VAN MIJN LEVEN GEGEVEN OMO qeeft de en zuiverste wm van alle Indrukwekkende Begrafenis van Burgemeester J.Van der Ghote te leper 0M0 WAST BETER EN GRONDIGER \m W voorga, Zaterdag i Jan. I8S4, Blz. 7. Wereldrecordpoging Accordeonspelen mislukt FILMAVOND Landbouw en Nijverheid in Canada Jcfeafe lichtbronnen jyeJfÖ^öSRAM lompen "D„ en "F„ geven cvi fsangertaem licht èn xijn één weldood voor «I® - Geen wonder de werking van Omo is inderdaad iets enigs l Zodra U het linnen in een Omo-sop hebt gedompeld, ziet U er het vuil uitstromen. Ja, al het vuil. Zelfs vóór het spoelen zijn wit- en bontgoed proper, wonderlijk proper. Er is geen twijfel mogelijk Het fijne, uiterst actieve schuim van Omo dringt door tot in het diepste van de vezels. Daar zuigt het zelfs het geringste beetje vuil uit. Al dit vuil nu wordt zó stevig vastgehouden in het water, dat het onmogelijk terug op het linnen kan neerslaan. Alleen het Omo-sop kan zoiets doen. Daarom ook is uw linnen, gewassen met Omo, wonderbaar proper... properder dan met eender welk ander product. OOK U, MEVROUW, PROBEER 0M0! U zult overtuigd zijn dat Omo het allerbeste is. Maar vergeet nietgebruik Omo alléén meester van Izegem). Volksverte genwoordigers Lefère en Stubbe. Bestendige Afgevaardigden Storme en Smissaert. Waren eveneens aanwezig, de HH. Burgemeesters De Nolf (Roe- selare), Van Walleghem (Poperin- ge), Gombert (Menen), Sercu (Ar- dooie), Persoone (Watou), Thibault de Boezinghe (Boezinge), Boulet (Nieuwkarke)De Groote, oud-se nator (Houthulst), Pecceu (Zuid- schote) en de burgemeesters van nog vele andere gemeenten uit het omliggende. We bemerkten nog: Dr De Win ter, Prov. voorzitter van het Rode Kruis en afgevaardigde van Prins de Merode, met de Hr Carlens, Prov. secretaris. De balie der advo caten met aan het hoofd Meester van der Mersch, stafhouder; de voorzitter van de rechtbank van Eerste Aanleg, de Hr Matton; de onderzoeksrechter, de Hr Verbeke; de Procureur des Konings, de Hr Carre; de andere HH. Rechters en Griffiers. Verder Ere - Majoor Moesman voorzitter N.S.B.; Luitenant Bel langer van de Rijkswacht; Politie commissaris Huyghebaert, adjunct commissaris Debel en ook brigadier De Keuwer. De Hr De Plancke, be velhebber van het pompierkorps. Namens Inelgas en aanverwante vennootschappenBaron Yves de Brouwer en de HH. Emile Houtha- ve en Richard Pycke. Benevens afgevaardigden van al le Ieperse verenigingen nam een onoverzichtelijke menigte deel aan de godsdienstige plechtigheid. De Gouverneur van Westvlaan- deren verwittigde telefonisch het stadsbestuur, dat het onmogelijk was op de gladde banen om leper te bereiken en hij gaf in laatste instantie opdracht aan de Hr Stor me, bestendig afgevaardigde, hem te vertegenwoordigen. Ook de Mi nister verontschuldigde zich om dezelfde reden. DOOR VOLGENDE VER ENIGINGEN WERDEN KRONEN NEERGELEGD OP HET GRAF VAN BURGEMEESTER JAN VAN DER GHOTE Kronen en bloemtuilen neer gelegd namens: Het Stadsbe stuur - Het Stadspersoneel - De Stadswerklieden - De Con sul van Frankrijk - Harmonie Ypriana - Kunstkring Rich ten - Inelgas - Kon. Cercle Sportif leper - I.W.G.C. - Yprish British Legion Branch - 13" Belgian Field Artillery - Last Post Comité - Verstand houdingscomité van de Oud- strijders en Gelijkgestelden - Het Rood Kruis - C.O.O. - De Handels- en Nijverheidskamer - Nat. Christen Middenstand - Liberale Partij - Stadsscho len - Middelbaar Vrij Tech nisch Onderwijs - Onderwij zend Personeel - Officieel Middelbaar Onderwijs - Weef- automaten Picanol - Tennis club - Basketball-club - Ge neral Motors, Antwerpen - Hr en Vr. Fascender - Firma Van Linseele-Bossuwé. Ondertussen was het 12.30 uur geworden en wij vernamen bij het verlaten van de kerk, dat men de verschillende lijkreden. die neg moesten op het kerkhof uitgespro ken worden, had afgelast. De droevige stoet werd opnieuw gevormd en in dezelfde gelijkma tig trage beweging, ging het nu naar het kerkhof. Zo dikwijls had de overledene hier gekomen als eerste burger van de stad bij ve lerlei plechtigheden. Nu kwam hij er voor het laatst en naarmate wij het kerkhof naderden bogen dé hoofden van de rouwende familie leden zich dieper en dieper. Het uur van scheiden was nabij en voor altijd zou de geliefde burge meester uit ons midden weggeno men worden. De plechtigheid was kort en diep ontroerend. Nadat de laatste zege ning over het stoffelijk overschot en, de menigte gegeven was, defi- Zis vwvplg hiernevens «W. «HET WEKELIJKS NIEUWS». «- Kortrijkse Virtuoos Roger Verschelden na 70 uur uitgeput weggedragen. Dhr Verschelden, steeds maar spelend, wordt onder handen genomen door zijn masseur. Een flinke massage wekte hem steeds heel wat op. De wereldrecordtijd accordeon- spelen bedraagt 73 uur 30 minuten. Het was op dit record dat de ge kende harmonicaspeler Roger Ver schelden uit Kortrijk in Oud Belgiëeen aanval heeft gedaan, vast overtuigd de 80 uur te be reiken. Voor een ongemeen grote be langstelling, die met het uur zou groeien, heeft de Kortrijkzaan 70 uur aan een stuk de toetsen be speeld, bijgestaan door Dr Matte- laere, door een masseur en een paar helpers, die hem bij alles ten dienste waren. Zonder grote in spanning overbrugde hij de kaap van de 50 uren, zette flink door en was uiterlijk zo fris, dat iedereen meende dat hij werkelijk in zijn poging zou gelukken. Het zou evenwel geen waar zijn, want ook bij de flink gebouwde Verschelden eisten slaap en ver moeienis ten slotte hun rechten op, spijts een werkelijk bewonderens waardige wilskracht en de krachti ge onwekkende middelen die hij ter hand kreeg. De laatste uren waren werkelijk tragisch. Aan het acht en zestigste uur kreeg Verschelden een zware inzinking, dit was Dins dagmorgen rond 8 uur. In zijn spe len was alle melodie zoek, als werktuigelijk zochten zijn vingers nog de toetsen. Het was geen mens meer, eer een automaat, die zelfs op zeker ogenblik aan zijn ver zorger vroeg, waarom hij toch moést spelen. Steeds maar wreef hij zich over het gelaat, knipperde met de ogen en zou ten slotte hele maal door elkaar gezakt zijn. Het was 10.25 uur toen de conferencier moest aankondigen dat de poging werd opgeheven. Wij mochten achteraf vernemen dat Roger Verschelden zo uitgeput was van zijn poging dat zijn hart enkel maar heel traag meer klopte. De behandelende geneesheer acht te het geraadzaam, hem alle drie uur wakker te maken om hem ver sterkende inspuitingen toe te die nen. Wat er ook van zij, wij kunnen virtuoos Verschelden om zijn gren zeloze moed sléchts bewonderen. Amper enkele uurtjes scheidden hem nog van het wereldrecord, dat velen, en wij met hen, aan de moedige accordeonspeler, zouden gewenst hebben. Op Donderdag 28 januari, te 19.30 uur, wordt gij uitgeno digd tot het bijwonen van een GRATIS aangeboden met de medewerking van de CANA DESE AMBASSADE, in de zaal «CINEMA DU THEA TRE De Breyne Peelaert- straat 12, te DIKSMUIDE. Als documentaire film zal ge geven worden: De Heer C. M. Mitchell, van het Canadees Konsulaat, zal de rede in de Vlaamse taal voeren. Voor verdere inlichtingen wende men zich tot de Heer H. Chaffart, Grote Markt 24, te Diksmuide. - Telefoon 164 Diksmuide. Wij verwachten een talrijke opkomst. (6309) leerden de familieleden en de mee- rouwenden een voor een. Tragisch was het in zijn eenvoud, met treu rige blikken volgden wij de gebo gen gestalten van de vier zonen die langzaam zich verwijderden en schier schroomvallig drukten wij hen, als laatste blijk van onze deelneming, de hand. Hiermede was de officiële plech tigheid afgelopen. Voor de familie zal het gemis zich nu pas ten volle laten gevoelen. Wij bieden hen na mens Het Wekelijks Nieuws on ze oprechte christelijke deelneming aan. Een groot mens ging heen! Lang nog echter zal Burgemeester Van der Ghote in de herinnering van alle leperüügea bewaard, Wiiven. (Vervolg van blad) Geachte Familie, Mijnheer de Arrondissement!- commissaris. Vertegenwoordiger van Zijne Majesteit dc Koning, Heren Autoriteiten, Waarde stadsgenoten. Het plotse overlijden van onze duur bare burgervader heeft gans de Ieper se stede In diepe rouw gedompeld. De bevolking treurt om het heengaan van hem, die gedurende meer dan 20 jaar met de volledige overgave van zich zelf als burgemeester zijn stad en zijn medeburgers gediend heeft. Burgemeester Van der Ghote bezat de grote gave van met, ln en om de stadsgemeenschap te leven. Daarom maakte hij zijn loopbaan niet Inge wikkeld noch opzienbarend. Als poli tiek man achtte hij het niet nodig de vlag te zwaaien en met lawaaierige methodes de aandacht te trekken. Als Burgemeester was hij meesterlijk in zijn burgerschap. Meesterlijk Ja, want bij hem stond de medeburger ln het doelwit van zijn streven; voor hem waa het de natuurlijkste zaak van de wereld dat één kommer ,één zorg alle andere overtrof: het welzijn van zijn stad en zijn medeburgers. De duurbare overledene zag klaar ln zijn taak en schrok er ook nooit voor terug. Veel beloven deed hij niet, maar hij maakte het een punt van eer meer te kunnen geven dan men van hem verwachtte. Met een synthetische geest overzag hij alle problemen. Zijn gezonde zin en practlsche aanleg lieten hem nooit ln de steek. HIJ ver stond wondergoed wat het zeggen wil dat de opperste en laatste verfijning van een persoonlijkheid bestaat ln en omsluit dat stllworden, dat zwijgen van het eigen lk, het vrij zijn, het ontbonden zijn van alle benepen zelf zucht, kleinheid en kortzichtigheid (Llppert). Bezield met die breed- denkendheld, vol begrip voor het standpunt van anderen, ook van politieke tegenstrevers, met een takt. die zorgvuldig vermeed ook maar Iemand te kwetsen, dragend ln zijn hart alleen de vele miseries die Inherent zijn aan het leven van leder politiek man, heeft Burgemeester Van der Ghote meer dan 20 Jaar lang deze goede stede bestuurd en dit op een wijze, die de bewondering afdwong van leder weldenkend burger. Wanneer men' een lijn trekt door heen die lange periode van Burge meester-zijn, dan vindt men daarin steeds twee hoofdgedachten weer: de bekommernis om gezonde financies, en de gedachte dat de schoonheid van leper de voornaamste pijler ls en zal blijven van haar bloei en welvaart.. Voor Burgemeester Van der Ghote was het een axioma dat zonder ge zonde financies een degelijk beheer niet mogelijk was. De stedelijke fi nancies heeft hij dan ook beheerd met een nauwgezetheid en eerlijkheid, die als voorbeeld mogen gesteld ln een wereld, waar het meer en meer de gewoonte wordt breed om te springen met het geld van de gemeenschap. Nooit liet de duurbare overledene zich bekoren door de momentele gunst bij het volk, wanneer daardoor de gelden der stad in 't gedrang kwamen; en hij aarzelde niet misverstand en onbegrip te trotseren wanneer het ging om dit principe te handhaven. De bevolking der stad zal hem niet minder dankbaar zijn om hetgene hij deed voor de schoonheid van leper. Burgemeester Van der Ghote was Her als niet één over zijn stad, Wl] herinneren ons zo goed die stille zo meravond van Juli 11., toen voor het eerst de kunstverlichting der gebou wen beproefd werd; de Hallen en de Kathedraal stonden als ln een tover- glans ln hun middeleeuwse luister te pronken: en teder deed het goudgele licht van het lepers dodenmonument aan. Toen waren we getuige hoe onze burgervader midden een blij verraste menigte met onverzadigde bewonde ring naar die slanke St-Maartensto- ren stond te kijken en hoe hij met een onuitsprekelijke vreugde naar zijn zorgenkind, het Hallencomplex, staar de. Dat waren gelukkige ogenblikken voor hem! Het was de vervulling van zijn levensdroom: de synthesis van het kunstrijke verleden met het econo- mlsch-vlndlngrljke heden, van 't ver leden met de toekomst. Belde heeft de duurbare overledene gediend, belde geheel dan én met een onvoorwaarde lijke overgave, wijs en vitaal, bezon nen en wagend» (E.P. Salsmans S.J.). Onder zijn beleid ls leper geworden een parel van schoonheid, die de be wondering afdwingt van leder bezoe ker. Burgemeester Van der Ghote ls ove rigens gans zijn leven door een man van diep plichtsbesef geweest. In de oorlog 1914-18 gaat hij als vrijwilliger naar het front en dient er zijn volk ln de bloedige loopgrachten van de IJzer. Met dezelfde onverschrokken heid biedt hij tijdens de tweede we reldoorlog weerstand aan de bezetter. Ir. de woelige Meidagen van 1940, bleef hij trouw op post; hij wilde het lot van zijn medeburgers delen. Toen de bezetter kwam, weigerde hij bewust van zijn verantwoordelijkheid, ontslag te nemen en bleef moedig en koelbloe dig op post. In April 1942 werd hij uit zijn ambt ontzet; en toch week hij niet; als Voorzitter van het Bode Kruis, afd. leper en van andere co- mité's voor hulp aan minvermogenden bleef hij ln voeling met het Bestuur der Stad en met zijn medeburgers, en lenigde hij nood, waar hij kon. Ook in de moeilijke dagen na de bevrijding, hield hij het hoofd koel en wist orde en tucht te handhaven. Burgemeester Van der Ghote ls thans niet meer; een leven van opof fering en edelmoedigheid is voorbij. Duurbare Overledene, hier staan wij rondom uw lijk; ons hart rouwt, maar ls tevens vol van diepe erkentelijk heid. Uw geest zullen wij in ons be varen; hij zal ons de weg wijzen naar de idealen, die steeds de uwe waren: goedheid en schoonmenselljkheid, een dracht en verdraagzaamheid. Uw naam blijft voortleven ln het hart van leper; ze zal verbonden blijven, niet alleen aan het sprekend tableau ln de Raadszaal van het Stadhuis, maar eerst en vooral aan de schoonheid van onze stad en haar fiere Hallen, die uw levenswerk zijn. Duurbare Overledene, God lone U Om de overgave van uw gehele per soonlijkheid in dienst van uw Ieperse bevolking. Rust ln vrede, U, die haar zo bemind en ln ere gehouden heeft. Geachte Mevrouw en Familie, de schrijnende wonde die dit plotse ver schelden ln uw hart geslagen heeft, kan door geen menselijke woorden geheeld worden. Toch houd lk eraan ln naam van het Stadsbestuur en van gans de Ieperse bevolking U onze ln- nig-aangevoelde deelneming te betui gen. Moge het voor U ln deze dagen Het laatste afscheid op het kerkhof. De zonen van de overleden Burgemeester gaan een laatste maal voorbij het schrijn, bedekt met de waardigheidstekens van Vaders burgemeestersambt. van zware smart een troost wezen dat uw duurbare overledene ls heenge gaan midden de liefde, de waardering en de erkentelijkheid van al zijn me deburgers, terwijl zoveel schoons van wat hij hier verwezenlijkte aan zijn bestuur zal blijven herinneren. God heeft zijn trouwe Dienaar reeds be loond; HIJ zal uw steun eh sterkte blijven. Na Meester Dehem was het Meester van der Mersch die als stafhouder van de balie der advo caten de tweede lijkrede uitsprak. Achtbare Familie, Waarde Medeburgers, Het ls met diepe ontroering dat de Balie van leper neerbuigt voor Mter Jan Van der Ghote, gewezen lid van de Raad der Orde van de Advokaten. Zijn plotse dood heeft het hart ge broken van zijn talrijke familie; zij berooft de stad leper van een Bur gemeester, die haar méér dan 20 jaar van zijn leven besteedde: zij wekt verslagenheid en droefheid bij al zij ne confraters der Balie van leper, waarvan hij sinds 1922 lid was. Student aan de Universiteit te Leu ven in 1914, bijna doctor in de Rech ten toen de oorlog uitbrak, hij diende inderdaad alsdan nog slechts het eindexamen van de tweede bijko mende proef af te leggen meldde Mter Van der Ghote zich reeds begin Augustus als oorlogsvrijwilliger bij het Belgisch leger aan. Hij was een moedig strijder, en on derscheidde zich door zijn onbe schroomdheid en zijn minachting voor het gevaar. Na een kort verblijf in Belgisch Congo, behaalde hij het diploma van Doctor in de Rechten, en schreef hij zich ln bij de Balie te leper. Ik had het genoegen hem als sta- gist bij mij te hebben. Mter Van der Ghote had als advo- kaat een gans bijzondere personali teit, hem totaal eigen. HIJ bestudeerde de zaken welke hem waren toevertrouwd met een geest kracht, een hardnekkigheid, welke af staken tegenover de bedaardheid en de bezadigdheid van zijn gewoon da gelijks leven. Het bleek ons dat het feit alléén de toga aan te trekken en ter balie te verschijnen, aan Mter Van der Ghote de strijdlust gaven welke van hem een geducht tegenstrever maakte, al hoewel steeds uitermate loyaal. HIJ bezat inderdaad in de meest hoge ma te het besef der verantwoordelijkhe den, wegende op de advokaat. Een pleidooi was voor hem een ge wetenszaak, en hij wilde zich niet ter balie aanbieden zonder vooraf zijn dossier grondig ingestudeerd te heb ben en zijn argumenten met zorg te hebben voorbereid. Hij pleitte op sobere en klare wijze, zonder overdrevenheid. De nieuwere theorieën bekoorden zijn geest en hij aarzelde niet deze ter balie te verde digen teneinde rechtspraak tegen te gaan, welke hem ongelegen voorkwam. Hij discussiëerde graag met zijn confraters over de vonnissen welke door de Rechtbanken waren gewezen geworden, en hij hield er aan zijn eigen opvattingen kenbaar te maken aangaande rechtskwesties die voor hem gedebatteerd werden. Zijn zware en benemende taak als Burgemeester der Stad beletten hem aan de balie de plaats in te nemen, waartoe hij geroepen was. Somwijlen bekloeg hij zich hierover, zijn spijt uitdrukkende niet méér tijd te kun nen besteden aan zijn beroep van advokaat. Mter Van der Ghote pleitte tot de laatste dag van zijn leven. Hij be spaarde zijn krachten niet, niettegen staande zijn reeds geknakte gezond heid. Ik denk aan hetgeen de Italiaanse jurist Pietro Calamandrei over de ad vokaat schreef: Maintenant qu'll sagissait de la victoire de son cliënt, il ne lui ve- nait pas même l'esprit qu'il pou- vait épargner tel geste trop violent ou se modérer dans telle apostrophe qui pouvait suffire, a elle seule, k ouvrir dans la frêle fissure de ses artères sinueuses la déchirure der- nière De Balie neemt Innig deal aan de grote droefheid van Mevrouw Van der Ghote en van haar kinderen. Moge de sympathie, die al de leden der Balie aan hun betreurde confrater betuigen, hen tot troost strekken in hun leed. En moge de Opperste Rechter de verdiensten belonen van Hem, die ge durende zijn leven, ten dienste stond van het Recht, kende leder en leder kende en bemin de hem. Zoals wij op Hem mochten steunen, wist de bevolking dat zij op Hem rekenen mocht. Zijn houding als voorzitter van het Rode Kruis was edelmoedig, maar niet ontbloot van gevaar, en zekere daden die Hij stelde, zouden heldendaden mogen genoemd worden. Hij bekommerde zich met al de zo verscheidene, als talrijke diensten, zowel van plaatselijke, en regionale, als internationale aard. Met de internationale dienst van het Rode Kruis, zorgde Mijnheer Van der Ghote, als een echte vader, voor de pakketten verzending, naar de krijgs gevangenen; de voedingsdlenst voor de kinderen, het opsporen van vermisten, het regelen der briefwisseling met de afwezigen in ballingschap of in de vreemde en het onderhoud der mili taire kerkhoven. Op regionaal gebied zorgde HIJ voor de hulpposten, voor de hospitalisatie, het oprichten van mobiele hulpkolon- nen, vervoerdienst voor zieken en ge kwetsten, enz., enz... Groot was zijn bekommernis als er gekwetsten van luchtaanval waren. Bij elk ongeval was HIJ tegenwoordig. Al tijd even kalm, vol zelfbeheersing, met een hart dat meevoelde en andermans leed als eigen leed aanvoelde. Niets was Hem te veel. noch bij dag, noch bij nacht. Hij wilde ten dienste staan van zijn volk, van zijn Ieper- lingen bijzonderlijk, die Hem zo nauw aan het hart lagen. Met de bevrijding, alswanneer zijn burgemeesterschap Hem al zijn tijd benam, diende Mijnheer Van der Ghote zijn ontslag als actief voorzit ter in en werd Ere-Voorzitter onzer afdeling. Immer bleef Hij bereid zo als vroeger, om het Rode Kruls-werk te steunen, te helpen en te dienen. Met dankbaarheid zullen wij leden van het Rode Kruis, de gedachtenis van onze dierbare Ere-Voorzitter be waren en trachten zijn voorbeeld te volgen. Het weze oen troost voor u, acht bare familie, met fierheid over de le vensbaan van uw dierbare afgestorve ne te mogen terug denken. Achtbare familie, onze Ere-Voorzit ter was de verpersoonlijking van onze leuze. Hij beoefende de naastenliefde als een echte christen. Dit weze U een troost in uw groot verdriet. Mijnheer de Burgemeester, hoog ge achte Ere-Voorzitter, dat God geve uw ziel de eeuwige rust. Bij de ingang: van het Stadhuis wordt hulde gebracht aan de over ledene namens het Stadsbestuur. Wij herkennen hier van links naar rechts: dhr Tombeur, Arrondissementscommissaris; Senator Feryn; Schepen Muilier; Senator Missaen; Schepenen Robyn en Dehem; dienstdoend Burgemeester, spreekt namens het Stadsmagistraat. Tenslotte nam de Hr Bouckaert, tandarts, voorzitter van het Rood Kruis, het woord om de afgestor vene, die Ere-Voorzitter was van deze vereniging, een laatshe hulde te brengen. Geachte Familie, Mijne Heren, In de naam van het Rood Kruis, ls het mij een pijnlijke eer, één laatste hulde te brengen aan onze afgestor ven Ere-Voorzitter, Mijnheer Van der Ghote. Vanaf de stichting van de af deling in onze stad, betoonde de Heer Van der Ghote een steeds groeiende sympathie voor onze vereniging. Niettegenstaande zijn drukke bezig heden als hoofd van het stadsbe stuur, was Hij steeds bereid het co- miteit met raad en hulp bij te staan. In de woelige dagen van 1939-'40, bekommerde Hij zich ten zeerste over de maatregelen die moesten getrof fen worden voor de veiligheid der be volking en dc hospitalisatie der over gebrachte militairen. Zoals Hij in de jaren 1914-'18 als oorlogsvrijwilliger en als vuurkruiser zich gans gegeven had aan zijn land, zo nam Hij het nu als burgervader der stad het als plicht, leed en ver driet te lenigen, waar zulks mogelijk bleek. Bezield als Hij was met het Ideaal van het Rode Kruis, dienenen ieder te helpen, zonder onderscheid van politieke strekking of phyloso- phische opvatting, was het dan ook niet te verwonderen dat Mijnheer Van der Ghote het actieve voorzitter schap onzer afdeling waarnam. In de bange oorlogsdagen, toen de bezetter hem zijn Burgemeesterschap ontroofde, werd de zetel van het Rode Kruis zijn tweede stadhuis, zijn voor zitterschap de voortzetting van zijn Burgemeesterschap, zijn personeel, het personeel van het Rode Kruis. Hij De rouwkapel in het lepers Stadhuis waar het stoffelijk overschot van Burgemeester Van der Ghote staat opgebaard, omgeven door een erewacht van de stedelijke politie. Links op een kussen, de eretekens waarmede de overledene onderscheiden was. Hiermede was de plechtigheid op het stadhuis afgelopen. De Burger vader was voor de laatste maal op zijn geliefd werkterrein geweest. Nadat de priesters de gebruikelij ke gebeden hadden gezegd, werd de lijkkist gelicht. Het «Te Velde» weergalmde over de dichte menigte en traag zette de stoet zich in be weging. In de lange indrukwekkende stoet stapten vertegenwoordigers van bijna alle Ieperse verenigin gen op. In 't bijzonder vermel den wij het Rode Kruis, de vol ledige groep van het Stadsperso neel en de stadswerklieden, de Oudstrijders verenigingen met vaan dels en de Gemeenteraad met de personaliteiten. De hoeken van het baarkleed werden gehouden door Meester Waterbley (Balie), Moes man (N.S.B.), Quaghebeur (Vuur- kruisen) en Gruwez (Rode Kruis). In de nochtans zeer ruime St- Maartenskathedraal kon men noch roeren noch keren. Niettegenstaan de de degelijke ordedienst en de toewijding van beide ceremonie meesters, de Heren G. Odent en H. Gillioen, was de massa gelovigen bij de offergang bijna niet te ka naliseren. Het handig optreden van de politie en de brandweer voor kwam een overrompeling van de voorbehouden plaatsen. De lijkdienst werd gecelebreerd door de geestelijkheid van St Ni klaas. De absouten werden gezon gen door Z. E. H. Deken C. Ver- haeghe. Het koor van de Ieperse Kunstkring Richten versterkt met een groot deel van het St-Ni- klaasmannenkoor, onder de alge mene leiding van de Heer Guido Van Overbrke, zong de Requiem mis. Onder de consecratie blaasden de klaroeners van Ypriana het Te Velde begeleid door een deel van de Harmonie. Waarlijk heel leper werkte mede om van deze begrafe nis een onvergetelijke plechtigheid te maken. Zelden klonken de gewij ds gezangen zo indrukwekkend als bij deze gelegenheid. Het koor en zijn dirigent verdienen alle lof. In het koor van de kerk hadden de Geestelijke Overheden plaats genomen. Naast de voltallige gees telijkheid van de stad bemerkten wij nog: Mgr De Keyzer, Vicaris- Generaal, de Priors van beide kloosters en Z.E.H. Rooryck, oud- principaal van het St-Vincentius- college. Vooraan in de kerk bemerkten wij, benevens de familie van de achtbare overledene, de Hr A. De hem, waarnemend Burgemeester* oud-minister De Man, de Hr Ala- brune, consul van Frankrijk, de Hr Tombeur, Arrondissementscommis saris en vertegenwoordiger van de Koning. De Schepenen Robyn en Muilier, samen met de voltallige gemeenteraad en stadssecretaris Versailles. Verder Senatoren Deman, Feryn, Devrisndt (burgemeester van Blan- kenberge) en Allewaert (burge- OM 35 01927 BFL, SAVONNERIES LEVER FRÊRES - BRUSSEL LEVER PRODUCT

Het Wekelijks Nieuws (1946-1990) | 1954 | | pagina 7