Het kleine Vinkem verwelkomde zijn Burgemeester Hr A. Rabaey op hartelijke wijze Vlaamse landbouwers op bezoek aan de Oostenrijkse Steyr-fabrieken Stort 46 fr. 12-JARICE STUDENT DOOR AUTO GEVAT OP DE BAAN KOMEN-BIZET Aanrijder zet ongestoord zijn weg voort GROOTSE JUBELVIERING DER K.A.J. EN V.K.AJ. TE IEPER 25-Jarig bestaan met luister gevierd in tegenwoordigheid van Mgr De Smedt. VOORNAAM HUWELIJK TE KORTRIJK AGEHTSCHAPPEn BELGISCHE HYPOTHEEKMAATSCHAPPIJ EN SPAARKAS N.Y. Moto op tforsmqchliio te WySverlngem4 Twee. gekwetsten. FRANS KNAAPJE, MET VACANTIE TE IEPER, VERDRONKEN IN KANAAL Was op zijn eentje gaan vissen De schoolstrijd te Gent De overdracht van de ionen der Belgische grensarbeiders Wisselkoers voor September. MGR DE SMEDT OP DE MARIALE PLECHTIGHEDEN OP DE MOKKER (bij Koekelare) Een verrassing voor «Onze Kinderen Een bisschoppelijke oproep W Creafc. Kermiszondag SO Augustus 1953 te Vinkeml Een dag waarop de gemcentenaren, vrienden en ken nissen er een keer geren bij zijn. Maar dit jaar was het veel meer dan andere jaren: thans hadden we nog de geplande inhuldiging van de nieuwe Burgemeester; dus een reden voor allen om er eens dubbel geren bijte zijn. Voor allen, behalve voor één! Want ja, zo scheen het ons toch toe, wan neer we omstreeks 14 uur met onze bestelwagen aan 't rondtoeren wa ren door Koksijde, dat die éne, de weermaker, weeral eens roet in het kennis-eten kwam gooien, zodat alle Vinkemnaars, zo één zoal, zul len gezucht hebben: «Waar heb ben we dat toch weer verdiend? De dag van Mijnheer Pastoors in stallatie in November van verleden jaar was 't ook zo'n onhebbelijk weer Maar, o wonder, op 't ogenblik dat de feeststoet zich in beweging zette, was de Vinkemse lucht ge zuiverd en 'n kwartiertje later was 't zonneke er ook geren bij! KERKELIJKE PLECHTIGHEID Deze hoogdag in het leven van Burgemeester Rabaey werd, naar oude volkse geplogenheid ingezet met een plechtige Dankmis te 10 u. in de parochiale kerk van St Audo- marus. Z. E. H. Ghyssaert, Pastoor, werd aan het altaar bijgestaan door de EE. HH. Louagie en Notre- daeme. In het koor hadden plaats genomen: Kan. Denue, van Kales en E. P. Bottelier, benevens de Weled. Hr Procureur des Konings vanVeurne, de Burg'èmeester, Sche penen Dewaele en Vandamme en de Gemeenteraadsleden. In zijn bevattelijk gelegenheids sermoen wees Z. E. H. Pastoor op de harmonie en de orde in de ons omgevende natuur, door de Schep per zelf gewild. Zo hoeft het ook te zijn bij de koning van de schep ping: de mens, begaafd met wil en verstand. In het maatschappelijk leven zal diezelfde harmonie en orde ook terug te vinden zijn, als alle leden van de maatsohappij wil len gehoorzamen aan het door de Heer van hierboven gewilde gezag. Na deze plechtige Mis had ver volgens een korte nulde plaats aan het monument der gesneuvelden, aan wiens voet dhr Burgemeester een bloemenkrans neerlegde. Toen droegen de misdienaars een gele genheidsversje voor ter ere van de Burgervader en boden hem een rui ker aan. Lustig keuvelend ging het dan naar Het Goudenhoofd (het gemeentehuis), waar dhr Bur gemeester en de genodigden door veel trouwe dorpelingen plechtig ontvangen werden. In naam van alle aanwezigen wenste Gemeente secretaris dhr M. Duron de eerste burgervan -Vinkem hartelijk ge luk met zijn benoeming. De ere- wijn werd toen aangeboden en allen tekenden het gulden boek. PRACHTIGE FEESTSTOET Kort na de middag viel een druilige regen. Grauwe wolken flarden joegen door de lucht en wanneer het zo stilaan tijd werd voor de vorming van de stoet zag men niets dan bedrukte gezichten. Maar toen heeft St Audomarus wellicht hij de weermaker ten beste gesproken voor de huidige nazaten van zijn eigen Frankische bekeer lingen. En ziet, als hij toverslag brak een waterzonneke door het grijze wolkendek en was dan voor de rest van deze heuglijke namid dag van de partij. Zo trok dan te 15 u. een bont gekleurde stoet vanaf de steenweg naar het Zwaantje, langs het Gou denhoofd, naar het feestelijk be- vlagde en gepint dorp, waar hij in ogenschouw werd genomen door dhr Burgemeester en de overheids personen van op de tribune, opge timmerd rechtover de Gemeente school. Na de politie en de kloeke B.J.B.-ruiters op hun zware boe renpaarden, volgde de muziekmaat schappij Ste Cecilia van Izen- berge. Na het spelen van een vro lijke mars werd als passende om lijsting bij de hulde, gebracht door de oudstrijders, het Belgisch Volks lied uitgevoerd. In een bonte kleurenweineling kwamen dan aan de beurt, de schoolkinderen, groepen en wagens van maatschappijen, ambachtslie den en neringdoeners, die allen de glunderende burgervader bestaken met heerlijke bloemenruikers. En of er gelachen werd, én door de overheidspersonen én door de tal rijk opgekomen massa, die haar applaus niet spaarde bij de geïm proviseerde koeikoppendans», ge legenheidsversjes of -liedjes. Was de luimige noot uitstekend, en laat het ons eerlijk bekennen, enthousiast verzorgd, dan mogen we toch zeker niet nalaten te wij zen op het kunstige dat de B.J.B.- Meisjes met hun flink uitgevoerde rhythmlsche oefeningen ons brach ten. Ook het mooi uitgebeelde Blijheidslieddoor de kinderen van de Meisjesschool en het Reu- zenlied door de kleine boertjes en boerinnetjes, die het gezelschap van de reuzin Belle van Vinkem uit maken, mochten als fijne parel tjes bestempeld worden. Kortom, de ganse bevolking van het kleine Vinkem heeft hier een onvergetelijke prestatie geleverd om haar verknochtheid aan haar ge liefde Burgemeester Oen mede aan al haar burgerlijke overheden) te betonen. FEESTREDE Tijdens het voorbijtrekken van de feeststoet waren ook de Heren Senator Sobry en Bestendig Afge vaardigde Bossuyt toegekomen. Zij namen, na dhr Burgemeester gefe liciteerd te hebben, ook op de tri bune plaats. Toen werd de feestrede voor het aandachtig luisterende publiek uit gesproken door dhr Maurice Van damme, Provinciaal Raadslid. Na de welgemeende gelukwensen na mens het innig medelevende volk van Vinkem toegestuurd te hebben aan de jonge Burgemeester, vroeg spreker dat deze zijn beste krach ten zou blijven inzetten om in rechtvaardigheid te besturen; om de orde en de rust, de gaafheid op zedelijk gebied, de kunst en de op postcheckrekening 47.63.60 van Het Wekelijks Nieuws Poperinge, en li ontvangt ons blad tot einde 1953. Dinsdagavond omstreeks 17.30 u., deed zich een pijnlijk ongeval voor op de baan Komen-Bizet. De 12-jarige student Jacques Decrae- mer uit Ploegsteert-Bizet, keerde per fiets huiswaarts. Plots werd hij gevat door een voorbi.irazende auto en ten gronde gesmakt. De aan rijder bekommerde zich om zijn slachtoffer hulp geboden en dokter voort. Onmiddellijk werd aan het slachtoffer hulp geboden en dokter Deleu uit Komen, diende de eerste zorgen toe, waarna Jacques De- eraemer naar het O. L. Vrouwhos pitaal te leper werd overgebracht, waar men een open beenbreuk aan het rechterbeen vaststelde, alsook een grote wonde. Personen, die niet ver af waren van de plaats van het gebeuren, zetten de achtervolging In en kon den de aanrijder vereenaehdiren. kuituur in dit stille, landelijke Veurne-Ambachtse dorpje te bewa ren; om de materiële welstand van alle Inwoners ter harte te nemen. Samenwerking met de omliggende gemeenten is hiertoe zeker geboden. «Deze dag is voor U een schone dag,zo vervolgde spreker, en dat U In uw verder bestuur nooit zoudt teleurgesteld zijn. En opdat U steeds met genoegen zoudt mo gen terugdenken aan dit heerlijk feest van vandaag, bieden wij U dit kunstschilderij aan.Hierop werd het geschilderd portret van de Burgemeester, van de hand van dhr M. De Jonckheere, inwoner der ge meente, aan de gevierde overhan digd. En de eminente spreker be sloot zijn hartelijk toegejuichte feestrede met de woorden: «God zegene U, uw werk en ons dierbaar Vinkem. DANKWOORD VAN DHR BURGEMEESTER Zichtbaar ontroerd om zoveel blijken van genegenheid en ver knochtheid, drukte dhr Adrien Ra baey, Burgemeester, zijn gevoelens van innige dankbaarheid uit om het vertrouwen van de bevolking in hem gesteld, maar ook in de He ren Schepenen en Gemeenteraads leden. Hij dankte Z. E. H, Pastoor om de plechtige Hoogmis van 's voormiddags en verders de ver tegenwoordigers van de N.S.B., de standen en ambachten en de scho len om de vele sympathiebetuigin gen. Want allen hebben geen moeite ontzien om. spijt het wan kelbaar weer, de oproep van het flinke feestcomiteit te beantwoor den ten einde een onvergetelijke hulde te kunnen op touw zetten. En dhr Burgemeester besloot: «Door aller belangen te beharti gen zullen we, hand in hand en steen voor steen, het welig huis van Vinkem verder opbouwen.Na een kort doch welgemeend dank woordje aan het adres van de tal rijk meevierende Wulveringemna- ren, mocht dhr Burgemeester een langdurige ovatie in ontvangst ne men. Toen werd de volledige groep genodigden, met de gevierde en zijn achtbare dame in 't midden, nog, op de gevoelige plaats gebracht. In een, onder de bloemtuilen bedol ven, open personenwagen werd dhr Burgemeester door de straten van zijn dorp rondgereden waar hij overal hartelijk toegejuicht werd, LUNCH In de oude heerlijkheid Het Blauwhuis had te 18 u. een lunch plaats waarbij de familie van Bur gemeester Rabaey, de genodigden en verscheidene dorpsgenoten aan zaten. In de sobere doch stemmige feestkamer ging het er naar oud- Vlaams gebruik heel gezellig aan toe. De onderscheidene gerechten waren door vaardige handen keu rig en smakelijk toebereid. En tus senin werden tafelreden gehouden, Z. E. H. Pastoor opende de reeks, Pittig en sprankelend van humor noemde hij dhr Burgemeester de man die de wagen van Vinkem zal voeren, de wagen van het volk, een volkswagenStuur deze wagen goed, rechtdoor! Rijd nooit zonder naphte (wie probeerde dat ook weer!?), maar wel met de warme polsslag van uw jeugdig hart. Zo zult ge dan zijn een klein steentje van een schitterende, nationale en misschien internationale mozaïek. Burgemeester-stuurman, met uw schepenen, raadsleden en gehele volk, vaar recht door zee, we vol gen U! Ge zijt nog jong! Word onze oude Burgemeester. In zijn toespraak feliciteerde Schepen Dewaele zijn Burgemees ter en verheugde zich dat het feest volledig geslaagd mocht heten. Dit weze een spoorslag om op de inge slagen weg voort te gaan te.n bate van het onderwijs; van het ge meentelijk wegennet, van de kerk en de toren.Hij noemde eveneens zijn collega dhr Maurice Vandam me, die hij een sterke schakel noemde tussen het gemeentebe stuur van Vinkem en de hogere be sturen. Schepen Dewaele besloot met een uitbundig bijgetreden; Leve de Burgemeester «Ik voel me hier thuis,» sprak op gemoedelijke toon dhr Senator Sobry, op zo'n gezellige boeren - kermis, te meer daar er nog bloed verwantschap bestaat tussen onze beide families, en. omdat ik hier ook aanzit met ons aller vriend; dhr Maurice Vandamme.» Vinkem noemde spreker een verstandige gemeente en dat bewees zij door haar Burgemeester op zo'n prach tige wjjze in te huldigen. Na zijn heilwensen aan dhr Burgemeester en zijn familie aangeboden te heb ben, drukte dhr Senator de hoop uit dat Burgemeester Rabaey nog lang het algemeen welzijn van Vin kem zou mogen behartigen. De in Vinkem minder gekende Bestendige Afgevaardigde dhr Bos suyt voorspelde dat Burgemeester Rabaey onder een goed gesternte moet geboren zijn, want als bil toverslag en te gepaster tijde deed de blinkende zon aan 't firmament alle kommer en leed vergeten. Spreker wenste, ook namens zijn collega's, dhr Burgemeester en zijn familie hartelijk geluk en gans het kleine Vinkem om deze schitteren de installatie die hij in zo'n kleine gemeente zeker niet had verwacht. Ais tolk van de Burgemeesters van het omliggende feliciteerde Burgemeester Rooryck van Izen- berge, zijn collega met zijn be noeming en sprak hij de hoop uit dat, wanneer op intercommunaal gebied iets dient nagestreefd te worden, men steeds op de goede samenwerking van Vinkem's be stuur zal mogen rekenen. De sympathieke Fons Naeyaen zorgde voor een kluchtige en ge moedelijke tussennoot wanneer hij het had over retraites en kloosters en schilderijen. Provincieraadslid Maurice Van damme haalde vervolgens enkele herinneringen boven uit de jeugd jaren zowel van dhr Burgemees ter als van hemzelf. En hij besloot met de wens dat in deze ambtspe riode van 6 jaar zoveel mogelijk voor Vinkem zou mogen gepres teerd worden. Dan wordt dit de in zet van een bestuur van onze Bur gemeester van zesmaal zes jaar. Leve lang onze Burgemeester! Dat hij lang onze Burgemeester moge zijn! Hierop kwam dhr Rabaey zelf aan het woord om allen te danken die, gekend of ongekend, het hun ne bijdroegen opdat dit feest zo prachtig zou slagen. Heel in het bijzonder ging zijn dank naar Se nator Sobry, de man op wie men nooit tevergeefs beroep doet en naar Bestendig Afgevaardigde Bos suyt, de man die veel kan. Ook voor zijn eerste hulp, dhr Maurice Van damme, zijn joviale Gemeentese cretaris M. Duron, de ganse Ge meenteraad en de Feestcommissie had hij niets dan lof. En als besluit verklaarde Burge meester Rabaey: «Wanneer de goede verstandhouding van thans tussen de regenpastoor en zonne- burgemeester mag behouden blij ven, hoop ik Vinkem zo goed mo gelijk te kunnen besturen! Het was stilaan tijd geworden voor het vuurwerk dat afgeschoten werd ongeveer rechtover de Ge meenteschool. Het talrijk opgeko men publiek mocht zich verheugen in een mooi spektakel dat deze heuglijke dag op een feestelijke wijze besloot. «Het Wekelijks Nieuws» houdt er ook aan, langs deze weg, dhr A. Rabaey van harte te feliciteren met zijn benoenjing tot Burge meester van het kleine, doch cast- vrije Vinkem» HET WEKELIJKS NIEUWS Zaterdag 5 Sept. 1953. Blz. 9. (VKWolg van 1" Wad) Van de Woeetyne, Maalberg, Oostkamp Vail Hollebeke Paul, Roeselare; Verbrugghe Gilb., Abele, Leisele; Samyn Valère, Fonteinestraat, Wervik; Stragier Michel, Welzestraat, Emelgem; De Vlnck Germain, Hoogweg, St Andries; De Volder Henrl, Koude Scheure, Mannekensvere Van Walleghem Remi, Bolle- werpstraat, Ingelmunster; De Ounlnck Michel, Zedelgem; De Clercüi Omer, Ooigem; Van de Vyvere Omer, Veldstraat, Schuif erskapelle De Stutter Bmerio, Nagelstraat, Kanegem; Ven den Bergfoe Joe,, Schaap- hoeve, Oostvleteren. Daarbij hadden we nog een In specteur-Veearts uit Heule, dhr Van den Berghe Joris; 8 Heren Creeymeersch, vlaehandelaars, uit Ingelmunster; 4 constructeurs; de Heren Nouwinck Marcel uit Oost vleteren, De Witte Gerard uit Schuif erskapelle, De Smet Ga briel uit Wakken, en De Wulf Robert uit Roeselare (Vijfwegen- straat 252)... en ondergetekende. Met dat bendeke zijn ws de baan opgetrokken, hebben we de lucht doorvlogen, boven, in en onder de wolken. Het ging eerst tot in Meisbroek per Sabena-autooar. En gaat het snel, eenmaal men in de lucht zit, dan duurt het toch een heel tij- deke eer men er met de vogel in geraakt. Maar kom, paspoorten en tal van andere noodzakelijke brief jes en ticketten verzamelen en or denen dat is de boer nu eenmaal niet gewoon. Gelukkig was het heen en weer geloop van talrijke air-hostesses en de daarbij horen de opmerkingen van onze boeren Een eerste kennismaking op het vliegveld te LInz. Van links naar rechts zien we Chef-Piloot P. Cocquyt, de vertegenwoordiger der Sa bena ln Oostenrijk, (op de rug) Dr Seewald, de afgevaardigde der Steyr-fabrieken, dhr Pira, verkoopchef Sobcmai en dhr Jozef De Lille -lit Maldegem, de algemene verdeler van de Steyr-tractoren der beide Vlaanderen. ten met een stralende zon, die in een azuurblauwe hemel koepelt, dichts witte wolkentoppen als een aaneenschakeling van sneeuwwit, opborrelend schuim dat ons totaal van de aarde Isoleert, We vliegen aan 860 km. per uur: 2.700 meter hoog, zegt de air-hos tess ons in het Frans. Een boer vraagt haar in 't Vlaams wat ze zegt. Ze lacht en gaat enkele pas jes verder, 't Beste wat we doen kunnen is op onze kauwgom bij ten die we bij het opstijgen als troost en bezighouding van haar gekregen hebben. Boven op de deur der stuurka- bien gaan de lichtjes: «No smo king Seat beltuit. De rie men vliegen los, de stenen pijpen komen boven, er wordt een fleur de trottoirgerold, ons air- Even voor het binnentreden der fabrieken krijgen we van onze loods man bemerk zijn typische Oostenrijkse klederdracht alle nodige uitleg. een attractie op zichzelf en... «omme nog bitje tyd hèn, me goan nog e stuute eten, want 't schynt dajjs gunter nis veis kriegt't Zakje werd openge daan, 't boterpapier kraakte en de boterhammen met hesp werden duchtig aangesproken. Ge moogt niet, zei er een die er meer scheen van te weten, ge suit luehtziek worden. Ja, de pier-zakjesliggen gereed in 't vliegtuig. Goljs lachen tè, zei boer V-, boeremoage e'n is nooit ziek, en hij smekte dat z'n lippen ervan blonken. DAAR GAAT HET Toen gingen de glazen deuren open en tussen de witte kalklljnen vervoegden we de grote blauw-zil- veren vogel: onze D. C. 6, het grootste vliegtuig van allen dat er geparkeerd stond. Een fotootje werd genomen en... traag schoof de 60 koppige bende de vogel in. Met 60 man zat ons vliegtuig vol, zo vol als een el. Rechts 3 plaatsen, midden een smale gang, is het misschien daarvoor dat de air-hostess zo hield van de slanke lijn? en links 2 plaatsen. Eens in het vliegtuig en in de zetels gebonden, ging alles zeer snel. Daar sloegen de motoren in gang. Traag rijden we tot aan het uiteinde der startbaan en stoppen er. De 4 motoren worden tot hun maximum aantal toeren opgedre ven, daar vliegen de remmen los en vooruit zijn we... de grond zinkt stilaan weg onder ons zonder dat we het voelen... en daar gaat het. de wielen plooien zich in de vleugels, We hangen in de lucht en stijgen. De motoren draaien trager... Hoeilaart met zijn glazen schub ben ligt onder ons, en daar gaan We de wolken in. Onder ons regen, bij ons dikke zware wolken die door de draaiende schroeven in stukken gehakt worden; we stij gen, de wolken worden wit, we kruipen er boven, en onder ons, zo ver we kijken kunnen, overgo- hostessje hoest ervan en krijgt de tranen in de ogen er wordt rondgewandeld. «Zou er een mens dat gelo ven, zegt ons landbouwer Van den Berghe, uit Oostvleteren, waar dat ze nu boeren in gekregen hebben! Als ik overrijd op m'n stik stond en 'k zag van die grote kassen bo ven m'n kop passeren, dan heb ik altijd gezeid: ze zullen mij daar toch nooit in krijgen, en nu.,., mens waar gaan we naar toe, een vliegmachine vol boeren,... is de wereld veranderd!... Men wandelt rond, de kleine luchtzakjes houden de grootste bangerikken In hun zetel. Het onbekendeis overwon nen We zijn thuis. Vliegen en is toch niernen- dalle, hézegt ons constructeur Nowynck, uit Oostvleteren, met wie we zelfde uitkijkruitje deel den. We zien niets, de wolkenhemel kent geen grenzen. Ons alr-hostessje is niet op haar gemak, 't Kind is ongetwijfeld meer delicatesses gewoon, meer Franse complimentjes. Mens, als je dat van 'n Vlaamse boer moet verwachten! Het trekt zich terug in de keuken... de rest kunnen we best zelf aan het lijnkaartje dat we kregen, raden. We krijgen een aperitief. We drinken,... drinken hem als een Franse druppel in een trek uit. VLAAMS BLOED TREKT We naderen de Rijn. De deur der stuurcabine gaat open en een bonkige kerel stapt er glimlachend uit: 't is de chef-piloot der Sabena, Prosper Cocquyt die als vriend van dhr De Lille eraan gehouden had zijn boerenkliënteel veilig door het luchtruim te brengen. Cocquyt is nog meer waard dan een parachute,zei er een jonge landbouwer uit de streek, als ge onder zijn vlerken hangt moogt ge uwen paternoster op zak steken. Inderdaad de reputatie van de sympathieke chef-piloot der Sabe na schijnt doorgedrongen te zijn tot in de verste pachthoeven van Westvlaanderen, want de boeren wisten te vertellen dat hij één der hunnen was, vermits zijn vader een Oostvlaamse molenaar was en ook dat hij de beroemdste en sym pathiekste piloot van België was. Hij komt zich tussen de zetels plaatsen, lokt vragen uit om die te beantwoorden... en doet het graag. Hij spreekt als wij, gemoe delijk en zonder complimenten. Honderden vraagjes, nieuwsgierige en... domme misschien ook, al be antwoordt hij even kalm. Ons le ven hangt in zijn vuisten en ligt in zijn kennis van zaken. Maar ge rust is iedereen, het schacht zijnis ervan af. «Ge moogt op uw twee oren slapen als ge die mee hebt,zegt 'n Antwerpenaar. Zijn prestige en minzame glim lach dwingt bij iedereen een vol ledig en veilig vertrouwen af. Hij zet uiteen, toont wat van binnen en buiten te zien is, ja, laat zelfs iedereen een oogje in de stuur cabine slaan. Heus. wat al toe stellen, wie kan er daaruit wijs geraken uit al die wijzers en kompassen. De wolken onder ons schuiven open. We zitten boven 't Zwarte Woud, we vliegen naar München toe. Meer open en open komt het landschap. De grote hoeven dagen op. Ze staan er als vierkante, toe- gebouwde bolwerken midden in de mozaïek der percelen grond. We vliegen over de Donau! Wat heeft die walsenkoning Strauss ons lelijk beetgehad wan neer hij zingt over die schone blaue Donau Blauw is hij hele maal niet; wel geel en grijs-grauw en doorzaaid met talrijke zand banken. OP AMERIKAANSE BODEM Dhr Cocquyt verdwijnt in zijn cabine. Kort daarop zwenkt onze vogel breed naar links, onze oren beginnen te tuiten, de gordels die nen dichtgemaakt... «No smoking Seat beltflikkert het voor ons. We zakken en dalen. De wielen kruipen uit de vleugels, de grond nadert, 'n klein stootje en we rij den op de grond. Hörschling U.S.A.-Aero-port Linzlezen we op de hoge vlieg- tuigloodsen. We stappen uit... Een Amerikaanse pikzwarte negersol daat komt onze papieren nazien, en de tolcontrolé duurt een heel tijdje. We zijn in het. door de Ameri kanen bezette gedeelte van Oosten rijk. Aan de overkant, een klein dorpskerkje, da&r liggen de Rus sen, hoop en al een 4-tal kilome ter. We krijgen kippenvel als we op dat ijzeren gordijn denken en een voorbijrollende zware eenheid Sherman-tanks verhoogt in ons nog het gevoel van onveiligheid. Onze landbouwers stonden met open mond te kijken. De tijdwijzer was hier voor ons 9 jaar achteruit gedraaid... En terwiil wij naar onze twee bussen optrekken moeten we halt houden voor 'n splinternieuwe Ca dillac 1953. De dame of dochter van een Amerikaans officier is op boodschap... Het doet ons erg vreemd aan zo midden in die bezetting te zitten. Er is niemand die lacht of luid-op praat, alleen wat gefluister. Zonderling hoe oude gewoonten spontaan bovenkomen. Wat niet belet dat we echter als vrije bur gers met beide voeten op Oosten rijkse bodem staan. Ziet ge wel, manneke,zegt ons diezelfde landbouwer, dat een mondje eten te Brussel geen kwaad gedaan heeft. Ze kennen zij ginder die Vlaamse boeren niet! Inderdaad, als bij wonder de piloten verstonden er zichzelf niet aan kreeg niemand, maar dan ook niemand enig last met de maag. 't Zijn der taaie en goeie,zei Kommandant Cocquyt. We stappen de bus in, en een lustig deuntje brengt ons weer op onze positieven. De motoren gaan aan. De karavaan is de baan op dwars doorheen een groot kamp vol met Yankees. NAAR STEYR, HET EEUWENOUDE IJZER- EN STAALCENTRUM We rijden door een arm land schap. Als ge een spft diepe zit is het kalk,zei er een boer en inder daad op vele plaatsen zagen we dit duidelijk. Steyr 36 km., toont ons een weg wijzer aan. We peilen ln de diepte om iets moois te zien. Tevergeefs, dat arm gedeelte van het land kan ons niet bekoren. 't Zijn hier al geiteboeren, bromt onze gebuur. Langs de Steyrstroom dalen we de vallei in. 'n Woest ondiep breed bergstroompje dient als wegwijzer. Daar stopt de bus in volle stad en zet ons af precies daar waar twee bergstromen in mekaar lo pen: de Enns in de Steyr. Op de hoek daarvan staat een mooi ho tel waar ons een lunch wacht. Rap moet het gaan. De fabrie ken wachten op ons en Dr See- walt, afgevaardigde der Steyr-fa brieken heet ons welkom in het verre Oostenrijk. Het is 'n flink mager zwart type. Rudolf Valentino-genre dat zowel Frans als andere talen spreekt. Hij vergalt onze ontvangst niet met redevoeringen. Zit gemoede lijk bij zegt hij, doet U wel en proeft aan onze Oostenrijkse wijn en speciale gerechten. En of er op z'n Vlaams gelepeld en gedronken werd. BEZOEK AAN DE FABRIEKEN Steyr ligt in het dal en op de heuvelruggen die dat dal uitnïa- ken, staan reusachtige schoorste nen middenin grote gebouwencom plexen. Dat zijn de Steyr-fabrieken. We verdelen ons in groepjes en krijgen als loods een pittige ty pische Oostenrijker die in natio nale klederdracht ons de eerste Steyr-eigenschappen mededeelt. De man schijnt, naar zijn uiterlijk althans, een goed wijnkenner te zijn en loopt over van hoffelijk heid. Melne Herrnklinkt het bij iedere zin en ogen, handen en alles hij 'beschikt gebruikt hij woorden accent bij te zetten. We treden de ijzeren hekkens van het bureelgebouw binnen. Als voorname gasten dienen we onze naamtekening te plaatsen in een boek. Wat we daar allemaal zagen en afkeken; wat we daar allemaal meemaakten., dat vertellen we on ze lezers in een volgend artikel. J. S. Zondag ls het voor de K.A.J. en V.K.A.J. van het Arrondissement leper een schone, zoniet de schoon ste dag geweest sedert haar be staan. Men vierde immers de 25° verjaring der stichting van deze Katholieke Jeugdorganisaties te leper. Deze jubelviering ging dan ook gepaard met grote feeste lijkheden. Te 9.30 uur gingen de Kajotters en Kajotsters stoetsgewijze van uit het College en het Klooster der H. Familie naar de Sint-Maartens- kathedraal, waar te 10 uur een plechtige Dankmis werd gecele breerd door Z. E. H. Deken Ver- haeghe, bijgestaan door Z. E. H. Gheyssens en Z. E. H. Verbeke, A.C.W.-proosten van Wervik en Een foto uit de prachtige optocht. Flink zien we onze Kajotsters op stappen door de Rijselstraat van de Ieperse Hallestede. Op de achter grond zien wij het prachtig Belfort. leper. Vóór de aanvang van deze Jubelmis had de wijding plaats der twee nieuwe Verbondsvlaggen van K.A.J. en V.K.A.J. door Z.E.H. Kan. Logghe, proost der Sociale Werken. Tijdens de H. Mis hield Z.E.H. Nolf, Nationaal Hulpproost der V.K.A.J., een prachtig en aan doenlijk gelegenheidssermoen. Na de Dankmis volgde dan een bloemenhulde aan het Monument der Gesneuvelden, waarna een grootse optocht volgde door de bij zonderste straten der stad. In de namiddag werd deze Jubel viering voortgezet met een Jeugd- olympiade voor de Kajotsters en prachtige volksspelen voor de Ka jotters. Te 15.30 uur volgde dan in de Ieperse Stadsschouwburg de plech tige Jubelzitting. Omstreeks 16 u. werd onze geliefde Bisschop, Zijn Exc. Mgr De Smedt, samen met de Geestelijke Overheid, afgehaald aan de Dekenij door een groep Kajotters en Kajotsters. Bij zijn Intrede werd Monseigneur langdu rig door de talrijks aanwezigen toegejuicht. Na het Beiaardlied en het K.A.J.-gebed werd het welkom woord gehouden door de K.A.J.- propagandist Albert Callens. Daar na was het de beurt aan Roger Vervaecke, die als oud-Kajotter het woord tot de aanwezigen richt te. Na de uitbeelding van de Wet- getrouwe, onder de kundige lei ding van E. H. Vermeulen, ver telde oud-Kajotster Mej. Marie Ra- maut Iets uit haar tijd. De V.K.A.J. bracht vervolgens met pittige uit beeldingen van diverse taferelen en liederen de goede stemming onder de talrijke aanwezigen. Daarna was het Monseigneur De Smedt, die onder langdurig applaus het podium besteeg en op een bijzon dere manier het Herderlijk Woord toesprak tot de aanwezigen. Deze Jubelviering werd besloten met een grootse en liefdevolle hul de aan Maria, Moeder van de ar beidersjeugd. Tot slot volgde een dreunend K.A.J.-lied. Te Kortrijk, in de parochiale kerk van St Rochus, werd het huwelijk ingezegend van de Hr Poly Putt- man, zoon van de gekende drama turg Willem Puttman (Jean du Pare), met Mej. Dina Vandenbul- Toen de bruidstoet de kerk bin nentrad, werden extracten uitge voerd uit het massaspel van de Guldensporenherdenking, waarvan de tekst van de hand is van Willem Puttman en de muziek van Pr. Van Eechaute. De vader van de bruide gom bespeelde verder het orgel, ter wijl de Hr Gérard Sandra, de ge kende Kortrijkse tenor, verscheide ne liederen zong. Het jonge echtpaar, met rechts de schrijver Willem Patman. Ai veringera» PhUlbert BaBleul, Dorp 2. Beltem-Bnmbeke: Alb. Vanelalander, Kerkhof str. 184. Beveren-Roesbr.» Robert Lepée, Hondschooteetar. 22. Diksmnlde: M° G. Van Nevel- Meire, IJzerlaan 4. Hooglede: Marie-L. Pietera, Roeselareetr. 8. leper: Aug. Hendrlckx, Dikkebusstwg 150. Ingelmunster: Mare. Ampoorter, Weststraat 13. Izegem: Ralaël Parret, St-Crispijnstraat 19 Kemmel: Leo Duplacie, Renlngelststraat 63. Koekelare: Mr Jozef BuJcke, Ichtegemstraat 12. Koksijde: Walckiers P. en J., Zeelaan 260. Krombeke: Mej. Maria Denys, Dorpplaats. I.cke: Mr A. Denolf, koster, Nleuwstraat 21. Llchtervelde: Mr Jozef Depoorter, Gemeenteontvanger Stationstraat, 98. Lokcr: W° L. Dousy-Mortreu, Dorp 52. Mesen Hector Vercruysse, Ketelstraat 10. Moorslede: Aohtel Goemaere, Dadlzelestraat 32. aaum li «C OPGERICHT IN 190} LANGE NIEUWSTRAAT 40 ANTWERPEN Nlenwpoort: Mr Alfons Depelchln. Kokstraat 36. Oostvleteren: Mej. Y. Van Houtte, Henrl Deberghstr. 6. Poelkapelle: M» W° M. De Sutter- De Wilde. Plocgstcert: Victor Menet, r. d'Armentlères 110. Proven Mej. Noëlla Prlnzie Statiestraat, 55. Poperlnge: Paul Devos, Komstraat 36. Michel Maes, Westvleterenstw. 25 Roesbrugge-Harlnge: Gerard Delplace, Gemeentesecretaris. St Idesbald-Koks.: Er. Van Eecke-Deleu, Villa K.irkepanne Frankriiklaan 9. 8t-Pleterskapelle- Leke Mr André Provoost. Dorp 12. Veurne: Bureel Plnson. Sporkijnstraat 23. tol. 168. Warneton: Pierre De Simpel Wervik: Valère VerfallUe, Molenstraat 49. Westrozcbeke: Mr Aurele Van Damme Statiestraat 136. Wcstvleteren: Mej. A. Quaghebeur, Poperlngestraat 71. Woesten: Mr Gast. Verfalllle, Steenstraat 34. Wou men: Mr Maurice Debruyne, Dorp 114. Wulvcringem: Michel Duron, Goudenhoofd 38, Vinkem. Zlllebeke: Mevr. Germ. Coudron- Dorp 46. Vandamme, Maandag 11. had te Wulveringem, op het gehucht Het Zwaantje een ernstig verkeersongeluk plaats. Rond 9 uur 's avonds kwam A. De- poorter per moto, met achter zich op de duozitting R. Barrezeele, bei den van Wulveringem, naar het dorp toe gereden, toen hii met volle geweld op het dorstuig botste van dhr Dezeure van Izenberg, dat in dezelfde richting reed. Beiden wer den van de moto geslingerd en ble ven bewusteloos liggen. Naar de kliniek van Veurne overgebracht, werd bij Depoorter een armbreuk en verscheidene gebroken ribben vastgesteld, terwijl Barrezeele. voor wie men eerst een schedelbreuk vreesde, er met een hersenschud ding en enkele ernstige hoofdwon den vanaf kwam. Onderzoek naar de verantwoordelijkheid werd door de politie ingesteld. D&ar heb je hem, de Steyr-tractor. Hij, voor wie zoveel kilometer ge vlogen werd, vermoedde zelf niet eens de enorme belangstelling die rond hem gaande was. Sedert enkele tijd was de tien jarige Maurits Degraeve, uit Man- dres, boven Parijs, met vacantie bij zijn schoonbroeder en zuster. Maurits Heyte-Degraeve, woonach tig aan de Oiostkaai, te leper. Vrijdagvoormiddag ging het knaapje vissen aan de trapjes van de kaaimuur van de vaart Ieper- IJzer. Antoinette Lussaert, die aan de overzijde woont, had het knaap je nog bemerkt, maar enkele tijd nadien stelde zij met verbazing en angst, van het jongetje niet het minste spoor meer vast, terwijl de vishengel op het water dreef. Da delijk verwittigde zij Maurits Hey- te. Het kon niet anders of Mauris- ke moest door een verkeerde bewe ging in het diepe kanaal zijn te recht gekomen. Omstreeks 11 uur begon een schipper met een haak de bodem af te tasten. Te 13.30 uur werd h.ij door de arbeider Bert Verstraete afgelost, die dadelijk het lijkje bovenhaalde. Dr Cousin kon slechts vaststellen dat alle levensgeesten waren geweken. Tragische bijzonderheid; de va der van het knaapje zou de Zater dag zijn zoontje komen afhalen. Het stoffelijk overschot werd door het Rood Kruis naar het O. L. Vrouw-hospitaal overgebracht. Te Brugge zijn Maandagmor gen de grondvesten ingestort der ophaalbrug die bij de Kruispoort in opbouw is. Deze grondvesten wa ren enkele maanden gqjeden aange legd, waarna de werken werden stil gelegd. De aannemer loopt meer dan een half millioen schade op. De werkgevers van de Belgische grensaiheiders hebben bericht ont vangen, van de betrokken diensten, dat de overdracht der lonen van de Belgische grensarbeiders, werkzaam in Noord - Frankrijk, ongewijzigd blijft voor de maand September tot nader bericht. Bijgevolg is het nog steeds ba- rema nr 2 van 22 September 1949 dat van kracht blijft voor de om zetting van Franse en Belgische munt. Op Dinsdag 15 September e.k., feest van O. L. Vrouw van Zeven Smarten, tijdens de novene ter ere van O. L. Vrouw van De Mokker, zal Z. H. Exc. Mgr De Smedt, te 16.30 uur, bij gelegenheid van het Plechtig Lof dat hij aldaar zal op dragen, de zieken en de kinderen zegenen en, na zijn sermoen, de Ommegang tot de Zeven Smarten van Maria persoonlijk leiden. De bedevaart ter ere van O. L. Vrouw van De Mokker, alsook de negendaagse plechtigheid met de Ommegang van de Zeven Smarten van Maria, werden in Juli 1951, op aanvraag van Z. E. H. R. Doutre- ligne, pastoor, door wijlen Z. H. Exc. Mgr Lamiroy aanvaard, goed gekeurd en aanbevolen; aldus er kende hij de parochie «De Mok ker» als bedevaartoord. Op 16 September 1951; op last van wijlen Mgr Lamiroy, werden de zeven mooie kapellen van O. L. Vrouw van Smarten (gebouwd in de omheining van het kerkhof van De Mokker), door Z. E. H. R. Le- terme, deken van Torhout, gewijd en de bedevaartplaats en de om megang officieel onthuld. De reliëfs van de Zeven Smarten in terra cottazijn getekend en geboetseerd door dhr J. Decrock, beeldhouwer te Diksmuide. Gedurende de jaarlijkse plechtig heid ter ere van O. L. Vrouw van De Mokker van 12 tot 20 Sep tember gaan bedevaarten naar dat nieuwe Maria-oord. Een luisterrijke Mariale processie wordt daar ingericht, betiteld «De Mokker verheerlijkt Maria door de godsvrucht tot Haar Zeven Smar ten». Die processie bestaat uit zin gende en sprekende groepen, drie praalwagens en 143 biblische kosta- men. Eerste uitgang op Zondag 13 September, te 15 uur; het Plechtig Lof bij de sluiting wordt opgedra gen door Z. E. H. Deken Leterme, op het versierde kerkplein. Zondag jl. werd in de kerken en kapellen van Gent-stad een brief voorgelezen, waarin de Bisschop vurig de buitengewone geldinzame ling aanbevool, die op Zondag 6 September zal plaats hebben. Lijk men weet, werden, sinds te Gent een roodblauw schepencolle ge aan het bewind is, de subsidlën voor de katholieke, kosteloze scho len afgeschaft. Stortingen kunnen geschieden op nr 167.566 der Bisschoppelijke Tijdens een bezoek door dhr Maes uit Poperinge, fabrikant der Honingkoek De Werkende Bicin gezelschap van enkele nijveraars voor enkele weken gebracht aan de stichting Onze Kinderenvan Rumbeke, beloofde dhr Maes een verrassing voor de kostgangertjes. Deze verrassing kwam Vrijdag 28 Augustus jl„ toen een grote vrachtwagen van «De Werkende Bie» bij «Onze Kinderen» stopte en een smakelijke lading Honingkoek aanvoerde. De foto's hierboven bewijzen dat er dadelijk talrijke helpen de handjes waren voor liet lossen en dat de aangename verrassing zeer welkom was. Een kleine zanger (zie in het midden van de foto onder links) vertolkte de dank van «Onze Kinderen» jegens de milde schenker; rechts op hetzelfde gedeelte van de foto zien wij de chauffeur va» de wage» met de «Ben jamin der bende op de arm.

Het Wekelijks Nieuws (1946-1990) | 1953 | | pagina 9