Minister De Taeye huldigde te Poperinge 14 huisjes in voor ouden van dagen Icochf ik een N.V. KAMOTO, ROYCO ST GERMAIN Grote Paasverkoop van 50 tweedehands wagens Nationaal Congres der Vinkeniers te Rumbeke HET LAXEER- EN PURGEERMIDDEL m mm w m klaar ''wmmitBa#* 'HET WEKELIJKS NIEuwb PRIJZEN BUITEN ALLE CONCURRENTIE zaterdag 10 April 1954- Blz. 9 KROONPRINSES MARTHA VAN NOORWEGEN TE OSLO OVERLEDEN Zuster van wijlen Koningin Astrid Al de aangeboden wagens worden verkocht met waarborg en zijn voorzien van een schouwingskaart uitgegeven door het officieel autoschouwingsbureel. Koop bij de betrouwbare Firma UIT EERSTE HAND en tegen een korting van 5 o/o gedurende de paasweek DoornlkwIJkstraat 133, telefoon 212.05 KORTRIJK Mgr D« Smedt aanwezig Z. E. H. Deboodt op grootse wijze te Emelgem als Pastoor aangesteld AUTO DOOR SLAGBOMEN EN TEGEN GOEDERENTREIN MGR DE SMEDT WljDDE NIEUWE PRIESTER TE TIELT m Zo z m Utilitaire Modee EN IEDERE ZÓe*DAgOEDKOOP 4 VOLK°o= GOEDE LUCHtj van ALLEENVERDELER voor BELGIE en het GROOTHERTOGDOM LUXEMBURG 32, KRUIDTUINLAAN BRUSSEL TELEFOON: 18.35.12 DODELIJK ONGEVAL TE HARELBEKE DRIEMAAL VIER GENERATIES TE ZWEVEGEM Prijs 21 fr- «OZmflïlZBa Dank zij het waardevol en actief bestanddeel "dioxyantraquinone" hebben de «Srzyefc» laboratoria een laxeer- en purgeermiddel van ongekende samengesteld. Istizine is het ideaal en volkomen onschadelijk middel bij verstopping. Het werkt zeker en toch zacht, zodat het ook bij gevoelige ingewan den, bijzonder geschikt is zowel voor volwassenen als voor kinderen. Reeds één enkele proef zal U volkomen overtuigen! Garag E ODERNE (7941) KROONPRINSES MARTHA Kroonprinses Martha van Noor wegen is op 53-jarige leeftijd over leden. De prinses had zojuist haar zilveren bruiloft en haar 53' ver jaardag gevierd in het ziekenhuis. Zij was de oudste zuster van wij len Koningin Astrid. Het departement van de groot maarschalk te Brussel deelt mede dat naar aanleiding van het over lijden van H. K. H. de erfprinses Martha van Noorwegen, het Bel gisch Hof gedurende twee weken de rouw zal aannemen. De rouw- periode zal op Zaterdag 17 April aflopen. Vanaf het met vlaggen getooide podium sprak Z. Hoogw. Exe. Mgr De Smedt de congresserende vinkeniers toe. Links bemerkt men Luitenant Verstraete die vereerd werd met het Landbouwereteken Eerste Klas. Het Jaarlijks congres had alweer de grote massa vinkeniers naar Rumbeke gelokt, dit niettegen staande het regenachtig weder. Achter muziek en vlaggen gingen de vele «portmannen In optocht door de gemeente en namen dan plaate in de gemeentelijke feest zaal of in de nieuwe feestzaal van het Oud StadhuisBelde zalen waren nog te klein voor de massa. Te 14 uur kwam Mgr De Smedt, bisschop van Brugge, op de Dorp plaats aan. De Kerkvoogd werd er verwelkomd door Z. E. H. Pastoor Denys en door de Heer Luitenant Verstraete, de algemene leiden De overheden gingen eerst naar de gemeentezaal. Voor de aanvang deelde ere-se- "retarls, Hr August Tanghe, mede dat Luitenant Verstraete door Z. M. Koning Boudewljn werd verere- merkt. Voorzitter, Hr Boone, spelde het landbouwereteken Eerste Klas op de borst van Luitenant Ver straete terwijl het Vaderlands Lied weerklonk. Hierop werden de 21 afgestorven vinkeniers piëteitsvol herdacht. De familieleden ontvingen elk een rouwkrans, waarna Mgr de Bis schop de gebeden voorlas voor hen die de vogelenzang zo liefhadden, opdat zij nu in de hemel de koren der engelen zouden mogen aanho ren. De algemene leider sprak daarna zijn welkomrede. Nadat de ver schillende vlaggen op het toneel waren gebracht verzocht Luitenant Verstraete, Mgr De Smedt zijn toe spraak te willen houden. Onder lui de toejuichingen verscheen de sym pathieke Kerkvoogd op het podium. Toespraak van Mgr De Smedt, bisschop van Brugge: Na de dulzende vinkeniers gelukge wenst te hebben met hun aanwezig- de medewerkers van God en zorgt voor het rantsoen van de vinken. Ze zijn bij u goed gevoed, warm beschut, rein verzorgd. In de vrijheid hebben zij het niet zo goed als bij u. Huiselijke vlnkenl Ze zijr. hun vrij heid kwijt, maar dienen de dieren niet om ln de dienst van de mensen te staan? In uw hulsgezin scheppen zij gezelligheid, vrede, verdraagzaam heid. Ze trekken vader naar huls. ze amuseren moeder als ze alleen werkt overdag, ze zijn de vreugde van de kinderen. Ze zijn de vrienden van de blinden en de ouden van dagen. Wijze vinken! Sint Pranclscus van Assislë predikte voor de vogelen. Het gebeurt u ook dat ge tot uw vinken spreekt. Maar zij prediken vooral voor u Ze zingen 's morgens hun morgen gebed. Ze zijn vriendelijk en dank baar. Ze spreken geen kwaad. Ze le ren u zachte en goede mensen te zijn. Mgr de Bisschop besluit met de vraag: «Hebben de vinkeniers een pa troon? Hij stelt hun voor tot pa troon en voorspreker bij God te kie zen de grote vogelenvrlend, St Frans van Assislë: Hij was een eenvoudige, kleine man, zoals de meeste vinkeniers zijn. HIJ hield van vreugde en goed heid. HIJ bewonderde Gods lieflijk ste schepseltjes, die de vogelen zijn. Na zijn toespraak werd Mgr De Smedt nogmaals warm toegejuicht en hij ontving van een blinde vin- kenierster een prachtige kooi met Japaanse nachtegaal, als geschenk van de Algemene Vinkeniersbond. Als telkenjare was weeT een dele gatie Waalse vinkeniers uit Namen en Luik aanwezig. Op bijzondere wijze werden zij begroet en met bloemen bedacht, terwijl Entre Sambre et Meuseweerklonk. Hierna werden de verschillende kampioenen 1953 gehuldigd. Diplo ma's en bloemen werden uitgedeeld terwijl telkens mooie ontspannings nummers ter ere der laureaten werden opgevoerd. Ook de verdienstelijke leiders van h?,'n het Avib0- gewestleiders, secretaris- hun sympathieke leider. Luitenant Verstraete, spreekt Mgr De Smedt zijn hoge waardering uit voor de vln- kensport. Gelukkige vinken! Jesus-Chrlstua «prak met bewondering over de voge len: «Ziet de vogeltjes des hemels! ZIJ zaaien niet, zij maaien niet, zij hebben geen voorraadschuren. Uw he melse Vader zorgt voor hen>. GIJ zljt sen en vooraanstaande leden wer den niet vergeten in het huldebe toon. Zo verliep dit landelijk congres in een atmosfeer van gezelligheid Speciaal voor Ouden van dagen, werden te Poperinge, op initiatief der C.O.O. in de Eingelstraat, 14 huisjes gebouwd. Zij beantwoorden ten volle aan de behoeften van de echtgenoten die samen hun oude dag mogen bleven en nog maar wei nig lust meer voelen een grote wo ning te verzorgen. Een nette woon kamer en een slaapkamer met daar bij de strikte nodige afhankelijk heden. geen nutteloos gesukkel met trappen naar boven, zo zien deze kraaknette huisjes er uit. Architect Julien Decreus uit Poperinge en aannemer Jacques Lefevere uit Westrozebeke leverden knap werk. Zaterdag 3 April bracht Z. Exc. Minister De Taeye een bezoek aan Poperinge om deze huisjes in te huldigen. Hij was vergezeld van zijn secretaris, dhr Moerman, Dr Van de Calseyde en Dr Ceutrick, direc teurs - generaal bij het Ministerie van Volksgezondheid, dhr Spruyt, Kabinetschef en Brichaud, Inspec teur van de Openbare Onderstand. In de burelen der C.O.O. had te 15 uur een ontvangst plaats. Wij bemerkten naast de hoger vermelde personaliteiten dhr J. Storme, Be stendige afgevaardigde, Dr J. Van Walleghem, Burgemeester, de Sche penen en de voltallige gemeenteraad en al de leden van, de C.O.O. Dhr A. Denijs, voorzitter van de C.O.O. verwelkomde de voorname bezoekers en de Minister en de an dere overheidspersonen voor de hulp verleend bij het tot stand brengen van de 14 huisjes voor ouden van dagen. Spreker deed die noodzaak van deze verwezenlijking uitschijnen en verwees in dit verband naar de zware schade die Poperinge in Mei 1940 opliep toen in 5 dagen tijds, Minister A. De Taeye onthult de gedenkplaat waarop de tekst prijkt: Ingehuldigd door Hr Minister A. De Taeye, 3/4/1954. Dhr A. Denijs, voorzitter van de C.O.O., verwelkomt de overheden bij de 14 nieuwe huisjes voor ouden van dagen. Op de foto bemerken wij verder: Dr. J. Van Walleghem, burgemeester, dhr A. De Taeye, Mi nister van Volksgezondheid en Gezin, dhr Schepen Roffiaen en Be stendige Afgevaardigde J. Storme. van dieze 14 huisje» voor bejaarden medewerkten. Vervolgens ging Mi nister De Taeye over tot de iiuhul- diglng door het doek weg te nemen van de bronzen gedenkplaat) die aan deze gebeurtenis herinnert. De genodigden bezochten vervol gens de huisjes die gereed om hun bewoners te ontvangen. Veertien gelukkige echtparen zul- leun hier wonen in een rustig em stil verblijf. Iedier in zijn doening. Vlakbij ligt de kliniek waar de be reidwillige Zusters van het Wit-Ge- le Kruis steeds bij de hand zijn om verzorging te verlenen aan wie er nodig heeft. 181 woningen verwoest, 220 zwaar beschadigd en 1160 min of meer be schadigd werden. Ruim 18 der 2295 woningen binnen de stadsgrens waren onbewoonbaar, dus bijna 1 op 5. Spreker bracht eveneens hulde aan zijn voorganger dhr Jos. Del- baere die het initiatief opvatte om 14 huisjes te bouwen voor ouder lingen. Spreker drong ten slotte aan bij dhr Minister opdat verde re initiatieven zouden gesteund worden ten einde dringende nood te lenigen. Vervolgens nam dhr Burgemees ter bet woord en wees hij op de verwezenlijkingen van Poperinge waar het stadsbestuur het ini tiatief nam. Zo herinnerde hij aan het door het stadsbestuur opgerichte modem slachthuis. Op zijn beurt vroeg hij de steun der overheidsdiensten voor nieuwe pro jecten die de volksgezondheid en het algemen welzijn aanbelangen. In zijn antwoord op deze toespra ken drukte de Minister erop dat hij geen ijdele beloften wenste te doen doch dat hij ieder voorstel ernstig zou onderzoeken en naar mogelijk heid zou steunen. Speciaal onder streepte de Minister dat het pro bleem der afvalwaters de aandacht der hogere instanties gaande houdt. Deze kwestie belangt ook Poperinge aan. Na deze plechtige ontvangst be gaven de genodigden zich naar de Engelstraat waar Voorzitter A. De nijs in een korte toespraak allen dankte die aan het tot stand komen Er heerste Zondag een feest stemming te Emelgem, de zuster- gemeente van Izegem. Hoe kön het ook anders gezien die dag de nieuwe Herder der parochie zou ingehaald worden. Alle handen wa- en broederlijkheid en het was reeds ren van dagen tevoren bedrijvig meer dan 18 uur geworden als de Heren Van Oost en Delie het dank woord spraken. geweest en Zondagmorgen werd in der haast de versiering van gevels en straten met volle moed aange pakt, spijts de zonne maar niet van de partij wilde zijn en de grauwe lucht weinig goeds voor spelde. In de namiddag liep het ganse dorp vol. Tal van Geluveldnaren en Izegemnaren waren opgekomen om hun geliefde pastoor en onder pastoor een hulde te komen bren gen. Wijl in de Reperstraat te 13.30 uur een indrukwekkende stoet gevormd werd, werd Z. E. H. Deboodt, in gezelschap van zijn beide getuigen Z. E. H. Deken So- bry en Z. E. H. Deken Verhaeghe uit leper, alsmede van Hoogeer waarde Heer De Keyzer, Vicaris- Generaal, begroet door de dorps notabelen aan ds grensscheiding in de Kachtemstraat. Ten huize van Mevr. Wwe Vandoorne werd aan de nieuwe Pastoor de herder staf overhandigd, waarna van op een tribune, opgeslagen aan de Vijfwegen, de prachtige stoet in oeenschouw werd genomen. Bijna alle stedelijke maatschappijen wa ren in groepen of wagens er in vertegenwoordigd. Jammer genoeg konden wegens het slechte weder de beide Hemel-praalwagens de stoet niet medemaken. De Geestelijke en Burgerlijke Overheden sloten zich vervolgens bij de stoet aan die langs de Ba ronstraat, Vijfwegenstraat, Dam en Princessestraat zijn rondgang maakte. Overal werd de nieuwe Herder geestdriftig begroet. Aan de kerkdeur werden hem de sleutels overhandigd. Als eerste trad hij de onlangs door brand geteisterde kerk binnen, wat meteen betekende dat van dan af de kerkelijke diensten weer daar zouden worden gehou den. De kerk was bomvol gelopen toen Hoogeerw. Vicaris - Generaal De Keyzer, die een Emelgemnaar is, dekerkelijke aanstelling deed en de nieuwe Herder aan zijn paro chianen voorstelde. Na deze kerkelijke plechtigheid toog de nieuwe herder E. H. De boodt met zijn talrijk gevolg, bege leid door een auto-karavaan, naar de verschillende wijken der paro chie. Na deze begeleidingstocht gaf de nieuwe herder op de Dorpplaats de zegen over de deelnemende wa gens en auto's. Vervolgens werd aan de genodigden de gebruikelij ke lunch aangeboden waarop me nige heilwens als een bloemtuil over het hoofd van de nieuwe Emel- gemse herder kwam neerdalen. Vermoedelijk door de dampen die de locomotief van een goede rentrein uitstoomide, het zicht be lemmerd, heeft een autobestuurder uit Rumbeke niet bemerkt dat de slagbomen van de overweg op de Brusselse steenweg te Gentbrugge neergelaten waren, en er zo tegen aan gereden. Na onder de slagbo men te zijn geslingerd kwam de personenwagen tegen een goederen trein terecht, die gelukkig niet snel reed. Alles beperkte zich bij stoffelijke schade. Geen enkel der vier inzittenden liep enig letsel op. VoorzekeT voor het eerst in de geschiedenis werd te Tielt een H. Priesterwijding gedaan. Monsei gneur De Smedt wijdde er E. H. J. Delemeber tot priester Gods. De wijdeling werd bijgestaan door Vi caris-Generaal De Keyzer, terwijl Kan. Janssens de Bisthoven als ce remoniemeester fungeerde. Deze enig mooie plechtigheid werd opge luisterd door het zangkoor van het noviciaat der Eerw. Paters Minder broeders en het zangkoor van St Pieters. Onder de talrijke aanwe zige gelovigen bemerkten wij naast de ouders, broeders en zusters van de nieuwgewijde de leden van de Kerkraad en het College van Bur gemeester en Schepenen. /Ttyoóuiett C O rfl 50 50 N 2 N O Z O re 50 O O T5 rn O N> Vrouw krijgt lading schroot ln het gelaat. Haar man kuiste rijn jachtgeweer. Zaterdag, 2 April, omstreeks 16 uur, in ae namiddag, was Jozef Waelfaens uit de Evangeliestraat een jachkarabijn aan. 't reinigen. Plot seling ging een schot af en trof de echtgenote, Laurette Lampaert, in 't gezicht. Korten tijd nadien, zan der tot het bewustzijn gekomen te zijn, is zij overleden Dr Buyse, die spoedig bij het slachtoffer was, kon slechts de dood vaststellen. Het H. Oliesel werd nog in extremis toege diend. Laurette Lampaert was 23 jaar oud en pas enkele maanden gehuwd. De begrafenisplechtigheden van het slachtoffer hadden Woens dag 11. plaats, onder groten toeloop van volk, in de St- Salvatorkerk. Aan de zwaar beproefde familie biedt Het Wekelijks Nieuws zijn christelijke deelneming aan. Het slachtoffer LAMPAERT LAURETTE Zwevegem kan ongetwijfeld op een zeldzaam feit bogen: nl„ drie maal vier geslachten te kennen in zelfde families. Het rijn nl.: Over grootmoeder Wed. Moreau - Van- biervliet Zulma, geb., 15-5-1874; twee grootmoeders - tweelingszus - ters: Alfonsine, echtg. v. Bossuyt René en Emmerence, echtg. v. De- craene Odiel, belden geb. op 12-2- 1897; Twee moeders: Bossuyt Agnes geb., 24-2-1927, echtg. v. Planckaert Frans en Decraen® Noëlla, geb., 24-4-1926, echtg. v. Van Horpe Ro ger. Twee meisjes Planckaert Ma- rie-Rose, geb., 27-11-1952 en Van Dorpe Greta, geb., 12-6-1952. Het uitzonderlijke is echter dat er ook langs de zijde van de echt genoot van Bossuyt Agues, Plan ckaert Frans vier generaties rijn in mannelijke lijn, nl., Planckaert Re- mi, 7-7-1876: Planckaert Maurits, geb., 6-12-1902; Planckaert Frans, geb., 28-6-19S0 en ten slotte Plan ckaert Antcon geb. 21-11-1953. Boven De Overheden nemen van af de tribune de mooie stoet in ogenschouw. Onder Z. E. H. Deboodt wordt verwelkomd door dhr Vermeersch. Burgemeester van Emelgem. InzetDe overhandiging 1 van de hüntesstaf. Juist d* tabletvorm Is zo gemakkelijk. Want hierdoor kunt U telkens de Juiste dosis bepalen. Dikwijls Is een halve tablet voldoende, Tube met 30 lablettep. Stevig, smijdig en rijk aan calorieën is deze soep als 't ware de ziel van een degelijke wintermaaltijd. Klaar in een minimum van tijd heeft zij niettemin de volle, heerlijke smaak van de hartige erwtensoep zoals wij ze gewoon zijn. Serveer Royco St Germain... iedereen voelt zich dadelijk helemaal heropleven. Men proeft ze én men ziet ze, de erwtjes in Royco St Germain Ter afwisseling - Royco Chicken Soup en Royco Veloufté d'Asperges 1U1&C HERKEN

Het Wekelijks Nieuws (1946-1990) | 1954 | | pagina 9