m Engelands Koni~' gin gekroond... die heengingeni i ran wekelijks NIEUWS S, -> Z&Cerd&r 3 Jan. 1954. mm' BI». 8. Januari Februari Maart April Juli Mei Augustus Juni September October November December x x J.y x - - w Politiek Jaaroverzicht OM «»%M> t -i g*, - -rViy n UM MiA $65 DAGEN OP EEN BLADZIJDE - 1953 2 - Niet te stuiten vluchtelingenstroom van Oost- naar West- Duitsland. Op 2 Januari alleen verzochten 1.35Ü vluch telingen om asyl. 5 Churchill, op bezoek in de U.S A., verklaart dat het zwaa.tepunt van de wereldpolitiek niet in Korea maar »el bl.i het IJzeren Gordijn ligt. 8 P.ené Mayer vorra* nteuye Franse Regering waarin nog 17 ministers van vorige Regering Pinay zetelen. - Edouard Herriot tot Voorzitter der Nationale Vergade ring herkozen. 13 - Acht Sovjet-geneesheren te Moskou aangehouden, onder beschuldiging van moord en spionnage. 16 - Machtsgreep van Generaal Nagib in Egypte. Politieke partijen ontbonden. Talrijke personen aangehouden. 20 - Eisenhower, de 34" President der Verenigde Staten, legt de eed af. - Geen akkoord tijdens Benelux-conferentie te Brussel. Nederland afwijzend tegenover toepassing van loons verhoging. - Mossadegh kriigt in Iraanse Malji's volmachten voor de duur van één jaar. 21 Na rumoerige zitting, die 68 uren duurde, keurt Italiaanse Kamer nieuwe kieswet goed. Partijen met meer dan 50 meerderheid krijgen in de toekomst 64 der parlementszetels. 22 - Foster Dulles zet nieuwe buitenlandse politiek der Ver enigde Staten uiteen, gesteund op welbegrepen Ameri kaans eigenbelang. 26 - Adviserende Raad der West-Europese Staal- en Steen- kolengemeenschap met zijn bedrijvigheid van wal ge stoken. 2 - Eerste boodschap van President Eisenhower tot de State of Union. Positieve politiek der U.S.A. aangekondigd. 4 - Chinees vredesvoorstel met betrekking tot Korea. 7 - De Amerikaanse staatslieden Foster Dulles en Stassen, op Europa-reis, bezochten Brussel. 10 - Het Schuman-plan werkelijkheid geworden. De eerste trein met Ruhr-cokes reeds vrij naar Frankrijk. 11 - Bomaanslag op Sovjet-gezantschap te Tel-Aviv. Sovjets verbreken diplomatieke betrekkingen met Israël. 18 - Brits-Egyptisch akkoord bereikt omtrent Soedan. Soe- danezen zullen in naaste toekomst zelf over het lot van hun land mogen beslissen 21 - Benelux-conferentie te Valkenburg zonder dat positieve resultaten bereikt werden. 22 - Wetgevende verkiezingen in Oostenrijk zagen Volks partij als sterkste partij uit de strijd komen. 23 - Verdrag van 1945 met de U.R.S.S. door Nationalistisch China opgezegd. 25 - Dienstplicht in Engeland op 24 maanden behouden voor een periode van 5 Jaar. 28 - Troebelen in Iran. Mossadegh tracht vruchteloos de Sjah aan de kant te zetten. - Balkanpact voor de duur van vijf jaar te Ankara on dertekend tussen Turkije, Griekenland en Yougo-Slavië. 2 - De Sovjet-Russische Dictator Stalin aan de gevolgen van een beroerte overleden. 5 - Pools piloot landt met een Mig 15 op Deens grondge bied en vraagt er asyl. 9 - Vergadering ad hoekeurt ontwerp-statuut der Euro pese politieke gemeenschap goed. 10 - Reeks van luchtincidenten tussen Oost en West inge zet met het neerschieten van Amerikaanse straaljager door Tsjecho-Slowaakse Mig's boven U.S.A. zone in Beieren. 11 - Franse Nationale Vergadering keurt algemene amnestie wet goed. 14 - Gottwald, President der Tsjecho-Slowaakse Regering, overleden. 15 - Oud - Minister De Man tijdens het Arrondissementeel Congres der C.V.P. te leper tot Arrondissementeel Voor zitter verkozen. 16 - Maarschalk Tito bracht bezoek aan Londen. 18 - Malenkov spreekt op de eerste vergadering van de Op perste Sovjet na de oorlog en belooft het Sovjetvolk vrede en gelukkig leven. 24 - De Britse Koningin-Moeder Mary op 86-jarige leeftijd te Londen overleden. - Communistische leiders in Frankrijk aangehouden na huiszoekingen in vakbondlokalen. 25 - Duitse Bundestag te Bonn bekrachtigt Verdrag inzake Europees Leger. - Zapotocky volgt Gottwald op als Tsjecho-Slowaaks Pre sident. 28 - Communistisch China maakt nieuwe voorstellen over aan de U.N.O. tot regeling van de krijgsgevangenkwestie en tot het stopzetten der vijandelijkheden in Korea. PREMIER JOSEPH LANIEL GEORGI MALENKOV PRESIDENT VINCENT AURIOL PRESIDENT EISENHOWER 4 - Ex-Koning Carol van Roemenië te Estoril, nabij Lissa bon, overleden. 6 - De aangehouden Russische artsen terug in vrijheid ge steld; hun aanklagers zelf aangehouden. 7 - Adenauer naar Washington voor besprekingen met Eisenhower. 8 De Zweedse diplomaat Hammerskjold tot secretaris-ge neraal der U N.O. verkozen. 10 - Akkoord in Korea bereikt omtrent uitwisseling van ge wonde en zieke krijgsgevangenen. 16 - Bomaanslagen te Buenos-Aires brengen beroering in Ar gentinië; 6 personen gedood. - Uitwisseling van zieke en gewonde krijgsgevangenen ln Korea reeds ingezet. - Vietminhtroepen vallen Laos binnen. - Belangriike radiorede van Eisenhower. Oproep tot de Sovjetleiders voor vestiging van duurzame vrede in de wereld 17 - Bij algemene verkiezingen in Zuid-Afrika boekten de Nationalisten winst en veroverden zij de absolute meer derheid met 94 zetels. 26 - Tiidens de N.C.M.V. kaderdag te Brussel werden duide lijke eisen aan de Regering gesteld omtrent te volgen Middenstandspolitiek. - Partij van Generaal de Gaulle krijgt gevoelige klap bij gemeenteverkiezingen in Frankrijk. - Atlantische conferentie te Parijs bevestigt de wens spoedig een Europees Leger te zien oprichten. 2 - Voedselrantsoen achter het IJzeren Gordijn overal vermeerderd. - Tsjecho-Slowaakse regering trekt maatregelen ln tegen werkverzuimers. - Hongaarse regering belooft revolutionnaire veranderin gen op binnenlands gebied. 6 - Franse regering nodigt 3 verbonden staten in Indo- China uit tot besprekingen te Parijs over eventuele onafhankelijkheid. 7 - 30.000 Chinese Nationalisten door Fransen vrijgelaten en naar Formosa gevoerd. 9 - Radio Moskou bericht dat Beria in ongenade viel en als vijand van het volk beschouwd wordt. 14 - Communisten lokken relletjes uit op het Frans Nationaal Feest; 7 doden en 130 gewonden na botsingen tussen betogers en politie. 15 - Synghman Rhee belooft wapenbestand in Korea te zul len eerbiedigen 21 - Conferentie der grote Drie te Washington besluit Sov jet-Rusland tot Conferentie der Vier uit te nodigen over Duitse en Oostenrijkse kwesties. 22 - Staat van beleg in Oost-Berlijn opgeheven. 27 Wapenbestand eindelijk ondertekend in Korea. - Nederlandse Tweede Kamer keurt E.V.G. goed. - Voedselpaketten-bedellng in West-Berlljn lokt duizenden Oost-Berlijners aan. 28 - De Gasperi vormde nieuwe regering doch werd in de minderheid gesteld. - Relletjes in Frankrijk tegen financiële maatregelen der regering. Wijnbouwers versperren de wegen. 5 - Toestand wordt kritiek voor de Fransen in Laos. Communisten rukken op naar de grensen van Thai land (Siam). 10 - Gemeenteraadsverkiezingen in Engeland bezorgen meer derheid aan Labour. 11 - Voorstel van Winston Churchill tot conferentie der grote mogendheden. 12 - Generaal de Gaulle verklaart de R.P.F. geen politieke partij meer te zijn. - Britse troepen in Egypte in alarmtoestand wegens span ning aan het Suez-Kanaal. 16 Ophefmakende invrijheidsstelling van Amerikaanse jour nalist Oatis in Tsjecho-Slowakije. 18 - West - Duitse Bondsraad bekrachtigt Europees Leger- verdrag. 21 - Regering Mayer in Frankrijk met 328 tegen 244 stem men door de Nationale Vergadering tot ontslagname gedwongen omwille van de door Mayer getroffen finan ciële maatregelen. - De Drie Westelijke Groten kondigen gelijktijdig confe rentie op Bermuda aan. 24 Generaal Nagib kondigt uitroeping van Egyptische Re publiek aan. 26 - Zuid-Koreaans verzet tegen U.N.O.-bestandsvoorstellen. Opnieuw laaien hevige gevechten op aan het front. 27 - 28 - Beurtelings vragen Reynaud en Mendès vruchteloos de investituur om de Franse regeringscrisis op te lossen. 29 - Sovjets melden afschaffing van Controle-Commissie in Oost-Duitsland. 2 - Staking in Post, Telefoon en Telegraaf verlammen gro telijks de Franse Openbare Diensten. 4 - Sovjets bereid tot Conferentie der Grote Vier mits be perkende voorwaarden. 5 - Communisten trachten met alle middelen voedselbede- ling aan Oost-Berlijners van uit West-Berlijn te beletten. - Senator Taft, leider der Republikeinse fractie in Ameri kaanse Senaat, overleden. 12 - Malenkov verklaart dat Rusland de waterstofbom bezit. 13 - Staatssecretaris Foster Dulles slaagt er in een akkoord te sluiten met Synghman Rhee om de wapenstilstand in Korea te doen eerbiedigen. 16 Revolutie en contra-revolutie in Iran? Sjah Palevi, na eerst gevlucht te zijn, keert terug in het land. Mossa degh aangehouden. - In nieuwe nota der Sovjet-regering wordt Conferentie over Duitsland voorgesteld. 17 - Rood-China en Noord-Korea niet toegelaten in debat voor de U.N.O. na wapenbestand in Korea. 18 - Guiseppe Pella vormde nieuwe Italiaanse regering, uit sluitend samengesteld uit specialisten. 20 - Sultan van Marokko afgezet en verbannen. 21 - Staking in Frankrijk, na akkoord met de regering, beëindigd. 27 - Concordaat gesloten tussen Spanje en de H. Stoel. 29 - Woelingen om Triest. Door Yougo-Slavië en door Italië worden troepen rond de betwiste gebieden door beide partijen samengetrokken. 2 - Elisabeth II tot Koningin van Engeland gezalfd en ge kroond. 7 Nipte overwinning der regeringspartijen in Italië. 8 - Akkoord ondertekend betreffende uitwisseling der krijgs gevangenen in Korea. Honderdduizenden Zuid-Koreanen betogen tegen wapenbestand en willen naar het Noorden oprukken. 9 Op zijn beurt struikelt Georges Bidault bij poging een nieuwe Franse regering te vormen. 1" Verrassende politieke wending in Oost-Duitsland; maat regelen ingevoerd die mildering van communistisch re gime inhouden. 1- lyngm-n Rhee krijgt van Zuid-Koreaans parlement uit gebreide volmachten en verwerpt voorstellen van Presi dent Eisenhower. 15 Generaal Pinilla maakt zich door staatsgreep meester van het bewind in Columbia. 17 - Massabetogingen der arbeiders in Oost-Duitsland groeien uit tot een ware opstand. Staat van beleg afgekondigd. 18 - Zuid-Koreanen stellen 25.000 anti-communistische gevan genen in vrijheid als protest tegen wapenbestand. 19 - Republiek uitgeroepen in Egypte. Nagib eerste President. 22 - Reisbeperkingen voor buitenlandse diplomaten in Sovjet- Unie gemilderd. 24 - Italiaanse regering De Gasperi afgetreden. 26 - Franse regeringscrisis eindelijk opgelost. Onafhankelijke Laniel wordt Eerste-Minister. 6 - Na err '~e incidenten om Triëst stelt Maarschalk Tito inten lisering van haven en aanhechting van hin- terlai Yougo-Slavië voor. 8 - Repatr ig van krijgsgevangenen in Korea beëindigd; weigerende gevangenen naar gedemilitariseerde zone overgebracht. 9 - Onenigheid in Franse regering om Afrika-politiek. Mi nister Mitterand neemt ontslag. 10 - Moeilijkheden omtrent politieke conferentie over Korea. Ver. Staten wijzen communistische eisen van de hand. 11 - Nieuwe Sultan van Marokko ontsnapt nauwelijks aan spectaculaire aanslag op zijn leven. - Kroetsjev, schoonbroer van Malenkov, wordt eerste se cretaris der Communistische Partij in Sovjet-Rusland. 12 - Italiaans Premier Pella, stelt volksstemming voor om over Triëst te beslissen. 18 - Foster Dulles verklaart in algemene UNO vergadering te wachten op blijken van goede wil vanwege de Sovjets. 21 - Noord-Koreaans piloot vlucht met Mig 15 naar Zuid- Korea. - Hardnekkig bericht houdt staande dat Beria, waarvan de aanhouding gemeld werd, naar het buitenland wist te ontsnappen. 22 - Britten verklaren zich bereid de EDG, in de toekomst meer te zullen steunen 24 Vakbonden blijven ontevreden in Frankrijk en dreigen met stakingen, niettegenstaande verhoging van lonen der staatsambtenaren. 30 - Egyptische gewezen Eerste-Minister Ibrahim Abdel Hadi ter dood veroordeeld. -Godsdienstvervolging in Polen bereikt hoogtepunt; Kar dinaal Wyszynski uit zijn fun ie ontzet en aangehouden. Amerikanen en Britten stellen verdeling van Triëst voor. Britten beginnen zich uit de stad terug te trekken. 6 - Onlusten in neutraal kamp van Pan-Moendjon. Indische bewakers vuren op betogende communistische gevan genen. - Britse troepen naar Guyana gezonden waar communisti sche opstand beraamd werd. 10 - Tito dreigt met geweld om Triëst en vraagt conferentie. Rusland eist internationaal bestuur. 11 - Protest uit gans de vrije wereld tegen aanhouding van Pools Primaat. 12 - Zestien Europese landen bespreken te Brussel gemeen schappelijke vervoerproblemen. 13 - Adenauer met grote meerderheid tot West-Duits Bonds kanselier herkozen. 18 - Sovjet-Rusland door Westerse Drie tot conferentie met Vier te Lugano uitgenodigd. - Woelingen in het Midden-Oosten; 62 doden bij Israëlische raid op Jordaans dorp Kibia. 24 - Foster Dulles stelt Vijflandenconferentie voor ter oplos sing van Triëst-geschil. - Officiële cijfers delen mede dat de Koreaanse oorlog meer dan 3 mlllioen slaohtoffers eiste. 25 - Frans Vietnamese troepen boeken terug succes ln strijd tegen Vietminh. 3 - Rusland wijst voorstel tot conferentie van Vier te Lu gano van de hand. - Nieuwe onderhandelingen over Saarkwestie tussen Bonds kanselier Adenauer en Franse Hoge Commissaris be gonnen. 4 - Britse Koningin wenst ln haar troonrede mllderlng van internationale spanning. Hertog van Edinburg tot regent aangesteld. 7 - Bloedige incidenten te Triëst; 6 doden onder pro-Italiaan- se betogers. 8 - Te Teheran begon proces tegen gewezen Premier Mos sadegh. 9 - De eerste vrije verkiezingen sedert 25 jaar ln Portugal brachten overweldigende meerderheid voor Salazax. 10 - Ibn-Saoud, schatrijke petroleumkonlng van Saoud-Arablë, overleden. 15 - Ex-President Truman der Ver. Staten voor de onder zoekscommissie van anti-Amerikaanse gedragen gedag vaard. 16 - Westersen afwijzend tegenover Sovjet-voorstel tot oon- ferentie van Vier, zolang Sovjets weerloos Europa als losprijs blijven eisen. 21 - In Franse Nat. Vergadering komt sterke stroming tegen het E.D.G.-verdrag tot uiting. 26 - ïnterzone-pas, door Westersen reeds afgeschaft, thans ook voor Oost-Duitsland afgeschaft. - Sovjets bereid tot conferentie der Grote Vier, zonder be paalde voorwaarden te stellen; zij stellen Berlijn voor als plaats van samenkomst 29 - Negende Nationaal Congres der C.V.P. onder het motto «Eendracht - Meerderheid». Dhr Lefèvre tot Voorzit ter herkozen. 1 - Na vinnig debat over al dan niet toetreding tot de E.D.G. in Franse Nationale Vergadering, bekomt Premier Laniel slechts een nipte meerderheid bij het vertrouwensvotum. 4 - De conferentie tussen Elsenhower, Churchill en Laniel op de Bermuden begonnen. Eensgezindheid omtrent in het vooruitzicht gestelde samenkomst der Grote Vier. 7 - Eisenhower stelt oprichting voor van Internationale Or ganisatie voor Kernenergie. 8 - Yougo-Slavisch-Italiaanse besprekingen leiden tot we derzijdse terugtrekking van troepen uit Triëst. 12 - Belangrijke politieke conventies worden te Parijs on dertekend door het gemengd comité van de Raad van Europa. 14 - Tijdens vergadering van Nato-raad te Parijs eist Foster Dulles, Staatssecretaris der U.S.A. een spoedig tot stand komen van Europees Leger en stelt hij terugtrekking van Amerikaanse hulp ln het vooruitzicht zo de E.D.G. er niet spoedig komt. Hevige ontstemming ln Frankrijk om deze woorden. - Voorbereidende vredesbesprekingen ln Korea afgespron gen. U.S.A.-afgevaardlgde Dean terug naar zijn land. 15 - Millioenen stakers in Engeland en Italië omwille van looneisen. 17 - Marathon naar presidentschap tn Frankrijk ingezet. Ver deeld Congres te Versailles stapelt de ene klesronde na de andere op. 23 - Na een zittijd die een week duurde en die de politieke hartstochten eens te meer deed oplaaien, wordt René Coty, na dertien stem beurten, President van Frankrijk. - Beria en zes medebeschuldigden in Rusland wegens hoogverraad veroordeeld en terechtgesteld. EX-KONING CAROL KONINGIN MART Koningin Elisabeth II van Engeland en haar gemaal, op de dag van haar kroning in de gouden koets. PRESIDENT SYNGHMAN RHEE .-v LAWRENTI BERIA PREMIER PELLA MOHAMMED MOSSADEGH PREMIER GOTTWALD MAARSCHALK STALIN

Het Wekelijks Nieuws (1946-1990) | 1954 | | pagina 8