Wat ik per occasie ontdekte I A Constellation der Air France met 42 inzittenden in de Alpen te pletter gestort Twee Kloosterzusters bij aanrijding gedood te Meulebeke Vlaamse landbouwers op bezoek aan de Oostenrijkse Steyr-fabneken Misdadige naïeviteit Plechtige inhuldiging van het pompstation te Woumen SBS«B?»«»a«»»iS81«l - ■ÜM; «m Een moeilijke taai 16 R mé U i r mm Voor di klauuta «ZOEKERS HET WEKELIJKS NIEUWS Nieuwsblad voor Westvlaanderen Verschijnt om de week ONZE 3 UITGAVEN ZATERDAG Bltdiijdea PRIJS i SEPTEMBER 3 Frank 1953 Alle inzittenden om het leven gekomen Dhr Jaxef De LilEe uit SMtaldegem, landelijk verdeler der Steyr-traetoren verwezenlijkte deie krachttoer... en de Sabena pii®f©@rde 60 man in een vliegtuig naar het mooie, maar arme Oostenrijk Plezierreis van 12 dagen in studiereis van 2 dagen gecondenseerd ONZE KOSTELOZE PRONOSTIEKWED STRIJD Auto slipt op noodbrug te ICortriJk en komt als bij wonder niet in bet water tereebt krygt U dl fuxxjiti pri|£»n lit. ijl a pWUt 14 di van HET WEKELIJKS POPERINGE IEPER WEUVIK ROESELARE MENEN KORTRIJK VEURNE NIEUWPOORT DIKSMUIDE POPERINGE PMe_ 49* JAAR. N' 36. POSTABONNEMENT 1953: België (tot etnde 195S) 46 fr. Andere landen 4 fr. p. week HOOFDBUREEL EN REDACTIE: Pop erin ge - Gasthuisstraat 19. Tel. 9. - Postoheokr. 47.63.60. Verantwoordelijke Uitgever: J. Sansen, Gasthuisstraat 19, Poperinge LWIE doet O. L. Vrouw van Hollebeke. op reis gaat, ontdekkingen. Gij moet dat zeil nog wel onder vonden hebben. Zo ging lk ook op reis. ,\Tlet naar Tyrol, noch naar Spanje; Jaar reist nu Jan en alleman naar toe. Ik ging naar... t blote en de Westhoek. Het blote? Met zljtn zware luch ten en zijn zware koelen ln de vette weiden; met zijn populieren scheel en krom gevochten tegen de wind die van uit het zeegat over de eindelljke vlakte scheert. Daar staat ge even stil en kijkt naar de torens van de kerken... er zijn er van soorten: Massieve kerels en rilde spitsen, de ziel van de dorpen die daar gezaaid liggen. Dan de stad Lo! Lo was... stad en la het waarachtig gebleven. Hoevele preu- se grote steden benijden aan Lo die heerlijke kerk met haar schat ten van kunst. Het stadhuis? Wie zou er wel van het... gemeentehuls van Lo spreken? Daar hebt ge nog die oude... stadspoort. Ziet ge wel: Stadspoort! Mijn devotie voor die boom van Cesar la niet zo groot! Van Lo verder t Zuiden ln! Zou lk dan nog de IJzervergeten en alle» wat nog de loopgraven oproept en de hele tragedie van het front? Maar, daar deed lk geen... ont dekkingen. 't Zou ln de eigenlijke Westhoek gebeuren. Ik had van ver onze bergenbegroet; die komen een volgende keer aan de beurt, met Poperinge, St Jan en leper. En k moest nu wel een wei nig Oostwaarts op, de uitlopers van de Westhoek in. Kom, kent ge Zil- lebeke-vijver? 't Spoor over en lk ontdekte, raad maar! lk ont dekte waarachtig... Hollebeke. De familienaam Van Hollebeke be staat wel, maar de gemeente ook... Ik ontdekte Hollebeke. Ge moet nu precies niet denken dat lk nooit langs daar was voor bijgegaan. Wie is er wel die nooit de «verwoeste gewesten» bezocht en die kleine gemeente lag er mid den ln. Wie wandelde nooit langs die fameuze vaart zonder... water en die ligt, want ze kan niet... lo pen, óók te Hollebeke. Maar zien en ontdekken! En 't was een ont dekking deze keer. Een gloednieuwe betonbaan en lk... stond op de kleine plaats van het kleine dorp. Was dat nog wel Hollebeke? Ik herinnerde me de kerk, in baksteen, pas gebouwd en reeds in verval. En nustond die kerk daar te lachen ln de zon, preus 11 fk een erecommunlekan tje Rondom rond bloemen en nog bloe men en altijd maar bloemen en groen. Weet ge wel hoe het II verrassen kan, als ge een kool losser plots op «zijn beste» ontmoet? Dat was mijn eerste Indruk. Zo van bulten, zo van binnen? Inderdaad! 't Zat nog een schilder, een van onze landse artisten, entwaar met een fijn, fijn borstelke een laatste trek of krul te geven. De kerk had een nieuw kleedje gekregen, simpel maar voornaam. Er was atmosfeer en stemming ln dat kerkske. Daar stond een Lieve-Vrouwbeel- deke, om te... stelen! Past maar op, pastoor en volk van Hollebeke! Ik moest er 't fijne van weten. Maar men wist mij 't fijne, fijn te vertellen, want de mensen zijn zot van hun kerkske en van hun O. L. Vrouwken. Ze waren bovendien verwonderd dat lk zo dom was of een vreemdeling was, lijk te Em- matls in de tijd om daar niets van te weten. «Dat was hier een grote bede vaartplaats. Vooral de verloofden en de moeders kwamen hier, voor en ze krijgen" hot geluk even met ternber. *t Oud spel van rijtuigen en van puffende trams dat ls... oud testament. Nu gaat het per bromfiets, auto en bus, want de helft van Westvlaanderen moet daar Moeder groeten in haar Vlaamse Basiliek. De traditie blijft. De Zondag na 8 September en volgende week zal Hollebeke Moe- derke vieren. En, 'k ben 't zeker dat O. L. Vrouw van Dadizele toch zo geren zal zien dat we, daar, dat... ontdekte Lieve Vrouwke van Hol lebeke bezoeken en te voete vallen. Zoals de Lieve Vrouwe er mee ge diend ls dat ln Maria's Vlaande ren haar beeld wordt vereerd ln kerk en kapel,... aan huis en tronk! Komt ge niet mee naar Dadizele en ln de omgekeerde richting vail die bekende abdis van Mesen van Dadizele naar Hollebeke? Neen, ik moet naar Tyrol noch Zwitserland gaan... er ls nog wel Iets te ontdekken ln ons eigen klein maar schoon en doargoed landje. PS VLAMYNCK. GOEDKOPE WONINGEN Te Antweipen-Klel werden door de stedelijke, socialisti sche getinte bouwmaatschap pij Huisvesting drie enorme flatgebouwen opgericht. Ant woordend op een parlementai re vraag van kamerlid de Saint-Remy, bevestigde de mi nister van Volksgezondheid, dat de bouwkosten van gemel de flatwoningen neerkomen op 450.000 fr. voor een apparte ment van 80 m2, wat een maandelijkse huishuur nood zaakt van 1.500 fr., daarbij niet Inbegrepen 500 fr. voor centrale verwarming. De minister voegde er aan toe: Het is juist dat tegen woordig tal van eengezinswo ningen met een oppervlakte van omstreeks 80 m2 door de aangenomen bouwvennoot schappen worden gebouwd op minder dan 300.000 fr., zonder op te houden geriefelijk en ruim te zijn». Men kan bezwaarlijk bewe ren dat appartementen die op 2.000 fr. per maand komen te staan, nog goedkope wonin gen zijn. Voor vaders van een normaal gezin moeten het reeds hogere ambtenaren zijn om zich zulke huishuiuruitga- ve te kunnen veroorloven. Van een andere kant menen wij dat het sociaal aangewezen ls de bouwcredieten aan te wen den tot het oprichten van wo ningen voor economisch zwak ken, in de eerste plaats tot het opruimen der krotten en het huisvesten van grote gezinnen. Maar het ls tevens waar dat de bonzen van de socialistische partij en de sieraden van hun syndicaten zich een flat van 24.00P fr. per jaar kunnen permitteren. Op eén Mei brult men over de verdoemden der aarde men hitst de kame raden op tegen de clericale reactiemen raast over de pastoors, en dan kan men rustig met zijn luxewagen naar zijn flatwoning rijden; men ls democraat 200%. Dinsdagnacht, te 23.30 uur, ls een roemde Franse violist, alsmede zijn lijnvliegtuig Constellatioi der Air France, een ation die de dienst Parijs- Saïgon verzekerde, met 42 personen aan boord op de Mont Cemet, na bij Barcelonette (Basses-Alpes) te pletter gestort. Onder de passagiers bevond zich Jacques Thibaud, debe- planist René Herbln, die beide op weg waren naar Tokio. Al de In zittenden, 33 passagiers, waaron der een baby en 9 bemanningsleden, kwamen om het leven, i Omstreeks 2 uur ln de nacht za gen inwoners van het dorpje Fours Een derde kloosterzuster en twee andere personen zwaar gekwetst VLASFABRIEK UITGEBRAND TE DE5SELGEM Donderdagnamiddag brak brand uit ln de vlasfabriek J. De Witte, Leempu-thoek. Benevens een grote hoeveelheid vlas en vlasbewerkings machines, ging ook een deel van de oogst in de vlammen op. Woensdagavond, 2 September jl-, omstreeks 18.30 uur. had op de grensscheiding der gemeenten Meu lebeke, Pittem en Ardooie, ter hoogte van de wijk St Antonlus, een verschrikkelijk verkeersongeval plaats, waarbij twee kloosterzusters om het leven kwamen. Drie zustere uit het Klooster der Zusters van de H. Kindsheid te Ardooie, die de verpleegdienst ver zekeren van het Wit-Gele Kruis, waren per auto op terugweg naar hun klooster en kwamen langs de grote baan Brugge-Kortrijk uit de richting van laatstvernoemde stad. Ter hoogte van de herberg Nor mandie moesten zij de grote baan verlaten om de richting Ardooie in te slaan. De bestuurster van de wagen dwarste de grote baan, doch be merkte te laat de wagen, bestuurd door dhr De Keukelaere uit Ware- gem en komende uit de richting Brugge. Alhoewel dhr De Keukelaere nog uit volle macht remde, was een noodlottige aanrijding onvermijde lijk. De wagen met de drie kloos terzusters werd omgeslingerd op de baan, terwijl de wagen van dhr De Keukelaere bezijden de baan te recht kwam. Andere weggebruikers en omwonenden kwamen dadelijk de omgelukkigen ter hulp gesneld. Zuster Delphine, ln de wereld Mej. A. Dejonghe, geboren te Ar dooie op 12 Januari 1894, was op slag gedood, terwijl haar belde me dezusters zwaar gekwetst werden. Zuster Gertrude, ln de wereld Mej. E. Franco, geboren te Vlissegem op 28 September 1889, die ter plaatse de eerste zorgen ontving, werd bij hoogdringendheid naar de kliniek te Izegem overgebracht, doch over leed onderweg aan de opgelopen kwetsuren. De derde kloosterzuster. Zuster Leonie, in de wereld Mej, M. De- smedt, geboren te Ardooie op 12 Juli 1915, bestuurster van de auito, werd naar de H. Hartklinlek te Roeselare overgebracht. Zij werd uit de auto geslingerd, doch liep geen levensgevaarlijke kwetsuren op. Dhr De Keukelaere en zijn echt genote Hepen ernstige kwetsuren op, terwijl hun bejde kinderen, die achteraan in de wagen zaten, als bij wonder ongedeerd bleven. Nog dezelfde avond kwam het parket ter plaatse voor bet onder zoek. Het verschrikkelijk ongeval verwekte begrijpelijkerwijze veel beroering. De zusters waren alom geacht voor de goede zorgen die zij aan de zieken schonken. Wir wollen und werden werken Wij willen en zullen werken 'n Flinke energieke kop van een jonge man; 'n vriendelijk open we zen van een bionde jonge vrouw en daaronder, in schreeuwende letters Wir wollen und werden werken Zó zijn de vele enorme aanplak- brieven die de buitenlander het eerst opvallen wanneer hij voet op Oostenrijkse bodem zet. Ais Vlamingen die affiches zien den eersten oorlog, om O. L. Vrouwken te voete te vallen. Maar dat was hier een echte toeloop van Uit leper en Kortrijk en uit de Walen! Ik kreeg een stuk papier onder de neus geduwd. Lees maar, 't staat hier zwart op wit dat de abdis van Mesen in 't jaar 1380 naar O. L. Vrouw van Hollebeke op bedevaart ging, van hier naar Dadizele en van daar naar O. L. Vrouw van Linselles in Noord- Frankrijk. «En nu fleurt die bedevaart veer op. Waar ln 1380 die bede vaart bekend was ln heel de West hoek, komen de mensen weer, want O. L. Vrouwken is niet verouderd, de tijden misschien wel. Ze zijn niet verbeterd en men heeft moe der meer nodig dan ooit. «Hun» O. L. Vrouwken! Ik ver nam hoe heel de bevolking een kleine achthonderd mensen zich hadden ingespannen, zich hadden geweerd om van hun vervallen kerkske een juweeltje te maken. «De mensen kwamen toch, hoe triestig het er hier ook uitzag en O. L. Vrouwke luisterde toch, zo bevallig! Maar nu het bulten en binnen zo stemmig ls, nu zal O. L. Vrouwke nog bevalliger luisteren «1... verhoren.» Past maar op, zei lk, dat gl.1 uw zo bevallig Lieve Vrouwke goed bewaart! Kijk, dat was voor mij een echte ontdekking. In dat nestje van bos en groen, Hollebeke! een van onze oude bedevaartplaatsen ontdekken! Hollebeke! Klein nestje met zo'n grote schat! Naar Dadizele gaan we op 8 Sep- dat sympathieke Oostenrijkse volk te praten, dan hoeven ze geen ver dere uitleg om de zin van deze spre kende affiches ten volle te begrij pen. Oostenrijk: land arm aan bodem die leven laat, rijk aan toerisme en aan initiatiefvolle gezonde en dur vende mensen. Op de maaltijd door Kommerzial- rat giöckcl aangeboden, maakte hij een vergelijk tussen België en Oos tenrijk. Twee kleine landen, zo zei hij, waarvan de lijdensweg schier parallel opgaat, maar door werkende handen beheerst en ge leld werd om uiteindelijk omgezet te worden in een welstand waarin de bezetting voor de ene al een zwaardere rol speelt dan voor de andere. Maar boven dat alles troont de werklust als onuitputtelijke bron van leven. Dat is de enige troef die ons hopen laat en zekerheid biedt dat we er weer bovenop komen Want het arme Oostenrijk, wan neer we slechts z'n geschiedenis der laatste decennia ontleden, heeft ge leden... veel geleden. Doch kom, laten we bij ons onderwerp blijven en de zwaarmoe dige toon veranderen in veel meer optimistische klanken.we zijn met onze boeren naar Oostenrijk gevlogen. WE ZIJN NAAR OOSTENRIJK GEVLOGEN Op de Redactie van 'n blad komt van soorten binnen, het ene al prettiger dan het andere; dat was toch een prettig iets wanneer vóór enkele dagen dhr Jozef De Lille, uit Maldegem, ons schreef: Maak je gereed, Wekelijks Een zwaar wolkendek hing onder het vliegtuig en isoleerde ons totaal van de wereld. Nieuwsom mee te vliegen! Ik heb het kunnen bolwerken om er met 'n 40-tal Vlaamse boeren en een 10-tal Waalse naar Oostenrijk te vliegen voor een bezoek aan de Steyr-fabrieken. De reis gaat door op 25 en 26 Oogst en... rendez vous in de Sabena te 7 uur op 25 dezer. Goed, schreven we, we vliegen mee, U kunt op ons rekenen. En we zijn meegevlogen. 't Regende als we aan de Sabe na stonden. Brussel sliep nog. Een na een kwamen de auto's aange hold van uit de verste hoekjes van het land, Wij, uit Poperinge, kaap ten toch een der prijzen van «verst komenden En dat gaat zo bij Vlamingen. Er waren geen hoekjes genoeg aan het Sabenagebouw om die een zaten te herbergen. Ze keken mekaar allemaal in de ogen alsof ze 't raden wilden: «Gij ook, voor Oostenrijk?'t IJs was echter rfap gebroken toen dhr De Lille met z'n vier zonen binnentrad. Oom groei)ie van 60 ™iHl veflrekkeBSgCreed op het vliegveld te Moelqbroefc, gekiekt voor de D.C.-6, waar mee we de lucht la moeten. 'n Hartelijke shake-hands en we waren vrienden. Wie en van waar zijt ge... en gij... en gij... et vous? We .waren één familie geworden. 't Spreekt van zelf dat de West-Vlamingen samenhuisden. Ge moest niet lang zoeken om ze te vinden,... waar er het luidst ge lachen en gepraat werd, daar ston den zij. VLAAMSE TAAIHEID SPANT DE KROON U Mijnheer Jozef De Lille voor stellen? Lopen we even enkele jaren te rug. Daar, te Maldegem, waar vroeger de persen van 't Getrou we» Vlaamse fierheid en kristen bewustzijn langs een sterk week blad om, het, Noorderdeel van Oost- en Westvlaanderen doorde semden, zijn diezelfde ateliers thans herschapen in een prachtig gebouwencomplex waar tractoren bewerkt en verdeeld worden. De oorlog, met zijn nasleep van Vlaamshaterij, kelderde 't Ge trouwe maar de Vlaamse taai heid hield de De Lille's boven; de nieuwe koers werd dra uitgestip peld. Met de hulp van vier flinke zo nen, die alien met de techniek dwepen, zou Jozef De Lille over Vlaanderen een onderneming uit bouwen. die de landbouwers van het nodige ultra-moderne gereed schap zou voorzien. Afgezien van het louter handelsaspect, leverde De Lille hiermee een flinke bij drage tot de reorganisatie van de Belgische landbouw. Tot. op heden heeft de man flink gepresteerd en indien vele boeren thans hun oude ploegen en eggen geruild hebben tegen nieuw materiaal, dat door tractoren getrokken wordt, is De Lille daar wel voor iets tussen. Maar er valt. nog enorm veel te doen op dit gebied. Wie nog over geen moderne machines beschikt, dient verder bewerkt en overtuigd te worden; wie er wel bezit, dient ze te onderhouden e te hernieu wen. Het is een taak van voort durende voorlichting. Om die reden had De Lille thans een groep voorname boeren bij eengebracht om met hen te Steyr, in Oostenrijk,, een kijkje te gaan nemen in een reusachtige fabriek van landbouwgereedschap en trac toren. En het moet volmondig wor den erkend, dat dit initatief een volslagen succes geworden is. Als een flits schoot dat curri culum vitaeons door het hoofd toen dhr De Lille ons goeie mor gen kwam wensen. WESTVLAANDEREN BOVEN Het is altijd interessant voor 'n reisgezel te weten welk vlees er in de stande zit. We kregen een briefje in handen en stippen er even de Westvlaamse boeren uit: (Zie vervolg b!z. 9) de vuurgloed, van het brandend vliegtuig, dat 16 km. vandaar, in da nabijheid van Barcelonette, lag uit te branden. Reddingsploegen vertrokken da delijk en de eerste redders kwamen rond 5.30 uur in de morgen bij het wrak van de Constellation, waar van de brokstukken over een af stand van 500 meter verspreid la gen. Geen spoor van leven werd nog ontdekt. De Constellation had Orly, nabij Parijs, te 21.50 u. verlaten en werd te Nice, te 23.55 u., verwacht. Te 23.23 u., enkele minuten vóór het ongeval, was het vliegtuig nog langs de radio in verbinding met de con trolepost van Aix-en-Provence. Het gaf toen als hoogte 3.366 meter op, doch de boordmarconist meldde tevens hevige storingen boven de Alpen. Daar het valpunc van het vlieg tuig ongeveer op 3.000 meter hoog te ligt, vermoedt men dat het toe stel plots hoogte verloor en tegen de bergtop aanbotste. Zoals hoger gemeld, bevindt zich onder de slachtoffers de 73-jarige violist Jacques Thibaud, die als 8-jarige knslap reeds debuteerde ln openbare concerten en een wereld beroemdheid verwierf. Men zal zich herinneren dat een andere Franse violiste, Ginette Ne- veu, in 1949 het leven inschoot bij een vliegtuigramp in de Azoren. Het is de tweede maal dat de Franse Alpen fataal zijn voor de Air France, in Maart 1952 stortte in dezelfde omgeving een vliegtuig neer. Bij deze ramp kwamen 37 per sonen om het leven Waarneer ik dat artikel hier schrijf, dan spreekt het vanzelf dat ik mij enkel en alleen «ent tot de ouders die in de opvoeding van hun kinderen nog altijd de weegschaal van het christelijk ge weten hanteren. Zulke mensen zijn nooit volkomen gerust. Ze zijn vol zorgen als hun kinderen klein zijn. Die zorgen groeien met de jongens mée, volgen ze tot ze geplaneerd zijn en dan nog sterven ze niet. Zorgen, ankerend in een hart dat voor de kinderen het beste en het schoonste verlangt ter wille en ter ere Gods. God zij gedankt dat we nog van die ouders hebben, ook onder, onze jonggetrouwden, al schijnen ze te genwoordig reeds van de oude tijd. Want het oordeel dat de wereld over hen uitspreekt is hard en on meedogend, Maar al worden ze dan ook voor kortzichtige kwezels ver sleten, de tijd zal bewijzen dat de uiteindelijke Vrijwaring van de totale zedelijke teleurgang en de heropstanding uit die families moet komen waar het antieke christelijk geweten de maatstaf is de opvoeding. Een mens houdt zijn hart vast, vooral wanneer de kind-eren groter worden en een kijk op het leven beginnen krijgen. De tijden zijn zo dat vaders wij-ze ervaring en moe ders kommervolle bezorgdheid al leen niet meer bij machte zijn de boom rechtop te doen groeien. Zo veel gevaarlijke winden rukken voortdurend aan de jonge kruinen en dreigen het tere gewas scheef en schots te drijven. Onze kinderen moeten zeker niet uitgroeien tot schuchtere, kleinzerige en domge- houden volwassenen die van de wereld niets weten en niet be kwaam zijn midden het volle leven te staan en het s-tevig aan te pak ken. We willen echter ten koste vap alles, van levenslange kommer volle zorgen ook, verhinderen d-at bet mensen worden die als enig doel hebben zoveel mogelijk plezier uit het leven te persen, die ie slechts èMmÊËÊÊBm?rSmm r*;;j. azen op zingenot, en onbeperkte vrijheid als het ideaal aanzien. Moderne vodden die lachen met diegenen die nog zo bekrompen zijn de zonde te erkennen, te vrezen en te vluchten. Ons ideaal: mannen en vrouwen die zich weten te beheersen; sterke mensen die zich grenzen en be perkingen opleggen, omdat ze we ten dat achter die grenzen slechts laffe eigenliefde ligt, al loopt die ook gecamoufleerd onder de na men vrijheid, durven leven, mo dern zijn. Mens-en die vol zelfver- geten een ander oprecht gaarne kunnen zien met heel hun hart en gans hun leven recht in hun schoenen willen lopen al is het soms nog zo lastig en moeten wij er zere voeten om hebben. Om dat te bereiken is er een sterke voorzichtigheid nodig en een wijze delikaa-theid die slechts ge vonden wordt bij mensen met een christelijk gezond verstand, wat men er ook van zegge. Kwezelarij? Bij zulk volk is er geen kwezelarij omtrent. Alleen degenen die aan hun hielen niet kunnen of te klein van karakter zijn om zo hoog te mikken, grijpen naar dat spot goedkope scheldwoord. Ouders die d&t voor ogen heb ben, w-eten ma-ar al te goed dat de gemengde opvoeding het kame raadschappelijk samenleven van jongens en meisjes, d-at tegenwoor dig zo geprezen wordt, niets anders betekent dan de nekslag voor alle ideaal. Ik schrijf dit artikel juist omdat die kameraadschappelijke opvoe- ding van jongens en meisjes al dooreen voor kort in Le Peuple hoog geprezen werd als de ideale methode. Ik begrijp het om- dat zoiets van de socialisten komt. Zij mikken niet hoog. Ze mogen ook niet hoog mikken, anders zou den hun volgelingen hen wel eens kunnen ontsnappen. Maar dat ar tikel is een bewijs te meer hoe ze ons volk vergiftigen. Misdadige naïeviteit! Hetgene er in dat stuk voorkomt getuigt van een verbazend schijn-onbegrip ten overstaan van d-e opvoeding van de jeugd. Ik heet die naïeviteit misda dig, omdat én d-e schrijver van dit artikel én alle verantwoordelijken uit de socialistische partij zeer De foto's hierboven herinneren aan de ophouw van het pompstation dat Zondag 6 September, wordt ingehuldigd. Boven: een algemeen zicht op de werken met rechts de Ijzer. Onder: twee detail-op namen met rechts Senator Sobry en Aannemer Peel. Het Pompstation, dat te Woumen werd aangelegd tot regeling van de waterafvoer in de broekagiën en waarover wij vroeger reeds een uit gebreide uiteenzetting gaven, is thans voltooid. Zondag 6 September 1953. zal het Bestuur der Watering te Wou men plechtig tot de inhuldiging overgaan. Deze plechtigheid wordt vooraf gegaan door een officiële ontvangst in de Raadszaal van het Gemeen tehuis te Woumen. Deze week begint onze kosteloze voetbalpronostiek 1953-54. Niet min dan 20.000 fr. prijzen zijn er aan verbonden. Zie bulletijn en reglement op blz. 10 van dit nummer. Onze pronostiek is KOSTELOOS en ONBEPERKT met weekprijs en TIEN PRIJZEN voor de eindklassering. EEN NIEUWIGHEID: AL DE BEHAALDE PUNTEN KO MEN IN AANMERKING VOOR HET KLASSEMENT. WIE DOET ER MEE? Zaterdagavond, rond 7.30 uur, kwam de tgxivoerder Pierre Del- plancke, wonende te Heule, en in dienst van een Kortrijkse taxi-uit bater, uit de richting van de Noord straat naar de Beheerstr. met een auto gereden. Gekomen midden de Gerechtshofbrug, verloor hij plots de juiste richting, 't voertuig zwenk te een half rond weg, reed het gaanpad op en beukte met volle geweld de borstwering van de brug die een n-codbrug is in, al waar d-e auto als bij wonder het evenwicht behield en met de helft boven het diepe water bleef han gen. De voerder 2ag werkelijk de dood voor ogen, temeer daar deze brug berucht is om de talrijke slacht offers die ze reeds vergde. Met de schrik op het lijf doch zijn koel bloedigheid bewarend, kon de voer der uit de auto geraken zonder d-eze te doen kantelen, want hier voor was weinig nodig... Dadelijk kwam d-e politie ter plaatse en deed bij hoogdringendheid de grote kraan komen om de wagen uit zijn netelige positie te helpen. Midde lerwijl was alle verkeer, ook de tram, stilgelegd op deze grote ver keersweg. Een grote volksmassa stroomde dan ook snel ter plaats. MÊM i Uil(■■Illlllllil De wagen fn zijn eigenaardige evenwlehtslioudende positie boven het diepe I.eiewateiMen bemerkt dat de houten bedekking van de brug nateerecend is. hieraan. Js .waarschijnlijk het ongeval door deraneyen te wijten. Daarna heeft bij het pompstation zelf de inhuldiging plaats, met toe spraken door Ridder Hynderick de Ghelcke, Senator Sobry, Ing. G. Delputte en door Z. Exc. de Mi nister van Landbouw. Namens de bevolking zal ook een boerenmeisje de overheden toespreken. Na deze officiële plechtigheid wordt het pompstation gewijd door Hoogeerw. Vicaris-Generaal Mon seigneur Quaegebeur. Deze feestelijkheden worden op geluisterd door de muziekmaat schappij uit Esen en door B.J.B.- groepen, die dansen en rhyttbmi- sche oefeningen uitvoeren. Het pompstation, gelegen aan de boord van de IJzer, kan langs twee kanten bereikt worden: 1) Over de gemeente Woumen aldoor de broekagiën, weggaande van de baan van Diksmuide over Woumen naar Merkem, waar de richting zal aangeduid worden; 2) Over het jaagpad langs de IJzer waar te Diksmuide aan de hoge brug, bij het IJzermonument, d-e richting zal worden aangeduid. Voor deze dag wordt er een voet brug van 4 meter breed gelegd over de IJzer ter hoogte van het pomp station, waar het publiek gemak kelijk zal kunnen overstappen. Langs beide kanten wordt er in de dichte omgeving van het station gezorgd voor parkering. Vrijdag 4 September, tijdens de nieuwsberichten van 17 uur, spreekt Senator Sobry, langs het N.I.R., over de betekenis van dit Pomp station. En toch geen dode taal, noch een gesproken taal, noch een gebaren taal... Ooit van gehoord? Van de geu- rentaalder bijen. Dit is een van die boeiende geheimen uit de aan onbegrijpelijke dingen zo rijke we reld der insecten. Het bietje draagt in zijn haren steeds iets mee van de geur der be zochte bloemen. Wanneer het in een bepaalde bloemensoort een rijke oogst aan nectar ontdekt, voert het bij zijn thuiskomst op de honigra ten een zonderlinge rondedans uit: de korf is in alarmtoestand. Talrij ke bijen vliegen er onmiddellijk op uit om eveneens een lading op te doen. Zij onthouden de geur door het danseresje meegebracht en zoe ken die buiten op. Zo ontdekken zij op hun beurt de rijke buit. Wist U dat de bijen die rijke nectariën ontdekken hierover ter plaatse signaal geven door de uit scheidingen van een geurklier? De ze geur verwittigt de nakomers dat ze een verborgen schat naderen en hun moeite zal beloond worden. Is d^ bijenwerel-d voor U een ge sloten boek? Dat is een gemis aan gezonde nieuwsgierigheid U hebt nooit honig geproefd? Is een ernstig te-kort op uw spijskaart. U kent de 100 ten honderd zui vere natuurhonig en honigkoeken niet van «DE WEKKENDE BIE te Poperinge? Is een spijtige onwe tendheid. Proef ze eens en U zal er voor immer uw kinderen en U zelf maa ver weiman. UW HM I goed weten welke producten ze met dergelijk opvoedingssysteem berei ken. Wie echter geen christelijk geweten meer heeft of het het zwijgen opl-egt, mag veel meer dan een ander. Ge moet eens horen wat al voordelen de voorstanders van de gemengde opvoeding v-an hun me thode verwachten! Als de jongens komen te leven in het gezelschap van die meisjes die van nature fijn-er, delikater en gev-celiger zijn. zullen ze zich verplicht zien hun ruw karakter te verzachten; ze zullen d-e vrouw in het meisje ont dekken en er een echte eerbied voor krijgen. Alia! Het zullen chi que typen, echte ridders worden. Hun karakter zal zich veredelen en daar zal een kameraadschappelijke omgang ontstaan van jonge mensen die zich voorbereiden om eenmaal eikaars basten en vréugden te delen Prachtig hé! Dus van nu voor taan: leve de kinderkoppels, hoe meer hoe liever en hoe. béter. Oud-ers, maakt U in niets geen zor gen meer en laat de kinderen ge rust hun natuur volgen. Een twee.de voordeel i.s dat vooi de jeugd ook daarin het échte ge luk ligt. Is er iets plezanter dan een wandeling of het bijwonen van een film in het gezelschap van e-n meisje waartoe men een natuurlij ke neiging gevoelt! En ten slotte het toppunt, aller profijten dezer soort opvoedingsmethode: ze is wel degelijk een remedie tégen de on geregelde verbeelding en de valse gev-oelerigheid. Niets beters o a on ze jeugd tot een sterk en schoon geslacht te doen uitgroeien dan ze gemengd te laten trekken voor ver scheidene dagen door bos en berg en hei, gemengd laten zwemmen en spelen, kortom gemengd leven. Moesten deze ketterij-en van de socialisten niet komen, ge zoudt op uw rug vallen van 't verschieten. Nu doet ge dat niet omdat ge de bron van herkomst kent. Het blijft niettemin wraakroepend dat een groot d-eel van ons «mik aldus mis leid wordt en... verbabbezakt! Ze zullen ridderlijk worden en hun karakter zal zich verfijnen. Ze zullen gelukkig zijn. Hun verbeel ding en gev-oel zullen er c-rdening bij vinden!! We kennen ons zelf en weten voldoende wat er in de mens is. Genoeg om te toewijzen dat jonge ren, waarin h-et leven zich -begint te ontwikkelen met een verbazende kracht, in wie de driften hun kop opsteken en in wier geest er vraag tekens en vage verlangens ent- staan, m-et man en macht moeten geholpen, voorgelicht en gesteund worden op een verstandige maan er. In plaats van ze aan zich self over te laten, van ze midden de doolhof, die het leven voor hen is. hun eigen weg te laten soeken, moeten ze geleid en ïangzaam maar vast op het leven voorbereid wor den. Ze moeten gestaald en getem perd tot mannen en vrouwen die sterk zijn, die zich zelf in 'handen hebben en beheersen. Die ge-mengde gelegenheden wor den echt-er zoveel occassies tot ïn- neriijke verwoesting. Daaraan moe ten de beste onzer jonge mensen kapot gaan. Al het onevenwfe.J rage in hen wordt er over»h-»dig gevoed en belast met indrukten die ze nog niet kunnen verwenoen en die zo veel prikkelingen ten fcwade zijn dat ze h-et sterkste ha-t en de schoonste bezieling stuk bijten, dat ze de ongeneeslijkste i «warring stichten. Die js-legenheden ge-ven ons slechts armzalige schepsels te rug met gebroken wil en vtrn.oxweld hart, niet meer in staat iemand lief te hebben bu ten zichzelf. Uit »Jke j-oneeren giorfen onze gezinnen v-an één kind of zonder Vnd-eren, gezinnen die uiteen val len zodra een d-er twee partijen verzadigd is, wat niet veel vergt. Dan aast men weer op een ander gen-ot. Met zulk volk onder andere, niet meer bij machte omhoog te zien en christelijk te denken, bouwt het socialisme zijn toekomst. Ouders die nog een beetje hun christelijk geweten laten spreken en hun kinderen dood-gaarne zien weten daarmee eens te meer waar het socialisme naartoe wil. Het volgen is het geluk van onze. jon gens en meisjes verbrijzelen cn to nen dat men peen echt vader- of moedqrhsrt to z*4n lijf draagt. Kwanenninck-

Het Wekelijks Nieuws (1946-1990) | 1953 | | pagina 1