mi SmiJN, schaakbord tussen Oost en West HONIGKOEKEN NATUURHONIG VII. - Slotbeschouwingen HONIGKOEK ^.atttoor machine bcdr ijl WERELDNIEUWS IN T KORT Een autobus Koksijjcfe-l¥!e&i©Gi veor militairen Hold-up te Landen Sterf 46 fr. Personenwagen en vrachtauto in botsing te Aveigem 1" 1ES WEKEN geneest THEE BUYSE alle RHEUIVIATIEK SCIATSEK Apotheek M. BUYSE, Statiestraat, EERNEGEM Vader en doc&iterfrje d@®r dronken auto- voerder aange reden te Vielite Auto tegeim telefoonpaal te Outrijve TRUITES-ECREVISSES Copyright Bet Wekelijkt TTieuscn SCHRIJF- REKEN- AFDRUKMACHINES WIE HERINNERT ZICH NIET— 100 ten honderd zuiver bij ontleding; volgens Filth-test De firma met interna tionale vermaardheid. Verkoop uitsluitend onder eigen merken. Bijenhonig is het voedzaamste gcneeskraclitigste natuurvoedsel. Regelmatige uitvoer naar buitenland èn overzee. Voedende bestandde len in natuurhonig: 80 in vlees: 28 in eieren: 25'" Het merk De Werkende Bic garandeert U hoogste kwaliteit. B1JENHON5G GEZOND EN KLOEK (4281) CONCORDAAT TUSSEN SPANJE EN DE HEILIGE STOEL Aloude Spaanse privilegiën aan moderne toestanden aangepast Donderdag 27 Augustus werd ln net Vatlkaan, ln de zaal der Con gregaties een Concordaat getekend 'iussen Spanje en het Vatlkaan. Pro - staatssecretaris, M®r Dome- nlco Tardini, trad op ais gevol machtigde van de H vader, terwijl het Spaanse Staatshoofd, Generaal ■'ranco, vertegenwoordigd was door Martin Artajo, Spaans Minister fan Buitenlandse Zaken. Dit nieuwe concordaat, zo wordt in gezaghebbende kringen ver klaard, ls een wezenlijk model dat da houding der Kerk ln de Katho lieke landen samenvat. Het docu ment omvat 36 artikelen en een slotprotocol. Inzake benoeming van aartsbis schoppen en bisschoppen, bekrach tigt het concordaat de regeling die De huidige regeling bewaart het aloude Spaans privilegie van voor dracht zonder anderzijds inbreuk te maken op de souvereiniteit der Kerk die ten slotte toch het recht heeft haar hiërarchie te bepalen. Een ander Spaans privilegie werd eveneens in ere hersteld. De Spaan se priesters worden weer verplicht dagelijks speciale gebeden te zeg gen voor Spanje en zijn staatshoofd volgens de traditionele formule en de voorschriften der H. Liturgie. Eveneens op Goede Vrijdag en op Paas-Zaterdag worden speciale ge beden gezegd. Het nieuwe concordaat bevestigt en breidt de privilegiën uit die de Spaanse koningen destijds hadden in de basiliek van Ste Maria de Meerdere te Rome. Spanje zal aan deze basiliek een bepaald bedrag toekennen, verder zal het kapittel van deze basiliek Jaarlijks drie plechtige missen opdragen voor het welzijn der Spaanse natie en het zal voor de eerste maal formeel en met de gebruikelijke eer het Spaanse Staatshoofd als protokanunni.k van de basiliek aanwijzen. In het kapit tel van deze basiliek zal voortaan ook een Spaans Kanunnik worden opeenomen. Ka de ondertekening van het con cordaat werd de Spaanse Minister van Buitenlandse Zaken door de Heilige Vader in audiëntie ontvan gen te Castelgandolfo. Deze belangrijke gebeurtenis heeft te Rome en te Madrid zeer grote vreugde verwekt. Het concordaat was langdurig in de Vatikaanse en Spaanse kanselarijen voorbereid. bij de conventie van 7 Juni 1941, te Madrid ondertekend, werd inge voerd. Die regeling ls de volgende: c Zodra een aartsbisschoppelijke of bisschoppelijke zetel vacant wordt, stelt de apostolische nuntius zich vertrouwelijk in verbinding met de Spaanse regering en wan neer in beginsel een accoord is ver kregen, zendt hij een lijst van zes candidaten aa.n de Heilige Stoel. De Heilige Vader kiest drie van de ze namen, en, door tussenkomst van de apostolische nunciatuur, deelt hij deze aan de Spaanse regering mede. Vervolgens maakt het staats hoofd, binnen een termijn van 30 dagen, door tussenkomst van zijn. ambassade bij de Heilige Stoel, de naam van een der drie door de Hei lige Vader gekozen candidaten offi cieel bekend BERLIJNSE OOSTZONE KREEG REEDS 3 MILLIOEN VOEDSELPAKKETTEN Communisten saboteren voedselverdeling door inbeslagname de baan op om de Oost-Duitsers te lijf te gaan die uit West-Berlijn te rugkeerden om hun voedselpakket ten af te nemen. Door de Russen werd een geal lieerd verzoek verworpen dat er toe strekte de zonepassen af te schaf fen ten einde vrij verkeer mogelijk te maken. De Wesit-Berlijnse politie meldde Inbeslagname van voedselpakketten door de communistische politie aan de grens bussen Oost en West. Sedert in Juli de voedselverdeling van uit West-Berlljn aan de bewo ners van de Oostzone begon werden reeds meer dan 3 millioen voedsel pakketten uitgereikt. Vrijdag 28 Augustus werden niet minder dan 100.000 pakketten uitgereikt. De communisten hebben alles ln het werk gesteld om de uitdeling te ver hinderen. In een straal van 80 Km. werd de verkoop van spoorwegtiket- ien naar Berlijn verboden en groe pen fanatieke communisten trokken NA DE WOELINCEN IN IRAN Zahedi zal met Groot-Brit+annië onderhandelen. Het Egyptisch verschijnend blad i Al Mlsri schrijft dat de Iraanse Serste-Mlnister Zahedi aangekon digd heeft ln de tweede helft van September onderhandelingen te zullen aanknopen met Groot-Brit- tannië omtrent de petroleumkwes- tle. De generaal zou daarbij de be- itaande naastingswetgeving als ver trekpunt nemen. Kasjani, de godsdienstige leider ln Iran, ls van oordeel dat Zahedi het petroleumvraagstuk voor Iran op een bevredigende wijze kan op lossen. Kasjani sprak zich evenwel uit tegen een hervatting der diplo matieke betrekkingen met Groot- Brlttannië, De Britse staatslieden, zegde hij, zijn met geen goede in zichten tegenover ons bezield, zij koesteren voor Iran geen enkel vriendschappelijk gevoel. In een radiorede verklaarde Za hedi dat Mossadegh Iran naar het bankroet heeft geleid. Hij weigerde cijfers mede te delen om geen on rust ln het land te verwekken. De Perzische politie zet in de grote centra haar razzia's voort. Communistisch propagandamate riaal werd m beslag genomen. Tal rijke wapens werden in geheime op slagplaatsen ontdekt Wat de Sjah van Iran betreft hebben de kooplieden van Teheran een beweging op touw gezet die voor doel heeft, de Sjah ertoe te be wegen zich., evenals zijn voorgan gers, met, grote staatsie en plech tigheid te doen kronen. Ten gevolge de wens van de monarch werd de kroning reeds herhaalde malen uit gesteld wegens de grote onkosten. Maandag werd bevestigd dat Mos sadegh voor de krijgsraad zal ver schijnen wegens onwettelijk optre den na zijn. ontslag als eerste mi nister. Hulb Kollewijn, de Jonge- 1 f A man wiens avonturen, sue- '•V' '"Ia cessen en tegenslagen zovelen ,|y maandenlang boelden en Wie denkt niet met genoegen terug aan de vele aangename uren doorgebracht met die andere grote LIBELLE-succesroman Ook voor jou, Margaretha Zal de ver wende jonge Canadese mil- ,,;/f lionnairszoon er in slagen een vol jaar op eigen benen te staan in het naoorlogse Europa, of zal hij gehoor ge ven aan de drang van zijn aristocratische verloofde en nederig aan zijn vader be kennen dat hij inderdaad een zwakkeling is? Volg vanaf 8 September deze nieuwe roman van Louis van Or den in LIBELLE Louis van Orden, de zo ge liefde schrijver van «Iïuibert avollewijn's opgang en Ook voor jou, Margaretha», kon digt met grote voldoening zijn nieuwe roman aan Proef tijd één jaardie vanaf 8 September 1953 in LIBEL LE zal verschijnen. Eens te meer zult U in ademloze spanning dit vervolgverhaal volgen. ...de schipper deed een wilde greep naa* het stuurrad, Kiek keek verstijfd toe, Gerald keerde zich met een ruk om... LIBELEE is verkrijgbaar bij iedere gazetverkoper. Postabonnementen 79,Fr. per drie maanden, 140,Fr. per zes maanden, 275,— Fr. per jaar, kunnen iedere week ingaan. Vraag proefnummers aan Uw gazetverkoper of aan Administratie LIBELLE Van Schoonbekestraat, 36, Antwerpen Tel.38.23.80 P.C.R. 66.20 WRIJVINGEN OM TRIEST Italië trekt troepen samen op oostelijke grens. herwarde berichten deden Zater- iit 1». Italië de ronde volgens de- rake Yoego-Slavië annexatieplan nen koesterde ten opzichte der B- Zone van Triest. Nadat aanvankelijk gemeld werd dat het reeds tot grensincidenten ?ekomen was, bleek achteraf dat de toestand kalm bleef en dat Italië er 'ieh toe beperkte op iedere verras sing voorbereid te zijn door pant sereenheden in het aangrenzende gebied samen te trekken. Italiaanse oorlogsschepen werden eveneens sa mengetrokken in de richting van Venetië. Zijnerzijds heeft Yoego-Slavië ge loochend dat het annexatieplannen had omtrent het vrij gebied van Triest. Radio Belgrado betitelde de houding van Italië als aanstoking tot oorlog. De «New York Times» schreef Maandag, dat de spanning die op dit ogenblik tussen Rome en Bel grado bestaat, grotendeels het ge volg is van misverstanden. De Yoego-Slaven schijnen te menen dat de houding van Italië ten op zichte van Triëst. de jongste tijd is verscherp:, terwijl Pella geen ver klaringen heeft gedaan, die verder reiken dan die van zijn voorgan gers en de Italianen zijn overhaas tig' tewerk gegaan door te veron derstellen. da: een initiatief van T'ito ten opzichte van Triëst nood zakelijkerwijze in een naasting van de zone B zou bestaan. Een bevredigende oplossing aldus het blad, moet meer reke ning houden met df ligging en de geschiedenis van Triëst dan met een eenvoudige verdeling van dit ge bied NA DE STAKINCEN IN FRANKRIJK Regering strijdt tegen hoge prijzen Na de staking, die het openbaar leven in Frankrijk geweldig ge schokt heeft en aan de staatskas milllarden gekost heeft, schijnt de rust min of meer te zijn terugge keerd. De Franse regering heeft thans een offensief Ingezet tegen de hoge prijzen. Zo kondigde eerste minis ter Laniel aan dat de slagers er in toestemden hun prijzen met 15 per cent te verlagen. Deze maatregel treedt op 8 September in voege. In totaal zijn er thans 167 brie fen of telegrammen binnengekomen FISCALE AMNESTIE VOOR OVERDRACilTSTAXE Op 28 Augustus 1953 trad de wet van 27 Juli 1953 in werking die de opsporingsmiddelen van het be stuur in zake de met het zegel ge lijkgestelde taxes uitbreidt en zeke- re categorieën van overtredingen strenger bestraft. Overeenkomstig de in de memorie van toelichting van deze wet gedane beloften er toe strekkend de be- lastingsplichtigen, die tot de wet telijkheid wensen terug te keren, toe te laten hun fiscale toestand met vrijwaring van straf te regu- lariseren. zal kwijtschelding der geldboeten verleend wórden aan ieder persoon die. ten laatste op 31 October 1953, spontaan de op rechte en volledige aangifte zal doen van de overtredingen begaan tussen 1 Januari 1950 en 28 Augu- tus 1953, in zake de met het zegel gelijkgestelde taxes en die zich er toe zal verbinden de verschuldigde rechten vóór 1 December 1953 te betalen. Deze aangifte zal door de belastingsplichtigen moeten inge diend worden bij de hoofdcontro- leur der overdrachtstaxe in wiens ambtsgebied hij gevestigd is. STANDBEELD VOOR KARDINAAL MERCIER In Juli 1954 zal te Brussel een monumentaal standbeeld van Kar dinaal Mercier worden onthuld. CONFERENTIE VAN VTF.R TE LUGANO OP 15 OCTOBER? Naar een bericht. Woensdag be send gemaakt door het Franse Ml- jilaterfe vin Buitenlandse Zaken, 'lebben de Verenigde Staten, Groot- Srlttarmië en Frankrijk aan de Sovjet-Unie voorgesteld op 15 Oc tober te Lugano (Zwitserland) bij een te komen voor het houden van (en vier-mogendheden conferentie. Een bericht uit Washington voegt hieraan toe dat de vier zullen bij een komen ter bespreking van het vraagstuk der verkiezingen in ge heel Duitsland en het gereedmaken van het vredesverdrag met Oosten rijk. In dit verband werden drie ge lijkluidende nota's aan de Sovjet- regering overhandigd. GRIEKENLAND. De gedepor- Icerdc kinderen. In Griekenland 'vachten nog steeds ouders op de terugkeer van 28.000 kinderen, des tijds door communistische parti zanen gedeporteerd. De communis tische buurlanden van Griekenland weren dat deze kinderen vrijwil- 'ig op de vlucht gingen en weige ren gevolg te geven aan iedere U.N.O.- tussenkomst tot repatriëring. DUITSLAND. Geen kans voor S'eo-Naai partijen. Terwijl de West - Duitse verkiezingscampagne 'har het einde loopt, geven de Heo-Nazi partijen reeds zelf toe dat dj weinig kans hebben om Ade- 'tauer ook maar enigszins te ver ontrusten. De Vice-Voorzitter von thadden verklaarde dat zijn par- 'ij. de Duitse Rijkspartij, vermoe delijk zelfs de vereiste 5 percent 'an het totanl der stemmen niet 'al halm. GROOT - BRITT ANNIË. Toch "aar Bermuda? Luldens een be richt van de Daily Sketch zou Sir jVlnston Churchill aan de Ver. Staten hebben laten weten toch be- rsld te zijn om op Bermudi Pre sident Elsenhower en een verte- -nwoordlger van Frankrijk te ont boeten. zohaast de Britse premier "olledig hersteld is. De ontmoeting jou nog in September plaats heb- b?n. Terug wit brood. Voor de R»1 sed'ert Jaar tassen weer wit brwd op "alel. om opnieuw de bijeenroeping van de Nationale Vergadering te ver zoeken. Anderzijds heeft de socialistische fractie van de Nationale Vergade ring een 'wetsvoorstel ingediend dat de amnestiewet van 6 Aug. 1953, (waarvan verscheidene bepalingen betrekking hebben op de veroorde lingen voor stakingen) te doen uit breiden tot de stakers die worden vervolgd in verband met het jong ste conflict, met name voor het feit geen gevolg te hebben gegeven aan de opvorderingen. Het 80 (gebuild brood, zal even wel nog verkrijgbaar zijn. Het wit brood zaril iets, duurder kosten. EGYPTE. Een verdwenen Brit deserteur. De verdwenen BïiUe Korporaal Rldgen, om wiens verdwijning een gevaarlijke Brits- Egyptischie spanning ontstond, is thans 1,9 Parijs door geheime R.A.F. agenten teruggevonden en naar Engeland' getransporteerd. Rldgen zou doodgewoon va and el vlucht ge pleegd tuettoen. JAPAN. Sovjetspionnen. Vier matrozen van het Sovjet- setalp L,a®ed'0Ei'0y zijn door Ja panse swtóriteJten vastgehouden ondier beschuldiging zich aan spion- n.uge schuldig te maken. Een Ja pan ner ms medeplichtig. SI AM. Samenzwering ontdekt. Te 'Bangkok werd een samen zwering ontdekt, die voor doel had de voornaamste ministers cm het leven te 'brengen. Chinese en Indo- OOltoNK communisten zouden in het spell betrokken zijn. alsook de «re wiesen eerste minister Fridi Wtawiomjlonc. INDIA. Noodlottige overstro mingen. Aanhoudende regenval heelt talrijke overstromingen ver wekt in India. Meer dan 10.000 Itimlam mijn ingestort terwijl ln het stroomgfibWi wan de Ganges 50 slorpen door het water bedreigd werden. NEDERLAND. Prinses Wilhel- tanlr»» jarig. Prinses Wilhelmlna vierde Maandag 31 Oogst haar 73" verjaard! tig.. De prinsessen Beatrix i?» theme die "s morgens uit Ameri ka per wMfirttiï s moesten terugke ren. nirMSten wegers defect aan frwk vHeirftwle t'° Gander blijven en toomden sldxis de feitelijkheid niet im stfrieren, Drie bandieten met 1.360.000 fr. aan de haal op jms'r'teekrekening 47.63.60 vatm «Het Wekelijks Nieuws Fntperirt'v. en l' ontvangt ons bind t<xt einde 1953. In antwoord op een parlementai re vraag, die erop wees dat 't wen selijk ware een betere verbinding tussen de basis' van de luchtmacht te Koksijde en de woonplaatsen der Vlaamse soldaten - vrijwilligers te organiseren, besliste de minister van Verkeer wat volgt: De Nationale. Maatschappij van Buurtspoorwegen werd gemachtigd om een bijzondere autobusdienst Koksijde - Veurne - Oostvleteren - Woesten - Elverdinge - Brielen - leper - Geluwe - Menen (Markt) te exploiteren, voorbehouden aan de betrokken militairen. De afrit uit Menen geschiedt te 6 uur met aankomst te Koksijde te 7.30 uur, de terugrit aan het vlieg,plein te 17.25 u„ aankomst te Menen te 18.55 uur. Het standbeeld, ter hoogte van meer dan 3 meter, dat de prelaat met koorkap, mijter en staf zal voorstellen, is het werk van de beeldhouwer Egide Rombaux. Het zal worden geplaatst tegen de Zuidelijke wand van de collegia le Ste Goedelekerk. VISINVOER Te Oostende wordt vernomen dab in September 60 ton vis uit Dene marken. 25 ton uit Noorwegen en 5 ton uit Zweden mogen worden ingevoerd. ZEEUWSE OESTERS VOOR KONINKLIJKE FAMILIE Dinsdag werd een Brusselse oes- terimporteur oP het Paleis te Brus sel ontvangen door kolonel Rcm- bouts, commandant van de konink lijke paleizen, aan wie hij een ton netje Zeeuwse oesters, bestemd voor de Koning en zijn familie heeft overhandigd. DE WERKLOOSHEID TIJDENS DF, WEEK VAN 16 TOT 22/8/1953 Tijdens de week van 16 tot 22 Oogst 1953 werden er per dag ge middeld 110.003 ten volle arbeids geschikte volledig werklozen gecon troleerd, onder wie 63.403 mannen en 46.600 vrouwen. Tegenover de vorige week wordt 'n vermindering waargenomen van 5353 ten volle arbeidsgeschikte vol ledig werklozen. Verder werden er tijdens dezelf de week wegens toevallige of tus- senpO'Zende onderbrekingen van het werk, per dag gemiddeld 43.201 (26.600 voor de mannen en 16.511 voor de vrouwen) dagen van niet- tewerksteliing opgetekend. Tegenover het overeenstemmend getal van vorige week wordt een vermindering waargenomen van 3985 dagen. De werkloosheid in het Arrond. Oostende. - Veurne - Diksmuide. Het gemiddelde aantal werklozen in het arrondissement Oostende - Veurne - Diksmuide, dat tijdens de maand Juni van 8.564 gestegen was tot 9.336, viel in de maand Juli te rug op 8.087. Onder dezen waren 5.815 mannen en 2.272 vrouwen. De stijging ln Juni werd vooral veroorzaakt door de vermeerdering der werkloosheid in de sectoren Landbouw, Hout en Bouw, Kleding, Voeding en Verkeer. Drie gemaskerde bandieten heb ben Dinsdag 1 September een overval uitgevoerd op drie bedien den van de N.M.B.S., die van het station te Landen vertrokken wa ren om in de aanpalende stelplaats het personeel uit te betalen. De bedienden hadden 1.360.000 fr., ge borgen in actentassen bij zich en waren ongewapend. De gangsters hadden hun slachtoffers op een eenzame plaats langs de spoorweg afgewacht, lieten zich netjes het geld overhandigen en sloegen ver volgens op de vlucht in een gereed staande auto. De politie zoekt tevergeefs naar een spoor der stoutmoedige ban dieten. In de voorgaande artikels werd gepoogd een beeld te schetsen van de toestand en moeilijkheden, waarin deze wereldstad leeft, sinds het einde van deze tweede wereld oorlog. Wij weten thans dat het Hitlers persoonlijke ambitie is ge weest van Berlijn de schoonste stad ter wereld te maken. De stad lag hem zo nauw aan het hart dat hij er wilde blijven tot het bittere einde. Goebels gaf op 1 April 1945 te kennen dat de führer zelf de verdediging zou leiden van de Vesting-Berlijn Op deze totale oorlog is (en slotte de totale ver nieling gevolgd. Oost en West heb ben daarna te Berlijn vaste voet gezet en onder hun suprematie wordt de stad langzaam opge bouwd. BERLIJNSE OPINIES Maar wat denkt de Berlijner over sommige zaken waarbij hij zelf betrokken is? We onderhouden ons met een West-Berlijnse bediende. Denkt u werkelijk dat. Hit- Ier gestorven is in zijn bunker na bij de Rijkskanselarij? «Ja, de meesten denken het. Enkele fanatici kunnen het maar niet geloven- Hun ontgoocheling is te groot opdat ze zich er zouden bij neer leggen, maar hun getal is reeds sterk verminderd. Ik zou u geen enkele kunnen noemen. «En wat u betreft?» Oh, voor mij is de man mors dood! Hij voegt er lachend bij: «Waar zou hij zijn? Als de Rus sen hem gevat hebben dan werd hij zeker gevierendeeld, en als hij in de handen der Amerikanen ge vallen was, dan zouden dezen het zo lang niet kunnen zwijgen heb ben. Van de onderaardse bunker waar de führer zijn laatste dagen door bracht is nog heel weinig te zien. Het geheel ligt in de Russische sector en is gedeeltelijk tot sprin gen gebracht, zodat alleen een paar brokstukken met graszoden begroeit een vage aanduiding blij ven. «Hopen de Berlijners dat de stad weer tot één geheel verenigd wordt? Het is natuurlijk onze in nigste hoop, maar deze schijnt met de dag te kwijnen. Hoe meer er opgebouwd wordt, hoe'meer de Oost- en West-sector van elkan der vervreemden gaan. De stad die al acht jaar in twee gehakt is, zou al een zonderling aspect ver tonen als zij weder herenigd werd. De nieuwe handelswijken van de Gost-sector zouden gedeeltelijk in de voorsteden vallen. Er wordt nochtans veel voor „ewerkt en als men ooit verkiezingen houden moest, stemt gans Berlijn in blok voor de hereniging: zoals het trou wens gaan zou voor de eenmaking van Duitsland. Wat denkt de Berlijner van de Russen?» De mensen die er bij waren op 2 Mei 1945, toen ze de stad binnenrukten, dragen ze zeker in hun hart niet. De meesten waren Tartaren en Mongolen wier los bandigheid niet te beschrijven is. Gooi- en smijtpartijen waren aan de orde van de dag. Roof en plun dering was ongemeen groot en de vernielzucht kende geen grenzen. In de zwaar gehavende Rijkskan selarij werden de tafels en stoelen door de vensters gegooid, alsook een groot deel van het archief. In de ganse stad durfde zich nauwe lijks een Berlijner op straat ver tonen, want al wie ze zagen werd gedwongen puin te ruimen, en de vrouwen... De zaken verbeterden pas als de Amerikanen en Engel sen kwamen. Deze kwamen in de grootste orde en met materiaal waarbij de Russische verbleekte. U hebt allemaal gelachen met Goebels toen hij ons zo bang maak te van de Russen, maar nu hebt. u er toch ook schrik van, niet? En de Amerikanen en Engelsen dan. Ze hebben de stad tot gruis ge gooid en een paar jaar nadien mochten dezelfde vliegtuigen hun uiterste best doen om de geïsoleer de stad te bevoorraden. Maar dat heet politiek! Ach, jonge man, de hele wereld staat op stelten. Maar wat die blokkade betreft, liever van de Russen geblokkeerd en door de Amerikanen bevoorraad, dan andersom... Zo praten de meeste mensen in deze stad. Ze bekennen gaarne dat het Nazi-regime gefaald heeft, maar vragen zich af wat er eigen lijk voor in de plaats gekomen is na de oorlog. Alleen een ver splinterd Heimat met. millioenen vluchtelingen en verdrevenen, en de Russen een duizendtal km. dichter naar het Westen toe. De schrik voor deze laatsten is en blijft ongemeen groot. Dat de 11,5 millioen verdrevenen uit het Oost. gebied bereid zijn de wapens op te nemen om naar hun haardste den terug te keren, zal wel door niemand betwijfeld worden. WAT BRENGT DE TOEKOMST? Dit is de grote vraag die te Ber lijn, meer dan waar ook ter we reld, gesteld wordt. Hier immers leeft men onder de onmiddellijke dreiging van de rode greep. Het kleine hoopje Westerse soldaten dat in de West-sector verblijft zal bij een eventuele oorlog al niet veel weerstand kunnen bieden, en de stad zou in weinig tijd onder de voet gelopen zijn. Het onder houd van deze wereldstad kost het Westen daarbij dagelijks mil lioenen. Waarom dan blijft men hier? Wat willen de Ruêsen? Wat de Russen bezielt is klaar en eigenlijk wel logisch. Hun doel is de anderen uit Berlijn te ver drijven. De stad ligt midden in hun zone en is er het natuurlijk centrum van. Het inschakelen van gans Berlijn ware van industrieel standpunt gezien niets anders dan een blijk van gezonde economi sche politiek. Verder is het be staan van 2.000.000 vrije mensen in hun eigen gebied een doorn in hun oog. Vergeet niet dat evenals wij nieuwsgierig naar de Oost-sec- tor gaan zien, men van achter het ijzeren gordijn al even nieuws gierig naar de West-sector komt zien. Zolang deze vergelijkingsmo gelijkheid voor de Oost-Duitsers bestaat, zullen ze nooit tot goede communisten worden. Het bestaan van drie luchtcorridors boven het zone-gebied is ook al niet van aard om i' i Russen vreugdig te stemmen. i'onderstel een ogen blik dat Russische vliegtuigen ge regeld ons grondgebied overvlie gen, wat zou onze reactie zijn? Wat het Westen bezielt is vooral de prestigekwestie en de vrijheids idee. Industrieel gezien levert Ber lijn geen cent winst op, doch bete kent deficiet. op gans de lijn. Maar moreel gezien is het misschien OPROEP Bedlegerige zieke in Sanatorium, zou zo graag postzegels tot verza melen ontvangen. Dank bij voor baat. Adres: Timp Jozef, Mon.t- sur-Meuse. Kamer: 51. Lustin-Na men. PERSONENWAGEN TEGEN AUTOCAR TE LEFFINGE Zondagnamiddag rond 14.30 uur. kwam het aan de Lefflngebrug tot een zware aanrijding tussen een autocar der firma «Les Beaux Voyages Roland uit Kortrijk, be stuurd door Georges Flamin, en de personenwagen bestuurd door Irène Delefanquin uit Pioegsteert. In de autocar hadden een 30-tal kinderen der Car. Mutualiteiten uit de omgeving van Doornik plaats genomen en waren op terugreis van Middelkerke. alwaar zij hun verlof doorgebracht hadden. Door de geweldige botsing werd de personenwagen tegen de aldaar geparkeerde vrachtwagen van Leon SPOORWEGBRUG INGESTORT TE AALST Even voorbij de Denderbrug langs de Brusselse steenweg te Aalst, wa ren sedert enkele tijd werken aan de gang om de bestaande brug over de spoorweg Brussel - Aalst - Gent af te breken. Een noodbrug leidde het verkeer om. Aannemer Lapln uit Wondelgem was met zijn per soneel Vrijdagnamiddag met de af braak bezig, toen plots de brug met oorverdovend gedruis instortte. De aannemer en drie werknemers werden ernstig gekwetst. Als bij wonder zijn er geen doden te be treuren. Het spoorwegverkeer werd lange tijd geremd en met speciaal hijs Bestuurder van personen wagen de borstkas ingedrukt. Zaterdagnamiddag, rond 16.30 u„ h.eeft er op de wijk Oostende, aan de herberg De Barrièreterug een zware aanrijding' plaats gegre pen tussen een vrachtwagen en een kleine personenwagen. De vrachtwagen toebehorende en bestuurd door Armand Declercq uit Kaster, kwam uit de richting van Avelgem-dorp de grote baan naar Oudenaarde opgereden. Aan de zeer gevaarlijke bocht aan de herberg «De uju gtueiuu en mui, üMrcuuu IH.IO- - - Banièie» kwam materiaal diende men de sporen uU tegenovergestelde richting een weer vri.1 te maken. TWEE MILITAIRE VLIEGERS GEDOOD TE LOKSBERGEN Toen een groep jachtvliegtuigen van het Havard »-type en beho- Desmedt uit St-Ama~ndsberg, ge- rende tot de basis van Brustem. worpen. De voerdster werd bewus teloos uit de totaal vernietigde per sonenwagen gehaald én naar de H Hartkliniek van Oostende overge bracht. Haar toestand is gerust stellend. Haar man werd eveneens licht gekwetst aan het hoofd. Nadat de plaatselijke rijkswacht ter plaatse verschenen was, konden de kinderen met een andere auto car de reis voortzetten. WHtftfWWVWWWWWWM! OOK DE PIJNLIJKSTE GEVALLEN. Dezie KRU in ENK UUR is verkrijgbaar: (3012) indien niet bij uw Apotheker. Woensdagmorgen, omstreeks 11 uur, boven het grondgebied der gemeen te Loksbergen bij Halen (in de pro vincie Limburg), oefer-ingen uit voerden, is een dér vliegtuigen plots neergestort. Het toestel vatte vuur en beide inzittenden werden verkoold. De slachtoffers zijn onder-luitenant Gaillard, uit Brussel, en adjudant Julien, uit Halanzy (Lux.). plaatselijke kliniek overbrengen, waar werd vastgesteld dat zijn borstkas ingedrukt was en hij te vens zware inwendige verwondin gen opgelopen had. Voor zijn toe stand werd dan ook het ergste ge vreesd en werd hem het H. Oliesel toegediend. Dhr Arthur Jonet voerde niet zijn wagen zijn dochter naar Bis- segem die daar een nieuwe woonst betrokken had en deze op bewuste da« R»"— «iiw neme». kleine personenwagen afgehold. De bestuurder dezer, die het gevaar lijk punt van deze bocht heel waar schijnlijk niet kende, raakte zijn baan kwijt en beukte met volle ge weld tegen de vrachtwagen aan. De kleine personenwagen was de kant van het stuur totaal inge drukt, wijl uit het verwrongen ge raamte een kreunend hulpgeroep ■opsteeg. In de personenwagen za ten vier personen, namelijk dhr Ar thur Jonet uit Nijvel. die de wa gen stuurde: zijn echtgenote, die langs hem zat; wijl langs achter zijn dochter met haar klein meis je had plaats genomen. Spoedig waren er reddende men sen ter plaatse. Dhr Arthur Jonet,, die met het stuur tegen zijn borst aangedrukt zat. werd bewusteloos Na vluchtmisdrijf tegen huisgevel terechtgekomen Vande Meulebroeke Rudolf, land- houwer, wonende te Tiegem, was Zaterdag in gezelschap van zijn vriend, Gentiel Hocedez uit zelfde gemeente, na een begrafenisplech tigheid, duchtig op zwier gegaan. Rond 17 uur kozen beiden per auto de weg naar Vichte. Op de grens van deze gemeente reed in dezelf de richting per fiets de 48-jarige Luüo Vande Steene, Vichte, met op een aangebracht zadeltje zijn zes jarig dochtertje. Horende dat een snelrijdende auto afkwam hield de fletser uiterst rechts de baan, doch werd plots zo geweldig langs ach ter aangereden, dat bij met zijn kind enkele meters verder werd weggeslingerd en bewusteloos bleef liggen, badend in het bloed. Zonder omzien werd de autorit verder gezet in een zlg-zag-vlucht. Voor ze het dorp in Vichte bereik ten. konden ze de bocht moeilijk nemen en maakten bijna nieuwe slachtoffers tot ze dan ten slotte op het voetpad reden en tegen de huisgevel van de veldwachter te recht kwamen, waarna het voer tuig kantelde. Een motorijder van wegenhulp clie de vluchters op de hielen volg de, hielp met toegesnelde personen Inzittenden zwaar gekwetst. Uit de richting van Outrijve- Dorp naar Avelgem toe reed A. De- pauw uit Moeskroen met zijn per sonenwagen. Naast hem had zijn echtgenote en achteraan hadden 2 kinderen plaats genomen. Plots slipte de auto door een ongekende reden en kantelde, over een gracht tegen een telefoonpaal. Onmiddellijk daagde hulp op van ooggetuigen. Beide kinderen, waarvan er één erg gekwetst en de arm op twee plaatsen gebroken was, werden uit hun netelige positie bevrijd. Om de ouders uit de vernielde wagen te halen diende men deze om te kan telen. De man was bewusteloos, maar niet erg gekwetst. De vrouw was er echter erg aan toe. De slachtoffers werden voor ver dere verpleging naar een kliniek in Moeskroen overgebracht. de la Vallée de l'Aa RESTAURANT «ST-LIÉVIN» Merck St-Liévin (P.-d.-C.) Tél. 12. - Route G. C. N° 225. (4255) voor on« allen een reden dat het Sovjet-regime niet verder om zich heen grijpt. Immers hoe die per zij ln het Westen door dringen, hoe dieper zij ook in eigen hula met een bolwerk van anti-communisme komen te staan. Zolang de geallieerden ln West- Berlijn blijven, blijft de stad ook een toevluchtsoord voor degenen die de Sovjet-zone ontvluchten wil len. En dit is wellicht meer waard dan al het overige. Daarbij bete kent deze vooruitgeschoven stel ling een periscoop op Oost-Europa en al de landen van achter het ijzeren gordijn. Het moge hier terloops opge merkt worden dat Berlijn niet tot, de Bondsrepubliek behoort, zoals de meeste nienHen het wel denken. De stad heeft een afzonderlijk sta tuut. In Oost-Berlijn heerst burge meester Ebert oppermachtig, de zoon van de voormalige voorzitter van de Weimar - Republiek. In West-Berlijn zetelt burgemeester Reuter met behulp van een ge meenteraad, «Berliner Senat» ge naamd. Dit organisme kan best. met een miniatuur parlement met één Kamer vergeleken worden. Weliswaar stemt het de meeste wetten die lp de Bondsrepubliek gemaakt werden, waardoor ze voor Berlijn (West) toepasselijk wor den; doch er bestaat geen de min ste verplichting toe. Het is de wens in de Bondsrepubliek opgenomen te worden. Men doet het echter niet omdat als tegenzet Oost-Ber lijn dadelijk bij de Oost-Duitse Republiek zou ingelijfd worden en de kansen tot vereniging der stad dan nog veel moeilijker zouden worden. De sectorengrenzen zou den alsdan tot staatsgrenzen wor den met al de daaraan verbonden gevolgen. Zeer veel wordt de vraag gesteld of Berlijn een bron van oorlog worden kan! Het antwoord hierop is vrij eenvoudig. Zohaast de Sov jets de West-sector binnenvallen zit het spel op de wagen Na de blokkade in 1949 hebben de Wes- tersen klare taal gesproken. De Verenigde Staden, Engeland en Frankrijk hebben de stad gega randeerd. Het protocol is duide lijk: «Ze (U.S.A., Eng., Fr.) zullen elke aanslag op de Bondsrepubliek en Berlijn, van welke zijde hij ook komen moge, als een aanslag op zichzelf beschouwen, VRIJHEIDSDRANG De Berlijners hebben de waar heid dezer bewering reeds aan de werkelijkheid kunnen toetsen. Op Pinksteren 1950 hield de Freie Deutsche Jugend haar Wereld- Jeugd-Congres te Berlijn. De pro paganda-trommel in Oost-Berlijn had op volle toeren gedraaid. Pinksteren hoort Berlijn ons! De Anglo-Saxer moet Berlijn verla ten luidden de slagwoorden. De Westerse stadskommandanten lie ten melden: «Elke ordeverstoring in West-Berlijn door de Freie- Dcutsche Jugend ondernomen zal onderdrukt worden. De aanstich ters dragen de volledige verant woordelijkheid- En met Pinkste ren bleven de leden der organisa tie rustig in de Oost-sector. Men waagde het niet ze in West-Ber lijn te laten marcheren. Van ds anderhalf millioen deelnemers kwamen toch duizenden indivi dueel de grens over naar het vrije Berlijn om de vrije lucht van het Westen te ademen. Ve len bezochten de RIAS - zen der welke ze heimelijk in d« Sovjet-Zone beluisterden. Andereu bezochten een internationaal auto salon, waar ze de producten van de vrije economie bewonderden. Op de Potsdammer-Platz, waar de Sovjet-sector op een kritisch kruispunt, a.an de Britse en Ame rikaanse sector grenst:, lieten de West-Berlijnse dagbladen een 20 meter hoog ijzeren stel opbouwen. Op de 25 m. brede band komen elke avond berichten in electrisch licht de waarheid tot ver in de Oost-sector bekend maken. De woedende communisten dreigden een katapult te bouwen en de elec- trische lichten met stenen te ver gruizen. Ze dreigden schijnwer pers op de lampen te richten om de letters onleesbaar te maken. Ten slotte plaatsten ze er een groot portret van Stalin voor. De vrijheidsdrang vond zijn top punt op einde October 1950, als voor het eerst van uit de toren van het Schönoberger Stadhuis de klank der Vrijheidsklok ge hoord werd. De tien ton zware bronzen klok werd in de Engelse stad Croydon gegoten, waar 200 jaar vroeger Amerika's eigen Vrijheidsklok gegoten werd. Daarna maakte zij een rondreis in de Verenigde Staten, waar millioe nen mannen en vrouwen de woor den der Vrijheidsverklaring die haar vergezelde ondertekende: «Ik geloof aan de Waarde en de On aantastbaarheid van elk mens. Ik geloof dat alle mensen van God hetzelfde recht op vrijheid gege ven werd. Ik beloof mij tegen de Agressie en Tyra.ni.e te verzetten, waar ook ter wereld zij opdagen moge.De klok kwam met, het troepentransportschip Generaal Blatchfordeen vrijheidsschip dat 13.800 vluchtelingen van Euro pa naar Amerika gebracht had over de oceaan naar Bremen. Ver volgens reisde ze in een goederen wagon door de Zone des Zwij- gens» naar Berlijn. Op de omtrek der klok is een reliëf uitgebeeld van vijf figuren, die de hoofdrassen der mensheid verbeelden. Ieder figuur geeft el kaar de hand bij middel van een fakkel, symbool der vrijheid. On deraan staat te lezen: Tljat this world, under God, shall have a new birth of freedom! (Moge deze wereld, onder Gods hoede, een wedergeboorte in vrijheid ken nen). Het zijn de woorden van A. Lincoln, een van Amerika's vroe gere presidenten, die een grote strijd leverde tegen de slavernij der negers in de U.S.A. Generaal L. Clay, de held der luchtbrug, was voor de gelegen heid speciaal naar Berlijn terug gekeerd, en lang nog zullen de Berlijners zich zijn woorden her inneren als de klok dagelijks 's middags en 's avonds te 6 u. over de RIAS-zender haar klank horen laat: Moge hare stem de hartan aller vrijheidslievende mensen ver heffen. Moge haar luiden, van deze dag af, voor alle onderdruk kers een waarschuwing zijn en allen die hun vrijheid verdedi gen moeten moed en vertrouwen schenken. Moge zij aan alle on derdrukten een boodschap van hoop op vrijheid schenken. A. J.M. L. HffNDBL uit de vernielde auto gehaald en de dronkaards uit hun verwrongen was er waarlijk zeer erg aan toe. Zijn echtgenote dir langs hem zat. was door de schok eveneen.s be wusteloos. doch scheen niet erg ge raakt? te zijn. Zijn dochter die niet, haar klein incisie langs achter zat, had alleen enkele lichte kneuzingen opgelopen, wijl het klein meisje ongedeerd was. Dokter Norman, die spoedig ter plaatse was nm de eerste hulp te bieden, deed Arthur Jonet naar de 'WCS Zie vervolg vorige kolom, voertuig. Geen van beiden werd ge wond. Slechter was het gesteld met de wielrijder en zijn dochtertje. Dok ter Goe.baert diende de eerste zor gen toe aan vader Vande Steene die erge verwondingen aan 't hoofd opliep en klaagde over inwendige pijnen. Zijn dochtertje liep een zware beenbreuk op, alsook erge kneuzingen over gans het lichaam. Vande Meulebroeke werd aange- houdem ROES E'LjgLBJë. .T.c 1- e F" O O N 4/2 °-Ö!: zeeft rijk» Keus KANTGORMOBILAIR BENODIGDHEDEN VERHURING ONDERHOUD - HtRSIElLINt H.ANOCLSD RUK K e R Uj'-'v' KO pieEBÖIENSf HET WEKELIJTCS NIEUWS Zaterdag 5 Sept. 1953. BI*. 7.

Het Wekelijks Nieuws (1946-1990) | 1953 | | pagina 7