12 Nooit zag ik schoner Bloemen B Hoppepluk en Folklore Vlaamse landbouwers bezoeken de Oostenrijkse Tractorenfabrieken Steyr Z. E. H.J.LO WIE Motorrijder loopt te pletter op paal te Inyelmunster Dorsarbeider uit Poperinge te Vlamertinge op slag gedood 16 Water en slijk uit de Woumense Weilanden verbannen tot Ere-Kanunnik verheven De Rumbeekse Vereenigde Vrienden zijn 100 jaar jong IET WEKELIJKS NIEUWS DAT BB€NGT OP... BUdxtfdca PRIJS 3 Frank ZATERDAG SEPTEMBER Hij spuut zljn hancLaLsWarw uÜ in. DRUKLETTERS Nieuwsblad voor Westvlaanderen Verschijnt om de week Indrukwekkende Inhuldiging van het nieuw Pompstation door Hinister Heger II. - Bezoek aan de Fabriek ONDER ZON EN JUBEL I Hefboom van stropers verbrijzelde de ongelukkige het hoofd WERELDRECORD SNELHEID PER VLIEGTUIG NEERGEHAALD Hat is Steyr aan de Steyrrivier, .gekiekt oj? uej£ paax dn fabrieken. 49* JAAR. N' 37. 1953 POSTABONNEMENT 195S: België (tot einde 19S3) 46 fr. landen Andere 1 4 fr. p. week HOOFDBTJREEL EN REDACTIE: Poperlnge - Gasthuisstraat 19. Tel. 9. - Postohecto. 47.63.60. Verantwoordelijke Uitgever: J. Sansen, Gasthuisstraat 19, Poperinge za doet dat in HET WEKELIJKS NIEUWS ONZE 3 UITGAVEN: POPERINGE IEPER WERVIK ROESELARE MENEN KORTRIJK VEURNE NIEUWPOORT DIKSMUIDE ILOEMEN - FEESTEN kenden we, Bloementen toonstellingen, bloemen corso. Hebt ge niet in uw dagblad die foto's gezien van dat Begonia-, mn dat Gladio- lenfeest? Bloemen zijn een weelde geen luxe voor het oog. Le vende bloemen! Wat kunt ge daar op staan kijken, uw ogen de... kost geven. Ze kunnen zo verrukkelijk schoon zijn; een regenboog van kleuren, met honderden verschil lende tinten en kleuren; een sym fonie van kleuren waar uw ogen op rusten, zonder ooit vermoeid te zijn. Hel en fel, zacht en getem perd; kleiner» en grotere. Ge kijkt en blijft kijken. Levende bloemen, één pracht1 Tc Ging Zondag kijken naar le vende bloemen! *k Heb nooit scho ner levende bloemen gezien! En Talen kwamen als ik! Zeer velen zelfs, te Izegem op het nieu we stadion. Izegem heeft niet al leen de «allures» van een stad, 'k wil zeggen dat Izegem niet al leen wil «doorgaan» als een stad, maar werkelijk een stad... is t Blijft niet bij het bouwen van nieuwe wijken, t aanleggen van schone straten en lanen boule vards, Je weet wel Izegem richtte een stadion op. Waarachtig! en groot en heerlijk! Daar kwamen, acht dagen te voor, de grote bazen bijeen van de sporten de sport wereld. Daar werd bovendien voor een bizonder sportfeest gezorgd: de voetbalmatch Luik - Denemarken Iets uit het bovenste schof... zegt men; en voor een uitgelezen pu bliek! Nu was het Zondag op dat zelfde enorm stadion te doen: Het feest van de levende,... bewegende, spe lende bloemen. Bloemen? De Olympiade van de... Jong-Kajotsters! Eén wemeling van kleuren! Wat zijn ze schoon in him Kajotsters- uniform, één bloemenveld van alle kleuren en tinten, zo schoon, zo deftig, zo voornaam. Zo waren ze, nagenoeg twee duizend meisjes van 14 tot 17 jaar! Onzeogen en oren kregen er werkelijk de kost! De Olympiade? Een tomooi van zang en rhythmische bewegingen. Uit heel onze provincie waren ze... opgerukt naar Izegem, uit alle afdelingen en... kampten; die Jong-Kajotsters. «Meisje, Kamp je groot», zo luidde het motto! Ik heb gekeken, geluisterd en nog veel meer... gepeisd! Verzorgd was de zang, verzorgd het spel, maar buitengewoon waren die rhythmische bewegingen en dansen. Dat was een lenig, een licht huppelen en zweven op dat grote plein; en de helle kleuren van die uniformen schitterden in 't volle zonnegestraal. Wat deed die zon haar best om mee te spelen die namiddag en al haar goud te leggen op die heerlijke bloemen. Zo sierlijk waren die oefeningen, kunstig, dat ik werkelijk ge boeid en gebonden keek en keek en, met de juichende Jubelende Kajotsters mee, de speelsters en kampioenen toejuichte. Ik keek toe wanneer zij in for matie het plein verlieten om de «tad weer binnen te trekken. Een prachtige stoet, kom, een wande lende hof van heerlijke bloemen. Jong-Kajotsters, ge zijt onein dig schoner dan bloemen. «Meisje, kamp Je groot»!... dat leert men tr. Die Olympiade was een teken, «en symbool van een heel andere Kqmp. Dat weten die Jong-Kajot sters ook. Ik heb gepeisd, gedacht en na gedacht. Die jeugdige meisjes zijn... fa- oriekwerksters, naaisterki dew-klnders; die nagenoeg reeds zelf arbeiden. Hun leidsters zijn veelal zelf arbeidsters. Maanden hebben die meiskes rich voorbereid, kom! zich ge- entraineerd voor die Olympiade. Daar zouden zij kampen onder mekaar! Tweemaal in de week en iedere ens, arbei- allen Zondag gegeven voor «hun» be weging, voor «bun» Jong-Kajot- sters-beweging! Zij hebben dat gedaan, met blijheid, met enthousiasme. De leidsters hebben dat gedaan met ongehoord geduld en ongehoorde toewijding. Dan staat ge... stom verbaasd! Stomverbaasd sta ik nog! Hoe is het mogelijk dikt te verwe zenlijken, dè,t te halen uit fabrieks meisjes? Wat prachtbloemen groei en er, misschien wel niet op de fabriek, maar in de Kajotsters- beweging Neen, dat is geen sprookje; tn die beweging maakt men van assepoesters... echte prin sessen; Rein en blij, voornaam; niet opgepoetst, maar glanzend- schoon zijn.de Jong-Kajotsters. Zo eenvoudig-hertelijk zijn ze. Men juichte dapper de kampioe nen-ploeg toe. 't Was verdiend. Maar die ploeg? Al die meisjes stormden naar hun leidster; alsof die heel alleen het kampioenschap had gewonnen. Zo zijn ze! Het feest op het stadion eindigde met de toewijding aan O. L. Vrouw. Moet ik bekennen dat ik weer... stomverbaasd toekeek? Die meis jes... baden! Dat was werkelijk bidden, een bidden waar ge kunt aan leren bidden. Die arbeiders meisjes, die in alle werkmiddens staan, kunnen dat! Meisje, kamp je Een harde Olymp: ven, waar «onze» jeugd zich moet doorheen slaan, niet alleen ln de kamp om het brood, maar in de hardere kamp om de... deugd. Al léén moet een meisje bezwijken of 't moet een... heldin zijn. De Ka- jotstersbeweging is daar, Goddank! 't Is mogelijk dat sommigen uit sluitend gekeken en genoten heb ben, genoten van dat teer, fijn, voornaam spel; -en misschien ver baasd zich afvroegen: Hoe kan men dèt, met doodgewone arbeidsters. Ik denk nog na... wat een heer lijke beweging die K.A.J, en V.K.A. J. Nu zag ik die Jong-Kajotsters. Bij die beweging ligt de opgang van de arbeidersstand, de... redding van die stand. Bij die beweging vinden de ouders een waarborg voor hun «volkje». Daar leren zij zich groot kampen. Nooit heb ik schoner bloemen gezien, geloof me! Mocht die... tuin nog groter wor- den! PÉ VLAMYNCK. Rond de hoppepluk hebben zich van oudsher allerlei geplogenheden geweven die ermede vergroeid zijn. Zo is de liedjeszanger onontbeer lijk om 's avonds voor de nodige ontspanning te zorgen en 's Zondags op de Markt te Poperinge zijn beste liedjes ten gehore te brengen. Talrijk zijn deze populaire zangers niet, doch David Dewijze uit Koe- kelare, die wij hierboven aan de slag zien, houdt de traditie in eer. Binst de week plokthij als de besten en 's Zondags laat hij niet na zijn muzikale levenservaring met veel tremelo's ten gehore te brengen. Verleden week hebben we van onze reis naar Oostenrijk met de landbouwers onze eerste heenreis indrukken op papier gezet. We heb ben om het geeuwen bij de lezer te beletten er zo geen zakelijk tech nisch relaas van gegeven, want hoeveel koeien en schapen we van uit het vliegtuig onder ons ln de weiden hebben zien grazen, dat kan moeilijk de lezeT hekoren en be koorde ons, eerlijk gezegd, evenmin. We hebben er zo een greepje in drukken genomen en deze los neer gepend; kwestie van de lezer in zijn zetel de indruk te geven dat hij bij ons in het vliegtuig zat... en hem in die kwikke landbouwers- Zondag hebben zij herhaald... hun atmosfeer te brengen; atmosfeer Een Missiepionier vereerd Bij tienduizenden en meer uit ons missietrouwe bisdom zullen ze Z. H. Exc. Mgr De Smedt een dankbaar hart toedragen, wijl hij de grote aanvoerder van het West- vlaamse Thuisfront tot het kanun- nikaat verhief. Zo wordt dan het licht op de korenmaat gezet, zo wordt dan van hogerhand de verdienste erkend van een stil doch groot man, en tevens in hem en door hem, de vurige Westvlaamse Missiebeweging ver eerd, en tot intenser actie aange spoord, Zeereerw. Heer Kanunnik J. Lo wie werd geboren te Harelbeke op 1 Maart 1898. Na een degelijk en vruchtbaar leraarschap te Poperin ge en Oostende, werd hij, ongeveer dertien jaar geleden, te Brugge be noemd aan de kathedraal als on derpastoor. Spoedig daarop volgde zijn aan stelling als proost van het V.K.S.J., apostolaat dat hij met algehele j&aSyn stiptheid tot verleden Maar zijn hart hing toch nog meer aan de Missieactie. Reeds in het onderwijs bleek hij een onge ëvenaarde organisator voor missie propaganda. Zijn degelijk werk Missieactie op de Lagere School heelt, ontelbarcn gewonnen voor de Missieactie bij de Jeugd. In dit kort bestek kunnen wij niet verder uitweiden over zijn vele andere schriften en tractaten tot bevorde ring van de missieactie over de drie sectoren der Pauselijke Missiewer ken. Het bisdom Brugge, de grond die de rijkste getallen aan missionaris sen leverde, kreeg aan hem een on vermoeibaar en zeer ondernemen de secretaris der Pauselijke Missie werken. Een mens moet met hem hebben samengewerkt om te beseffen hoe doordrijvend hij is, zonder ooit op dringerig te zijn; hoe tactvol, hoe voornaam en begrijpend in zijn optreden. Naast deze beide geeste lijke leidingen is hij tot op heden ook Directeur van de Broeders van Liefde te Brugge. Ontelbare keren moet hij daarenboven naar con gressen in binnen- en buitenland, waar hij altijd het woord voert, en nieuwe bezieling meebrengt om rondom hem te strooien. Spijt die verslindende bezigheden is hij toch een man die nog tijd heeft voor al len, die minzaam luistert, die op beurt, die troost en geneest. Hij is immers ook een goed mens. Na het overlijden van Zeereerw. Heer Kan. Vander Meersch, werd Zeereerw. Heer J. Lowie van secre taris tot diocesane directeur van de Pauselijke Missiewerken aange steld. Mocht hij het nog lange zijn. Of in ons hartelijkste Westvlaams ge zegd: Mochten wij non elfmaal lange deugd van hem hebben. Wij feliciteren de nieuwe Tri 'Hin nik, wij feliciteren zijn goede moe der. Mevrouw Lowie, die het geluk heeft drie zonen priester te hebben, alle drie met de missie begaan, ook een dochter missiezuster Wil zijn gelukkig met ^anen. die ln alle nuchterheid soms zo pit tig aandoet dat men niet nalaten kan eens hartelijk te lachen. Geen enkele boer die ons dat kwalijk ge nomen heeft, integendeel, het goed humeur lag er dik op, en ze heb ben met hun eigen kwikslagen soms achteraf, wanneer ze eerst dan ten- volle er de draagwijdte van besef ten, hartelijk gelachen. Maar voor ons tweede artikel zullen we ons moeilijk aan zelfde normen kunnen houden. Wanneer we op de heen- en terugreis leef den van eigen Indrukken, dan was dit zeker niet het geval bij het be zoek dat we brachten aan de Steyr-fabriekcn zelf... waar we met veel te zwijgen, veel konden leren. We zullen ons best doen om niet saai te zijn, alhoewel het relaas van het bezoek dat we voor van daag voorbehielden, op z'n eigen zeer zakelijk is. Moesten we U vragen of U ooit te Steyr geweest zijt, dan zouden we zeker als antwoord een neen krijgen. Wel, laat dan even uw ver beelding werken en plaatst U bij ons op een tamelijke steile heuvel rug. Als ge recht voor U kijkt ziet ge de andere heuvelrug die omhoog gaat en wendt ge uw kijkers wat meer naar beneden, dan krijgt ge in dat dal twee bergrivieren te zien die hotse-botsend in mekaar lopen. Rondom en aan die oevers liggen dan huizen verspreid, de ene al ouder dan de andere; wei nige gebouwen steken boven uit, alleen de St-Michaelskerk en het spitse torentje van het oude Rat- haus verheffen hun spitse torens. Zo ligt Steyr sinds eeuwen ge bonden aan die samenloop van Enns- en Steyrrivier... en alles laat vermoeden dat de zeer oude gebou wen het nog wel enkele eeuwen zullen uithouden in deze zeer rus tige en door de heuvels beschutte natuur. Oostwaarts is de heuvelrug een aangesloten bos, Westwaarts is er geen boompje te bespeuren, want daar is het dat die enorme witge* kalkte gebouwencomplexen liggen van de voormalige Hermann Gö- ringwerke. WAT HET STEYR-CONCERN BETEKENT VOOR OOSTENRIJK Een klein en kort woordje van geschiedkundige aard kan ons als Inleiding van het verder af te leg gen bezoek, zeker heel wat van dienst zijn. Het Steyr-concern Is in feite niets anders dan het Steyr-Daim- ler-Puch-Aktiengesellschaftwaar voor het ogenblik ongeveer 18.000 werklieden werkzaam zijn. Het Concern bestaat uit drie in dustriële ondernemingen die in 1934 tot één zijn samengesmolten; de titel zelf van hun Aktiengesell- schaft vermeldt er de samenstel ling van. Steyr In 1830 richtte een zekere Leo pold Werndl te Steyr een klein atelier op waar hij jachtgeweren maakte. De man werkte goed en zijn producten, dank zij het voor handen liggend uitstekend Styrie- staal, kregen weldra zulkdanige reputatie dat Werndl de bestellin gen niet meer alleen afwerken kon. Zoals het dikwijls gaat miste hij persoonlijk zelf het nodige kapi taal om. zijn zaak behoorlijk om te werken. Vreemde kapitalen wer den er gebruikt om aan de vraag te voldoen en zo ontstond de Steyr-Waffenwerke, zaak die in 1918, na de oorlog, veel grootser opgevat zou worden en als bena ming Osterreichische Waffengesell- schaft krijgen zou. Na de wereldoorlog 1914-18 ge raakte het fabriceren van wapens op het tweede plan en in 1920 kwam de eerste daar gebouwde auto op de markt. Deze 6-cylinder wagen plaatste het huis Steyr met de slag onder de wereldvoortbren gers van automobielen. Het sport- type dat in 1926 op de markt kwam kende, internationaal gezien, een verbluffend sukses en veroverde (Zie vervolg blz. 9) de pompinstallatie is ondergebracht, wuivende vlaggen en vooral een tal rijke menigte aanwezigen verwel komden de overheidspersonen. Over de IJzer was een noodbrug geslagen om de verbinding met het aan de De uitgestrekte weilanden, te Woumen langs de IJzer, hebben Zondag jl. heel bijzonder in het middenpunt der belangstelling ge staan. Het pompstation, dat 900 hectaren aan de greep van het water moet onttrekken, werd te midden van grote belangstelling ingehuldigd en, zoals het vrome gebruik dit wil, naar kristelijke traditie onder Gods hoede gesteld. Water is vriend en vijand van de boer. Een vriend is het wan neer het door zijn aanwezigheid ln de grond het normale groeiproces der gewassen mogelijk maakt en als bemiddelaar dient om voedende bestanddelen der natuur naar de planten over te brengen. Een hard nekkige vijand wordt het water wanneer het de grond als zijn eigen dom beschouwt, de grond verzuurt en er schier een moeras van maakt. Daarover schreven wij reeds toen wij verhaalden over het pompstation van Woumen dat toen in opbouw was. Natuurlijkerwijze scheen het wel of het water had vaste rechten verworven in de Wou mense broekagiën, want langs natuurlijke weg kon het niet in vol doende mate afvloeien naar de IJzer. De techniek is nu de landbou wers een handje komen toesteken. Twee machtige pompen overwinnen thans het hoogteverschil tussen weilanden en Ijzer en regelen de zaken zo dat de landbouwers alleen dan het water op hun weilanden zullen toelaten wanneer zij het willen en wanneer zij het nuttig oor delen. Deze triomf op een geduchte vijand is Zondag in de wijde broe kagiën gevierd. OP HET GEMEENTEHUIS De plechtigheid begon te 14.30 u. met een ontvangst der genodigden op het gemeentehuls te Woumen, waar Burgemeester Huyghebaert, omringd door het voltallig gemeen tebestuur,- zijn gasten verwelkomde en bijzonder zijn dank uitte tegen over Minister Heger om zijn aan wezigheid op deze plechtigheid. Onder de aanwezigen bemerkten wij verder: Mgr Quaegebeur, vica ris-generaal van 't Bisdom, die ver gezeld was van de ZZ. EE. HH. Ka nunniken Carpentier en Mestdagh; dhr Hynderick de Ghelcke, voorzit ter van het bestuur van ae Wate ring met de secretaris de Hr Eugeen Cailliau; de Hr Ronse, voorzitter van de Provincieraad; de HH. Co- nincks en Rondou, resp. ondervoor zitter en algemeen secretaris van de Belgische Boerenbond: de HH. Se natoren Sobry, Desmedt en Van Buggenhout; de Volksvertegenwoor digers Develter, Piers; de HH. Be stendige Afgevaardigden Loncke en Bossuyt; Mevr. Kempynck, e.a. In gemoedelijke woorden dankte dhr Minister voor dit welkomwoord, waarna de erewijn deze ontvangst besloot. FEEST BIJ HET POMPSTATION In een lange sliert auto's werd vervolgens de tocht aangevat naar het pompstation dat nu precies wel geen toeristisch centrum is en waar heen dus ook geen confortabele we gen leiden. De automobilisten na men vrede met een hobbelige weg, die met onmogelijke kronkelingen door de weilanden verloren loopt. Gelukkig hadden de inrichters ge- legenheidswegwijzers geplaatst die goede diensten bewezen. Een sierlijk wit gebouwtje, waarin overzijde gelegen jaagpad te verwe zenlijken. Dhr Van Gsmael, opziener van het Arrondissementsverfaond der Boerengilden van Diksmuide, leid de de feestelijkheden die hij als flink organisator in elkaar had ge stoken. Nadat de overheidspersonen op de tribune hadden plaats genomen werden door B.J.B.-jongens de vlag gen gehesen als teken dat het lan delijk feest zou beginnen, terwijl de Fanfare van Esen, die op voortref felijke wijze voor een muzikale om lijsting zorgde, met een flinke march inzette. Deze muziekmaatschappij zou verder de redevoeringen afwis selen terwijl ook enkele zeer mooie dar.snummert.fes ten beste gegeven werden door de B.J.B.-meisjes on der leiding van Mej. Cecile Huyghe. Achtereenvolgens kwamen Ridder Hynderick de Ghelcke, voorzitter der Wateringen, en Ingenieur Del- putte, namens de Boerengilde van het Diksmuidse, aan het woord om uiting te geven aan hun vreugde om de verwezenlijking van dit groots opzet. (Zie vervolg blz. 2) Wij allen, die hebben medege- vierd te Rumbeke, zullen nog vele jaren getuigen: Dat ls een der schoonste feesten uit ons le ven geweest. Er moeten al heel wat «Ver eenigde Vrienden» ijj de hemel zijn. Vrienden, die met hun ge kende jovialiteit, Ons Here heb ben gedwongenzijn beste zonnetje uit te hangen. Zon over Rumbeke, op Zondag 6 Septem ber, zon! DREUNENDE GEWELVEN Ge hadt het doksaal moeten zien in de heldere Gothisohe kerk van Rumbeke: proppensvol jongens! Of liever ge hadt het St-Gregoriuskoor moeten horen zingen, een gelouter de muziek, vroom en onvervalst. De gewelven rilden, onze harten ook. En licht uit die bloemige ramen! Het was een feestkerk. Ja, zo begon het. Want de Ver eenigde Vrienden» voeren al een eeuw in hun blazoen: Godsdienst, Moedertaal, Vaderland! De hoog- Enkele flitsen uit de plechtige Inhuldiging en wijding van het pompstation te Woumen. Boven zien wij van links te beginnen: Senator Sobry tijdens zijn toespraak; dhr Eugeen Cailliau door Minister Heger geluk gewenst om zijn verdienstelijk werk; Monseigneur Quaegebeur tijdens de plechtige inwijding. Mid den: Ridder Hynderick de Gelcke tijdens zijn toespraak; de plechtige in bedrijfstelling van het pompsta tion door Minister Heger. Onder: dhr Delputte spreekt de aanwezigen toe namens de Boerengilden van het Diksmuidse; Mej. Anny Vijverman dankt de overheden namens de landelijke bevolking; Minister Heger knipt het symbolisch lint door waardoor de officiële inhuldiging geschiedde. De foto rechts biedt een algemeen zicht op het pompstation gezien van de kant der toevoervaart uit de broekagiën. mis, door Pastoor Denys met veel luister opgedragen, was een kloeke inzet. Al de Vereenigde Vrienden waren er, met hun erecomité voor aan: Maurits Roelandt, de verte van de Minister van ->P' afgevaardigde, dioh berghe; Jef Muis; Delbaere; enbaar Onderwijs; ere-bestendig r Joz. Vanden- voorzitter Joz. feestvoorzttter R. Van- tieghem en secretaris V. Verhalle, het dappere en durvend trio! En toen allen ten offer aanscho ven zag ik 't geluk leven in de wakkere ogen, en een plechtige tred in hun gang van al die oude trouwe «Vereenigde Vrienden». Het duurde lang in de kerk, maar het mocht, meer, het paste! Want deze stonde, samen met het stille bidden op het kerkhof, waar de levende V. v. voor de overleden V. V. reeds vóór de hoogmis bij het Kalvariekruis baden, was een ge baar dat alle V. V. uit deze eeuw weer bijeenbracht. WARE ADELDOM Z. E. H. Maertens, proost van het Algemeen Westvlaams Toneelver bond verheerlijkte in zijn verheven kanselrede de schoonheid velerhan de, die ons omringt, en die de men sen zelf weten te scheppen. Uit die schoonheid spreekt de hoogste menselijke adel: de verheerlijking van God. Wij, christen mensen, willen met deze schoonheid en met deze kunst meewerken om de Schepper van alle schoonheid te loven. Het Te Deum na de mis was als een verdere uitbazuining van deze jubelpreek. DE ROMAN VAN EEN DORP Q Te halftwaalf zaten we in de feestzaal te luisteren naar de aca demische voordrachten. Voorzitter Joz. Delbaere leidde ons een eeuw terug. In een boeiend en schilderachtig referaat filmde hij het ontstaan, de groei en bloei der V. V. vóór onze ogen. Zij die de eerste spa staken!... De oude Rederijkerskamer van Rumbeke ging te niet in de ellen de van de slechte jaren '40, waar in 20 der Rumbeekse bevolking het leven liet, toen honger, typhus en pokken als een zwarte gesel toe sloegen. Twee onderpastoors stier ven van de typtous. Pastoor Hooghe deed moedermens alleen voort, alle berechtingen, alle begrafenissen. Rumbeke telde naast die Pastoor ook zijn Blinde Rodenbach, een hoogstaande Meester Baert, een knappe hoogstudent Angellis... Onder het Impuls van de roman tische liefde voor Taal en Vader land, gewekt in de schoot van de Roeselaarse letterkundige maat - schappij, werd te Rumbeke een dergelijke gilde opgericht: «De Ver eenigde Vrienden Meester Baert wérd secretaris. Delbaere roept de 12 apostelen het volle dozijn der stichters op, onder voorzitterschap van de nas afgestudeerde Angellis, in het ere voorzitterschap van de pastoor voornoemd. (De Blinde Rodenbach wordt erevoorzitter in 1856.) Als in een onvervalste dorpsroman, zo goed en zo schoon, typeert de his toricus Delbaere de eerste V. V. Een eeuw dorpsleven gaat aan ons voorbij: hoe van het eerste uur af (Zie vervolg Dlz 21 Het slachtoffer Remi Deman. Zondagnacht, te 2.30 u. ongeveer, is Deman Romi. echtgenoot van Si- monne Vankeirsbilek. wonende te Ingelmunster, met zijn moto te pletter gelopen tegen een paal in de Weststraat. Niemand zag echter het ongeluk gebeuren. De geweldige schok wekte een en ander uit het gebuurte. Dr Bauwens werd bijge roepen. glsmede E. H. Pecceu, on derpastoor, die slechts het H. Olie sel in extremis kon toedienen. De dood was ingetreden. De onge lukkige, die 28 jaar is. kwam in werkmanskledij uit de richting Ize gem. alwaar hij in dienst was bij de Firma Deceuninck. Verslagen heid heerste op de parochie om dit tragisch ongeluk dat zo'n jong le ven brak en 'n hele familie in rouw dompelde. Brifse piloot bereikte 1.170 km. per uur. Door de Britse testpiloot werd met een straaljager Hawker Hun- ter het wereldrecord snelheid per vliegtuig geslagen nadat hij een snelheid van 1.170 Km. had weten te bereiken. De vlucht greep plaats boven Brits grondgebied, op een hoogte van pas enkele meter boven de grond. Na zijn vlucht verklaarde hij dat zijn toestel zo schokte on der de gewildige snelheid, net als een auto d'e reed over «ep ugld YOl Araraaitiathlera. Dinsdagochtend. 8 September jl., te 6.15 uur, deed zich te Vlamertin ge, op de hofstede van landbouwer Gaston Delaplace, Iepersteenweg 36, een smartelijk ongeval voor dat het leven kostte aan een 22-jarige dorsarbeider uit Poperinge. De dorsaannemer Leterme van leper, had zijn dorsmachine, voor zien van een afzonderlijke stropers, op voormelde hofstede klaar gezet voor het dorsen van de oogst. De laatste schikkingen werden getrof fen om het werk te beginnen en terwijl Georges Catel, wonende Abelésteenweg 77. te Poperinge, de machines nog nazag en het nodige smeerwerk verrichtte, werd de ma chine in gang gezet. Een kreet waarschuwde plots de machinist dat iemand van het per soneel door de machine gegrepen was. Dadeiijk werd de machine stil gelegd en snelden enkele mannen naar de stropers waarender Geor ges Catel, bloedend uit verschrik kelijke hoofdwonden, lag uitge strekt. Do ongelukkige werd onder de machine uitgehaald, doch zijn ont stelde werkmakkers zagen dadelijk dat de levensgeesten uit het slacht offer geweken waren. Catel was het hoofd letterlijk verbrijzeld door een slag die hij gekregen had van de hefboom die de stropers in bewe ging brengt. D"ktershuip werd ontboden, doch de geneesheer kon alleen de dood van het slachtoffer vaststellen. E. H. Onderpastoor Deleye, die inmid dels ter plaatse kwam. diende het slachtoffer in extremis het H. Olie sel toe. GEORGES CATEL In welke omstandigheden het on geluk gebeurde, dient het onder zoek uit te maken. Op de plaats onder de stropers, waar Catel zo ongelukkig om het leven kwam, vond men een pot met olie terug wat er op wijst dat de man bezig was een onderdeel van deze ma chine te smeren. Nadat de Rijkswacht van leper ter plaatse was aangekomen voor het onderzoek, werd het lijk van De machine waarmede het ongeval gebeurde. De met wit omlijnde Plaats is deze waar het slachtoffer door zijn werkmakkers gevonden word. het slachtoffer naar het Godshuis te Vlamertinge overgebracht. De echtgenote van het slachtof fer, Rachel Pittillioen, werd met de nodige omzichtigheid op de hoog te gebracht van het verschrikkelijk gebeuren. Terwijl medelijdende mensen de thuiswacht hielden bij het 8-weken oude kindje, werd dé vrouw door een gebuur per auto naar Vlamertinge gebracht. Men kon helaas de ongelukkige niet toelaten bij het stoffelijk overschot van haar man, daar het lijk te verschrikkelijk verminkt was. Georges Catel, geboren te Pope ringe op 31 Juli 1931, was een graag gezien man bij zijn werk makkers. Pas sedert een week had hij, na het vervullen van zijn dienst als wederopgeroepene bij het leger, het werk kunnen hervatten. Aan de zo smartelijk getroffen familie biedt Het Wekelijks Nieuws zijn krlstelijk rouwbeklag. Is niet de naam van een exo tische dans, noch de toverformule van een slangenbezweerder, noch een nieuwe Amerikaanse cocktail, noch een geheime Afrikaanse secte. Beri-beri is een ziekte die vroe ger talrijke slachtoffers maakte in Japan, Nederlands Indië en op de Philippijnen. Aan Nederlandse ge leerden, o.a. van Dieren, Vorder- man en Eykman, komt de eer toe de oorzaak van deze gesel te heb ben ontdekt en aldus een doelma tige bestrijding te hebben mogelijk gemaakt. Waar men aanvankelijk dacht dat beri-beri een vergiftiging was door rijstvoeding, kwam men na veel opzoekingen en proefnemingen tot de vaststelling dat die kwaal ontstond na een voortdurende en uitsluitelijke voeding met gepelde rijst. In het zilvervliesje dat om de rijstkorrel zit moet dus een belang rijk bestanddeel van de voeding zitten: zo ontdekte men het vita mine van de rijst. Gemis aan vitaminen verwekt ziekte en dood. Wie zich ziek eet heeft geen ver stand van eten. Goed en gezond eten is een kunst. Nigt alles wat U goed bevalt ia goea voor uw gezondheid. Uw goesting van het ogenblik is geen zekere wegwijzer om het me nu samen te stellen. Kies het beste: de onovertroffen natuurhonig en honigkoeken van «De Werkende Biete Poperinge verdienen uw volle vertrouwen. (Med.)

Het Wekelijks Nieuws (1946-1990) | 1953 | | pagina 1