12 11JUU-MEDITATIE! V Mgr De Smedt op bezoek bij Onze Kinderente Rumbeke Het oud stadje Lo zorgt voor een feestelijke dag K\ Beroering en onrust houden aan achter het IJzeren Gordijn Woestelingmishandelt op schandalige wijze zijn vrouw te Nieuwpoort 11 11 Wielrijder na aanrijding met autocar te Leffinge aan opgelopen verwondingen bezweken Nieuwsblad voor Westvlaanderen ONZE 3 UITGAVEN: ZATERDAG Bladzijden PRIJS 3 Frank JULI 1953 Na de aanslagen In Noord-lerland BUITENLANDS OVERZICHT Kuil Onze Kerkvoogd toonde, zich als de gemoedelijke vader voor deze beproefde maar gelukkige jongens Landelijk schoon OP ZONDAG 12 JULI 1953 Aanrijdend voertuig kwam in sloot terecht Terechtstellingen en onlusten in Oost-Duitsland - Oproer in Polen - Nieuwe He-gering werpt het roer om in Hongarije en... Roemenië krijgt meer eten VcscaitflekoBonio voor kinderen van middenstanders Onder invloed van de drank Buren die hem overmeesterden konden een bloedbad vermijden HOOFDBUREEL en REDACTIE: Poperinge - Gasthuisstr. 19. Tel. 9 - Postcheckr. 47.63.69. PLAATSELIJKE BURELEN: Roeselare-- J. VERRIEST-DEZEURE, St-Alfonausstraat 12. - Tel. 1523. leper: P. BRAS-DEKLERCK, de Stuersstraat 4. - Tel. 1150. Wervik: ROGER PECTOR, Leiestraat 11. - Tel. Komen 491. Veurne: M. D'HERT, Noordstraat 14. Nieuwpoort: Drukkerij DÜMON, Marktstraat. Verantwoordelijke Uitgever: J. Sansen, Gasthuisstraat 19, Poperinge HET WEKELIJKS POPERINGE IEPER WERVIK ROESELARE MENEN KQRTRIJK VEURNE NIEUWPOORT DIKSMUIDE POPERINGE - IEPER - WERVIK 49* JAAR. N' 28. POSTABONNEMENT 1953: België (tot einde 1953) 70 fr. Andere landen 4fr. p. week Aangesloten bij het Verbond dei Belgische Periodieke Pert. HOOGDAG - ■LAAMSE 11 Juli! Een jaar geleden, her. lnnert gij U nog? Die Guldensporenfeesten te Kortrijk en in heel het Vlaamse land? Dees jaar: Zondag 12 Juli, de dag van het Vlaamse Lied te Brussel. Herinnert gij U die geschiede nis en nochtans ze is niet eens een maand oud? Mijn gebuur zegde me, verleden jaar: De feesten te Kortrijk moeten meer zijn dan een zweepslag, al heb ben wij allen een flinke zweepslag nodig; al hebben wij een flink pak slagen verdiend. We zijn immers in slaap gevallen, of beter, men heeft ons in'slaap... gewiegd. Dat zegde mijn gebuur, en hoe langer en hoe meer ik er aan denk, hoe meer ik overtuigd ben dat die gebuur over schot van gelijk heeft. Brussel heeft het ons duidelijk gemaakt. Het was voldoende dat Waalse haantjes kraaiden om een hele be roering te verwekken. Het fameus Waakzaamheidscomitéwas er ook vliegenssnel bij. Men zou niet dulden dat op de Grote Markt te Brussel een tienduizend Vlamingen Vlaamse liederen zouden zingen. Die markt te Brussel, waar Stad huis en Broodhuis en die overige pracht-monumenten niets anders spreken dan... Vlaams; want ge bouwd door Vlaamse kunstenaars. We moesten wachten tot de verle den eeuw vooraleer Brussel ons ont stolen werd. Bij die kraaiende haantjes voegde zich een aantal, hoe moet ik die mensen eigenlijk noemen? een aan tal... laaiers! Laaiers, uit ons eigen volk, verbetenen, verbitterden, die liever afbreken dan opbouwen. Zij zouden dat zuiver-Vlaams feest doen mislukken. Zij waren inder daad zo sluw geweest dat zij in de kaart speelden van alles wat Wal- lonisant en anti-Vlaams is. 't Is waar; Brussel trok het ver bod in en 12 Juli wordt die dag van het Vlaamse Lied, het Sporenfeest te Brussel. Een soort eerherstel! Ik weet het niet, de kaakslag doet nog... zeer! Ik wenste In ieder geval dat velen die kaakslag hadden gevoeld; Inder daad, het baat maar weinig te ge baren dat uw kaak ongevoelig is. Ik wil precies evenmin die lap om de oren vergelden met mijn rechter hand, ik ben immers niet links, maar wenste dat die slag ons allen wakker hield en op... onze hoedel Vergelden, neen, maar wel bewij zen dat we er genoeg van hebben in eigen land gekleineerd te worden. Hoe vieren wij 11 Juli? Doen alle Vlaamse gemeenten mee? Wappert de vlag aan het gemeen tehuis? Ik durf nog de «leeuwenvlag» niet bedoelen;- al zou ook nog de meest voorzichtige van de vroede vaders ten minste de zwarte leeuw mogen laten rijzen nevens de natio nale vlag. Hetzelfde mocht dan ge beuren op 21 Juli. 't Moet er mee amen en uitzijn dat kleinzielige vitters nog immer bang schijnen te zijn voor die leeuw en hem anti- vaderlandse neigingen toeschrijven. Voor diezelfde mensen is het im mers gewoonte er zeer devoot in te berusten dat de rode vlag bij de Socialisten de nationale driekleur kan vervangen. Aan 't gemeentehuis! en aan de andere huizen? Waarom wordt 11 Juli niet een nationale feestdag? Vele gemeenten gaven reeds verlofaan de ge meentebedienden, waarom niet alle? Verleden jaar werd in tal van ste den en gemeenten een sporen-co mité opgericht. Bleef het leven of MAAK U NIET BOOS, BESTE LEZER! werd het door de... slaapziekte over vallen? Komaan! Morgen de vlaggen uit! Overal, in stad en dorp. Het plaat' selijk» Davidsfonds zal, in laatste instantie wel een 11 Juli-program- ma hebben opgemaakt, voor 11 of 13 Juli, want de dag van het Vlaam se lied roept velen naar Brussel; en mocht het die Zondag Vlamin gen... regenen» te Brussel! Dat ware de tweede maal dat dit mira kel gebeurt, 't Was een Franse ko ning die het de eerste keer onder vond, het verfranste Brussel moge het de tweede keer evengoed onder vinden. En laten we na 11 Juli de vaak ons niet overvallen. Er is wel waak zaamheid nodig. Vroeger spraken we van een Vlaamse... beweging. Wie hoort nog van... beweging In schijn althans werden de vele Vlaamse grieven uitgeschakeld. De beweging is op dood spoor gelopen Zo leren de ketters, maar zij dolen, zoals we leerden in de oude cate chismus. Wij, Vlamingen, lijden nog immer aan de ziekte die bij ons ongeneesbaar schijnt. We ge voelen ons nog altijd minderwaar dig.'t Is alsof onze taal minder voor naam was en bleef, of wij immer boere-pummelswaren, alsof de Vlaamse boeren moesten onderdoen voor de boertjes uit de Ardennen! Of onze werklieden moesten onder doen voor andere dan wanneer we zo wel weten hoe, zonder de uitwij king van onzewerklieden, de Waalse Industrie zou uitbloeden. Beweging is er nodig. Is de «strijd» geluwd om recht en bil lijkheid wat de wetgeving betreft, er is een strijd aan te binden op ander terrein... de werkloosheid in de Vlaamse gewesten, waar duizen den handen op werk wachten en werk vragen. Beweging is er nodig op kultureel terrein. Jawel, er is ongetwijfeld een oneindig verschil tussen de ont wikkeling onzer mensen in onze da gen en die van vijftig jaar geleden, maar stilstaan is werken als de lijn draaiers... achteruit gaan en ach- teruitboeren. Wat de pastoor van de lande, Hu- go Verriest zo dikwijls herhaalde, blijve ook nu dikwijls herhaald: Dat groot volk, Dat schoon volk «Dat Vlaams volk moet herle ven Zonder beweging ls leven niets anders dan langzaam sterven. We moeten... bewegen! Dat zij onze 11 Juli-meditatie. PÉ VLAMYNCK. Verdeling van Ierland schiep abnormale toestand. De aanslagen in Noord-lerland, tijdens het bezoek van Koningin Elisabeth, hebben, wederom de aandacht gevestigd op de netelige Ierse kwestie. Gelijk bekend, wisten de Ieren in 1921, na lange strijd hun onaf hankelijkheid te verkrijgen, maar zij moesten voorlopig berusten in de verdeling van het eiland. De totale bevolking van het eiland telt 4,2 millioen inwoners; hiervan be lijden 3,2 millioen de katholieke godsdienst. De meerderheid der protestanten woont in de Noord - Oostelijke gebieden. De Britse re gering wist destijds door te drij ven, dat een volkomen onhistori sche grens werd getrokken door Ierland. Niet de provincie Ulster werd tot Noord-lerland gemaakt, maar de grens werd zodanig ge trokken dat de protestantse min derheid in die afgescheiden gebie den nog juist de meerderheid ver wierf. Die grens is niet alleen een aardrijkskundige abnormaliteit, maar is ook economisch gezien, volkomen onverantwoord, daar het industriële Noord-Oosten van het agrarische gedeelte wordt afge scheiden. De Ieren verwachten bij hun strijd om hereniging veel steun van de 30 millioen Amerikanen van Ierse afkomst, die een invloedrijke groep vormen in de Verenigde Sta ten. In het algemeen staat in de Verenigde Staten de sympathie aan de zijde van de Ieren. Zo heeft de Amerikaanse vice-president, de hr Nixon, begin van dit jaar, de sug gestie gedaan dat dé Verenigde Staten financiële druk op Groot- Britbannië moeten oefenen met het doel de eenmaking van het land te bewerkstelligen. Abdicatie der Groten JOSEPH LANIEL de nieuwe Franse Ministerpresident DE POT IS AAN 'T KOKEN n Juni is een dag die zal aan getekend blijven in de geschiede- nis van onze moderne tijd. Het is de dag van de volksopstand in Oost-Berlijn, het signaal van zwa re onlusten in geheel Oost-Duits- land en het symbool van het fail liet der Sovjet-politiek in de bezetj te gebieden. Oost-Berlijn- is niet alleen en zelfs niet de eerste in de rij de* onderdrukte gebieden, maar het speelt op het voorplan, onmiddel lijk in het licht der Westerse schijnwerpers. Sedert lang zijpe len berichten doorover moeilijk heden, verzet en woelingen in alle Oost-Europese landen, maar het blijft steeds onmogelijk de juiste draagwijdte en de juiste omvang ervan te kennen. Het moet nu echter wel zijn dat de maat meer dan vol is, want overal wonen we het spec takel bij van het omgooien van de econo mische politiek der satellieten en het aan het bewind komen van nieuwe personnages. Zelfs zeer oude, absoluut doorwinterde, com munisten führers, zoals Rakosi in Hongarije, moeten er het bijltje bij neerleggen. En overal komt met de nieuwe figuren een verho ging van de levensstandaard, een vermindering van de normen (lees: uren dwangarbeideinde De vacanti e begint. Om trent twee maanden lang zit ten onze schoolkinderen en studenten thuis. Plezante da gen voor hen. Doch voor de ouders soms reden van cha grijn: 't jong volk verveelt zich soms, verspeelt te veel tijd, wil niets meer herhalen of bijleren... Maar dat zal geen waar zijn als gij hun het prachtig boek schenkt «Waar Maas en Schelde vloeien», door P. R. Bosc.hvogel. Ze leren er heel België kennen, met ge schiedenis, aardrijkskunde, we tenschap, taal en stijl meteen, al dingen waarmee ze soms sukkelen in 't jaar. Schaf U daarom direct dat boek aan (350 blz., 250 foto's, kaart en register, alles uitge voerd op glanzend papier). Te verkrijgen bij Boekhan del Sansen, Gasthuisstraat 15, Poperinge, en in alle goe de boekhandels. Het is voor niemand een geheim, dat onze jonge Bisschop, Zijne Hoogw. Exc. Mgr De Smedt, een zeer grote bedrijvigheid aan de dag legt. Zijn dagen zijn met drukke bezigheden gevuld. Daarin ligk precies het bewijs dat de Bisschop uitermate bekommerd is met alles wat zijn Bisdom aanbelangt en niet het minst gaat deze zorg naar de opvoeding der kinderen. Helemaal in deze lijn ligt het bezoek dat de Bisschop Maan dag jl. bracht aan het Tehuis Onze Kinderente Rumbeke. Daar groeit immers een groot en edel werk. Steen voor steen werd het opgetrokken. Een taak was het die men enkele jaren terug tot de ondankbaarste scheen te moeten rekenen, doch waarin on begrensde liefde en edelmoedigheid van weldoeners en opvoeders een warme bezieling wisten te brengen, die iedere moeilijkheid deed wijken. Onze Kinderengroeit zo in uiterlijke omvang als In degelijk heid van binnenin. Het hoge bezoek van de Kerkvorst betekent voor deze instelling een mijlpaal, want Monseigneur noemde de flink opgroeiende kna pen «Mijne Kinderen». Vaster dan ooit weten allen, weldoeners, opvoeders en kinderen, zich verbonden met de Bisschop die hen zegende en hen zo bemoe digend toesprak. Een nieuwe horizont schoof open voor Onze Kinderendeze van de opgang naar een schone toekomst. Maandagnamiddag genoten «On ze Kinderen» te Rumbeke de hoge eer Monseigneur de Bisschop in hun midden te mogen begroeten. Deze namiddag groeide uit tot een echt familiaal feest. Zijne Ex cellentie Mgr De Smedt werd ver welkomd door Mijnheer en Me vrouw Camerlynck. Monseigneur bezocht de stemmige kapel en maakte een rondgang door de lo kalen, slaapzalen en klassen. Rond 15.15 u. had een Pontificaal Lof plaats. Het was een aandoenlijk ogenblik wanneer de zegenende kerkvoogd traag tussen de bidden de kinderen naar het altaar dermariiere en Vandenberghe, On derpastoors te Rumbeke. Na het lof werden de leden van de Raad van Beheer en van het Inrichtend Comité Onze Kinde ren en het personeel aan Mon seigneur voorgesteld. Intussen ston den de 100 jongens van het Jeugd tehuis op hun speelplaats opge steld voor een vlaggenmarsch. Fier marcheerden ze met kranige pas, terwijl hun heldere liederen klon ken met de belijdende slotzin: «Jeugd is hier de tolk, Leve God en Volk Men zag het Monseigneur aan dat hij met welgevallen keek naai de groten en dat die blik veran- schreed. Monseigneur werd vooraf- crpo-Qon itr\n.v *7. TT TT TToVpm Trovi,.on_ deide tot een innemende glimlach gegaan door Z.E.H. Deken Verven- ne en begeleid door W. E: HH. Van- Boven: een zicht in de speelzaal van «Onze Kinderen». Aan de glim lachende gezichten van de genodigden zien we dat het op liet toneel voorgebrachte hen bevalt. V. 1. n. r. bemerken we: Z. E. H. De Witte, Pastoor te Ingelmunster; Z. E. H. Kan. Vervenne, Deken te Roese- are; Mevr. Camerlynck-Vanncste; Mgr De Smedt, Bisschop van Brug- Tc; Mr Jozef Camerlynck; Mevrouw en Meester Van Tyghem uit itoeselare. Onder links: terwijl de knapen lustig en zingend marche ren oo de speelplaats, volgt Mgr De Smedt hen aandachtig in hun ge doe. Rechts: na de heerlijke ontvangst die O. K. Mgr voorhielden, hield de Kerkvoogd er aan de kleine kleuters enkele gemoedelijke en deugddoende woorden toe te spreken. wanneer de kleintjes parmantig voorbij trokken. Inderdaad wie het Jeugdtehuis Onze Kinderen bezoekt is getroffen door de verwe zenlijkingen in weinige jaren op gebied van vernieuwde en luchtig opgetrokken nieuwe gebouwen; door het comfort dat deze beproefde jongens genieten, maar vooral dooi de nieuwe geest van christelijk apostolaat, van toewijding en zorg, die openbloeit in de gelukkige lach van deze kranige kinderen. In de feestzaal had de plechtige ontvangst plaats. Z. E. H. Deken begroette Monseigneur en heette hem hartelijk welkom. Hij verzocht Zijne Excellentie de benaming Onze Kinderen te willen omzet ten in Mijn Kinderen kinderen van de Bisschop en de Kerk. Na een hartelijk welkomwoord na mens bestuur, personeel en kin deren, kwamen de jongens zelf aan de beurt. Zang, deklamatie en py- ramiden volgden elkaar op in bon te afwisseling; nu eens luimig, dan weer ernstig, doorspekt met enkele anekdoten uit het leven van de kinderen en hun opvoeders. Uit het afwisselend programma vermelden we: het eenvoudig pakkend wel- komsliedje der kleintjes, het spreek koor Vreugde de zanguitvoerin gen van het koor en de uitbeelding van jeugdleuzen in de pyramiden. In de laatste pyramide met het wa penschild van Monseigneur in top, stonden alle jongens opgesteld en OPSPORING VAN PETROLEUM IN BELGIE Aan de N.V. Belgian Shell Com pany werd vergunning verleend om in 't gebied van Turnhout, Hechtel en Elen prospectie te doen naar pe troleum en desgevallend ook de ontginning ervan. klonk de groet van deze kinderen; Monseigneur we zijn uw jeugd, in eer en deugd, trouw aan de Kerk, zegen ons werk, aanvaard de hulde die wij U bieên, in uw en onze leu ze Ik dien Monseigneur beantwoordde deze groet met het heerlijke: «Mijn kind,eren, in uw eenheid ligt uw kracht Wanneer we pogen zijn toespraak samen te vatten, bepalen we ons tot deze zin: «In uw eendrachtige fa milie van Onze Kinderenkunt U alles». Monseigneur gaf aan zijn kind-e ren en h-un opvoeders en de geno digden zijn bisschoppelijke zegen. Wanneer hij hierop afscheid nam zagen we de stralends blik van die kinderen, de gelukkige lach van hun meesters en juffrouwen, de te vredenheid van Mijnheer en Me vrouw Camerlynck en de stralende goedheid van Monseigneur. Werkelijk zij allen waren in de ze enkele uren één familie gewor den. Wij zagen er in de bekroning van een geest van liefde en geluk die in dit tehuis heerst. Het bezoek van Monseigneur De Smedt aan het Jongenstehuis On ze Kinderen» is een mijlpaal voor de verdere opbouw van deze prachtinrichting. van de nationalisatie van het be drijfsleven en stopzetten van het collectiviseren der landbouwonder nemingen, ja zelfs het teruggeven aan particulieren van gecollectivi seerde gronden en bedrijven. En Rusland probeert daarbij zelfs niet dat voor te stellen als een vrijwillig uitgevoerde politiek in het kader van de humanisering van zijn systeem tot bereiken van een vreedzame wereld. Tussen de lijnen geven zij toe dat dit alles werkelijk gebeurt onder de druk king der betrokken bevolkingen en de bedreiging van zware on lusten. Inderdaad, voor een paar dagen nog trok de Pravda duch tig van leer tegen de 'Amerikanen, die al die moeilijkheden in de communistische wereld zouden provokeren. Er zijn dus ernstige moeilijkhe den in geheel het Oosters blok. En het zijn die moeilijkheden die de Russen er toe divingen wat in te binden. E DANS OP DE STRAKKE KOORD Het is nu echter duidelijk dat de huidige toestand zeer delicaat is. Amerika beroemt er zich over dat de moeilijkheden in Oost-Euro pa, zoals de koerswijziging van het Kremlin, de vrucht zijn van zijn harde en durvende politiek. Het is ook om die redenen dat Churchill's voorstel tot het houden van de Bermuda-conferentie in de Stat s maar koel onthaald werd en het is evenzeer daaraan te wijten als aan de ziekte van de Britse Premier, dat men thans afgedaald is tot de trap der Ministers van Buitenlandse Zaken. Er is nu, naar ons oordeel, wel iets daarvan aan. Sedert de onder drukte volkeren gewaar worden dat het Westen zich niet meer laat doen en met de dag ook militair sterker wordt, sedertdien begint bij hen ook de hoop te groeien dat ze eensdaags het juk zullen kun nen afwerpen. Op zichzelf is dat een verheu gend feit, maar het houdt ook gro te gevaren in. Inderdaad: de Sovjets worden er wel door verplicht de breidels te lossenmaar dergelijke schokken gaan ook telkens gepaard met tientallen of honderdtallen execu ties en het wegslepen van duizen den naar concentratiekampen. Dit betekent dan telkens een gevoeli ge aderlating voor dat deel van de bevolking dat kan en wil in op stand komen tegen de Russen. Maar na elke purge en onderdruk te opstand verzwakt de weer standskracht van de betrokken bevolking. En op de duur zullen die volkeren het moe worden met de blote vuist tegen pantserwa gens te vechten. Indien de States het er zouden op aanleggen een systematische agitatie achter het ijzeren gordijn In het leven te roepen, dan heeft dit alleen zin in het perspectief van een terugdringen van Rusland uit die gebieden, desnoods gewa penderhand. In een recent boek verklaart James Burnham zich in feite voorstander van die thesis en die methode. Het officiële Amerika moet. ech ter kiezen. Wil het die weg op gaan, dan zou het zin hebben het Oosten in rep en roer te zetten, - IVAN ILJITSJEV de nieuw benoemde Russische Ho ge Commissaris en Ambassadeur in Oostenrijk maar dan kan dit niet al te lang duren op gevaar af het Oosten in zijn weerstandskracht te verlam men. Wil het dit niet, dan zal het eerstdaags met Rusland moeten composeren. Maar het kan dit niet zo gemakkelijk omdat het dan practisch de Balkanlanden zou moeten slachtofferen en erkennen dat Rusland er volop zijn goesting mag doen. De houding die voor Amerika dan ook de meest redelijke ware, (Zie vervólg blz. 2) Het aloude Lo trekt Zondag zijn beste kleedje aan. In de wedstrijd, ingericht tussen de steden en ge meenten der arrondissementen Veurne en Diksmuide, werd Lo im mers primus op 53 deelnemers. Lo mag daarom het Landelijk Feest inrichten dat deze wedstrijd op waardige wijze moet besluiten met het inrichten der prijsuitdeling. Dat de stad, die op zichzelf de spreuk mag toepassen adel ver plicht alles tot In de puntjes zal verzorgen, lijdt geen twijfel. Uit alle hoeken van Veurne-Ambacht wordt dan ook een sterke opkomst verwacht, 't Zal er spannen te Lo. Het Landelijk Feest te Lo van Zondag 12 Juli werd op Zondag 5 Juli in de meeste steden en ge meenten van Veurne-Ambacht door bazuinblazers aangekondigd. Op Zondag 12 Juli worden de feestelijkheden te 11 u. ingezet met een plechtige ontvangst der overheden ten stadhuize van Lo. Een groot aantal vooraanstaande personaliteiten hebben reeds hun aanwezigheid toegezegd. Onmiddellijk daarop volgt de prijsuitreiking. Een deelnemersdi ploma In verband met de Wed strijd onder de Steden en Gemeen ten van de Arrondissementen Veur ne en Diksmuidezal aan de HH. Burgemeesters overhandigd worden. Te 13 u. wordt in de stemmige bovenzaal van het stadhuis een feestmaal gehouden en te 14.30 u. zal de folkloristische stoet door de straten van het stadje trekken. Over een omgang van 5 km. zal een wemeling van bonte groepen en mooie wagens uitbeelden: de ver- Zaterdagnamiddag rond 2 uur kwam het op de weg Oostende- Torhout, op een 100-tal meter van de Kromme Elleboogte Leffin ge, tot een zwaar ongeval dat het leven kostte aan een ware volks vriend, de 57-jarige landbouwer Achiel Kimpe, wonende Torhoutse steenweg te Leffinge. Zoals naar gewoonte fietste Kim pe van zijn huis naar de weide om mede te helpen bij het opladen van hooi. Gekomen ter hoogte van de Noordstraat wilde hij de grote baan Oostende-Torhout over rij den en werd gevat door de Engelse toerauto van de firma Globe Tours die na een rondreis in Frankrijk, Duitsland en België, naar Oosten de kwam, ten einde per boot terug naar Engeland te varen. Deze toer auto was bestuurd door de 31-jari- ge Alfred Cox uit Ladywood. In de ze car hadden een dertigtal toeris ten plaats genomen de wielrijder een 30-tal meter ver der geworpen. Inmiddels kwamen Dr Leclaire alsmede E. H. Versteele ter plaatse. Na de eerste zorgen werd het slachtoffer naar de H. Hartkliniek van Oostende overge bracht, waar hij ondanks de beste zorgen overleed aan de gevolgen ener dubbele schedelbreuk. Ook in de wagen waren enkele toeristen licht gewond; een van hen de 80-jarige Samuel Clews uit Sutton, werd zwaar gekwetst aan het hoofd en naar de H. Hartkli niek van Oostende overgebracht, maar kon 's anderendaags reeds terug het ziekenhuis verlaten. Dhr Kimpe, vader van vijf kin deren, was reeds sedert 1934 lid van de C.O.O., waar hij sedert 1944 als voorzitter fungeerde; tevens was hij bestuurslid der Gewestelij ke Paardenverzekering te Giste), bestuurslid der Veebond van Lef finge en bestuurslid der Raiffai- Door de geweldige botsing werd senkas der B. B. van Leffinge. dwenen en huidige beroepen in de Westhoek; de landbouw; het toe risme; het hotelwezen; de kustvis serij; het vakonderwijs; de volks vermaken, e. a. Minstens zes reuzen stappen op in de stoet; drie mu ziekkorpsen in prachtig uniform verlenen er hun medewerking en een groot aantal vlaggen van maat schappijen uit diverse gemeenten zullen er aanwezig zijn. De stac Lo levert in deze feeststoet het merkwaardig slot. Te 15 u. wordt in de lokalen van de Aangenomen Meisjesschool een tentoonstelling geopend van de door de gemeenten ingestuurde ver slagen en van schilderijen van de hand van bekende kunstenaars, na melijk Devriendt, Fryns, Luypaert, Ollevier, Van Belleghem, Van Els- lande, Van Gucht en Verhenneman. Heerlijke zichten uit alle hoeken van de beide arrondissementen zullen er tentoongesteld worden. Ook worden er de kunstschatten uit Lo geëxposeerd. Te 17 u. voert op, in het enig mooie kader van de Grote Markt en het plein «De Vatede be faamde groep Het Nieuw Neder lands Toneel» uit Gent, onder.de leiding van Frans Poos, het blij spel in drie bedrijven Huwelijks reis zonder manvan Leo Lenz. Meer dan 500 zitplaatsen zijn v oor zien en deze in Vlaams-Belglë gun stig gekende toneelgroep belooft er iets puiks van te maken. 's Avonds worden de voornaam ste monumenten en merkwaardig heden van Lo, het stadhuis, de kerk, de kloosters, de Westpoort en de legendarische Julius Cecarsboom op feeërieke wijze verlicht, terwijl als apotheose van dit heerlijk ge slaagde feest, een volksbal op de Grote Markt gehouden wordt. Al wie houdt van een prachtig feest brenge op 12 Juli een bezoek aan Lo. Het autobus- en tramver keer van en naar alle richtingen zal die dag versterkt worden. REISWIJZER VAN DE FEESTSTOET Vorming: Steenweg op Renihge, Zuidstraat, Markt, Oude Eieremarkt, Noordstraat, Schaard ekenstraat, Lo- vaart, Hoge Brugstraat, Weststraat, Breydelstraat, Ooststraat. UURREGELING VAN DE AUTOBUSSEN A. Verdubbeling der volgende ritten: 12.15 u. uit Veurne. 12.43 U. uit leper. 15.12 u. uit Veufne, 15.40 u. uit leper. B. Inleggen der bijzondere ritten: Lo: Vertrek 20.00 u. Veurne: Aankomst 20.40 u. Lo: Vei-trek 20.00 u. leper: Aankomst 20.50 u. OPENLUCHTTONEEL Voor het blijspel in drie bedrijven, opgevoerd door Het Nieuw Neder land-s Toneeluit Gent, zullen kaar ten te verkrijgen zijn aan de prijs van 30 fr., vanaf Zaterdagmorgen 11 Juli, bij de Hr A. Dupont, Voor zitter van het Feestcomité te Lo. (Tel. Lo nr 50). TALRIJKE TERECHTSTELLINGEN IN OOST-DU ITS LAND Berichten uit Oost-Berlijn en Oost-Duitsland wijzen er c-p dat de beroering aldaar ontstaan op 17 Juni jl. nog steeds aanhoudt, niettegenstaande politiemaatrege len, aanhoudingen en terechtstel lingen. Te Erfurt zou een Russische tank op een mijn gelopen zijn, dit op 27 Juni jl., en buiten werking gesteld zijn. Als weerwraak werden vele ar beiders, wonend in de omtrek, aan gehouden. Te Niedersedlitz, nabij Dresden, zou eveneens een Russi sche tank ontploft zijn bij het binnenrijden van een fabriek. Dooi de Russen werden daarop twee ar beiders uit de fabriek terechtge steld. Te Maagdenburg zouden Duitse arbeiders een metaalfabriek in vuur en vlam gezet hebben. Nieuwe gis tingen werden eveneens gemeld uit Jena, Halle en Maagdenburg. Dins dag jl. zouden Oost-Duitse arbei ders andermaal hebben betoogd, deze maal om de invrijheidstelling te eisen van bun aangehouden makkers. Zulks zou aanleiding hebben gegeven tot schermutselin gen tussen arbeiders en volkspo- litie. Naar het West - Berlijns blad Telegrafmeldt, zouden sedert 17 Juni jl. niet min dan 46 leden van de Volkspclitie zijn gefusil leerd wegens sabotage van op drachten en verzet tegen het rode legervermoedelijk om met de betogers gemene zaak te hebben gemaakt of te hebben geweigerd op hen te vuren. Zelfde blad wist te melden dat ook 18 Sovjet-Rus sische soldaten zouden zijn te rechtgesteld om geweigerd te heb ben od de Duitsers te schieten te Maagdenburg. De incidenten te Maagdenburg op half-Juni zouden 40 doden hebben geëist. In West-Duitsland werd een wetsvoorstel, om de 17 Juni tot nationale feestdag te doen uitroe pen, neergelegd. De Sovjets blijven de Westersen beschuldigen het oproer te Oost- Berlijn en in de ganse Oost-zone te hebben verwekt, beschuldiging waartegen door de Westerse Hoge Commissarissen protest werd aan getekend. OPROER IN POLEN 17 Russische tanks buiten gevecht gesteld. Vluchtelingen, te West - Berlijn toegekomen op 4 Juli jl. bevestig den dat Russische tanks in allerijl naar Polen werden gezonden om er dreigende opstanden te bedwingen. De West-Berlljnse Telegraf wist hieromtrent nog volgende bij- sondei'heden te vermelden; Over een groot gebied, hoofdza kelijk Opper- en Beneden-Silezië, zou Polen in opstand zijn geko men tegen het Communisme. In Silezië, Krakau en Warschau zou de staat van beleg zijn afgekon digd. Grote groepen arbeiders, stu denten en ook Poolse soldaten zou den naar de wapens hebben ge grepen en de strijd hebben ingezet tegen de Sovjet-eenheden. Nabij Koeningshutte zouden oproerlingen en partisanen 17 Russische tanks onklaar hebben gemaakt en een Sovjet - detachement onschadelijk gemaakt. Op meerdere plaatsen zou de gastoevoer zijn afgesneden. Sabotage zou zijn gepleegd op (Zie vervolg blz. 9) Omdat er vele mensen die wens uitdrukten heeft de Onderlinge Compensatiekas voor Gezinsver goedingen voor Middenstand en Beroepen vacantieoorden open ge steld voor alle kinderen van onze Middenstanders. Uit de talrijke aanvragen blijkt welke éympathie dit opzet kent. Nochtans blijven er nog enkele plaatsen beschik baar. Door de tussenkomst van het fonds der bijkomende voordelen van die Kas voor Gezinsvergoedin gen (Nieuwe Gentweg 47, Brugge) is het mogelijk de verblijfsprijs zeer laag te stellen. Deze is namelijk 50 fr. voor kin deren van meer dan 6 jaar en 40 fr. voor de kinderen van min dan 6 jaar. De maximum ouderdom is 14 jaar voor meisjes en 12 jaar voor jongens. De minimurnouderdom is drie jaar. Er is een prijsvermindering van 5 fr. per dag voor het tweede kind en 10 fr. voor het derde. De kinderen worden thuis afge haald!!! Ouders die hierin belang stellen kunnen zich wenden tot de Ge- westsekretaris van de Midden stand, Noordstraat 69, te Roese lare, tel. 2128. Daar zullen u graag nadere inlichtingen worden gege ven. Zondagavond heeft zich een tra gische gebeurtenis voorgedaan op de Groenendijk, tussen Oostduin- kerke en Nieuwpoort-Bad, waar een paar gezinnen nog in bunkers leven. Een van die bewoners, An- gelcloet, die verslaafd is aan de drank, kwam Zondagavond weer gans bedronken thuis. Onder in vloed van de drank begon hij als een bezetene te keer te gaan. Na dat eerst de meubelen en het huis gerief het hadden moeten ontgel den, ging hij ook zijn vrouw te keer. Het mens was helemaal weer loos tegenover de woestheid van haar man, te meer daar zij in ge zegende toestand verkeert. Haar enig verweer tegenover de slagen van haar echtgenoot, was haar geroep om hulp. Een der geburen, Jozef Voeten, die dit hoorde, kwam spoedig toe gesneld. Groot was natuurlijk zijn verwondering toen hij daar die vrouw te midden van bloed over de yioer_uit*estrei£t aast terwiil de dronkaard haar nog steeds te keer ging. Hij liep onmiddellijk om de andere geburen, die de woesteling trachten tot bedaren te brengen, wat na veel moeite enigszins ge lukte. Intussen werd een dokter bijgehaald, die de eerste zorgen aan 't slachtoffer toediende. Spoe dig daarna werd zij naar de kli niek van Oostende overgebracht, daar haar toestand zeer zorgwek kend was. Spoedig was de rijkswacht tér plaatse. De dader werd na heel wat moeite in hechtenis genomen en naar Veurne overgebracht, waar hij in de gevangenis werd opgeslo ten. Maandag was de toestand van het slachtoffer nog steeds niet ver beterd, wat bewijst dat zij wel erg moet toegetakeld geweest zijn. Aangenomen wordt dat, indien de dronkaard niet bijtijds in bedwang gehouden werd, hij wellicht zijn vrouw. ..zou vermoord hebben.

Het Wekelijks Nieuws (1946-1990) | 1953 | | pagina 1