. De Oost-Duitse Regering werpt alle schuld op de Westelijker!, óp zogezegde fascisten en oorlogsop hitsers. In Westelijk Duitsland wijst men er evenwel op dat dé stakingsbeweging in de Oost-zone héél spontaan is ontstaan. In Oost- Berlijn worden intussen systema tisch hele wijken afgezocht. Het aantal aanhoudingen in de Oost- zone zou Woensdag reeds 16.000 hebben bedragen, in Oost-Berlijn 4.000. Grotewohl verklaarde dat de aanhitsers streng zoudën worden gestraft en de kleine schuldigen vrijgelaten. Een reuzeruvliegtuig van het Ame rikaanse leger, van het type Glo bemaster dat 200 personen ver voeren kan, is nabij Tokio, Japan, te pletter gevallen. Benevens de' ze ven leden van de bemanning had het toestel 120 of 121 mannen aan boord, allen behorend tot het vlie gend peorsneel eij terugkerend naar Korea. Alle inzittenden kwamen om het leven in het brandend wrak dat vuur had gevat bij het neerstorten. Dit is de zwaarste ramp in de an nalen der luchtvaart. Het hoogste cijfer Was tot dan toe bereikt bij een ongeval met een andere Globe master bij Washington, in Decem ber jl., waar 87 doden te betreuren vielen. Voorlopig worden de Globemas- ters nu uit dienst gezet. In Indochina werd het wrak gevonden van een vermjste DC-3. Alle 34 inzittenden varen om het leven gekomen. Bij een andere vliegtuigramp in Brazilië zijn nog 17 personen omgekomen. (Vervolg van 1" Wad) En daarmee moeten wij een Verenigd Europa maken. Ook voor ons is dat treurig. DE SATELLIETEN KRAKEN Het is eigenlij/c formidabel: op het ogenblik dat het Kremlin aan de wereld wil bewijzen dat het ernstig vrede zoekt en dat het be wijzen van grootmoedigheid wil geven door hei lossen van de knel in Duitsland, krijgt het de samen gebalde woede van de Oost-Duitse bevolking op zijn ijzeren rug. Tegenover die Oost-Duitse op stand staat men werkelijk perplex. Die mensen moeten werkelijk de wanhoop nabij zijn om, zonder de minste bewapening of ruggesteun, een werkelijke, algemene revolutie te ontketenen. Kon men in de eerste uren van de troebelen nog denken dat het ging om een comedie die door de Russen zelf georganiseerd was om wijzigingen in het politiek regime te kunnen inbrengen, dan moest men heel vlug inzien dat het zeker niet kan stroken met de intenties van het Kremlin dat de Volkspo litie werd platgetrapt, dat de S.E.D. in de hoek werd geduwd, dat gevangenissen werden be stormd en fabrieken in brand ge stoken. En wat men eerst beperkt dacht tot Oost-Berlijn bleek zich nader hand voor te doen in geheel Oost- Duitsland. Dit laatste feit vooral komt ons eigenaardig voor. Wij moeten er zelfs uit besluiten dat er ergens een algemene orkestleider verschot len zat. Vofgeps de Sovjetberichten gaat het natuurlijk om een revolutie door het Westen voorbereid, uit gelokt en geleid. Anderen denken nog steeds daf het een totaal Russisch manoeu vre is met Cfod weet welke achter bakse uiteindelijke bedoelingen. Maar dit schijnt niet ie kloppen onp de redenen hierboven reeds vermeld en ook omdat het niet John Christie, die enkele maan den geleden in de Britse hoofdstad aangehouden werd nadat in de wo ning welke hij verlaten had de lij ken van zijn vrouw en andere meisjes gevonden werden in kas sen, onder de vloer of in de tuin, heeft thans nog drie moorden be kend, nl. deze op Vrouw Evans en op twee meisjes welke hij doodde in 1943 en begraven heeft in zijn tuin. Aldus bekende hij reeds zeven moorden bedreven te hebben. Voor de Rechtbank ontkent hij echter zijn echtgenote om het le ven te hebben gebracht. De echtgenoot van Mrs Evans, die Christie thans bekent te heb ben vermoord, werd destijds aan de galg terechtgesteld wegens moord op zijn vrouw en zijn 14- maanüen oud kind, ingevolge val se getuigenis van Christie. Tot op heden, 19 Juni, werden grote loten van honderd duizend frank tot twee en een half millioen, uitbetaald, hetzij geheel, hetzij in tienden, aan winnaars komende van: Aalst, Aaiden, Anderlecht, Antwerpen, Brussel, Charleroi, Couillet, Ecaussines-d'Enghien, Esch s/Alzette, Evergem, Gem- blours, Holland, Jette, Merksem, Ovehjse, Profondeville, St-Andries- Brugge. Veltem-Beisem en Ver- viefs. Beroepen gekend voor sommigen van hen: arbejdérs, aütovoerders, biljettenverdelers, bouwmeester, preparator-technieker, gerechtelijk expert, groothandelaar, handelaars, hoofdwachter, paswerker, lasser, schoenmaker, slachter, vrouw uit de gegoede burgerij en een zadel maker. Ruitendien werden Jpten van 20.000 tot 40.000 frank geïnd door andere winnaars, wonende te: An derlecht, Borgerhout, Brussel, Eupen, Gilly, Knokke, Kortrijk, Lanaken, Sclessin, St-Amandsberg en Tienen. Beroepen: arbeiders, bedienden, handelsreizigster, huishoudster, kermiskramér, patroon-vulkaniseer- der en renteniers. Bovendien worden hiernavolgen de winnende potjes gemeld: 13 be dienden te Brussel, 2 Hollandse handelaars, 3 families uit Brussel, 40 Hollandse personen en 10 arbei ders uit Verviers. Verschillende winnaars hebben hun loten doen innen door finan ciële instellingen. In dit geval be zit de Koloniale Loterij geen en kele bijzonderheid over hen. Laatste betaaldag va.n de loten van de 8" schijf 1953 op 6 October 1953. OPGELET: De trekking van de 9e schijf '53 gaat door op Zaterdag 27 Juni te Luik. De trekking van de J0« scpijf '53 zal doorgaan op Zaterdag 18 Juli te Kuurne. (d-3250) goed lean samenvallen met de po gingen van de Sovjets om een zgn. vrijer klimaat in Oost-Duitsland te scheppen. Haar onze mening bestaat er wel kans dat de zaken als volgt verlopen zijn: in den beginne een Russisch opzet een arbeidersmani festatie toe te laten, om 1) aan het Westen te tonen dat er ook in Oost-Duitsland een soort vrijheid bestond, en X) aldus een mooie ge legenheid te hebben om tot een regeringswijziging over te gaan. Drie feiten steunen ons bij die zienswijze: 1) het feit dat de stakingen overal tezelfdertijde uitbraken; 2) het feit dat de Vopo's (Volks- politzej) aanvankelijk niet in grepen maar eerder aanmoe digden; 3) het feit dat de Oost-Duitse re gering onmiddellijk aankondig de dat ze zich vergist had en dat ze voortaan een zachtere politiek zou volgen. Maar de Russen hadden blijk baar geen rekening gehouden met de opgekropte miserie en woéde van de Oost-Duitse bevolking. En zo is men overal verder gegaan dan het plan voorzag. Sommi gen wellicht naïef denkende dat 'de Russen hen voortaan werkelijk zouden vrij laten, anderen wellicht als leiders van verzetsbewegingen, proberende hoever men het Icon drijven, en de meesten wellicht spontaan en wild omdat ze einde lijk, na acht jaar, eens de gele genheid kregen hun hart te luch ten. De gevolgen van die opstand voor de Oost-Duitse bevolking liggen voor de hand: summiere executies bij tientallen, gevangen neming bij duizenden en concen tratiekampen wellicht voor vele duizenden. Maar wat er nu ook de onder grond zij van die opstand en welke ook de gevolgen voor vele Oost- Duitsers mogen zijn, die revolutie is, als historisch feit, zeer leerrijk. Het blijkt thans duidelijk dat de bevolking van de satellietsta ten zich niet neerlegt bij de Sov- jetisatie van hun land. Roemenië kende zijn opstanden, Albanië stond te vuur en te zwaard, Tsje- cho-Slowakije heeft zo pas zivare onlusten gekend en thans bewijst Oost-Duitsland dat het de Sovjet knoet niet verdraagt. Dat snoet voor Moskou een veeg teken zijn. Zijn grensdomeinen zijn niet te betrouwen en zijn militair onveilig. En indien de Sovjets moesten gelijk hebben, en dat de opstand in Oost-Duitsland het werk is van Westerse agenten, dan moet men in het Kremlin huiveren bij de gedachte aan een mogelijk gewa pend conflict. Inderdaad als het Westen een zo massale en goed gesynchroniseerde staking en op stand kan organiseren, hoe perfect zou het dan een sabotage kunnen op touw zetten in geval van oorlog. Hoe men het dus ook bekijke, het geeft voor het Kremlin geen aangename perspectieven. En er komt dan nog bij dat hel diegenen gelijk geeft die niet zo scheutig zijn op een gesprek en op een akkoord met de Russen, 'enzij zij er zouden in toestemmen 'nm satellieten werkelijk vrij te iten. Dat die vrijheid niet bestaat ïeeft de Oost-Duitsé opstand en le onderdrukking ervan nog eens verduidelijk bewezen. Het is een bom geweest die on der hun eigen voeten gebarsten' is. Welke conclusie er uit te halen'! Dat de moed der onderdrukten en de wil tot verzet stijgt naar mate die gevangenen weten en voelen dat de vrije tegenstanders van de tyran sterker worden. Dit is dan ook een klinkend di ploma voor de Westerlingen die de noodzakelijkheid van de weder- bewapening hebben gepredikt en die ook thans, niettegenstaande alle schijn, er mee doorgaan de sterkte op te voeren tot wij niets meer zullen te duchten hebben,. 24-6-53. V. WESTERLINCK. Doos a fr. 18,» In de avond van Vrijdag 19 Juni jl. werd het echtpaar Rosenberg, zijnde Julius Rosenberg en zijn echtgenote Ethel Rosenberg, te rechtgesteld in het U.S.A.-gevang van Sing-Sing. Julius Rosenberg, die de eerste op de electrische stoel plaats nam, kreeg de eerste schok te 20.04 u. (pl. t.) en werd te 20.06 u. dood verklaard. Zijn vrouw Ethel nam op dezelfde stoel plaats te 20 u. 11 (pl. t.) en de twee aanwezige dokters stelden te 20.16 u. haar overlijden vast. Voor de terechtstelling van Julius waren drie en voor Ethel vijf elec trocutes nodig. De veroordeelden waren onbewo gen toen zij op de electrische stoel gingen zitten en spraken geen woord. Een uur voor de terechtstelling werd een laatste' gratie-verzoek van Ethel Rosenberg, maar geldend voor de beide echtelingen-atoomspion- nep, door President Eisenhower af gewezen. In zijn afwijzing deed de President uitschijnen dat bij de veroordeling van de Rosenbergs de meest volledige en uitgebreide ge rechtsprocedure Werd gevolgd, dat zelfde morgen nog het Hoge Ge rechtshof de geldigheid van de ver oordeling bekrachtigde, dat alle wettig verhaal van de democratie aan de beschuldigden opengelaten werd, dat de beide veroordeelden de kansen op een atoomoorlog in aan zienlijke mate opgedreven hebben, waarbij millioenen menseplevens in aanmerking komen, dat de U.S. A.-rechtbanken de straf billijk heb ben bevonden en hij ln die zaak dan ook niet zou ingrijpen. Het programma dezer dagen luidt als volgt: Zaterdag 27 Juni Ten zetel van het Justitiepaleis, oude Kasielenij, Grote Markt, te Veurne: te 10.30 uur in de Gehoor zaal, driemaandelijkse vergadering van 't Hoofdcomité der Federatie; Te 11 uur, in de Wandelzaal van het Justitiepaleis, openingszitting; Te 13 uur, lunch. Te 14.30 uur, in het Justitiepaleis te Veurne, voorstelling en bespre king der verslagen. Te 17.30 li.", schorsing der zitting. Ie 18 u., slotzitting en stemming van de Wensen. Te 20 u., avondmaal (stadskle dij). De dames dei- notarissen uit het arrondissement Veurne ontbieden de echtgenoten der deelnemende collega's op een thé. aangeboden te 17 uur, in het Hotel du Pare, Al- bert Dumontlaan, 16, De Panne. Zondag 28 Juni Te jO uur zal een mis opgedra gen wofden in de O. L- Vrouwkerk te De Paiine, dbor Dom Marcellin Leclef, O.S.B., (zoon van de Voor zitter der Federatie). Dom Theo- d-oor Neve; Abt- van St Andries, O.S.B. (ztoofi, broêder en oom van notarissen), heeft zich willen be lasten met de gelegenheidstoe spraak) Te 11 uur, zeilwagenwedstrijd. Oefening voor duivensehieting. Te 13 uur, lunch. Te 14.30 u., uitstap naar Veurne, Lo, en Nieuwpoort. Grote wedstrijd voor duivensehieting. Stand der Duinen Ollêvier in De Panne. Alle bijkomende inlichtingen bij Mr Paul Siippelaere, Notaris, Vis serslaan, lS; De Panne. Telefoon: 415.08. DE PANNE MET DE STEEL Jet Van do Meulebroeck heeft een paar slechte dagen achter de rug. Hij had alles zo goed voor het beste en met de minste moeite geschikt en het Vlaamse Zangfeest te Brussel kortweg, stomweg ver boden: Mijnheer de baron was niet thuis. Hij had vanwege zijn liberal® vrienden en hun franskiljonse aan hang, van de weerstanders en de hoerapatriotten, de stamlneewallin- ganten ende intelligenzia van de kiekenfretters lof, wierook en myr- rhe verwacht. Hij meende de pan ne met de steel ln handen te heb ben maar hij staat daar nu met de steel alleen. ROET IN HET ETEN GOOIEN In de Brusselse gemeenteraad van Maandag jongstleden werd hem het vuur aan de schenen ge legd door de sympathieke C.V.P.-er Marcel De Schuyffeleer, broer van de Jef, die deze keer niet alleen stond als Vlaams gemeenteraads lid, maar gesteund werd door de Franse C.V.P.-er Scheyven en door de Vlaamse liberaal Schalckeps. De uiteenzetting van de Hr De Schuyffeleer was uiterst leerzaam. Vooreerst vernamen wij daaruit dat de Franstalige pers van de hoofdstad de zogenaamde dreigen de opstoten en relletjes op feno menale wijze had opgeschroefd, en van de andere kant. opzettelijk ge weigerd had sommige feiten in hun waar daglicht voor te stellen ten einde zoveel mogelijk roet in het eten te gooien. Wij konden al niet beter ver wachten van de verlichte penne- ridders en inktkoelies uit de re- dactiéburelen van onze Brusselse socialistische en andere neutrale kranten. DOODZWIJGEN Zo vernamen wij dat, in strijd met de meeste desbetreffende pers berichten, geen verzet was tegen het Vlaamse Zangfeest te Brussel vanwege de onbetaalbare bende van Ros en zijn kornuiten. Deze inquisiteurs van de vaderlandslief de waren op de hoogte gebracht van inhoud, strekking en bedoe ling van dit zangfeest en hadden er hun zegen op gegeven in een communiqué dat echter door de Brusselse pers profijtelijk werd doodgezwegen. Voor ons is alleen dat doodzwij gen van belang, want wij menen dat aan de Heren Ros en consoor- ten te veel eer werd bewezen en dat het niet strookt met onze Vlaamse waardigheid wanneer wij hun de permissie gaan vragen of hun alleen maar op de hoogte brengen dat wij van plan zijn op dè Grote Markt, van Brussel Tin- neke van Heulete gaan zingen. Die sinjeurs hebben daar hoege naamd niets mede te maken, want 4at zijn onze zaken. Enfin, er komt misschien nog wel een dag dat ook dat hun duidelijk kan ge maakt worden. intussen echter is het voor ieder een duidelijk dat er geen sprake meer kon zijn van ernstig vepzet wanneep de wserst-an4ers ten, ver- zetslfedën "zich rusfig wilden hóu den. En hét" is 'oök klaar dat een openbare mededeling hieromtrent de gemoederen heel wat zou heb ben bedaard, voor zover dat nodig Was. Maar hier hebben de Franse kranten het consigne gevolgd dat zij dit moesten doodzwijgen. DE SOCIALISTEN WAREN ER OOK BIJ Wie er nog mocht, aan twijfelen heeft uit het optreden van de Hr De Schuyffeleer ook kunnen op- Bestrijding van rode spin, bladluizen en andere insecten. Volledig onschadelijk voor uw gezondheid. Verdelers: DE MUNCK R., Statiedreef 80, ROESELARE, telefoon 1592. PETIT GH., Nieuwstraat 29, WERVIK, telefoon Komen 210. (3182) Het Britse hoog gerechtshof van Aken heeft de trambestuurder Os- laender, die op 21 December iR52 de Belgische soldaat Irighpls dodelijk verwondde, tot een jaar gevangenis straf veroordeeld. In het vonnis wordt een daadwerkelijke gevange nisstraf van drie maanden en ne gen maanden met uitstel bepaald. Het Britse hof verklaart in zijn motivering dat de trambestuurder zijn recht op wettige zelfverdedi ging is' te buiten gegaan. Aan, de viaduct te St-Michiels-bij Brugge mogst, pinsdagmorgen te 6-30 u. de voerder De Rudder André uit Beernem, die een zware vracht wagen met aanhangwagen waal-op 5.000 kgr. bpuf geladen was, eek zwenking uitvoeren, wilde hij een wielrijder mijden. Toch werd de fietser aangereden maar de vracht wagen zelf kantelde, meteen een Petster onder de lading bedelvend. Zowel fietser als fietster, respectie velijk Arthur Vermeersch uit Oost- kamp eh Marie-Rose Vercammen, regentes en moedèr van 3 kinderen, bleken op sl^g te zljh gedood- De bestuurder van de wagen, alsmede zijn metgezel, kwamen er met schrammen vanaf. De Hr Ellebout, ondervoorzitter van Westtoerismeeen West- vlaamse organisatie die premiën toekent aan de vreemdelingen, <lie zich buiten de vacantiéperiode voor eén lang verblijf in een zelf de hotel komen vestigen, heeft de uitslagen bekgnj gemaakt voor '53. Voor de periode van 1 Mei tot 9 Juni hebben 730 personen een premie genoten tegen 665 verleden jaar. pr werd 193.000 fr. uitbetaald tegen 160.00Ö verleden jaar; 6.450 personen hebben overnacht tegen 5.300. Er zijn weinig volken waar de grote Sinte Pieter zo geren gezien wordt als bij ons. Dorpen en kerken, onze mannén ook, dragen veelvuldig zijn naam. Hij trad in de legende. En dat gebeurt alleen met de heiligen die het meest volksgeliefd zijn. Ter gelegenhèid van zijn feest verhalen we U een der schoon ste Sinte Pieterslegenden die we kennen. >j< >ii Sinte Pieter loopt graag eens de hemel uit, op zoek naar zijn vrienden. Zo kómt l het dat hij vaak dé wegen van 't goede Vlaanderen vindt. Zie, daar loopt hij nu naast een oude hoevepoort. Hij gaat het hof op. Een verstoorde boerin kijkt door het raam. Sinte Pieter knikt haar vriende lijk W. Zij groet niet terug. Opgepast, Petrus, zo spreekt de Hemelse portier zichzelf toe, opgepast voor kwade wij- f ven, dat hebt ge al eens ondervonden in 's Heren Passienacht I Petrus wil binnengaan, doch de voor deur is gesloten. Ga langs de achterdeur! roepteen bazige stëm. Hemejse deugd, heel het huis hangt vol lekkere koekegeur. Daar is op de we reld toch niets zo lékker als een Vlaam se pannekoeke, dik van de gouden boter, zwaar van de bruine suiker, en dan er in bljfen dat het sap over uw kinne leekt. Watertandend, maar toch een beetje bedremmeld ook, treedt Petrus binnen. «Roerinne,zegt hij, en hij maakt zijn stem zo mals als die van een bui- tèiise mens, ik daver van de honger. En ge peinst dat ik uw uitgehongerde maag zal vullen met mijn schone panne koeken, zeker? Nog in geen duizend jagr. Landlopers en dagmelkers zijn hier mannekens van buiten. Pak u weg, schor remorrie, of de hond zal zijn tanden in uw luiZevel slaan.» Zulke, en andere lieve dingen krijgt State Pieter daar te horen. Hij schudt meewarig zijn hoofd: Gottekes, hoe is het mogelijk. In Vlaanderen, waar ze al tijd zo goed waren, voor hen die reizen én beêwegen. Het stemt Sinte Pieter treurig. Maar het neemt zijn honger niet weg. Inte gendeel. Hij doolt nu verder de wegen op. ï>e avond naakt, een fijne motregen drenst neer en de koeien beurelen ake lig. Sinte Pieter zou maar liever subiet weer naar de hemel stijgen. Maar zullen ze hem ginder niet uitlachen? Hoe? Hebben ze u achterna gezeten met de zweep? Of is er weer pest en oorlog in Vlaanderen, Sinte Pieter? Zijn oren tui ten er nu reeds van. Nee, hij wil niet terug. Kijk, daar staat een huisje langs de weg. Op goed-valle-'t-ult klopt Sinte Pieter er aan. De deur vliegt rap open, en het gerucht van een vol nest kinde ren waait hem tegen. Moeder staat op de drempel met de kleinste spruit op haar arm. «Wel, wel, 'k ben gemist van adres,» zegt State Pieter. Gemist? vraagt de moeder. Wejja, 'k ben op zoek naar ate en zate, doch hier kan 't toch niet zijn. Zo- Veel monden en zoveel slapers. En ge peinst dat we u zo laat <>P de dag zullen laten verder tjolen. Niet te doen, vent, kom er in. Ge zijt al van jaren. Wel, mens toch. Ge zoudt nog een ure sukkelen vooraleer nog een huis te ontmoeten. Sinte Pieter monkelt van geluk. Rn pen kwartiertje later zit hij al gebogen over een vol bord haverbrij en een plak ham krijgt hij oók. Ik zal hier maar in de hoek op mijn stoel blijven slapen,zegt State Pieter, als al de kinders naar bed zijn en vader en moeder ook stilaan naar de nacht rust verlangen. Of hebt ge een plaatske in het hooi? De twee oudste zonen slapen in het hooi,legt moeder uit, gij zult in hun bed slapen. Het pakt State Pieter. En het maakt hem zo gelukkig. Dat oude schone Vlaan deren is nog niet dood en vergeten! State Pieter heeft ln lange tijd niet meer zo lekker geslapen. Hij slaapt een gat ln de dag. De kinderen zijn al weg naar 't bos om sparappels te rapen, va der dorst ln de schuur en moeder zit voor 't weefgetouiy, Ze springt dadelijk recht als de gast voor de dag komt, kookt melk, snijdt brood, klopt een koppel eieren ln de pan. Wanneer kan ik u mijn dankbaar heid betonen?vraagt Sinte Pieter als hij rozig van tevredenheid met de deur- appel in zijn handpalm staat. Niets te danken 1 oude man I zegt de vrouw éénvoudig. «We deden wat elk van ons móet doeix. Zijn naaste bemin nen als zichzelf. Oei, oei, oei,Jacht State Pieter goedsmoeds, «een pastoor zou het niet schoner zeggen. Doch ik wil u toch mijn jonste betonen. Ge moogt een wens uit spreken. De vrouw staat hem met wijdopen mond aan te staren. Als ze wil spreken ls het eerder stamelen dat ze doet. Ge zijt due 6'®n wondere man? Sinte Pieter, Dat stelt haar gerust. Want State Pie ter is één van de vele heiligen waar mede ze zich thuisvoelen in 't goede land van Vlaanderen. O, Sinte Pieter, heilige man,roept ze uit. Veel moet ik niet hebben. Zie, ik heb vandaag een nieuw weefstük op gezet! Toekomende week zou ik er mee naar de jaarmarkt willen gaan. Maar zoveel ander werk heb ik te doen, dal- ik vrees het niet af te krijgen. En af moet het toch, want 't is spoedig Bamis, tijd om de pacht te betalen. ALs het ge touw nu vandaag eens heel de dag door alleen zou kunnen voortweven, dan...» Sinfe Pieter onderbreekt haar bewon derenswaardige welsprekendheid met zijn pauselijke zegen over wijf en weefgetouw en muist er uit. De deur is nog niet toe- geklapt achter zijn rug of daar is het weefgetouw al aah 't ratelen en schok ken, dat heel het huis er van dreunt. Schering en inslag schieten als bliksems door elkaar. Het geweven laken bezie me dat, wat prinselijk goudlaken het wordt schiet het getouw uit als een wind. Geen uur nadien of hét opgevou wen laken ligt reeds op manshoogte. De vrouw moet werkelijk aan geen ander werk denkgn dan aa.n het oprollen. De vent komt een hele tijd na de noen naar huis. Het wijf heeft de hoorn niet ge blazen voor bet mjddageten. Hij komt boos en bitsig binnen, reeds met <j® wóórden op de lippen om dat luie vrouw mens... Doch hij staat daar sprakeloos als aan de grond gpspijkprd'. Vrouwlief, wat gèbeurt 'er nu? Zwijg, vent, en help. En eerst als de zon achter de spar- rentoppen is weggezonken, valt het weefgetouw plots stil. Huis en stal zitten vol zware rollen goudlaken. Ze moeten de boer halen en zijn wagen vragen om het ter markt te brengen. Het is d® boer van het bqf Waar ze Sinte Pieter zo schandalig heb ben doorgezonden. Hij heeft daar weinig in de pap te brokken. De boerin, en zij alleen, beschikt over have en goed. Als ge mij op een groot zwijgen zeg gen kunt, w-aar 't laken vandaan komt, I ja, dan voeren we alles, zander een pen ning vergelding, naar de markt.» De vrouw, die Sinte Pieter zo mild zegende, verhaalt alles van naaldje tot draadje. Het goudlaken wordt dan ter jaar markt gevoerd. Ze krijgen er een heel fortuin voor. Ja, Zoveel geld dat die arme lieden hun eigen hoeve kunnen kopen en nog een groot domein er bij. Het ls zo klaar als pompwater dat deze lui sedertdien rijk en gelukkig hebben ge leefd, dat de armoe voor goed de deur was uitgejaagd en dat geen kind het slechte pad betrad. Want door een gaatje van de hemelse vloer lag Sinte Pieter dikwijls naar het hof en naar die lieden te kijken. En als State Pieter iets in 't oog houdt, sa, jongens, dan loopt het gesmeerd. Nee, dit vertelsel is niet uit. F. R. BOSCHVOGEL. maken hoezeer de Brusselse soci&. listen de Vlamingen In het ha dragen. Spreker gispte namelijk in scherpe bewoordingen, zona;, dat de socialisten hem tegensprj. ken, de omstandigheid dat de Bruj. selse afdeling van de B.S.P. Mp haar socialistische jonge wachtip opdracht had gegeven om het Zangfeest te gaan storen. Die mannetjes moeten toch let» doen om In forme te blijven. EEN NIEUW VERZOEK Het sterkste argument werd aiit. gevoerd door de Hr De Schudt;, leer toen hij er aan herinnerde dat indertijd op het Beursplein t| Brussel spreekbeurten werden je. houden door Spaak en Churchill welke door tegenbetogen werd;;, gestoord. Toen waren de storingen en de relletjes eveneens voorzien maar de politie trad op met men en macht om ze in de klem tt smoren. Nu echter werd de Dag van het Vlaamse Lied botweg ver. boden. De Heer Scheyven deed nog em duit in het zakje toep hij ?r óp wees dat de Vlamingen zich "ver. nedërd gevoeld hebben door (e weigering van de burgemeester en dat 'n het Vlaamse land de druk is ontstaan dat. Brass?! on- trouw is geworden aan de zending om de hoofdstad te zijn van de beide volksgemeenschappen. Ook de liberaal Schalckens pielt- te ln dezelfde zin en vroeg dat di burgemeester het nieuw verzoek om in het. begin van Juli een tijg van het Vlaamse Lied te Brussel te laten doorgaan, gunstig zou ónl- halen en niet andermaal zou tl wijzen. DAG VAN HET VLAAMS VERDRIET? Er is rondom de voorgenomen «Dag van het Vlaamse Lied» it Brussel heel waf herrie ontstaan. Men zal zich herinneren dat ver leden jaar in het Brusselse Sport paleis heel wat rumoer is geweest toen het Zangfeest verstoon} werij door herhaald geroep om amnestie, Vele Vlamingen hebben hieraan aanstoot genomen en alles in het werk gesteld om van het Zang feest een zuiver culturele betoging te maken, zonder enig? politteki kleur. Zij waren er ih geslaagd zich de medewerking te verzeke ren van Jef Van Hoof en hadden voorts alle elementen geweerd, on der meer Willem De Meyer en Marcel Wagemans, die zjj niet zuiver op de graat achtten oi waarvan zij vreesden dat zij hl Zangfeest niet op het zuiver cul turele terrein zouden houden. Aldus waren zij er in geslaagd onder hoge bescherming het Co mité te vormen dat te Brussel eon Dag van het Vlaamse Liedhad belegd. Begrijpelijkerwijze voelden dl vroegere gangmakers van -het Zangfeest, die nü geweerd wor den, zich hierdoor gegriefd en sla is de scherpe tegenstelling" ont staan tussen de heren van hei Zangfeest en het Comité voor ii Dag van het Vlaamse Lied, Kil voorgenomen Zangfeest werd do:: do ooVptcn Lèlfu 6ni 'Dag van het Vlaams Verdriet. De heren van het Zangfeest hè ben hun doel voorïóp!^ bereikt doordat zij er in geslaagd zi'jn de «L>ag van het Vlaamse Lied» tf doen verbieden door Baron Vaa dt Meulebroeck. Het is echter een triestige zaak dat zij weinig kies keurig geweest zijn wat betreft df middelen die zij daartoe aange wend hébben én de personen op wier medewerking "zij aansprask gemaakt hebben om* hiin «weer wraak zoals zij dat zelf genoemd hebben, te zien slagen. Voor de Brusselse Vlamingen was het een ware dag van het Vlaamse verdriet omdat zij niet in staat waren in de hoofdstad hün Vlaamse levenswil1 en 1# Vlaams-zijn te bevestigen door toe dóen van kleine persoonlijke ran cunes en veten. Het is te hopen dat een nieita Dag van het Vlaamse Liedo' een nieuw Zangfeest, of boe me» deze culturele manifestatie ook heten mag, eerlang dit verdriet om kleine onderlinge twisten onder Vlamingen weer moge goedmgke» Brussel is toch wel meer waard dan dat. BAS. Nota van de Redactie. Into- Sgywrd bekendgemaakt tf van het Vlaams' Stadsbestuur van Brussel gaf om de Dag van het Lied te houden op 12 Juli e.k, CHRISTUS IS I4EID8 Ohristus heeft het aangedurfd de hoogste liefde schrikt voor i»e" tgrug dó mens-zondaar uit de' PJJ pellbare diepten van de eeuwige dw op te hcmelén }n de onme'w; hoogfeu van het goddelijk, J}j' eeuwig le-ven. Zo ls hij in eeuwl!' held de grootste Weldoenet van mensdom 'geworden. Het Verlossingswerk is de tr»P' die tussen de eeuwige dood en eeuwig leven van (ie mens-zpndjffi' cite zicfizelf niet meer kop beiielP1» is het moment waarin al zlm bél}»' gen, tijdelijke en eeuiyige, PP j": spel stonden. Christus heeft pleit séhltterend gewoiiöen en r°° góed. - Christus is liefde. 'Daarom werd de Nieuwe Adam, 'h'et ïiléüwe VSn het' geheimzinnig lichaam^ mensheid, de verantwoqrdelljke W soon. Waar Adam door zijn éne dedaad alle meiisén in liem darlzeerd, meesinaktp In zijn do® daar za-1 ClirlsUis, de Nieuw? Adf: door zijn érig verlossingsdaad, Volle fórfutó van goddelijk le'yên rugwihnên' voöt Alle' tnéiisén. J» alles deed HIJ uit liefde tot mensen. Christus ls liefde. Als hoofdge lijk© verlosslngsprtjs heeft HIJ. wL maal uit eigen beweging, het UJL van de Kruisdood verkozen, "j mensdom werd niet verlost doorij, lijden als zo'fletafg, fnakr dóór de do van Christus voor zijn Vader j zijn Broeders. Die liefde eebtet,18 ln het lijden de hoogste 0P"V rmgsmogelljkheld, de schoonst? L lègenheld om haar onultspreke»'!, diepte uit te spreken. Liefde woorden kan wanttoUwen' wek» - Liefde ln daden overtuigt. P? fK| de enige maatstaf der liefde- lioger daden, hoe dieper Heide- I -d I's te Iljd«rf;,|| hóógste liefdedaad enkel met en om, maar ln van de beminde. Hlerdoór VóijHi-, r*1 -r 1 tf tin Sta! fl !lv |zülverste bewijs geleverd dat een ander meer bemint dan I zelf meer dan zijn eigen «top waarin het sumraijfti der liefde ferie van Christus' lijden bereikt. Zo vinden wij ln liefde het sleutelwoord tot. terie van Christus' lijden en ol' ken wij ln de afgrond van z'Jn, {«di de afgrond van zijn liefde. D>*'■.,M Passieliefde voor zijn Vader, jf. voor zijn Broeders, uiterste ljf'° pt Uch'aamd in de uiterste bewu» fiassie is de hoogste llefdevef* én aan zijn Vader, én aan WJ11 „je dérs, de mensen. Voor elkeen va derlijk heeft Hij zijn Pfksi{ t streden en is Hij gestorven, voor mij, als ware het voor "u,# mij alleen gedaan. De zon,„ar( 9' zou niet minder zon zijn gprt alleen op de wereld, zo

Het Wekelijks Nieuws (1946-1990) | 1953 | | pagina 2