wmimsR n mum REINIGT HET ORGANISME EN VERWIJDERT DE TOXINEN. STEVENS fiebr. Jan Van Eyck op avontuur riïïiii 1 M Het einde nadert (MAfiSERMOENTJE de bloem van de automobiel nijverheid., Vanaf de grote personenwagens tot het sierlijke kleinere wagentje. Vanaf de bestelwagens tot de zware vrachtwagens Automobielsalon Brussel van 16 tot 27 Januari ra ras REMBRANDT Autobotsing Thumaide FORD PREFECT SE25 "JLcurt'eJu.&o&nva*. HET WEKELIJKS NIEUWS i. Eaïerdag 18 Jan. 1954. Blz. 2. School voor Bestuursrecht te Brugge G li II EU HtóSSS I33SÜI mest®! Bij onze Belgische Grensarbeiders Wat met Beria Brief uit Brussel Me lotte Surge-Melotte ONS EDEL VERLEDEN JP^G ^G *0/ «EEK VAN 16 TOT 22 JANUARI ~>d dagen lengen met 16 minuten. WEERSPREUK Vincent's zonneschijn Brengt veel koren en wijn. Brengt hij echter overvloed 't Is voor geen van heide goed. ZATERDAG 16 JANUARI 1IH. Marcel I, paus, Stephanus, Roe land, Jacobus van Tarente, Pe trus-Thomas. Zon op te 8.43 u., onder te 16.58 u. 1464: Overlijden van de Vlaamse schilder, Rog. van der Weyden. 1644: Overlijden v. de Vlaamse his toricus Antonius Sanders of Sanderus, vooral bekend om zijn ïTandria ülustrata 1749: Geboorte van de Italiaanse treurspeldichter graaf Vittorlo Alfieri. 1857: Geboorte v. de Vlaamse kunst smid Lodewijk van Boeckel. ZONDAG 17 JANUARI 2" Zondag na Driekoningen. Misdag voor Beenhouwers. HH. Antoon, abt, Sulplttus, Leonllla.. Zon op te 8.42 u„ onder te 16.59 u. 1168: Overlijden van de 15» Graaf van Vlaanderen, Dirk van den Eizas. 1600: Geboorte van de Spaanse to neelschrijver Calderon de la Barca. 1706: Geboorte van de Noord-Ame rikaanse staatsman, natuur kundige en uitvinder van de bliksemafleider Franklin Ben- jamin. 1863: Geboorte v. de Engelse staats man Lloyd George. 1874: Geboorte van de Franse let terkundige Mgr Cal vet. MAANDAG 18 JANUARI Feest van St-Pietersstoel te Rome. HH. Prisca, Simeon. Zon op te 8.42 u., onder te 17.01 u. 1677: Overlijden van de Nederlandse zeevaarder Jan van Riebeeck. 1689: Geboorte v. de Franse schrij ver Montesquieu. 1835: Geboorte van de Vlaamse let terkundige Jan van Droogen- broeck. 1871: Overlijden van Prinses Joeé- phlne van België. 1891: Geboorte v. de Vlaamse dich ter Gery Helderenberg. 1935: Overlijden van de Engelse let terkundige Rudyard Kipling. DINSDAG 19 JANUARI HH. Marius, Martha, Goedele van Ham, Germana, Canutus, Ger- lach van Valkenburg. Zon op te 8.41 u^ onder te 17.03 u. Volle maan te 3.37 uur. 1576: Overlijden van de grootste der Duitse meesterzangers, Hans Sachs. 1623: Geboorte van de Franse wijs geer, natuur- en wiskundige Blaise Pascal. 1763: Geboorte van de Engelse phy- sious, James Wlatt, die al zijn aandacht besteedde aan de verbetering van bet stoom werktuig. 1809: Geboorte van de Noord-Ame rikaanse schrijver Edgard Al lan Poe. 1879: Overlijden van de Nederlandse romanschrijfster Marie Koenen. 1894: Overlijden van de Nederlandse schrijver Franc. Haverschmldt, die onder de schuilnaam Piet Paaltjes ln «Snikken en Glim lachjes parodieën schreef op sentimentele gedichten. 1937: Overlijden van Keizerin Char lotte, echtgenote van Maximl- liaan van Oostenrijk keizer van Mexico. 1944: Overlijden v. de Vlaamse mo raaltheoloog Pater Jozef Sals- mans, S.J. WOENSDAG 20 JANUARI Misdag voor de Schutters. HH. Sebastlaan Fabiaan; Z. Daniël. Zon op te 8.40 u., onder te 17.04 u. 1654: Geboorte van de grootste Zuid- Nederlandse dichter der 17" eeuw, Mlchiel de Swaen. 1631: Geboorte van de Zuid-Afri kaanse generaal en vrijheids held Joubert. 3674: Overlijden van de Duitse let terkundig» en folklorist Hoff man von Fallersleben, auteur van het werk «Horae Belgicae». 1673: Overlijden v. de Franse schil der Millet, van wiens hand L'Angelus veel beroemdheid verwierf. DONDERDAG 21 JANUARI BH. Agnes, Melnrad. Z. Desldeer van Kortrljk. Zon op te 8.38 u., onder te 17.06 u. 1793: Overlijden van de Franse Ko ning Lodewijk XVI. 1667: Geboorte van de Nederlandse acteur en regisseur Willem Royaards. ,1886: Geboorte v. de Vlaamse staats man Gustaaf Sap. .1908: Overlijden van de Nederlandse letterkundige en staatsman Dr Scbaepman. 1924: Overlijden van de Russische staatsman en stichter der communistische partij, Lenln. VRIJDAG 22 JANUARI HH. Vincent, Anastaas, Gaudens; Z. Walter van Brugge. Zon op te 8.37 u., onder te 17.08 u. 1788: Geboorte van de Engelse dich ter Lord Byron. 1729: Geboorte van de Duitse schrij ver Gottfried Ephraim Lessing. 1869: Overlijden van Prins Leopold, graaf van Henegouwen, zoon van Koning Leopold II. WEERSPREUK tflt een trane bloeit een lach. DB LIBERALE JANUS ZcmJs wij reeds berichtten, heeft de burgemeester van Vilvoorde, liberaal «bon teint», niet geaarzeld om de belangen der middenstanders van zijn stad op grove wijze met de voeten te treden door aan een warenhuis toe te laten, op 1 onwettige wijze en ondanks het eensgezind protest van de handelaars, een bijhuis op te richten. Hieraan kan men dus zien hoe ernstig de liberalen het voor hebben met de midden standers, waarvan zij zich op werpen als de alleen zaligma kende verdedigers. Maar de blauwen hebben desondanks toch nog een he melsbreed vertrouwen in de korte memorie van de kiezers die eerstdaags ter stembus moeten gaan. Zij hebben im mers zopas te Brussel een com munique wereldkond gemaakt, dat verdient in gulden letters geboekstaafd te worden in de annalen van de liberale partij. In deze mededeling spreken zij de wens uit dat de Senaat spoedig het in de Kamer goed gekeurde ontwerp op de wa renhuizen moge goedkeuren en alleszins voor het einde van deze legislatuur. Daarin druk ken zij tevens de hoop uit dat de Senaat dit ontwerp nog mo ge verscherpen en hierdoor de belangen der middenstanders nog beter moge beveiligen. Wij hebben nog 'niet gehoord dat de liberale burgemeester van Vilvoorde zich bij dit com muniqué heeft aangesloten. Misschien laat hij dat op kos ten van de partij, of aan het warenhuis, dat hij in zijn stad ter behartiging van de mid- denstandsbelangen heeft laten oprichten, kosteloos op strooi- brieven verspreiden aan al de neringsdoeners en winkeliers. Hij kan voorwaar geen betere verkiezingspropaganda voeren voor de liberale Janus met het dubbele voorhoofd die nu eens koud en dan weer warm blaast. Proclamatie van het schooljaar 1952-53. In de balkonzaal van het Prov. Hof te Brugge, had, in tegenwoor digheid van de Heer Gouverneur der Provincie, Zaterdag jl. de pro clamatie plaats van de School voor Bestuursrecht te Brugge en te Kortrijk. Nadat de Heer Bernolet een wel komwoord had uitgesproken, waar in hij de Provincie voor haar steun dankte, bracht de Heer Schepens, secretaris van de school, verslag uit nopens het schooljaar 1952-1953. Hij stipts aan dat het aantal studenten aanzienlijk ver mindert naarmate de studie vor dert, hetgeen aantoont dat de mis lukking van velen te wijten is aan hun verkeerde studiemethodes. Al dus slaagden slechts 40 van het oorspronkelijk getal Ingeschreven studenten ln het examen van het eerste jaar, terwijl resp. 15 en 22 van de in de vorige jaren oor spronkelijk ingeschreven studen ten, de proeven van het tweede en derde jaar volbrachten. Nadat de Heer Picavet, Griffier der Provincie Antwerpen, een schit terende gelegenheidsrede had ge houden, werd overgegaan tot de uitreiking der diploma's. Ziehier de uitslag 1" STUDIEJAAR 25 geslaagden, w.o. Met grote onderscheiding Dewulf Roger, leper. Hardeman Benoit, Westouter. Met onderscheiding D'Hondt Marcel, Ingelmunster. Van Acker Lucien, Ardooie. Vandecasteele René, Izegem. Vincke Antoine, Wevelgem. Wlllaert Roger, Koekelare. Met voldoening Aerbeydt Roland, Roeselare. De Bal Robert, Zonnebeke. Desender Charles, Leke. Devynck André, Zwevegem. Staelens Roger, Zwevegem. 2' STUDIEJAAR 17 geslaagden, w.o. Met voldoening Declercq Gustaaf, Roeselare. Depraetere Alfons, Kortrijk. Goemaere Raymond, Kortrijk. Joye Albert, Roeselare. Ledure Raoul, Menen. Maertens Gilbert, Bavikhove. Samyn Frans, Roeselare. Van Simaey Fernand, Gullegem. In aansluiting aan deze procla matie richtte de Heer Gouverneur zich rechtstreeks tot de studenten. Hij beklemtoonde dat het diploma niet alles is, doeh dat de dragers ervan zich moeten inspannen om, in hun hoedanigheid van gemeen telijke ambtenaren, blijk te geven van veel toewijding, vooral voor de minst bevoorrechten hunner mede burgers, de noodlijdenden, de zie ken en behoeftigen, de gebrekki- gen, de jeugd. eTSSSBBEHKI IR HOTEL-RESTAURANT-TAVERNE 7 Kruidtuinlaan (tussen A. Max- en E. Jacqmainlaan) BRUSSEL, - Tel. 18.39.71. ZEER VERZORGDE KEUKEN Dir. Pierre Beun. SCHOTELS VANAF 25 FRANK (d-6434) De volksheilige van de week: Donderdag 21 Januari: H. AGNES De H. Agnes is een der beet geken de martelaressen uit de vreselijkste kerkvervolging onder Diocletianus. Zij was een 13-jarige dochter uit een Romeinse familie toen zij de marteldood onderging. Ten huwelijk gevraagd door de zoon van de pre fect Sempronius, wees zij hem be slist af en verklaarde dat zij haar hart geschonken had aan Iemand die hoog boven elke aardse minnaar verheven was. Sempronius besloot daaruit dat Agnes christin gewor den was en liet haar vóór zijn rech terstoel brengen. Na haar wrede kwellingen te hebben doen onder- liet hij haar gevangen nemen. NIEUWS OVER DE WINNAARS van de Speciale Tranche voor Kerstmis van de Koloniale Loterij. Dinsdag 29 December, te 9 uur 's morgens, verdrongen zich talrijke personen voor de loketten van de Koloniale Loterij... om er de loten te innen van de Speciale Tranche voor Kerstmis. Het scheelde weinig of men had een ordedienst moeten inrichten. Het zou dus te langdradig wor den alle plaatsen te vernoemen waar belangrijke loten zijn terecht gekomen, alsook de beroepen op te geven van de winnaars, die zich, tot op beden, aan onze loketten hebben aangemeld. Wij moeten ons beperken tot en kele inlichtingen over de aller grootste loten. Een lot van vijf millioen werd in tienden verdeeld, het tweede lot van vijf millioen werd door een geheel biljet gewonnen; dit laatste werd geïnd door een potje van 12 personen, wonende te Vorst, behal ve drie die te Schaarbeek, Brussel en Anderlecht verblijven: twee be dienden, een boekhouder, eerr boek handelaar, een caféhouder, een handelaarster een huishoudster, een hoedenmaker, een maehine- stikster (pantoffels) een magazij nier, een modiste en een passe mentmaker. De kans heeft dus goed gekozen. De twee grote loten van twee millioen werden evenredig onder gehele biljetten en in tienden ver deelde biljetten toegewezen. Slechts weinigen hebben hun lo ten nog niet komen innen. Bovendien zou een ganse kolom van dit blad niet volstaan om al de gelukkigen te vermelden, die de Speciale Tranche voor Kerstmis 1953 begunstigd heeft, met de hon derden loten, gaande van 2.500 tot twee millioen. Zeldzaam ook zijn de plaatsen in het land die niet hun deel van het geluk hebben gehad. En nu, terug naar het normaal plan, waarbij men tot twee en een half millioen zal kunnen winnen met slechts honderd frank te wa gen. 1® Tranche 1954, trekking de 16 Januari te Eigenbrakel. Volgende trekking op Woensdag 3 Februari te Vorst. (6414) Daar kwam de Jonge man haar op. Eoeken, doch al zijn pogingen om haar tot afval te brengen bleven vruchteloos. Toen werd zij tot de vuurdood veroordeeld. Doch de vlam men deerden haar niet, terwijl haar beulen werden verbrand. Vervolgens veroordeelde de prefect haar om onthoofd te worden. Door de christenen werd haar li chaam begraven op de Via Nomen- tana, waar haar graf weldra de ver zamelplaats werd hunner godsdien stige oefeningen. In latere Jaren werd op die plaats een basiliek ge bouwd die heden nog bestaat, be nevens een klooster voor zusters. De H. Agnes ls de patrones der maagden, alsook der verloofden en der vrouwen ln *t algemeen. Men bidt voor haar tot het behouden der kuisheid. ZIJ wordt voorgesteld met een palmtak ln de hand en een wit lam aan haar zijde (t 304). OSKAR STRAUS OVERLEDEN De gekende Oostenrijkse com ponist Oskar Straus is te Bad- Ischl op 83-jarige leeftijd overle den. Zijn voornaamste werken be horen tot het operettegenre. Hij was geen familie van Johan Straus. Zijn enige zoon en zijn schoon dochter kwamen tijdens de oorlog fin ja een concentraUskama. CHRISTELIJK VLAAMS KUNSTENAARSVERBOND WESTVLAAN DEREN Poëzie-Prijskamp. Door het Ohr. Vlaams Kunste- naarsverbond Westvlaanderen wordt een poëzie-prljskamp voor Maria- gedichten uitgeschreven, waaraan alle Vlaamse dichters kunnen deel nemen. Hier volgen de voorwaarden: 1. - De werken die worden opge stuurd moeten onuitgegeven Ma- ria-gedichten zijn. 2. - Er zullen Indien de werken dit waardig zijn VIJF prijzen worden toegekend, en wel van 2.000, 1.500, 1.000 en tweemaal 500 frank. 3. - De gedichten moeten getekend zijn met een schuilnaam. In een begeleidend omslag, waarop de schuilnaam wordt herhaald, moeten naam en volledig adres van de mededinger worden ver meld. 4. - De gedichten moeten ln twee exemplaren, voor 15 Maart 1954, worden binnengestuurd aan de Heer Staf Weyts, secretaris van het C.V.K.V., Bisschopsdreef 57, St Kruis bij Brugge. 5. - De Jury ls samengesteld uit de Heren André Demedts, Kanunnik Jos. Dochy, Urbain van d,e Voorde en Staf weyts. 6. - De vijf bekroonde gedichten zul len worden opgenomen in het Mei-nummer van het tijdschrift West-Vlaanderen dat hele maal in het teken staat van O. L. Vrouw en de Kunst. Consultatieve Commissie vergadert op Dinsdag 19 januari a.s. Op vraag van het Christen Syn- "".aat zal een vergadering van de nïtatieve grensarbeiders-com- ie te Brussel plaats hebben op 'fniSdag 19 Januari a.s. in de kan selarij van het Ministerie van Bui tenlandse Zaken. Dit nieuws zal zeker grote op luchting teweeg brengen in grens arbeidersmiddens, want op de dag orde staan de vraagstukken der dubbele belasting (de betwiste 5 ten honderd betaald door de Fran se patroons aan de Franse schat kist, welke de Belgische arbeiders voor zich opeisen) alsmede de pro blemen van de Sociale Zekerheid der grensarbeiders (zoals familiale toelagen aan weduwen en wezen, enz.) DE TWEEDE BEDEVAART VAN IJZERFRONT De tweede bedevaart naar de IJzer van het IJzerfront voor Bel gië, die bepaald was op de derde Zondag van Juni, zal op die datum niet plaats hebben. De burgemees ter van Diksmuide heeft inderdaad aan de inrichters medegedeeld dat hij voor die dag geen vergunning kan verlenen, aangezien de proces sie van het H. Sacrament uitgaat. In IJzerfrontkringen wordt ver klaard dat de plechtigheid op een andere datum zal plaats hebben. De geruchten als zou Beria voor zijn terechtstelling om een bijbel gevraagd hebben, blijven hardnek kig de ronde doen. Verscheidene bi richten uit geloofwaardige bron nen wijzen er hoe langer hoe meer op dat dit sensationeel—nieuwtje veel waarheid bevat. Zoveel staat vast dat professor Joedin, Sovjet ambassadeur in China, zijn ver ontwaardiging heeft geuit nopens dit gebeurde. Na de terechtstelling van Beria is het wel eens interessant een lijstje te publiceren van het aan tal hoge slachtoffers van het regime. Hieruit blijkt dat het in Rusland dikwijls beter is... gewoon soldaat te zijn. 9 der 11 Ministers van de Sovjet regering van 1936. 5 der 7 Voorzitters van het Cen traal Uitvoerend Comité van de Sovjets. 43 der 53 secretarissen van de Centrale Organisatie der Partij. 15 van de 27 communistische per sonaliteiten die de grondwet van 1936 ontworpen hadden. 70 der 80 leden van het Sovjet- Oorlogscomité. Ongeveer 60 der Sovj-etrussl- schere generalen en een 30.000 offi cieren. Meer dan 80 der secretarissen der gouvernementele Syndicale Or ganisaties. Alle leden van de post-revalu- tionnaire regering, Stalin uitgezon derd. Alle leden van het Politburo van de Partij, dat na de dood van Le nin opgericht werd, nogmaals met uitzondering van Stalin. Vtffe O, Jvfcï'.-:fa OPTIMISTEN EN PESSIMISTEN De meningen blijven verdeeld over de datum waarop de aanstaan de verkiezingen zullen gehouden kunnen worden. De optimisten, en wij rekenen ons daarbij, zijn van oordeel dat het geen vijgen na Pa sen zullen worden en dat de man van de straat op Palm-Zondag zijn oppermachtig oordeel zal uit spreken. De pessimisten daarente gen ontdekken nieuwe hindemissen en belemmeringen op de kronkel paden die ons naar de stembus zul len voeren. Zij vinden deze onder meer in de internationale toestand en houden vol dat de Russen zich op de aanstaande conferentie van Berlijn van hun beste zijde zullen laten zien, zodat de lauwe voor standers van de E.D.G. en de hevi ge tegenstanders daarvan, hier en elders, heel die verdragsluiterlj in het Westen, bepaaldelijk met Duits land, maar liefst zo spoedig moge lijk ln de steek zullen laten. Zij zeggen zelfs dat wij beter nog wat wachten om te zien wat de Russen in het schild voeren alvorens wij ons hals over kop ln het avontuur imet de E.D.G. storten. Maar ook in de voortgang van het Senatoriaal overleg over de (Vervolg van 1* blad) en 2 kinderen achter. Hij had zich met moed aan het lastige werk ln de mijn weten aan te passen en vooral Maandag was hij opgeruim der dan ooit vertrokken. Hij zou immers voor het eerst mogen plaats nemen in de rij van de geroutineer de hoorders van de ondergrond. Hij zou meer verdienen. Een brutaal ongeval sloeg al deze dromen stuk. Voor Henri Devriese, kozijn van vorig slachtoffer, was de afrit naar de mijn die Maandagmorgen dub bel pijnlijk geweest. Verleden jaar nog was Weversmaandag voor hem een feestdag geweest. Toen werkte hij nog als kleermaker, doch Henri had het over een andere boeg moe ten werpen en vertrok sedert 1 No vember 1953 naar de mijn. Wan neer zijn vroegere werkmakkers, die te Ingelmunster feest vierden, het verschrikkelijk nieuws pas Maandagavond vernamen, viel alle feestrumoer stil. Henri Devriese, wonende in de Oostrozebekestraat 38, te Ingelmunster, werd geboren te Ardooie. Hij was 32 jaar oud, was gehuwd met Elza Deckmijn en had 1 kind. Wij kwamen bij de zwaar be proefde familie Bruneel, Meulebe- kestraat 428, te Ooigem. Remi, de vijfde van 10 kinderen, de enige steun van een gezin waar vader ziek en onbekwaam is tot enige ar beid, was door de ramp van Thu maide weggemaaid. Remi Bruneel was een levenslus tige jongen. Hij werd geboren te Meulebeke op 30-5-24, zoon van Al fons en van Suzanne Verhelst. Vroeger was hij vlaswerkman ge weest doch toen daar crisis kwam, was hij metselaar geworden. Wan neer ook in deze bedrijfstak het spook der werkloosheid kwam op dagen, gaf Remi zich aan voor het werk in de mijn. Iedere dag vertrok hij even opgeruimd en zijn thuis komst van het zware werk en de lange reis bracht vreugde in huis. Bij zijn lach en opgeruimdheid vergat iedereen er zi.in miserie. Remi was de zon in huis. Nu is er zo ontzettend veel verdriet en nood in dit stille huisje. Met verwonder de ogen staarden de twee kleinen, zijn broers kinderen, waarvan Re- mi peter is. ons aan. Zii missen hun lieve peter, die hen iedere avond liet paardje rijden op zijn knie. Het noodlot kan zo brutaal zi.in. Er is nood en rouW in al deze ge zinnen. waar de broodwinner werd weggemaaid.-: Aan 'allen die zo erg beproefd werden biedt «Het Wekelijks Nieuws mede in naam van al zi.in lezers, de betuiging van zijn kriste- lijk rouwbeklag. E.D.G. en de grondwetsherziening zien zij tekenen die er op wijzen dat alles nog niet voor morgen of overmorgen is. Zo vinden de pessi misten het van grote betekenis dat de Senaatscommissie het ontwerp op de grondwetsherziening heeft gewijzigd zodat het nog eens naar de Kamer moet terugkeren. En dat zal naar zij vrezen weer veel tijd vragen. De optimisten daarentegen voe len zich gesterkt in hun eerste pro- nostiek door de omstandigheid dat de bespreking over de grondwets herziening in de Senaatscommissie reeds is afgelopen en dat het ver slag hierover, van de Hr Ancot, bin nen veertien dagen reeds mag wor den tegemoet gezien en besproken. Voorts merken zij op dat de an dere Senaatscommissie spoed zet achter de bespreking van de E.D.G. en herhaaldelijk in de ochtend en ook 's namiddags bijeenkomt. En dat zou er dan toch op wijzen dat de zaken, ook wat dit betreft, niet op de lange baan geschoven wor den. Het feit dat sommige Senatoren scherp gekant zijn tegen de ED O, heeft op zichzelf minder betekenis. Deze tegenstand bestond ook in de Kamer en is op zeker ogenblik ge smolten als sneeuw voor de zon. Er bestaat trouwens ook in de Senaat een comfortabele meerderheid voor de goedkeuring van de Europese Defensiegemeenschap. Dat het ontwerp op de grond wetsherziening eventueel naar de Kamer moet teruggaan staat voor alsnog niet vast; de Senaat is vrij om de mening van de commissie al dan niet te volgen en het is wel mogelijk dat hij zich op het laatste ogenblik bezint. Doet hij dat niet, dan zal de Kamer de zaak ander maal in spoedprocedure onder de narlementaire loupe nemen en dat kan. wanneer de nood aan de man komt, vrij vlug afgewikkeld worden. NIEUWE MINISTERS VAN STATE Elke dag brengt ons nu in elk ge val nader tot het in het verschiet liggende einde van de legislatuur. Bij dergelijke gelegenheid daalt dan zoals gewoonlijk het hemels man na van de hoge onderscheidingen neder over de hoofden van sommi ge gewezen ministers die dan de eretitel van Minister van State, ten minste voor zover zij. althans voor lopig. verdwijnen uit de politieke circulatie. Er is thans sprake van dat de ho ge onderscheiding van Minister van State, een loutere eretitel, te beurt zal mllen onder meer aan de Heer Achilles Van Acker en aan Minis ter Duvieusart, mitsgaders aan an dere vooraanstaanden uit de C.V.P. Dat ware geen slechte zaak. De B.S.P. heeft immers op grove wijze het regentschap misbruikt om tal van haar politieke figuren te laten bombarderen tot Ministers van State en het is nu de geschik te gelegenheid om het evenwicht eens te herstellen. OVER VIER JAAR Minister Harmei heeft dus een ontwerp ingediend dat er toe strekt de leerplicht te verlengen tot 15 jaar. Hij heeft hierover m het lang en het breed uitgeweid ten over staan van de Kamercommissie voor Openbaar Onderwijs, hiertoe spe ciaal bijeengeroepen. De Minister heeft kennelijk het doel dit ont werp nog voor de ontbinding te la ten bespreken en zal hiervoor wel de nodige steun kunnen vinden, ook bij de oppositie, die het ont werp evenwel wil gewijzigd zien, Tevens heeft hij een ontwerp inge diend dat er toe strekt de vierde graad om te vormen in een aanvul lend onderwijs. Ook dit ontwerp wordt eerlang door de bovenge noemde commissie onderzocht. Daar zal echter nog wat water naar de zee lonen alvorens een en ander werkeliikh'id wordt. Men rekent er op dat ten minste vier jaar zul len vereist zijn om de nodige voor afgaande maatregelen en schikkin gen te treffen eer men definitief van wal kan steken met de verwe zenlijking van deze schoolplicht verlenging. PAS. WAAROM AARZELEN? De ontromers en de melkmachines zijn gewaarborgd door dt vermaarde Melottefabrie- ken en door de Hoofdver tegenwoordigers: Tp Londen worden in deze NieuwJ aars maand 600 doeken van Vlaamse meesters tentoongesteld, waarvan er ongeveer 100 zijn van onze grote portretschilder An- I toon Van Dyck. Zeshonderd doeken van af Van Eyck tot Van Dyck, dus 200 jaar ver! En zoals weleer op de tentoonstelling te Parijs, werd ook te Londen het portret van Jan Van Eyck's vrouw met buitenge wone belangstelling begroet. Te Parijs werd het onder de bloemen begraven, te Londen werden de avonturen van be roemd schilderstukje verteld en voort- verteld. Dit juweel uit het Brugse stads museum werd eenmaal op de vismarkt te Brugge teruggevonden. Zoals meest alle schilderijen der Oud-Nederlandse mees ters was het uit stevig hout. God weet hoeveei avonturen het reeds achter de rug had, toen het op de vismarkt als berd gebruikt werd om paling op te villen. Wat avonturen hebben deze schilderij en niet beleefd! Als ze spreken konden... Laten we even ook een woord zeggen over het avontuur van ander werk van onze eerste grote schilder Jan Van Eyck, in de eerste plaats over de Aanbidding van het Lam te Gent. Dank zij de bijzondere zorg der Gentse stede, kon de Aanbidding van het Lam nog zo goed als gaaf behouden blijven. Doch wat een beroerde geschiedenis heeft dit stuk achter de rug. Jaren en jaren bleef het ln Sint-Jans- kerk en lokte op de feestdagen telkens het geopend en tentoon gesteld werd, zo veel volk, dat Karei van Mander ln zijn Schilderboek, de toeloop vergelijkt met In 1578 wilden sommige Calvinisten het Van Eyck. Er zal nog veel water naar de gehele stuk ten geschenke geven aan de zeer protestantse koningin Elisabeth van Engeland. Gelukkig kon Messlre van Lo- vendeghem zo'n schelmstuk nog tijdig be letten. In 1781 kwam keizer Jozef II van We nen naar Gent en was ten zeerste geër gerd over de naaktfiguren van Adam en Eva. Ze werden op staande voet verban nen, niet uit het Aards Paradijs, doch uit Slnt-Baafskerk, naar de sacristijzolder. In 1794 laadden de Fransen Van Eyck's Lam op, en de overheid kon alleen de los se zijluiken vrijwaren van een balling schap, die tot 1815 duurde. Nu moest nog het ergste gebeuren: de zes luiken werden verkocht aan een Hol lander uit Brussel, tegen het schappelijk sommetje van 1.000 fr. per luik, op voor waarde dat ze binnen 24 uur geleverd werden. Een klacht bij 't gerecht, door enkele verontwaardigde oudheidskundl- zee vloeien alvorens zal worden uitge- het grote talent van Jan (en Hubredht?) dat zoveel eigen schoon bij vreemden maakt of Jan en Hubrecht dit polyptiek huist, doch we kunnen ons troosten met samen hebben geschilderd, ofwel Jan al- de gedachte, dat dit werk, hoe stil en leen. Meer en meer wint de stelling veld zwijgzaam ook, in een museumhoek of in dat Jan dit werk alleen leverde. De pro blematische Hubert Van Eyck verliest aanhangers. Wij zullen het de grote bazen laten uit maken. Misschien leveren de steeds mo derner procédés of een of ander document het klinkend bewijs. Mochten echter de harde disputen door een onbevangen eer lijkheid, door een hartstochtelijk zoeken naar de waarheid worden gediend. een grafelijk salon, luid en onophoudelijk de roem van dit schildersvolk aan de Noordzee verkondigt, tot in de verste ge westen der aarde. Het miniatuurboek van Willem IV van Beieren, gekend onder de naam Minia turen van Turijn», bleef in de brand, ten jare 1904. Gelukkig waren ze kort voordien gefotografeerd. Te Londen hangt Tymotheos, de ge leerde vriend van Arnolfini, de Man met En zo gaat de avontuurlijke geschiede- nis van dit meesterwerk der Oud-Vlaamse Turban en de Arnolfini s. In Melbqur- schilderkunst verder. Vijf eeuwen beroerde geschiedenis... En toch behoudt Vlaanderen steeds dit wondere werk. ne (Australië) zit Maria met het Kind. Jan de Leeuw is naar Wenen gereisd en kanselier Rolin knielt in het Louvre te Parijs. In de Ermitage te Leningrad vind je het jeugdwerk van Jan Van Eyck: de Moesten we de periculeuze avonturen Kruisiging, en het Laatste Oordeel, naast gen, mocht niet baten. De luiken waren van alle gekende werken verhalen, dan de Boodschap en de Vrouwen bij het Graf reeds verder verkocht tegen 100.000 fr. te Richmond. Franciscus sloeg de weg in of anderhalf millioen frank. Na de oor log 14-18 schonk Duitsland de ontbreken- de luiken terug. Het stuk was weer gaaf, bijen en vliegen bij zomerdag, die met tot voor enkele jaren de Rechtvaardige J zou, zoals gezegd, blijken hoe Jan Van - Daarna kwamen ze m het bezit van de Eyck's vrouw ln 1808 door Peter Van Lede naar ZIJn vaderland en rust te Turijn. Koning van Pruisen voor 400.000 dalers 0p de vismarkt te Brugge werd gevonden zii'n evenbeeld stak de oceaan over naar »t- ■»- en gejokt om aan 't Brugse Stadsmu- 1"1-u Philadelphia. Welke avonturen hebben ze seum te schenken; hoe het portret der beleefd, na het testament van Anselmus ganse zwermen neergonzen op korfjes vol 'Rechters werden gestolen. Zoals de Brug- vijgen of druiven. se kunstschatten ging dit meesterstuk de Toen Filips de Goede ln 1458 zijn weg op naar Duitsland. Het had ln 1940 plechtige Inkomst te Gent hield, werd reeds een reis naar Zuid-Frankrijk ge- het middenpaneel levend voorgesteld. maakt, doch kwam terug. In 1944 kwam Filips II, die er niet in slaagde om het het in een zoutmijn terecht. Doch het retabel naar Spanje te brengen, liet er kwam terug, het werd kortgeleden her- Arnolfini's bij een barbier werd verkocht voor 100 gulden, om vervolgens over te gaan in de handen van een Engelse gene raal. De tijden zijn over a! deze schoonhe den heengegaan. En Goddank! er ls nog heel wat Adornes? Item so gheve ic eiken van mijne lieve dochters, die begheven sljn, te weten Margriete, Saertruesinnen ende Lowyse. Sint Truden, één tavereele dee- rinne dat Sinte Franssen in portrature van meester Jans handt ghemaeekt staat Te Berlijn, ln het Kaiser Frledrich Mu- busteportret van Giovanni Arnolfini en de Man met bet Anjelierken. Te Dres den hangt het rijke tryptiek van Maria met Mchiel en Katharina'. Te Frankfort, de Lucca-Madonna, enz. In Vlaanderen bleef de Aanbidding van 't Lam, het kunststuk van Gent. Te Brug ge zijn de Madonna van Joris Van der Paelen, en het portret van Jan's Vrouw, de rijkste en waardigste stukken van het Stadsmuseum, terwijl Antwerpen roemt op twee kleinodiën: Sinte Barbara en het Lieve Vrouwke bij de Fontein. Heel waar schijnlijk werd Jan zonder Vrees ook door Jan Van Eyck geschilderd. Kleinodiën! Dit woord moge u leren dat het werk van Jan Van Eyck door gaans zeer klein van afmetingen is, en wij het ons al te licht veel groter voor stellen dan het werkelijk is. Naast de i Aanbidding van het Lam, ie 2,42 m. bij 1,36 m. meet, heeft de Brugse Madonna de grootste afmetingen: 1,57 m. bij 1,22 m. Doch andere panelen zijn zeer klein: Ste Barbara is maar 32 cm. hoog en het Fon tein-Lieve Vrouwke meet 19 bij 12 cm. Genoeg gemeten! Wie zei daar weer dat men de stijl en de schoonheid van een kathedraal met geen meter afmeet? Niet de afmetingen teilen, de kunst waarde alleen! En deze is onschatbaar. Vijfhonderd jaar na het vroege afster ven van deze bescheiden doch geniale reus, is ons oog en ons hart nog één ge voel van eerbied en genot, voor een werk dat van ons is. leper - Poperinge PROVINCIAAL MUZIEKVERBOND VAN WESTVLAANDEREN Prijsuitreiking van het Provin ciaal Tornooi voor Fanfares en Harmonies Te Wevelgem op Zondag 24 Ja nuari, te 15 uur, heeft in de zaal Van Acker, Van Ackerstraat, de plechtige prijsuitreiking van het provinciaal tornooi voor fanfares en harmonies plaats. Het betreft hier de maatschappijen geklas seerd in hogere afdelingen. Bij deze gelegenheid zullen de harmo nies van Roeselare en Wevelgem en de fanfare van Dadizele op treden. overgebleven en nu hangt tn alle hoeken seum, berusten tal van Jan's schilderijen: een zeer trouwe cople van maken door steld, de Rechters werden vervangen. En der wereld het werk van onze grote schil- Christus aan 't Kruis, de vroege Madon- Michiel Coxie. nu staat het daar weer te getuigen van der. We zouden het kunnen betreuren na in de Kerk, de Guldenvliesridder, het Zolang ln dit roemrijk en gebenedijd Vlaanderen, dat deze kunstenaar een le ven lang met alle vezels van hart en ziel heeft aangezogen, een volk leeft dat der ouderen fierheidniet verleert, zal deze stevig naam, Jan Van Eyck, worden ge- f noemd met een hart dat klopt van erken telijkheid en trots. F. R. BOSCHVOGEL. DE GODMENS Wat de mens is, weten we allen... misschien kunnen we er niet zo da delijk een bepaling van geven, een wijsgerige of een taalkundige bepa ling... Maar we weten «wat de mens isomdat we allen mensen zijn, en dagelijks het menselijk ver mogen en onvermogen kunnen we ten, dagelijks mensen zien geboren worden en sterven... we weten het uit eigen Ondervinding. Die ondervinding leert óns ook dat, al zijn alle mensen op dezelfde ma nier samengesteld (hoofd benen, enz..., ziel en lichaam) er toch ver scheidene soorten van mensen zijn. Kleine en grote, blanke en gele, ver standige en domme, enz., enz. Maar een «Godmens»? 'n Zekere wijsbe geerte spreekt van een «Übermensch», doch is dat geen utopie? Een Godmens is een werkelijkheid, is Christus. Hij is dé Zoon van God, die voor ons is mens geworden. HIJ is God en mens tegelijk. In Hem zijn twee naturen: de goddelijke en de menselijke. De beide naturen werden echter, door en in deze vereniging, niet tot één natuur samengesmolten. Neen, beide, zowel de menselijke als de goddelijke natuur, bleven geheel on derscheiden en onvermengd voortbe staan. Hoe juist die vereniging ge schiedde xls een mysterie van ons H. Geloof. Al heeft Christus twee naturen (Godmens), toch is Hij maar één persoon, nl. de Goddelijke persoon. Als Christus op Kerstmis op do wereld verschenen ls (menselijk ge sproken noemen we dat: geboren werd) dan was het de Godmens. Gods Zoon die zichtbaar op aarde kwam. Als Christus predikte: zijn stem was een menselijke stem (ge lijk aan ieder andere mensenstem), maar ook de stem van de Godmens, zijn woord was Gods woord... Als Hij gekruisigd werd, leed Hij in Zlin menselijk lichaam, maar ook de Godmens leed. Aan één en dezelfde Christus worden tegelijk goddelijke en menselijke eigenschappen en da den toegeschreven. Daar Christus één Goddelijke Per soon ls. zijn al zijn daden.'ook die welke Hij in zijn menselijke natuur verrichtte, van oneindige waarde. De waarde immers van een werk is ge- evenredigd aan de waardigheid van de nersoon. die het verricht. Alles derhalve, wat Christus leed en deed, ook het geringste was van een oneindige waarde. Ook door ons kan Christus han delen en zijn oneindige dadenwaar- de uitwerken. Hiertoe moet Christus in ons herboren zijn, en moeten wij in innige vereniging met Christus handelen. Is deze Kersttijd niet de beste tijd om aan Christus' herge boorte ln ons te denken en om aan het leven van de Godfliens (door (ls jEaftdtUlft dfi&keai E. O,

Het Wekelijks Nieuws (1946-1990) | 1954 | | pagina 2