u/FRUIIf ff L VIVIIV Mijn land is het land van de... stille brede natuur Russische tanks rollen andermaal door Oost-Berlijn Sluiten van bestand bleek nakend, maar Zuid Korea verklaart het niet te zullen naleven Veurne's Boetprocessie Moord tijdens nachtelijke vechtpartij te Avelgem 9lHil Éfiigt Twee arbeiders zwaar verbrand door ontploffing in carrosserie- bedrijf te Beveren-Roeselare Auto te pietter tegen boom te Staden Standbeeld van Sint Idesbald onthuld Kindje door vrachtwagen doodgereden te Baveron- Roeselare Mijnwerker uit Lauwe gedood in Koolmijn te Wasmes Nieuwsblad voor Wesfvlaatideren Verschijnt om He week ONZE 3 UITGAVEN: N' 3 12 ZATERDA O BS Bladzijden PRIJS JULI 3 Frank 1953 BUITENLANDS OVERZICHT Morgen Zondag 26 Juli Koninklijke Familie incognito in de Westhoek Man, door stampen afgemaakt, bezweek aan driedubbele schedelbreuk Het slachtoffer, neef van Kolcsijde in de bloemen 'fll «r\ 95 I - ^11 Een inzittende gedood en twee zwaar gekwetsten Menner kwam ongedeerd uit de wagen Een hunner aan opgelopen verwonding bezweken mk gtgpjasl te ste SiJtetev 7e horeik uèelweer lief letters ..I on de verkoopprijzen zijn zo ueel hoger J DAT BKNGT OP.. HET WEKELIJKS NIEUWS POPERINGE IEPER WERVIK ROESELARE MENEN KORTRIJK VEURNE NIEUWPOORT DIKSMUIDE 49' JAAR. POSTABONNEMENT 1953: België (tot einde 1953) 70 fr. Andere landen 4 fr. p. week HOOFDBUREEL EN REDACTIE: Pop erin ge - Gasthuisstraat 19. Tel. 9. - Postoheükr. 47.63.60. Verantwoordelijke Uitgever: J. Sansen, Gasthuisstraat 19, Poperinge OP WANDEL! Hugo Ver liest gaf t ls een hal ve eeuw geleden zijn Op Wandel» uit; want Verrlest wandelde. De oude pastoor van te lande wandel de door zijn parochie, zag zijn pa rochie, bekeek zijn parochie. Wan delen ls te kostelijk gewerden; niet alleen de tijd maar ook het wan delen, behalve voor een oude ren tenier als onze Meester die nog dagelijks zijn... kilometers afwan delt. Nu dient de flets, bromfiets, moto en auto om te reizen en om te den; men ziet dan veel en snel, hoe langer hoe sneller men reist, hoe meer men gezien heeft en va ge Indrukken medebrengt. Maar op de auto, op de car en op die reis koffers zijn enthoeveel etiketten geplakt van de hotels uit de. verre landen. Geen mens zou er aan denken op zijn auto of op zijn reiskoffer te laten lezen dwt hij te leper, te Lo of te Veurne verbleef, 't Ware TJ zelf vernederen en be lachelijk maken. Ziet ge? Dat vind ik niu eigen lijk vernederend en belachelijk, dat ónze eigen landgenoten de schoonheid van de eigen streek kennen, niet zien... Ik las dat ge Zondag laatst bijna geen zee meer t» den kreegt, zo enorm groot was het aantal toeristen en bezoekers. Van Knokke tot De Panne was er geen plaats meer te vinden. Een praóhtige dag voor het volk van de kust; en we jeunen 't hun van herte, de zomerdagen worden ons Immers met mondjesmaat toege meten. Maar hoevelen onder dié zeebezoekers hebben er ooit aan gedacht dat er nog iets anders te bezien ls dan water, zee en duinen, een macadambaan of een auto strade. II Jnli! Een hemels weertje, aan tee en elders, ook bij ons! Ook bij ons; bij valavond zat ik met Meester onder de notelaar. Waar achtig, wij genoten. Een zomer avond In ons Westlandis een echt geschenk. In de verte, over de grote baan, was het een echte processie of was t een litanie? van auto's en bus- am en daverende moto's. Er werd al maar door getrompt, geklaxo- neerd, 't Ging er In razend tempo. Kunt ge immers langs zulke baan aan min dan hondierd rijden? Pé, zal Meester, ze zuilen wel zeggen dat ik een stuk antlkitelt tan, goed voor een museum, maar lk blijf bij mijn mening: weet ge waarom al dat tuig in razende wart voorbijzoeft? Ik verwachtte mij natuurlijk aan «en van Meesters spreuken. Dat ls, wl Meester, omdat die razende gakken met hun moto of auto 21 Juli aanzien als een... rustdag! Dat ls Immers de nieuwe tijd, heb lk niet gelezen dat men In een uur van Londen naar Parijs vliegt? De geluidsmuur wordt gebroken. Denk even wat dat ls. Meer dan duizend kilometer in het uur en lk, dwaze kerel uit de oude tijd, wandel Iede re dag, ln de zelfde tijd, arme vier tot vijf kilometer af! Ge zult het den, om te... rusten razen ze morgen aan duizend kilometer per uur 'naar Australië of naar de maan! Busten? Men weet niet meer wat rusten ls; men weet niet meer wat wandelen ls, men weet niet meer wat genieten ls. Men kan niet genieten, In ra gende vaart: genot vraagt tijd, ge moet dat laten bezinken, of ge be derft de smaak. Voor een paar weken hadden we te Lo een landelijk feest. Lo, de perel van het Westland, van het... blote. Het feest slaagde uitstekend, eerst tegen avond speel de de regen spelbreker. Nog Lo bezocht? Wat is er toch op de wereld, te Lo te zien? Maar als lk vragen miocht of ge een boel onooglijke nestjes ln de Ardennen zljt voorbijgereden, dan zegt ge heel preus: ja! Nooit de kerk gezien te Lo, nooit de schat gezien? Nooit ge hoord van Willem van Lo,... mis schien wel van de boom van Gesar? Toch wel van Veurne gehoord? Gezien? Kijk, morgen gaat de Boetpro cessie uit te Veurne. Zou die min der merkwaardig zijn dan de pro- oessle van... Echtexnach? Maar Veurne ligt niet in 't buitenland. In Augustus de bedevaart naar Diksmuide. Duizenden zullen te Veurne zijn. Tienduizenden zullen te Diks muide zijn. In razend tempo er naartoe. In razend tempo terug? En dan zullen sommigen mis schien, te wintertijd, naar de film kijken Westvlaanderenen een paar uren willen genieten van wat ze verzuimden te bekijken, wan neer zij er gelegenheid toe hadden. En dat bekijken, dat bezien zonder filmstrook, dat is... beleven! Schoon, rustig ls het Westland! Vacantietijd - rusttijd! Roept het Westland U niet? Het oude leper en de Vlaamse bergen? Steek maar door over Po peringe naar de Catsberg. 't Is geen Alp, ge ziet er geen sneeuw, maar nergens vindt ge een verge zicht als daar. Daar kunt ge kij ken tot de zee... daar kunt ge kij ken en rusten! Het Motel En Veurne-Ambacht! Raast daar niet over de banen, als t u belieft, bederft het land schap niet! Uren ver... het blote, met de witgekalkte hoeven, de kleine landse dorpen met de kerk toren. Laat dan maar wolken drij ven en nooit zult ge zulke «luch ten hebben gezien. Ge hebt nog gezongen: t zijn weiden als wiegende zeeënDie wedden zult ge zien en de zee zult ge... rieken. «Mijn land ls het land van de stille, de... brede natuur»! Gezongen, Jawel! Hebt gij neg die stilte aange voeld, hebt gij ze nog... gehoord? Met enthousiasme hebt ge die... brede natuur» laten galmen? Hebt gij die brede natuur nog bewonderd? Gaat dan maar naar de oude of do nieuwe Panne, gaat maar op den hogen Blekker, bezoekt maar de puinen van d'ouide abdij van Ter Duinen. Natuurschoon? Doet uw ogen open en kijkt! Kunst? leper, Lo, Veurne en zo veel andere pereltjes. Wordt Beau- voorde niet open gezet? 't Kasteel van Wulveringem? Of sluit de Vlaamse Academie daar 't eigen volk bulten... Vacantle-tljd! Rusttijd. Geen haast a.u.b. wan neer ge 't Westland bezoekt. Haast ls als een vloek in die stille brede natuur. Rust en geniet! Laat die schoon heid In U binnen, al was 't met een druppel-teller. Maar laat die schoonheid in U bezinken. Zingt dan maar als rnn zelf: «Mijn land ls het land van de Stilte».... PÉ VLAMYNCK. Het slachtoffer Hendrik Lesseure. Vrijdagnacht had op de verdie ping 1.000 meter der Oharbonna- ges de Hornu te Wasmes een mijn ongeval plaats, waarvan de 47-jarige mijnwerker Hendrik Lesseure, uit Lauwe, het slachtoffer werd. Een neervallende steen trof de ongelukkige, met het gevolg dat Lesseure op slag gedood werd. Hendrik Lesseure, een graag ge zien persoon te Lauwe, vader van 3 kinderen, waaronder de doelwach ter der locale W. S. Voetbalploeg, werkte reeds gedurende 8 jaar in dezelfde mijn. Het slachtoffer werd geboren te Wevelgem op 19 October 1905. Zijn werkmakker Bricfc Timper man, die op dezelfde plaats in de mijn werkzaam was, werd door de luchtverplaatsing een einde verder geworpen. Hij verloor het bewust zijn, doch liep enkele lichte ver wondingen op. Woensdagmorgen werd Hendrik Lesseure, onder grote toeloop der bevolking, naar zijn laatste rust plaats gebracht. Een twintigtal mijnwerkers, in werkultrusting, en dragers van bloemen en kransen, deden hun on gelukkige werkmakker uitgeleide. Drie onder hen spraken bij het laatste afscheids- open graf woord. Aan de een fe familie diepbeproefdi biedt Het Wekelijks Nieuwsde betuiging van zijn kristelijk rouw beklag. Zaterdag werd door de Konink lijke Familie Incognito een bezoek gebracht aan de Westhoek. Slechts weinigen hebben van dit bezoek iets gemerkt. Vrijdagna middag werden beide Vorsten per auto opgemerkt te Poperinge, ter wijl zij de stad verlieten langs de Veumestraat, Koning Boudewijn in een open wagen, terwijl Koning Leopold volgde in een gesloten wagen. Beide voertuigen droegen, gewone burgerlijke nummerplaten. Wij vernamen hieromtrent ver der nog dat beide Vorsten hun reis vervolgden naar Houtem bij Veur ne, waar zij het monument en de grafstede bezochten van Generaal Wielemans, aldaar begraven in 1917. Eveneens werd de woning be zocht waar Koning Albert tijdens de eerste wereldoorlog enkele tijd verbleef. De voorname gasten bel den aan bij Z. E. H. Pastoor om kerk en pastorij, beide geklasseer de monumenten, te bezoeken. Spij tig genoeg was Z. E. H. Pastoor afwezig. Langs Veurne en de kust keer den de Vorsten naar Brussel terug. EEN WOESTE VECHTPARTIJ In de nacht van Zondag op Maandag bracht een tragische vechtpartij, tussen bedronken per sonen, de Statiestraat te Avelgem ln beroering. Rond 3.30 uur Maandagmorgen Werd de aldaar wonende Jullen Lathloor gewekt door geroep en getier op straat. Het was duidelijk dat er bulten een vechtpartij aan gang was. De man opende een venster, dat op de straat uitgaf, en zag aan de overzijde, op de houten vloer van een openbare bascule, een man die aan een op de grond liggende per soon stampen toebracht. De woesteling scheen er zich niets van aan te trekken dat La thloor hem toeriep niet zo brutaal te zijn en schopte voort op de on gelukkige die ten gronde lag. Met de uitroep Hier hebt ge uw laat ste trekbracht de baldadigaard een laatste stamp toe en verdween dan ln de halve duisternis. DE ONVERWACHTE GETUIGE Jullen Lathloor, die zo onver wacht getuige werd van een woes te vechtpartij, haastte zich naar beneden om het slachtoffer, dat roerloos lag uitgestrekt op de plan kenvloer, hulp te bieden. Hij boog zich over de ongelukkige, doch herkende de vreselijk bebloede man niet. In de nabijgelegen telefooncen trale deed hij de politie, genees heer en Rode Kruisdienst ver wittigen. Rafaël Deryck, bediende der te lefooncentrale, ging mee tot bij het zieltogende slachtoffer en herken de de ongelukkige als zijnde de 36- iarige schilder Gilbert Lathioor, gehuwd, vader van 1 kind, wonen de Vijverhoek te Avelgem en neef van Jullen Lathioor, die zo onver- Wacht getuige was van dit drama. Het zwaar toegetakeld slacht offer, overdekt met verschrikkelijke wonden, vooral aan het hoofd, Werd onverwijld per ziekenwagen naar een ziekenhuis te Kortrijk overgebracht. Zonder tot het bewustzijn terug te keren overleed Gilbert Lathioor tien minuten na zijn aankomst in het ziekenhuis. DE DADER AANGEHOUDEN Aanvankelijk scheen men hier voor een duistere zaak te staan, al hoewel men wel kon aannemen dat een dronkenmanstwist hier zijn noodlottige ontknoping gevon den had. Ook in de naburige gemeente Bossuit werd het nieuws over deze noodlottige vechtpartij spoedig ver spreid en kwamen op onverwachte wijze meer bijzonderheden aan het licht. De 29-jarige Gerard Van Iïalle- wyn, afkomstig van Oostrozebeke, gedomicileerd te Oostnleuw.kerke, doch landbouwwerkman bij land bouwer Yzerbyt te Bossuit, was 's morgens vroeg op de hofstede van zijn werkgever aangekomen en het lekte uit dat hij in de vecht- Hct slachtoffer Gilbert Lathipor. partij te Avelgem betrokken was. Om de zaak in het klare te trek ken, bracht de landbouwer zijn werkman dadelijk per auto naar de Rijkswacht te Avelgem. Hier kwam aan het licht dat het wel Van Hal- lewyn was die aan Gilbert La thioor de dodelijke verwondingen toebracht, die de dood van het slachtoffer voor gevolg hadden. OUDE VETEN OPGERAKELD? Gilbert Lathioor werd, naar ver luidt, Zondagavond reeds in ver schillende twistgesprekken betrok ken tijdens de herbergbezoeken te Avelgem. Deze verschillende ruzies eindigden zonder handtastelijkhe den tot later in de avond hij in de herberg Ons Huisbinnen kwam en er tussen hem en Van Hallewyn een hoogoplopende twist ontstond die fataal eindigde zoals wij hoger schreven. Tussen beide mannen zou een oude vete zijn opgerakeld. Zekere Jan Van C. uit Biossuit bevond zich in gezelsSiap van Van Halle wyn in de loop van de avond en de nacht. Hij zou echter aan de vechtpartij geen deel genomen hebben. Tijdens het handgemeen dat Van Hallewyn en Lathioor hadden in cle laatst bezochte herberg wer den de vechters van elkaar ge scheiden en buiten gezet, de ene langs de voordeur, de andere langs de achterdeur. Hoe zij elkaar te rugvonden ls nog niet uitgemaakt. DRIEDUBBELE SCHEDELBREUK Uit het onderzoek blijkt dat La thioor op vreselijke wijze werd toe getakeld. Een drievoudige schedel breuk werd vastgesteld. De hersen pan van de ongelukkige werd let terlijk verbrijzeld en de nekpees was afgestampt. Donderdag had te Avelgem de begrafenis plaats van Gilbert La thioor. Het parket kwam Maandagna middag ter plaats voor het verder onderzoek. Van Hallewyn werd on dervraagd en begrijpelijkerwijze onder tvanhoudiDKsaiand&at gesteld. Door Oost-Berlijn reden Vrijdag 17 Juli jl. de tanks van een hele Russische tankdivisie, vermoedelijk als maohtsvertoon om een nieuwe stakingsgolf te voorkomen. Berichtenuit Oost - Duitsland doen immers uitschijnen dat de stakings- golf over de ganse Oost-zone nor blijft aanhouden, niet zozeer meer door massale stakingen, maar door het inbrengen van een langzaam tempo op het werk. Het langzaam aan arbeiden zou o.m. zijn doorgevoerd te Henning- dorff, in de staalfabrieken, maar daar ook zouden Sovjettanks zijn samengetrokken. Daarbij komen In West-Berlijn nog steeds vluchtelingen uit Oost- Duitsland toe; Maandag jl. o.m. 1265. Nog werd gemeld dat Oost- Duitse boeren, die uit West-Berlijn waren teruggekeerd naar hun vroe gere haardsteden, eenvoudigweg in het gevang gestopt werden toen zij er aankwamen. «RODE HILDE» SLAAT TOE Vrijgelatenen terug ln het gevang. Haar voorganger beschuldigd. De nieuwe Oost-Duitse Minister van Justitie, Frau Hilde Benjamin, bijgenaamd Rode Hildeheeft terug de politiek van de harde hand ingezet. Een eerste openbare actie van harentwege was een proces ingezet te Dresden tegen stakers van Nies- ky; 16 Oost-Duitse arbeiders wer den tijdens dit proces tot zware straffen, gaande van 6 maanden gevang tot levenslange dwang arbeid veroordeeld. Het beroep van een man, die wegens de opstand tot levenslange gevangenisstraf was veroordeeld heeft zij verworpen. Rode Hilde deed ook 562 stakers, die op 17 en 18 Juni werden aan gehouden, maar naderhand in vrij heid waren gesteld, terug in het gevang werpen. Fechner, haar voorganger aan het Ministerie van Justitie, be schuldigde zij de fascistische staatsgreep van 17 Juni» te heb ben doen doorgaan voor een sta king, om een gevaarlijke neiging tot, clementie te kunnen scheppen In verband met de vroegere ver klaring van Fechner, als zouden de arbeiders recht hebben tot sta king, zegde zij dat die woorden van haar voorganger slechts ver warring hebben bijgebracht en een opflakkering van de oproer, zodat de staat groot nadeel erdoor heeft geleden. Officieel werd de afzetting van Fechner als minister, wegens «staatsvijandige activiteit», bekend gemaakt. Naar verluidt zou de ge wezen minister reeds zijn aange houden. De plaatsvervangende premier IJl* DHR SERGEJ KRUGLOV opvolger van Beria als hoofd van de Russische Politie en Minister van Binnenlandse Zaken. van Oost-Duitsland, Ulbricht, ver klaarde tot de arbeiders dat deze poogden weerstand te bieden met stakingen en dat zij leden waren van een «fascistische verzetsbewe ging». Daarbij kondigde hij aan dat hun verzet zou worden gebro ken. Hij vroeg meteen de ontmas kering van de agenten van de vijanddie in de fabrieken on rust zaaien. Volgens het West-Duits blad «Der Abend» zouden ruim 500 officieren en manschappen van de Volkspoli- tie zijn opgesloten in concentra tiekampen. In het Oost-Duits blad «Neues Deutschland» worden de reaction- nairen met vernietiging bedreigd. Meteen werd een nieuwe zuivering afgekondigd. Meerdere Oost-Duitse personali teiten hebben er reeds moeten aan geloven. Zo de partijsecretaris Hengst, die uitgesloten werd, de Minister van Machinebouw, Wein berger, die een ernstige waarschu wing kreeg. Men verwacht dat nog anderen zullen volgen. OOST-BERLIJNERS KUNNEN VOEDSEL KOPEN IN WEST-BERLIJN Russen zullen ook Oost-Duitsland voedsel lenen. Zoals reeds medegedeeld in ons vorig nummer, had President Eisen hower aangeboden voor 15 millioen dollar voedingsmiddelen uit Ame rika te leveren aan de Oost-Duitse bevolking, daar een ernstig tekort aan levensmiddelen heersen zou in Oost-Duitsland. Dit aanbod werd zowel door de Heer Molotov als door de Oost-Duitse regering af gewezen. Niettegenstaande de Communis tische afwijzing, voeren de Ameri kanen voedingsmiddelen aan naai de zone-grenzen. Reeds vertrok ken twee schepen uit de U.S.A. Te Berlijn zelf werden in zekere wij ken van West-Berlijn de Oost-Ber- lijners in de mogelijkheid gesteld zekere voedingsproducten aan te kopen. De voorstad Kreuzberg al leen gaf 2.413 coupons uit, waar voor levensmiddelen in West-Ber lijn konden worden aangekocht door Oost-Duitsers, aan zeer lage prijzen. Niettegenstaande bedrei ging met straffen, schuiven hon derden Oost-Berlijners aan om der gelijke coupons te kunnen be komen. Door de Russen werd thans toe gegeven dat in Oost - Duitsland hongersnood heerst en medegedeeld dat de Sovjet-Unie voor 231 mil lioen roebel aan voedsel en katoen aan de Oost-Duitsers zou leveren. Door de Russische Hoge Commis saris te Berlijn werd bij de Ameri kaanse Hoge Commissaris een scherpe protestnota Ingediend te gen de voedselleveringen aan Oost- Duitsers. EERSTE MINISTER VAN SOVJET - REPUBLIEK AZERBAIDJAN AFGEZET Radio Moskou heeft Zaterdag avond gemeld dat dhr Mikhail Bagirov, eerste secretaris van de communistische partij in Azerbaid- jan, is ontslagen wegens ernstig plichtsverzuim. Hem werd het verwijt gemaakt te behoren tot de Beria-fractie. Bagirov was steeds een vooraan staand communist geweest, maar was pas tot Eerste Minister van Azerbaidjan aangesteld na de dood van StaJin. (Vervolg wereldgebeurtenissen op bladzijde 2.) Zondag, te 11 uur. had te Kok- sljde de plechtige opening plaats der tentoonstelling van bloemen en planten in het park van de Abdij ter Duinen. Het symbolisch lint werd doorgeknipt door Minister- Van den Daele. Maandag was het andermaal feest en ditmaal was het voor de onthulling van het standbeeld van de H. Idesbald van der Gracht, de heilige abt van Ter Duinen. De ont hulling van het standbeeld werd ge daan door dhr Struye, Voorzitter van de Senaat. -5, I HIP fü I -I jj Ijl ZIJT GIJ EEN SLIMME TIEN VRAAGJES DAN Hoeveel kost de autostra de per km.? Waarom zeggen ze «Gent se Stroppen»? Wat is een dok? Hoe maken ze margarine te Merksem? Hoe worden leien en straat stenen gehouwen in Belgie? Waarom heeft een Ardense hofstede een verdieping? Hoe ontstond de Grot van Han? Waar staat de schoonste toren van Europa»? (in België!) Welke stad ligt er op een cuesta? Waarom dragen de «Gilles» van Binche struisveren op karnaval Zo zouden we honderden vraagjes kunnen stellen. Op al deze vragen vindt ge een schitterend antwoord in het boek van F. R. Boschvogel, «Waar Maas en Schelde vloei en het ideale boek om Bel gië te leren kennen. Voor jong en oud. - 350 Blz. 250 Foto's. - Kaart, en regis ter. Slechts 105 fr. - In de Boekhandel. Dus ook ten bu- rele van ons blad. 't Is de Zondag der gemeente feesten, de dag der Boetprocessie. Veurne heeft op dit ogenblik al lerminst een boete-uitzicht. De Gro te Markt davert van feestgeronk. Enkel imeer bezadigde pelgrims wan delen naar de St-Niklaaskerk, waar het Allerheiligste uitgesteld is, nu reeds de derde dag, om dan seffens in de processie medegedragen te worden. De mensen komen maar gedurig drukker toe, dank zij 't mooi weer. Wgjit mooi weer voor Veurne's Boetprocessie is een traditie gewor den. Te 15.30 u. gaat de processie van Ste Walburga uit. Het is, als zoveel andere processies, een vertoon van de Bijbel, Oud en Nieuw Testament. Dooh wat vooral treft is het boete karakter van deze stoet. Het over zicht laat verstaan dat vooral de Bijbelfragmenten uitgebeeld wer den, waar schuld en boete van het zondig mensdom in uitschijnen. Het Nieuw Testament, en vooral de bittere Passie van O. H. Jezus- Christus beslaan het ruimste deel. Daar schallen de bazuinen reeds. Na de eretekens der Sodaliteit be gint het toneel van de paradijsval. Want vele delen van de processie zijn wandelend toneel. Luidop zeg gen groten en kleinen hun rollen op en tussenin lopen blootvoets de zwijgende boetelingen van alle ouderdoim. en alle standen. De appelboom met het serpent wordt door een boeteling gedragen. Dan volgen Abel met een lustig bla tend schaapje, Melchisedech en de arme Job, Izaak met zijn vader op weg naar de offerberg en er achter de koperen slang uit de woestijn. De Profeten maken een mooie groep. Daar gaat Izaïas met zware stem profeteren over Christus, Ko ning David met zijn gevolg beslui ten prachtig het eerste deel van de stoet. Nu volgen de groepen van het Nieuw Testament. Het ware veel te lang al de taferelen op te noemen. Enkele nummertjes maar! Hoe zoet klinkt de «Gloriazang» van Bethle hem vóór de Kerstwagen. Heel wat verder zijn er Prinsen van Herodes Hof aan 't redekavelen met een boer, in een sappige taal. Doctoren pleiten... Er achter stapt Maria- In liet hospitaal bezweken. Het driejarig meisje Francine Crombez, dochtertje van Jeroom en Depoorter Godelieve, Brugse baan, liep de drukke straat over om zijn moeder te vervoegen, die op d<e overkant was. Het kind werd door een bestelwagen gevat en werd zeer erg gewond, ten ge volge waarvan het in de kliniek te Roeselare overleden is. Magdalena, de wereldse cokette, ge tooid als een prinses, met haar spie gel in de hand. Maar die lichtzinni ge Magdalena werd een boetelinge met kruisbeeld en doodshoofd. Diep en kalm zingt het Hosanna vóór Christus op de ezei. Geen ge weldig opschietende zegezang, neen, een vroom, innig gejubel... 't is im mers een boetprocessie. Een bruine boeteling draagt de zilveren Judaspenningen. Dan volgt een rij gedragen beelden: De Judas kus, de gebonden Christus, de ón trouwe Petrus, die echter weldra te treuren zit met de haan vóór hem, de Geseling, de Doornenkroning, Pi- latus... De gemaskerde penitenten dragen passietuigen en stappen over de harde weg met blote voeten, al biddende aan hun slingerende pa ternoster. Christus, zijn kruis dra gende, omringd van de ruwe Joden, maakt veel indruk. Meermalen valt hij erbarmelijk neer; soldaten met lange lansen springen toe en Si mon van Syrenen helpt de gebogen. Christus weer recht. De mensen worden door zo'n tafereel diep ge troffen: het is een passiespel in vol le straat. (Bemerk dat het Chris- tuskruis 40 kgr. weegt en 4,5 m. lang is). De passietaferelen zijn tot in 't minste trouw afgebeeld. Het grootste bedrijf van Christus' lijden, de boete voor alle mensen, eindigt met de triomfantelijke Verri.jzenis- en Hemelvaartwagen. Ook de (mensen kruinen door kruis en boete naar de verrijzenis opgaan, want vóór de grote groep peniten ten met hun zware kruisen,, kunt ge 't opschrift lezen: Zijn kruis wel dragen, Is Gode behagen! Een aangrijpélijfc ogenblik als al de boetelingen voorbijtrekken. De zware kruisen wegen hard op de schouders. De mensen zwijgen en velen bidden... Als de zwarte of bruine pij hun eens van vóór het gelaat viel... wie weet door wie al zi.j erkend worden. Want ouden en jongen, armen en rijken boeten on der de schamele pij, met de koord om de lenden. Het doet zo'n deugd in deze tijd dat de zonde langs de straten tiert en woekert met klin kend hellegeweld, in diezelfde stra ten éen openbare boete te zien. Ten slotte komt de zegepraal der H. Kerk voor het Allerheiligste. De processie is voorbij... Luid ruchtig gewoel rond tenten en kra men. Een eenvoudige processie is 't! 't Is een «antikiteit» zeggen de boertjes van 't Veurnse. En inder daad, de groepen zijn geen syme- trische en netjes afgelijnde tafe relen. Daar ligt over menige grote groep op blote voeten die luid rede nerend de straat doortrekken, een zekere ruwheid. De beelden zien er soms naïef geschilderd en toegeta keld uit... Maar 't is het harde, het ruwe van een ongeveinsde boete, die alles overheerst en daarom is 't schoon. Er worden geen duizend complimentjes gemaakt. En om die eigenaardigheid is de processie beroemd en komen er jaar op jaar zoveel bezoekers de stad overrompelen. Boven: Minister Van den Daele knipt het lint door dat de toegang tot de bloemententoonstelling afsluit. Onder links: het mooie standbeeld van St Idesbald. Onder rechts: bloemenhulde bij het standbeeld van St Idesbald door Minister Struye en door Senator Van Buggenhout, Burgemeester van Koksijde. In het carroseriebedrijf der Firma Jonckheere te Beveren-Roe- selare, deed zich Dcnderdagnamid- dag, 16 dezer, rond 15.30 uur, een ontploffing voor die de ergste ge volgen had. Een vijftal werklieden waren in een der afdelingen bezig met de binnen-afwerking van een autocar. Terwijl kleefstof op de wanden en vloer werd uitgestreken voor het aanhechten van linoleum, was de timmerman Georges Deceuninck, wonende Statiestraat 19 D te Be- veren, bezig met het aanbrengen van bijbehoorten aan de wand van de wagen. De man bezigde een electrische boor om in het gebinte Woensdagavond omstreeks 9.30 u. was de wijk Lindelangs de baan Staden-Roeselare, het toneel van een verschrikkelijk verkeers ongeval. De 26-jarige Herman Hubert, aannemer wonende Houthulststraat te Staden, was met drie vrienden, de 19-jarige Vandamme Frans uit de Houthuiststraat, de 21-jarige Deruyter Roger uit de Statiestraat en de 22-jarige Ouvreyn André uit de Vredestraat, een toertje gaan doen per auto. Ter hoogte van voornoemde wijk De Linde verloor de menner de controle over zijn wagen en kwam noodlottigerwüze tegen een boom terecht. Personen die dadelijk ter hulp snelden, vonden Vandamme Frans zieltogend op de Weg liggen. Het slachtoffer was uit de atuo geslin gerd en gaf kort nadien de geest. Deruyter Roger en Ouvreyn André werden zwaar gekwetst uit het wrak van de auto gehaald en bij hoogdringendheid naar het zieken huis te Roeselare overgebracht. Als bij wonder ontsnapte Herman Hu- bert, de menner van de auto, aan de doodi; hij liep slechts lichte kwetsuren op. Het verschrikkelijk ongeval ver wekte geweldige opschudding te Staden, waar de drie jonge man- nch zeer graag gezien werden. GEORGES DECEUNINCK die het leven inschoot bij deze tragischs ontpioffhigsramp. van het koetswerk de nodige gaten voor de vijzen te maken. Plots deed zich een ontploffing voor, vermoedelijk veroorzaakt door een vonk die uit de boormachine sprang. De zeer vluchtige bestand delen der kleefstof waren in brand geschoten en in een oogwenk was de autocar langs binnen in een vuurkolk herschapen. Drie werklieden, E. Meeuws, G. Fiere en M. Vlaeminck, allen uit Beveren en werkzaam in het voor ste gedeelte van de autocar, konden dadelijk naar buiten springen en de bij de hand zijnde blustoestel len vastgrijpen om het onheil te bestrijden. De hogervernoemde Georges De ceuninck en zijn makker René De- clerck, wonende Princessestraat te Emelgem, die zich midden in de brandende wagen bevonden, waar ook een pot met kleefstof vuur had gevat, streden wanhopig tegen de vlammen. Alhoewel de kordate hulp van hun werkmakkers, die de blustoe stellen doelmatig gebruikten, die vlammen in korte tijd doofden, werden de twee ongelukkige slacht offers zeer erg verbrand. Onmiddellijk werden de beide slachtoffers naar de kliniek van het H. Hart te Roeselare overge bracht, waar zonder verwijl aan de erg verbranden bloedplasma werd toegediend. Ondanks de beste zorgen, over leed Georges Deceuninck Zaterdag morgen te 9 uur. Het ongelukkig slachtoffer, echtgenoot van Yvonne De Wyse, laat vrouw en een 6-jarig dochtertje na. De toestand van de 54-jarige Declerck is, naar wij vernemen, verbeterd alhoewel deze man even eens levensgevaarlijke brandwon den opliep. Onmiddellijk na deze ontplof- flnigsramp werd een streng onder- Zaterdagvoormiddag kwam het par ket ter plaatse. Begrijpelijkerwijze verwekte dit werkongeval heel wat beroering. Beide slachtoffers staan bij hun werkgevers en werkmakkers als voorbeeldige werklieden bekend. Vermelden wij hier nog dat het reeds de tweede zoon is uit het ge zin van Henri Deceuninck en Ma ria Debruyne, die op rampspoedige wijze om het leven kwam. Hun oudste zoon André kwam einde Mei 1944 te Ludwigshaven in Duitsland, door verdrinking om het leven. Donderdag werd Georges Deceu ninck door zijn werkmakkers ten grave gedragen. Een talrijke me nigte woonde de droevige uittocht bij. Het Wekelijks Nieuwsbiedt zijn kristelijk rouwbeklag aan de erg beproefde familieleden. GEMO. RENÉ DECLERl tye crs« brandwonden opliep

Het Wekelijks Nieuws (1946-1990) | 1953 | | pagina 1