't Papier zal gewillig blijven POPERINGE - IEPER - WERVIK Rode-Kruisdcsgen 1954 in aantocht De Politiek en de zorg om de Mens Tragisch ongeval te Roeselare Om en rond de aanstaande Verkiezingen Johannes-Passion van J.S. Bach Wilt ge het voort Pé VLAMYNGK Wie heeft het nu slechter dan voor 4 jaar NIEMAND I Eced hebben Stemt C. V. P. 19-Jarige Juffer verongelukt in dienst van Oost-Priesterhulp «Singhet ende Weset Vro» uit Kortrijk Nationaal Orkest van België zetels in 1949 VLA zetels in 1950 KATH. SCC LIB. 50» JAAR. N' 13. Carpxess de voerde in samenwerking met het op Hoogtepunt der Artistieke Bedrijvigheid in de Guldensporenstede MOEST ge 't willen geloven! Dan zoudt ge menen dat we in 't ongelukkigste land van de wereld leven. Ge moet maar de verkie- zinasblaadjes lezen van al wat blauw of rood is om daarvan overtuigd te zijn, als ge ten minste... dom genoeg zijt. Maar de mensen, de kiezers in ieder geval, zijn wijs ge worden. Ze geloven wat ze zien in ons land en wat ze zien of vernemen over andere landen, zelfs over onze naaste geburen. Dan oordelen zij, nuchter weg: we zijn van de besten; boven dien is het in de vier laatste jaren niet verslecht, wel integen deel.' Dat is de taal van 't gezond verstand. Dat gezond ver stand kan tegen een duw, kan tegen de redenering van die oppositie-papierlces. 't Papier is... gewillig, we weten 't. We we ten ook dat de oppositie niet verder kan dan ons alle mogelijke ongelukken voorspellen, zo we nog langer de C.V.P. meester la ten in ons land. Hoe zou ze er anders kans toe zien, na vier jaar toch weer aan de regering te geraken? Kom, loont het dan de moeite niet enkele weken de kiezers te... hypnotiseren, als ze 't maar willen geloven! Goe ware prijst zichzelf! De regering mag haar boeken openleggener is geen categorie van burgers in 't land aan wie ze niet nieuwe voordelen schonk. Wie iets kreeg weet het ondervinding is de beste school wie kreeg redeneert: liever een vogel in de hand dan tien die vliegen. Woorden immers zijn geen... oorden, 't Gezond verstand is meer dan wantrouwig van beloften en rotte appels. Ja, moest ge 't willen geloven, die anderen zouden waar achtig iets doen, waar ze zelf niet aan geloven; ze zouden... mirakels doen. Maar 'k vreze dat 't van die mirakels zouden zijn zoals de jongens er soms doen als ze alleen thuis zijn. Er is immers reeds zulk mirakel gebeurd en dan nog op twee plaatsen tegelijk: in Limburg en Luxemburg. Ge weet het reeds, maar 't blijkt toch hetmirakel te zijn: In die twee provincies staan liberalen en socialisten broe derlijk saam op dezelfde lijst... dat is de herhaling van wat, jaren geleden, op grote schaal gebeurde, ook in onze gewesten. Liberalen en socialisten zijn daarvan thuis gekomen, maar her beginnen de proef in die twee provincies: Limburg en Luxem burg. Maar er is nu iets uitgelekt dat nog veel meer aan een mirakel doet denken. 't Is niet zo lang geleden dat de socialisten overtuigd wa ren of ten minste beweerden dat hun partij de stevigste dam was tegen het communisme, 't Is geen eeuw geleden dat Spaak te Straatsburg verklaarde dat hij bang was van Rusland. Kort daarop ondertekende hij dat akkoord waarbij ons land de dienstplicht van 24 maanden invoerde. Europa, het Westen, moest zich weerbaar stellen en de Europese Defensiegemeen schap moest werkelijkheid worden. We gaven Spaak gelijk. Er zijn sedert 1939 reeds 15 landen achter het ijzeren gordijn ver dwenen en we weten maar al te wel hoe dat gebeurde: Honga rije en Tsjecho-Slowakije leverden ons 't bewijs: een socialis- tisch-communistische regering komt aan 't bewind; enkele maanden later zijn die socialisten ofwel communisten geworden of aan de dijk gezet en 't spel is gespeeld. In Frankrijk en Italië zijn en blijven de communisten een gevaar voor hun land. In West-Duitsland is het gevaar ge weldig verminderd sedert de Duitsers zien hoe het in Oost- Duitsland verloopt, wat er daar overblijft van vrijheid en...' welvaart, 't Was dan niet te verwon deren dat Adenauer bij de verkiezin gen die grote zege behaalde; de so cialisten waren immers tegen de Euro pese Defensiegemeenschap; liever droegen de West-Duitsers de last van de bewapening dan t gevaar te lopen vroeg of laat te delen in 't lot van Oost-Duitsland. De communisten zijn in ons land achteruitgeboerd't is bi] ons anders dan in Frankrijk en Italië. Weet ge waarom? 't Is eenvoudig genoeg: onze mensen hebben het... veel beter dan in die landen. Toch moeten de communisten, op last van Moskou, met de verkiezingen hun mannékes tellen; maar niet overal. Spaak kan wel geweldig anti-communist zijn, al de socialisten volgen hem niet. Wel integendeel. Socialisten en communisten wonen on der hetzelfde dak in syndikaat en ziekenbonden. Er is wel meer dan een van hun parlementsleden die de Italiaan Nennl zou willen navolgen. Zo komt het dat niemand ten slotte verwon derd staat over 't slot van dat kurieus mirakel in Limburg en Luxemburg. Daar komen de communisten niet afzonderlijk op, maar zullen Diriken, Thys, Rongvaux en Jacques hun stem ca deau doen. Die heren immers stemden niet alleen tegen de Europese Defensiegemeenschap maar vinden tevens dat de uit gaven voor de landsverdediging moeten worden verminderd. Nu stelt gij zelf nog de vraag: En wat doen de liberalen dan in Limburg en Luxemburg? Blijven zij dan toch op een en zelfde lijst met de socialisten? Maar zeker! Hun hoge en onbesproken vaderlandsliefde kan daar tegen en op die wijze wordt aan heel het land getoond dat ook de liberalen bereid zijn ons met een Volksfront-regering te... vergiftigen. In Limburg en Luxemburg werd het akkoord gesloten. Dat is nu openbaar bekend. Hoe zou het bij ons zijn, waar er geen communistische kandidaten worden voorgesteld? Hoe zullen onze liberalen reageren op dat mirakel van Limburg en Luxemburg? 't Papier van hun kiesblaadjes zal gewillig blijven... 12 Blz. - Prijs 3,Fr. ZATERDAG 27 MAART 1954 HET WEKELIJKS ONZE 3 UITGAVEN: POPERINGE IEPER WERVIK ROESELARE - MENEN - KORTRIJK VEURNE NIEUWPOORT - DIKSMUIDE UITGAVE Foperinge Gasthuisstraat 19. Tel. 9. - Postcheckr. 47.63.60. -| NIEUWSBLAD VOOR WESTVLAANDEREN ]- Postab. tot l-'55: België 114 fr. Andere landen: 4 fr. per week. TUSSEN BERLIJN EN GENEVE DE NEW LOOK Toen men voor enkele jaren de ze twee woorden new look lan ceerde, ging het om de mode. De rokken moesten verlengd worden tot op zoveel centimeter van de grond. De new look waarover men het thans in de wereldpers heeft is iets geheel anders. Het gaat over de Amerikaanse bewapening. Beide new looks hebben echter dit ge meens dat het nieuwe werkelijk verschilt van wat er aan vooraf ging. In twee woorden gezegd komt de militaire new look van de Verenig de Staten hierop neer geen grote landlegers meer, maar in de plaats daarvan uiterst geperfectionneerde techniek als uitrusting van uiterst mobiele eenheden, daarnaast een systeem van basissen voor aanvoer en uitval en ten slotte een reserve atoom- en waterstofbommen. Als het waar is wat een Duits geleerde dezer dagen zei in ver band met de raketten, nl. dat elk punt van de aarde zou kunnen be stookt worden met raketten vanop een vaste lanceerplaats en dit eer we een jaar verder zijn, dan zou hij kunnen gelijk hebben wanneer KEIZER BAO DAI, tegen China dan is het bijna niet die zich naar Hanoi begeven heeft, 1--.J mfi. iandleeers te Dat de vooruitgang van de we tenschap dergelijke plannen in geeft is duidelijk. Maar er komt hier wel meer ach ter het hoekje kijken. In feite is het nu al twaalf Jaar (vanaf de Japanse overval) dat de Verenigde Staten zeer aanzienlijke strijdkrachten onderhouden in alle hoeken van de wereld. Alhoewel die politiek steeds door beide politieke partijen verdedigd werd, drukt die last toch zwaar op de gehele Ame rikaanse bevolking. Zij wensen de boys thuis te hebben. Anderzijds is er het voorbeeld van de Koreaanse oorlog. Nu die ten einde is, maakt men in de Sta tes de balans op. En men stelt vast dat het zeer veel Amerikaans bloed gekost heeft om te komen tot het eenvoudig resultaat dat alles weer terug is zoals het in 1950 was vóór de aanval begon, en men vindt dat een zeer dure geschiedenis. Van daar de redenering waarom niet massaal met mechanische middelen te werk gaan en de landlegers on- geveer uitschakelen? Voeg er aan toe dat sommigen er bij zeggen en moest men ooit oorlog voeren hij beweert dat vanaf dat ogenblik wat v^r gevolg h^ dat de Viet- e?en. te doen dit land met landlegers te minh haar activiteit in deze sector heeft uitgebreid. elke oorlog onmogelijk zal gewon den zijn. Vooral als men bedenkt dat die raketten kunnen uitgerust worden vernietigde in een straal van 35 km. met atoombommen of waterstof- en tot 200 km ver dood en vernie- bommen van het genre van de ling zaaide door de atoomasseregen. laatst ontplofte die zo maar alles (Denk aan de Japanse vissers.) Op deze manier tracht het Rode beroep moeten doen, of is eenvou- Kruis zich beter te doen kermen! dig een egoist. Het wordt onder de edelste, maar Ja, het Rode Kruis moet leven, ook onder de meest onmisbare 'werken, bloeienl Werken gerekend. Ja, het Rode Kruis heeft Uw U kan niet, U mag niet onver- medewerking, Uw bijstand, Uw schillig staan tegenover zijn actie, toetreding nodig. Neen het Rode Kruis is geen in- Zijn rol is ontzaglijk groot: ge- actief, verkwistend en overbodig zondheidskruistocht, vervoerdiens- Werk. ten, diensten voor het bloed, mobi- Neen, het Rode Kruis beperkt er lisatiediensten, Jeugd Rode Kruis, zich niet toe de openbare mildheid campagne voor uitlening van sani- te solliciteren. tair materieel, diensten voor sociale Wie deze meningen uit, kent het bijstand, internationale actie, ac- nlet, heeft nooit op zijn diensten tie in Kongo, enz.... enz. Weet U dat elk jaar, met het oog En "er is ten slotte ook ditEisen hower zou graag de belastingen verminderen. En dit zou mogelijk zijn wanneer de legers verminderd werden... Intussen bespreken alle technici en politici over de gehele wereld de mogelijkheden van de New Look. Uitslag de enen vinden het goed, de anderen vinden het verkeerd. Dat is normaal. Maar twee zaken zijn zeker 1) dat het doorvoeren van de new look enorme kapitalen vergt die wij in West-Europa niet bezitten en 2) dat tamelijk grote landlegers zullen nodig blijven zowel om een (Zie vervolg blz. 2) Weest rechtzinnig tegen over U zelf en antwoordt ons: Wilt ge het slechter hebben? Stemt dan voor de anderen. Vergooit uw stem niet aan lijsten die geen kans heb ben. GE SCHAKELT U ZELF UIT In de stille bescheidenheid van breder terrein te worden gevoerd, het kieshokje, op 11 April, zul- en de ziekteverzekering is slechts len we een oordeel moeten vellen een enkel aspect van de kwestie... over de politiek. Een oordeel over Wat heeft de CVP_ g6daan de manier waarop de belangen van onze nijverheid en 's lands rijkdom- Er vooreerst de ontzagiyke in- men werden verdedigd, een oordeel spanning die werd verricht, on- over de zorg die werd besteed aan ,?r,, aanmoediging van de be de materiële voorwaarden van ons w°Aingbouw een gezond' persoonlijk bestaan, een oordeel huisvesting te verzekeren aan eer over de wijze waarop de opvoeding jo groot mogelijk aantal landgeno- van onze kinderen werd bevorderd, ten. Nooit kan de waarde op hy- een oordeel over het beheer van de f.1®®18011 gebied van zulke poh- staatsfinanciën... Maar daarmee hek genoeg in het licht worden houdt onze bekommernis in het gesteld. kieshokje niet op. Het gaat inder- Er is ook de bestendige zorg ge- daad niet alleen om een bolleke. weest met eerder beperkte geld- dat dient zwart gemaakt, het gaat middelen, we geven het toe orr niet alleen om de grote aspecten de bestrijding van sociale ziekten te van de politiek en van het rege- bevorderen. Maar ook in meer bi.i - ringsbeleid, maar er moet eveneens zondere omstandigheden heeft de geoordeeld worden over datgene, homogene regering niet geaarzeld, waarover wellicht het minst worde maatregelen te treffen, gepraat op de meetings, en In de Het was trouwens dringend no- propagandabrochurps, maar dat dig. We staan in ons land inder- nochtans van kapitaal belang is. daad zo ver, dat sommige lui me- Wat heeft de voorbije regering ge- nen, dat het hun goed recht is, de daan voor de mens, die het meest gezondheidszorg als een commer- hulpbehoevend is, wat doen andere Cjële zaak uit te buiten. Sinds de partijen ervoor... Welke plaats bevrijding werd bijvoorbeeld voor neemt de zorg voor de gezondheid de tandheelkundige verzorging een van de menselijke persoon in de barnumreklame gevoerd, waardoor partijprogramma's m de mensen werden aangezet tot het Wanneer we de balans over- ondergaan van tandheelkundige schouwen, dan moeten we noch- zorgen en het aanschaffen van ge- tans bekennen, dat op dit zeer bij- bitten, op dezelfde wijze waarop zondere plan, dat nochtans van ben werd aangeraden, een of an- ontzaglijke waarde is, de C.V.P. der nieuw waspoeder te gebruiken niet zonder verdienste is gebleven. voor de. grote was, of een bepaalde De tijden zijn nu eenmaal zo, dat, margarine op hun boterham te wanneer er over gezondheidszorg smeren. Het is een der verdiensten wordt gesproken, er onmiddellijk van de huidige minister van volks- wordt uitgeweid over de mutual!- gezondheid en daarover wordt teiten-politiek, en over de finan- veel te weinig gesproken hier- ciële sanering van deze sector van a,a?. Paal .enPerk te hebben ge- de sociale veiligheid. Gezondheids- stela. en de tandverzorging, wster- politiek dient evenwel over een veel van bet belang voor de gezondheid van het gehele menselijke gestel meer en meer door de wetenschap Na twee maanden ziekte DE HEILIGE VADER VERSCHIJNT AAN HET VENSTER Er heerste op het St-Fietersplein een onbedaarlijke geestdrift toen de Heilige Vader voor de eerste maal in twee maand, zich in het publiek vertoonde. Hij verscheen aan het venster van zijn werkver trek, en bleef er gedurende twee minuten met armbewegingen de menigte toewuiven. Toen Paus Pius XII zich in gebed verdiepte, knielde de menigte neder, waarop de Paus zijn zegen gaf. Hierna trok de Heilige Vader zich terug. Volgens berichten uit het Vati- caan zal het nog een heel tijdje duren vooraleer de Paus zijn nor male werkzaamheden zal kunnen hervatten. Verleden week Donderdag 18 de zer, werd de stad Roeselare in op schudding gebracht door een smar telijk verkeersongeval, waarbij een 19-jarig meisje, in dienst van Oost- priesterhulp, op jammerlijke wijze het leven verloor. De meisjes van de V.K.B.M.J. hadden blijmoedig en vol geestdrift hun medewerking verleend aan de ze actie van Oostpriesterhulp, die verleden week te Roeselare werd georganiseerd teneinde de nodige gelden in te zamelen voor de Ves ting voor Goddie namens het bisdom Brugge te Celle, aan de rand van het ijzeren gordijn, zal gebouwd worden. Vergezeld van de kapelwagen Gods Barmhartigheidtrokken de meisjes van straat tot straat om bij de bewoners de nodige gelden en giften in natura in ontvangst te nemen. Donderdag was het de laatste dag dat de kapelwagen te Roeselare op doortocht was. In de namiddag werden de straten van de O. L. Vrouwparochie bezocht, toen om streeks 4.30 urn- de tocht moest on derbroken worden wegens een vre selijk ongeval, waarbij een der me dewerksters om het leven kwam. HET TRAGISCH ONGEVAL Wanneer de kapelwagen door de Vermelden we nog dat het meisje al haar spaarcenten, die ze had ver zameld om dit jaar een reis naar Lourdes te ondernemen, de avond vóór het ongeval aan Oostpriester hulp had geschonken. (Zie vervolg blz. 7) op transfusies, het bloed van 50X00 vrijwillige bloedgevers wordt ver zameld? Weet U dat zijn auto - ambulan ces, jaar in jaar uit, 30.000 m>aal het leven van gekwetsten of zieken redden? Weet U dat er In het land ?!0 hulpcolonnes bestaan? Weet U dat tien duizend zieken ten huize beter kunnen verzorgd worden, dank zij zijn uitleningen van sanitair materieel? Weet U dat zijn zifkenhuisbi- bliotheken 400.000 maal per jaar de opbeuring van de lectuur brengen aan de zieken? Weet U dat 30.000 vrijwilligers zich elke dag opofferen om onze landgenoten de nodige hulp te kunnen verlenen, in geval een tra gische ramp zich moest voordoen? U weet dat de Plaatselijke Af deling al haar organisaties klaar heeft: Plaatselijk Comité, hulpposten, sanitair materieel, ambulanciers (ters)-school, hulpcolonne, auto ambulance, sociale dienst, zieken hulp, jeugdgroeperingen, enz.... U weet dat ze met eigen midde len in alle behoeften, in alle uitga ven moet voorzien. U moet er dus uit besluiten dat Uw toetreding nodig is, dat Uw financiële steun, hoe klein hij ook weze onmisbaar is. U heeft begrepen, is 't niet? U zal de oproep van Uw Rode Kruis gunstig beantwoorden U zal onze collectanten en onze aanwervers goed onthalen: of nog beter, U zal ons Uw aansluiting 1 vragen Vijf lijsten in het Arrondissement leper Ook In het arr. leper diende de getal dus op vijf brengt. Hieronder de ingediende lijsten. C.V.P. KAMER; Fernand Lefère, uittre dend, leper; Bode Marcel, Secr. Vak verbond, leper; Feryn Georges, uittr. Senator, Proven. Plaatsvervangers: Sansen Valeer, drukker-uitgever, Poperinge; Raes Ste- faan, advocaat, Wervik; Domicent Freddy, geneesheer, Komen; Vande- candelaere Daniël, landbouwer, Ko- in het licht wordt gesteld, opnieuw yan de nodige waarborgen van ernst en onbaatzuchtige weten schappelijke fundering te hebben omringd. Minister De Taeye heeft ook maar de massa is daarvan onkun dig gebleven baanbrekerswerk verricht wat de wetenschappelijke controle betreft van de geneesmid delen, die de mensen worden aan geboden. Een besluit werd uitge vaardigd, dat de samenstelling en met penicilline en andere anti biotica aan een grondig labora- toriumonderzoek onderwerpt, voor- C.V.V. kandidatenlijsten in, wat het aleer ze in de handel mogen wor den gebracht. Een wetsontwerp werd eveneens neergelegd, dat nog verder gaat en dat de verplichte ontleding van alle pharmaceutische specialiteiten, voor hun presentatie op de markt, invoert. Het mag voorzeker ook als een verdienste van minister De Taeye worden aangerekend dat hij. voor zijn politiek en voor de hierboven geschetste bijzondere maatregelen, niet nagelaten heeft een zeer in- men; Quaghebeur Georges, landbou- tens contact te hebben onderhouden wer, Krombeke; Poupaert Theophile, 1 met de beroepsgroeperingen der grensarbeider, Ploegsteert. i betrokken geneeskundige beroepen. SENAAT: Muhie Gilbert, uittre- i Dit contact heeft wellicht we dend, Kortrijk; Stubbe Jerome, uit- j moeten het durven bekennen tredend volksvertegenwoordiger, leper; niet steeds bestaan, waar het de Wallays Remi, uittredend, Wevelgëm; I problemen betrof van de ziekte- Van den BruX Martha, bijzondere, Kortrijk; D'Hoore André, geneesheer, Wervik. Plaatsvervangers; Isebaert Paul. handelaar, Menen; Geerardyn Valeer, landbouwer, Mesen; Coeman Casimir, |wHtpx is aan tekortkomingen langs bediende, Avelgem; Montagne Jean- I*11®,", jf, afJlrVÜSi. Louis, landbouwer, Moeskroen; Capoer. - e~n a .iere zijde, maar eerder Jules, landbouwer. leper; Pons.ei 'TO"° Is geweest van de opge- Marcel, bediende, Gullegem. i stapelde financiële moeilijkheden i der mutualiteiten en de politieke j verzekering. En hierdoor is een 1 pijnlijke kloof ontstaan tussen de vërzekerinesorganismen en de ver- tegenwóordigers der geneeskundige bnroepen, wat niet uitsluitend te HB0554 Bovenstaand schetsbeeld geeft een klaar overzicht op de verkiezings uitslagen voor de Kamer van Volks vertegenwoordigers in 1949 en 1950. Het indienen van de kandidaten- ten, maar nu overal alles op zijn lijsten, wat moest geschieden op pootjes staat, wordt er met man en Zaterdag 20 Maart, heeft de eerste macht gewerkt om de tweede faze faze van de kiesstrijd afgesloten, te doen slagen: de propaganda. Ze ging gepaard met de gebruike- Inmiddels zijn wij zo ver dat wij lijke tribulaties nopens de kandi daten en de volgorde der kandida- MEJ. Het slachtoffer GODELIEVE KOMMENS een grote verslagenheid. Ook de broer en de zuster van het slacht offer waren ter plaatse toen het on geval zich voordeed. Het slachtoffer is de jongste Koornstraat reed en de Spanje- dochter uit het kroostrijk gezin straat wilde indraaien in de rich- Rommens-Laigneil, wonende in de ting van de Mandellaan, verloor de 19-jarige Godelieve Rommens, die Consciencestraat. De politie en de rijkswacht stel- op de wagen had plaats genomen, den het eerste onderzoek in. Nog plots haar evenwicht en struikel- dezelfde avond stapte het Parket de ten gronde. Ze kwam hierbij ter plaatse af. met het hoofd onder de wielen van W. E. Pater Het befaamd Kortrijks koor: Singhet ende Weset Vro onder Schouwburg. Dhr Frangois, Voor leiding van dhr Maurits Denaux, zitter van de Singhet verwei- voerde Woensdagavond in de nok- komde de hoge gasten, en dhr volle Stadsschouwburg te Kort- Michiel Vandekerckhove, Voorzit ter van het Cultureel Comité, sprak in deze zin: «Er zijn kunst prestaties waarvoor men eerbiedig de stilte bewaart, ten einde ze met geen nutteloze woorden te sto ren. Deze is er een in deze zin. tie plaats in de rookzaal van de Maurits Denaux, U hebt met uw koor iets geweldig verwezenlijkt en ons doen proeven van de zui verste schoonheid. Spreker dankte ook Minister Harmei daar door zijn toedoen het Nationaal Orkest van België hier optrad, hij vroeg aan de Gouver neur deze dank te willen overma ken. Ten slotte werd de erewijn geschonken. Werenfried van de voortrijdende auto terecht en Straaten, de stichter van Oostpries- ijk werd op de slag gedood. Vreselijk terhulp, werd van het dodelijk on verminkt aan het hoofd, werd ze geval op de hoogte gebracht en is naar de bracht. H. Hartkliniek overge- nog dezelfde avond naar Roeselare gekomen om zijn deelneming te be- Onder de medewerkers, die aan tuigen aan de diep beproefde fa de omhaling deelnamen, heerste milie. De Kapelwagen waarmede liet smartelijk ongeval gebeurde. De twee signaalpaaltjes op de baan duiden de piaats aan waar men het slacht offer vond. rijk zijn jubileumconcert uit (1943-1944), onder de auspiciën van de Dienst voor Volksopleiding bij het Ministerie van Openbaar Onderwijs en van het Cultureel Comité van de stad Kortrijk. Wij bemerkten in de zaal Z. Exc. Mgr De Smedt, Bisschop van Brugge; Z. E. H. Deken Verhelst; Ridder d'Outryve d'Ydewalle, Gou verneur van Westvlaanderen; dhr Coussens, Burgemeester van Kort rijk: het Schepencollege; dhr Moerman, Privaat Secretaris van Minister De Taeye (de Ministers De Taeye en Dequae, weerhouden te Brussel, hadden zich laten ver ontschuldigen), enz. enz. De solisten van de Johannes- Passion waren: Maria Ceuppens, sopraan; Mia Greeve, alt.; Fr. Mertens, tenor (Evangelist)Her man Sehey, bas (Jezus)M. De Groote, bas; Déon Vandeghinste, baryton (Petrus en Pilatus)Viola da Gamba, Victor Pousseele; Cla- vecimbel, Marcel Druart; Ham mond-orgel, Gaby Verschraegen. Het koor Singhet ende Weset Vro alsook het Nationaal Orkest van België stonden onder leiding van dhr Maurits Demaux. Met kent het heerlijk gewrocht van Bach. Het werd hier in de perfectie uitgevoerd, bizonder het slotkoor liet 'n machtige indruk. Minutenlang werd geroepen en ge stampt en moest Maurits Denaux Boven: Dhr Coussens, Burgemeester van Kortrijk, en dhr Gouverneur van Westvlaanderen (beiden op liet voorplan) feliciteerden dhr Maur. °nf?Ji Let„,ï05(-e' Denaux, leider van het koor, en zijn knappe solisten. Derde van links punt van dit zo ujk gevuld artis- js tihr Giilon, Bestendig Afgevaardigde. Onder: Het koor Singhet ende Weset Vroen het Nationaal Orkest van België tijdens de uit- yoerijig van de J tthannes Twssioii weten dat in de Provinciën Lim burg en Luxemburg de linkse par tijen kartel hebben gevormd. Om de C.V.P. uit het zadel te lichten hebben de Liberalen en de Socialis ten niet geaarzeld de hand te rei ken aan de Communisten. Om het PROVINCIERA AD. District leper: Storme Jozef, Eest. Afgev., Wervik; Capoen Jules, landbouwer leper; Le- leu Abel, kleermaker, Komen; Ver- eruysse Felix. landbouwer. Passen- ctale; Mevr. D hem A., bijzondere, leper; Van Coullie Leon, landbouwer, Langemark District Poperinge: Sansen Valeer, drukker-uitgever, Poperinge; Gruson Henri, grensarbeider, Waasten; Qua ghebeur Georges, landbouwer, Krom- b6ke' LIBERALEN KAMER: Hil. Lahaye, uittredend, leper; Gaston Casier, Prov. raadslid, Komen; Roger Lambelin, geneesheer, Mesen Plaatsvervangers: Mevr. Arlette Du- clos, Poperinge; Hector Vermeulen, brouwer, leper; Arsène Boulet, land bouwer, Nieuwkerke; Mevr. Simonne Leuridan, handelaarster, Ploegsteert; smeer lekt de kat de kandeleer, zegt het spreekwoord. De Liberaal verkinderen Valeer, aannemer, Lan- heeft er zelfs zijn principes voor gemark. 0VJ;r" SENAAT (Arr. Kortrijk-Ieper)Ro- Een tweede algemeen feit is het ^ert Gillon, uittredend, Kortrijk; Ver- opkomen van het CV.V. in__ alle meulen Hector, brouwer, leper; O. De- Vla amse gouwen. De C.V.V. (Chris telijke Vlaamse Volksunie) is zoals men wellicht reeds weet het (onge lukkig) huwelijk tussen de vroegere Vlaamse Concentratie, het Boeren- front en de Middenstandspartij van Clynmans. Met man en macht werd overal gewerkt om toch maar de nodige kandidaten en het nodige aantal handtekeningen voor deze nieuwe partij te vinden. Al kan men het van C.V.P. standpunt uit spriet, deurwaarder, Moeskroen; De Geest Jozef, geneesheer, Wervik; Ar- mand De Weerdt, geneesheer, Menen. Plaatsvervangers: Gaston Casier, Komen; Hilaire Lahaye, volksvert., leper; Wymeersch André, notaris, Avelgem; Fernand Carette, Dottenijs; Joseph Van Bruwaene, Poperinge; Mevr. Lydia Margot, bljz, Kortrijk. PROVINCIERAAD. District leper: Gaston Casier, uittredend, Komen; Henri Melis, bediende, leper; Robert betreuren dat een dergelijke partij Depoorter, landbouwer, Passendale; u liolcro IIovIrini-ioroTi oonriiMvi or Tqtvto- >pf i 'WmJ- in het leven werd geroepen, dan menen wij toch niet dat er meer belang moet worden aan gehecht, dan werkelijk nodig is. Dergelijke partijen hebben slechts een resul taat: een deel stemmen verloren te doen gaan. Anderzijds is het ook op te mer ken dat de Communisten weerom omzeggens overal zijn opgekomen. Na de klopping bij de vorige stem ming opgelopen, mocht men terecht verwachten, dat ze ditmaal het hoofd in de schoot zouden leggen. Dit is niet gebeurd: men heeft blijkbaar andersluidende opdrach ten uit het buitenland ontvangen. Aantal kiezers per provincie Valère Verklnderen, aannemer, Lange mark; Joseph De Geest, geneesheer, Wervik; Hilaire Lahaye, volksvert., leper. District Poperinge; Mevr. Arlette Duclos. Poperinge; Arsène Boulet, landbouwer, Nieuwkerke; Roger Lam belin, geneesheer, Mesen. C.V.V. KAMERS: Sennesael Aug.-Marcel, landbouwer, St-Rijkers; Lamb':ets Iv., bediende, leper; Popelier G„ bedien de, Poperinge. (Zie vervolg blz. 9) propaganda die daar rond is ge voerd. Het dient evenwel onderlijnd, dat ook hier een nieuw klimaat tot stand .schijnt te komen. Waar, in derdaad de toestand tot nog toe zo was, dat de ziekteverzekering er naar streefde, de dokters en ande re practici links te laten liggen, en zelf uitsluitend alle initiatief in handen te houden, wat van de zij de der geneeskundige beroepen een zekere stugheid teweeg bracht, stu ren thans de apothekers, wier daadwerkelijke medewerking met de mutualiteiten blijkbaar nooit naar waarde is geschat, aan op een uitdrukkelijke conventie met de ziekteverzekering. Ook van de kant der geneesheren werd voor enkele dagen een belangrijke beslissing bekend gemaakt; het korps der ge neesheren heeft een nieuwe dienst gepland, die een regelmatige scha kel zal vormen tussen de dokters en de mutualiteitsorganismen, met alle wetenschappelijke waarborger voor de zieke, met behoud van de onafhankelijkheid van de genees heer bij het stellen van zijn diag nose en het behandelen van de pa tiënt, en toch tegelijkertijd met erkenning van de financieel-sociale aspecten, waarvoor de mutualiteit moet optreden. We beweren niet, dat dit nieuwe klimaat een verwezenlijking is van de C.V.P. Wel is een C.V.P.-bewind de meest geëigende atmosfeer waar in dergelijk klimaat tot stand kon komen. De socialisten sturen inder daad openlijk aan op de nationali satie van de geneeskunde, de libe ralen zetten de klok terug tiental len jaren achteruit en alleen de Christelijke Volkspartij is soepel en breed genoeg, om alle standpunten te verzoenen. Het is een werk van geduld en inspanning, maar het verleden staat borg "voor de toe komst. DE MATCH VAN 11 APRIL Brabant 1.304.419 Antwerpen 880.796 Oostvlaanderen 842.452 Henegouwen 831.839 Westvlaanderen 670.100 Luik 667.981 Limburg 274.914 Namen 246.118 Luxemburg 144.453 5.863.072 tiek seizoen te Kortrijk. Na de uitvoering had een recep- Enkele cijfers Op 11 April zullen er 5.863.072 kiezers ter stembus gaan. waarvan 2.7971673 mannen en 3.065.399 vrou wen. Tegenover 1 Juli 1951, zijn er thans 122.415 kiezers meer, als volgt t$ verdelen: te Brussel 27.046 in Vlaanderen 79.256 in Wallonië 16.113 Limburg alleen telt 12.097 nieuwe kiezers, wijl het sterker bevolkte Luik er slechts 7.515 telt. Volgens berekening van het Nationaal In stituut voor de statistiek, zouden er momenteel ieder jaar ongeveer 100.000 nieuwe jonge kiezers bijko men. Vergeleken met 1950 zou dit dus een respectabel aantal nieuwe kiezers zijn: ongeveer 500.000 of 10 vó vau het huidige hiezerstops. Eerste Minister Van Houtte: 't Is simpel. Ik moe. .aar eens blagen ea hij. öiaaii got. 't Is immers een .windhaan.

Het Wekelijks Nieuws (1946-1990) | 1954 | | pagina 1