Warden Oom POPERINGE - IEPER - WERVIK 1 Gewetensonderzoek De Politieke Toestand in ons Land Warden Oom (Edward Vermeulen) Socialist Van Acker belast met het vormen van een linkse Regering Pé VLAMYNCK «Sr fspjr H. Vader gaf zijn pauselijke zegen aan honderdduizenden gelovigen «as. MsptsJLSSLSas SafViSH? wordt op Beloken Pasen door zijntrimards te Hooglede gehuldigd BUITENLANDS OVERZICHT Hij schreef Uit en voor het volk gSS/,,i,85fo.v¥. rSSbt'i P»p,*.«—n 1, Km,.*», de UBeRAAL-S0C/AL RBGBRING HET Davidsfonds, Gouwbond Westvlaanderen, en de gemeente Hooglede herdenken op Zondag 25 April onze Warden Oom Warden Oom? Hij stierf in 1934 en toch leeft hij nog onder ons volk. Leven? Vraag het maar aan diegenen die op onze landse gemeenten met de volksbibliotheek zijn belast. Nog immer lezen en... verslinden onze mensen Warden Oom's werken. Wie heeft er zijn Trimards niet gelezen, Herwording? Wie verkneukelde zich niet aan Mietje Mandemakers, wie lachte niet dat hij schudde en schokte als hij Stadhuisrattenin handen kreeg. Warden Oom? Onder de oorlog gingen onze arbeiders de boekenwinkels binnen en vroegen... een boek van Warden Oom. Zij kozen niet... veen boek van Warden Oom.'...» dat was voldoende. Hij is zowat mijnpeter geweest. Ik had zelf teveel voldoening beleefd aan 't lezen van Pee Vlamynck in 't ouder lijk nesten Pee Vlamynck, wijf en jongens Kijk, dat nu was precies een... schuilnaam! En nu ik over hem schrijven... moet, gaat het niet. Neen, het gaat niet. Warden Oom's foto in het blad geven, dat vraagt weinig moeite, maar U zeggen wie hij was? Een ingoede mens, een diep gelovig mens, een Vlaming van den ouden eed. Is dat niet voldoende om iemand te zijn? Maar dan laat ik nog een halve Warden Oom achterwege. En met die tweede helft gevoel ik me precies zo onbehagelijk. Schets nu maar die andere helft van Warden Oom! Hij zou worden de... apostel van die goedheid, van die diepe vroomheid, van die verbondenheid met zijn volk. Hij zou worden, maar het bleef niet bij een zou bij een belofte. Hij werd in alle werkelijkheid een zendeling onder zijn volk. 't Is mogelijk dat hij eerst... verzen schreef; ik heb nooit verzen gelezen van Warden Oom, tenzij voor een eerste commu nie; dat is de dagelijkse zonde van tal van onderwijzers en on derpastoors! Maar ik weet wel dat Warden Oom zijn goede vriend, Paster Denys, helpen wilde. Pasterke Denys! Dan komt weer voor V die heerlijke figuur van die priester die, niet in de Congolese brousse of in de jungle, maar in de Franse departe menten al de nestjes opzocht, waar de trimards in de zomer en in de herfst voor wijf en jongens zich gingen doodbeulen. Pasterke Denys at zelf het genadebrood van het Comité voor de Fransmans deelde 't leven van zijn maatjes en liep dan 's winters van dorp naar dorp in Vlaanderen om zijn maatjes weer saam te trommelen. Warden Oom en Achiel Denys spron gen bij en vulden Pasterke Denys' bladje De Stem uit het Vaderlandde wekelijkse klokspijze voor de Fransmans Warden Oom vond nog tijd om, net als het... pasterke, af en toe de trimards te gaan bezoeken op de boerderijen of de steenovens in Frankrijk. Over zulke bezoeken kunt ge geen... verzen schrij ven, wel boeken als de Trimards Warden Oom had zijn terrein gevonden. Hij had onze t> arbeiders leren kennen; de mannen die voor maanden van huis weg waren, die dulle wroeters, die werkten als de leeuwen, ruw en rauw waren als rotsklompen, kom, een hoop lelijke kanten hadden, maar in 't put je van hun hert... goe mensen waren. Zij waren de... slachtoffers van hun tijd. Was het in die dagen niet even zwart voor de boeren in Vlaanderen? Ja, alles is zodanig veranderd en omgekeerd in de laatste veertig jaar dat die vroegere toestanden ons toeschijnen als eeuwen ver... voorbij. Warden Oom zal zijn eigen goedheid meedelen, hij zal aan zijn volk leren dat echte onvervalste vroomheid, diepe gods dienstigheid alleen vasthoud geeft in het leven, verweer is tegen alle kwalen. Op zijn manier zal hij Hugo Verriest herhalen; dat Vlaams volk, dat groot volk, dat schoon volk moet herle ven »- Neen, er was in die dagen nog geen spraak van Vlaams in 't bestuur. In Piotkunt ge zo goed de ergerlijke grieven opdelven van onze Vlaamse jongens. Warden Oom was vijftig jaar oud als zijn eerste boek ver scheen! Hij had ervaring en levenswijsheid in overvloed. Zelf had hij... geleden onder verdachtmaking. Hij had kunnen... zwijgen. Maar daar was zijn zending. Hij zou die opnemen, al moest ze een kruis worden. Goddank, het werd voor hem een verlossing. Letterkunde? Daar stoorde hij zich niet aan! toch werd hij een van de beste volksschrijvers. Westvlaams? Inderdaad, hij kende als weinigen de gesproken taal van zijn mensen. En toch werd zijn Stadhuisrattenals feuilleton uitgegeven door het vooraanstaande Katholiek Noord-Nederlands cultureel weekblad De Nieuwe Eeuw Warden Oom kende zijn volk. En in zijn roman leven ze. Leven! Het was er hem niet om te doen de mensen op de... operatietafel te leggen of een onderzoek met X-stralen toe te passen. Hij nam ze zoals ze zijn, zoals wij ze zien, met hun goe de en slechte kanten. Als een wijze arts wilde hij hen, eenvou dig weg, van hun slechte kanten genezen. En hoevelen hebben, bij 't lezen van zijn werk, de... goede kant niet teruggevonden? Warden Oom is voor ons volk in waarheid een apostel geweest. Dan sprak men niet zoveel als nu over apostolaat. Jammer dat we niet enkele Warden Ooms hebben in onze dagen. K zou hier moeten eindigen, kunnen eindigen in ieder geval. Maar, Warden Oom heeft gelukkig niet moeten wachten tot in 1954 om gehuldigd te worden. Dat gebeurde immers in... 1934. Schrijven is voor hem een... verlossing geweest. Hij heeft zo diep aangevoeld de dankbaarheid van de gewone man, die zoveel had aan zijn werken. Hij was zo vatbaar voor vriend schap. Het deed hem deugd wanneer te Poperinge een tuinbou wer een nieuwe Dahlia»-variëteit op de markt bracht, de Warden Oom Het deed hem deugd brieven, het deed hem nog groter genoegen het bezoek te ontvangen van vrienden. Er komt misschien wel een dag, waar een van de oude... inge wijden een artikel schrijft over dat driemanschap: Warden Oom, Nonkel Charel en Dr Spuiter. Hun namen? Edward Ver meulen, Achiel Denys, Eerw. Dr Gustaaf Libeer. Intussen een hele bloemtuil aan Gouwbond Davidsfonds en aan het Gemeentebestuur Hooglede. Zondag 25 April zou er te Hooglede evenveel volk moeten zijn als op de begrafenis van Warden Oom. Dan zou ik zien dat- Warden Oom niet vergeten is. 't Ware zonde ten andere voor ons, Westvlamingen, hem te vergeten. Warden Oom's petekind: PE VLAMYNCK. 50' JAAR. Nr 17. 16 Blz. Prijs 3,Fr. ZATERDAG 24 APRIL 1954 HET WEKELIJKS NIEUWS ONZE 3 UITGAVEN: POPERINGE IEPER WERVIK ROESELARE - MENEN KQRTRIJK VEURNE NIEUWPOORT DIKSMUIDE UITGAVE Poperinge - Gasthuisstraat 19. Tel. 9. - Postcheckr. 47.63.60. -| NIEUWSBLAD VOOR WESTVLAANDEREN Postab. tot l-'55België 102 fr. Andere landen: 4 fr. per week. DE DATUM NADERT DULLES WEER THUIS De Amerikaanse staatssecretaris is dus uit Rome en Parijs te Wa shington teruggekeerd. Het doel van zijn bezoek was: Frankrijk en Engeland ertoe over halen een dringende waarschuwing aan China te richten in verband met de oorlog in Indo-China. Verleden week schreven wij hier over en zegden wij de Franse en Britse mening te delen, nl. dat het weinig zin had een waarschuwing tot China te richten, dat die waar schuwing integendeel er veel beter zou in bestaan hebben een soort Stille Oceaan-pact tot stand te brengen. Wanneer de Heer Dulles thans verklaart dat hij ten zeerste tevre den is over het resultaat van zijn besprekingen in Londen en Parijs, dan mogen de Britten en de Fran sen eveneens tevreden zijn, want het is hun visie die het in de grond heeft gehaald. Inderdaad, wat thans gepland wordt, is de oprichting van een Zuid-Aziatisch pact, dat een ge lijkaardige instelling zou zijn als het Noord-Atlantisch pact. Groot-Brittannië mag daaren- Dhr ROBERT OPPENHEIMER, de Amerikaanse atoomgeleerde, die boven er zich op beroemen dat het uit zijn voornaamste functies ont- thans tot dit pact wordt uitgeno- slagen werd. Men beschuldigt hem digd, terwijl Amerika het vroeger van communistische activiteiten, ter zijde liet. Te Geneve want het is steeds daarover dat het gaat zal Rus land zich dus bevinden tegenover een nieuwe toestand, en zal het De Amerikaanse atoomgeleerden hebben het echter voor hun vroe gere chef opgenomen. Practisch mag men thans zeggen dat. zo Frankrijk het moest in het hoofd krijgen, de oorlog in Indo- China stop te zetten, de Verenigde Staten onmiddellijk met man en macht hen zouden opvolgen. Door de zaken zo ver te drijven is het echter ook best mogelijk dat de Amerikanen niet zullen moeten tussenkomen om de eenvoudige re den dat Frankrijk in die omstan digheden niet zo gemakkelijk zal toegeven aan Russische chantage op de conferentie te Genève. Aldus wordt de bewegingsvrij heid der communisten op die con ferentie te Genève ook stilaan van langsom smaller. Zij zullen nu de oorlog in Indo-China niet meer kunnen gebruiken als pasmunt om het niet tot stand komen van het Europese leger af te kopen. LANIEL KREEG UITSTEL Onze lezers weten zo ongeveer hoe het er in Frankrijk in verband met het Europese leger uitziet. Niet alleen in het land, maar zelfs in de regering van de Heer Laniel heersen de grootste en de diepste meningsverschillen. Het was dan ook niet te verwonderen dat het bezoek van staatssecretaris Dul les aan de Franse hoofdstad tot heel wat moeilijkheden en herrie aanleiding gaf. Niet alleen omdat er sprake was van de oprichting van een Zuid- Aziatisch pact, maar omdat Dulles opnieuw aandrong voor de tot geen succes meer hebben met te °e eenS element^de rerklarhïen stand ~komïng varThet "Europese" le ÏS en meel S^SSmSSSS Sint' leger in het nauw te drijven. onlangs in de Amerikaanse kranten roem. dit verdrag door het Franse parle- eAndenrZijds Frankrijkst hans verscheen en die aan de Vice-Pre- ook met meer zo gemakkllijk aan siaent Nixon worden toeschreven de verleiding kunnen bezwijken, Jagfn *"en sl°tte de kogel door de zich uit Indo-China terug te trek- ken, mits toegevingen van Russi- Telkens na een van die verkla- sché ziide. ringen ontstaat er enige herrie zo- De communisten zullen nu inder- }vei bij de bevolking als bij de par- daad zowel moeten te keer gaan Jem entsleden van de Verenigde Sta- tegen het Zuid-Aziatisch pact als maar telkens ook wordt enkele tegen het Noord-Atlantisch pact. dagen nadien een soort anderslui- In zijn geheel gezien, mogen wij dende verklaring gegeven die de dus zeggen dat het een goede zaak eerste slechte mdruk van de ver- is voor de vriie volkeren. En als melde uitspraken moet wegnemen, vreerd en kregen aldus uitstel van waarschuwing 'tegen het imperia- Intussen mag men toch vaststel- executie. De regering legde geen listisch communisme is het heel len dat de Amerikaanse opinie op datum vast waarop de bespreking wat beter dan een bedreiging met die manier vertrouwd geraakt met over het Europese leger zou begin- de idee dat Amerika wel eens ertoe nen, maar besliste dat zi.i op 18 Mei zou kunnen verplicht worden in de aan de Assemblee Nationale zou oorlog in Indo-China in te grijpen. (Zie vervolg blz. 2) De Gaulisten, die midden in de regering zetelen, blijven nog steeds felle tegenstanders van dit Europe se leger. Men had dan ook gedu rende enige dagen de indruk dat de Franse regering op strooien benen stond en dat misschien nog vóór de conferentie van Genève een re geringscrisis in Frankrijk zou zijn uitgebroken. De Heren Laniel en Bidault heb ben dan ook handig gemanoeu atoombommen. NIXON SPANT DE TOUWTJES Enkele weken geleden kwam de eerste Amerikaanse waarschuwing in verband met de Indo-Chinese oorlog. Zoals we toen schreven, was die waarschuwing zowel gericht aan het adres van het oommunisme als aan het adres van China. Gaandeweg bleek dat de uitspra ken van de hoogste gezaginstanties in de Verenigde Staten eigenlijk bedoeld waren voor de Amerikaan se bevolking zelf. Heden ten dage mag men inder daad aannemen dat de regering der Verenigde Staten niet alleen van plan is een communistische over winning te verhinderen door China schrik aan te jagen en Frankrijk in het gareel te houden, maar zelfs tot actieve deelneming aan de oor log in Indo-China bereid is. Na de Koreaanse oorlog is dit na tuurlijk een grote psychologische moeilijkheid ten overstaan van de bevolking van de Verenigde Sta ten. Des te meer dat President Eisenhower zich heeft laten verkie zen onder het motto: zo spoedig mogelijk vrede in Azië opdat de Amerikaanse soldaten terug zou den kunnen naar huis komen. Het is dan ook niet zo gemakke lijk voor de leiders van de grote Amerikaanse democratie de bevol king het opnieuw te laten slikken dat er Amerikaanse soldaten naar het verre Oosten zouden moeten gaan vechten. De uitspraak van hooggeplaatste machthebbers volgen mekaar ech ter in zulk een snel tempo op en zijn van die aard, dat men er niet langer meer kan aan twijfelen, dat Amerika bereid is de oorlog ook in Indo-China aan te vatten indien dit noodzakelijk mocht blijken. WAT MET DE OUDE BRIEFJES VAN 500 FR. Zoals wij vroeger reeds me dedeelden, wordt de oudste se rie van briefjes van 500 fr. (bruin gekleurd), uit koers ge nomen. Tot en met 30 April kan men deze briefjes nog uit wisselen in de post en in de banken. Na deze datum zal men ge durende een zekere tijd deze bankbiljetten nog enkel te gel de kunnen maken in de Na tionale Bank te Brussel. VOOR DE EERSTE MAAL SINDS ZIJN ZIEKTE Op het St-Pietersplein te Rome hebben bijna een half millioen ge lovigen op Paas-Zondag de Heilige Vader uitbundig toegejuicht en nadien ootmoedig neergeknield om de Pauselijke Zegen Urbi et Or- bi te ontvangen; Vooraf had de Heilige Vader in een boodschap die tien minuten duurde de mensheid gewaarschuwd voor de gevolgen van een atoom oorlog De Paus zegde onder meer: In plaats van de reine vreugde, waarvan het geheim door Christus werd onthuld, nemen de angst en de vrees voor een verschrikkelijke toekomst, waarin men aan de nieuwe alles vernielende wapens van een ongekende hevigheid zal zijn blootgesteld, onder de volke ren van jaar tot jaar toe. Zo rijst voor de ogen van de verschrikte wereld het vooruitzicht van reusachtige vernielingen, van uitgestrekte gebieden die voor de mens onbewoonbaar en onbruik baar zijn geworden, naast de bio logische gevolgen die zich kunnen voordoen, zowel door de in de kie men en de micro-organismen voortgebrachte veranderingen, als door de resultaten welke een lang durige radioactieve invloed op het organisme van de mens en van zijn nakomelingen kan hebben De linkse Regering gevormd 9 SOCIALISTEN 7 LIBERALEN Nadat dhr A. Van Acker, kabinetsformateur, Don derdagnamiddag zich naar het Paleis begeven had, werd hij daar terug ontboden in de avonduren. Rond middernacht werd de samenstelling van de nieuwe re gering bekend gemaakt. Deze ziet er uit als volgt: Achiel Van Acker (Soc.) Eerste Minister: Buitenlandse Zaken: P.-H. Spaak (Soc.) Financiën: Liebaert (Lib.) Arbeid en Soc. Voorzorg: Troclet (Soc.) Justitie: Lilar (Lib.) Landsverdediging: Spinoy (Soc.) Koloniën: Buisseret (Lib.) Openbaar Onderwijs: Coilard (Soc.) Middenstand: Bossart (Lib.) Binnenlandse Zaken: Vermeylen (Soc.) Landbouw: Lefèbvre (Lib.) Verkeerswezen: Anseele (Soc.) Economische Zaken: Rey (Lib.) Buitenlandse Handel: Larock (Soc.) Volksgezondheid: Leburton (Soc.) Openbare Werken: Van Glabbeke (Lib.) Vrijdagmorgen om 11 uur legden de Ministers de eed af in de handen van de Koning. Daarna kwamen zij in een eerste kabinetsvergadering bijeen. Zoals wil het verleden week reeds maar naar later vernomen werd, vergaderden in de hoofdstad. Na af lieten uitschijnen, was de uitslag hadden die dag toch gedachtenwls- loop van deze vergaderingen bleek van de verkiezingen van die aard, selingen plaats in de schoot van de het dat de Libei alen, wat betreit dat de drie grote partijen wel en- partijen zelf. de manier waarop de nieuwe rege- /joopn monden bezinnen voor- ring tot stand aan t komen is, niet aleer zij hun voelhorens zouden uit- NAAR VAN ACKER eenstemmig akkoord zijn. Elke li- itpifpn om te weten wat de anderen beraal acht zich geroepen minister van nlan waren HeJ is precies ook - °P Paas-Maandag had een twee- te worden. Sommige liberale kran- zo vCTlopen ^l^er^^ er enkeïe üfnsdag- tel\ m06ien personaliteiten en partijvoorzitters voormjddag eindelijk werd een for- me e p r e eu naar het Paleis geroepen, maaj dat mateur aangeduid door de Koning. Van. de Socialisten was niet zo behoorde tot de gewone protocol, en De keuze is gevallen op dhr Van heel veel te weet te komen, terwijl het was ook alles want zij w-aren Acker Dhr gpaak zai zich waar- bij de C.V.P. de eenstemmige wil pn stroef schi;jnlljk beperken tot de zo be- tot uiting kwam om in de oppositie geerde portefeuille van Buitenland- te treden, se Zaken. Tijdens een eerste persconferen tie verklaarde dhr Van Acker, dat hij waarschijnlijk pas binnen eer. paar dagen meer nieuws zou kun nen verstrekken. Nadien ontwikkelde zich volgend allen even zwijgzaam en wanneer het er op aankwam inlich tingen te verschaffen. VAN HUYSMANS. Een eerste sensatie-nieuwsje zag het licht, toen dhr Huysmans, bij het verlaten van het paleis ver- van onderwijs en op het gebied van 7"^ vandaan nor andere Per^oimliteiten zierf? over Belgisch Kongo, ae Socialisten Misschien COntaCt Is u telefonisch in contact irïf/ïiSJJ roet sommigen? Alhoewel onmiddellijk de diaag— "Meen TVr irRphi DRtnurliik vc\ Juiste6 proporües^rleJ™1wm^be- sP°,edig mogelijk klaar te komen vaite z?j toch een waardevolle vin- ^ofEo^fïk d°togmoe"t gerwijzing. Wij waren op weg naar «ng.js ook me^goed^lk dmg moet e6DhrBusetdieïnsgelijks naar het g* "J*. f ^temps^1) aC°6nt: leis «mmen werd was minder ^unt dSs nTete'definitiefs vertellen? Neen, natuurlijk niet. Dat kan ULlu.??.. zouden kunnen n;ej. gebeuren vóór Donderdag avond. Eerst dan hoop ik u iets meer te kunnen mededelen over de (Zie vervolg blz. 6) liet gebeurt maar zelden dat een schrijver door de helden van een zijner romans gehuldigd wordt. Meestal immers zijn die personna- ges zo verzonnen, verwrongen en verdraaid, dat geen levend mens er zich in terug vindt. Ten bewijze dat de gekende Vlaamse romanschrijver JEdward Vermeulen, die de vleiende schrij versnaam van Warden Oom toebe deeld kreeg, 't anders voorhad en z'n letterkundige werken op het echte leven afstemde mag het feit gelden dat wij op Beloken Pasen de echte trimards, zoals zij nu nog bestaan en de harde bete brood gaan ver dienen in Frankrijk, zullen zien op komen om hun Warden Oom te herdenken. Op Beloken Pasen gaat te Hoog lede de Warden Oom Gouwdag door van het Davidsfonds. Het vol ledig nrogramma van deze feeste lijkheden vindt U in een afzonder lijk kader oo blz. 16 van dit blad. Daar zult ook een Week-End Reportage vinden waarin sprokke lingen uit het leven van deze grote Vlaamse schrijver staan opgete kend. Doch wat od het eerste zicht misschien bevreemdend aandoet is het feit dat onze Vlaamse seizoen arbeiders od geheel bijzondere wijze bij deze viering betrokken worden. Nochtans zullen zij daar vooral op hun plaats zijn. Een kleine ge beurtenis was immers van grote betekenis in het leven van Edward Vermeulen. Het was precies in die zware pe riode van zijn leven, toen laster en haat poogden hem ten gronde te richten, dat Edward Vermeulen het bezoek kreeg van E. H. Kinoo, on derpastoor te Hooglede, die hem vragen kwam de gewestelijke lei ding te willen opnemen der seizoen arbeiders. 't Was toen 1905, het jaar voordien was E. H. Denvs be noemd tot pastoor der Frans mans Edward Vermeulen spand? zich met liefde in voor die taak. Hij in het hart en hij kende hun no- schreef bijdragen voor «De Stem den. Uit dat alles groeide een van uit het Vaderland», het blad der zijn beste werken: «Trimards». Fransmans, hielp hen vooruit,.op de eohte Trimar:is wisten wat De Christelijke Volkspartij kan winnen, zij kan ook verliezen... Het was de Nationale Voorzitter der Christelijke Volkspartij, dhr Lefèvre, die in zijn korte toespraak daags na de verkiezingen van 11 April, deze zin langs het N.I.R. de aether inzond. Voor een zakelijk mens getuigen deze woorden van een grote spor- De kiesstrijd immers begint van daag en niet een 6-tal weken vóór de kiezing. Men mag deze zin zo breed mogelijk interpreteren als men wil. Zeker, al onze kandidaten zijn brave 'mensen die het goed me nen. Maar met het goed te me nen bolt men ten huldigen dage gezien de verwoede activiteit der anderen niet alleen dikwijls, maar altijd te kort. Met initiatief, tiviteit. In dergelijke omstandighe- maar amja re 1 den echter uitgesproken doen zij en1 gloed, enthousiasme1 en ovmm- eerder aan als een pleister op fl» Fmg nebben we al onze neo-man- ndl grog datarissen weten voor het eerst op het podium verschijnen. De strijd voor hun plaats op de lijst was in wonde; 't zij om de diepe wonde te verduiken die er onder schuilt. voor hun plaate op de 1JJSt was ln Na bezinning kunnen harde ejgen rangen geweldig en na korte klappen toch dat resultaat roee- dagen brachten ze het door hun brengen dat het altijd zeer nuttig handelwijze zo voor dat ze ten aan- is, kalm en op gepaste toon naar schouwe van iedereen de rechte de reden van een mislukking, een mannen op de rechte plaats waren, nederlaag, te zoeken met dien pe begeestering in de veroverings- verstande dat de vastgelegde .heel- <arijd was algemeen en ook na de middelen in de toekomst dienst doen, niet om nog zwaardere won den te genezen, wel om de ziekte in de kiem te smoren. In die zin willen wij dan ook eens graag aan een soort Gewe tensonderzoek doen om de midde len op te sporen die wellicht oor zaak kunnen en geworden zijn van dit jammerlijk feit. Zeker, de volstrekte meerderheid is verloren. Dit verlies moet tot na denken dwingen; en er zal wel geen enkel katholiek zijn die het ver lies van de volstrekte meerderheid niet betreurt; als hij het vandaag nog niet doet, dan wellicht binnen enkele maanden. Twee scherpe groepen tekenen zich af, de ene neemt de kristelljke waarden aan, de andere niet. Zij die de kristelljke waarden aanne men liggen onder, de anderen onverenigbaar in hun principieel standenprogramma, maar het al tijd roerend eens in hun anti-gods dienstig zijn hebben het ge wonnen. Die beide groepen, pro of anti, kennen hun mistevredenen, hun bestweters enz. Dat is alle maal onvermijdelijk dat is en zal ten eeuwigen dage menselijk blij ven. Daarbij stilstaan en die men sen trachten te bekeren, dat is tijdverlies, verloren krachtinspan ning. Wanneer wij voor de chris- verkiezing was het resultaat voor hen en de partij begeesterend. Maar met de jaren ondervonden we dat die hen toegekende sterke plaats op die sterke lijst zó sterk was dat ze zelf schier alle sterkte verloren en teerden op het prestige van hun zekere plaats. Vandaar een ver worven toestand die schier alge meen bij velen toch het ver eiste initiatief doodde en maakte dat de 4-iaren in alle gezapigheid en volledige administratiegeest doorgebracht werden. Hun strijd was niet meer deze geworden van de partij, wel Van hen zelf en het volstond bij het opstellen der lijs ten alleen te zorgen dat hun plaats veilig en onbedreigd bleef... dan was weer. van deze kiesstrijd al thans en de komende parlementai re neriode die volgde, alles in orde. Bij hen ja, niet bij de kiezer en nog min bij de partij. Maar deze stond nu ook zo zwak tegenover die plaatselijke toestanden dat... het resultaat niet was datgene wat het had moeten ziin. Ter illustratie kunnen we als bevestiging bijgaande vermelden. In een bepaald gewest hield een gebuisde kandidaat der oppositie vier jaren lang toch zitdagen en kon zo, druppelgewijs, zijn ter rein klaar maken voor de verkie zingen die volgden. De effectieve telijke gedachte de volstrekte uit de C.V.P.-rangen vertikte het, meerderheid willen heroveren in de eens gekozen, nog zitdagen te hou- WARDEN OOM Hij droeg zijn Trimards diep alle gebied: bezocht hun families, schreef brieven, kwam tussen in moeilijkheden, kortom, deed prach tig werk. paleis geroepen werd, was minder spraakzaam, maar hij logenstrafte het toch niet, dat de Socialisten het proberen. ALOVER BUSET Zaterdagavond dan werd de eer stand der besprekingen. U wacht op de besluiten van ste officiële mededeling aan de jlet socialistisch partijcongres? pers verstrekt. Het was dhr. Buset, Bah. neen. fk wacht op niets. Voorzittei van de Socialistische jk wacht op een regering, partij, die het verzoek van de ko- r, Pr ,.pPd, PPn akkom-ri? ning om een regering te vormen, jl.sedlri Maandag reeds, afgewezen had. gezien hij liever En hoe zal de dosering eruit zijn werkzaamheden van partij- zien9 voorzitter voortzette. Dhr Buset liet De beate glimlach verbreedt tot niet na zijn danx te betuigen aan een proletarische grijns: ,de vorst voor het vertrouwen ten Het zaj een goede dosering zijnen opzichte... zijn een heel goede! Nadien werd bekend gemaakt dat Socialisten en Libeialen contact Poitie ozrtic?n v»r ^e/den hadden genomen. Op Pasen zelf roïm-Ke pamjen .oen moesten de heren reeds uitrusten. Verschillende poinieke partijen VOOR DE VERKIEZINGEN... Spaak: Steekt U toch nooit in het hoofd, kameraden voor de kapitalist-liberalen te stemmen. Zij zijn altijd dé verraders geweest van oit.se arbeidende klasse.'... NA DE VERKIEZINGEN 1 zij aan Edward Vermeulen hadden en spontaan gaven zij hem op een bijeenkomst in Frankrijk, waar hun grote vriend hen was komen opzoeken en waar het er gezellig aan toeging, de naam van Warden Oom. 't Woord was er uitgekomen al gekscherend doch er zat zoveel dankbaarheid en genegenheid in verborgen zodat het Warden Oom zou blijven en dat deze naam in de geschiedenis burgerrecht zou krijgen. Het is dus vanzelfsprekend dat de Trimards hun Warden Oom zul len komen vieren te Hooglede. Zondag zal Hooglede in het te ken staan van Warden Oom. Een straat zal er zijn naam krijgen, een gedenkplaat wordt onthuld aan de woning op de plaats, waar de schrijver woonde en zijn romans schreef, en op zijn graf zal een heldenhuldezerk worden ingewijd. Zo eert Vlaanderen zijn grote. Op de Academische Zitting zal André Demedts het werk van de grote schrijver belichten, in een tentoonstelling zullen herinneringen uit zijn leven kunnen bezichtigd worden en 's avonds krijgen wij de apotheose van deze dag in de op voering van Trimardsdoor de Rederijkerskamer van Hooglede Op d'hoogde groeyt den Olyf- boom». Raf Reymen bezorgde van dit werk de toneelomwerking. Te Hooglede wappert Zondag 25 April de feestvlag ter ere van Warden Oom. Voor deze gelegen heid zal ook de aloude vlag der seizoenarbeiders voor de dag ge haald worden, de vlag die Warden Oom kort voor zijn afsterven ter bewaring gaf aan Z. E. H. Pastoor Moncarey en in de plooien van die vlag zullen wij de vriendelijke monkellach van Warden Oom te rugvinden want zijn geliefd ge zegde staat er in geschreven «Verre gezien, Hooglede...». eerstvolgende verkiezing, of wan neer wij willen vermijden dat een absolute meerderheid van de Bel gische Socialistische Partij tot stand komt en dan zullen zij zeker best hun liberale vrienden ook kunnen missen dan is het absoluut noodzakelijk dat we eens en voor goed openhartig de toe standen in eigen huis onderzoeken. Nü kunnen we dat doen zonder notten te breken, binnen vier jaar (normaal) ware het èn te laat èn ongepast, vermits we dan met de ogen schier toe alleen en uitslui tend de algemene lijn verdedigen moeten zonder al te veel te strub belen over kleinere zaken van ondergeschikt belang die dan ten slotte niets anders doen dan in eigen rangen en bij ons zelf alle initiatief, bezieling en enthousias me doden. 15 NIEUWE MISSIQNWAGEN VOOR OOSTPRIESTERHULP Door weldoeners uit Oost- en Westvlaanderen werden 15 nieuwe Missionwagenvoor Oostpriesterhulp bekostigd. Dinsdag 20 April werd de laatste van deze wagens op de Kouter te Gent door Z. Exc Mgr Callewaert ingezegend. Vooraleer naar de Duitse diaspora te vertrekken, zullen deze wagens nog gedurende enkele dagen op pro- paganda-tournee door Westvlaanderen rijden en o.m. Brugge, Roese- lare en Kortrijk aandoen. Wij zien hier een van deze nieuwe Missionwagen den en liet aldus het gras van on der ziin voeten wezmaaien. Wat kon het hem deren hij stond immers op kop van de lijst en was zeker gekozen. Het resultaat bleef niet uit op 11 April jl. De gebuisde van vroeger behaalde een onomstootba re overwinning en knaagde gewel dig aan het C.V.P.-been; werd rechtstreeks verkozen. De «onze» natuurliik ook er zijn -toch im mers altijd katholieken genoeg die uit princieo goed stemmen, en daar rekende hi 1 op. De beschouwing van dat alles laten we open aan de rechtgeaarde kiezirs. Zó danken wij het verlies van de volstrekte meerderheid aan ons zelf en niet aan de socialisten. Die danken hun winst aan de te kortkomingen van christelijke zij de... of zullen die tekortkomin gen misschien maar ophouden de dag dat de Socialisten de vol strekte meerderheid in het land hebben En laat ons er a.u.b. ook aan denken dat de socialisten in gemeente- en provincieraden hebben bewezen, dat ze het zó aan boord weten te leggen dat ze er moeilijk uit gestemd worden Een allereerste en volgens ons fundamentele vaststelling is deze We moeten de oorzaken van het verlies der volstrekte meerderheid binnenshuis vinden en niet bij de anderen gaan zoeken. Een stok om een hond te slaan is vlug gevon den, maar als ge zelf een pak sla gen verdient moet ge die niet aan uw hond geven Zelfkritiek, opbouwende zelfkri tiek, kón die nuttig zijn Neen, die is niet nuttig. Daar plukt men vroeg of laat. en eer der vrneg dan laat de vruchten van. We lazen in de eerste com mentaren op 12 en 13 April 11. dat de uitslag onverdiend was,... dat de kiezers ondankbaar zijn... enz. enz. Dat zou kunnen een eerder magere troost zijn... ais het een troost is. Volgens ons zijn de oorzaken van het verlies de volgende 1. De a-politieke vorming van de ka tholieken en de negatieve houding tegenover de tijdelijke problemen. In kleine beperkte comités moeten we het onze mensen diets maken iZle vervolg blz. 2)

Het Wekelijks Nieuws (1946-1990) | 1954 | | pagina 1