H I E UW^PIAN Mgr De Smedt naar het genadeoord van 0. L. Vrouw te Hollebeke Audomaar, de man die licht schonk aan het Westland Laat onze Belgische uitvoer te wensen over Luchtspiegelingen voor de oppositie KOLONIALE LOTERIJ BIJ IEDERE TRANCHE: Het biljet: 100 frank Hef tiende: 11 frank Geen catastrophe, maar waakzaamheid gewenst VÖORJO^EfoU^ Aanranding te De Panne ^RNlETlG"! RAT EN MO/c Doos A fr. 18,- BISDOM BRUGGE Loods met graan gewassen in brand te Waarmacsrde Brief uit Brussel SCHUIF WANNEER WONINGEN VOOR GROTE GEZINNEN? Er werden tienduizenden gocictaope woningen gebouwd sedert de bevrijding. Zij zijn over net algemeen nét van uit zicht, geriefelijk en het is aan genaam er in te wonen. Het is echter opvallend dat ai tfeze woningen afgesiemfi zijn op een klein gezin. Dit Is altijd het geval geweest. Wij herinneren ons nog hoe reeds In 1926 in de Brusselse agglo meratie grote gezinnen wegens de onvoldoende plaatsruimte twee aanpalende goedkope wo ningen moesten betrekken om een ordentelijk onderdak te vinden. Deze toestand is vermoede lijk toe te schrijven aan het feit dat de meeste leiders van de Nationale Maatschappij in de grote centra verblijven, vooral te Brussel, waar grote gezinnen zeldzaam zijn. Een gezin van vier kinderen geldt er reeds als iets bijzonders en uitzonderlijks. Wij denken echter aan de dappere gezinnen die zes, ze ven en meer kinderen tellen. Terecht liet een Franstalig christelijk blad opmerken dat geen enkele goedkope woning een eetkamer bezit die bere kend is op 10 personen. Het zelfde geldt de slaapgelegen heid. Het is dan ook tijd dat de overheid zich om dit probleem bekommere. De aandacht gaat thans terecht naar de krotwo ningen, maar de grote gezin nen in de steden moeten nood gedwongen leven in physisch en zedelijk onverantwoorde voorwaarden. voor de normale tranches vanaf de 13* tranche 1953. Bedrag van de uitgifte gebracht van 30 op 40 Millioen. Bedrag van de loten gebracht van 18 op 24 Millioen. HET WEKELIJKS NIEUWSfatsrdag B Sept. 1051. Bit. 2 DE GROTE LOTEN: Twee loten van twee en een half millioen Een lot van een millioen Twee loten van een half millioen Zestien, loten van honderdduizend frank DE MIDDELMATIGE LOTEN: 16 loten van 50.000 fr, - 56 loten van 25.000 fr. 80 loten van 10.000 fr. - 200 loten van 5.000 fr. 240 loten van 2.500 fr. DE ANDERE LOTEN: 800 loten van 1.000 fr. - 4-000 loten van 800 fr. 40.000 loten van 200 fr. DE 13' TRANCHE ZAL GETROKKEN WORDEN TE BOUILLON OP ZATERDAG 19 SEPTEMBER. (4226) WEEK VAN 5 TOT 11 SEPTEMBER De dagen korten met 24 minuten. WEERSPREUK Het weer van Lieve Vrouw geboort' Duurt gaarne zo vier weken voort. ZATERDAG 5 SEPTEMBER HH. Laurentius, Justinianus. Ber- tinus van Poperinge, Urbanus. Zon op te 5.56 u., onder te 19.21 u. 1569: overlijden v,an de Vlaamse schilder Pieter Breughel de Oude. 1914: overlijden van de Franse let terkundige Charles Péguy. 1929: overlijden van de Nederland se godgeleerde Paulus Man- nens. 1940: overlijden van de Belgische staatsman graaf de Broque- vllle. ZONDAG 6 SEPTEMBER 15* Zondag na Pinksteren HH. Donatiaah, Zacharias, Gron- dulf, Eleutheer. Zon op te 5.58 u., onder te 19.19 u. 1666: overlijden van de Nederland se schilder Frans Hals. 1752: overlijden van de Franse schrijfster La Fayette. 1811: geboorte van de Vlaamse ro manschrijfster Desideria J. Coutmans-Berchmans. 18.43: geboorte van de Vlaamse schilder Albrecht de Vriendt. MAANDAG 7 SEPTEMBER HH. Regina, Christina, Hildward, Madelberta. Zon op te 6.00 u., onder te 19.17 u. 1707: geboorte van de Franse na tuurvorser en schrijver van de Histoires Naturelles Buff on. 1860: geboorte van de Nederlandse staatsman Mgr Nolens. 1866: geboorte van de Franse to neelschrijver Tristan Ber nard. 1907: overlijden van de Franse dichter Sully Prud'homme. DINSDAG 8 SEPTEMBER Feest van Maria's Geboorte H. Adriaan. Zon op te 6.02 u., onder te 19.14 u. Nieuwe Maan te 8.47 u. 1474: geboorte van de Italiaanse dichter Ludovico Ariodto. 1621geboorte van de Franse fabel dichter Lafontaine. 1853: overlijden van de Franse ka tholieke schrijver en stichter van het Genootschap van St Vincentius, Frederic Oza- nam. 1881: geboorte van de Vlaamse com ponist Alfóns Moortgat. 1888: geboorte van de beroemde Lierse uurwerkmaker Louis Zimmer. WOENSDAG 9 SEPTEMBER HH. Gorgonius, Omaar, Dorotheus, Seraphina. Zon op te 6.03 u., onder te 19.12 u. 1585: geboorte van de Franse staatsman Richelieu. 1828: geboorte van de Russische schrijver Leo Tolstoï. 1898: overlijden van de Franse dichter Stephane Mallarmé. 1929: overlijden van de Vlaamse missionaris Mgr Trudo Jans. DONDERDAG 10 SEPTEMBER HH. Niklaas van Tolentljn, Theo- dard van Tongeren. Zon op te 6.05 u., onder te 19.09 u. 1466: geboorte van de Vlaamse schilder Quinten Metsijs. 1880: geboorte van de Nederlandse letterkundige Pieter van der Meer de Walcheren. 1883: overlijden van de Vlaamse romanschrijver Hendrik Con science. VRIJDAG 11 SEPTEMBER HH. Hyacinth, Protus, Emiliaan, Vinciana van Wintershoven. Zon op te 6.06 u., onder te 19.07 u. 1525: geboorte van de Franse dich ter Ronsard. 1606: overlijden van de Vlaamse schilder en schrijver van het schilderboekKarei van Mander. 1585: geboorte van de Engelse ro manschrijver D. H. Lam- wrence. WEERSPREUK Hoe kaler jonker, Hoe groter pronker. Er wordt de laatste maanden zeer veel gesproken over een nieuwe oriëntering van onze buitenlandse handel. Dit wekt allicht de indruk d.at een en ander mank loopt. Er zijn inderdaad heel wat. moeilijk heden die zich voordoen in de sec tor van de uitvoerhandel, maar al les samen blijft het een open vraag of de situatie wel zo onbevredigend is. Bevoegde waarnemers menen trouwens van niet en hun indruk ken worden overigens door de sta tistische gegevens bevestigd. Thans zijn de cijfers beschikbaar omtrent de evolutie van de buiten landse handel tijdens het eerste se mester 1953. In de hieronderstaande tabel vergelijken we de gemiddelde maandelijkse waardecijfers: maand Import export saldi 7.293 6.177 —1.116 6.810 6.649 161 8.125 6.881 —1.244 10.541 10.976 435 10.176 10.140 36 9.833 9.070 763 gemiddelde in 1948 1949 1950 1951 1952 1" semester '53 De détailcljfers voor het eerste halfjaar 1953, zien er uit als volgt: Januari: 9.869 9.614 255 Februari: 9.059 8.396 663 Maart: 10.791 9.573 —1.218 April: 9.975 9.224 751 Mei: 9.615 9.163 452 Juni: 9.689 9.449 240 PESSIMISME NIET VERANTWOORD De Belgische exportcijfers hebben sinds de Koreaanse boom-periode, in munteenheden uitgedrukt, een daling ondergaan van bijna 20 (het maandgemiddelde van het eerste halfjaar 1953 vergeleken bij dat van 1951). Die daling is evenwel niet zo indrukwekkend als men re- op het prijs- en loonniveau, beslist veel aanzienlijker zijn geweest dan de voordelen. HET BASIS-PROBLEEM VAN ONZE EXPORT Het probleem van de buitenland- Op 13 September, de Zondag na 8 Sept., plechtigheid van O. L. Vr. Geboorte, komt Mgr De Smedt, Bisschop van Brugge, naar het ge nadeoord van O. L. Vr. van Holle beke in bedevaart. Daar zal Zijne Excellentie tegenwoordig zijn in de Hoogmis en er de veie honder den bedevaarders toespreken. Van gans het Westland is Holle beke zeker het oudste en beroemd ste bedevaartoord, en onze gelief de Bisschop, Mgr De Smedt, be geert zelf te komen om de ere dienst van de Moeder Gods en onze Moeder te doen herleven en de heraanknoping te zoeken bij de oude tradities om de herker stening te bewerken van gans het gewest door do bijzondere tussen komst van O. L. Vrouw van Holle beke. Eeuwenoud is deze devotie tot O. L. Vr. van Hollebeke; reeds in Pol Heyns, de bekende boekbe spreker, schrijft over «Waar Maas en Schelde vloeien»: Als geheel een voortreffelijk reisboek en een bovenstebeste gids voor jonge en oude toeristen en trekkers die vooral het eigen land willen leren kennen. «WAAR Af AAS EN SCHELDE VLOEIEN* Dit boek, ongeveer 880 bladz. groot, op glanzend papier, met uit gebreide tekst en 250 foto's, ook met kaart en register, kost slechts 105 fr. (gebonden 180 fr.). In alle boekhandels, ook bij Boekhandel Sansen-Vanneste, Po peringe. Toen Maandagavond rond 21 u. de jonge Heer Roger Brouckxou langs het Maskensplein zich naar het huis zijner grootouders begaf en daardoor een klein bosje moest se handel, en meteen van de ganse doorkruisen, werd hij aangevallen Belgische economie schuilt momen- door een manspersoon die hem op teel in de confrontatie van het ho- de grond wilde neerkrijgen. ge kostenpeil met een genormali- - - - - seerde buitenlandse vraag. Voor het eerst spelen geen begunstigde tijde lijke omstandigheden, zoals de na oorlogse periode tot nog toe bijna steeds op het goede moment voor België hoeft bijgebracht. Integen deel, waar tal van concurrerende landen gevoelige faciliteiten verle nen aan hun exporteurs, in 't alge meen onder yorm van fiscale en so- ciaie detaxatie, blijft de Belgische regering huiverig tegenover dat soort procédé's. Zelfs op de eigen markt is de Belgische regering wei nig energiek om de concurrentie van dumpinginvoer, om. van ach ter het ijzeren gordijn, af te weren. Daar schuilt zelfs naar de opvatting van ernstige waarnemers, een ern stige fout in het Belgische Bene- lux-beleid. Men had zich heel wat minder zorgen kunnen maken over sommige Nederlandse importstro- mingeii, Indien men met wat meer doortastendheid de soms enorme uitvoer bestreden had uit landen, die twijfelachtige of gekarakteri seerde dumpingmethoden toepassen. Verwonderlijk is niet dat sinds enkele weken gezaghebbende stem men opgaan om een meer gecoördi neerde en steviger uitgeruste ex» portpolltiek te voeren, waarbij ook sommige faciliteiten bepleit worden, ter vervanging van de lijdelijke af houdingen op de exportbedragen voor sommige producten, die nog steeds worden toegepast. kening houdt met het feit dat de exportprijzmjn di_ezelMe_ periode wereidpri blijven, zouden sommige bedrijfs takken het op de duur kwaad krij gen. Feit is in ieder geval dat het nog niet in 1953 Is dat de kwestie van de pariteit van de Belgische frank zich terwille van exportmoei lijkheden zou kunnen stellen. een iets sterkere baisse van meer dan 20 hebben ondergaan. De belangrijkste karakteristiek van de exportevolutie schuilt daar juist in. Quantitatief. in volume, blijft de export op het peil van de uitzonderlijke periode, die ingezet werd na Juni 1950. Daarmede wor den de grote aanpassingsmogelijk heden van het Belgisch economisch apparaat duidelijk geïllustreerd. Maar voor een land met een hpog loon- en prijsniveau betekent dat tevens een geweldig samendrukken van de kostprijzen, waardoor in sommige bedrijven, o.m. textiel, de delgings- en winstmarges worden aangetast of opgeslorpt. De terms of tradedie bere kend over het ganse jaar 1952 op het peil 120 lagen t.o.v. een voor oorlogse basis (1936-38 100), zijn in de loop van het eerste semester 1953 met 10 gedaald. De ruilvoet is dus momenteel op 110 nog aan zienlijk gunstiger dan voor de oor log, wat in de ogen van tal van Bel gische economen één der meest sprekende barometers betekent ten gunste van een gedurfde loonpoli tiek. Het huidig deficit van de han delsbalans van minder dan 10 is trouwens ook normaal en klopt vol komen met de traditionele handels structuur van het land, dat het evenwicht van de betalingsbalans, ook voor de oorlog, bereikte door andere inkomsten. Het boni op de handelsbalans van 1951 is een uni cum geweest, waarvan de inflatori- sche nadelen, die ingewerkt hebben Gelukkig wist de jonge Brouck xou zich te bevrijden en vluchtte weg. Na een twintigtal minuten ge wacht te hebben en denkende dat deze persoon ook weggevlucht was, ging hij dezelfde weg op. Doch aan het bosje teruggekomen, werd hij een tweede maal door deze per soon verrast en aangevallen. Er ontspon zich een kort ge vecht waarbij nogmaals Brouck xou de bovenhand bekwam en het op een lopen zette, nu echter naar het huis van zijn grootouders, waar hij zijn wedervaren vertelde. Zijn' oom en twee broers die daar juist ter plaatse waren gin gen aanstonds met de Jonge Roger mede om de aanrander op te zoe ken, die nog altijd ter plaatse was doch bij het zien van deze aanko mende groep zich verschool tussen de bomen, om het dan op een lo pen te zetten. Achterna gezet door de familie Brouckxou werd hij ten slotte in gehaald en na een kleine schermut seling overmeesterd, waarna hij naar het politiebureel werd over gebracht. De Heer Politiecommis saris gaf de man over aan de le den van de speciale brigade der Gerechterlijke Politie van de kust. Daar reeds menig lichte aanran ding in de laatste dagen werden gesignaleerd, werd dan ook de man aan een streng onderzoek onder worpen, waarvan de uitslag werd dat hij onder aanhoudingsmandaat geplaatst werd en opgeleid naar Veurne. Naar het schijnt zou het een in woner zijn uit een Waals stadje bij Charleroi die reeds menig sei zoen naar onze kust komt. Bij het ter perse gaan verne men we dat het onderzoek wordt voortgezet en dat de aangehoudene nog andere personen zou betrok ken hebben, zodat naar alle waar schijnlijkheid men nog aanhoudin gen mag verwachten. de Jaren dertien honderd spreken de oorkonden van het mirakuleuze beeld aldaar in haar genadeoord vereerd, en van de vele en grote weldaden verkregen door haar machtige voorspraak. Zo spreken de oude oorkonden van de Weledele Marguerite d'Oul- tre Abdis van Mesen, die met een groot gevolg in het Jaar 1380 in bedevaart komt naar O. L. Vrouw van Hollebeke, vandaar naar Da- dlzeie trekt om haar bedetocht te beëindigen te Llnselles, in het Noorden van Frankrijk. Dit was, zoals men het noemde, de bede vaart van de drie Maria's die ieder drie uren gaans van elkander ge legen waren. Meermalen in de geschiedenis werd de gemeente Hollebeke, als ook het genadeoord van O. L. Vr., ten gronde toe vernietigd; zo ten tijde van de bosgeuzen werd een duivelse vervolging ontketend, ge paard met plundering en verbran ding; de sansculotten, eeuwen la ter, deden hun naam alle eer aan om te roven en te stelen; de oor log 14-18 maakte van Hollebeke een echte puinhoop die nog honderde keren werd omwoeld, zelfs de laat ste oorlog spaarde Hollebeke niet en bracht grote schade aan heilig dom en gemeente. Niettegenstaande al die ver» schrikkelijke rampen herrees tel kenmaal deze kleine gemeente uit haar puinen. Dit herrijzen kostte wel veel inspanning en moeite, maar na enkele jaren kwam men er toch. Die in de laatste Jaren in bede vaart kwam naar de Lieve Vrouwe van Hollebeke, zal toch met ze kere treurnis de oude tijd her dacht hebben, bij het zien van de vervallen kerk en bedevaartplaats. Maar die nu in het jaar 1953 de bedeweg herdoet zal zich nog moei lijk herkennen. Een nieuw dorp is uit de grond gerezen in enkele maanden, met zijn prachtige nieu we banen. Een ware bloemenhof, Maria's hof, omringt de enig mooie kerk, fris hersteld; de aanblik van het gans herschilderde en opge smukt heiligdom is lief, harmo nieus en kunstig. Vele duizenden bedevaarders zijn voorgegaan naar dit genadeoord en verkregen er, door de tussen komst van O. L. Vr. van Hollebeke, wat zij met vertrouwen afsmeek ten. Bedevaarders uit het Ieperse, Poperlngse, Kortrijkse, uit het Noorden, zelfs uit het verre Ver- viers, getuigen in hun dankbrie ven van de grote genaden en de wonderbare tussenkomst van onze goede Hemelse Moeder. O. L. Vr. van Hollebeke wordt gediend door de moeders in hun bijzondere en eigene moeilijkhe den; door de verloofden ter ver zekering van hun toekomst; door de klnders in hun ziekten en in de gevaren allerhande die hun be dreigen; door de ouders tegen de gevaren die hun huwelijksgeluk bedreigen, ook nog bijzonder te gen de besmettelijke ziekten. Tot wie kunnen wij, in onze angsten en moeilijkheden, beter gaan dan tot die goede Moeder, de smekende almacht, die niemand zonder troost laat weggaan. De bedevaartdagen van O. L. Vr, van Hollebeke zijn de Zondag na 8 September en volgende dagen. Gans het jaar door kunnen wij O. L. Vr. vereren in haar genade oord. Men kan inschrijven in de eeuwenoude Confrérie van O.L.Vr. van Hollebeke binst de dagen in de kerk, in de pastorie of per post- check Nr 198650, mits 5 fr. te be talen per lid. Wasoffer Is in de kerk te verkrijgen om vóór het mirakuleus beeld van O. L. Vr. te verbranden. Komt naar O.L.Vr. van Holle beke met een groot vertrouwen en Haar hulp is u verzekerd. PRIESTERBENOEMINGEN Zijn Hoogw. Exc. MgT. E. De Smedt heeft benoemd tot: Pastoor: op de H. Magdalena te Brugge, E. H. Verhamme S., (Kand. In Wijs begeerte en Letteren), Pastoor te Loppem; te Ultkerke, E. H, Lamote M., S.TH., Godsdienstleraar, Athen., te Oostende; te Bossuit, E. H, Loosen A., on derpastoor op St-Jan, Oostende. Godsdienstleraar aan het Atheneum te Oosten de,. E. H. Smeets, Dr in Wijsb. en Lett., leraar aan het Seminarie te Roeselare; aan hot St-Vlncentlus Insti tuut te Torhout, E. H. De Pauw M., onderpastoor op St-Joseph, Molen dorp; aan de Mlddelb. School voor Meisjes te Oostende: E. H. Endria- tis, godsdienstleraar aan de Middel bare School te Poperinge. Legeraalmoezenier: E. H. Deschacht Marcel, leraar te Nleuwpoort; E. H. Degln Marcel, leraar aan de Hogere Techn, School, te Oost ende. Directeur: van het Liceum St-André, te Oostende, E. H. Francois J., leraar aan het College te Oostende; van de Beroepsschool te Tlelt, E. H. Deroe K., leraar aan het Col lege te Tielt. Aalmoezenier van het Instlt. 8. Vine. 8 Paulo, be Mariakerke, E. H. Francois Raf„ leraar aan het College te Oostende. Onderpastoor: te Moeskroen (St Barth.), E. H. Moerman G., leraar aan het Ooilege te Moeskroen; te Menen (St Vedast.). E. H. Ghewy A., leraar aan het College te leper; te Kuume (St Mlchiel), E. H. Cromheecke A., onderp. te Hulste; te Hulste, E. H. Cornette C., leraar aan het College te Izegem; te Aarsele, E. H. Dusseller St., onderp. In Le Tuquet, Moeskroen; te Moeskroen (Le Tuquet), E. H. Deprez O., leraar, Seminarie, Roeselare; te Geluwe, E. H. De Meester J., leraar aan het College, te Tielt; te Bredene (Molendorp)E. H. Callewaert F., priester in het Se minarie. Leraar: aan het Seminarie te Roeselare: EE. HH. Modde André (S.TD.); Deleye J. (Kand. in Wijsb. en Lett.); Pauwels W. (Kand. in Ge schiedenis); Verborgh Ant. en Ver meulen A.; aan dè Regentenschool te Tor hout: EE. HH. Van Caillle 01. (Lie. Rom. Talen) en Vande Wiele Jos. (Ph. D„ S.T.B.); aan de Hogere Techn. School te Oostende: EE. HH. Delmotte L. en Ryekebusch W.; aan het St-Lodewijkscollege te Brugge: E. H. Van Ryckegem A.; aan het College te Diksmuide: E. H. Vereecke F.; aan het College te leper: EE. HH. Stragier A. en Vanden Borre A.; aan het College te Izegem: E. H. Wuïlepït P.; aan het College te Menen: EE. HH. Herman F. en Van Hol der J.; aan het College te Moeskroen: E. H. Bourez J.; aan het College te Nleuwpoort: E. H. Duron G.; aan het College te Oostende: EE. HH. Declerck G., Sioen H. en Duhem L.; aan het College te Tielt: EE. HH. Tanghe O. en Calmeyn R.; aan het College te Veurne: E. H. Depuydt P.; aan het College te Waregem: E. H. Vanden Avenne St. EEN NIEUWE BOERENKRIJG Tijden» de bezetting werd door de Duitser» een weg aangelegd, een fraaie betonbaan, die de vlieg velden van Evere en Meisbroek met elkaar verbindt Deze weg liep over landbouwgronden die toebehoorden aan verschillende eigenaars welke hiervoor nog geen schadeloosstelling ontvingen. De weg werd na de oorlog in bezit genomen door de Belgische Staat en er werden alleen enige vage beloften gedaan in verband met de mogelijke vergoeding voor de onteigende grond. Een der eigenaars van deze ont eigende gronden, een landbouwer, heeft enkele maanden geleden zijn eigendomsrechten doen gelden op originele manier. Hij had er ge noeg van steeds weer vruchteloze voetstappen aan te wenden om in het bezit gesteld te worden van de onteigeningsvergoeding. Dwars over de weg bracht hij met eigen middelen een versperring aan waardoor de weg onbruikbaar werd voor camions en voor vlieg tuigen die niet zelden van het ene naar het andere vliegveld getaried worden. De man moet blijkbaar voldoe ning gekregen hebben want enige tijd latèr was de versperring ver dwenen. Hij heeft nu ook navolgers ge vonden want een andere landbou wer, eigenaar van grond waarover deze weg loopt, heeft op zijn beurt een soortgelijke versperring aan gebracht sedert verleden week Vrijdag, in de hoop allicht einde lijk in het bezit te komen van de vergoeding voor de onteigende grond. De aangelande eigenaar» van deze weg voeren aldus op hun eigen manier een nieuwe boeren krijg ter verkrijging van hetgene hun toekomt* VOORBEELDEN TREKKEN... De socialisten hebben dezer da gen een schitterende demonstratie gegeven van hetgene zij zo graag in hun kranten betogen en nog in de jongste dagen met kracht van redenen aantoonden. De Peuplepubliceert thans een artikelenreeks over het sys teem van de verkoop met gemak van betaling en over zekere woe- kerpraktijken die hierbij gehul digd worden door de financierende organismen. De Peuple kan voorzeker zijn lezers uit de eerste en de beste Zondagnamiddag, rond 14.30 u„ werd er bemerkt dat er op de hof stede van landbouwer Jozef Moer man, wonende Hulststraat te Waar- maarde, in de grote hangaar, brand ontstaan was. In de hangaar was de oogst van 8 hectaren tarwe en haver gebor gen, zodat het vuur een zeer gretig voedsel had en groot gevaar bcod voor de nabije gebouwen. Het brandweerkorps van Avel- gerni dat opgeroepen werd, was on der leiding van Luitenant Firmin Huysentruyt in een minimum van tijd ter plaatse en in werking. Door het zeer kordaat optreden van de pompiers was men na kor te tijd het vuur de baas. De pom piers lukten er in te beletten dat de vuurhaard niet meer dan een kamer van de loods heeft kunnen vernielen. Vermoed wordt dat de brand ontstaan is door verhitting. MOTORRIJDER UIT WIELSBEKE LOOPT SCHEDELBREUK OP TE OOSTROZEBEKE Toen de motorrijder Raph. Be haegel, woonachtig nabij de wijk Zwaantjeste Wielsbeke, met zijn moto in de richting van Oost- rozebeke kwam gereden, deed hij ter hoogte van de Statiewijk, door een tot nog toe onbekende oorzaak, een zware val. Door ooggetuigen werd het slachtoffer, dat fel bloed de aan het hoofd, in een nabijge legen woonhuis binnengedragen. Na door een dokter de eerste zorgen te hebben ontvangen, werd Behaegel naar de Minlek van. Ize gem overgebracht, waar een dub bele schedelbreuk werd vastgesteld. Een kameraad van de motorrijder, die op de duo-zitting had plaats genomen, werd als bij wonder slechts licht gekwetst. ZIEKENBEDEVAART NAAR HET H. BLOED VAN VOORMEZELE op Zondag 13 September. Op Zondag 13 September wordt een bijzondere bedevaart ingericht voor de zieken van de streek. Te 2.30 u. Plechtig Lof met ser moen door Z. E. H. Cyr. Verhaeghe Deken van leper. Daarna zegening van de zieken en verering van de relikwie van het H. Bloed. Te 4 u. in de parochiezaal wor den de zieken en ouderlingen, die het begeren, ontvangen en vergast met een ontbijt en klein toneel feestje. Op Maandag 14 September, feest van de H. Kruisverheffing: te 7.30 uur, Solemnele H. Mis met plechti ge verering van het H. Bloed voor alle zieke leden van de Confrérie van 't H. Bloed. N. B. Zieken of ouderlingen die gaarne zouden vervoerd worden, mogen zich aangeven bij E. H. Pastoor van Voormezele. We vra gen ook mensen van goede wil, die met hun auto bereid zijn het ver voer van de zieken of ouderlingen te helpen doen. Voor degene die zich vooraf 'aangeven, zal een plaats voorbehouden worden. DE VI* FRANS-VLAAMSE CULTUURDAGEN TE WAREGEM bron Inlichten want «nig» dip» 1» in het Staatsblad bet bericht verschenen lulden» hetwelk dl t*. kende maatschappij Creekhov») in open failliet is verklaard, Niir verluidt werd tegen het behwr van deze maatschappij klacht 1». gediend door verschillend# schuld eisers. Het zal de losers van de wcti- llstlsche kranten stellig stichten t* vernemen dat de socialistisch» m nator, de Hr Meunier, beheerd» was van dese maatschappij daarvan nagenoeg alle kapitaal- aandelen in sljn bezit heeft Di Peuple sal voorzeker djn la teressante artikelenreek» over i< onverkwikkelijke praktijken In het systeem van de verkoop ep afbetaling kunnen voorbatt» met belangwekkende bljzonderht den over de oorzaken an de n- regelmatigheden die tot d« failliet, verklaring geleld hebben van dts socialistische onderneming. lis mere: woorden wekken voortel den trekken... VOORBARIGE 30ALPBNDAH! De verk texln gscampegh» wot de eerstvolgende algemene verta lingen is nog niet eena ingwat» reeds beginnen de socialisten nu de acalpendans rond de thani reeds voor dood verklaard» 1 gene regering. Hun autopsie komt eigenlijk «tl wat vroeg. Het blijft vooreerst nog «i open vraag of de homogen» eigenlijk wel zin hebben om tt het bijltje bij neer te leggen Gelukkig hangt dit niat af wt de wensen van de waanvooratoll» van de linkse coliectiviatea. Ook bij de algemens verkiezingen geldt het motto: de klant 1» koning) En de klant in kwestie Ie de 1 zer die in laatste instantie beellit of de C.V.P. haar meerderheid 1». houdt of niet Eerst in dat voorlopl* i uiterst onzekere geval dat C.V.P. haar meerderheid niet kt- houdt, kan er sprake zijn van m samengaan van de C.V.P. met ii andere partijen... of met één an dere partij. De acalpendans rond da homp genen ia dus nog wel wat voor barig en de autopsie van da cialistische wetsdokters in da ven kiezlngskunde op zijn minat geus men zeer twijfelachtig, Maar ml» scbien zijn zij te rada gegaan T dezelfde schrandere radlaeathata ten die onlangs het verleren e. weergevonden meisje van Bét- kom gelocallseerd hadden te Gast te Antwerpen, in Duitsland an li het hiernamaals hoewel het riek op driehonderd meter van ouderlijke woning bevond. Zondag 13 September gaan te Waregem de VI" Frans-Vlaamse Cultuurdagen door ln de feestzaal van het H. Hartcollege, met vol gend programma. Te 10 u. openingswoord door Let terkundige Demedts en spreekbeur ten van dhr Dumoulin, toonkun stenaar, over Muziekleven in Frans-Vlaanderenen dhr Jozef Dezitter over «La Flandre Mail- time Te 14 u. spreekbeurten door dhr Bertram uit Rijsel over Een eeuw Vlaams leven. Het, Comité Flamand de France 1853-1953 door dhr Van Mechelen over: «Wat wij, Vlamin gen, voor Frans-Vlaanderen kun nen doen» en slotwoord door dhr Jan Klaas uit St Omaars, uitgever van het tijdschrift: Notre Flan dre - Eigen Heerd». DE LIBERALEN LIGGEN EEN LENGTE VOOR Eigenlijk nemen de Boclallstei hun wensen al te zeer voor is werkelijkheid. Zij menen na reeii in het beloofde land te zijn waarin de ministerportefeuilles als e» hemels manna opnieuw over hut hoofden zullen neerdalen. En zij zijn bijzonder ontstemd over ét omstandigheid of de mogelijkheid dat dit hemels manna weieens eu hun smachtende blikken of luit verlangende handen zou ontglip pen als een onbereikbare lucht- spiegeling. Want zij stellen met grimmig! onsteltenis vast dat de liberalen, die leven van dezelfde ljdela ver wachtingen en hoop op een betere morgen, alvast met het flikflooien en pootjesgeven zijn begonnen om de C.V.P. als eventuele partner nu reeds in het gevlei te komen. De liberalen zijn hun hier dus met een paar lengten voor. En de socialisten kunnen er nog steeds niet toe besluiten hun politieke instrumenten op zoetere snaren te laten vooizen om hetzelfde liedeke te zingen. Zij verwachten nog el- tijd groter heil van afdreigingen en boza woorden aan het adres van de C.V.P.... Misschien vel omdat ze al van te voren over tuigd zijn dat het nog niet zo ge makkelijk zal loslopen met de ver moedelijke en verhoopte onder gang van de C.V.P.-meerderheld en omdat ze ook wel weten dat de C.V.P. desgevallend niet ln de eerste plaats op de ongelikte col- lectivisten liaar liefdevolle blik- ken als eventuele partner zal la ten rusten. PAS. Twee gangsters pleegden Dins dagnacht een overval op een hotel te Saint-Tropez aan de Azurenkust. De hotelhoudster werd met revol ver en mes in bedwang gehouden en moest aan de bandieten de in houd dér brandkast overhandigen. Met meer dan 100 millioen gingen de boeven aan de haal. Duitse duikers maakten in de Oostzee een Duitse duikboot van 500 ton terug vlot door de boot op eigen kracht terug naar de opper vlakte te doen stijgen. Vele machi neonderdelen waren nog. ongeschon den. De gerookte ham uit de koel kasten was nog goed bewaard en volmaakt droog. na lezing, ons blad in de handen van een vriend of gebuur die het nog niet heeft. II bewijst er ons een dienst mee. Dank. De Volksheilige van de week: H. LAURENTIUS Zaterdag 5 September Do H. Laurentius stamde af uit het geslacht der Justiniani, beho rende tot de hoogste adel der Vene- tiaanse Republiek der vijftiende eeuw. Zijn moeder bereidde hem een schitterende toekomst in de we reld voor, maar de jonge man ver koos de strenge levenswijze van het klooster der Congregatie van de H. Gregorius op het eiland Alga. Hier werd hij die gehoorzaamste en ne derigste kloosterling. Uit vrees voor verstrooidheid betrad hij het ouder lijk huis nog slechts éénmaal, na melijk om zijn stervende moeder bij te staan. Wel kwam hij bij het in zamelen van aalmoezen dikwijls voor het palels zijner moeder, doch hij trad niet binnen, maar vroeg aan de deur om een aalmoes. Na verloop van tijd werd Laurentius Prior van zijn klooster en Generaal der orde: in 1433 beMom hij op be vel van Eaus Eugenlus IV de bis schoppelijke zetel van Venetië en in 1451 ontving hij van Nikolaas V de hoge waardigheid van Patriarch. De H. Laurentius overleed op 8 Ja nuari 1455. Paus Innocentius XII stelde rijn feest op de verjaardag van zijn verheffing tot Bisschop op 6 September 1433. Laatst stonden we vóór het oude kerkje TDTPPM1^ \/AM I If I4T van Snellegem, stichting van Sint Elooi, 1 uiv.ni alsmede vóór de antieke witte muur en tempelierspoortevan het even oude Oosthof. Even later zat schrijver dezes met de uitgever van dit blad te luisteren naar de gemoedelijke doch scherpzinnige uiteenzetting van Pastoor Noterdame. Heel de Merovingische tijd, toen de Franken en Friezen en Saksers ons Westvlaanderen bezetten, werd daar op- getoverd: een houten kerkje, een scha mel hof, de vroomheid en de ijver der predikers, het wilde bosland omendom van de Pagus Flandrenses... Wij kwamen onder de indruk. de sdharn van Sithlu afdaalden om hun goede bisschop Audomarus naar de lang verbeide grafstede te leidén? Pater D. A. Stracke, de vorser in die vroegste kersteeuwen van zijn geliefde volk, schrijft tot slot van zijn bijdrage over Sint Audomarus, waarvan wij dank baar gebruik maakten (Bode van het H. Hart, Augustus 1953): 1 Abt Bertinus kwam nu uit Sithlu met zijn kloosterlingen en het vrome christen volk, en ze begroeven hun heilige bis schop volgens zijn verlangen, vóór het altaar in de Mariakerk, op de heuvel. klooster, kloppen er aan, en worden door Moge het de H. Stoel behagen deze man ving. Hij, de rijke-aan-Ucht, wordt blind. Reeds in 745 staat Audomaar officieel op- vader abt minzaam ontvangen. Dit is in naar Tervaan (Terovanne) te laten gaan Doch zijn blik richt zich des te sterker op genomen onder het getal der heiligen. De om bisschop te worden. Daar is vroeger het Hemelse Licht. Iets van die vrome tover die de zevende 615. eeuw uitstraalt (de eeuw der heiligen!) De abt van Luxueil (Luxovium) is een een bisschap geweest in deze stad, maar heeft ons opnieuw bekoord, toen we het wijs man: een vader van ruim 40, en een nu is alles vervallen en vergaan, leven lazen van St Audomaar. zoon van 20 die samen willen monnik - Hij, die uit verre streken tot ons worden... dat is een heel vraagstuk! kwam, werd echter niet, zoals algemeen Gij weet niet hoe streng de regel is en Bertijn naar de Vlaamse zeestreek heuvelkerk met de omliggende gebouwen Een van zijn laatste bekommernissen is groeide uit tot een stad, die in de IX" zijn graf. Hij wil absoluut begraven wor- eeuw ook de naam voerde van haar pa- Audomaar krijgt een kruiske van vader dén in de kerk der Lieve Vrouwe op de troon. Eeuwen bleef zij met het klooster abt en vertrekt met Mummolin, Ebertrans heuvel (Sint-Omaars). Die wens is zo van Sithiu, dat ook de naam van de H. vurig, dat hij een grote beloning wil Bisschop aannam, een schitterende parel geloofd wordt, in het Zwitserse Konstanz, van Sint Columbaan! zo begint abt Gus- Hij is nog ln die streek geweest, heeft er schenken aan de abdij, die hem een iaat- aan de Vlaamse graven- en markiezen- doch wel te Coutances in Normandië tatius. Ik heb aan het Bodenmeer ge- zelfs een machtig man bekeerd, Adrowald, ste rustplaats wil schenken in de Maria- kroon, tot dat stad en klooster ten slotte geboren. Zijn vader was een Frank, kloosterd, het was daar streng. Hier is die hem een huis en landbezit schenkt te kerk van het munster. in 1677 onder Lodewijk de XIV", door met een pure Frankische naam: Friulf het nog strenger. Sithiu. Audomaar richt tr een klooster Hij laat een charter schrijven waarin Frankrijk voor goed aan de oude Neder- (vrlj ende goed!) Zijn moeder heette Maar vader en zoon beloven kalm trouw op. Dichtbij stroomt de Aa. Doch het is hij het klooster totaal onafhankelijk landen werd ontrukt. Tot voor een twin- Domitta. en gehoorzaamheid aan de regel. Gusta- ei- vochtig. De nieuwe abt Mummolin, maakt van het bisschoppelijk gezag (zelfs tigtal jaren werd er in de voorsteden te De 6" eeuw liep stilaan naar haar tius voelt hun waardig en rotsvast besluit die al heel wat novicen bijkrijgt, verhuist mogen er geen maaltijden meer worden St Omaars nog Nederlands gesproken, wende toen Audomgarke het levenslicht aan hun rustig wederwoord en neemt ze met het prille convent een uurke verder, opgericht ln de kloosterbeemden!)... dit Rond het jaar 752, toende derde Pippin zag. Zijn naam betekent: veel licht! Het op in de communauteit. nu op een droge heuvel, daar waar alles op conditie dat hij in de Mariakerk de troon van het oude Frankenrijk aan licht speelde altijd een grote rol in deze De vader verzinkt in de heilige naam- Audomaar een kerkje had gebouwd, de ruste. Hij tekent zeer ootmoedig (doch onze eerste koningen, met pauselijke landen, die tot op heden, altijd zo lang loosheid van dit convent, doch Audomaar, zielsgeliefde Moeder Maria ter ere. hoe verheven!) «In de naam van Chris- goedkeuring, had ontnomen, werd daar de moeten verlangen naar de klare zonnige de man vol licht, rijst als een dagster. In 660 sterft de grote Sint Elooi, en tus, ik, Audomaar, zondaar en toch bis- laatste der Mervlngers, Hilderlk III, met zomerdagen. Het licht is hemelse vreug- HIJ is beslagen in geloofsleer, vroom en Mummolin moet bisschop worden van schop... Mijn handtekening heb ik gezet een monnlkskruln bedacht, en stierf er de in de ogen van de Frank zoals in het ridderlijk, toegewijd en tevens helder- Doornik. Intussen was Sithiu al een heel alhoewel ik blind ben, doch iemand an- drie jaar later. Zo gaat het op de wereld. Noorden (Sinte Lucia in Zweden!) Audomaar, de man vol licht, zou wer- zlende in alle volksbelangen. Er wordt klooster geworden. In 649 immers schonk ders heeft mijn hand vastgehouden. Alleen de heiligen, ook gestorven, ster- ever hem gesproken tot aan het hof van de rijke Adrowald 11 hoven aan Sithlu. Alhoewel blind toog Audomaar nog ven niet, indien de kerk en hun landge- kelljk als een bijbelse lichtkolom door koning Dagobert, le bon roi Dagobert, die Het schenkingscharter draagt als getuige steeds op missietocht en bisschoppelijk noten ze weten ln verering te houden deze duisterelanden wandelen. bijgestaan wordt door hofmeier Pepijn, onder de meer dan vijftig zegels (dit wa- bezoek uit. Zijn ijver is niet te stuiten Laten we die stille wenk van Pater Stracke in daad omzetten, laten we Sint Ten jare 668 sleept hij zijn moede en Omaar in ere houden. In deze tijd dat ontelbare mensen als Audomaar was amper twintig jaar oud een vroom en machtig landheer uit Has- ren de middeleeuwse handtekeningen) dit Ziekte noch ouderdom weerhoudt hem. als zijn moeder stierf. Vader Friulf is pengouw. Het rijk van Clovis leed aan de van de bisschop zondaar AudomarusTen jare 668 sleept hij zijn moede nog ln zijn volle mannenkracht. Er is plaag des tijds: delen en onderverdelen. In 660 wordt Bertljn abt van het kloos- uitgeputte ledematen naar het dorpje nog verlangen in hem naar een nieuwe Koning Dagobert krijgt nu echter precies ter. Ebertram wordt abt te St Quinten Wavrans, niet ver van Sithlu. Hij draagt hoogste betrachting een beurs geld, een echtgenote. Maar zijn hart is door en het Westdeel van het rijk. Als kerstenko- (St Quentin) op de Somme. De zending nog het H. Misoffer op, predikt en deelt rijke tafel, een vrouw en een glas wijn, door kersten. Hij spreekt met zoon Audo- nlng denkt hij ogenblikkelijk aan de Audomarus Luxueil bracht dus rijke zelfs nog de H. Communie uit, wat een een auto en een villa aan zee nastreven, maar, en treft een zwaar, doch heerlijk missionering van dit rijksdeel. Hij gaat vruchten op. (Merk op dat wij op 5 Sep tember de feestdag vieren van Sint Ber- besluit: Zie, op een goeie morgen bestijgen va naar Luxueil en spreekt met vader abt: zwaar werk is voor hem. hebben we de serene gestalte van een Dit schenken van Christus, ons grote Audomaar nodig... Zijn konsekwent chris- Ik heb met bisschop Acharius ge- tijn, ook genoemd Sinte Berten), Overal Licht, aan zijn gelovigen, is zijn laatste tendom, d® poëzie van kerstenijver en der en zoon hun ros. Achter hen ligt het sproken, hij die de zetel van 't bisdom gaat nu Audomarus het Westland door. werk geweest. kloosterleven, de rust van een overtuigd landgoed dat ze verkochten. Ze zijn arm, Doornik-Noyon bezet, en die ook een wijs HIJ wordt de vriend der machtigen en De doodversleten bisschop Audomarus geloof, doch vooral het volkaraat ideali.s- f maar hun ziel is vol hemelse rijkdom. en ijverig kerkvoogd is. Hij komt uit geringen, want wonderen gaan met hem moet gaan liggen. Hij zegt tot priesters me om te offeren, het idealisme van de Ze rijden het Oosten in. Ginder ver Luxueil. Nu ik een nieuwe bisschop nodig mee. Het heidendom zit er vademdiep in en monniken, die hem begeleiden: Mijn missionaris! ligt Boergondië, alwaar Sint Columbaan heb voor de ruwe zeestreek der Morinen bij dit Westvolk, doch Audomaar geeft uur is gekomen, vaarwel tot in het Rijk ruim 20 jaar geleden, een beroemd kloos- en Franken, tussen Kwinte en Schelde, liet niet op en kan alom hele scharen van onze Vader, ter^had gesticht Over bergen en dalen kom ik hierheen, en wel om een man lieden dopen. Als hij oud wordt, treft hem de beproe gaat de tocht. Eindelijk bereiken ze het groot vóór God en de mensen, Audomaar. Sint Audomarus, vraag een beetje van dit alles aan Hem, die gij zo volledig en Kunt gij u voorstellen, beste lezer, wat zo ridderlijk hebt gediend! F. R. BOSCHVOGEL. een heerlijke uitvaart het is geweest toen GROEIEN' TOT EEN VOLWASSEN CHRISTENMENS BIJ de geboorte legt de SoïiepPf ln ieder kind al de natuurlijke W' .mogens en krachten om tot volmse»' mens uit ta groeien.:. Stilaan ziet s- dat kind zlcli ontwikkelen. U# melijk groeit het ln gestalte, jj kracht. Verstandelijk groeit het verstand en kennis. Zedelijk FJ4' het in karakter en wil. OMerscW' den oefeningen bevorderen de grw van dat kina. wijl het moet groeien ln srijn W* tuurlljke krachten en vermoge® moet het ook bovennatuurlijk wikkelen, en uitgroeien tot toW* sen, volmaakt christenmens. Al» Gods kind, heeft dat W» bij het Doopsel, m zijn ziel van Of ontvangen het bovennatuurlijk ven: daardoor ls zijn ziel geworden aan de goddelijke n&tj™! en aan 't leven zeli van God Mu de helllgmakende genade, heeft ln do natuurlijke krachten van kinderziel gestort de goddrie* deugden, waardoor de hogere veW gens, d. 1. verstand en wil, 'dl? delijkt worden. Hl] heeft er ook i» gestort de zedelijke deugden, door de menB ln staat geateld Is *'L leven te leiden overeenkomstig goddelijke dougden. Met die 8°"°!, lljke en zedelijke vermogens IJ ziel. kan hei kind nu, als Gods MJ» ln 't bovennatuurlijk leven tot wassen christen uitgroeien. Maar, om te groeien tot volwlffi christenmens, moet dat Gods*'" zich oefenen en volmaken ln de 8° delljke en zedelijke deugdon. W*"', indien dit Godskind de liigesto' goddelijke en zedelijke vermop' niet beoefent, zal het nooit ds L woonte, de gesteltenis der deugd, verkrijgen, waardoor net gemakkelijker naar God opgaat, zolang het kind deze gesteltenltj" verkregen, ontbreekt er let'',., r gelang het kindje verstand lijk groeit, moet het, zijn me»s'"j( verstand gebruiken om God beter heeft Naar leren kennen, zijn wil richten na'r God en naar Hern tn de den leren zien, zijn liefde naai L goede Vader rlöhten. De goddSkij, deugden van geloof, hoop en moeten ln het kind die g"'J) nod bekomenom gemakkelijk naar terug te gaan. ,|«i Ook de zinnelijke krachten P°n(n ln het kind, sla mens. en (I, beletselen worden en hinderpa''1 w. zijn opgang naar God. Tegen di^t, letselen heeft God de mindere W r ten ln die kinderziel gesterat JC, instorting van boven natuurlU*8 delijko deugden bij het doopse it Door ze te beoefenen groeit',' kinderziel een zedelijke kra®8' jg. kind verwerft een zedelijke sc ot. kelljkheid om rechtvaardig, p zlehtig, matig en sterk te ft u- ontwlkkelen zlöh ln het kind gestorte deugden, die het kmc pen zijn leven te richten naar bovennatuurlijke besteBunlngj 9,

Het Wekelijks Nieuws (1946-1990) | 1953 | | pagina 2