Midden grote landen: kleinediamant! Beria aan de gezet LO, parei van Veurne-Ambacht en verdiend overwinnaar, gaf schitterend landelijk feest Wijding der Godelieve-Abdij ie Bistel Zij hebben niets te geven Dodelijk verkeersongeval in onbegrijpelijke omstandig heden te Oostduinkerke 16 18 Nationale Landdag der Kroostrijke Gezinnen te Brugge De strijd om de macht in de Sovjet-Unie Reeds op 28 Juni beschuldigd van misdadig optreden dat door Opperste Gerechtshof zai worden beoordeeld VAT BRENGT OP... PRACHTIGE VERLICHTING VAN DE LAKENHALLE EN ST-MAARTENSKATHEDRAAL TE IEPER Eensgezind wordt door de overheidspersonen steun aan de Kroostrijke Gezinnen toegezegd BUITENLANDS OVERZICHT Bekroning en prijsuitdeling van het Tornooi tussen 53 Westvlaamse Gemeenten Personenwagen rijdt, langs brede eenrichtingsbaan, te pletter op stilstaande vrachtwagen lüfifcwetsL maar totaal overstuur w mutism m zien Drenst, Nieuwsblad voor Westvlaanderen Verschijnt om de week ONZE 3 UITGAVEN BUdiydcn ZATERDAG PRIJS t 3 Frank JULI 1953 Je hereik welu/eer lieflMers, ..c on de verkocpprijieit lünzoveel hoger! MIDDEN grote landen, kleine diamant! Voor dat kleine land dat «België» wordt genoemd en... Is, was de Gulden Sporenslag van enorme betekenis. De Vlaamse gemeentena ren en boeren van 1302 hebben zelf wel nooit gedacht hoe hun strijd om «de vrijheid van den lande» zo zware gevolgen zou heb ben. België vergete nooit wat het aan de Vlamingen verschuldigd is! Op 21 Juli wordt in steden en dorpen het «Te Deum» gezongen. Er Is werkelijk wel reden toe. Denken zij er aan, die om wille van hun ambt, van hun positie, officieel aanwezig zijn op die plechtigheid? Veelal immers waren zij vroeger aanwezig, waar zij wer kelijk moesten tegenwoordig zijn. Dit «Te Deum» was een van die vele ceremonies in 't jaar waar in officiële tenue werd geparadeerd. Muziek, troepenschouw, stijve hou ding in de Kerk onder het «Te Deum», stijve houding wanneer het vaderlands lied weerklonk. Dat was alles fapade-stijl! En er was vroeger, net als nu, reden om dit «Te Deum» niet al leen bij te wonen, maar om met hert en geest mee te doen aan die kerkelijke plechtigheid. 01 zijn wij, die dat klein lande- ke bewonen, die diamant midden grote landen niet meer dan ande ren dankbaarheid verschuldigd aan de Voorzienigheid? Neen, we zijn niet alleen. Onze buren van de lage landen aan de zee, verkeren in de zeilde omstandigheden. En die zeil de omstandigheden zijn het die ons naar «Benelux» leiden. Kijk maar rondom u, wijd genoeg na tuurlijk om Europa te bezien! WIJ hadden geen bergen zoals de Zwit sers, om ons koppig te verschan sen; wij bewoonden de lage landen aan de zee. Koninkrijken als Beieren, als Saksen, als Wurtenberg werden opgezogen In de «Duitse eenheid». Normaaidië, Bretagne, die grote machtige graalschappen en hertog dommen, denk maar aan Burgoan- dië, verdwenen in het éne grote Frankrijk. Wij kenden bezettingen? Span jaarden en Oostenrijkers en Fran sen in de voorbije eeuwen. Twee maal kenden we de bezetting in onze eeuw en boven ons hing de bedreiging dat die lage landen wel de Westmarkzouden worden, de «Ostmark» was reeds geboren. Na al die wisselvalligheden, na die bezettingen, na al die beroering leeft, bloeit ons eigen kleine vaderland: België. Moet Ik het u zeggen? We leven toch allen in de eeuw van toeris me. Duizenden bezoeken Frankrijk, Zwitserland. Die reizen zijn zelfs bij lang niet meer interessant ge noeg. Dat wil zeggen dat die lan den niet ver genoeg af liggen van onze landsgrenzen. Oostenrijk en Tyrol kwamen aan de beurt, Italië en Spanje. Is het niet vreemd dat al die toeristen, wanneer zij, na de behaaglijke reis thuiskomen, als van zelf biechtennievers is het zo goed als bij ons Bij ons, In dat kleine landje, België. En hebben we dan geen reden om op 21 Juli dat Te Deum met heel andere ogen te beschouwen dan met dit speciaal soort ogen dat ik de officiële ogen noemen zal. Neen, 't volstaat niet op die dag daar vooraan te staan in de kerk, houd als een kanon, stijf als een telefoonpaal. Een verlofdag ls 21 •lull geworden; te beter, maar die verlofdag geeft ons gelegenheid om uiting te geven aan onze dank baarheid tegenover de voorzienig heid. Laat dan maar dat Te Deum» in de grote steden niets anders zijn dan een van de grote ceremonies, met ceremoniële ge neraals en officieren, hoog-ambte- naren, enz., met legermuziek en •soldatenparade... kom dat alles hoort bij dat 21 Juli-feest. Maal laten wij die dag, zonder al dat uitwendig betoog In onzekerk, O. L. H. bedanken, die zo goed en zo mild was voor ons kleine volk. Hoe hebben we gevraagd, gesmeekt onder de loodzware oorlogsjaren? Wat hebben we dan niet beloofd? Ware het niet jammer dat we on ze beloften bulten gooiden als oude conserveblikken, ware 't niet on verantwoord van ons dankbaarheid te aanschouwen als een museum- aardigheid? Zou het maar zijn als we zweepslagen voelen of vrezen dat wij ons wenden tot de Voor zienigheid? Op 21 Juli moeten we onze dankbaarheid tonen. Of er dan wel reden bestaat om op 21 Juli een Te Deum aan te heffen en dat niet over te laten aan diegenen alleen voor wie de broek ln de plooi wordt gestreken en de hoge hoed ultgeborsteld. We hebben niet alleen te bedan ken. We hebben evengoed te vra gen en ons eigen plichten even te bekijken: onze plicht van vader landsliefde. Die schone diamant! En toch zijn er die aan die diamant hebben... geknoeid en knoeien. We hebben vaderlandsliefde zien ontaarden tot... partijliefde. We zien het nog; we beleven het nog. Werd de verdediging van ons land, werd de Europese defensie niet en kel bekeken van uit de kleine, scheve hoek van het partijbelang? Kwam het zogezegd Patriotisme niet uit die zelfde hoek gekropen waar het ging om flagrante on- rechtveerdigheid te herstellen? Komt dat zogezegde Patriotisme niet uit zijn schelp gekropen waar 't ging om de dag van het Vlaamse lied te Brussel? Kijkt men uit die zelfde hoek niet... scheel naar een klauwende leeuw en met genoegen naar een rode vaan of een kraaien de haan? Die leeuw vocht voor ons land in 1302... nu nog! Wij willen dat land dienen, om dat we houden van dat land, van de Koning, van onze nationale in stellingen. We houden van dat land waar noeste arbeid welvaart schiep. We houden van dat land dat be schaving bracht en brengt in ons overzees gebied. We houden van «ons» volk. In dat land wensen wij, Vlamingen, het onze bij te dragen aan welvaart, aan kunst en wetenschap, aan alles wat het land dienstig is. Wij wensen dat te kun nen doen naar eigen geaardheid en traditie, in eigen taal, in eigen stijl Wij knoeien niet aan die diamant: wensen dat die kostelijke diamant steeds meer glanze midden... srote landen. PÊ VLAMYNCK. Zaterdag 11 Juli, dag der her denking van de Slag der Gulden Sporen, werd te Brugge de Natio nale Landdag Ingezet van de Bond der Kroostrijke Gezinnen, en op Zondag werd deze schitterende Landdag besloten. Westvlaanderen stond natuurlijk aan de spits en zorgde voor het grootste aantal deelnemers. Zaterdagvoormiddag had ln de Gotische zaal van het Brugs stad huis een studievergadering plaats onder voorzitterschap van dhr L. Scheere. Aan de bestuurstafel had den eveneens plaats genomen: de HH. Heyman, algemeen voorzitter; Van Lauwe, onder-voorzitter van het Vlaams Centraal Comité Rijckmans, voorzitter van het Waals Verbond; Senator Allewaert, provinciaal voorzitter van West vlaanderen, en talrijke vooraan staanden uit de organisatie. Stippen wij aan uit de voorge dragen verslagen dat Westvlaande ren zijn aantal leden van de Bond tot 46.496 wist op te drijven en aldus aan de spits komt te staan. Hulde werd gebracht aan de West- vlaa.mse pioniers van de Bond. l'n de studievergadering werd door dhr Eneman, C.V.P.-schepen te Brugge, het probleem van het gezinsinkomen behandeld en aan getoond welke schrijnende onge lijkheid er op dit gebied bestaat, ongelijkheid die nadelig uitvalt voor de ouders die de moed hadden kinderen te aanvaarden. Het be toog van spreker komt er op neer dat het gezinsinkomen dient aan gepast aan de levensduurte. Merk waardig ls hierbij aan te stippen dat de linkse woordvoerders, dhr Sabbe (Liberaal) en dhr Van Acker (Socialist) zich eensgezind bij deze thesis aansloten en spreker geluk wensten om zijn uiteenzetting. De tweede dag werd Ingezet met een Plechtige Hoogmis tijdens de welke Mgr Quaegebeur het woord richtte tot de aanwezigen. Vervol gens had een openluchtvergiadering plaats op de Burg, bijgewoond door Eerste-Mlnister Van Houtte; de Ministers De Taeye, Van den Daele en Dequae; Mgr Quaegebeur; Z. Exc. Ridder van Outryve d'Yde- walle, gouverneur der provincie, en een overtalrijke menigte. Minister De Taeye onderlijnde wat reeds verwezenlijkt werd voor de Grote Gezinnon en wees erop dat België thans een goede gezins politiek voert. Verder beklemtoonde hij dat de regering haar beste krachten hiervoor verder zal in spannen. De minister dankend voor het geen reeds werd verwezenlijkt, sprak dhr Heymans, algemeen voorzitter, over het belang dat dient gehecht aan de vertegen woordiging der Grote Gezinnen, overal waar gezinsbelangen in het gedrang komen. Vooral wees spre ker erop dat er ook zedelijke be langen zijn die moeten verdedigd worden, in dit verband wees hij o. m. op de film. Dhr Heymans brak tot besluit een lans voor eensgezindheid onder de leden. Als laatste spreker kwam Eerste- Minister Van Houtte aan het woord die allereerst de voorgaande spre ker dankte voor de openhartige en constructieve wijze waarop de aan dacht van de regering werd gaande gemaakt voor de belangen der gro te gezinnen. De Eerste-Minister beloofde ten slotte dat hij er voor zal ijveren om mede te werken met de Bond ten einde in de meest na bije toekomst nog tot doelmatige verwezenlijkingen te kunnen over gaan. Zo eindigde voor de Bond der Grote Gezinnen een Landdag die het allerbeste laat verhopen voor de toekomst. De prachtige nieuwe verlichting van de Hallen en het Belfort te leper. Rechts op de achtergrond bemerken wij de mooie verlichting van de prachtige St-Maartenskathedraal met haar honderd meter spitse toren. Na Brugge en verschillende an dere steden van ons land zijn thans ook in de Hallestede leper 's avonds enkele gebouwen prachtig en feestelijk verlicht, nl. de Sint- Maartenskathedraal, de Hallen met het Belfort en het Oorlogsmonu ment der Ieperse gesneuvelden. Vrijdagavond werd deze verlich ting voor het eerst in werking ge steld, dit om toe te laten nog en kele verbeteringen aan te brengen. Te 12 u. middernacht waren deze werkzaamheden ten einde. Daar van maakte onze fotograaf gebruik om enkele opnamen te doen van deze mooie verlichting. Op Zon- en Feestdagen zullen deze gebouwen iedere avond ver licht zijn. Thans zullen de vele toeristen die de schone stad leper een bezoek brengen, ook 's avonds kunnen genieten van het pracht werk der Ieperse Lakenhalle en de sierlijke toren van de St-Maartens kathedraal. v> In de Pravda werd op Vrijdag 10 Juli jl. een bekendmaking van het Presidium van de Opperste Sov jet van de U.S.S.R. gepubliceerd, waarbij medegedeeld werd dat Lav- renti Beria geheven werd uit zijn functie van Minister van Binnen landse Zaken en van eerste plaats vervangende Premier van de Sov jet-Unie. Nog dat door het Presi dium was besloten dat hij zich schuldig had gemaakt aan misdadig optreden en dat het Opperste Ge rechtshof vonnis vellen zou over zijn optreden. Tot zijn opvolger werd meteen aangeduid Sergei Kroeglov, die in 1946 reeds Minister van Binnen landse Zaken werd, maar na de dood van Stalin als dusdanig ver vangen werd door Beria. Beria was een van het drieman- Zondag 12 Juli werd te Lo de kroon gezet op een tornooi dat 53 gemeenten van Veurne-Am bacht in het gelid bracht. Men kent de oorsprong van dit tornooi, wij schreven er reeds vroeger over. De Nationale Maat schappij voor de Kleine Land eigendom schreef verleden jaar een wedstrijd uit tussen de ge meenten van de Arrondissemen ten Veurne - Diksmuide, waarbij ieder deelnemer zou overgaan tot een grondig onderzoek over de toestanden op de gemeente, vroe ger cn nu, dit op stoffelijk en Boven: de overheden tijdens de verwelkoming door dhr Arrondissementscommissaris Van Elslande. Wij bemerken van links naar rechts: dhr Burgemeester Heyndrickx van Lo (2" rij), Volksvertegenwoordiger Ifolf, Z. E. II. Prof. Dondeync, dhr Marieke, directeur-generaal Schee rlinck, Minister Moyersoen, Gene taal-Majoor Danneels, Senator Ronse, Arrondissementscommissaris Van Elslande, de Senatoren Van Buggenhout en Holvoet en de Bestendig Afgevaardigden Smissaert en Loncke. Midden links: de HH. Burgemeesters der gemeenten die deel namen aan 't tornooi: rechts dhr Burgemeester van Lo ontvangt het erediploma uit de handen van GeneraaI-Majoor Danneels. Onder links: «De Westhoek een ju- Weeldoos», de prachtige wagen der Vrije Beroepsschool St Idesbuldus te Veurne met de Vlaamse kerk torens: midden: «De Oogst voorheen», wagen uitgebeeld door Lo en rechts: de reuzin «Belle» van Vinkem, met haar gezelschap. zedelijk gebied. Het moest voor iedere gemeente in zekere zin een monografie worden, doch dan geen nuchtere vaststelling alleen maar tevens een voorstelling van middelen tot verbetering van sommige toestanden. Van de 56 gemeenten der voornoemde ar rondissementen, bleven slechts 3 afzijdig, de 53 overigen, dus 96 stuurden een verslag in. Een deelname die men meer dan be vredigend kan noemen. De in zenders bewezen daarbij dat zij zeer goed op de hoogte zijn van de toestand hunner gemeente. De knapste van al de inzenders was echter Lo, dat met 97 op 100 punten als primus bekroond werd. Laat er ons aan toevoegen dat Handzame als tweede en Houthulst als derde de bekroon de onmiddellijk volgden met zeer klcih puntenvcrschil. Lo, de parel van het Veurne- Ambacht, zoals het op zijn post stempel vermeld staat, het stad je waarvan de taalkundigen wel een lettertje afpeuterden toen zij de spelling vereenvoudigden, maar dat er niettemin even kra nig om is, Lo heeft als bekroon de stede het landelijk feest mo gen inrichten dat dit tornooi moest sluiten. De aloude stede heeft deze taak met ere vervuld. Alhoewel de weermakcr zijn par ten speelde en zelfs een open- luchtloneel naar een toneelzaal verwees, ken dit alles toch de geestdrift niet koelen die te Lo heerste en dat van dit landelijk feest iets enigs maakte. PLECHTIGE PRIJSUITDELING Het was 10.30 uur toen Arron dissementscommissaris Van Elslan de, dhr Moyersoen, Minister van Binnenlandse Zaken, verwelkomde, evenals dhr Scheerlinck, Vertegen woordiger van de Minister van Landbouw. Gaandeweg zouden de overheidspersonen toekomen, de senatoren Van Buggenhout, Scbry, Holvoet en Ronse, die tevens voor zitter is van de Beheerraad der Maatschappij voor de Kleine Land eigendom. In gezelschap van de hr Ronse bemerkten wij ook dhr Ma rieke, directeur-generaal van deze Maatschappij. Verder bemerkten we nog de volksvertegenwoordigers Develter en Nolf. de Bestendig Af gevaardigden Smissaert en Loncke, Provincieraadslid Van Damme, de burgemeesters der deelnemende ge meenten en talrijke andere voor aanstaanden. Zie vervolg talz. 2 onder titel LO LAVRENTI BERIA schap die de opperste leiding op zich genomen had na de dood van Stalin. Samen met de mededeling van het Presidium werd een verslag be kend gemaakt over een plenaire zit ting van het Centraal Comité van de Communistische Partij van de Sovjet-Unie. In dit communiqué werd medegedeeld dat het misdadig optreden van Beria er op gericht was het Ministerie van Binnen landse Zaken hoger te plaatsen dan de Regering zelf, zodat besloten werd hem als vijand van de com munistische partij te verklaren en hem uit de gelederen der partij te stoten. Verder heette het dat Beria de partij en de Sovjetstaat wilde on dermijnen in het belang van het buitenlandse kapitaal, dat hij agent geworden was van het internatio naal imperialisme en dat hij een cultus voor eigen persoonlijkheid voerde. Langs de «Pravda» werd Beria nog scherper aangevallen. Aldus werd hij beschuldigd allerlei machi naties te hebben gebruikt om een leidende functie in de partij te be komen, dat hij verwoede vijand van land en partij was, dat hij een on dermijningsactie had gevoerd, zijn functie gebruikte om de macht al leen naar heim toe te halen, ver trouwensmannen in de sleutelposi ties te hebben aangesteld, de uit voering deed dwarsbomen van ge nomen beslissingen inzake de land bouweconomie, met het doel de kol chozen te saboteren. Het Sovjetblad schreef nog dat Beria valse midde- (Zle vervolg blz. 10) Maandag 13 Juli, had in de prachtig verbouwde Godelieve-Ab- dij te Gistel, de wijding der gebou wen plaats door Z. H. Exc. Mgr De Smedt, Bisschop van Brugge. Men kan de geschiedenis dezer Abdij, waar zoveel herinnert aan de H. Godelieve, die op deze plaats de marteldood stierf, in een oude en nieuwe geschiedenis indelen. De oude geschiedenis kreeg haar plaats in een ver verleden dat met de geuzentijd werd afgesloten toen de kloosterzusters uit dit stille oord van gebed verjaagd werden. Doch in 1902 kwam er nieuw le ven in de Abdij. De Zusters Bene dictinessen kwamen terug het klooster betrekken dat hersteld werd volgens de plannen van archi tect Bethune. Het was een klein armoedig klooster, zeer onvolledig en alleen bevattende één vleugel kloostergebouw en het zeer beschei den kerkje. In 1918 werd een twee de vleugel opgetrokken. Men zou echter moeten wachten tot de jaren 1952-53 om architect De Gheyter op zeer durvende wijze de transformatie te zien aanpakken en meteen de kloosterbouw te zien vervolledigen, alles in een sobere Vlaamse stijl, die zo rustig aandoet. Monseigneur De Smedt, verge zeld van Hoogeerw. Vicaris Mgr Mahieu, Kan. Ghesquière, Z. E. H. Deken D'hoore en talrijke hoofd waardigheidsbekleders, kwam te 17 uur bij de stille, witte abdij aan. Enkele genodigden, onder wie Architect De Gheyter. dhr Dhondt. aannemer der bouwwerken, en dhr Roger Van de Weghe, die hier ver schillende kunstwerken uitvoerde, alsmede enkele bezoekers en bede vaarders woonden deze stemmige plechtigheid bij. Het mooie kloosterpand werd ge wijd, het prachtig gebouwtje rond het putje van de H. Godelieve en het kapelletje met het beeld der Heilige op de plaats waar zij ge marteld werd. Tot besluit werd in het kerkje een blij en dankbaar Te Deum gezongen. De laatste dagen heb ik met een grote nauwkeurigheid de Vlaamse socialistische bladen uitgepluisd om even te zien of zij ook een Vlaams programma hebben, of zij aan hun leden iets te zeggen hebben in be trekking met de volksstam waartoe hun lezers behoren, met de rijke cultuurschat waarop ook zij, ais Vlamingen fier zouden moeten zijn... Niets! Voor, op en na 11 Juli, de Vlaamse hoogdag bij uitstek, heb ben zij gezwegen als mossels. Toen er herrie werd geschopt rondom de Dag van het Vlaamse Lied was Vooruiter aanstonds bij als een haan op een mesthoop om de verdachtmakerij nog wat klank bij te zetten en mee te hiuilen in het koor der wolven. Nu alles ten beste verlopen is en de grote markt van Brussel dat heerlijke schouw spel bood van duizende eerlijke Vlamingen die hun liefde en trouw voor hun volk uitzongen zonder ook maar de minste verdachte bijbe doeling, zwijgt het orgaan der Belgische Socialistische Partij als vermoord. Zijn lezers mogen niet weten dat zij voorheen bedrogen werden. Zij hebben niets te geven, geen Vlaamse fierheid, geen Vlaamse trouw, geen Vlaamse traditiegeest, niets! Integendeel, dat alles moet juist bij hun leden versmacht, moet uit het hart gerukt. Zolang er nog iets van dat alles rest, schijnt het Socialisme ln Vlaanderen in zijn doorbraak en zijn opgang geremd te zijn. Zolang een Vlaming Vla ming blijft van hart en geest en overtuiging, schijnt het Socialisme op hem geen vat te hebben en blijft hij... gevangen in de klau wen van dat vervloekte klerika lisme. Wat zouden zij ook te geven hebben? Een volk dat groot wil blijven of zich opnieuw wil ver heffen, keert regelmatig naar zijn verleden terug. Daar speurt het de geschiedenis na door zijn voorva deren geschreven: de grote helden daden en de gestage volgehouden dagelijkse strijd om van het gewo ne leven iets groots te maken, om ergens te komen. Het gaat de kui tuur van zijn voorouders na, spie gelt zich aan de daden en werken van die mannen die dat volk be kendheid bijbrachten en zijn roem tot ver buiten de grenzen droegen. Uit dit alles groeit de rechtmatige trots en het verlangen naar een grote daadvaardigheid; groeit even eens de liefde voor en de aanhan kelijkheid aan de stam waartoe men behoort, de wil om voort te bouwen in dezelfde stijl als het voorgeslacht. Een volk dat eenmaal besloten heeft niet te willen ver gaan maar groot te worden, boort dieper nog; het delft naar de fun damenten waarop de bouwers van zijn geschiedenis de eerste stenen legden, onderzoekt de deugden die zijn grootheid ben grondslag lagen om zich die eveneens met alle macht eigen te maken. Dat alles kan het Socialisme niet zonder gevaar zijn rangen te zien leeglopen. Uit de geschiedenis van Vlaanderen immers valt er slechts één besluit te trekken: het Socia lisme misleidt onze mensen, leidt ze weg van een traditie die het kleine land tussen de Maas en de Noordzee bracht tot een peil dat ver boven de andere volkeren uit steekt. Het Socialisme voert ons volk naar de afgrond omdat het voor onze mensen de bronnen af sluit die de Vlaamse volkskracht, eenmaal voedden en tot een gewel dige hoogte optrokken. Wat zou het Socialisme over Vlaanderen gewagen, het Socialis me dat met zulke grimmige verbe tenheid het katholicisme bevecht dat het ieder invloed ervan op hét openbaar en zelfs privaat leven als klerikalisme doodverft? Godsdienst is opium voor het volk! is wel de gelijk een van de spreuken die het Socialisme ten grondslag liggen ook al verklaart het dan huichelachtig dat het niets heeft tegen het ge loof binnen de kerk, maar alleen wanneer dat daarbuiten optreedt, Men moet al over zeer weinig ge zond verstand beschikken, maai wellicht wel over een grote dosia haat en verbittering om de Kerk het recht te durven ontzeggen het gehele leven van de mensen naar omhoog te richten. Gans onze rijke Vlaamse geschie denis is als het ware het vrucht baar resultaat van dat... ondraag lijk klerikalisme! Ze is zodanig met het geloof verweven dat we daarin het welsprekendste bewijs vinden hoe hoog een volk kan stij gen wanneer het zich laat optillen door de kracht van een gewijde levensovertuiging. Is onze opgang niet begonnen toen de monniken zich hier in onze streken kwamen vestigen en ons volk de Blijde Boodschap brachten? Stonden onze Vlaamse edellieden niet immer pa raat om het geloof in verre streken met de wapens te gaan verdedigen? Onze kunst is noch min noch meer een geschilderde, geschreven, op toon gezette of in tapijt geweven catechismus die thans nog, hier en over de ganse wereld, niet enkel onze hoogstaande kuituur van die tijd laat smaken -en bewonderen, maar eveneens aantoont hoe diep ons volk doordrongen was van het katholicisme. Men heet ons nog een volk van kathedraalbouwers, en waar ook belforten en stadhui zen als in steen geweven uit de grond rezen, daar was toch telkens een nis met een Mariabeeld er in. Vlaanderens schone gezinnen waren zijn grote trots en zijn sterkte voor de toekomst en nie mand die niet weet hoe diepe gods dienstzin de genster was die zijn werkkracht, zijn eerlijkheid, recht schapenheid, zedelijke sterkte en alle andere deugden voortdurend spees. Geheel zijn taal was van zijn levensovertuiging doorspekt in volkse vrome spreuken. Neen, zelfs over 11 Juli kan het Socialisme niet gewagen zonder verplicht te zijn de waarheid te verdraaien of zichzelf schade te (berokkenen, want het ging toen om veel meer dan om louter onaf hankelijkheid. Het ging ook om alle christelijke waarden die door (Zie vervolg blz 2) floor heden, waaronder wij rechts herkennen Z. E.%11. Deken D'Hoore uit Gistel en Z. E. II. English, ceremoniemeester, tijdens de bewieroking van het «putje» dat wij op het voorplan bemerken, De foto, onmiddellijk na de aanrijding genomen, toont duidelijk hoe de personenwagen met de motorkap onder de vrachtwagen reed. De slag was zo geweldig dat de achterwielen van de vrachtwagen uit hun verband gerukt werden, zoals men op de foto bemerkt. Maandagnamiddag jl., omstreeks 14.30 uur, deed zich langs de Ko ninklijke Baan, ter hoogte van St André, schier op de scheidingslijn der gemeenten Koksijde en Oost duinkerke, doch nog op grondgebied van deze laatste gemeente, een verschrikkelijke botsing voor in vrijwel onbegrijpelijke omstandig heden. De met geprepareerde tarmac ge laden vrachtwagen der onderne- minesfivma Govaert. stond gepar keerd langs de rechterkant van de brede Koninklijke Baan waar de tramlijn de weg in twee éénrich- tingsvakken verdeelt. De menner, André Deramoult uit Woesten. had zijn wagen tot staan gebracht om eén personenwagen, die in de zan dige berm aan de overkant van het fietspad was blijven steken, weer op de vaste baan te brengen. Terwijl overleg gepleegd werd hoe de personenwagen best weer op de baan zou getrokken worden, werd Deramoult plots opgeschrikt door een geweldige slag. Een kleine per sonenwagen was langs achter op de stilstaande vrachtwagen gebotst met zodanig geweld dat het voor ste gedeelte onder de vrachtwagen stak en zelfs het bovenste koets werk van de personenwagen totaal ingebeukt wis. Dadelijk w--rd hulp geboden. De eigenaar van het nabijgelegen «Ho tel Normandie», vergezeld van een geneesheer die daar als gast ver toefde, kwam dadelijk ter plaats om hulp te bieden. De menner van de personen wagen, de 24-jarige Guy Mairesse, uit Brasschaat, was slechts licht door het gebeurde, waarover hij geen uitleg kon verstrekken. Hij werd voor verpleging naar de Kli niek te Veurne overgebracht. Erger was het gesteld met de 60-jarige Mevr. Wed. Gobert, fa milielid van Mairesse, en die langs hem in de wagen had plaats ge nomen. Zij werd het voorhoofd let terlijk ingedrukt door de botsing en was op slag gedood. De politie van Oostduinkerke en Koksijde werd verwittigd en kwam dadelijk ter plaatse, evenals de Rijkswacht van Nieuwpoort. Ook het Parket van Veurne kwam ter plaatse voor het onderzoek: Zoals wij reeds hoger schreven, kon de geleider van de personen wagen geen uitleg verstrekken ovei het gebeurde. Men mvmt aan dat Mairesse eer ogenblik verstrooid geweest is en te laat het stuur overhaalde om uit te wijken. De rich tings wijze) van zijn wagen zat nochtans uit wat er op wijst dat hij de hin dernis tijdig l-mcrkte en zinnen" was naar links uit te wijken. De stand van de voorwielen wee er eveneens op dat Mairesse op he. laatste ogenblik nog zijn Stuw naar links overtrok. Dat de botsing met groot geweld gebeurde, blijkt uit het feit dat de achterwielen van de vrachtwago door de schok uit hun plaats ge rukt werden en iets naar voor va ren opgeschoven. Het ongeval verwekte natuurljjk grote beroering en is des te onbe grijpelijker, daar het, éénrichtings verkeer op deze baan geen gov. ">r ET WEKELIJKS POPERINGE IEPER WERVIK ROESELARE MENEN KORTRIJK VEURNE NIEUWPOORT DIKSMUIDE «9* JAAR. Nr 29. POSTABONNEMENT 1983: België (tot etude 1958) 70 fr. Andere landen 4 fr. p. week HOOFD®UREEL EN REDACTIE Poperinge - Gasthuisstraat 19. Tefl. 9. - Poetcfheökr. 47.63.60. Verantwoordelijke Uitgever: J. Sansen, Gasthuisstraat 19, Poperinge lejettey

Het Wekelijks Nieuws (1946-1990) | 1953 | | pagina 1