HeelonzeWereld en eenParadijs POPERINGE - IEPER - WERVIK Indrukwekkende Begrafenis van Burgemeester Jan Van der Ghote Het Schoolgeld in het Vrij Middelt). Onderwijs Ouderling door uitglippende auto tegen muur geplet en op slag gedood H. Vader waarschuwt voor de Televisie Oostendse Vissersboot 0.137 ter hoogte van Middelkerke vergaan ssïl» fis* a s::!'sz om- ssn.?»;XI&tjzhss m ONZE 3 UITGAVEN: UITGAVE NIEUWSBLAD VOOR wTsïV LAAN DEREN De Hallestad leper rouwde. Volledige herziening van de wet op de arbelds- pensloenen BUITENLANDS OVERZICHT BLOEDDRUPPELS UIT EEN BEELDJE VAN DE H. ANNA KERSTVREUGDE OP HET KASTEEL TE LAKEN WAT MET DE VESTIGINGSWET? VOOR DE MENSEN VAN GOEDE WIL Noodlottige Nieuwjaarsdag te Diksmuide 4 Opvarenden, waaronder vader en zoon Haeiewijek uit De Panne, omgekomen 1 Matroos kon door de Maalboot opgepikt en gered worden Het slachtoffer Hepji N'oes 50' JAAR. Nr 2. 12 BI». Prijs 3,— Fr.ZATERDAG 9 JANUARI 1954 JA wel, 't is een zeer oude geschiedenis, die nooit oud wordt. Een woning zoals veel andere in dat stadje; half in de krijtrots gebouwd, met daarneven een aan klad dat dienen moest tot werkplaats voor een tim merman. Een schamele doening voor doodgewone arbeiders. Toch waren de bewoners niet doodgewoon. Heel het stadje was er over akkoord dat er nergens zulkgezin te vinden was zelfs de meer begoede en rijke families gaven dat toe. En 't moet inderdaad al iets bizonders zijn als de groteren be kennen dat de minderen zo deftig, zo voornaam en zo... ding zijn als zij zelf. Men had eerbied over voor dat gezin; en zelfs nog iets meer. Van hogen huize waren Jozef en Maria wel, van Koninklijken bloede. Dat wist men want dat was nu reeds veertien vijftien jaar geleden moesten zij zich te Bethlehem laten inschrijven op de bevolkingsregisters. Die afkomst betekende echter niet veel meer; maar er lag iets geheimzinnig over dat gezinen vooral over dat kinddat kind dat nu reeds veertien vijftien jaar oud was. Er werden nog vreemde dingen verteld over de geboorte van dat kind; na die geboorte was het gezin uitgeweken naar Egypte. Waaromt Dat wist niemand. Jaren woonden zij nu te Naza reth het mysterie bleef hangen en, hoe vriendelijk ook dat gezin was, over die vreemde gebeurtenissen kon men nooit het minste vernemen. Ondereen had men daar soms wel over gesproken, op 't einde scheen men in dat vreemde en myste- rieuse te berusten; en de zwijgzaamheid van dat gezin te eerbiedigen. MAAR zulk gezin! Iedereen kende Jozef, «de» tim merman. Was hij niet een rechtschapen man! Recht voor de vuist en eerlijk als goud! Och hoe dikwijls had men hem niet nodig. Timmerman en smid wa ren toch in die tijd de onmisbaren, de toevlucht in alle nood aan huis en alaam. En waar was er niet af en toe te herstellen of op te knappen aan woonst of landbouwtuig Altijd even bereidwillig, altijd even vriendelijk kwam Jozef werkte en ging weer een ander gebuur helpen even vrien delijk en bescheiden. De man had maar één zorg: Maria en dat kind! Voor hen leefde hij dat was zijn wereld en zijn... paradijs! Was het dan wonder dat men van dentimmerman hield! En Maria, de moeder! 't Gebeurde meer dan eens dat dg vrouwen, wanneer ze 's morgens of 's avonds gingen water halen naar de openbare waterput, over Maria aan 't spreken gingen. Curieus! Maar niemand die haar ooit kleineerde, er ooit een woord kwaad van sprak. Niemand die... jaloers kon zijn van die moeder. De weerga be stond niet en men zei het, onder mekaar. Dat was een meer dan koninlijke verschijning, die moeder en toch was or geen vrouw zo nederig, zo bedienstig. Alles wat ztj deed, alles wat zij zei was zo voornaam en toch zonder enig be slag, niets bij haar was gemaakt... 't liep alles lijk water uit de bron en waar zij kwam was het Al zon en warmte. Was er een huis waar 't zo kraaknet was?.9okvoor.,haaZ™Jlt haar huis haar wereld en haar paradijs. Over die moeder hing... mysterie. En die opgroeiende jongen! Veertien, vijftien jaar oud. Hoe men die jongen niet te Jerusalem tot leraar op leidde! Dat was nu inderdaad twee jaar geleden dat die knaap voor de eerste m.aal de grote Paasfeesten had meege vierd en niet naar huis kwam met de groep bedevaarders. Dood van angst waren de ouders naar Jerusalem terugge keerd. Ze hadden de knaap eindelijk teruggevonden in de tempel. Maar, hoe was dat toch mogelijkHij gaf zelf les aan de leraars in de wet. Een wonderbegaafde knaap! Wat zou daaruit groeienToch zou hij geen leraar worden, t was nu reeds een paar jaar dat hij bij vader... timmerde. Was dat niet jammer! Nooit sprak die jongen over die gebeur tenis te Jerusalem, nooit liet hij bij de kameraden 9*n ouderdom zien dat hij zo buitengewoon begaafd was, nooit werden de kameraden gewaar dat hij liever leraar zou ge worden zijn. Neen, hij timmerde, hij was op 't ambacht bij vader. En voor hem was de thuis zijn wereld en zijn paradijs. JA, dat is een oude geschiedenis, een zeer oude! Zo stellen we ons inderdaad het leven voor van de H. Familie, in alle eenvoud en huiselijkheid! Dat alles zagen de buren en 't kon niet anders 0f ten slotte spraken ze er over. Ten slotte. Natuurlijk, want waar het kwade onmiddellijk de st™at,°>'~ loovt heeft het goede zijn tijd nodig, veel tijd, om aoor te breken. Is het niet lastig misschien te moeten openbaar bekennen dat het bij anderen beter gaat dan bij UT ZO stellen we ons die familie van Nazareth voor als een voorbeeld voor alle christelijke gezinnen. Dcutr werd gebeden, daar was liefde, daar was ook de da gelijkse zorg. gebed en uitstralende liefde! Hier en daar vind ik nu in huizen die plaat met schone, aandoenlijke rijmen: «Daar is 't leven goed waar men stil en ongedwongen alles voor elkander doet». Diever zag ik nog waarom geeft men die prenten met weerom uit! de beeltenis van de H. Familie! Jozef aan de schaaf bank, de lieve Heer die meehelpt, en de lieve Vrouw die spint of naaitWant dat is werkelijkheid geweest! Er wordt zoveel gesproken en geschreven over het gezin, het gezinsleven, de familiegeest; er wordt geklaagd, over de uithuizigheid, er wordt geklaagd dat de familie uiteenbrok- kelt. Hoe zou het anders waar men niet meer samen biat, hoe zou het waar men nooit meer aan die... Heilige Familie denkt, waar vader en moeder er een andere levensvisie» op na houden en de kinderen of het kind niet echt-godsdienstig worden opgevoed! Zondag 10 Januari: Feest van de H. Familie. Waar de Kerk viert, vieren we mêe, overwegen intussen wat dat feest voor onze gezinnen betekent Paus Leo XIII, de grote J>au^ van Rerum Novarumgaf ons ook dat heerlijk gebed tot de H. Familie. Is dat gebed ook te oud geworden!... Gelijk mijn oude geschiedenis van nagenoeg twee duizend jaar ge ledenVrede, liefde, samenhorigheid, zijn, jammer genoeg, bij velen niet alleen oud geworden, maar verloren gegaan. En toch worden vredeliefdesamenhorigheid nooit oud, blijven het beste en het... nieuwste! Denkt maar eens na op die oude heel oude geschiedenis en zij het voorbeeld van die familie van Nazareth een zeer moderne spiegel voor alle jonge en oude gezinnen. Dan wordt de thuis <onzewereld en een paradijs! HET WEKELIJKS NIEUWS POPERINGE - IEPER WERVIK ROESELARE MENEN - KORTRIJK VEURNE NIEUWPOORT DIKSMUIDE Poperinge - Gasthuisstraat 19. Tel. 9. - Postcheckr. 47.63.60. Postabonnement voor 1954: België 136. Andere landen 200 fr. De lijkstoet trekt voorbij op de Grjte Markt. Zijn stad groot en schoon zien' was een levensdroom van Burgemeester Van der Ghote. De heropbouw van de trotse Lakenhalle, die wij in de achtergrond zien, was een deel van zijn levenswerk. haag een soort levende afsluiting, Met weemoedige blikken volgden de talloze Ieperlingen de lijk- want een grote menigte verzamelde wagen waarin het stoffelijk overschot van Burgemeester Jan Van der zich voor het stadhuis. De afge- Ghote rustte. Zij stonden langs de straten, in wijdingsvolle stilte, en vaardigden van omzeggens alle ver niet één was er die niet meevoelde met het leed van de vier zonen omgingen van de stad waren ach die, zichtbaar ontroerd, onmiddellijk achter de lijkwagen stapten. De maar werden kronen en bloemen winterzon zette de treurige stoet nog meer in reüef, terwijl de treur- bijgebracht. marsen die de Harmonie Yprpiana ten beste gaf, precies droeviger Omstreeks 10.40 uur werd het klonken dan gewoonlijk. De Hallestede rouwde, en terecht, want een stoffelijk overschot op het gaanpad groot en edel mens werd ter uitvaart geleid; een mens die de nooit voor de ingangspoort van het stad - genoeg gewaardeerde gave bezat burgemeester te zijn van alle inwo- ners van de stad! In de vroege morgen te 8.10 uur verwonderen dat lichtte men het stoffelijk overschot strak stonden en dat vele familie milieleden van de afgestorvene plaats, terwijl de voltallige ge- de gezichten meehteraad samen met de voor- - - personaliteiten rechts naamste van de dierbare afgestorvene in leden die eveneens in de voorhal ^dden j?e.vat Vlak voor het 7iin wnninc in de O de. Stuers- hadden riost eevat. hun aandoenine stadhuis stond in een aaneengeslo- zijn woning in de G. de Stuers straat en begeleid door zijn fami lieleden, fctegon het stoffelijk over hadden post gevat, hun aandoening niet steeds konden bedwingen. Onmiddellijk begonnen de men- ten blok de balie van de advocaten. Het was precies 10.45 uur toen schot van Burgemeester Jan Van sen aan te schuiven om een laat- de Hr A. Dehem, waarnemend Bur- der Ghote aan de laatste tocht ste groet te brengen aan de dier- gemeester, het woord nam. In een naar het stadhuis en naar de kerk. bare overledene en met gewijd wa- indrukwekkende rede die bij velen IeDer was in rouw gedompeld ter maakten ze een laatste zegen- de tranen in de ogen deed komen, overal hingen de vlaggen half top! kruisje over de lijkbaar. Ieder bin- zegde hij het volgende: Op de markt waren de lichten met nenkomende drukte de hand van h,_ rouwfloersen omhangen en in het de vier zonen die als stille getui- <Zie vervolg blz. 7.) stadhuis was de voorhal samen met £en vali 2 2 2ei?.?ne r,ou?' voor' het bureau voor tourisme, in een aan kal hadden plaats geno- In een radiotoespraak heeft de heer Van den Daele de nieuwe wet op de arbeiders pensioenen nader toegelicht. De belangrijkste hervormin gen komen op het volgende neer. In het vervolg zullen geen pensioenkaarten met zegels meer gebezigd worden, behou dens in enkele uitzonderlijke gevallen, ais het huispersoneel en de vrij-verzekerden. Een grote administratieve vereen voudiging betekent ook 't ver smelten tot een bedrag van de ingewikkelde pensioengedeel ten van vroeger, hetgeen ook voor tienduizenden arbeiders weduwen grote verbeteringen voor gevolg zal hebben. In de toekomst zal het pensioen in de meeste gevallen spoedig een bedrag bereiken hoger dan het huidig gewaarborgd minimum. Wanneer het indexcijfer stijgt zullen de pensioenen regelma tig aangepast worden. Een wetsontwerp dat een ge voelige verbetering voorziet voor de vrij-verzekerden ligt thans in zijn gewijzigde vorm als eerste punt op de agenda van de Kamer. Wij zijn de eersten om deze sociale verbeteringen volmon dig goed te keuren, maar o. i. mocht eveneens wel eens aan de bedienden worden gedacht. Ook zij mogen zeker wel aan spraak maken op dezelfde pen- sioenwaarborgen als de arbei ders, nl. 60% van het loon dat zij in de laatste twee werkja ren ontvingen. Wij bevelen de ze bedenking den Heer Van den Daele graag aan. Ter gelegenheid van de eerste uit zendingen der Italiaanse televisie, heeft de H. Vader een schrijven gericht aan de Italiaanse Bisschop pen waarin hij deze waarschuwt te gen de gevaren die dreigen in de televisie. De H. Vader spoort Bis schoppen en gelovigen aan alle ge wenste initiatieven te nemen ter vrijwaring van de rechten der mo raal en der christelijke leer. De Paus spreekt tenslotte de wens uit dat de televisie die haar eerste stappen heeft gezet bij de opening van het Maria-jaar moge bijdragen tot de triomf van Jesus en Maria door in alle gezinnen binnen te brengen al wat waar, eerbaar, rechtvaardig en heilig is, en al wat beminnelijk maakt. De verhoging van de levens- dat, van 1951 af, het schoolgeld standaard van de bevolking heeft in de vrije middelbare onderwijs- voor gevolg dat hoe langer hoe instellingen gevoelig kon verlaagd meer ouders aanspraak maken op worden, nl. tot ongeveer 50 middelbaar onderwijs voor hun Het is echter pas van 1 Januari kinderen. Dit had voor gevolg 1954 af, dat de gelijkstelling inzake dat de ongelijkheid tussen de be- schoolgeld werkelijkheid wordt, handeling van de rijksmiddelbare Het bedrag van de gezamenlijke onderwijsinstellingen en de vrije jaarlijkse toelage aan het vrij middelbare onderwijsinstellingen middelbaar onderwijs wordt bere- immer scherper vormen aannam, kend op basis van de kredieten, In de athenea en rijksmiddelbare vereist voor de bezoldiging van scholen genoten zeer talrijke leer- de leraars in het rijksmiddelbaar lingen geheel of gedeeltelijk vrii- onderwijs. Aldus staat de toelage stelling van schoolgeld, terwijl in functie tot de levensduurte alle kosten met dit onderwijs ver- evenals de wedden. Tevens wordt bandhoudend door de Schatkist rekening gehouden van de ver gedragen werden. Het vrij mid- houding tussen het wederzijds delbaar onderwijs bleef verstoken aantal leerlingen in de rijks- er van alle toelage. Dit bracht mee de vrije middelbare onderwijsin dat een vrij aanzienlijk school- stellingen. Zo komt het dat d. geld moest geëist worden, gemid- toelage voor 1954 ongeveer 8.000 fr deld 2.000 fr. per leerling, wat de per leerling zal bedragen, vrije keus van de school, gewaar borgd door de grondwet, voor de HET NIEUW REGIME VAN economische zwakken tot een be- HET SCHOOLGELD IN HET spotting maakte. VRIJ MIDDELBAAR HET SCHOOLGELD ONDERWIJS IN DE STAATSSCHOLEN Welk zal voortaan het regime Hoe was en is de toestand in de z;jn van het schoolgeld in het staatsscholen? Er is volledige vrij- vri;j middelbaar onderwijs? stelling van schoolgeld voor de Ér zal in 1954 verplichte vrij- kinderen wier ouders een inko- stelling van schoolgeld zijn voor men van maximum 80.000 fr. per de kinderen wier ouders een in- jaar genieten. Ook oorlogswezen, komen hebben dat niet hoger kinderen van leraars, enz. wor- ioopt dan 72.0OO fr. per jaar. Het den vrijgesteld. Voor de andere is te v00rzien dat dit bedrag van kinderen, beloopt het schoolgeld af 1955 zaj opgevoerd worden tot in principe 400 fr. in de middel- 80.000 fr., wanneer alle vrije mid- bare scholen en 600 fr. in de de]bare onderwijsinrichtingen van athenea. dö wet zullen kunnen genieten. De ouders wier inkomen ligt Deze voorziet inderdaad een maxi- tussen 80.000 en 90.000 fr., genie- mum aantal leerlingen per klas, ten een vermindering van 50 wat bepaalde vrije scholen nood- Het plafond van 90.000 fr. wordt zaakt op hun kosten nieuwe verhoogd met 5 000 fr. per kind gebouwen op te richten, ten laste. Een andere vorm van De leerlingen wier ouders een vermindering van het schoolgeld jaarlijks inkomen genieten tussen in het officieel onderwijs is dat 72.000 en 112.000 fr. zullen een er 20 tot 80 vermindering toe- schoolgeld betalen dat niet hoger gestaan wordt wanneer een ge- mag lopen dan 1/10 van de toe zin 2, 3, 4 of meer kinderen telt jage per leerling, hetzij in 1954 in de rijksschool. das maximum 800 fr. VRIJHEID VAN ONDERWIJS, Wij hebben gezien dat in EEN IJDEL WOORD het staatsonderwijs verminderin gen toegestaan worden naar ge- WIJ zegden reeds dat derwijze lang het aantal leerlingen uit een- de vrijheid van onderwijs ijdel' zelfde gezin in dit onderwijs. Wat was. Wanneer de economische het vrij onderwijs aangaat, zullen zwakke 2.000 fr. moet betalen in deze verminderingen van 20 tot plaats van 400 fr., dan staat zijn 80 toegestaan worden naar ge- keus vast of het moet om een lang het aantal kinderen ten laste zeer strenge katholiek gaan De in het gezin. katholieke ouders van school' 1- De vrije middelbare onderwijs- de kinderen moesten niet r- n instellingen zullen, ten slotte, het een hoog schoolgeld betalen nu.ar schoolgeld vrij mogen bepalen tevens bijdragen tot het instand- 0vor de kinderen der ouders, die houden van het officieel onder- als begoed aanzien worden, na wijs door hun belastingen. melijk deze die een jaarlijks in- ku MOOI WERK komen g-enieten van ten minste npn unMnPPMP pPCPRIKir 112.000 fr. Dit is voorzien omdat DER HOMOGENE REGERING d0 toelagen aan het vrlj middel- De homogene regering heeft ge- baar onderwijs niet de volledige tracht ter zake orde te scheppen, behoeften van dit onderwijs dek- Haar optreden had voor gevolg ken. stemmige rouwkapel herschapen. Zodra de lijkkist op de voorbe- men. Zo defileerden de vele Ieper lingen en met hen de vele mensen - -. -aj, IzSzciZ die van uit het omliggende over stemde plaats opgesteld was, trokken gjadde ijsbanen opgekomen waren vier politieagenten de erewacht op. om hun vriend een iaatste vaarwel In sobere houding, de handen over- en ^.or£ gebed toe te sturen. Het kruist, waakten zij over het s^f - werd op het laatst een ware stroom felijk overschot van diegene die van mensen dje men te 10.40 uur sinds l.eer dan twintig jaar hun moest afbreken omdat het meer meester was geweest. In de achter- dan tjjd werd dat de plechtigheden grond stond een afgevaardigde van een aanvatlg namen, de oudstrijdere met vaandel. Op de Neen, leper wilde van zijn Bur- hjkkist, die bedekt was met de na- gemeester njet scheiden, tionale kleuren, had men de dogen Reeds van omstreeks 9.30 uur en het hoofddeksel van de efge- jlad de stedelijke brandweer in storvene gelegd, terwijl zijn erete- - - J - kens op de voorgrond waren ge plaatst. Het was er stil in deze so bere rouwkapel waarin de zwarte behangsels een scherp contrast vormden met de witte gewelven. Een ontroering greep er ieder bin nenkomende voelbaar aan. Niet te vierkantformatie voor het stadhuis post gevat. Spoedig werd deze ere- VERLOFATMOSFEER EEN ALGEMEEN VERSCHIJNSEL Het is eigenaardig, maar het is zo. Op zekere tijdstippen hebben individuën en volkeren er behoef te aan even uit te blazen. En wanneer men enkele verlof dagen neemt, ver weg van zijn dagelijkse bezigheden, dan is het of alles plots anders wordt. Men ziet alles meer in het roze, alle scherpe kanten schijnen afgerond en de man die men ternauwernood een verstrooide goeien dag zegt in het gewone leven, wordt plots iemand met wie men 'n pint gaat drinken en 'n gesprek aanknoopt alsof het een oude vriend was die men in jaren niet meer gezien heeft. En zoals het gaat met de indi viduën, zo gaat het ook met de gemeenschappen. Elke dorpsge meenschap heeft zijn grote ker mis, die men werkelijk voelt aan komen en waaraan men behoefte heeft. Elk land heeft zijn natio nale feestdagen die een collectieve ontspanning zijn. En er zijn som mige dagen waarop de gehele we reld er behoefte aan gevoelt alle strijdbijlen te begraven en bij een whisky of een wodka Kerstmis en Nieuwjaar te vieren. weet nog niet juist waar, maar dat zal wel in orde komen, denkt men. Te Parijs wilde Lanlel ver vroegd ontslag indienen om een nieuwe regering voor die gewich tige datum van de 25°, maar Auriol en Coty, die alle twee blijk baar vrezen dat de regeringscrisis wel wat langer zou kunnen aan slepen, hebben dat ontslag wijse- (Zie vervolg blz. 2) In het dorpje Entrevaux (departement Basses-Alpes) heeft een zonderling voorval plaats gehad. Een herbergier die onkans had bij het kaart spel, plaatste een beeldje van de H. Anna bij zich. Toen de onkans hem echter bleef ver volgen, schopte hij het beeld je omver wat voor gevolg had dat één van de vingertjes af brak. Nu zouden nadien reeds meerdere druppeltjes bloed uit de plaats van het beeldje waar het vingertje werd afge broken, gevloeid zijn. Dit zou gepaard gegaan zijn met an dere wondere verschijnselen. Natuurlijk legt de kerkelijke overheid de grootste terug houdendheid aan de dag. Schipper Haelewyck Dhr COTY Nieuwe Franse Ministerprésident. Het wetsontwerp voor het bekomen van een vestigings wet sinds jaren een pro grammapunt van het N.C.M.V. dat reeds in de Kamer van Volksvertegenwoordigers werd goedgekeurd, schijnt op geen al te best onthaal te hebben kunnen bogen in de Senaats commissie. Wij stellen de vraag of de Heren Senatoren het werkelijk zullen aandur ven, de Middenstand opnieuw; in de rug te schieten? Wij houden er aan, hen langs deze weg te verwittigen dat hun handelwijze in de midden standskringen van zeer dicht bij gevolgd wordt. Het verheugt ons te kunnen vaststellen dat het Nationaal Christen Middenstandsverbond een spoedactie heeft ingezet, om te voorkomen dat deze lang verwachte wet in de Se naatscommissie zou stranden. Zo diep en zo hecht zit dit in alle mensen en in alle volkeren vast, dat zelfs in het heetste van een warme oorlog die nood aan een kerstviering de bovenhand krijgt. Zo vertellen oudstrijders uit de oorlog 1914-18 dat men over het niemandsland heen mekaar kerstwensen toestuurde en afwis selend kerstliederen zong. In die feestatmosfeer gaat men dan zo gemakkelijk en zo natuur lijk wensen dat alles beter zou gaan en neemt men zelfs gerede lijk aan dat alles beter zal gaan. En sedert jaren is het zelfs de gewoonte geworden dat alle staatsleiders er nog een schepje officieel optimisme bijdoen. En zij kunnen er ook niets aan doen. Ook zij hebben een zwaar jaar achter de rug, zijn content dat ze het er nog zo goed afgebracht hebben en hopen werkelijk dat het al maar door beter moge gaan. Vandaar dan sedert acht dagen die optimistische klank in de we reldpers. Men zou werkelijk gaan denken dat het spookbeeld van de oorlog verdwenen is. Het staat nu vast: ze komen op §5 J&ttilM} feiieeg. te Berlijn. fries, Net als voor zovele kinderen In ons tand en de wereld kwam de Kerstengel ln het kasteel van Laken on- ze koninklijke prinsjes met geschenken verrassen. Ook daar leefde het vaderhart met de vreugde van de kinderen mede. Ziet hoe koning Leopold helemaal opfleurt als hij even het kleine prinsesje Marie-Chris tine met het kerst-teddy-beertje kan plagen. Is kinderliefde misschien het geschikte middel om de won den té heten» die grote mensen hem eens sloegen?. De grillige zee, die zowel rouw als welstand brengt in onze Vlaamse vissersgezinnen, heeft weer op onbarmhartige wijze toegesla gen. In het zicht van de thuishaven, na een 8 dagen lange reis, is de Oostendse vissersboot 0.137 ter hoogte van Middelkerke gezonken, Dinsdagmorgen Januari rond 7 uur. Het waj Dinsdag rond het middaguur dat de eerste vage berichten over deze ramp verspreid werden. Te De Panne, waar twee der slachtoffers der ramp woonden, namelijk vader en zcon Haeie wijek, troffen wij de mensen in angstige spanning bij hun radiotoestel om er de speciale berichten voor de vissers te beluisteren. Angst en vrees worstelden er om de bovenhand. Zouden vader en broer nog ooit terugkeren Op strand volgden enkele vissers de bewegingen van het water- waren, nog iemand terug te vinden. graag gezien. HET EERSTE ALARM Het eerste alarm omtrent de ver schrikkelijke ramp die de zeevisse rij Dinsdag getroffen heeft, werd Dinsdagmorgen gegeven toen de maalboot Prins Boudewijn om streeks 11 u. langs de radio relaas gaf over het oppikken van een schipbreukeling ter hoogte van Mid delkerke. De Prins Boudewijn had Oosten de te 9.45 u. verlaten met bestem ming Dover. De gewone koers door volle zee werd niet gevolgd, daar de zee te woelig was en, zoals het meer gebeurt in dergelijke om standigheden, werd de kustlijn van zo dicht mogelijk gevolgd. Ter hoogte van Middelkerke. op 51° 8' Noord en 2° 32' Oost, nabij de Zuidstroombankboei, bemerkte men te 10.10 u. twee masten die boven woelige golven uitstaken. Deze ont dekking werd dadelijk telegrafisch aan het waterschoutsambt te Oost ende gemeld. Verdere identificatie door de maalboot was onmogelijk en te Oostende trof men dadelijk schikkingen voor verdere opsporin gen. Het zou echter de maalboot zijn die het geheim kort nadien ont sluierde, want begrijpelijkerwijze werd vanaf dat ogenblik de zee zorgvuldig afgespeurd vanaf de maalboot. Even voor 11 u.. wanneer de Prins Boudewijn ter hoogte van De Panne gekomen was, ontdekte zij in de verte een sloep met een man aan boord. De bevelhebber liet da delijk een reddingsboot met drie matrozen uitzetten. Niet zonder moeite, want de zee was woelig, slaagde men er in de eenzame schipbreukeling te bereiken en hem aan boord van de maalboot te bren gen. Aan boord gekomen viel de man bewusteloos. Men bracht hem naar een goed verwarmde kajuit over waar een geneesheer hem penici- line-inspuitingen toediende om longvliesontsteking te voorkomen. De geredde werd geïdentificeerd als de 32-jarige Lambrecht Remi, geboren op 18-5-1921 te De Panne en woonachtig Steenovenstraat 26, te Bredene, en matroos op de 0.137. Een bericht van de Prins Bou dewijn, te 11.16 u. te Oostende ont vangen, gaf 't eerste weliswaar on volledig relaas over het vergaan van de 0.137. De geredde had ver haald dat de 0.137 's morgens rond 7 u. vergaan was en dat hij niets .tZie vermal* blz. ai Op 1 Januari 1954 werd de ge- langs de Woumensteenweg, waar naamde Henri Noëz, uit Diksmuide, hij woont met zijn echtgenote Ro- langs de Esenweg door een zware manie Christiaen. Op een twee- Amerikaanse personenauto aange- honderd meter van de woning van reden, tegen een huisgevel gewor pen en gedood. De Heer Noëz wilde, zoals ieder jaar, op Nieuwsjaarsdag zijn bezoe ken doen en zijn vrouw poogde noi zijn kleinzoon, ter hoogte van het huis van de Heer Henri Depuydt, terwijl hij op het voetpad ging langs de uiterste rechterzijde van de steenweg, werd hij gegrepen door een auto, bestuurd door de wellicht uit een zeker voorgevoel, "uul c van Lauwe uit Torhout de oude man thuis te houden en «eer C Vani Lauwe uit Torhout. zijn bezoeken te doen uitstellen tot het d^ebidde baan uiteeslipt fnClïwaardooi de chauffeur de c§ntroPle niet te overreden en rond 10.30 uur ging hij op weg naar zijn klein zoon, de Heer Renil Deruytter, wo nende langs de Esenweg. Hij zou echter nooit zo ver ge raken en ook nooit meer terugkeren in het klein huisje nummer 70, over zijn 'stuur en voertuig verloor. De ongelukkige Henri Noëz werd door de auto tegen de huisgevel geslingerd en bleef met vreselijk verminkt hoofd liggen. Toen de jonge autovoerder, n& zijn wagen een dertigtal meter ver der tot stilstand te hebben ge bracht, naar de plaats van het on geval terugkeerde en het lijk van het slachtoffer zag liggen, was hij bijna radeloos. De rijkswacht was spoedig ter plaats voor een eerste onderzoek. Korte tijd nadien stapte ook het parket van Veurne af voor de ge bruikelijke vaststellingen, waarna het stoffelijk overschot naar het. doaenhuisje in het St-Jans Gast huis werd overgebracht door toe doen van de brandweer. Het mag wel een wonder heten dat niet méér slachtoffers te be treuren ziin. De Heer Henri De puydt immers was Juist thuisge komen en had de voordeur gesloten. Indien hij enkele ogenblikken later thuisgekomen ware, zou ook hij door de auto gegrepen geweest zijn. De begrafenis van het slachtoffer had Dinsdag plaats onder zeer gro te belangstelling, want de Hr Henri Noëz was te Diksmuide door ieder- een gekend en geacht.

Het Wekelijks Nieuws (1946-1990) | 1954 | | pagina 1