POPE RING 12 En «dat» is geen peerdegedachti W Vlaanderens 26ste Bedevaart naar het IJzerkruis Kleurige Bioemenstoet van Infante Isabella trok tussen dikke hagen toeschouwers voorbij Waarom Kristelijke Bij het Ylllste Eeuwgetij van de Heilige Barnardus gj IHW wë Ir St Sixtusabdij te Westvleteren herdacht deze grote Heilige in aanwezigheid van Z.H.Exc. MgrDe Smedt 'ipf jasK Nieuwsblad voor Wesfvlaanderen Verschijnt om de week ONZE 3 UITGAVEN: ZATERDAG BladiqdeB PRIJS t AUGUSTUS 3 Frank 1953 BUITENLANDS OVERZICHT Tien duizenden eensgezinde Bedevaarders knielden vroom op Vlaanderens Dodenveld WBsm m*r' v, - mcisies brengen kransen aan tijdeBs de fttttaerêiltê MSSIBSJMS?* LAATSTE ZENDTORENS TE RUISELEDE NEERGEHAALD m HET WEKELIJKS POPERINGE IEPER WERVIK ROESELARE MENEN KORTRIJK VEURNE NIEUWPOORT DIKSMUIDE 49* JAAR. N' 35. POSTABONNEMENT 1953: BelgiS (tot einde 1953) 58 fr. Andere landen 4 fr. p. week HOOFDBTJREHt, EN REDACTIE: Poperlnge - Gasthuisstraat 19. Tel. 9. - Postoheokr. 47.63.60. Verantwoordelijke Uitgever J. Sansen, Oasthuieetraat 19, Poperlnge 'A3 dat nu eigenlijk geen... peerdege dacht Ge moet weten dat op onze parochie een rij-vereniging was opgericht. En dan nog wel van boerenzonen. Re gelmatig werden oefeningen gehou den, want die Jongens moesten le ren» rijden, 't Gebeurde wel af en toe dat die kerels, na 't werk, lie ver op de rug van hun peerd naar huls keerden, dan over de scherpe grint-brokken, maar daar moet ge geen «ruiter» om zijn. Dat deden de «boevers» ook! "k Moete eerlijk bekennen dat die Jonge ruiterijIn goede naam stond en dat er echte liefhebberij bij hoorde. *t Waren niet alleen boeren die ook al 's de oefeningen bijwoonden; peerden staan nog al tijd in de gratie bij ons volk! Met de processie hadden die jon ge kerels aan de kop gereden. In uniform nog wel, met de bruine pots op, geleersd en gespoord! Dat was meer dan meegevallen; en die Jonge mannen hadden dat zo voor naam gedaan! Kijk, de hele paro chie had er over gesproken, het werd een van die gebeurtenissen, waarover 's Zondags na de mis ge- parabeld wordt op «de plaats» en de heibergen op de plaats. Boeren- ruiterij Dat was nu precies echt iets voor Jonge boeren; en lijk de anderen, had ik die jonge peerde- gasten hertelijk gelukgewenst! En was dat nu toch geen peerde- gedacht? Die ruiters-afdeling heeft immers een... commandant. Die kerel heeft reeds zijn legerdienst achter de rug; een heel stuk boer, met pezige... poten en een koele kop. Die komt me, 't Is drie weken geleden, een stevige hand drukken en vraagt me kort-weg; «Pé ge moet naar ons rulter-tornool komen te Izegem, ge moet komen kijken en ge moet achteraf... schrijven over dat jon- ge-boerenfeest... ge moet! Taai van de «Commandant» dacht ik! ...Een peerdegedacht, zei ik! Want lk ken veel meer van fietsen dan van peerden! Voor de oorlog ging lk alle jare, met de kermis eens naar het plein waar de peer- dekoers gehouden werd, maar 't was veel minder om naar de lopers te kijken dan om bij den hoop van 't volk te zijn. Mijn verstand van peerden? Ik zie wel hoe breed hun rug is en hun... achterste. Maar daarom moet ge niet veel van peer den kennen. Meent ge 't ook niet? «Kom, kijk, en schrijf dan wat ge wilt «Akkoord commandant, zei lk. Aan dat... bloedpeerd van dien com mandant was er niets te weigeren. Die vlerkante jonge boer stond mij aan; 't was maar als hij welgezind wegtrok dat lk gewaar werd dat lk met de gebakken peren zat! Schrij ven over een ruitertornooi? Als dat nu geen peerdegedacht was! Te Izegem dien Zondag 15 Augus tus. Een hemels weertje en een zee van volk! Voor dat tornooi? En daar was waarachtig onze Bisschop ook tegenwoordig. Kent hij meer van peerden dan ik? ...Zou dat nu toch geen peerde gedacht geweest zijn van mij, om hier op dat eindelijk plein te ver zeilen? Hebt ge nog onthouden welke in druk op u maakten vroeger, die stoe ten geopend door bereden gendar mes? Ja, die uniforms deden er wel Iets aan en die berenmutsen, maar die peerdelijven ook. Weet ge 't nog en ge maakte van zelf de plaats op de straat vrij. Daar reden als 't u belieft een honderd vijftig jonge boeren het plein op in rijen van vier; de commandant van iedere groep vooraan. Peerd en man als uit één stug gegoten! De jongens in uniform, geleersd, maar zonder spo ren! Een groet aan de Bisschop en 't groot volk! En dan... dan gingen, draafden, gingen, draafden, liepen die peerden, zwenkten om het ein delijk plein, 't Bekijken weerd? Ge moet werkelijk geen boer zijn noch peerde-zot om geboeid te zijn door dat spel. Maar 'k zag hoe de peerde- liefhebbers met hun ogen en hun gedachten dat spel volgden, het «door mekaar», het «los van me kaar» rijden volgden als waren ze zelf op een van die lopers gemetst. Dan kwam de Kampioen-afde ling» aan de beurt *k Moete eer lijk bekennen dat die kampioen mij boeide; ik keek om nu eens goed te Weten of hij het was die zijn loper hoe de ruiter zijn loper In handen kan hebben. Dan Juicht ge toe, zon der dat ge 't weet, onder de beko ring van dat zo voornaam en... spectaculair spel van man en peerd. Zeg wat ge wilt, maar een peerd is en blijft het schoonste van onze dieren. 'k Ben geen peerdeliefhebber ge worden! Maar wel bewonder ik die lande lijke jonge-boerenruiterij; en nu verwondert het mij niet dat ook de Bisschop te Izegem was en er aan hield zelf aan die jonge stoere kam pioen van Westkapelle de ereprijs te overhandigen. Er waren daar nu reeds een twintigtal ruiterafdelin- gen vertegenwoordigd; er komen er nog wel meer. Sport? Jawel en echt boerensport. Man en peerd zijn gebonden aan hetzelfde zware werk; en man en peerd binden zich dan weer aan de liefhebberij. Dan mag het dier 's benen en lijf rekken, in voorname gang en draf, het peerd laat zich scholen voor die echte... peerde- gymnastiek. En de jonge boer, die met zware stap door 't gescheurde land, door de diepe vore gaat op de stap van zijn peerd, richt en... dres seert zijn loper, wordt als één met zijn loper als hij, vast in 't zadel, met breidel en knie en een woord gedacht! het maohtig dier naar zijn eigen wil doet buigen. Sport? Meer dan sport. Iedereen weet dat het peerd een nobel dier is; men noemde het destijds de... schoonste verovering van de mens. De ruiter blijftde veroveraar. Maar het kost hem tijd en moeite. Die ruiterijwordt een school, een school van eindeloos geduid, van meesterschap over u zelf evengoed als van meesterschap over het dier. Een school van... zachtmoedigheid en tevens van vastberadenheid. Al deugden die ge nodig hebt, niet al leen om met... peerden om te gaan! Boerensport; want de ruiters moe ten... gezamenlijk oefenen, op me kaar afgestemd zijn, elkander ver staan. Zou er een sport meer soli dariteit verwekken, meer ware vor ming geven? ,..Dat was alles zo voornaam op dat plein te Izegem! Naar koersen, waar men de lo pers afjakkert en de... beurs even eens, nee, daar ga ik niet. Naar het boerentornooi keer ik wel terug, zelfs als het minder spectaculair zou zijn als dees jaar. 'k Wenste maar dat er nog in vele landelijke gemeenten afdelin gen rezen van die jonge-boerèn- ruiterij. En dAt is geen... peerde- WE LEVEN RAL PÉ VLAMYNCK. Inderdaad! Verleden week schre ven we hier nog over zware moei lijkheden die zich in Marokko konden voordoen. En in die 8 da gen is de sultan al in ballingschap naar Ajaccio vertrokken en zit de nieuwe Iman al op de troon. En over Mossadegh schreven we ironiserend dat hij een percentage stemmen behaalde dat alle dicta tors de baard afdeed. En we be sloten dat dit meer weg had van de discipline van een tuchthuis dan van de kunde der democratie. Het woord tuchthuis lijkt enigs zins profetisch geweest te zijn, want 8 dagen nadien zat dezelfde, Mossadegh gevangen en zat da Sjah weer op de troon. En dat zijn maar een paar ge beurtenissen der laatste 8 dagen. Daarnaast zijn er nog vele die onze aandacht moeten weerhouden en commentaar vergen. Om te beginnen: de kwestie van de ronde of de vierkante tafelcon ferentie over Korea waarover wc verleden week schreven en waarin nog steeds geen beslissing is ge vallen. We springen er dan ook deze keer over. In de USE.O. verwekte het ver der nogal geharrewar dat België besliste geen deel meer te nemen GEN. FAZLOLLAH ZAHEDI nieuwe Eerste Minister van Iran. Voor de 26® maal zijn tienduizenden vrome bedevaarders naar Vlaanderens Dodenveld getogen, daar te Kaaskerke langs de Ijzer, waar eens het is toch reeds zo lang geleden de trotse IJzertoren oprees en waar thans, in diep geheide grondslagen, de belofte geboren werd van een nieuwe IJzertoren. Schrijnende bewijzen van gepleegde grafschennis treuren er rond een biddend kruis dat door de storm werd neergehaald, snaar koppig terug herrees. Zo zal ook de IJzertoren herrijzen, want dat hebben de tienduizenden beloofd die op Vlaanderens heilige doden akker de eed van trouw hebben gezworen. Zo zal Vlaanderen zelf herrijzen uit het puin van verdeeldheid, schoner en sterker dan het eens was, want eensgezind hebben de bedevaarders ook deze eed gezworen. Vraag niet hoeveel tienduizenden in de bedevaartweide stonden, want een menigte schatten is zo moeilijk. Alleen kon men van op de Fax-poort duidelijk zien dat wij weer de volkstoeloop der voor oorlogse jaren evenaren, ondanks het slechte weder dat aanhield tot vlak vóór de Bedevaart. Reeds Zaterdagavond was Diksmuide overrompeld door bede. vaarders, die 's avonds de verlichting van de Pax-poort en van de krypte kwamen bewonderen en die de opvoering bijwoonden der IJzersagevan F. Verknoeke, onder regie van Remi Van Duyn. Het was een schone inzet der Bedevaart, die Zondag de grote massa te been bracht. OPDAT ZIJ RUSTEN IN VREDE De H. Mis, waarmede traditiege trouw de Ijzerbedevaart begint, was ook Zondag 23 Augustus, het ver trekpunt van deze Dodenherden king. Z. E. Pater Lambertus, Trap- ist der Abdij van Achel in Lim- >urg, beter gekend als Aalmoezenier P. Vandermeulen uit Bree, die aan de IJzer vocht om de zedelijke gaafheid der soldaten hoog te hou den en als vele anderen naar Cé- zembre verbannen werd omdat hij voor Vlaamse jongens in het Vlaams predikte, deed de Mis. Tussen het puin en in de scha duw van het witte IJzerkruis je stond het altaar. De Aalmoezenier droeg het H. Offer op voor zijn ge sneuvelde soldaten, voor allen die vielen aan de IJzer. Vooraan, naast de leden van het Bedevaartcomité, namen plaats de Ministers De Taeye, Van den Daele en Dequae, en dhr Roppe, Gouver neur van Limburg; eveneens talrij ke Senatoren en Volksvertegen woordigers, waaronder de HH. Fe- ryn, Sobry, De Gryse, Develter, Ousters, Gabriels, Verroken, Ver- lackt, de Paepe, Leynen, De Boodt, Piers, De Cl-ercq, talrijke provincie raadsleden en burgemeesters en vele andere vooraanstaanden. De menigte volgt ingetogen de handelingen van de priester, ieder woord door de priester uitgespro ken, kan langs de geluidsverster king verstaan worden. HET DRIEVOUDIG PROGRAMMA DER JEUGD Onder leiding van Staf Nees werd na de H. Mis door het Renaat De Rudderkoor en de Edgard Ti- nelkring de IJzerpsalm uitgevoerd. Wanneer de voorzegger Hein zo stevig onder de knie had" dat het Nacw^rtr vervoleensrZzrifierDrocïa- peerd aan al de grillen van zijn maye inzette, gaf een 'kort fluit- meester voldeed, of wel of het peerd signaal aan enkele heethoofden, zelf zijn meester al die vreemde be- verspreid in de menigte, het teken wegingen verplichtte te maken. Ge 0m banderollen boven te halen met moogt waarlijk niets kennen van het woord amnestieen andere peerden om toch verbaasd te staan met de tekst «Weg met de C.V.P. Niemand der bedevaarders stoorde zich aan de onrustzaaiers wiens ge roep geen steun vond bij de aan wezigen. Een oorlogsverminkte uit Antwerpen, trachtte vlugschriften rond te strooien en enkele woorden tot de ministers te richten, doch zijn opzet mislukte. Hein Nackaerts kon zijn procla matie voortzetten, die besloten werd met de uitvoering van De Blauw voet Daarna kwam dhr Gheysen aan het woord namens de jeugd van Vlaanderen. Na een oproep tot bezinning over de geschiedenis der Vlaamse beweging, wijst spreker op de no den der jeugd en op het gevaar van vervlakking. Daarom legt hij de jeugd drie punten voor om in haar actieprogramma op te nemen: actieve deelname aan de her opbouw van de IJzertoren. Ieder lid der jeugdbewegingen brenge ten minste 10 stenen aan; taalstudie, want invloedrijke posten in Vlaanderen gaan verlo ren omdat de jeugd haar eigen taal niet meer kent; sociaal-voelende mensen wor den en de leuze toepassen: wat haat vernielde, moet liefde terug opbouwen. LAAT ONS NIET LANGER VERDEELD ZIJN Na de uitvoering van Vlaande ren door de massa, kwam dhr Adiel Debeuckelaere namens de oudstrijders aan het woord. Eerst richtte hij zich tot de ge vallen strijdmakkers en riep hij het leed en onrecht op dat zij leden, om dan een oproep te doen voor Vlaanderens ontvoogding en rechts herstel. Vlaanderen is mondig, riep spreker uit, zijn lot ligt in zijn eigen hand. De nood van zijn volk is zijn hoogste wet. Er is maar één Vlaanderen en 't is mijn land. Maar dit land heeft recht op de volledige medewerking van al zijn kinderen, zo één zo al. Laten wij niet langer verdeeld blijven om persoonlijke veten en naijver, om menings- en partijverschillen, om verschillende opvattingen over de middelen die wij willen gebruiken voor hetzelfde doel, om wit of zwart, om wat deze of gene heeft gedaan of niet gedaan vóór, tijdens of na de oorlog. HELDENHULDE De uitvoering van het «Lied der Vlamingenen de Feestzang door de bedevaarders en door het koor, besloten dit gedeelte der plechtigheid, waarna door Hein Nackaerts de Ballade der zes rid ders van Anton van Wilderode werd voorgedragen waarin telkens voor ieder der IJzerhelden de strofe weerkeerde: (Zie vervolg blz. 2) aan de werkzaamheden der com missie voor niet-zelfstandige vol keren. Amerika ziet dit met lede ogenwant volgens de States is elk colonialisme uit den boze. Maar wie de zaak objectief be kijkt kan ons land alleen maar gelijk geven. Wij hebben immers nooit geweigerd alle mogelijke in lichtingen ie geven over ons be heer in de niet autonome gebie den en over de maatregelen die we daar treffen om de onder-ont wikkelde volkeren te beschaven. Maar onze regering heeft dan ook met klem geëist dat bv. alle Zuid- en Midden-Amerikaanse Sta ten die nog tienduizenden burgers van tweede en derde zone hebben, dat ook zij die inlichtingen zou den geven. Welnu die landen wei geren halstarrig en zijn er inte gendeel steeds als de kippen bij om ons te beknibbelen. De Belgische regering heeft er dan ook het mes ingezet en gezegd dat men in die commissie niet meer moest rekenen op onze me dewerking of op onze inlichtingen. Ander punt: de wanorde en de stakingen in Frankrijk. Daar krijgt men eerder de indruk dat we niet rap, maar zeer traag le ven. De toestand is inderdaad nog lange van opgeklaard. Op een bepaald ogenblik brak de hoop door: de bemiddelingspogingen van de M.R.P. waren geslaagd, zo luidde het. Maar toch verliep het Mi Boven: een zicht op de eretribune tijdens het voorbijtrekken van de reusachtige bioemenstoet. Men bemerkt er o.m. dhr Burgemeester Senator Van Buggenhout en zijn Dame. Onder links: een klein meisje biedt aan dhr Burgemeester een ruikertje bloemen aan. Onder rechts: van uit de voorbijrijdende wagens werd de tribune gebombardeerd... met bloemen. "oven: een algemeen zicht op liet woud van vlaggen dat in de jagende wind rond het puin van de toren en het witte kruisje stond opgesteld met in de achtergrond de met kransen versierde Pax-poort. Boven in de inzetten rechts: Prof. Fransen, Advocaat Debeuckelaere, en daaronder dhr Gheysen, de drie sprekers tijdens deze bedevaart. Onder links: de overheidspersonen tijdens de eed van trouw aan Vlaanderen, van links naar rechts herkent men: Z. E. Pater Lambertus, dhr L. Roppe, Gouverneur van Limburg, Minister Dequae, Prof. Fransen en Minister Daele. Onder rechts*. Reeds is het de vijfde maal dat we hier in dit blad relaas uit brengen over de grote historische bioemenstoet van Koksijde. Evenals vorige jaren kende deze stoet werkelijk een massale be langstelling. Voorbereiding en or ganisatie liepen vlot van stapel doch een dreigend wolkenpak aar zelde niet bij de vorming van de stoet enkele regenbuien af te stu ren, zodat bij deelnemers en groepscommissarissen heel wat. verlegenheid en zelfs ontsteltenis ontstond. Intussen had de Burgemeester met zijn stok gedreigd en gezon gen van: «Halt, halt, halt... Re gen niet meer valt! zodat de der tig praalwagens met de 800 men sen in beweging konden komen zonder zich aan een nat pak te wagen. Triomfantelijk weerklonk het bazuingeschal en ingezet door een flinke mars, uitgevoerd door de Muziekharmonie der IJsland- vaarderstrok de stoei, onder leiding van Ko, Wanne en Rochus doorheen de Strandlaan, te Sint Idesbald. Het aantreden van de folkloris tische groep kent altijd groot succes, vooral door de uitvoering van de hupse volksdansen door de Vissersjeugd, zowel de kleinere als de grotere. Het is altijd met een zekere majesteit dat de grote boot Wanne en de boot Spi- nolavoorbij de toeschouwers varen. Na de groep van de Visserij komt de Landbouwgroep: stevige hoerepaarden met wapperende wimpels, inhaalwagen met geluk kige boeren, molenhuis en molen met de nooit oud-wordende mole naar en molenarin, de dorsvloer met de lustige dorsers. Alles draagt de stempel van stevigheid en blije arbeidslust. Groep IV beeldt de bouwnijver heid uit: fijne bouwmeesters bij een rollende toren, ambachtslui met hun attributen, de pui van het stadhuis te Veurfie met de ty- pjgchó Belleman, De wagens van het Hotelwezen hebben ook hun bijzondere aan trekkelijkheid, vooral de frisse pergola en de bedrijvige keuken met de sympathieke koks. Eveneens onder klaroengeschal wordt de komst van de hoogedele Aartshertoglnne aangekondigd. Vooraf defileren bloemenwagens, de Rederijkers van Veurne met het zangkoor, een bonte wemeling van piekeniers, maskeliers en sol deniers, de Hoogeerwaarde Abt, de Edellieden en Hofdames te paard, allen in kleurige uniformen en ten slotte de Infante zelf. Jam mer dat het wolkenpak de zon niet toeliet dit alles t.e bestralen. Andere wagens volgen nog, o. a. met de heren magistraten van de goede stede Veurne. Muziekkorpsen van Leisele. Hou- tem, Ruddervoorde en Oostduin- kerke verleenden hun medewer king. Moet ik nog vertellen hoe alles in de bloemen stak, hoe verzorgd de wagens gepint en bebloemd waren, hoe hardnekkig de bloe- mengevechten? Onophoudend wer den bloemen gegooid naar het meelevend publiek. Het zal wel hier de plaats zijn om ook een bloempje te gooien naar feestleider J. Priem voor zijn prima-organisatie, alsook aan E. Leys die met zijn mannen in stond voor de kleurige en zeer ge slaagde bebloeming. De Hr Burgemeester mot ie Horen Schepenen en Raadsleden, alsook de Feestdirecteurs van St Idesbald, Koksijde-Bad en Koksij- de-Dorp namen de stoet in ogen schouw in de resp. agglomeraties. Die Heren weten gewis wat een bloemenregen betekent, en menig maal werden zij in vinnige korte- afst.andsgevechten gewikkeld. Koksijde beleefde andermaal een grote dag. Er werd vastgesteld dat de stoet dit jaar een vlotter verloop kende, dit omdat hij te Koksijde- Bad beter kon hervormd worden en ook omdat hij minder opge houden werd voor de tribunes. niet zo vlot. Enkele treinen reden weer, maar tezelfdertijde werd een spoorlijn gesaboteerd en ontsnap ten honderden mensen per duizend gelukken aan een dood in de ravijn. Do gevolgen van die stakingen zijn nog moeilijk te overzien. Fi nancieel is men al aan een verlies van over de honderd milliard... Sociaal-politisch schijnt de hele zaak vooral ten goede te zullen ko men aan de communisten. Zuiver politisch schijnt de rege ring Laniel nochtans voorlopig het. pleit te hebben gewonnen. Daar Pella nu ook in Italië het vertrouwen van het parlement kreeg, kan men zeggen dat de toestand in het Westen, tijdens de jongste 8 dagen, althans voorlo pig weer gesaneerd werd. De grote vraag blijft natuurlijk: wat brengt ons de 6' September in West-Duitsland? En in dat verband is het nieuw Oost-Duits-Russisch akkoord na tuurlijk van groot belang. We schreven er verleden week al over. Nu werd het akkoord bekend gemaakt. De bepalingen ervan vindt U wel elders in dit blad. De bedoeling ligt er vingerdik op, en ze is dubbel. Aan de ene kant de Oost-Duit sers 'n boel toegevingen doen om een herhaling ie voorkomen van de gebeurtenissen'-van de 11' Juni en om het effect van de Ameri kaanse voedselpakketten te ver nietigen. Anderzijds aan alle West-Duit sers de indruk en de hoop geven dat Duitsland spoedig zal herenigd won-den als zij maar zo slim zijn niet mee te doen aan het Europees Leger. Dit laatste is nog steeds het eerste doel dat Rusland in Duits land nastreeft: geen integratie van puitse contingenten in de Wester se verdediging siegers. Het Krem lin weet zeer goed dat het ontbre ken van Duitsland in ons systeem de noodzakelijkheid zou meebren gen Amerikaanse en Engelse troe pen op het Vasteland te houden en dat dit op de duur niet zou blijven houden. Ook strategisch heeft het Westen West-Duitsland nodig, willen wij ons, bij een mo gelijke aanval doelmatig kunnen verdedigen. We kunnen alleen onze wens van verleden week herhalen: mo ge West-Duitsland klaar zien. Maar anderzijds moet men zich toch afvragen of er zich tijdens de jongste' weken geen feiten heb ben voorgedaan die het geheel probleem van de wereldvrede op een andere manier doet stelle,n. Wij bedoelen: het feit dat thans ook Rusland over het fabricatie- procédé van waterstofbommen be schikt. Dat is het grote feit dat alle andere domineert. WAT NU? Malenkov heeft dus medege deeld dat ook Rusland een water stofbom had laten ontploffen. Dit nieuws werd door de Verenigde Staten geconfirmeerd en zelfs de datum werd opgegeven: 12 Augus tus. Voor zover wij weten heeft de Sovjet-Unie daarmee weer een stap ingehaald op de States. Eerst had Amerika alleen atoom bommen. En het Westen kon zich veilig gevoelen, want de vernie- lingskracht tvas zo groot dat Ja pan ervoor gecapituleerd had. Maar toen kreeg Moskou het ook voor mekaarom er te maken. Een tijdje daarna namen de States weer een voorsprong, want zij vonden de waterstofbom uit (Zie vervolg Dlz. 2) Er zijn weinig omstandigheden, waarin de individuele verantwoor delijkheden zo zwaar doorwegen, als waar het aankomt op de ver zekering der toekomst onzer kin deren. Die toekomst is niet in de eerste plaats een zaak van mate riële welstand: wat van veel gro ter belang is, zijn de psychologi sche voorwaarden waarmee we de vorming en de ontwikkeling van karakter en wil onzer kinderen omringen. De zwaarste verantwoor delijkheid der ouders is hun op voedingstaak. In deze zomerverlofdagen krijgt die verantwoordelijkheid trouwens een zeer speciale betekenis. Het is nu, inderdaad, dat we gesteld zijn voor de keuze van de school waar aan we een gedeelte van de ouder lijke opvoedingstaak zullen over dragen. Want, in feite, is dat de reële draagwijdte van de school keuze. Het opvoedingsrecht van vader en moeder is nu eenmaal onvervreemdbaar van buitenaf het is slechts mits onze uitdruk kelijke wil, dat anderen in casu de school dat gedeelte van onze taak kunnen overnemen dat we zelf omwille van de evolutie van de tijd en van de moderne samenleving niet vervullen kun nen. De geest van de opvoeding. In de katholieke milieu's heeft men steeds betoogd, dat de zen ding van de school, evenveel op het niveau van de opvoeding als van de belering ligt. In de tradi tionele neutrale kringen wordt dit trouwens van dag tot dag meer beaamd. Maar daaruit volgt ook, dat we ons bij de keuze van een school niet alleen meer mogen la ten leiden door beschouwingen van beter leren van wiskundeof beter verzorgd onderwijs in het Korte jaren na de eerste we reldoorlog werden op Sint-Pieters- veld niet minder dan 8 hoge sta len torens gebouwd. Deze 285 me ter-hoge masten moesten dienen als zendantennes voor het radio station «Belradio», dat aldaar op gericht werd. Zowel het hoofdge bouw als de woningen der bedien den en de meeste pylonen stonden op Wingens grondgebied. Vermoe delijk heeft men dat te Brussel niet geweten, want het nieuwe zendstation kreeg de naam van Belradio Ruiselede Toen werd er van Wingense zijde niet eens geprotesteerd tegen deze jammer lijke vergissing, en... nu nog spreekt menover de torens van Ruiselede Onder de laatste oorlog werden deze torens een kopke kleiner ge maakt: men wilde ze inkorten tot op ongeveer 140 meter boven de grond, maar deze operatie luk te niet te best, zodat er onregel matige toren-einden bleven Staan. Dezer dagen heeft men eyenwel de rest omlaaggehaald; er stonden namelijk nog twee tamelijk hoge torens recht. Nu zijn ze neerge- donderd, want ze wegen samen zo maar 200.000 kgr. Ze werden ver kocht als oud ijzer aan een koop man van Aalter. Daaraan ziet men dat geen tro nen en ook geen torens blijven staan. Tegenwoordig heeft men op radiogebied geen zo hoge anrennes meer nodig, om dezelfde en zelfs beter uitslagen te bereiken. franswaarover we ons, ten an dere in de meeste gevallen slechts een zeer oppervlakkig en subjec tief oordeel vormen. Waar het in de eerste plaats op aankomt, is te weten of de geest van de opvoe ding, die In een bepaalde school gegeven wordt, beantwoordt aan de opvoeding die wij voor onze kin deren zelf wensen, of de schoolop- voeding al dan niet aansluit bij de geest die wij thuis onze kinde ren trachten in te prenten, zoals onze eigen ouders ons die geest als een kostbaar erfbezit hebben overgedragen. Het is op grond van deze prin cipes dat de Kerk, van in de eer ste tijden, een net van scholen ter beschikking heeft gehouden van haar gelovigen. En dezelfde begin selen liggen ten grondslag aan de morele verplichting, die de kerke lijke overheid ons, katholieken, oplegt met betrekking tot de school-opvoeding onzer kinderen. Dat is hoegenaamd geen fanatis me, maar een eenvoudig gevolg van het bovennatuurlijk gezag van de Kerk. Het geloofsleven Is in derdaad niet beperkt tot de zuiver godsdienstige manifestaties van het geloof, maar het strekt zich uit over alle gebieden van het dage lijkse leven, over alle terreinen van kennis en wetenschap, omdat ten slotte het materiële leven zo wel als de verwerving van kennis ondergeschikt ls aan het bovenna tuurlijke einddoel van ons hele le ven, in zijn geheel. Moeten we er nog op drukken, dat een katholiek in die omstan digheden niet anders kan dan zijn kinderen naar een katholieke school te sturen? Het is toch al te zonneklaar, of wensen we later van onze eigen kinde;en het ver wijt te moeten horen, dat we san onze plicht tekort zijn gekomei, wat hun godsdienst:;»-morele op voeding betref, wanneer het te laat zal zijn en we tot onze treur nis moeten vaststellen dat onzo eigen traditionele christelijke le vensvisie ln onze kinderen is te loor gegaan? Ons katholiek scholen-net. De toestand is In ons land trou wens zo, dat materiële bekommer nissen niet langer een beletsel zijn om een schoolkeuze te doen, die overeenstemt met onze wensen en met ons geweten. Met de huidige schoolwetgeving betekent noch voor het lager, het technisch, net normaal of het middelbaar onder wijs, de keuze van een christelijke school een onoverkomelijke ver zwaring van het huishoudelijk bud get. En voor al deze schoolbran- ches heeft het katholiek onderwijs een net van scholen, dat voor geen enkel ander onderwijs ook als onderwijs hoeft onder te doen. Een manifestatie als het congres van het Katholiek Technisch On derwijs, dat dit jaar in Maart werd gehouden, heeft dat nog zeer speciaal voor onze technische scho len onderlijnd. Deze week kwam het geunifieerd programma van het Katholiek Middelbaar Onder wijs van de pers: het is een spre kend bewijs van de soepele aan passing en veelzijdigheid van de païdagogische waarde van de ka tholieke middelbare scholen. De materiële belangen van onze kinderen. Slaat de verantwoordelijkheid van de ouders in de eerste plaats op de morele waarden van de op voeding, toch mag het materieel (Zie vervolg b!z 2) Aansluitend bij het bondig re laas dat wij verleden in een ge deelte onzer vorige uitgave heb ben gebracht over de St-Bernar- duslierdenking in de St Sixtus Abdij te Westvleteren op Donder dag 20 Augustus, geven wij hier volledig verslag over deze merk waardige gebeurtenis. Er hing over St-Sixtusabdij een atmosfeer van innige vreugde. Dat vertelden die stille, altijd biddende en afgezonderde Monniken, die an ders vijanden zijn van uiterlijk vertoon en feestviering. Maar dit feest, ter gelegenheid van de 800® verjaardag van de grote uitbrei- der. van de Cisterciënserorde, de H. Bernardus van Clairveaux, had buiten die feestviering, zoveel in nigheid cn weldoende warmte uit gestraald, dat het werkelijk in de lij» lag van do zo bekende contem platieve Trappistengeest, De geno digden van de buitenwereld wer den er met. de Kloosterlingen één. Voor beiden was deze dag al even uitzonderlijk aangenaam als op beurend. Het hoogtepunt van de herden king was de prachtig en innig ge zongen Hoogmis geassisteerd door de gemoedelijke Bisschop van Brugge, Mgr De Smedt, en gecele breerd door H. E. V. Abt Dom De- leye, op die buitengewoon stichten de wijze aan de Trappisten eigen. Opgeluisterd door het fijn zingen de knapenkoor van de Abdij van Steenbrugge werden én Monniken cn genodigden als in een andere wereld geplaatst. Ook H. E. H. Dom Isidoor Lambrecht, Abt van Steenbrugge, was er aanwezig. Mgr De Smedt hield, totaal onver wacht, een minzame maar pittige kanselrede, over de krachtige Ma- riaminnende Bernardus. De inwoners van de wijk en de mensen van verder die ook die plechtigheid niet wilden missen, waren echt getroffen door de wijze waarop die indrukwekkende en immer glimlachende Bisschop, de kinderen zegende, vooraleer onder een gemoedelijk aperitiefje nader kennis te maken met alle geno digden. Het werkvolk van de Ab dij, ook op het feest uitgenodigd, was niet weinig verwonderd Mon seigneur De Smedt ook in hun werd dit duidelijk naar voor ge- midden te zien verschijnen om er, met kennis van zaken, te causeren over hoppe, vlas, graangewassen en vee. Op handige wijze wist hij hen aan de praat te krijgen, zo dat zijn ondervraging wel op een interview leek, dat door de buiten mensen gretig beantwoord werd. Een fijn feestmaal in de refter van de Monniken, voor de gele genheid omgebouwd in feestlokaal, bracht uiterst lekker bereide vis- spijzen naar voor. Het welkom woord van H. E. V. Abt; een niet van humor gespeende toast van Mgr de Bisschop van Brugge, waarin hij benadrukte dat de drie Westvlaamse Abdijen de steunpel- lers waren van zijn bisdom en dat zijn bisschoppelijke colleges open staan voor alle roepingen. Hij ver geleek de contemplatieven aan oen munitiefabriek, die wapens (macht) moet leveren aan de strij dende katholieken van de wereld. Hij stelde iedereen volmaakt op zijn gemak en omvormde weldra die anders steeds zwijgende refter, waar nooit vlees, vis of eieren op gediend worden, tot een echte Vlaamse kermistafel. Dit was t.a. ook de geest van heel het feest en de daaropvolgende academische zitting. Ingeleid door E. P. Prior bracht, waar hij typeerde: er wordt veel gebazeld over Vlaande ren, gedronken op ons geliefd lan- deke, en wellicht nuttig werk ge leverd ook. Weest ervan gerust, hier wordt gebeden en geboet voor Vlaanderen, door mensen die ons klein stukje Vaderland door en door liefhebben. E. P. Subprior handelde in zijn spreekbeurt op zeer bevattelijke en aangename wijze over Bernar dus' apostolische werkzaamheid en de innerlijke drijfkracht van deze actie; terwijl een welsprekende Dom Amandus van de Abdij van Steenbrugge, de invloed uiteenzet te die deze veelzijdige Heilige uit geoefend heeft bij zijn viertal rei zen in Vlaanderen. Vergeten we niet te melden dat het feest opge luisterd werd door het knapenkoor van de Abdij van Steenbrugge en de tenor dhr De Grijze, die prach tige liederen voordroegen, melo dieus begeleid door dhr Dervijn. Tegen de avond keerde de stille rust terug in Sint-Sixtusabdij. De bezoekers droegen diep in hun ge moed iets mede van de onvervalste vreugde die heerst in het Trap pistenklooster, terwijl de Monni ken de stilte verwelkomden waar in alleen Gods stem weerklinkt. 'WfÊSÈÊ, V. I. n. r.: Z. E. P. Prior, Z. Hoogw. Exc. Mgr De Smedt, tijdens het sermoen en Z. E. P. Subprior. Iets meer naar achter; Hoogecrw. Va der Abt, Dom Deieye.

Het Wekelijks Nieuws (1946-1990) | 1953 | | pagina 1