POPERINGE - IEPER - WERVIK 16 1 1 Hoog moet dat vuur oplaaien W Opbouw Wederopbouw De Westvlaamse Tabaknijverheid verkent nieuwe wegen IZuid-Korea zal wapen- l TL £\yrUUbestand eerbiedigen LOUIS SOURIE K.S. A.-Jubelfeesten te Roeselare Het folkloristisch garnaal- feest te Oostduin kerke de Werker, de Optimist HET WEKELIJKS NIEUWS De proefvelden te Komen geven de allerbeste vooruitzichten Bestandsalckoord Maandag jl. ondertekend en het vuren gestaakt ►ZOEKERS Nieuwsblad voor Westvlaanderen Verschijnt om de week ONZE 3 UITGAVEN: *r JAAR. ZATERDAG Bladsijden PRIJS 3 Frank AUGUSTUS 1953 BUITENLANDS OVERZICHT VREDE. Legers trokken wederzijds 2 Km. achteruit. Krijgsgevangenen zullen worden uitgewisseld IN DIENST VAN ZIJN VOLK Op Zondag 9 Augustus 1953 jMmm Voor di klainst< dikujc^ SI krqQt U da Iioogst® pfi|ZBt\ oli cp ze plaatst 'u\ da van HET WEKELIJKS POPERINGE IEPER WERVIK ROESELARE MENEN KORTRIJK VEURNE NIEUWPOORT DIKSMUIDE N' 31. POSTABONNEMENT 1953: België (tot einde 1953) 58 fr. Andere landen 4 fr. p. weck HOOFDBUREEL EN REDACTIE Poperinge - Gasthuisstraat 19. Tel. 9. - Postoheckr. 47.63.00. Verantwoordelijke Vitgevci J. Sansen, Gasthuisstraat 19, Pop. •AABACHTia, dat ie vlJf-en-twtniUg Jaar geleden I *t Waa moantie en op onze parochie waren er, lijk overal, collegestu denten, een volkje a-part, zeiden de mensen. Er waren er meer dan voor de oorlog 14-18 en waren, om horen, ook heel anders. *t Fijne er van heb ik eigenlijk nooit geweten, maar genoeg en zo vele dat de ge wone man niet erg te spreken viel over dat volkje-a-part. Die Jonge kerels waren, zei men, eigenwijs, braken de oude studententradities af, stonden afzijdig van. alles wat op de parochie bestand. En vóór vijf-en-twintig jaar, in die vacantia gebeurde "t. t Was geen mirakel; maar *t was toch een wondere verandering. We hoor den van die studenten en studen tjes dat zij nu Ingelijfd waren ln de K.S.A. Die naam zegde ons niets op dat ogenblik, maar de studen tendoening werd als omgekeerd. Er was weer saamhorigheid onder die jongeren, ze leefden weer mee met de parochie, 'k H-erlnnere mij dat die snaken "t jaar daarna een avondfeest gaven en dat er een andere student een heel korte rede hield. «Wij, studenten, zijn weer Vlaams en volks geworden en blij ven ln de rechte baan lopen! Ik heb maar een tijd later begrepen wat die jonge kerel bedoelde! We stonden nu voor de «Katholieke Studenten Actie». Dat is vljf-en-twintig jaar gele den. Af en toe hoorden we wel over die studenten-actie spreken, we zagen hen ln hun «uniform» bij een of ander studentenbijeen komst of feest op de parochie, maar niemand geloofde dat die studenten-actie lang zou leven. De jeugdbeweging ter plaats, waar de leden mekaar nagenoeg iedere week, zo niet meer, ontmoeten, re gelmatig vergaderingen hebben, voortdurend saamwerken, die be weging kent al eens een inzinking. Maar studenten, die onder 't school jaar op verschillende colleges stu deren, hoop en al zes jaar op schooi zijn, neen; we zegden soms ondereen: dat is stro vuur, 't zal al gauw uitbranden. Strovuur! 't Brandt nog en er is geen stro omtrent. 't Brandt nog en 't laait nog hoog op, na vijf-en-twintig jaar. Dat vuur laait hoog op! Ik heb verstomd staan kijken. Hoe dikwijls zijn die studenten in Se bres gesprongen voor alle goed werk op de parochie? Zij hebben... bergen verzet voor dat heerlijk wik, van Oostpriesterhulp Zij hébben gesjouwd, gesleept, als leur ders door de straten op onmoge lijke karrenen voertuigen op geladen en opgestapeld alles wat maar dienen kon. Ze waren overal waar dienstgevraagd werd. Ze waren overal waar Vlamingen opgeroepen werden; ze zijn d-e eer sten en de laatsten. Nu gaan ze weer metserdienders spelen aan de IJzertoren. 't Vuur laait! Het laait van bin nen! Voor Kerk en Volk! Er steekt weer idealisme in de studen ten. Ze zitten en steken niet meer ln het moeras van eigenwijsheid, 2e zijn volks en Vlaams. Thans zijn ze op bedevaart naar Lourdes. Voor zovelen onder hen heeft het zo veel offers gekost. Kijken zal men, bewonderend kij ken naar onze Vlaamse jongens. Men zal kijken als zij... bidden, kijken wanneer zij door de straten tiekken en... luisteren wanneer zij van die Lieve Vrouwe en van Vlaan deren zingen. We zijn preus op onze studenten. We zijn gerust I Neen, we zijn niet gerust in onze studenten, bijlange niet. Maar we zijn gerust in de toekomst van ons Vlaamse land. Wanneer nevens onze Jonge arbei ders, Jonge boeren en middenstan ders, onze studenten Volks en Vlaams» gevoelen, hoe zouden we niet op die Jeugd een schone toe komst durven bouwen? Maar... studenten! een Jonge boer wordt gewoon lijk boer een jonge timmerman wordt timmerman een student? Ik kijke rondom mij. Waar zijn se nu, die honderden die in die vljf-en-twintig voorbije jaren lid zijn geweest van de K.S.A.? Ja, waar zijn ze nu? Wat is uit die studenten gegroeit? Priesters, ge neesheren. advokaten, leraars, amb tenaars, God weet wat ai niet! En laait daar ook nog dat vuur? Hebt gij die plakbrieven gezien? Om natuurlijk onverlet te laten de propaganda bij de oud-leden, de propaganda langs de pers, enz. Ge zult dat vuur zien laaien, hoger dan ooit op Zondag 9 Augus tus. De K.S.A. herdenkt 1928-53. Vljf-en-twintig jaar K.S.A. De K.S.A. werd gesticht te Roe- delare en die nieuwe studentenbe weging veroverde wel de andere Provincies; maar waar zou die stichting wel herdacht worden ten zij te Roeselare, waar voor tachtig jaar de Blauwvoet de lucht in vloog 1 Hoog zal daar het vuur oplaaien, de zotte geestdrift van het jonge volk, de verbeten... geestdrift van die velen die langs de K.S.A. de richting vonden voor hun leven, Vlaams en Volks Voor Kerk en Volk», voor die velen die op die dag te Roeselare herleven zul len de vele schone dagen uit hun studententijd. Och, we weten het genoeg, de dagelijkse bekommernis sen van het praktische leven kun nen hoge heuvelen van idealisme afvoeren en nivelleren. Zulke vuur- dagen zijn er dan nodig om het smeulend vuur te doen opleven. Voor velen zal 9 Augustus de dag zijn waar de jubileum-atmosfeer een rustperiode zal afsluiten en het begin zijn van een nieuwe bedrij vigheid in dienst van Kerk en Volk. Daar zullen ze zijn de mannen van het eerste uur, de... stoute durvers, loopgracht-mannen, rond en bij Kanunnik Dubois, de man die be gon en... volhoudt, taai, hard en niet of 't mogelijk was... 't is mo gelijk gebleken I Die herdenking is dan wel een gebeurtenis, niet alleen in de stu dentenbeweging, maar in de Ka tholieke Vlaamse beweging! Die herdenking zij dan groots. Wie vroeger van de K.S.A. hield, zal te Roeselare inderdaad... her denken en zal het idealisme van die dagen aanpassen aan zijn hui dige levenshouding. Voor de jonge studenten wordt het een gloriedag. Bij de ouderen, niet een bloot herdenken; niet een herinnering aan schone dagen die lang voorbij zijn; maar een voorbereiden, een meewerken aan schone dagen voor Kerk en Volk... een mannenbewe ging, waar het vuur oplaait uit de studentenbeweging Het Kampvuur van die dagen zij het symbool van het vuur dat laai en zal in Vlaanderen; het vuur vast-besldst. Vljf-en-twintig jaar dat jonge en oude studenten door- die studenten, jongere en oudere, gloeien moet van liefde voor Kerk leiden, richten, bezielen! Vraag 1 en Volk! PÉ VLAMYNCK. OP ZONDAG 2 OOGST 1953 Verbonden met zee en golven, sleept de garnaalvisser zijn net door het water. Zo zullen de talrijke badgasten, a.s. Zondag, te Oostduln- kerke, de oude traditie van het garnaalvissen zien voortzetten. Aankondiging en Programma op blz. 2. VREDE IN KOREA Drie jaar en één maand heeft de oorlog in Korea geduurd. Twee jaar is het geleden dat Jacob Malik, de Sor'et-afgevaar digde bij de O.V.V.. over het slui ten van een wapenstilstand sprak. Tijdens het eerste jaar van de oorlog kenden beide partijen wis selende kansen. Eerst werd Zuid- Korea haast totaal onder de voet gelopen. Toen wist Generaal Mac Arthur met het 8° leger de fameu ze landing te doen bij Inohan en aan de Oostkust bij Wousan. En het Noord-Koreaanse leger werd opgerold tot tegen de grens van Mandchourije. Doch op 50 km. van daar kropen plots honderd duizenden Chinese vrijwilligers uit de grond en het gihg weer andersom tot ongeveer aan de 38' breedtegraad. Na 'n weigering om te onder handelen op 'n voorstel van Mac Arthur kwam Malik dan voor de pinnen met dezelfde gedachte. Se dertdien is het een stellingoorlog geworden, terwijl de eindeloze pa- labers te Pan Moendjon begonnen. Twee jaar heeft dat nu geduurd. Eindelijk zwijgen nu de kanon nen. Waarom dat nog twee jaar moest duren nadat beide partijen zich bereid verklaard hadden een wapenstilstandsverdrag te sluiten t Allerhande redenen werden aan gehaald en voorgewend. En één ervan was wel ernstig: het pro bleem der krijgsgevangenen, dat voor beide partijen een zeer diep belang had. Inderdaad: de U.N.O., die opkomt voor de vrijheid van geweten en de bevrijding uit de vrees, kon niet aannemen dat niet- communistische Noord - Koreanen en Chinezen zo maar terug aan hun meesters zouden uitgeleverd worden, terwijl de communisten moeilijk konden afzien van het opeisen van die krijgsgevangenen zonder toe te geven dat hun re gime een regime is van terreur, verknechting en brutaliteit. Maar indien men werkelijk een wapenstilstand wilde, moesten er geen twee jaar voorbijgaan voor aleer het compromis gevonden werd waarop men ten slotte ak koord geraakt is. Wij weten er natuurlijk niets van, maar wij hebben zo de in druk dat politieke onderhandelin gen de gehele achtergrond van het probleem uitmaken. On derhandelingen is misschien te veel gezegd, maar polsen en pools hoogte nemen. Inderdaad: een wapenstilstand is iets dat logischer wijze moet gevolgd worden door een vrede. Er moet dus bij de overwinnaar een plan voor die vrede bestaan en dat moet aangenomen worden door de overwonnelingZo heb ben we het verdrag van Versailles gekend na de wapenstilstand in 1918 en een stel vredesverdragen na de ineenstorting van een stel met Duitsland verbonden Staten in 191,5. Na beide wereldoorlogen hebben wij echter veel meer gestaan voor eenzijdig opgelegde vredesverdrag gen dictaten) dan voor werke lijke overeenkomsten. Dat kon ge beuren omdat toen telkens een van beide oorlogvoerenden werke lijk de oorlog verloren had. DE CHINESE GEN. NAM IL die het eerst, ln naam der Sino-Koreanen, het wapenbestand ondertekende. Het is voor Westvlaanderen een gewoonte geworden, die de vorm aanneemt van een tweede natuur, geUjk de Joden aan de klaagmuur te staan. Er is inderdaad reden ten over om weinig optimistisch te zijn over de economische voor uitzichten in onze Westhoek. Daar is de jongste maanden in overvloed over geschreven en ge sproken geworden. Daarom doet het deugd de gelegenheid te krij gen eens naar de keerzijde van deze medaille te kijken en getuige te zijn van de inspanningen die aangewend worden om het ongun stig economisch getij te keren en dan tot de verheugende vaststel ling te mogen komen dat er posi tief werk geleverd wordt om in bepaalde nijverheidssectoren een betere toekomst te gemoet te gaan. Men heeft het op alle tonen her haald dat Westvlaanderen eerst en vooral zijn bestaande nijverheden nieuw leven moet inblazen. Onbe twistbaar is landbouw de hoofd nijverheid in deze provincie, doch onder deze algemene benaming is er een dusdanige verscheidenheid van bedrijvigheden, vooral inzake nijverheidsteelten, dat men slechts dan een klaar inzicht krijgt wan neer men bij specialisten te rade gaat. Op landbouwgebied is Vlaande ren een weelderig land. Vlas, hop, cichorei, suikerbieten, gerst, ta- bak, zijn zoveel namen van pro ducten die wij bijna alle West vlaamse specialiteiten zouden dur ven noemen. Donderdag 23 Juli kregen wij te Komen gelegenheid een proefveld te bezoeken waar door deskundi gen opzoekingen gedaan worden om de Westvlaamse tabaknijver heid op nieuwe banen te leiden en waar men thans tot zeer aan moedigende resultaten is gekomen. GROTE BELANGSTELLING Van overheidswege was er grote belangstelling voor dit bezoek aan de tabakproefvelden. Dhr Gouverneur van Westvlaan deren was zelf hierbij aanwezig evenals talrijke vooraanstaanden, waaronder wij bemerkten, dhr Oli vier, lid der Bestendige Deputatie en voorzitter der Landbouwcom- missie; de Senatoren Feryn en De- smedt; Volksvertegenwoordiger De Nolf; dhr Ronsse, voorzitter der Bestendige Deputatie en de Depu tatieleden Smissaert, Loncke en Storme. Wij bemerkten eveneens de Heren Simoens, prov. directeur der Rijkslandbouwdiensten; Mat, directeur generaal bij het Ministe rie van Landbouw; Van Neuten en Mathurin, respectievelijk leden der Bestendige Deputatie van Antwer pen en Luxemburg; Prof. Slaats en zijn assistenten der Rijksland bouwhogeschool te Gent; Prof. Van Godsenhoven, ere-hoogleraau aan deze instelling en een der promo tors voor het aanleggen van proef velden; Hoofdinspecteur Duthoyt van het technisch onderwijs; ver der waren er nog talrijke agrono men en provinciale landbouwdien- sten, verschillende provincieraads leden en natuurlijk verschillende planters uit de streek. (Zie vervolg blz. 2) In het Koreaans geval staan wij er echter helemaal anders voor. Geen van beide partijen heeft ge wonnen en geen van beiden is ver loren. Het is bijgevolg een wer kelijke wapenstilstandsOVEREEN- KOMST die normaal moet gevolgd worden door een werkelijk vredes VERDRAG. Welnu, tegenover die feiten, en tegenover het feit dat er reeds vóór 25 Juni .1950 onderhandelin gen aan gang waren betreffende de eenmaking van Korea, is het maar logisch dat men aan weers zijden zou gedacht hebben aan de punten die men graag in het vre desverdrag ingeschreven zag. En het is dan ook niet denkbeeldig dat er contacten gezocht werden om te zien of men in grote trek ken tot een redelijk akkoord kon komen. Is dat zo niet, dan heeft die wapenstilstand slechts een zeer smalle basis en zou hij elk ogen blik weer tegen wapengekletter kunnen omgewisseld worden. Of om het juister te zeggen: als er geen gelijke optiek bestaat over de grote lijnen van een Oost-Azia tische regeling, dan is de wapen stilstand in Korea geen voorberei ding of uitgangspunt van een in ternationale ontspanning, maar ge- woon-weg een intermezzo dat mor gen kan gevolgd worden door een andere locale brand. Het gaat inderdaad niet om Ko rea, maar om de grote strijd tus sen het Westen en het Oosten. VREDE OF EPISODE UIT DE KOUDE OORLOG? Hei is voor iedereen duidelijk: zoals Engeland en Frankrijk aan de ene kant en Duitsland en Italië aan de andere kant mekaar in de Spaanse burgeroorlog bevochten hebben, zo was de oorlog in Korea in feite een strijd Amerika-Rus- land, of een gevecht tussen het Oosten en het Westen. De verdeling van Korea op de 38" breedtegraad was trouwens een zuiver militair - politiek gebeuren dat aan geen enkel Koreaans be lang beantwoordde, maar zuiver afgestemd was op de Russisch- Amerikaanse verhoudingen. Het is dan ook duidelijk dat de politieke onderhandelingen die nu moeten beginnen in feite niet zul len gaan over het uitsluitend lot van Korea, maar over essentiële en grote twistpunten tussen het Oosten en het Westen. En één der eerste zaken die om het hoekje komen kijken is: de erkenning van de heerschappij van Mao Tse Teung over China. En hierbij is het dat de keuze moet gedaan worden: voortzetting van de koude oorlog met nu en dan en hier en daar warme uit barstingen zoals in Korea of Indo- Ohina, of het werkelijk aanvatten van vredesbesprekingen. (Zie vervolg blz. 11) lill Ook de Belgische Koreastrfjders zullen de vredesovereenkomst met vreugde hebben begroet. Voor hen was de strijd en het leven niet ge makkelijk. Een der weinige lichtpunten waren de brieven en de nicuws- jes uit het vaderlands Op onze foto zien wij Sergeant Comyn uit Zon- nebeke bij lezing van Het Wekelijks Nieuws Oorlog geëindigd DE STRIJD AAN DE GANG Priesters, paters, nonnen, schoolmeesters, stoeltjeszetters, enz. zijn reeds de baan op, van huis tot huis waar er leer plichtige kinderen zijn om hen voor hun scholen te winnen, aldus de papenvreter Sena tor Missiaen in Vooruit van 24 Juli! Al onze mensen weten dat er geen enkele pater, non of stoeltjeszetter (sic!) de baan op is. Gezel Missiaen weet het ook, maar de soc. lezers slik ken deze humbug als koeke- deeg. Verder beweert Menheer de Senator dat de kath. landen de armste bevolking hebben, en hij haalt de Zuiderse lan den aan. Natuurlijk vergeet hij de ellende in te roepen I van de landen achter het ijzeren gordijn, waar de Fier- lingers en andere socialisten de hand in deze van de kommunisten legden. Evenmin haalt hij het feit aan dat Bel gië een katholiek land is en dat er in België een sociale wetgeving bestaat als nergens ter wereld. Hij zou er anders nog moeten bijvoegen dat deze sociale wetgeving nog aan zienlijk verbeterd werd sedert er een christelijke meerder heid is. Maar wat baten kaars en bril, als Missiaen niet zien en wil! WAPENSTILSTANDSAKKOORD ONDERTEKEND Na drie jaar en twee /maanden strijd, na twee jaar onderhande lingen over het afsluiten van een wapenstilstand en bij dewelke van geallieerde zijde een eindeloos ge duld aan de dag werd gelegd, werd uiteindelijk Maandag 27 Juli jl. te Pan Moendjon het bestandsakkoord ondertekend. De plechtigheid werd gehouden in de door de Sino-Ko reanen opgerichte «vredespagode», te 10.01 u. plaatselijke tijd (over eenstemmend met 2 uur Belgische tijd in de nacht van Zondag op Maandag)Het staakt het vuren werd gegeven 12 uur nadien, ttz. te 22 u. Koreaanse tijd, Maandag 27 Juli jl. Op Donderdag 23 Juli Jl. hadden de verbind ingsofficieren te Pan Moendjon de hand gelegd aan de laatste details van het bestandsak koord en werd toen reeds de on dertekening als zeer nakend ge meld, zulks niettegenstaande de on gunstige Zuid - Koreaanse verkla ringen welke men in hogere krin gen aanzag als afgelegd om het gezicht te redden Het bemoedi gend vooruitzicht belette evenwel niet dat Chinezen nog verwoede aanvallen inzetten in verschillende frontsectoren. Ter laatster ure kwam evenwel nog een kink in de kabel. Zo werd Zaterdag 25 Juli jl., ter elfder ure door de Communistische verbin dingsofficieren te Pan Moendjon aan de geallieerde onderhandelaars medegedeeld dat Maarschalk Kim II Soeng verhinderd zou kunnen zijn de foestandspleohtigheden bij te wonen en zou kunnen vervan gen worden door een andere Noord- Koreaanse Generaal die de Chinese Generaal Pen Teh Hoeai zou ver gezellen. Het heette dat Kim II Soeng zich niet graag liet fotogra feren. Generaal Clark weigerde zijnerzijds het pact te onderteke nen té Pan Moendjon zo van Noord-Koreaanse zijde ook de hoog ste gezagvoerder er niet aanwezig was. Ten slotte werd dan besloten dat de leiders der twee bestandsaf vaardigingen het bestand zouden ondertekenen te Pan Moendjon en dat de bescheiden dan naar de res pectievelijke hoofdkwartieren zou- den worden gestuurd ter onderte kening door de wederzijdse opper bevelhebbers. Op de vredespagodehadden de Communisten ook de vredesduif van Ricasso geschilderd, embleem dat a s ongewenst werd bestempeld door de U.N.O.-onderhandelaars en welke door de Communisten ver wijderd werd. De laatste moeilijkheden werden daarmede uit de weg geruimd en Maandagmorgen te 9.30 u. plaatse lijke tijd, waren beide afvaardi gingsleiders met hun gevolg aan wezig. Even voor 10 uur werden de documenten in de vredespagode aangebracht. Vertegenwoordigers van de landen die aan de oorlog in Korea hadden bijgedragen waren aanwezig ook een afgevaardigde van Zuid-Korea en nagenoeg 200 journalisten uit tientallen landen. Te 10,01 uur plaatselijke tijd (2.01 u. Belgische tijd) onderte kende generaal Harrison, als eer ste, de overeenkomst, die te 14 u Belgische tijd van kracht werd. (Zie vervolg blz. 11) Tijdens het bezoek aan de tabakvelden te Komen. Wij zien bier, links op de foto. Prof. Slaats, die aan de bezoekers uitleg verstrekt over de bekomen resultaten. Verder herkenn-n wij Senator Feryn; Ridder Pierre va» Outryve d'JfdevtftU?, Bestendig Afgevaardigde Olivier fi» «te Heer Snuften», Ik heb Louis Sourie leren geren zien van als ik zijn roman gele zen had: «Het Hart van mijn Stad Die stad is Brugge. En nu denkt de lezer dat ik hem zal meenemen naar het romantische Brugge om Louis Sourie op te zoeken. Mis! We tuffen voorbij het Klein Semi narie te Roeselare, een overweg door, tot we in de uitkanten van de stad komen een stad met opbruisend leven, dat groeit en sproeit naar alle windstreken uit! tot in een zonnige straat, de ïu- mulusstraat. We tellen de num mers af... 58! Een deur zwiert open. Welgekomen! Dat is Sourie: geestdrift, zon, levenskracht en levensmoed! Op de wanden van zijn werkkamer bloeit de schilderkunst, het krielt van kinderen in den huize, en in de tuin: zon, bloemen en gras! Het is goed daar even neer te zitten en te horen vertellen. We hadden het allemaal stenografisch moeten opnemen, dat korte, kern achtige verhaal, met even forse gebaren onderstreept. We vertellen het na... IN DE STAD VAN G. GEZELLE Louis Sourie is thans 43 jaar oud. Hij werd geboren te Sinte Kruis (24 Mei 1910). Reeds in Oc tober van hetzelfde jaar werd hij Bruggeling, zoals de 39 levenden uit de bloeiende stam van vaders- en moederszijde, die allemaal bin nen Brugge geboren werden. Het moet ons dus niet verwon deren dat Sourie die strd n!<>t ver geten kan. Lees «Hei B H van SiAda. lam «Êto JuaUtia».;. lees Het leven gaat voorbij En deze hang naar Brugge is verre van dood. Sourie loopt met een nieuwe roman in de kop. De titel alleen laat ons zeer dichter lijk bevroeden hoe Brugge hem eeuwig betintelt: Klokken luiden over Brugge Iets van het idyllische van Ge- zelle's jeugd straalt over de jonge jaren van Louis Sourie. Ontelbare malen stoeide hij door de mach tige tuin van Ter Duinen, het Groot Seminarie te Brugge. Want ontelbare malen zat Lowieke ge knield naast Hoogleraar Lamiroy LOUIS S0UKI6 vóór het altaar des Heren: In- troibo... zonnige jaren van misdie naarschap bij een toekomstige bis schop. En 's Zondags ging het naar de antieke Rolweg, waar de geest van Gezelle blijft leven. In het Gezellemuseum huisden de La- teurs: Karei en Lisa. Ze zijn nu allebei bij de Heer, maar Louis kan nog vertederd verteilen over Lisa Lateur, die danig veel van hem 'hield. En ik heb kakschooltje gelo pen bij Masoeur Gabrielle in de Potterierei! lacht Louis, verder bij de Broeders van Liefde, die bij meer dan een van onze artisten en geleerden de stevige grondslag hebben gelegd door hun beproefd onderwijs. Broeders met hun scherpe blik en met een hart vol vaderlijke goedheid, die zien dat er iets meer steekt in die Louis. Alzo krijgt Louis de kans nog twee jaar school te lopen bij hen te Gent. DE SCHRIJVER ONTWAAKT Zo is Louis 16 jaar oud, en de strijd Voor het bestaanbegint. Een kwieke jongen zit op een bu- reelkruk gevezen, zit drukproeven te verbeteren in de St-Kat.harina- drukkerij. Denk maar niet dat het hier een doodlopen is. Wat zegt gij soms van het bloed: het kruipt, waar het niet gaan kan. 't Zelfde nog gezegd van de glans van elk bloed, de geest. De jonge man, liever de knaap Sourie, zit met groeiende verbazing en bewonde ring de gedichten van CMenbach, van Karei van de W -i, van Boutens en Leopold en uons te u. tói* gggggg to ÏJ NA MEER DAN DRIE JAAR OORLOG KOREA Bijgaand kaartje geeft een duideli jk beeld van verscheidene toestan den, zoals zij zich in de loop van de strijd voordeden. Dc nuchtere man van de straat zal zich wel afvragen waartoe dit alles heeft gediend. De jubelviering van de K.S.A.- Noordzeegouw, die op Zondag 9 Augustus, te Roeselare doorgaat belooft iets enigs te worden. Het was in het jaar 1928 toen Z. E. H. Kan. Dubois, dan leraar aan de Wijsbegeerte van het Klein Semi narie te Roeselare, van Mgr Waffe- laert de opdracht kreeg de K.S.A. te stichten bij de studenten. Op deze jufoelviering wordt dan ook een warme hulde gebracht aan de onvermoeibare stichter van deze wakkere studentenbeweging. Z. H. Exc. Mgr De Smedt, bisschop van Brugge, en Z. Exc. Minister Dequae, minister van Koloniën, zullen dit Zilveren Jubelfeest met hun tegen woordigheid vereren. Hier volgt het volledig program ma van de jubelviering: Te 10 u.: Plechtige Hoogmis, met pontificale assistentie van Mgr E. De Smedt, op de Grote Markt. Te 11.15 u.: Feestzitting in het Klein Seminarie en huldiging van Z. E. H. Kan. K. Dubois, gouwproost. - Welkomwoord door dhr L. V-an- ackere, gouwleider; - Hr G. Vrndeputte, oud-gouw leider. r'p geschiedenis van de bi .<aing; met de ju-bi ken door Z. H. Exc. Mgr E. De Smedt, bisschop van Br.igge; - Daarna hulde aan Z. E. H. Kan. Dubois, stichter en bezieler van de beweging. Te 12.30 u.: Feestbanket bij in schrijving. Tc 13.30 u.: Gespreide optochten in stad, fanfares en harmonieën vooraan. Te 14.30 u.: Jubelmaele in het Klein Seminarie. - «Als de kerels tegare zijn», e;n bont en familiaal programma met optreden van Jong knapen, K.S.A.-Harm/onie Zimpe- zele, vendelzwaaiers, volksdansers en interviews met oud-K.S.A.-ers, o.a. Minister A. requae, Pater Crevits, Frans Tang-he, Volksverte genwoordiger Degryse, Stef. Tessier, André Cou-cke, Gaby Gyseiin, Volks vertegenwoordiger A. De Clerck, Albert Van Houtte, Dr Jos. Van- denbroecke, Maurits Galle, Michie.' Neyrinck en Valeer Arickse. Te 20.30 u.: Kampvuuravond of het Polenplein. Roeselare, waar 25 jaar geleden deze actieve studentenbeweging ge sticht werd, zal i p Zondag 9 Oogst( met de jubilerende K.S.A .een fees-

Het Wekelijks Nieuws (1946-1990) | 1953 | | pagina 1