Zou er, dien Dag, éénMoeder thuis blijven? I O POPERINGE - IEPER - WERVIK De C.V.P. gaat niet met ledige handen naar de aanstaande Parlementsverkiezingen Laf vluchtmisdrijf te Vlamertinge Het heeft zijn gehad nut Z. E. H. Kan. Paul Sobry overleden Grootse Mariafeesten te Poperinge Pé VLAMYNGK Autobestuurder slaat op de vlucht nadat zijn aangereden slachtoffer dodelijk gewond in de gracht terechtkwam De aangereden wielrijder overleden 50* JAAR. Nr 5. 12 BI*. Prijs 3,— Fr. ZATERDAG 30 JANUARI 1954 ONZE 3 UITGAVEN: UITGAVE -| NIEUWSBLAD VOOR WESTVLAANDEREn]- BUITENLANDS OVERZICHT Beschouwingen bij een paar zeer merkwaardige C.V. P. - verwezenlijkingen De dader geeft zich gevangen LEGER EN OPENBARE ZEDELIJKHEID Een groot Westvlaming ging heen... leperling van geboorte en Westvlaming in het hart verliezen onze Westvlaamse «Leuvenisten» een vaderlijke professor ZONDAG 27 JUNI 1954 ONS LIEFHEBBERSKRITERIUIH 1954 Jubelherdenking van de 475" verjaardag van 't groot Mirakel van O. L. Vrouw van St Jan. Vanaf 1932 waarnemend en van> Bericht tot de koersinrlchters £R zijn inderdaad twee schone Moederkesdagenin 't jaar: 15 Augustus als de kinderen, grote en klei nen hun moeder vieren. Daar is dan van alles mee gemoeid een echt jamiliefeest immers, want moeder wordt in de bloemen gezet en de hele dag door moet moeder ondervinden hoe groten en kleinen houden van Moeder Zij moet het zien, zij moet het horen, moet het gevoelen. Er is echter nog een ander Moederkesdag, zonder veel uitwendig vertoon. Die dag waarop moeder, alleen en in 't stille, «heel bijzonderaan «haam kinders denkt, grote en kleine. Heel bijzonderwant er is geen Vlaamse moeder of dag aan dag is zij bekommerd en begaan met haar bende. Maar toch heel bijzondergebeurt dat op O. L. Vrouw Lichtmis, als O.L.Vrouwke haar kerkgang deed. Hoe dikwijls heeft mijn moeder, heeft uw moeder haar kerkgang gedaan ook eens voor mij, ook eens voor u! N dien tijd begrepen wij het niet, 't gebeurde wel meer dat er een kerkgang was, wanneer we naar de schoolmis gingen. Dat was natuurlijk voor ons, jongens, een ge beurtenis. We zagen den ouden koster over en weer lopen, ongedurig, kijkend en uitkijkend. Dan verdween hij in de sakristie en keerde terug met onze pastoor. We kenden dat: de koster vóór en dan de pastoor en de vrouw die de stool van de pastoor in de hand hield en in de andere hand de brandende keers. De pastoor bad luidop en de koster hak kelde of snauwde zijnlatijn. We zagen wel aan de dikte van de keers en aan de stap van de koster of het een vette of een magere kerkgang was. We wisten natuurlijk wie er haar kerkgang deed. 't Gebeurde zelfs dat er na de Mis voor de een of andere jongen... drinkgeld te verdienen was. 't Kon ook al de moeder van een van de schooljongens zijn, zelfs de... mijne, maar dan was het maar een dunne keers! Hoe meer kinders er thuis waren, hoe magerder de keers. Er was nog geen spraak van kindjesgeld! Die herinnering blijft echter bewaard, lijk zovele kleine gebeurtenissen uit die schooljaren! MAAR nu begrijpen we wel; en Lichtmis heeft zo 'n schone en wondere betekenis gekregen, zo ge maar een ogenblik nadenkt. Dan deed de Lieve Vrouw haar tempelgang. Zij moest haar Kind afkopen. Zij offerde de twee torteldui ven en betaalde de afkoop-prijs. Toch wist Zij zo goed dat het Kind niet afgekocht was. Het zou immers, jaren later, ons allen afkopen tegen oneindig hoge prijs. De Lieve Vrouwe zweeg echter. Toen kwam daar de stokoude Simeon, nam het Kind in zijn armen. God! wat was hij zielsblij! De belofte was dan toch vervuld. De duisternis van duizenden jaren zou nu van de wereld wegschuiven. Nu was het lichtgeboren, het stra lend licht, zodat ieder mens langs zonverlichte baan naar zijn eeuwige bestemming zou schrijden. Verrukt moet de Lieve Vrouw ge luisterd hebben naar de jubelzang van dien ouden man. Maar dan sneden, als messen door haar moederhert, de laatste woorden van dien Godsman: «een zweerd van droefheid zal uw hert doorboren Dien dag wist Maria dat zij de Lieve Vrouw van de «zeven weeëngeworden was, om... onzentwille. Zij zou haar deel betalen wanneer de Heer ons zou afkopen! Wij kennen de prijs. DE tijden zijn veranderd! Nog zie ik in deze parochie kerk de jongens in de schoolmis. De oude koster? De nieuwe begint reeds... peper en zout te worden. De pastoor? Af en toe krijgen we een andere. Maar de kerkgangen? Ze zijn schaars geworden. De moederhuizen zijn vele en O. L. Vrouwke moet wel treuren waar zo vele vrouwen van kerkgang noch kinders meer houden. Hoe men in die gezinnen moederkesdag van half-Oogst zal vieren kan ik mij niet goed voorstellen. Meer dan vroeger is een kerkgang in de parochiekerk een gebeurtenis geworden, niet alleen meer voor de schooljongens! Meer dan vroeger valt de betekenis op. De moeder die, na de bevalling, haar eerste bezoek brengt. Het eerste bezoek? aan... Moeder. Het kleine kind, dat lustig in zijn wiegje ligt, werd reeds afgekocht... eeuwen geleden 't werd nu op de doopvont Gods kind en Maria's kind. Is het dan te verwonderen dcx moeder eerst die Moeder bezocht en bedacht? Is het te verwonderen dat zij de branden de keers draagt en uit het diepste van haar moederhert de Lieve Vrouw er om bidt en smeekt dat de Lieve Heer het hele leven ve~'<chte van haar kleine. P Lichtmis gaan onzemoeders naar de kerk. Dan leven die <grote dagen van het moederschap weer op. Alleen de moeders kunnen zulke dag werkelijk beleven. Een dag die 't verleden weer boven brengt, maar ook met de oude herinnering, aan de zorg van vandaag en die van morgen doet denken. Bij ons en in vele andere parochiekerken zullen zij, de brandende keers in de hand, in processie gaan. Bij de Lieve Vrouwe zullen zij zo wel gekomen zijn, maar onze moeders weten het zo goed: aan de Lieve Vrouw hebben zij zo veel te vragen en hebben Haar zo hertelijk te bedanken. Meer dan ooit is ieder kind een... mysterie. Wat zal er uit groeien? Uit de kleine? Uit de grotere? De Lieve Vrouwe kan helpen om dat mysterie te verklaren, Zij kan het helpen... oplossen. Het vers van Vondelis zo waar, is 2o zwaar: «De ouders telen 't kind en brengen 't groot in smert de kleine treên op het kleed, de grote treên op 't hertMaar daar is de Lieve Vrouwe! Die kleine en die grote zijn ook Haar kinderen! Lichtmis! Met licht en warmte in 't hert komen onze moeders van de kerk naar huis. Er staat dien dag geen Simeon in de kerk om voorspellingen te doen en... zweerden te beloven! Wel is er daar de Lieve Vrouwe, die in Haar moederlijke liefde en door Haar machtige voorspraak onze moeders van dat zweerd bevrijden en sparen kan Zou er dan één moeder thuis blijven op Lichtmis? Op die schone Moederkesdag? HET WEKELIJKS NIEUWS POPERINGE IEPER WERVIK ROESELARE MENEN - KORTRIJK VEURNE NIEUWPOORT DIKSMUIDE Poperinge - Gasthuisstraat 19. Tel. 9. - Postcheckr. 47.63.60. Postabonnement voor 1954: België 136. Andere landen 200 fr. StilteEr wordt opgenomen OVER SCENARISTEN, SCRIPT-GIRLS EN REGISSEURS Vooraleer een film in de honderd duizenden cinema's over de wereld wordt afgerold, heeft hij al een zeer lange lijdensweg achter zich. Op een goeie dag is er iemand die een scenario ontwerpt, t.t.z. het ver haal maakt dat in de film zal ver werkt worden. Dan wordt dat in filmtechnische taal gezet. Er wordt een draaiboek gemaakt waarbij al lerhande specialisten bij te pas ko men voor het decor, de dialogen, de liederteksten, de muziek, de costu mes, de kapsels enz... Dan worden de acteurs, de sterrenaan het werk gezet. En het is de regisseur die dan voor de zware taak staat de film te doen opnemen zoals hij het wenst. Honderden mensen ko men daar voortdurend bij te pas om alles bij te halen, te plaatsen weg te brengen, lichten aan te ste ken en te richten en... ten slotte ook cameramen om de film op te nemen. Achteraf zal men dan nog moe ten overgaan tot de montage, t.t.z. MILOUAN DJILAS met deze variante dat er minstens twee scenario's zijn en ook min stens evenveel regisseurs. En dat vergemakkelijkt natuurlijk de zaak niet, vooral dat de scenario's totaal verschillend zijn, ook al behande len ze het zelfde onderwerp. Over die twee scenario's hebben we verleden week al een en ander gezegd, en de verdere berichten die U elders in dit blad ongetwijfeld daarover vindt, zullen dit treffend illustreren. Het gehele vraagstuk is nu echter dit: zal men er in slagen een film te verwezenlijken op het voorgestel de scenario: vrede in Europa? Want het gevaar is het volgende- lukt dit niet, dan wordt het een oorlogsfilm. Inderdaad, moet de ze Conferentie uiteengaan zoals de vorige (die van de Palais Rose, vier jaar geleden) dan is er niet alleen geen ontspanning, maar een nog grotere spanning te verwachten. ER WORDT OPGENOMEN Het grote moment bij een film is uit de tien duizend meter opnamen vlo. b.v. er zes a zeven duizend weg te Vice-President van Yougo-SIavië en SiLo wSSlno m snijden zodanig dat de film niet te vriend van Tito, werd om zijn wes- formule hoort. «Silence, on lang wordt, vlot verloopt en alleen terse sympathieën uit de commu- het beste brengt van wat opgeno- nistische partij gesloten. Waarom wij zolang uitspinnen Omdat wij voor een gelijkaardig devSr^e^Cnnfe over dat «film-maken»? politiek gebeuren staan, maar dan' Met een merkwaardig vertrouwen gaat de Christelijke Volkspartij de verkiezingen van het komende voorjaar tegemoet Wij kunnen het geen misplaatst optimisme noemen, of een optimisme pro forma om het kiezerspubliek te beïnvloe den, omdat we weten dat de hui dige meerderheidspartij bepaalde troeven in handen heeft, die door vriend en vijand niet over het hoofd kunnen worden gezien. De voorbije bestuursperiode, die vier jaar homogeen C.V.P.-bewind heeft gekend, is inderdaad geken merkt geworden door enkele ele menten, die de bevolking dankbaar moeten stemmen tegenover het lei dend apparaat. Het is niet onze bedoeling hier een volledig over zicht. te geven van de weldaden, waarmede wij in de jongste vier jaar letterlijk beladen werden, maar wel even terug te komen op een paar sociale hervormingen die in de jongste dagen tot stand kwa men en er het hunne toe bijbren gen, om in het land een sfeer van sociale zekerheid en veiligheid te helnen scheppen. Wie zal het ons echter ten kwa de duiden als wij toch even wijzen op de voordelen die een homogene regering aan een land kan bieden Men vergelijke ons land even met onze Zuiderburen. Waar in Frank rijk, onrust, politieke onzekerheid, corruptie, stakingen, enz. schering en inslag zijn, hebben wij hier een periode van nooit gekende sociale vrede, politieke stabiliteit, welvaart en zekerheid. Slechts een homoge ne regering kan zoiets bewerkstelli gen. Onder de vele verwezenlijkingen, waarmede de homogenen de bevol king reeds bedachten citeren wij er enkele de vermindering van de belastingen, waarbij vooral de per sonen met gezinslast bedacht wer den, de verhoging van de gezins vergoedingen voor de loontrekken- den. de kredietverlening voor het bouwen van woningen in het sys- Vrijdagavond 22 Januari heeft zich aan de Brandhoek te Vlamer tinge een verkeersongeval voorge- Nadat ter plaatse een eerste ver- meester was, want in een dolle band was gelegd rond de erg bloe- vaart kwam de wagen het fietspad daan, dat bij de bevolking afschuw slachtoffer bij hoogdringendheid verwekt heeft omwille der laffe houding van de aanrijder die, zon der zich om zijn slachtoffer te be kommeren, op de vlucht sloeg. Ondertussen lag een jonge man van 24 jaar, verschrikkelijk ver minkt en versteven van de koude, in de gracht uit te bloeden. STERVEND IN DE GRACHT Wanneer bewuste Vrijdagavond de soldaat Michel Van Kemmel te 21.27 uur aan de Brandhoek van de trein stapte en zich te voet huiswaarts begaf, bemerkte hij met verbazing dat er op het rij wielpad een fiets lag die, bij nader toezien, totaal ontredderd bleek. Vermoedend dat er zich daar een erg verkeersongeval had voorge daan, wilde de soldaat de politie gaan waarschuwen, toen zijn aan dacht getrokken werd door een zwak gekreun, dat van uit de gracht kwam. In de gracht trof dhr Van Kemmel een jonge man aan, die erg gekwetst scheen en om hulp smeekte. Zonder dralen werd een genees heer en de politie van Vlamertin ge, alsmede de rijkswacht van Iiper verwittigd. Het slachtoffer bleek de 24-ja- rige Decaestecker Sylvert te zijn, geboren op 23-10-'29, slagersgast, momenteel in dienst van dhr De- roo. Ieperstraat te Poperinge en wonend bij zijn zuster. Poperinge- steenweg 61, te Vlamertinge. Het ongeval, waarvan hij het slacht offer was. had zich voorgedaan op nauwelijks een 200-tal meter van zijn woning. De bijgeroepen geneesheer stel de een dubbele breuk van de rech terdij en breuk van het rechter been vast. Eveneens kloeg Decae stecker van inwendige pijnen. dende wonde aan de dij, werd het opgereden De wielrijder week meer en meer uit om aan een aanrijding te ontsnappen, dóch werd niettemin, wanneer hij zich reeds gevaarlijk dicht bij de gracht bevond, door de aanstormende auto gegrepen en was van zijn fiets geslingerd. Terwijl de fiets gans ontredderd naar de kliniek te Poperinge over gebracht. HET WERK VAN EEN DRONKEN AUTOBESTUURDER Alhoewel erg toegetakeld, Sylvert Decaestecker nog goed bij bewustzijn en kon hij nog dezelfde op het rijwielpad bleef liggen, was nacht een relaas geven van het de ongelukkige Decaestecker erg ongeval. Na de avond in gezelschap gekwetst in de gracht terecht ge- van vrienden te Poperinge te heb- komen. V :n doorgebracht, was Sylvert De- Zonder zich in het minst om zijn caestecker per fiets huiswaarts slachtoffer te bekommeren, had de vertrokken. Wanneer hij aan de automobilist zijn auto weer op Brandhoek kwam en reeds dicht gang gebracht en sloeg hij op de hl 1 Tlin Wrtnirvo» \trna to rr Viii r\l otc -.14. r, i- bij zijn woning was, zag hij plots een auto met sterke koplampen vlucht in de richting Poperinge. Slechts schaarse inlichtingen kon naderen. Het was duidelijk dat de men nopens de voortvluchtige ver autobestuurder zijn stuur niet meer ----- - - zamelen. Het slachtoffer had dui delijk gezien dat hij aangereden werd door een personenwagen Ci- troën. Op de plaats van het onge val vond men een afgerukte halfmaanvormige richtingwijzer en rfnl,:nr rr1„r, ÖUCilUJllllg UCgCillUCb AICXl. Wdt UtT Tn ailprfu socialisten en liberalen ook zeggen lamp. In allerijl weiden iijkswacht~ liggen het volk- pn wii Vip— doelen^ hierbij M'de khJen teem, beter gekend onder de Wet De Taeye, enz... enz. Een paar weken geleden kwam daarbij de hervorming van de pen sioenen voor de loontrekkenden, bij dewelke de ouderdoms-gepen- sionneerdea een merkelijke verho ging van him pensioen toebedeeld kregen, aangepast aan de huidige levensomstandigheden. Hierover ga ven wij in een vorige bijdrage een uitgebreide uiteenzetting en gaan hier dan ook niet verder op in. Waar de meeste verwezenlijkin gen in betrekking stonden met de loontrekkende, kan evenwel niet het verwijt in het midden gewor pen worden dat de middenstander, nijveraar, handelaar of landbou wer, vergeten werd. De huidige re gering is immers de eerste geweest die zich daadwerkelijk om de belan gen van deze zeer belangrijke klas se heeft bekommerd. Niet met woorden alleen, maar ook met da den. Men bekijke maar even de grendelwet op de grootwarenhui zen, de vermindering der bedrijfs belastingen en de verdubbeling van de kindervergoedingen. Daarbij komt nu een jongste verwezenlij king van zeer verstrekkende bete kenis: het pensioen van de zelf standige. Het wetsontwerp De Sagher werd in de Kamer in eerste lezing goed gekeurd en het lijdt geen twijfel dat het ook de goedkeuring van de Senaat zal wegdragen. Er was zelfs geen felle oppositie vanwege So cialisten en Liberalen, wat de de gelijkheid van het ontwerp onder lijnt, ook al weet de wetsontwerper maar al te goed dat de toekomst de gebreken zal doen uitkomen. Een pensioen voor de Midden stander: dat betekent veiligheid en zekerheid voor de oude dag. Wat dit wil zeggen, zullen de renteniers van vóór 1914-18 ieder van ons wel diets maken. Zij hebben immers aan den lijve ondervonden wat het ontbreken van een dergelijk iets wil betekenen. Ook een ander initiatief dat ver leden week werd bekend gemaakt, verdient zeker enige nadere toe lichting. Bij de Minister van Volks gezondheid en Gezin is er een voorstel aanhangig gemaakt om de vergoedingen van de Moeder aan de Haard aanzienlijk te verhogen. Het is een feit dat de huisgezin nen. waarin de moeder bij haar kinderen hoeft te blijven en dus geen bijverdienste (lonend werk of handel) heeft, benadeeld zijn tegenover de gezinnen, waarvan de moeder voor een tweede loon kan zorgen. Het komt er dus op neer dat de kinderrijke gezinnen in een benadeelde positie komen te staan tegenover de kinderloze, of weinig kinderrijke families. Het jonaste voorstel beoogt daarin een zeker evenwicht te brengen door de ver goedingen van de Moeder aan de Haard te verhogen. Volgend bare- ma werd voorgesteld: 1 kind ten laste: 100 fr. per maand. 2 kinderen ten laste: 200 fr. in plaats van 150 fr. 3 kinderen ten laste: 325 fr. in plaats van 200 fr. 4 kinderen ten laste: 475 fr. in plaats van 250 fr. Verders 175 voor ieder kind in plaats van 50 fr. Al kan dit voorstel, dat denkelijk wel werkelijkheid wordt, nog lang niet voldoen aan de cijfers welke voorop worden gesteld om de kin derrijke gezinnen met de anderen volledig gelijk te schakelen, dan is evenwel een nieuwe, en voor de werknemers zeer welgekomen, stap in de goede richting. De werkne mers zullen er de huidige regering steeds dankbaar voor zijn. Met een dergelijk bilan. en wat wij hier gaven is nog zeer verre van volledig voor ogen kan de Christelijke Volkspartij met gerust gemoed de nakende stemming tegemoet zien. Wat de sieke formule hoort: Silence, on tourne Nu is het ogenblik waarop men datzelfde zou moeten zeggen voor Vóór de Conferentie heeft men van beide kanten het scenario ge publiceerd en gecommentarieerd. Maar nu zitten de regisseurs bij een om te trachten uit die twee verschillende draaiboeken één film te maken. Dat zal niet gaan zon der een beetje inspiratie van de ene en van de andere. Maar om dat te bereiken moet men hen nu in stilte laten werken en mogen er van buitenuit geen wenken meer gegeven worden aan de spelleiders op gevaar af de boel in het honderd te jagen. Mogen we een voorbeeld geven: als Rusland voorstelt Duitsland te neutraliseren, dan moeten wij in het Westen met man en macht roe pen dat daar geen sprake kan van zijn zonder voorafgaandelijk te ho ren wat Moskou als tegenprestatie voorstelt. Het is daarom dat wij ons niet gewaagd hebben of niet zullen wa gen aan het uittekenen van ac- coorden, die zouden moeten getrof fen worden. Wij kunnen alleen zeggen wat niet mag of kan op het algemeen plan, t.t.z. een zodanige regeling (Zie vervolg blz. 2) Onze zonen moeten soldaat worden en wij mopperen daar niet tegen. Het Westen moet kunnen verdedigd worden. De katholieke ouders zien desniettemin hun zonen met bang gemoed vertrekken. Het waren tot nog toe zulke beste kerels: deftig, zedig, voor beeldig. Zij hadden slechts omgang met kameraden van K.A.J, of K.S.A. De ouders konden kerken op hen bou wen. Zullen ze terugkeren, zoals ze vertrokken? Het is de grote bekommernis. In een kazerne is er immers van alle soorten volk en het zijn dikwijls de minst interessan te die het grote woord voe ren, hun leven van liederlijk heid uitstallend, de godsdienst en de goede zeden bespottend. Zal hun jongen deze kerels de bek snoeren? De ouders hopen het. Wat echter nog gevaarlij ker is dan de praat van een brulaap, is de lichtzinnige, de schunnige, de pornographi- sche lectuur. Er zijn kazer nen waar er geen vuiligheid binnen mag en wie het toch doet, krijgt koeken wanneer hij ermee betrapt wordt. In andere kazernen wordt er minder nauw gekeken. Het is een kwestie van kolonel. Wat echter helemaal niet door de beugel kan, is dat aan de verlofgangerstreinen in Duitsland, nl. te Keulen en te Aken, geleurd wordt met allerlei vuilblaadjes. Niet al leen wordt er mee geleurd maar de M. P. trekt het zich niet aan en antwoordt aan de katholieke jongens die hen op hun plicht wijzen: «Be moeit u met uw eigen zaken indien ge niet wilt terug naar de kazerne gestuurd worden in plaats van naar huis De M. P. heeft, menen wij, niet uitsluitend tot taak na te gaan of de piotten een half pond koffie in Duitsland wil len invoeren of een fototoe stel in België. De M. P. heeft' ook iets te stellen met de def tigheid van de troep. Wij hopen dat de Minister van Landsverdediging stren ge onderrichtingen zal uit schrijven. Onder een christe lijke regering vooral zijn zul ke toestanden niet te aan vaarden. Ik geloof dat we nu stillekens aan gebruikt worden om te... voorko- de uilwerking kunnen ondervinden men. Onder diegenen die zich aan van de prachtige brief over het hu welijk die onze Bisschop liet ver spreiden. Nu dat iedereen dat boek je heeft en het gelezene liet bezin ken, nu komen de tongen los; nu spreken de harten en de gewetens. Er is vreugde enerzijds en ander zijds is er onrust die zich wel eens uit in vitterij en schampere spot. De beide zijn verheugende tekenen het jong leven van een ongeboren kind vergrijpen zijn er zeer velen die 's Zondags naar de Mis gaan, in wier huis er in al de kamers een kruisbeeld hangt en die wel licht als zeer goede katholieken aanzien worden. Het is met ons gezinsleven en met de ware echtelijke liefde tussen onze gehuwden erger gesteld dan om. aan de hand der gegevens waarover men beschikte, de voort vluchtige autovoerder op te zoeken en aan te houden. (Zie vervolg blz. 2) heeft ondervonden dat de C.V. P. de leuze is getrouw gebleven Door het Volk - Voor het Volk Het zal niet ondankbaar zijn. IN MEMORIAM. Professor Sobry van de universi teit te Leuven, ere-kanunnik van het bisdom Brugge, is niet meer. Het was plots droevig stil in de zaal van het St-Vincentiuscollege te leper, toen Z. E. H. Principaal in het dankwoord na een voor dracht, de droeve mare bracht dat Professor P. Sobry te Leuven over leden was. In onze gedachten za gen wij hem terug zoals hij in het najaar van 1949, bij de Gezelle-vie- ring in zijn geboortestad het woord voerde. Het kan als een gemeen plaats klinken, wanneer wij schrij ven dat hij te vroeg is heengegaan, en toch is het de treurige waar heid. Nog geen 59 jaar oud gewor den, is hij reeds aan ons ontrukt. Ja, wij schrijven onswant Professor Sobry was in eerste in stantie een opvolger en een leven de incarnatie van de beroemde Westvlaamse school. Zijn leraar schap aan de rhetorika te Roese- lare had in dit opzicht een symbo lische betekenis. Wanneer hij pro fessor werd aan de hogeschool te Leuven droeg hij diep in het hart, die bezieling, zo eigen aan de West vlamingen, mede, met het gevolg dat hij spoedig een der geliefdste docenten werd aan de Leuvense Alma Mater. Zijn lessen zijn zoveel heerlijke voordrachten geweest van iemand die de kunst verstond zijn auditorium dermate te begeesteren dat de nochtans zo kieskeurige hoogstudenten ruimte en tijd erbij vergaten. Het zal wel een van zijn grootste verdiensten blijven dat hij. Westvlaamse romantieker in hart en ziel, er in geslaagd is de bezielende krachten van de vroe gere generatie tenvolle harmonisch te verbinden met het meer objec tieve intellectualisme van heden. Zijn lessen waren hiervan zoveel sprekende bewijzen. Hoewel zijn veelzijdige talenten hem toelieten op velerlei gebied een vooraan staande rol te spelen en hii meni ge studie de wereld instuurde, eren wij in Professor Sobry vooral de Gezelle-kenner. Gezelle was voor hem een onuitputtelijke bron van schoonheid en steeds wist hij nieu we aspecten van de 'grote West vlaamse dichter naar voor te bren gen. Niet alleen als letterkundige was hij een groot figuur, ook als mens en als priester was hij een voor beeld voor ziin omgeving. Het was PROFESSOR PAUL SOBRY, KANUNNIK. van zijn grootste figuren van het ogenblik moeten ontberen. Hij ruste in vrede. ZIJN LEVEN Geboren te leper op 16 Juni 1895, juist zijn schoonmenseliikheid die deed hij zijn Humaniorastudies aan aan ae grondslag lag van al zijn het St-Vincentiuscollege en volgde beid. Dat hij die levenshouding tot in het heldhaftige toe wist te hand haven getuigt zijn moedig gedrag In het begin van de oorlog 1914- 1918. volgde hij het in de loopgraven van de Uzer. ivTniiT Hil ivii nrvir Tipf rvn Ha wijsdg^ggtlg m Z.— 'A/Ierland en vpphfA Joofj h™*,?gaf zich nadien aan als oorlogsvrij rechte plaats droeg, wanneer het er on aankwam onrechtvaardige g„ handeiwnzen publiek te laken, be- wpps hii te Antwerpen in 1919 toen hii voor de Vlaamse houthakker ■Maurits Geerardiln ging getuigen. Fn hier betreden wij een ander ge bied. dat van de Vlaamse fierheid. Professor Kobrv was heel zijn leven een strijdende Vlaming uit stuk. Als een waardia- opvolger van Verriest. wi»ns traditie hii voort- zotte, zqf hii les tp Roeselare. Als fier» Vlaming doeperde hii aan de vernederlandste universiteit te Leu ven. Met ziin wetenschappelijke omdat ze er op wijzen dat er wel we wel denken. Onze mensen, ook degelijk iets losgeslagen werd, dat zeer vele katholieken, zitten zoda- eenvoudige, klare, begrijpende en nig vast in zelfzucht die voortspruit begrijpelijke maar niettemin stren- uit een al te grote gehechtheid ge taal in betrekking met het in- aan comfort, plezier en vrij-zijn, tieme gezinsleven en de huwelijks- dat ze hun geweten in slaap gesust plicht nog bij machte is de levens- hebben èn het niet zo nauw meer vezels van ons volk te raken. Onze nemen met hun huwelijksbetrek- mensen, zelfs diegenen die we kingen. Ze willen wel de lust maar sehijndobd waanden voor dergelij- vrezen en weren kinderlast omdat ke zedelijke problemen, hebben nog die noodzakelijk hun gemakkelijk de kracht tot reageren, hebben dus leventje stoort. Zo komen we tot ook nog de kans en de mogelijk- echtelingen die slechts één of hoog heid in te zien en tot inkeer te ko- stens twee kindertjes willen... als ze ook die nog aanvaarden. Zo komen Gou gave dat dit herderlijk we tot ontelbaren die, alleen en uit schrijven een genade moge zijn die sluitend om hun plezant en weel- veel verkilde en verharde harten derig bestaan te kunnen voortzet- als een druppelke olie stillekens ten, aan periodieke onthouding weerom warm maakt en soepel gaan doen en weldra gaan prutsen weekt. Het is thans het werk van met poeiertjes en pilletjes, die, onze schone gezinnen, onze bewust- wanneer hen dan toch het on<»e- christelijke vaders en moeders, hun luk» overkomt dat ze een kind- gezmsleyen zo uit te bouwen dat zij je verwachten, er op de duur niet zelf met hun krans van kinderen meer tegen opzien vruchtafdrijving als zoveel stralende parels van ge- te plegen. Wat hen in het begin luk schitteren: dat van hun handel immers misschien nog afschrikte, en wandel een onweerstaanbare daar zien ze na korte tijd geen aantrekkingskracht uitga op de an- kwaad meer in. Ze sussen hun ge- deren die er een meer moderne le- weten met allerlei drogredenen en yensopvatting omtrent het huwe- dat geweten geraakt beetje bij lijk en het gezin op na houden: dat beetje in een diepe slaap de twijfelaars, de vreesachtigen en Eén zaak vergeten ze: dat, waar de zelfzuchtigen in hun spoor de de eigenliefde de vrucht van de enige, veilige en zekere weg zien echtelijke liefde weigert en weert naar een gelukkig leven en door Z8 vroeg 0f laat de echtelijke liefdé hun fier voorbeeld gesterkt de moed zelf en het echtelijk geluk verstikt, vmden zich ook als christen men- Vandaar die vele gezinspuinen sen te gedragen. waarvan de mensen zich verwon- derd afvragen: «Die ook al? Hoe is Er is onrust... Er is vitterij... Er het toch mogelijk. Ze kwamen zo is gewetenswroeging. goed overeen! Inderdaad... Maar We mogen ons geen illusie maken uiterlijke schijn is bijlange niet al en zo maar dwaas-weg beweren dat tijd werkelijkheid. En wat van bui- al diegenen die hun huwelijksleven ten bloost is binnenin somtijds rot! niet volgens de christelijke opvat ting beleven, behoren tot het kamp der anti-katholieken, der zedelozen, werd iets opengereten wat zeer degenen wier gehele privaat en ïe'e^ liever gesloten lieten. Het publiek leven de duidelijke stempel brochuurtje van de Bisschop werd draagt der ongodsdienstigheid. Ge gelezen, grotendeels uit nieuwsgie- zoudt ervan verschieten. Men be- nfheid, om te weten wat de Bis- rekende het aantal vruchtafdrijvin- schop over die kwestie te zeggen gen per jaar in België op ongeveer had. Hij had veel te zeggen, de 300.000 om niet te spreken over al naakte waarheid sneed als een de conceptionele middeltjes die er vlijmscherp mes zovele verkorste gewetens open. En nu zijn ze kwaad diegenen die tegen hun zin nog eens datgene vernamen waarover ze liever niet meer nadachten. De reactie is een gunstig teken; niet zozeer de bittere spot van sommigen die we reeds vooraf ra- dikaal verloren wisten, beroert ons, maar de onrust die we voelen klop pen bij diegenen die nog. zij het ook grotendeels uit traditie, hun christelijke plichten vervullen en die hun gezin ook al is het gewild be perkt, 'n christelijke stempel geven. Mocht het vernomtne in hen na werken als een korreltje goede gist dat hun door zelfzucht logge hart weer licht en gezond maakt. En mochten zij deze vermaning en ver kondiging der princiepen aanzien als een vaderlijke uitnodiging om weerom in eerlijkheid de weg naar het geluk te gaan. Daar is echter ook vreugde, in nige zielevreugde bij die vaders en moeders die hun groot gezin bouw den op wederzijds beminnen en trouw maar vooral ook op een eer lijke liefde voor O. L. Heer en op een sterk betrouwen op Zijn Voor zienigheid. Zovelen voelden zich stillekens aan in een belachelijke positie gedrongen want het misprij zen, de spot, zelfs de verachting voor gezinnen van hun soort zijn scherp en ze komen veelal van men sen van wie men zoiets niet ver wacht. Zo talrijk zijn diegenen rondom hen die het leven lichter opnemen en schijnbaar zoveel ge lukkiger zijn. Wanneer er iets rede lijks voor de grote gezinnen, moet verkregen worden, dan vergt het een hele campagne, juist alsof die vaders en moeders, die hun echte lijke liefde schoon beleven, als min derwaardige en achterlijke burgers mogen beschouwd worden, die men toch af en toe een aalmoes moet toereiken. Hebben zij eigenlijk, als beste vaderlanders, niet in alles recht op de voorrang? Ze waren geen uitzonderingen die begonnen te weifelen, die moede loos werden en bij wie de vraag oprees: «Ben ik nu eigenlijk de dwaze of zijn het dan toch dé an deren? Dit herderlijk schrijven heeft on telbaren een hart onder de riem ge stoken: ze heeft in hen de overtui ging gesterkt dat zij het bij het rechte eind hebben, dat zij eerlijk staan tegenover O. L. Heer, en hun gezin en hun wijze van le.ven bron zijn van geluk en welvaart. Onze vaders en moeders van grote gezin nen werden meer dan ooit gewaar dat zii alle red°n hebben tot fier heid. dat het zelfs hun plicht is het hoofd hoog te houden omdat hun kinderen, met al de last die ze mo gelijks kunnen meebrengen, toch de grootste en edelste rijkdom ziin die men op aarde kan verwerven, omdat hun d°likate taak van op voeder van zo hoge en adellilke be tekenis is dat het wel de verheven- ste is die aan mensen kan worden toevertrouwd. Vreugde en onrust... Mochten ze ons volk ten goede komen opdat de basis van onze welvaart en ons ge luk, de grondslag van onze toe komst stevige-- dan ooit zou worden: een fur rfa ment van sterke, gezonde christelijke gezinnen. KWAPENNINCK. af 1938 fungeerde hij als effectief voorzitter van Met Tijd en Vlijt In 1942 werd hij benoemd tot ere-kanunnik van het bisdom Brugge. In 1953 was hij voorzitter van de Koninklijke Vlaamse Academie voor Taal- en Letterkunde. en hij publiceerde vele studies, tweede jaar verhandelingen en beschouwingen - over allerhande literaire onderwer pen. den als brancardier aan het front. Na de oorlog zette hij zijn stu dies voort aan het Klein Seminarie te Roeselare en nadien te Brugge. Als diaken trok hij naar de uni versiteit te Leuven en werd pries ter gewijd aldaar in 1922. !Sn Hij haalde te Leuven de kandi- datuur in de klassieke philologie. In 1924 werd hij Professor van de rhetorika te Roeselare. In 1931 zette hij zijn studies voort aan de hogescholen van Nij megen, Munster, Oxford. Cam bridge, Heidelberg, Straatsburg en Het slachtoffer Sylvert Decaestecker iioir) v,;,- „i-y, Birmingham. Zijn doctoraal proef- I in erwt TT ni.l zien G6T1 GTGDiclStS snViriff maaHo 1-niifonrrrviTTr»/-\»-i trool m (5g katern van onze grootste <re- leerton. Door ziin. oo rhrisfeliike schrift maakte buitengewoon veel ophef. f» In 193-* werd hij benoemd tot hoogleraar aan de Leuvense Uni- •Hw in j ip" versiteit. Later werd hij opvolger bT;lvl" vnort leven Van Jules PersiJn als Professor oort leven. aan de hogeschool voor vrouwen Een begenadigd mensenkind ging te Antwerpen en in 1938 werd hij heen. een vroom priester zei ons professor in Nederlands aan dè vaarwel, en Vlaanderen zal in 't vervolg de werkkrachten van een handelshogeschool. Wij geven dit jaar opnieuw ons Liefhebberskriterium van Westvlaanderen. Dat staat reeds vast. En het wordt een nieuw succes, onze vijf vorige uitgaven, die een stijgende bijval ken den, zowel van renners, als van inrichters en sportmannen, staan daar voor borg. Bij deze doen wij een oproep tot alle inrichters van lief- hebberskoersen, opdat deze die zouden willen bij ons aanslui ten, zich zo spoedig mogelijk zouden laten kennen. Ook deze die reeds in de loop der laatste maanden enig schrijven tot ons richtten, verzoeken wij opnieuw hun aanvraag te doen. Opdat wij op tijd met onze organisatie gereed zouden kun nen komen, dringen wij aan opdat de aanvragen spoedig zou den binnen komen. Die zijn aanvraag doet, verbindt zich nog tot niets. De formulieren ter overeenkomst, waarop de voor waarden werden afgedrukt, zullen na enkele dagen worden toegezonden.

Het Wekelijks Nieuws (1946-1990) | 1954 | | pagina 1