We zijn allen... Coureurs POPERINGE - IEPER - WERVIK Heer Advokaat Albert Dehem tot Burgemeester van leper benoemd Personenauto komt te Roeselare in hoop uitgedolven aarde terecht m Koksijde jubileert dit jaar als 50-jarige badstad Z. H. de Paus gaat langzaam achteruit 17-Jarige jongeling valt vrouw aan te Lauwe Prinses Maria-Astrid te Betzdorf gedoopt Luxemburg in feeststemming Pé VLAMYNCK Socialistische herrie Wielrijdster deed dodelijke val te Mesen SS Bekroning van een rijkgevulde loopbaan pm m 12 Blx. Prijs 3,— Fr. UITGAVE iÉn Brutale moordpoging met het doel te stelen De dader aangehouden f In het O. L. Vrouw hospitaal te bpsr overleden In alle intimiteit... DADER TE WEVELGEM AANGEHOUDEN HST «LIBERALE» HEI R STAAT IMMER PAL! «Dhr Hilaire Lahaye werd, buiten de poll, als enige kandidaat op kop der liberale lijst geplaatst^, aldus een liberaal dagblad. Zsgrcsh Leefder en de baby... i li ZE zijn reeds de baan op; de rugzak-mannen, de pedaal ridders! Ik kan ze bewonderen, die jonge kerels. Velen achten zich geroepen; weinigen kunnen naam en faam ver dienen en een... beurs vergaren. En toch! Ik bekijke geren die gespierde jongens, die nu van 's morgens vroeg uitzetten, helemaal op hun eentje, om kilometers te vreten. Ik bekijke dat rhythmisch trappen in een zelfde tempo. Ge kunt bijna uitrekenen hoeveel meter zij af duwen per minuut. Komt er een hoogte, ge ziet dat lijf buigen, de terd verdapperen. Is er wind op kop, dan gaan de pezige benen strakker duwen en strijkt als van zelf de hand af en toe door de wilde haarbos. Hij kan schoon zijn, werkelijk schoon, in dat krachtvertoon, de jonge athleet! Zo gaan ze de baan op, sedert dagen reeds. Immers, lenig en buigzaam moet heel het lijf zijn; de spieren moeten als staal zijn; want de eerste baanwedstrijden liggen niet ver meer af en zonder het gepast entrainement zijt ge een verloren man. Renners moeten tegen oneindig veel dingen bestand zijn. En niet alleen de spieren en zenuwen spelen een rol. Renners moe ten zich zoveel kunnen ontzeggen. Ze moeten bestand zijn tegen regen en wind, tegen vinnige koude en brandende zon, tegen honger en tegen die venijnige dorst. Venijnige dorst? Wanneer het zweet van u leekt, uw tong bijna stijf staat in uw mond en ge toch weet dat een lavende drank misschien uw benen kan verlammen! Toch gaan ze de baan op. Er hangt immers zoveel van af. Haam en faam en de broodivinningDat alles nog onzeker; een breuk aan het wiel, een dwaze val, ongeluk of ongeval dat u voor eenmaal of voor langere tijd echt kraken kan, zo ge niet beschikt over uithoudingsvermogen, een wil zo sterk als uw spieren, een gezond optimisme, dat u over ongevalletjes doet springen als over een dijk. Ja, ik kan, eerlijk gesproken, die jonge kerels bewonderen, die nu dag aan dag, op hun... eentje, door weer en wind rijden en rotsen op hun stalen peerd, of ze zelf van staal waren. Ge kunt niet anders dan hun veel succes toewensen En toch, zo- velen achten zich geroepen, zo weinigen zullen slagen! WAAROM ik nu precies over coureurs schrijf? Och, weet ge wel dat we allen, wie we ook zijn, coureurszijn? We rijden, ik en gij, allen, onze koers door... 't leven! Om nog duidelijker te zijn, we hebben tweemaal te rijden: door dit korte leven en naar een eeuwig leven. Zo zei het, veertien dagen geleden, onze oude pastoor, in zijn sermoen. Hij was immers in forme als hij sprak over St Paulus, die, reeds in zijn tijd, over sport en sport mannen schreef, 't Was over een loopwedstrijd, waar honder den zich op voorbereidden in harde training, honderden mee lopen en... één met de bloemen naar huis gaat... Eén! Zo is het niet met ons. Wij kunnen allen met de bloemen thuiskomen, zo wij ons maar goed... entraineren. En de prijs? Is dieprijs niet on eindig meer weerd dan de fameuse prijzen van auto-, of tennis-, of moto-, of velowedstrijden? Entraineren! Wat klinkt dat woord toch... sympathiek! Geen mens of hij heeft achting en respect voor die kerels die zich zo geweldig veel kunnen ontzeggen, zich een streng regiem kunnen opleggen en het kunnen volhouden. Entrainement?... Ultra-modern en buitengewoon sympathiek! Daardoor alleen reeds wint ge aan populariteit. Weet ge wat het zelfde is? Maar dat klinkt ouderwets en allerminst sympathiek: Vasten en versterving Ik hoor u zeggen: we verwachtten er ons aan... 't Is er uit! Inderdaad! 't Is er uit! Maar Woensdag, As-Woensdag, gaan we de Vasten in en denken nog eens na, voor we dien Woensdagmorgen dat Askruiske op ons voorhoofd laten teke nen. 't Zijn, zou men zeggen, alleen nog de sportmannen die zich iets zelfs veel mogen ontzeggen en kunnen ont zeggen! Zich iets ontzeggen?... Versterving doen..., vasten? 't Is wel waar, de mensen leven langer, maar zijn zo flauw dat ze tegen die rare dingen als vasten en versterving niet meer bestand zijn. Dat wordt herhaald van 's morgens tot 's avonds. Zo stonden in die Sïberie-dagen nog duizenden mensen op de voetbalplei nen, die vonden dat het te koud was in de kerk om 's morgens naar de mis te gaan. Zo kunnen kinderen de Zondag in de nacht thuis komen met hun ouders, maar mogen 's morgens niet uit bed om te acht uur in de... schoolmis aanwezig te zijn. Men vindt het heerlijk dat sportmannen zich zelfs het roken ontzeggen, maar in de Vasten, niet of althans min roken, dat is onmogelijk! Kerkbezoek in de Vasten, onder de week? De we kelijkse Kruisweg? De Vastensermoenen? Stalen spieren, een stalen wil, uitstekend voor sportman nen! Dat zegt ook de Paus, Pius XII, wanneer hij de grote kampioenen in audiëntie ontvangt. Want, zo zegt de Paus, een vast karakter, een stalen wil heeft... iedereen nodig in het dage lijks leven, heeft ieder christen mens nodig om zijn eigen lust en drift te kunnen bedwingen. Ons zou, in de vastentijd, de versterving even' sympathiek moeten zijn als de training! Wij zouden die ziele-training weer populair moeten maken. Zou er wel gezonder... ziele-sport be staan? K denk nu nog niet aan de versterving als... boete. Zo ge makkelijk worden we bekeurd om een of ander verzuim of klein misdrijf tegen een of andere wetsbepaling. Wie is ooit zeker dat hij helemaal in regel is met de oneindig vele wet ten van ons land? Maar wat we wel zéker zijn, is, dat we er da nig bewust van zijn dat we wel straf en boete verdienen, want wie geen kwaad bedreef, werpe de eerste steen «We zitten weer met de Vasten en de... visdagen! Een occasie is het om er iets bij te doen! Om onze schul den te betalen door vrijwillige versterving en dieper godsvruch tig leven! We zullen zelfs als beter mens uit die vastentijd treden. 't Is zo eenvoudig: gaat met het Askruisken de Vasten in en, wanneer het laatste stofje van de as lang weggevaagd of weggemaaid is, blijft er aan denken dat we dat... entrainement van de Vasten broodnodig hebben omdat we allen coureurs zijn op die lange baan van 't leven! 50s JAAR. N 9. ZATERDAG 27 FEBRUARI 1954 HET WEKELIJKS NIEUWS ONZE 3 UITGAVEN: POPERINGE IEPER - WERVIK ROESELARE - MENEN - KORTRIJK VEURNE - NIEUWPOORT - DIKSMUIDE Foperinge - Gasthuisstraat 19. Tel. 9. - Postcheckr. 47.63.60. NIEUWSBLAD VOOR WESTVLAANDEREN |- Postab. tot l-'55België 125 fr. Andere landen: 4 fr. per week. Er zal in de hallestede wel nie mand gevonden worden die zal dur ven beweren, dat dhr advocaat Al- bert Dehem niet vergroeid is met het leven en de geplogendhedeiv van de Ieperse bevolking. Het kan ons dan ook niet anders dan ver heugen dat deze sympathieke fi guur tot burgervader van leper werd aangesteld. Reeds jaren speelt dhr adv. A. Dehem op het Ieperse stadhuis een vooraanstaande rol en speciaal wil len wij hier zijn zeer nauwe sa menwerking met de betreurde Bur gemeester J. Van der Ghote onder lijnen. Wij mogen er zeker van zijn dat de gevestigde traditie in ere zal gehouden worden. Als bezieler, bestuurslid en ere voorzitter van tal van verenigingen, mag dhr A. Dehem terecht als een van de ijverigste merfsen van leper betiteld worden. Knap advocaat laat hij zich tevens in met het be vorderen van het cultureel leven. Gegroeid uit het Christen Wer- BURGEMEESTER A. DEHEM begeerte behaalde. Reeds daar kwam zijn solidariteitsgevoel tot uiting, want gedurende 3 jaar was hij voorzitter van Sociale Hulp en als dusdanig lid van het Bestuur van het Katholiek Vlaams Hoog steden tenverbond In October 1939 werd hij aan de balie te leper ingeschreven. Hij maakte de Meidagen 1940 mede als wachtmeester bij het zesde art., en was vanaf 1943 lid van de weer- standsbewsging Socrateswaar hij als taak had materiële en mo rele steun te verlenen aa.n de werk- onwilligen en ondergedoken arbei ders van leper en omliggende. Samen met wijlen Hr Lucien De- schodt was hij een der stichters van de C.V.P. van het Arr. leper, waarvan hij Ondervoorzitter was van 1946 tot 1950 en Voorzitter van 1950 tot begin 1953. In Otober 1946 werd hij tot ge meenteraadslid gekozen op de lijst der C.V.P. en in Januari 1947 werd hij lid van het schepencollege, als kersverbond. belandde hij via deze eretitel van groot burgervader mo- derde schepen tot 1949 en van dit organisatie in de politiek. Terecht gen aan toevoegen. jaar af als eerste schepen. Hij had kan men hem op dit terrein als de Dinsdag bood de Marktplaats te in zijn bevoegdheid: Qnderwijs, man van achter de schermen beti- leper een feestelijke aanblik, alle Schone Kunsten, Personeel en be telen. Wij menen niet te overdrij- openbare gebouwen en ook zeer ve- twiste Zaken. ven, wanneer wij hem in politiek ie private woningen waren bevlagd, Dhr Adv. A. Dehem is ook Ere- verband vooral beschouwen als een de nieuwe burgervader ter ere. voorzitter van de K"nstkring verbindingsman. Zoveel geschillen Dhr Dehem werd geboren te Wa- Richten Voorzitter A.C.W.-leper, als er geweest zijn, zoveel moeilijk- tou op 26-6-1915 en behoort tot een Voorzitter W. S. leper, Voorzitter heden heeft dhr adv. A. Dehem oude Ieperse familie. Hij deed zijn van de beheerraad der «Nationale weten op te lossen of althans be- lagere en middelbare studiën aan school voor Lichamelijke Opvoe- slissende stappen gezet om tot die het St-Vincentiuscollege te leper, dingbestuurslid van het Davids- oplossingen te geraken. alwaar hij als laureaat uitkwam fonds en van menig andere maat- Katholiek voorman bij uitstek, van de rhetorica in 1934. schappij. overtuigd Vlaming en fiere burger Van 1934 tot 1939 was hij hoog- van de aloude stede, zo zagen wij student aan de Universiteit van tot hiertoe adv. A. Dehem. Mocht Leuven, alwaar hij het Diploma van het -waar zijn dat wij in de toe- Doctor in de Rechten, het Lieen- komst niet alleen deze uitspraken ciaat in het Notariaat en het Bac- mogen bevestigen, maar er nog de calaureaat in de Thomistische Wijs- t:- De jaarlijkse persdag heeft op Chalet des Bainsliet oprichten toonstelling die zowel de archeolo- Maandag 22 FeÊruari een 20-tal op de hoek van de huidige Zeelaan |te. (waJ?.fc de opgravingen van Ter journalisten te Koksijde samenge- en Koninklijke Baan. Hetzelfde Pull?en lissen vlakbij) als land- en bracht om er een en ander te ver- jaar liet dhr Ernest Bertrand een tuinbouw, toerisme, zeevaart, vis- nemen over het feestprogramma dergelijk houten gebouwtje optrek- vangst ®n stedenbouw zal omvat: van het komend zomerseizoen. ken aan het strand van' St Ides- ten. Er komt een prachtig park bij Tijdens de persconferentie, die bald. Dit waren twee vertrekpunten te Pas' een nieuw marktplein, nieu- te 10.30 u. op het gemeentehuis waaruit twee prachtige badplaat- banen en last but not least een plaats had in tegenwoordigheid sen groeiden. Koksijde wil dit op tunnel die de tentoonstelling met van dhr Burgemeester, Senator waardige wijze vieren. ?t?',and verbindt, onder de Ko- Van Buggenhout, dhr Van Elslan- Ongeveer midden in de driehoek nmklijke Baan door. de, arrondissementscommissaris te gevormd door Koksiide-Dorp, Kok- Hcj? Koksijde dergelijke bouw- Veurne en van verschillende over- sijde-Bad en St Idesbald ligt de kundige en de daaraan gepaard heidspersonen der Koksijdse admi- wijk «Maartenoom», waar men gaande financiële mirakelen zal nistratieve diensten, hoorden de tot nog toe slechts enkele vissers- doen? Burgemeester Van Buggen- aanwezige journalisten een uiteen- huisjes en een paar villa's aantrof. nout heeft daarvan het geheim en zetting van dhr Van Buggenhout. Dit terrein van 35 Ha. oppervlakte heeft het aan de journalisten zelfs Koksijde, aldus dhr Burgemees- zal gedurende 1954 in het teken ontsluierd toen zaj mochten verne- ter, herdenkt dit jaar zijn 50-jarig staan van de jubelviering die Kok- men dat sedert 1948 Koksijde zijn bestaan als badstad. Het is inder- sijde zich heeft voorgenomen. Het werklozen tewerk stelt, daad precies 50 jaar geleden dat is daar dat een grootse tentoonstel- Tijdens de rondrit van „5 Km. Mevrouw Eugenie Teirlinck het ling zal ingericht worden, een ten- over de prachtige Koksijdse banen, konden de journalisten zich over tuigen van de grote vitaliteit die te Koksijde heerst. Er wordt te Kok sijde niet met woorden gegoocheld maar er wordt effectief gewerkt. Het was een lust voor het oog de bedrijvige werkplaats te zien langs de beroemd geworden Koksijdse Bloemisterij, het park te zien aan leggen in de omgeving der opgra vingen en de eerste 32 meter brede straat te zien trekken in de urba- nisatiewijk Maartenoom Wanneer de journalisten, na die lange tocht, aanzaten aan de gast vrije tafel in het Vlierhofdan maakte Burgemeester Van Buggen hout met hen afspraak om aanwe zig te zijn bij de verschillende hoogtepunten van Koksijde's Jubel jaar. Wij komen over dit Feestpro gramma en vooral over de Tentoon stelling nog eens terug in een vol gende bijdrage. Voor de eerstko mende dagen stippen wij echter reeds de data van 27 en 28 Febr. aan. Op 27 Februari is het de opening van het Jubeljaar met een ont- vangst in de feestzaal van het Ca- ïirrgemeestcr Van Buggenhout toont aan de journalisten die hem sino, gevolgd van Bal. *<gen de plaats aan waar de tunnel, die tentoonstelling en strand De volgende Zondag, dus Zondag Aoet verbinden, een aanvang zal nemen. In de achtergrond zien wii 23 Febr. Carnaval- ea Reklaam- de kapel van de Ster der Zee. stoet. Boven: de auto na de aanrijding terwijl de wagen nog vastzit in de modder. Onder: nadat de depannagewagen (ie auto terug op de baan trok. Deze foto toont voldoende dat er erge schade veroorzaakt werd. In de nacht van Zaterdag op richting van het stadscentrum. Zondag deed zich langs de Diks- Langs de Westlaan, die een kruis- muidesteenweg te Roeselare, op- punt vormt met genoemde steen- nieuw een ernstig verkeersongeval weg, zijn momenteel grote water voor. leidingswerken in uitvoering, zodat Omstreeks middernacht kwam de de Diksmuidesteenweg aldaar ge- garagist Leon Devliegher, wonende deeltelijk is versperd met grote ho- Rumbekesteenweg 317, te Roeselare, pen aarde voortkomende van de met zijn personenwagen langs de uitgevoerde delvingen. Diksmuidesteenweg gereden in de Toen Devliegher dit kruispunt -naderde moet hij vermoedelijk de rode lichten niet hebben bemerkt die op het werk waren aangebracht en toen hij deze in 't zicht kreeg kon hij niet tijdig meer uitwijken, met het fatale gevolg dat de auto met volle geweld in de hoop opge dolven aarde terecht kwam. Niettegenstaande het nachtelijk uur kwamen de geburen. door de geweldige slag opgeschrikt, buiten gesneld om hulp te bieden en von den er de autovoerder achter het stuur van zijn volledig ingedeukte auto. Hij werd spoedig uit zijn ne telige positie gered en werd bloe dend uit verschillende kwetsuren aan hoofd en aangezicht, naar de kliniek Maria's Rustoord overge bracht. De autovoerder had naast erge verwondingen in het aange zicht enkele ribben gebroken, ter wijl zijn borstkas eveneens zou in gedrukt zijn. Zijn zwaar gehavende auto dien de bij middel van een hijskraan uit de aarde te worden gehaald. Zoals wij vroeger reeds mededeel den, heeft het Vaticaan voorgesteld de kerkelijke hiërarchie in Belgisch Kongo in te stellen. De Regering heeft dan ook een voorstel in die zin neergelegd oo het bureau van de Kamer, om hét verdrag te laten goedkeuren. Dit voorstel is de socialisten niet naar de zin, en met alle middelen pogen zij te verhindeien dat het verdrag nog voor de ontbinding van de Kamers zou goedgekeurd worden. De wettelijke erkenning van het katholiek huwelijk schijnt hen het zwaarst op de maag te liggen. Nochtans moeten zij toegeven dat het aangaan van huwelijken door inlanders een grote stap vooruit is in het kader van het beschavings werk. Het is toch de schuld niet van de Missionarissen dat zij het hoofdzakelijk zijn geweest die op dat gebied baanbrekend werk heb ben verricht. Het naderen van de verkiezingen doet de roodjes heel wat eigenaar dige bokkesprongen maken. De grote zorg om toch maar argumen ten te vinden tegen het regerings beleid heeft hen doen begeven op een zeer glibberig pad, waar zij het beter doen weg te blijven, want wat hebben zij om te plaatsen naast het reuzenwerk van onze Missionarissen? Dat zij maar oppassen of het zou hen in deze aangelegenheid kunnen vergaan gelijk met de fameuze in terpellatie over de Wet De Grijse. Berichten over de gezond heidstoestand van de H. Vader warei voorbarig optimistisch. Eerlang een Consistorie? Nadat men in het Vatikaan ver nomen had dat verschillende be richten de wereld ingestuurd wer den, waarin men reeds gewaagde van een grote vooruitgang in de gezondheidstoestand van de Heilige Vader, heeft men enkele nadere bij zonderheden over de eigenlijke toe stand bekendgemaakt. Hieruit blijkt onder meer dat de Heilige Vader langzaam achteruit gaat. De hik, die nooit volledig is weggebleven, is weer in hevigheid toegenomen, terwijl de Paus mei grote moeite enig vloeibaar voedsel kan verdragen. Aldus laat de spijs vertering veel te wensen over, zo dat de zieke hoofdzakelijk langs kunstmatige weg moet gevoed wor- aen. De twee Pro-secretarissên, die tot hiertoe dagelijks bij de Paus toe gelaten werden, zullen in het ver volg ook niet meer bij de zieke mo gen komen. Men vreest dat de ziek te wel eens een weerslag zou kun nen hebben op het hart van de Heilige Vader. Naar geruchten, die Donderdag avond in Vaticaanstad de ronde de den, zou binnen kort een bijzonder Consistorie bijeengeroepen worden. Bijzondere schikkingen zouden ge troffen worden in verband met de gezondheidstoestand van de H. .Va der. In landen achter het IJzeren Gordijn werden priesters, die bid dagen hadden georganiseerd, ge straft. Men kan er in die landen nu eenmaal niet over, dat gans de katholieke wereld meevoelt met de treurige gebeurtenissn in het Va ticaan. Maandag 22 dezer, rond 14.15 u. De geneesheer bracht het slacht- in de namiddag, was de 57-jarige offer zonder verwijl naar O. L. landbouwster Madeleine Vande- Vrouwgasthuis te leper. De zaken velde, wed. Henri Willemyns en namen echter een zo noodlottige wonende Nieuwkerkestraat 21 te wending dat Dinsdagmorgen te 1 u. Mesen, per fiets van huis vertrok- de ongelukkige aan de gevolgen van ken voor een boodschap te Wulver- haar verwondingen overleed, gem. Onderweg, in de. afzink van Madeleine Vandevelde werd ge- de Kraaiberg, loste de dynamo van boren te Boezinge op 8-11-1896. Zij de verlichting en haperde in de laat zes kinderen achter waarvan spaken van het voorwiel. een nog ongehuwd bij haar in- Dit had voor noodlottig gevolg uoon"-- dat de wielrijdster over het stuur van de aldus geremde fiets heen sloeg. Arthur Dezeure uit Nleuwkerke, die het ongeval zag gebeuren, snel de het slachtoffer, dat erg aan het gelaat gekwetst scheen en over vloedig bloedde, ter hulp. Het slachtoffer werd in een naburige woning binnen gedragen, waar Dr Lambelin uit Mesen de eerste ver zorging toediende. De vrouw bloed de erg aan het gelaat en de mond; Tijdens de ongelukkige val. die zij deed. waren haar ds tanden uit de mond geslagen, het neusbeen ge broken en was het voorhoofd let terlijk gekloven. Het café De Gouden Appelwaar de roofoverval plaats had. In de rustige landsherberg De van het vele heen en weer gedraaf. Gouden Appelgelegen aan de had zij een uurtje langer dan naar Kruisstraat te Lauwe, was het er gewoonte geslapen en toen zij op- Zondagavcnd gezellig aan toege- stond was zij verwonderd in de her gaan. De uitbaatster, de aücenwo- berg eein jongeman aan te treffen, nende Gertrude Rozenkranz, 40 jaar Zonder argwaan te wekken vroeg oud en van Duitse afkomst, had er hij de vrouw of hij in de kaart een prijskaarting ingericht, waar- wedstrijd een prijs gewonnen had. aan heel wat liefhebbers van de De niets vermoedende vrouw toon- kaart hadden deelgenomen. Nie- de hem de naam van de prijswin- mand kon vermoeden dat dit stem- naars aan, maar toen zij zicli even mig café, enkele uren nadien, plaats omdraaide, werd zij plots met een van een brutale roofoverval zou limonadefles op het hoofd geslagen, worden. Spijts de slag met volle kracht toe- MET EEN LIMONADEFLES gebracht was, kon de kranige vrouw NEERGESLAGEN zic1} «cht houden en hoewel zij Toen Vr Rozenkranz haar laat- zTch^we^S steuL te- ste klant had buitengelaten was het |ën baer aanrand®? Ér ontekmd reeds in de kleine uurtjes. Vermoeid hX waSlj^ fels en stoelen onderste boven gin gen. Tijdens dit gevecht kon de jon geling op zeker ogenblik de keel van. de vrouw omknellen en hij zou haar zeker verder gewurgd hebben indien zij hem niet een harde slag had kunnen toebrengen. Hij liet los en week achteruit, waarvan de vrouw gebruik maakte om onder de bil jart te kruipen en luid om hulp te roepen. Bang dat de kreten van de vrouw zouden gehoord worden, gaf hij zijn opzet prijs en verdween, ijlings per fiets. Het slachtoffer zelf ging daarop hulp inroepen bij een naaste ge- buur, E. Deba.es, die de politie op riep. Politiecommissaris Vanhamme kwam met een agent spoedig ter plaatse, wijl de vrouw door een dok ter, die aldaar op ronde was, kon verzorgd worden. Zij had een diepe wonde aan het voorhoofd, die met haakjes moest worden dichtgemaakt en droeg verder sporen van de har de worsteling. Vrouw Rozenkranz mag 't waar lijk aan haar moedig verweer dan ken dat zij aan 't avontuur ontsnap te. want 't leed geen twijfel dat de aanrander tot het ergste zou zijn gegaan. De vrouw kon een nauw keurige beschrijving van de laffe aanrander geven en aan de hand van die inlichtingen kon hij weinig later reeds te Wevelgem worden aangehouden. Het was de 17- jarige Marcel Missiaen, uit Rollegem-Ka- pelle, als beenhouwersgast werk zaam te Lauwe. Missiaen had zich niet eens de moeite gegund zich om te kleden. Toen hij aangehouden werd, stond hij rustig op het Dorps plein te Wevelgem op zijn verloof de te wachten. DIEFSTAL DE DRIJFVEER Onmiddellijk viel het hier op, aan de hand van de omstandigheden dat geldzucht de aanleiding tot de over val moet zijn geweest. Het schijnt inderdaad dat Missiaen zich reeds bij herhaling plichtig maakte aan oneerlijkheid tegenover zijn baas. Belust op geld, heeft hij niet geaar zeld een alleenwonende vrouw aan te vallen, waarvan hij wist dat zij daags voordien veel geld had ont vangen. Hij viste evenwel naast het net want de taaie en moedige vrouw verdedigde zich heel wat kraniger dan de laffe aanrander had kunnen vermoeden. Dinsdag had de wedensamen- stelling plaats. Missiaen bekende er van zijn patroon Eggermont Aimé 800 fr. te hebben verduisterd. Uit vrees te worden aangeklaagd, wilde hij kost wat kost aan geld «eraken. Bij een familielid te Lau we vond hij Maandagmorgen de deur gesloten en besloot dan tot de overval. Hij stak een zakmes bij zich, met het doel met dit mes d« moord te plegen, maar kon er geen gebruik van maken, omdat het slachtoffer zich na de slag met de fles. met een borstelstok verdedigde. Missiaen werd na de wedersa- menstelling naar het gevang te Kortrijk overgebracht. Madeleine Vandevelde. HERDERLIJKE BRÏEF VAN Z. EXC. MGR DE SMEDT Onza verantwoordelijkheid tegenover het Gezin. Na de indrukwekkende brief door Z. Exc. Mgr De Smedt, Bisschop van Brugge, aan ieder gezin van het Bisdom gezonden, richtte de Bisschop, nu wij aan de vooravond van de Vasten staan, een Herder lijk schrijven tot de gelovigen, han delend over onz? verantwoordelijk heid tegenover het gezin. De Bisschop behandelt er de taak van geeste!ijk:n en leken in de ver dediging der be'angen van het ge zin'. Hij vraagt om samen met Christus te offeren en te boeten voor de zonden die tegen het gezin bedreven worden. In verband daar mede vraagt de Bisschop uitdruk kelijk dat de gelovigen hun ver kleefdheid aan de hemelse Moeder Maria vooral zouden betonen op Vrijdag 9 April, feest van O. L. Vróuw van Smarten, door op die dag. te 8 uur 's avonds, aan een Mariakapel bijeen te komen en er de rozenkrans te bidden voor de bekering van de zondaars. Prinsesje Maria-Astrid op het ogen blik dat het doocselwater op het voorhoofd vloeit. Terwijl heel Luxemburg in feest was, werd in alle intimiteit en in aanwezigheid van de beide Vorstelijke families op het kas teel te Betzdorf, het doopsel toe gediend aan Prinses Maria-Astrid. Het was Mgr Lommei die het Sacrament toediende terwijl Groot - Hertogin Charlotte en Ko ning Leopold als meter en peter fungeerden. De geboorteacte werd ondertekend door de HH. Joseph Bech, Minister van Staat, en Vic tor Bodson, Minister van Justitie, In alle steden en dorpen van het mooi landeke jubelden de klokken en speciaal te Betzdorf voegde de jeugd er nog zijn jubel kreten bij, wanneer allen met een zakje doopsuiker werden bedacht. Bij het einde van de godsdien stige plechtigheid hield Mgr Lom mei een treffende toespraak waar in hij o.a. volgende wens uitsprak. Edel prinselijk paar, op deze schone dag staat het ganse volk met U rond de wieg van de kleine bekoorlijke Maria-Astrid om U geluk te wensen en de hemel te smeken dat dit kind de vrede van haar doorluchtige ouders en het geluk van het land moge uit maken Dezelfde namiddag nog vertrok ken de leden van de Belgische Koninklijke familie terug naar Brussel. Zaterdagavond kon Zarah Lean- verstand, waaraan niemand schuld der in de Stadsschouwburg te had. Einde goed alles goed, want Kortrijk niet optreden, bij gebrek het optreden van Zarah Leander aan... een vleugelpiano. Maandag- werd een ware triomf. Minuten- avond echter was zij daar terug lang werd zij geapplaudisseerd, met haar troep en gaf een prach- Niet alleen haar zeer suggestieve tig recital in de bomvolle Schouw- melancholische stem, maar ook burg. De kwestie van de vleugel- haar dramatische mimiek bracht piano berustte op een spijtig mis- het publiek in vervoering. 'n Paar uren voor de vertoning, verraste onze fotograaf de beroemde vedette in een spijshuis van Kortrijk. Zarah was bizonder ingenomen met de eerste baby van de zoon van de hotelhouder en liet zich ge moedelijk op de gevoelige plaat zetten met de mollige baby in de ar men. Haar manager Max Baransky, kijkt geamuseerd naar dit niet alledaags toneeltje..., f

Het Wekelijks Nieuws (1946-1990) | 1954 | | pagina 1