POPERINGE - IEPER - WERVIK 16 80 Kostelijke... of kosteloze staaltjes Z.H. de Paus laakt iedere vorm van totalitaire rechtspleging Poperingse Hoptentoonstelling Treinen, Trams en Autobussen 25 jaar bisschop Op een dood punt Het St Idesbaldinstituut te Roeselare, Als morgen de Regering valt. zullen de Vlamingen opnieuw mogen bedelen» onderwijsinrichting voor verachterde kinderen, door Mgr De Smedt plechtig gewijd en ingehuldigd WÊmIlliiai Él Westvlaamse Gouverneur opende de VAT BRENGT OP. Nieuwsblad voor Westvlaanderen Verschijnt om de week ZAT Ru-AG Bladzijden PRIJS 3 Frank OCTOBER III. - Van het toneel dat men in het studio speelt tot het spel dat U in de huiskamer ziet. Bert janssens repeteert in studio zes Onrechtvaardige oorlog is een der ergst® misdaden Door kwaliteitshop werd de oude Poperingse faam herwonnen ...Verwijt ons Socialist Van B@He op het Hat. WaaSs Congres te Charleroi Socialisten samen met uittredende liberalen hekelden ons Vlaamse Volk en dreigden met geweld De strijd tegen de fö%x®matos@ Ts&k tejefetj <L Xe"hereik veelmeer liefhebbers .J endeverkoopprijrett lijn 10 veel hoger! ONZE 3 UITGAVEN: POPERINGE IEPER WERVIK ROESELARE MENEN KORTRIJK VEURNE NIEUWPOORT D1KSMUIDE ffT WEKELIJKS ME U1S 49* JAAR. Nr 41. 1953 POSTABONNEMENT 1953: België (tot einde 1953) 34 fr. Andere landen 4 fr. p. week HOOFDBUREEL EN REDACTIE: Poperinge - Gasthuisstraat 19. Tel. 9. - Postoheckr. 47.63.60. Verantwoordelijke Uitgever: J. Sansen, Gasthuisstraat 19, Poperinge ZIJN we doodmoe? Ingesla pen? Worden wij nog wakker? Zal dat nog op tijd gebeuren? Ik weet het wel, de IJzertoren wordt weer opgebouwd. Zondag laatst werd te Moorsele het geschonden graf van Eerw. Heer Cesar Gezelle door een nieuw vervangen. Liefde heeft hersteld wat haat heeft gebrokendie waarheid werd daar onderlijnd. derland verkiezen dat juist aan Bel- gië's grenzen ligt. Van andere sprekers kregen wij er van langs, onder meer van een Hr earlier. In hoever onze Vlaamse Federalisten dat alles beamen, kan ik niet zeggen; het was immers buitengewoon fijn en smakelijk. De Vlamingen? 't Zijn kinderkwe kers die het land uit eten... denk maar aan het... kindergeld. Hoe de Walen dat zullen doen met hun «eentje of... geentje», heeft hij er Maar, men heeft tot nog toe de niet aan toegevoegd. Misschien valt mannen van de haat niet ontdekt, noch de misdadigers die te Diks- muide opereerden, noch de graf- sohenners van Moorsele. Te Dendermonde wordt een pro ces afgehandeld tegen een oudstrij de keuze van de Walen op Italia nen of Marokkanen. Dat zou in ieder geval... rijmen met Waalse Hanen! De Walen willen verder geen Vlaamsmeer leren. Dat baat dersblad dat Renaat Derudder en tot niets. De Vlamingen staan er Eert Willems had bevuild; twee van anders voor. Zij moeten wel Frans onzejongens die sneuvelden in leren zo ze willen de bete brood de eerste oorlog. Over dat proces verdienen! Jammer maar dat er wordt in alle talen gezwegen in de daar iets van is. Maar zouden on Franse pers, ook in de Libre Bel- ze intellectuele: nu niet liever giquedie leeft van de centen der Engelsleren en spreken bij Katholieke Vlamingen die himsommige gelegenheden, liever dan Frans willen... onderhouden! in de fameuse conversaties Frans Op de laatste Ijzerbedevaart heb- te spreken, omdat anderen veracht- ben een tweehonderd kwa-jongens ten Vlaams te leren en al hun bekrompenheid en grootheidswaan zin besloten hielden in het kennen en snreken van Frans en niets an ders? Federalisme of los van België! Dat was de leus van het Waals Congres. Wat denkt ge wel van die lieve broeders, die met open armen zul len ontvangen worden door het Comité d'Appeldat voor de om standigheid nu IJzerfrontwordt genoemd? En wij, wij slapen... slapen op onze lauweren, omdat we een stuk recht verkregen. We menen dat de Vlaamse beweging zich zelf over leefd heeft en kijken niet meer hoe Brussel hoe langer hoe meer ver franst wordt en zijn grijparmen van de grootstad om de naburige gemeenten slaat om die te wurgen. We zien niet dat heel dat spel uit gaat van een perfied anti-clerica- lisme; en een deel van onze katho lieke zogezegde hogere burgerij is zo blind dat zij dat niet ziet! Ik weet niet welke Paters wij moeten ontbieden om die mensen te... be keren! Zondag laatst heeft ons Davids- fonds» een bekeerling herdacht: Lode de Boninge. Die behoorde tot die hogere verfranste burgerij. Op het college had hij wel kennis ge maakt met de Vlaamse studenten beweging. Hij wist wat die bewe ging betekende, maar dat was niet voor hem. En nog: hij zou zende ling worden in... Congo. Maar hij werd brancardier; en daar werd hij werkelijk... zendeling bij onze ver trapte soldaten die inderdaad niet beter behandeld werden dan Congo- lezen... «Voor de Congolezen het zelfde! In de loopgrachten werd hij bekeerd en bleef trouw aan zijn Vlaams ideaal tot aan zijn held haftige dood. Want hij (fferde zich om zijn jongens weg te halen uit de vuurdans. Die de Boninge herdenking en die tocht van Wevelgem naar Moorsele was in die dagen van het en enkele verbitterden Amnestie geschreeuwd en Weg met de C.V.P.gehuild. En nu wordt een betoging gepland om zogezegd een Nationaal eerherstel te brengen, niet ten gunste van de C.V.P. maar tegen de drie Vlaamse ministers die tegenwoordig waren op de bede vaart. Na die kwa-jongens komen nu de grote... gaaien aan de beurt. En dan wordt die comedie voorge steld als een grote daad van vader landsliefde. De Vlamingen zijn im mers toch maar... incivieken! De dynamietards en de grafschen- ners» waren... helden van het ci visme!... Rincbard en de moorde naars van rechter Dupont wa ren het vermoedelijk ook. De kliek van Beroep op het landis in ieder geval van die mening; zij kent immers een soort vaderlandsliefde sens uniquedat kan men moeilijk vertalen in het neder- lands; wij hebben immers geen begrip van zulkevaderlands liefde. We laten dat echter alles maar gebeuren, halen misschien de schou ders op, maar we hebben ongelijk, geweldig ongelijk! De Ligue Wallonne hield con gres, en over dat congres werden heel lange verslagen meegedeeld, ook door die Franse bladen die ach teraf beweren dat er op dat congres maar weinig deelnemers waren. Ma ar daar waren wel: Staatsminis ter Merlot, Van Belle (natuurlijk een...' elite-Waal) ondei-voorzitter van de Kamer, die heel 't congres leidden; daar spraken de liberaal Rey en een aantal voormannen van het eenheid-syndikaat. 't Was dus een rood-blauw congres. Op dat congres hingen vele Waalse haantjes uit en geen enke le vaderlandse driekleur. Maar dat wordt de Walen noch verweten noch kwalijk genomen; er zijn bij ons mensen die ook zo vaderlands lievend zijn dat zij dat vanwege de Walen normaal en dood-natuurlijk Waals... incivisme als een druppel EEN LUSTRUMVIERING DIE GRAAG ZAL BIJGEWOOND WORDEN Vijf jaar geleden werd de Ïgnatius-Vereniging West vlaanderen opgericht met het doel het vroomheidspeil onder de Westvlaamse ontwikkelden te bevorderen, inzonderheid door het inrichten van retrai tes en bezinningsdagen. Op 17-18 October a.s. wordt dit eerste lustrum van de I. V.- Westvlaanderen besloten met een bezinningsdag in het Re traitehuis der Eerw. Paters Redemptoristen te Roeselare, onder leiding van Z. E. P. Dr. I D. STRACKE S.J. Aanvang op Zaterdagavond te 18.30 uur. De Zondagnamiddag te 3 u. heeft een plechtige feestzitting plaats in aanwezigheid van Mgr E. J. DE SMEDT, bis schop van Brugge. De feestrede wordt er gehou den door Z. E. P. Dr Stracke S.J., met als zeer gepast the ma Karakter of Persoonlijk heid». Voorts is een korte toespraak voorzien van de al gemene I. V.-voorzitter, Prof. Dr. Fr. Fransen. Het zal er op deze hoog staande plechtigheid zeker niet ontbreken aan belangstelling. Alle Westvlaamse ontwikkel den Dames en Heren zijn vriendelijk uitgenodigd. De Heren die de volledige bezinningsdag wensen te vol gen, gelieven zich in te schrij ven op het I. V. Secretariaat Westvlaanderen, Korte Ieper straat 21, te Langemark, vóór 15 October. Woensdag wapperden de feest- vlaggen aan het St-Idesbald-Insti- tuut, gelegen langs de Diksmui- desteenweg te Roeselare ter gele genheid van de wijding, door Z. Exc. Mgr. De Smedt, van de ka pel dezer inrichting. Meteen bete kende dit de inhuldiging van het opgedragen. De kerkelijke gezan gen werden uitgevoerd door het koor der Broeders van Liefde die dit instituut bedienen. Te 11 uur had in de feestzaal een bijeenkomst plaats tijdens dewelke de 85 eerste leerlingen van het St. Idesbaldinstituut aan de kerkelijke instituut waar welisbaar nog druk en burgelijke Overheden hun dank gewerkt wordt aan enkele afdelin- betuigden voor het tot stand bren gen doch waar sedert begin Sep tember het liefdadig werk, de min der begaafden lager en technisch onderwijs te verschaffen, reeds van wal stak. Te 9.30 nam de wijding aanvang. Deze plechtigheid werd verricht door Monseigneur De Smedt bijge staan door de EE. HH. Kanunikken Vandenbunder, Professor aan het Groot Siminarie, en Vervenne, De ken te Roeselare. Onder de over heidspersonen bemerkten wij Rid der Pierre van Outryve d 'Ydewalle, Gouverneur der Provincie, de Le den der bestendige Deputatie: de heren Olivier, Smissaert, Loncke, Bossuyt, Storme en Gillon; verder bemerkten wij nog dhr De Nolf, Burgemeester te Roeselare en de Schepenen Billiau, De Meester en Baggein en talrijke andere perso naliteiten. Na de wijding der kapel werd door Z. E. H. Bastiaan, Aalmoeze nier van het instituut, bijgestaan door de EE. HH. Van den Bussche en Gyselen, een plechtige hoogmis voordroeg, zagen wij onze Blschop zielsgelukkig de jongens gelukwen sen. Monseigneur vond dan ook de gepaste woorden om de leerlingen aan te moedigen in het stipt vol brengen van hun dagelijkse bezig heden en aldus hun dank te betui gen aan hun weldoeners. gen van deze onderwijsinrichting, enig in Westvlaanderen voor de op- S2&5X??Ltot de voeding der moeilijk lerende kinde- fot^tand te br^n- Tn nrr; hiarf van 1 Ans 11 eawn &en en tot de Broeders van Liefde wij een uitgebreid artikei oVer het ?!?„zJ;®h met volte overgave aan een St. Idesbaldinstituut en wezen wij er op dat het doel dezer stichting is aan de kinderen, die in het ge wone onderwijs niet meekunnen, een passend lager en ook tech nisch onderwijs te verschaffen. Dit eist heel bijzondere opvoedingsme thoden waarin de Broeders van Liefde zich specialiseerden. Het keurig programma van lie deren en voordrachten, verzorgd door de leerlingen die pas enkele weken in dit instituut verbleven, bewees aan de aanwezigen de dege lijkheid van het aangevatte werk. Van overheidswege was er meer dan gewone belangstelling bij de uitvoering van deze nummertjes en toen een der kleinsten aan Mon seigneur een mooie ruiker frisse anjers aanbood, nadat een der ou dere leerlingen een welkomwoord schone opvoedingstaak wijden. Ik wens, besloot Monseigneur, dat in dit huis de kristelijke liefde sterk weze. Na de f eestvergadering werd door de genodigden een bezoek ge bracht aan het St. Idesbaldinsti tuut langs de mooie betonwegen die de verschillende gebouwen aan el kaar verbinden. De Televisie komt Stopklinkt de stem uit de luidspreker. Camera 1 is voor het ogenblik op antenne en je staat er helemaal voor zodat we niets an ders dan je rug zien. Cameraman, je vergat dat je hier van lens moest veranderen... De stem uit de luidspreker is die van regisseur Bert Janssens, die met zijn spelers het TV-spel Drie dozijn rode rozenvan de Italiaan Aldo de Benedetti, een zeer gekende comedieschrijver, aan het repeteren is. Bert Jans sens is een van die vijf radiomen sen die op het NIR werden vrijge steld om de Televisieproeven in Vaticaanstad, 3 Oct'. Z.H. de Paus heeft, toen hij aan de leden van het zesde internationaal con gres voor strafrecht, audiëntie verleende, 'n belangrijke toespraak gehouden waarin hij drukte op de noodzaak, dat de wet geëerbiedigd wordt, zowel onder de enkelingen als onder de volken en in verband met de gebeurtenissen van de jong ste jaren verkaarde hij dat oorlógs misdaden werkelijk strafbaar zijn. Hij herinnerde aan de uitspat tingen van de totalitaire regimes in een cynisch gevoel van straffeloos heid, en betoogde dat de schuldi gen, door het invoeren van precie ze normen van internationaal dat de onrechtvaardige oorlog moet niet kan bedreigd worden, zo hij gerangschikt worden onder de al- weigert te gehoorzamen en niet lerergste misdaden, die door het in- moet vrezen, zo hij gehoorzaamt, ternationaal recht worden gebrand- als oorlogsmisdadiger voor het ge merkt, en van de zwaarste straffen recht gesleept te worden, zo de be- voorzien, en waarvan de daders al- nadeelde partij de zege 'behaalt, leszins schuldig blijven en de voor- In het laatste deel van zijn rede ziene straf moeten ondergaanzette Z. H. de Paus zijn mening MASSATERECHTSTELLING strafrechter»ke NIET GERECHTVAARDIGD h0jfd^hStêlüng van een positief Z.H. de Paus somde dan de mis- recht veronderstelt een reeks fun- daden op, die onder toepassing zou- damentele eisen ontleend aan de den moeten vallen van het inter- ontologische orde. nationaal strafrecht. Zijns inziens 2) Het strafrecht moet als voor bestaan er procédé's, die zelfs tij- werp hebben de mens, als persoon dens een rechtvaardige oorlog niet en vrij wezen, gerechtvaardigd zijn, zo bijvoor- 3) Alleen wie schuldig tegenover beeld de massaterechtstelling van gen hoger gezag aansprakeijk is. stdafrecht, moeten belet worden gijzelaars ais represaillemaatregel, mag gestraft worden. vinVi a o vi vlo hoofro ff i vicrtrovi Viiiyi i~J.n v—\ rr«:i i tr„ 1-i „ijij- j'c -Pk v zich aan de bestraffing van hun da den te onttrekken. vinden. Mr Van Belle heeft de zware klok laten luiden. Er moet Federalisme komen in ons land, want de Walen worden het moe te leven in het huidig Belgisch bestel. Bovendien bestaat er reeds een Vlaams Federalisme waar de Walen zoetigheid in een plas bitterheid. Och neen, het was niet... gedurfd van wege het Davidsfonds, maar 't was een eerlijk getuigenis van gezonde Vlaamsgezindheid en van gezonde vaderlandsliefde. Er is vergift gestroerf in veler mee akkoord gaan. Mr Van Belle vaderlandsliefde; bij anderen is het is bovendien niet voor de zachte zuiver bedrog geworden... Wat in- middelen. Ge weet wel hoe de Wa- civisme heet in Vlaanderen wordt len in 1950 op straat gekomen zijn zuivere vaderlandsliefde in Wallo- en... wonnen wat zij rilden... We nië. Daar zijn een Socialistische kunnen dat opnieuw, zei Mr Van staatsminister en de rode onder- Belle, ondervoorzitter van de Bel- voorzitter van de Belgische Kamer gische Kamer. Desnoods zouden kostelijke, zo niet kosteloze... staal- die Walen zelfs een i oterva- tjes van. PÉ VLAMYNCK OORLOG, ERGSTE MISDAAD Z.H. de Paus bestempelt de mis daad van de moderne oorlog als een der eerste gevallen, die zouden moe ten van strafbepalingen voorzien worden daar een internationaal strafrecht, dat voor de contracte rende staten krachtens formele ver- Tr.„ak„ dp straffen zei de Weilia-e dragen verplichtend zou moeten ïP^ake5!? 5?* H®:?™?fe gemaakt woïden: f"'"! «De volkerengemeenschap, zo sprak hij, moet rekening honden oriJven- AFFTNr* met gewetenloze misdadigers die, rrf ire z'rtm om hun heerszuchtige plannen ten moei gelijk zijn uitvoer te leggen, niet terugdeinzen Zelfs het rechtvaardigheidsge- voor een totale oorlog. voel komt in opstand, zo zei de Indien de overige volkeren hun Heilige Vader verder, als de over- bestaan en hun kostbaarste goede- treding van een politiereglement of ren wensen veilig te stellen, en zo een ondoordachte uitlating tegen zij aan de internationale misda- het gezag gestraft worden met te- digers de vrije hand niet willen la- rechtstelling of levenslange dwang- teh, blijft er hun daarom niets an- arbeid. Pius XII wenst dat in dit ders te doen dan toebereidselen te verband overeengekomen wordt, dat treffen voor de dag, waarop zij zich de straffen voor dezelfde misdrij- zullen moeten te weer stellen. Dit ven in alle landen gelijk moeten recht om zich te weer te stellen, al- zijn. Hij is van oordeel dat alleen dus de Heilige Vader, kan zelfs he- de regimes die op onrechtvaardig- den ten dage aan geen enkele staat beid steunen zich tegen dergelijke ontzegd worden. Dit verandert ove- overeenkomst kunnen verzetten. De Heilige Vader hekelde in dit 4) De straf en de toepassing er verband de onderdrukkingvan f/an zijn de noodzakelijke middelen honderd duizenden mensen in de in functie van de rechtsorde, loop van de jongste tientallen jaren, z. H. de Paus zei tot besluit: de de rassenuitroeiing uit haat, de boetedoening alleen kan ons uit- mensenjacht om arbeiders of juis- eindelijk een idee geven van het ter gezegd slaven te ronselen en laatste' oordeel van de Schepper de vervolging van familieleden van zelf. die loon naar werken lieden wier daden moreel mis- schenkt schien onaanvechtbaar waren - ■H WW mmm rigens volstrekt niets aan het feit, NU ZIJT GIJ WEER ZOALS WELEER DE TROTSE HOPPESTAD DE OPENING DER TENTOONSTELLING ten en er misschien een epos van maken met boeiende beschrijvin gen over de jacht op de «manne- tjes» enz... Wij houden het liever P°Penngs Stadsmagistraat Deze paraphrase op Ledegancks bij een zakelijke taal, bij de klank verwelkomde te 10 u. Ridder Pierre verzen schoot ons te binnen toen van verschillende klokken, want van Outryve d Ydewalle, Gouver- wij Vrijdagmorgen 2 October aan- handelaar en brouwer stonden te neur oer Provincie en de talrijke wezig waren bij de opening der eer- Poperinge naast de planter. Maar vooraanstaanden, waaronder wij ste na-oorlogse Hoptentoonstelling ook uit dit zakelijke mogen wij be- vermelden: de Leden der Besten- te Poperinge. sluiten dat er iets veranderd is met dige Deputatie, die voltallig naar Een dichter met inspiratie kan <le Poperingse hop, dat er een ken- Popermge was gekomen namelijk hierover verder mijmeren en dich- tering ten goede plaats had. Loncke,' Storme' en Bossuyt; Sena tor Mullie, Voorzitter van de Bel gische Boerenbond en Voorzitter van de Senaat; Senator Feryn; de Rijksagronomen Simoens en De- clerck, dhr Boxstael, Provinciaal Landbouwingenieur; dhr A. Denys, Voorzitter, en dhr H. Hardeman. Directeur van het Stedelijk Hop instituut; dhr Van den Schrieck Voorzitter van het Nationaal Bel gisch Hopinstituut: dhr Dierickx. Voorzitter van de Beroepsorganisa tie der Hophandelaars; dë HH Camvenbergh en Damiens, namens de Federatie der Belgische Brouwe rijen: dhr Floor, namens de Kleine en Middelmatige Familiale Brouwe rijen: Prof. Isebaert namens VEBO en talrijke andere vooraanstaan den. Na een welkom woord door Heer Burgemeester Van Walleghem. gaf dhr Henri Hardeman. Directeur van het Hopinstituut, in een ver slag de betekenis weer van deze Hoptentoonstelling, de eerste na oorlogse tentoonstelling van deze aard te Poperinge. Uit dit zeer goed gedocumenteerd verslag stippen wij volgende bij zonderheden aan. Als algemene opmerking mag ge zegd dat vooral de HALLERTAU variëteit prachtig geslaagd is en de (Zie vervolg oiz. 8) In verband met de juridische waarborgen ten aanzien van de be klaagden drukte de Paus er op, dat de strafrechterlijke actie niet op willekeur en hartstocht, maar op duidelijke en welbepaalde juridi sche regelen moet steunenEen door een onbekende gepleegde bom aanslag wreken met de voorbijgan gers, die zich toevallig in de straat bevinden met mitrailleurvuur te bestoken, is geen wettelijk pro cédé RECHT VAN VERDEDIGING Z. H. de Paus is eveneens de me ning toegedaan, dat het onaanne melijk is dat een mens zonder pro ces kan aangehouden, in de gevan genis geworpen, of naar een con centratiekamp gestuurd worden. Pius XII veroordeelt eveneens de lichamelijke en psychische folte ringen, alsmede de narco-analyse, daar die werkwijzen fataal valse be kentenissen uitlokken. Als bewijs daarvoor moet slechts gewezen wor den op de welbekende spectacu laire processen met hun bekente nissen, hun zelfbeschuldigingen en hun verzoeken om een onmeedo gende straf De Paus verdedigt het recht der verdediging om de recht bank alle elementen ip haar voor deel voor te leggen en hij wijst met klem op de noodzaak om onpartij dige rechtbanken samen te stellen, in tegenstelling met wat gebeurt in de totalitaire staten, waar de volksrechtbanken uitsluitend uit partijleden bestaan, wat. volgens de Paus, geen enkele juridische waar borg biedt. Z. H. de Paus handelt vervolgens over de kwestie van het bepalen van de schuld waarbij hij wijst op hét geval van diegenen die misdrij ven begaan hebben op bevel van hun leiders en onder de bedreiging van straffen, die zelfs de doodstraf inhielden. Z H. de Paus spreekt dienaan gaande de wens uit dat bi.i internationale overeenkomsten de leiders in de onmogelijkheid worden gesteld om misdaden te bevelen en dat zij strafbaar worden gesteld om zodanige bevelen uitgevaardigd te hebben, terwijl de ondergeschikten er van vrijgesteld worden die beve len uit te voeren en zelfs strafbaar zijn indien zij daaraan gehoorza men. Kortom, er moet aldus ge handeld worden, dat een onderge schikte in zijn leven en goederen Tijdens dc opening der hoptentoonstelling. Van links naar rechts bemerken wij de HH.: Devos, Schepen; Lebbe, Gen; enteraadslid; Vitse, Schepen; Denys, Gemeenteraadslid en Voorzitter van het Hopinstituut; Ridder Pierre van Outryve-d'Ydewalle, Gouverneur der Provincie; Dr Van Walleghem, die als Burgemeester het welkomwoord uitspreekt, en Schepen Roffiaen. Onder links: Schepen Rof- fiaen wrijft een hoppebel tussen de vingers open om dhr Gouver neur te wijzen op de hoge hoedanigheden van onze Poperingse hop. Ouder rechts: Dhr Henri Hardeman verstrekt aan dhr Gou verneur uitleg over de teötoonseMelde few* J0* DE NIEUWE UURREGELING VAN in voege sedert Zondag 4 October, vinden onze Lezers afgedrukt op blz. 12, 13 en 15 van dit nummer. We vragen de Lezers dit zorgvuldig te bewaren, want de ondervinding leert ons dat velen achteraf om een nummer vragen wanneer de oplage reeds totaal uitverkocht is. Wie ze ker een nummer wenst te krijgen, bestelle het op tijd bij on ze verkoper of sture ons 3,50 fr. in postzegels, met zorgvuldige vermelding van zijn adres. mi" i -in ime- m Boven: een zicht op de gebouwen waarboven de toren der kapel; dc foto geeft een onvolledig beeld, want slechts één derde der totale gebouwen is hier zichtbaar. In de inzet boven: tijdens de wijdings plechtigheid, van links naar rechts bemerken wij Z. E. H. Kan. Vandenbunder, Z. Exc. Mgr De Smedt en Z. E. H. Kan. Vervenne. Onder: binnenzicht der kapel tijdens de plechtigheid. Onder in de inzet: Mgr De Smedt onderhoudt zich minzaam met de kinderen die hun Bisschop verwelkomen, rechts bemerkt men dhr Gouverneur van Westvlaanderen en dhr Burgemeester van Roeselare. Terwijl Zondag te Brussel het Die Van Belle toonde zich te A.C.V. óp een waardige wijze con- Charleroi alweer eens langs zijn gresseerde, werd te Charleroi, de beste zijde- Hij behandelde het fe- rode burcht, door Socialistische en deralisme bezien van parlementair Liberale volksvertegenwoordigers en standpunt uit. Hij maakte er de re- Senatoren en leiders van de Socia- gering en onze parlementaire in- listische en Liberale syndicaten, in stellingen een verwijt van dat ze het Waals Nationaal Congres ge- stelselmatig de federalistische ge complotteerd tegen de eenheid van dachte in de kiem trachten te smo- het land en dit in het openbaar, ren, wat er op neer komt dat hij zonder dat iemand er zich tegen diegenen die de eenheid van het verzette. De honderden gendarmes land moeten bewaken, als onrecht- die gewoonlijk Diksmuide bezet- vaardigen uitmaakt, omdat ze ten» ter gelegenheid van de IJzer- splitsingvan diezelfde eenheid niet bedevaart, waren te Charleroi in de hand werken. Vroeger dien- heel wat beter op hun plaats ge weest, want daar werd werkelijk ongehoorde, opruiende taal gevoerd. Daar werd de natie in stukken ge reten, daar werd Vlaanderen door het slijk gehaald, daar werd er ge dreigd met oproer en geweld. Van Communisten en in het spoor lopende Socialisten zijn wij dit stilletjes aan gewoon geworden, maar dat de liberale hoera-patriot- ten zij het dan ook wat stiller in dit koor meehuilen, dat is al te straf. Het is een bewijs te meer dat de Liberale partij versleten is en doelloos meegezogen wordt in het rode spoor. Hoe kan, men het immers uitleggen dat de' nationale vlag verloochend wordt door Libe ralen di? zweren op de standaard met de Waalse haan? Is de Liberale ideologie dan zover verouderd of verzwonden dat de Liberale volksvertegenwoordigers Rey en Masquelier moeten toejui chen als de Socialist Van Belle met veel blagaai en stemschakering gaat beweren dat België federa listisch wordt of zal verdwijnen Begrijpe wie kan. KARDINAAL LIENART, BISSCHOP VAN RIJSEL, GEVIERD In de kathedraal Notre Dame de la Treille te Rljsel is Zondag een pontificale H. Mis opgedragen ter gelegenheid van de viering van het 25-jarig bisschopsjubileum van Kardinaal Lienart, bisschop van Rijsel. Na de pontificale H. Mis, die door Kardinaal Lienart zelf werd opgedragen, deed de deken van het kapittel voorlezing van de pau selijke brief waarbij aan de kardi naal het pallium werd verleend. Daarna werd ook een schrijven van Z. H. de Paus voorgelezen, waarbij de Kardinaal gemachtigd werd de pauselijke zegen te geven. Zaterdagnamiddag had in de aula Maxima van de katholieke faculteit van Rijsel een plechtig heid plaats gehad, tijdens welke hem namens de geestelijkheid een processiekruis van massief zilver yverd aangeboden. den fabrieken in brand gestoken om sociale verbeteringen te beko men, onlangs nog moesten wij met geweld op straat komen en met re volutie dreigen om onze zin inzake de Koningskwestie te bekomen. Zullen wij thans even ver moeten gaan? roept Van Belle uit. En hij gaat verder: «De Walen worden met beloften gepaaid, wijl de Vla mingen met ons geld gaan lopen onder vorm van kindertoelagen, openbare werken en woningbouw En hij dreigtMaar als morg;en de regering valt, zullen de Vlamin gen opnieuw mogen BEDELEN. Wij weten dus aan wat ons te houden. Vervalt de C.V.P.-meerder heid, dan zullen de Socialisten en Liberalen weer eens tonen dat al leen Wallonië in België van belang is, zoals dit reeds jaren geweest is. Gaat de Socialistische kiezer ac- coord met de taal van zijn leider? Wat zeggen de Vlaame Socialisti sche voormannen daarvan. Heren Anseele, Missiaen e.a-, wat is daar uw antwoord op? Van Belle eindigde met leerrijke woorden: «De Vlamingen hebben zich lange tijd als slaven laten be handelen. maar wij zijn geen Vla mingen, Wij zijn vrije, zelfstandige Walen De volgende sprekers gingen in de grieventrommel roeren er, met de bekende slogans werd er handig geschermd- Uit al wat ze zegden bleek echter één gevoel dat ze maar niet verbergen korden: de vrees dat de bevolkingsachteruitgang in Wallonië ten overstaan van Vlaan deren zal blijven voortduren, met het gevolg dat het zwaartepunt meer en meer in Vlaanderen zal terecht komen. Er werd niet gezegd dat het socialistisch anti-clericalisme nu oogst wat het vroeger gezaaid heeft, er werd niet gezegd dat het Liberaal - Socialistisch materialis me de nederlaag leed tegenover de christelijke levensbeschouwing, er werd niet gezegd dat de uitroei ing van de familiegemeenschap thans in Wallonië tot een onover zichtelijke ramp is uitgegroeid. Er werd wel gedreigd met administra tieve staking en oproer, er werd wel beweerd dat de federalistische gedachte in Vlaanderen aan het- groeien is en er werd vooral en in schandelijke bewoordingen uitge - vallen tegen de schone Vlaamse Kroostrljka families, er werd wel dat Vlaanderen met het geld van de Walen lopen gaat onder de vor-m van de kindertoeslagen, al hoewel weeral niet werd gezegd wie binnen enkele tientallen jaren de pensioenen van het steeds ouder wordende Wallonië zal betalen. Hebben wij bij dit alles wel meer commentaar te voegen? Het is im mers reeds sedert jaren, dat het Waals Federalisme aanstuurt op een losscheuren van Wallonië en aanhechting bij Frankrijk. Dit wil nog min nog meer zeggen, hoe ze ook beweren dat de eenheid van het land wordt bedreigd, dat ze België niet willen erkennen als va derland en verkiezen bij het Zuiden aan te sluiten. En zeggen dat het dezelfde men sen zijn, die in Brussel moeten helpen de nationale wetten maken, die met dergelijke taal en bedoe lingen rondlopen.... handen te nemen. Sinds een jaar of zo zijn zij bezig zich in de spe ciale techniek van de Televisie in te werken. Zij werden door direc teur-generaal Jan Boon naar Télé- Paris, naar Alexandra Palace in Londen en naar de Nederlandse studio in Bussum gestuurd. Sa men met de medewerkers die voor een beperkte duur werden aange nomen, huizen zij voorlopig in een statige, maar wel wat onpracti- sche herenwoning in de Dautzen- bergstraat in de nabijheid van het grote NIR-gebouw, in afwachting dat men vlak ernaast op een ter rein dat twintig jaar geleden werd aangekocht, een eigen TV-building opricht. Elk der vijf mannen heeft een eigen «departement» te leiden: actualiteiten, variété, documentai re programma's, godsdienstige programma's en TV-toneel. Aan het hoofd van dit laatste depar tement staat dus Bert Janssens. Het is ongetwijfeld in zekere zin de vervulling van een droom die hij altijd heeft gekoesterd: hij staat al jaren in het toneelleven, eerst als opvolger van de betreur de Lode Geysen aan de leiding van een gekende amateurs-toneelgroep in Brasschaat, daarna als acteur aan de Antwerpse Schouwburg; in 1945 belandde hij op het NIR als speaker, werd na vier maanden re gisseur van luisterspelen... maar eigenlijk heeft hij er altijd van gedroomd, zo zegt hij ons, films te maken. Nu zit hij achter de regie tafel in een schemerige TV-kamer, waar het een wirwar is van dra den en het nerveuze gezoem klinkt van talloze radiolampen; Een TV- spel regisseren heeft trouwens heel veel weg van het maken van een film. Dat zult u aanstonds wel begrijpen. Regisseur Bert Janssens zit niet daar waar zijn acteurs spelen, maar wel in een kamer ernaast. Hij ziet ze alleen omdat ze in het studio door de drie camera's wor den opgenomen en in zijn regieka mer op de TV-schermen worden geprojecteerd. Hij heeft echter een. micro in de hand, waarmee hij via een luidspreker zijn stem kan laten horen in de speelstudio. Het is door deze luidspreker dat hij zojuist het spel heeft stopgezet. Zoiets kan natuurlijk alleen in een repetitie gebeuren, want ver mits er in het studio micro's han gen, die alles wat er gezegd wordt in uw huiskamer brengen, zou me dat nogal een eigenaardig effect (Zie vervolg Dlz. 7) komt de wetenschap nooit, zei Pro fessor Piccard, na zijn duik in de Middellandse Zee tot een diepte van 3.150 meter. Al maar door ontsluiert het men selijk genie de krachten en rijk dommen in de natuur verborgen. Na zeven ontdekkingen staat le wetenschap echter voor zeventig maal zeven nieuwe raadselen. En de peilers in de afgrond der na tuurgeheimen staan voor een reis zonder einde. Men kan zich afvragen: Wat dan als koolmijnen en oliebronnen uit geput zijn, de landbouwgrond ver armt, de reserves aan drinkbaar water gevaarlijk slinken? Het ver nuft van de rusteloze mensengeest zal ongetwijfeld met het antwoord klaar staan. Immers, onbedwongen natuurkrachten kunnen alweer ge breideld zijn en aan de mens on derworpen: ebbe en vloed der we reldzeeën, zonnestraling, bliksem, geisers, luchtstromen, vulkanen. Zullen straks niet alle vliegtui gen, auto's, bromfietsen en andere bromtuigen uitgerust worden met de stalen veer van de Nederlander Jansen te Brussel? Da.n verstomt het geraas. Het motorengeronk blijft nog slechts een herinnering en de mens treedt opnieuw in het rijk dor stilte. Intussen, waarde lezer, dreigt nog geen gevaar dat de voortreffelijke honigkoeken en natuurhonig van «DE WERKENDE BIEte Pope ringe, op uw tafel gaan ontbreken. Onze machines daveren van 's morgens tot 's avonds en de mo toren ronken met een duizeling wekkend toerental. (Med.) Steeds verder en verder breidt deze gevreesde Uonijncnplaag zich uit. Naar hij beweert, zou de Brusselse Professor Dc Corte een af doend middel tegen deze ziekte hebben uitgevonden. Hij noemde liet: «Myxine». Op de foto zien wij de professor, die een besmet konijn van dhr Desenter te Leke (bij Diksmuide) inent. Laat ons hopen dal het resultaten geve.

Het Wekelijks Nieuws (1946-1990) | 1953 | | pagina 1