ïOOÜ io®®eT I PATEY Vernietigt De datum nadert mmiAPPER Zo stierf Andreas Hofer Voor het blauw-rode mystieke huwelijk onoagsermoentjï: UITZONDERLIJKE KWALITEIT Gewetens onderzoek s m Blsdom Brugge ricf uit Brussel t HET WEKELIJKS NIEUWS Zaterdag 14 April 1094. Bla. 1 PASSAGIERSSCHIP VESTIGT NIEUW WERELDRECORD &.§.A.-Zeedesg te Nieuwpoert RAT EN Af(//C Doos fr. 18,- A PRIESTERBENOEMINCEN V ajrteJudoeutuaém er sn OOK DIT JAAR BLOEDDEN AL DE STIGMATA VAN THERESiA NEUMANN Hef Rfflcsriaspel te Halls DAPPERHEID EN DURF wswfttonewmiwswivv&ntwsvi MAAK MEER VAN UW LEVEN... VERGROOT UW KANSEN OP voorspoed @31 geluk DOOR DEEL TE NEMEN AAN DE ItOLONIALE LOTERIJ Twee loten van 2 Vz MILLIOEN Een van EEN MILLIOEN enz. enz. enz. TREKKING ZATERDAG 24 APRIL 1954 TE FLEURUS Volksheilige van de week: I faa» (SM mf" t j OM DE WILLE VAN HET SMEER Daags na de verkiezingen pakte Le Peuple» uit met een zwart- .nrand overlijdensbericht waarin et onherstelbaar verlies werd be- endgemaakt dat de heren van de l.V.P. ondergaan hadden door het tsterven van Dame Majorité tbsolueHet bericht droop voor ér. enkele keer niet over van de nti-clericale gal die de topzware n plompe humor van de socialis- sche kranten, en bepaaldelijk in Fernand Demany, meestal vol umen ongenietbaar maakt. Op de vooravond van het mys- 5ke huwelijk tussen de socialis- sche en de liberale partij zouden .'ij met een gelijkaardig bericht ;unnen uitpakken maar dan met en huwelijksaankondiging, een aariage de raison, opgelegd door de vrijmetselarij, aan de twee te dere gelieven die wel moeilijk •neer tegenstrijdigheid onderling kunnen vertonen, maar nu in el kanders armen gevallen zijn... om "t wille van het smeer. DE VERGULDE PIL J>e vreugde in het kamp der /erwinnaars is niet onverdeeld. s.an het Belgisch verkiezingsstel sel is de weliswaar magere troost verbonden dat het uitkomst biedt ,n alle aangelegenheden. Zo hebben de liberalen met grote ontsteltenis ondervonden dat zij in den lande niet de vooruit gang hebben gemaakt waarop zij zo stellig hadden gehoopt. Zij zijn er verre van af hun verliezen van 1949 weer goed gemaakt te heb ben. Hun stemmenaanwinst be draagt precies 0,89 Maar deze kleine aanwinst laat hun toe vier zetels te heroveren. In verhouding is dat vrij veel wanneer men be denkt dat Saint Remy 0,82 van de stemmen behaalde en slechts één enkele zetel na een kiescam pagne van twee maanden. De libe ralen hebben dus 0,07 stemmen meer behaald dan Saint Remy. Dat is voor de blauwen een bit tere pil en zij kijken dan ook met een kwaad oog naar Saint Remy die hun alleszins een lelijke knauw heeft gegeven. Deze bittere pil wordt echter goeddeels verguld door dat deze aanwinst van stemmen beloond wordt met een vet morseel in de ministerportefeuilles, want daar wordt de appetijt der liberalen meer dan voldaan. Er zullen zioh op het altaar der vaderlandsliefde meer liberale ministers slachtoffe ren dan dat er nieuwe liberale verkozenen zijn. DE VERSCHUIVING NAAR LINKS De socialistische overwinnaars staan nog altijd verwonderd te kijken dat de wind hun zo voor delig in de zeilen heeft geblazen. De B.S.P. heeft vooruitgang ge boekt maar de socialisten boffen wanneer zij hun overwinning als een triomf willen uitbazuinen. Hun «temmenaanwinst komt voor een joed deel uit het kamp der com- wunisten en voor da andere helft itt de kringen der kristelijke ar beiders. De socialisten beweren welis waar dat hun vooruitgang te wij len is aan de omstandigheid dat een deel van de burgerij voor de B.S.P. heeft gestemd, maar dat is een loutere bewering die geen stand houdt. De socialistische aanwinst is ook niet uit te leggen door de stemmenaanwinst van diegenen die in 1960, uitzonderlijk, hun tra ditionele partij de rug zouden toe gekeerd hebben en thans weer tot HUWELIJKSTROUW EEN WELDAAD De echtelijke trouw bestaat hier in. dat de echtgenoten elkaar trouw blijven in gedachten, woorden en werken; dat geen der echtelingen zich met een derden persoon van het andere geslacht bezondige op enigerlei wijze. Christus heeft geleerd dat de hu welijkseenheid en trouw zo abso luut en onvoorwaardelijk moeten zijn, dat men deze niet eens in ge dachten mag aanranden. De echtgenoten moeten niet al leen de echtbreuk vermijden, maar alles wat ontrouw voorbereiden of veroorzaken kan. Iedere verdachte omgang of oponthoud met personen van het ander geslacht, alles wat bij de andere partij afkeer, koelte, onverschilligheid, ontevredenheid, jaloersheid kan veroorzaken is ten strengste te mijden. Als voortdurende herinnering aan de door God beloofde trouw, wisse len de bruidslui elkaar de gewijde ring uit en reiken ze elkander de hand. Zoals het goud van de ring zo moet ook de trouw zijn; Bekla genswaardig is het goud dat dof eworden is en zijn glans verloren leeft. Maar nog meer zijn de echtgenoten, wier trouw gebroken is, te beklagen. De schat van hun feSÏÏhlSkeLa£ Mr11 a^ïèrTkrïnïeA begaan' en troosteloos mengsel van achter- t pp]p?pnpr wpl t docht, wantrouwen, verwijten, om zal gelegener uJd wel maar al te vaak in onherstelbaar kwaad een einde te nemen. Zoals het goud In het vuur, zo wordt de trouw in de oven van te genspoed en lijden gelouterd. Zo als de ring geen einde heeft, zo moet de trouw duren tot de dood. Trouw niet alleen bij zonneschijn en gelukkige stonden, maar ook bij tegenslag en in de lijdensuren. Meer nog: de intieme omgang der echtgenoten moet staan in het teken van de kindsheid. Die intieme omgang mag niet als ongepast en oneerbaar aangezien worden. Hij is door God gewild en daarom zede lijk goed. Wie zich echter niet ge draagt naar wat Gods wet en de wet van de natuur voorschrijven, begaat grote zonde. Die kuise huwelijkstrouw wordt veredeld en verheerlijkt door de liefde. De liefde is de eerste en noodzakelijkste voorwaarde van een christelijk huwelijk: de liefde van Christus tot zijn Kerk is daar het voorbeeld van. Wat zou een huwelijk zijn zon der liefde? Zij moet levendig zijn in de vreugde, maar nog sterker worden in het lijden. In den be ginne zal de echtelijke liefde be roerd worden door uiterlijke be de schaapstal van Mas. Buset zou den teruggekeerd zijn. Verder lijkt het onaannemelijk dat de C.V.P.-kiezers, die aan deze partij haar houding in de konings kwestie euvel nemen, thans hun stem zouden verleend hebben aan diegenen die in 1950 de opstand en het straatgeweld hebben ont ketend. Voorts zal men moeilijk geloven dat bepaalde kringen van midden standers, die ontevreden waren over het regeringsbeleid, er toe kunnen besluiten voor de linksen te stemmen, waarvan zij stellig nog minder te verwachten hadden. Zij die aan de C.V.P. trouw ge bleven zijn behoren uiteraard tot de middenstand, tot de kringen der zelfstandige arbeiders, der vrije beroepen, der kléine en grote werkgevers. De stemmenaanwinst van de B.S.P. is niet anders uit te leggen dan door een verschuiving naar links in de kringen der krlstene arbeiders. Dat is geen beschuldiging maar een loutere vaststelling die zich onweerlegbaar opdringt uit de ge gevens der jongste verkiezingen. POLITIEK BOD EN OPBOD De C.V.P. heeft voorzeker een aantal voortreffelijke sociale wet> ten getroffen en de helderzienden zullen wellicht volhouden dat de kristene arbeiders alleen al daar om niet KUNNEN links gestemd hebben. Er zijn echter onder diezelfde kristene arbeiders velen die de organisaties van de C.V.P. en haar verwezenlijkingen steeds met een zeker wantrouwen hebben blijven bejegenen. Deze mensen die het politieke pokerspel zeer goed vol gen hebben terecht of ten on recht gemeend dat de C.V.P. in haar politiek ten opzichte van de arbeiders haar hoogste bod heeft gedaan, en in sommige omstan digheden zelfs aan opbod, maar dan met tegenzin, onder de druk van de socialistische oppositie. Deze gemoedsgesteltenis werd bij tal van gelegenheden door de socialisten zeer handig uitgebuit, o. m door de flink verspreids so cialistische pers die in dezen een niet te onderschatten rol heeft gespeeld. Men denke slechts aan bepaalde stakingsaanzeggingen die met een compromis besloten wer den. Deze arbeiders menen dat de C.V.P. tot aan de uiterste grens is gegaan van haar mogelijkhe den en dat deze partij, omwille van haar gebondenheid aan ande re kringen, onmogelijk meer kon doen voor de lotsverbetering van de arbeiders, voor een grotere werkverschaffing aan de werklo zen. Zij menen dat voortaan alle heil alleen te verwachten is van de socialisten. De B.S.P. immers belooft gou den bergen. De socialisten zullen de werk loosheid opslorpen. Aan die belof te laten velen zich vangen, hoe wel zij niet inzien hoe ze moet worden opgelost. Da socialisten beloven aan de arbeiders een nieuw en een groter aandeel in de winsten der onder nemingen. Aan die belofte laten velen zich vangen hoewel men niet goed beseft hoe de liberalen hiermede zullen kunnen instem men. De socialisten beloven ook een vermindering van de legerdienst en aan deze belofte van onmiddel lijke lotsverbetering hebben ook velen zich laten vangen. Uit de uitslag van de Jongste verkiezingen is voor de C.V.P. al vast deze les te halen dat een deel van haar vlottend kiezerskorps in de kringen der kristene arbeiders haar de rug heeft toegewend, hoe wel juist aan dit deel de meeste zorg en de grootste bekommerin gen waren gewijd, hoewel dit deel in verhouding het sterkst was ver tegenwoordigd in de leidende po litieke kringen van de C.V.P. De C.V.P. zal er stellig goed aan doen zich voortaan meer te bezinnen op de ware en werke lijke kern van haar macht die haar alsnog onwankelbaar trouw is gebleven: de middenstand en de burgerij. Het is trouwens kenschetsend dat de nieuwe regering een depar tement van de middenstand om vat. Deze omstandigheid wijst er stellig op dat ook bij de liberalen en socialisten het besef is gerijpt van de macht welke aan deze klasse eigen is en welke zij nu op hun beurt zullen pogen aan te vreten. ONVERKWIKKELIJKE MISREKENINGEN Wij willen hiermede niet gezegd hebben dat de C.V.P. niets heeft verwezenlijkt: de homogene rege ring heeft in de afgelopen jaren geregeerd op een manier waarop zij met fierheid mag terugblikken. Wij willen alleen nagaan tot wel ke gevolgtrekkingen de uitslagen van de afgelopen verkiezingen moeten leiden. Wij wezen op een enkel aspect daarvan. Er zijn er ongetwijfeld nog vele andere en ook zeer belangwekkende die als lessen van de ondervinding ter harte kunnen genomen worden. Misrekeningen werden ook in daarop gewezen worden. Het zou trouwens ook verkeerd zijn de handen in onschuld te was sen en alle schuld aan de kiezer te geven of aan diens gebrek aan doorzicht. De kiezer is immers koning bij de stemming en naar zijn oordeel luidt de uitslag daar van of zou hij althans moeten lulden. Zie vervolg volgende kolom I Het 53.329 ton metende passa giersschip «United States» heeft de 2.942 mijlen tussen de lichtto rens van Ambrose en Bishop Rock afgelegd in drie dagen 20 uren en 57 minuten. Dit is een recordprestatie bij het oversteken van de Atlantische Oceaan. In dit verband veroorloven wij ons nog een opmerking. De C.V.P.-kiezer heeft op som mige plaatsen de welbepaalde in druk opgedaan dat hij gedupeerd werd door overdreven en mis plaatste inmenging vanwege plaat selijke comités of komiteiten die eigenmachtig de rangorde der voorgedragen kandidaten wijzig den hoewel de polls zich op een welbepaalde wijze uitgesproken hadden. Dergelijk optreden kan misschien nuttig of wenselijk zijn maar het sorteert veelal een ave rechts effect en het staat vast dat het bij de kiezer onverkwik kelijke gevolgen nalaat. De kiezer heeft uiteraard wei nig vertrouwen in de eerlijkheid van arrangementen op het po litiek plan en het verdient geen aanbeveling om dit geschokte ver trouwen nog verder uit te hollen. Wij geloven, jammer genoeg, dat dit vertrouwen een lelijke deuk heeft "ekregen in die plaatsen waar de rangschikking der candi dates vastgesteld door de poll, achteraf eigendunkelijk werd ver anderd of afgedreigd met een dis sidentie, omwille van persoonlijke financiële of andere invloeden, zo als op verschillende plaatsen en niet alleen buiten Westvlaanderen is gebeurd. PAS. Da Katholieke Studentenactie heeft dit jaar voor haar zeedag Nieuwpoort-aan-Zee verkozen. De ze zeedag gaat door op Donderdag 29 April voor al de jongknapen der Noordzregouw, d. i. dus voor al de jonge studenten der provincie. Zo worden er die dag bij ons een dui zendtal studenten verwacht. Het programma voor die dag is ais volgt samengesteld: Te 9 u.: Aankomst met de bussen op het plein voor de kerk (op de badplaats) Te 10 u.: H. Mis in openlucht, opgedragen op een mooi plekje in de duinen, door de laatst gewijde Jongknapenproost, E. H. Jaak Van- derhaeghen. Te 10.35 u.: Openingsformatie. Te 10.45 u.: De verschillende groepen begeven zioh naar het strand voor de fortenbouw. Te 11.45 u.: Verzamelen voor het middagmaal op een open plaats in de duimen. Te 12.30 u.Plaatsen van een Mariakapslletje op een nog nader te bepalen, druk bezochte plaats, als aandenken aan deze mooie dag van het Mariajaar. Te 13.30 u.: Spel in de duinen of op het strand. Te 15 u.: Vieruurtje. Te 15.30 u.: Instappen in de bus sen voor een bezoek aan het vlieg veld te Koksijde. Te 17 u.: Slotformatie op het vliegveld. Laten we hopen voor die jongens, dat a? die dag met een mooi weer tje zullen gezegend worden, om eens flink te kunnen genieten van een dag aan het strand. (Vervolg ven blad) dat volledig afzijdig blijven van de politiek, zelfmoord plegen is. We toeten hetde voorbeelden van vroe ger en de niet goed te praten tri- bülaties hebben bij velen de alge mene afkeer van alles wat politiek U bewerkt. Dat moet er uit. We moeten ons volk leren politiek aan voelen en hen overtuigen dat het hun plicht is er tenminste niet af zijdig bij te blijven, laat varen dat ze zelf geen politieke appetijt hebben. 2. De onduidelijke bepaling van de gewetensplicht van de katholieken. Daar moet duidelijker lijn inge trokken, meer positieve stelling in genomen worden. Verantwoordelijk- heid moet door gelijk wie durven opgenomen. Niet 6 weken voor de strijd, wel gedurende de ganse pe riode die tussen twee verkiezingen in ligt. 3. Het onwezenlijke van een standen- politiek. Dat dient uitgeroeid het is de grootste gesel, en wellicht wordt het de oorzaak van een volledige ver splinteringJammer is het dan ook dat in bepaalde middens aangeno men werd dat onze laatste verkie zing in die zin mocht gevoerd. Het initiatief werd door de sterkst ge- groepeerden genomen; zij konden dat. Veel min geordenden die zich onmachtig daartegenover voelden, zijn door hen essentie-uit, in weer wil daarvan van partij verlopen. Dat zal zich met de jaren meer en meer aftekenen. Palaberen om een heid gaat niet als de enen alles mo gen doen en de anderen niets. Op katholieke gevoelens kan men een maal, tweemaal speculeren. Meer niet. Daar ligt het cruciale punt. 4. Het volkomen gebrek van een opi- niepers. Opvallend is het dat juist die kristelijke blad-en die steeds hun le zerskring zoeken bij de malconten tenmenen aan zelfkritiek te moe ten doen. Ze preken vier jaar lang en snijden in wonden die beter dicht gelaten zouden worden. Ze menen ernstig werk te verrichten ze kweken de dissidenten om dan daags voor de stemming te druk ken eenheid meerderheid I Zij zijn het die oorzaak zijn dat zoveel mistevredenen van partij verlopen. We vinden dit in onze Vlaamse en... Franse pers. Wie kent het Franse blad niet voor 80 in Vlaanderen gelezen door veel mensen die het zelf beter buiten gooien zouden Het vindt zijn sterkte bij de Vla mingen omdat het wel weet dat cri- tiek er gegeerd wordt... Een Vla ming kan verdragen dat hij voor de aap gehouden wordt en steunt zelf dergelijke publicatie. Moest al wat Vlaming is er van afscheuren... het zou wel zijn positie wijzigen. 5. De verwarring tussen Regeringsver antwoordelijkheid en de Partij- verantwoordelijkheid. Partijbelangen kunnen ver afwij ken van algemeneRegeringsbelan gen. Nooit werd daarin een klare lijn getrokken. Voor de doorsnee kiezer is dat al het zelfde. Voeg daarbij de zelfcritiek... en de breuk in eigen rangen komt er. 6. Het tekort aan overtuiging in de overwinning bij al de lagen van de christelijke bevolking. 7. Het falen van het propaganda- apparaat dat de grote massa niet bereikt en zeker niet ontroert. Onze propaganda was steeds te hoogstaand. Zeker, andersdenkenden kunnen en mogen meer dan wij, maar wij moeten tot de gewone mens gaan en les nemen bij de an deren... al ware het maar een tikje van hun demagogie er bij. Het is de ziekte van de tijd. De ziekte moet aangewend om de tijd te kunnen veranderen. Dan eerst zal op hoger plan kunnen gewerkt. 8. Het op straat brengen van de me ningsverschillen. Vuile lakens moeten in eigen huis houden gewassen en niet in het openbaar aan de wasdraad gehan gen wordenopdat de anderen ze zouden kunnen ontleden en er nog slijk op kladden. Hun werk weze ons een les. We overtuigen ons dat ze altijd onverenigbaar zijn... maar in feite is dit nog nooit in iets ge bleken. 9. De vooropgestelde mening dat men bij de socialisten moet zijn om iets te bekomen. 10. De onwetendheid van de katholie ken inzake de subsidiëring van de vrije werken, in het bijzonder van de vrije katholieke schooi. Wellicht zijn er nóg andere re denen. Hier hebben we er echter al ge noeg... om een zwaar actief pro gramma mee te vullen. Verder gaan willen we nietmoesten we alleen dit kunnen langs onze kant omwerken, dan zouden we oneindig veel bereikt hebben. (Vervolg van 1« blad) vragen die datuim te willen vast leggen. Intussen werd de nadruk legge gelegd op de grote toegevingen die vanwege de Engelsen en de Ameri kanen gedaan werden, nl. de ver klaringen dat enerzijds Engeland voortdurend een deel soldaten ter beschikking zou laten van het Europese leger en anderzijds dat de Amerikaanse troepen in Europa zouden blijven, zolang dit nodig mocht blijken. Van de voorafgaandelijke voor waarden die destijds werden ge steld, blijft er dan ook maar een meer onopgelost: het Saarvraag- stuk. De Franse regering hoopt nu dat zij tot 18 Mei as. haar tijd zou kun nen gebruiken om samen met Kan selier Adenauer de zaak van de Saar aan te snijden en op te los sen. Intussen werd door die beslissing van de regering toch ook dit be reikt dat de Russen het te Genève niet zo gemakkelijk zullen hebben om Frankrijk van de bespreking van het Europese leger te doen af zien ten koste van een wapenstil stand in Indo-China. Hoe de Franse regering er einde lijk zal in slagen het Europese le ger door de Assemblée Nationale te doen goedkeuren is een andere vraag. Er zal nog heel wat water door de Seine moeten vloeien vooraleer het zover komt. Maar indien intus sen ook de Saarkwestie gunstig kan worden geregeld, dan zou Frank rijk toch nnaar een eigenaardig fi guur slaan wanneer het het Euro- nese leger niet zou goedkeuren, dan wanneer al de voorwaarden (J!e bet zelf heeft gesteld zouden worden vervuld. Daarop zullen we echter nog dik wijls in de toekomst moeten terug kon staan indien ooit waterstof bommen of atoombommen in een werkelijke oorlog werden gebruikt. Elkeen of hij katholiek of niet-kathollek weze zal uit de grond van zijn hart hopen dat het werkelijkheid zou worden wat de atoombommen of waterstofbom men zouden worden gebruikt en dan het gebruik daarvan ontoelaat baar voorkomt tenzij in een werke lijke zelfverdedigingsporlog. Jammer genoeg is het niet zo ge makkelijk uit te maken welke die zelfverdediging is. Elke staat be weert inderdaad steeds dat hij voor een zelfverdediging staat. Wij ken nen voldoende de theorie de aan val Is de beste verdediging om te weten dat gewetenloze politiekers het steeds zo kunnen aan boord leggen en de zaken een zodanig uitzicht geven dat de gewone bur ger de Indruk krijgt dat hi) zijn vaderland verdedigt tegen een aan val. Het staat nu nochtans even vast dat van Westerse zllde geen enkele imperialistische bedoeling voorziet dat de vrije volkeren niet het min ste inzicht hebben andere volkeren onder de voet te lopen en onder de knoet te houden. De grondoplossing van het atoom- en waterstofprobleem blijft dan ook zoals de Heilige Vader het voorstelde: dat de mensen einde lijk zouden ophouden met haat en wraakgevoelens te koesteren en dat zij zich eindelijk zouden richten naar de leer van Christus die er een is van menslievendheid, naasten liefde en liefde tout court. Ook van op het Kapitool te Wa shington kwamen nieuwe berichten in verband met een Initiatief van President Elsenhower. Hij zou na melijk een verklaring en een op roep tot de pers richten om een collectieve inspanning te doen op- - dat de waterstof- en atoom hysterie keren. Voorlopig gaat het meer om op dit ogenblik bij de grote de internationale toestand die zal massa bestaat zou omgezet worden in een inspanning om die ongeken- Z. Exc. Mgr De Smedt heeft be noemd tot: Onden) astoor te Passendale, E. H. Jozef Driessens, leraar mn het Klein Seminarie te Roeselare. Onderpastoor te Roeselare (St Jozef), E. H. Anseeuw, leraar te Menen. E. H. Paul Nicalse, secretaris van de Bisschop, werd tot Kanun nik verheven. geschapen worden door de confe rentie te Genève op het ednde van deze maand. Op het ogenblik staan de kansen voor de Westerse landen in dit op zicht vrij goed en zien wij niet goed in hoe Rusland er enige kans zou krijgen om het laken naar zijn kant toe te halen. EEN VATICAAN EN KAPITOOL In ziin Paasboodschap heeft Paus Pius 2tll het probleem aangesne den dat op dit ogenblik alle men sen over geheel de aardbol beang stigt. De Heilige Vader heeft er woor den gesproken die elke mens naar het hart gingen omdat zij eens te meer onderlijnden voor welke ver schrikkelijke rampen de mensheid de natuurkrachten tot het behoud van de vrede en tot de vooruitgang van de mensheid aan te wenden. Het Is verheugend dat zowel van geestelijke als van wereldlilke en militaire zijde steeds imeer en meer wordt onderlijnd dat onze bescha ving en onze wereld het grootste gevaar loopt indien de spanning in de wereld moet blijven voortbe- ïn deze Paastijd moeten wij dan ook hopen en bidden dat de com munistische wereld eindelijk tot In keer zou kompn en zijn veroverings zucht zou afschudden opdat ten slotte de vrede over de wereld zou kunnen heersen. 20-4-1954. V. WESTERLINCK. WEEK VAN 24 TOT 30 APRIL De dagen lengen met 23 minuten. WEERSPREUK Morgens het zonneke rood Is wafer ln de sloot. ZATERDAG 24 APRIL HH. Fideel van Slgmailngen, Egbert, Valeriaan. Zon op te 5.26 u.. onder te 14.63 n. 1850: Geboorte van de Franse maar schalk Pétain. 1868: Overlijden v. de Nederlandse taalkundige Lammer Allard Te Winkel, die met De Vries het Woordenboek van de Neder landse Taalsamenstelde. 1881: Geboorte van de Duitse let terkundige Jacob Knelp. 1888: Geboorte van de Vlaamse to neelschrijver Gast. Martens. De grote taak begint VANDAAG. Als we aannemen dat de katho liek een staatsprogramma heeft; als we aannemen dat de katho liek in de staat, langs de poli tiek om. dit programma moet verwezenlijken,; als we aannemen dat er ook SPA Uit Konnersreuth meldde men dat Theresia Neumann opnieuw heel het passie - gebeuren mee maakte. Aldus bloedde zij opnieuw uit al de stigmata, i Gezien Theresia in het begin van de week nog lijdend was, hadden haar ouders gevraagd aan de vele belangstellenden, liever niet naar Konnersreuth te komen, godsdienstige belangen in he. Hierdoor waren er dit jaar slechts gedrang komen dan is het hoog tijd en aller noodzakelijkst dat we alle krach ten samenbundelen, en vanaf he den een eendrachtige werking in zetten om de mensen van goeie wil te verenigen rondom een politiek die én de tijdelijke aardse belangen én de rechten van de Kerk erkent. Er Is geen reden tot ontmoedi ging we blijven de sterkste partij in het land. Er is wel reden om de handen uit de mouwen te steken en onze ar beid ts vertiendubbelelen. J.S. een duizendtal vreemdelingen in het Beiers dorpje aangekomen. Op Goede Vrijdag defileerden die mensen tot 11 uur, nadien ver zochten pastoor Naber en de fa milie Neumann om de kamer voor goed te ontruimen, gezien de el lendige toestand waarin ThereEia, mede door haar ziekte, verkeerde. Rond dit uur kent zij ook de cli max van haar lijdenstoestand. Bestel tevens de ingangskaarten voor de Mariale tentoonstelling (gunstprijs 3 fr.). De plaatsbespreking loept vlot van stapel en voor sommige verto ningen zijn bepaalde plaatssoorten reeds •uitverkocht. Volgens ingewonnen inlichtingen, en deze mededeling kan zekers haar nut hebben voor leiders en leid sters van groepen, die nog niet in tekenden, is de toestand als volgt: Voor 1 en 2 Mei zijn er nog plaatsen van alle categorieën be schikbaar. Voor 9 Mei zijn er geen plaatsen van 50 fr. meer te bekomen Voor 16 Mei zijn er geen plaat sen van 60, 50 noch van 25 fr. meer. Voor 27 Mei zijn er gsen plaat sen van 50 fr. meet. Voor 30 Mei zijn er geen plaat sen pieer van 60 noch van 50 fr. Voor 13 Juni zijn er geen plaat sen mier van 35 noch van 25 fr. Voor 27 Juni zijn er nog plaatsen van alle categorieën beschikbaar. Plaatsen zijn te reserveren op het secretariaat van het Mariasp-1, Ninoofsestwg, 9, Halle. - Telefoon 56.59.24. - Postcheckrek. 435.209. US Zie vervolg vorige kolom. koorlijkheid, lichamelijke schoon heid. Zij moet opgaan tot de hoog ste naastenliefde, die liefde verwekt en in kinderen geschenken van 3od. De ware echtelijke liefde, ge- louwd op sterke wederzijdse trouw, jaren niet afkoelen, moet groeien en toene- mag met de maar zij mo men, zich veredelen en vervolma ken. Hoe zwakker, hoe meer hulp behoevend de ene wordt, des te liefdevoller moet de andere bij springen. De echtelijke liefde en het huwelijksgeluk vorderen dat de echtgenoten voor elkaar, in elkaar en zo met elkaar leven. Waar liefde heerst, daar schenkt God zijn ze gen. Uit die liefde zal dan de orde ge boren worden, die het gezag omvat van de man over vrouw en kinde ren. alsook de bereidwillige onder werping en gehoorzaamheid van de echtgenote. Zo is voor de vrouw de vriendelijkheid en de gehoorzaam heid de enige weg om te heersen en het werk van haar man te be kronen. Q. Er is een naam die bij de toeristen steeds een glimlach op de lippen brengt: Innsbrück... De hoofdstad van Tirol. De Maria-Theresiastrasse, waarover net de bergen hangen, Tlrolerliederen... En de gedachtenis aan de grote held van Tirol, Andreas Hofer, die in de Fran- ciscanerkerk aldaar een marmeren stand beeld hield. Andreas Hofer... Honderd vijf en veer tig jaar geleden durfde hij het aan de zwarte ogen en lange zwarte baard, om te horen vonnis vellen. Zijn vrienden hadden gehoopt hem te verklaringen niets bij te voegen had, én Een genadeschot was nodig om dit moe dig bestaan te besluiten. Hofér was een man van buitengewone lichaamskracht; zonder veel inspanning hanteerde hij de zwaarste vaten. Hij stond bekend als een Godvrezend mens, maar met enigszins somber humeur. Hij leidde een zeer sober bestaan en men spreekt in zijn streek nog over zijn le- Het proces liep dan ook vlug van sta- verschuldigd ben. Alle vrienden en ken- venswijze in de keizerlijke residentie van pel. Hofer verzekerde dat hij bij zijn nissen moeten bidden voor mij om me zo innsbrück, toen hij daar zijn intrek nam - spoedig mogelijk uit de vlammen te be- in de jaren dat alles nog voor de wind heprrzuchtifTp Nnnnlenn te wpprstrpwn "J" vrieuueu uauucii genuupL ucui ie verklaringen niets 011 re voegen nad, en ^"'5 in ae jaren aar aues nog vuur ue wmu Wat hem het leven kostte kunnen redden. Zij konden echter slechts het vonnis werd in geheime zitting ge- vrijden zo ik eerst nog in 't vagevuur zou ging en hij de burgerlijke en militaire We verhalen u de heldendood van dappere Andreas Hofer. Gedurende twee maanden hield hij zich onder sneeuw en ijs ln een Alpen hut van Passeyr verborgen en geen belof ten of bedreigingen van de Franse gene- verkrijgen dat zijn zoontje en zijn vrouw, veld. Het was maar een schijnproces, Q16 die mee aangehouden werden, vrii naar .i die mee aangehouden werden, vrij naar Tirol mochten terugkeren. Maar voor Hofer zelf kon weinig baten. Hij wist zich op voorhand veroordeeld. Wel kreeg Hofer een verdediger in de want het lot van de volksleider was reeds moeten boeten leiding in handen had. Hij leidde in die Hij gaf verder nog enkele aanwijzingen weelderige omgeving geen ander leven lang bezegeld. Met algemene stemmen voor zijn begrafenis en de missen welke dan in zijn herberg in het Passeyrdal, - - \rr\i-\y hom wv-i nocton rrol ovor) mnrrion Tlo _rr„.-„ï „„1 e werd Hofer schuldig verklaard na de bij proclamatie van de 12» van Wijnmaand verleende genade, weer als aanvoerder de wapens te hebben opgenomen en de Tirolers tot opstand te hebben aange- - - x persoon van prins Eugeen de Beauhar- raals waren bij machte een Tiroler er toe nais, de zoon uit het eerste huwelijk van te bewegen de schuilplaats van Hofer te Napoleon's eerste vrouw. Toen deze het spoordEn vervolgensIn een stal te verraden. Een boer zou ten slotte toch bericht van de aanhouding vernam, zijn schuilplaats bekend maken. Tenge- schreef hij naar zijn stiefvader een brief volge van dit verraad werd Andreas Ho- waarin hij wees op de onbaatzuchtigheid fer ontdekt en aangehouden in de Alpen- Van Andreas, de man die in Tirol een hut van Brantach en naar Mantus ge- voorname rol speelde en tegen wie men t x geen gegron(je reden kon aanvoeren om Hofer zou door het vuurpeloton terecht- voerd. Daar zat hij in een enge cel en had al spoedig de hoop opgegeven dat de een doodvonnis te wettigen. Hofer was Keizer van Oostenrijk iets voor hem zou een edel mensenvriend en had vaak doen. Hij scheen echter te berusten in bloedvergieten kunnen voorkomen. voor hem moesten gelezen worden. De stak daar zonder veel omhaal zelf de va- vrienden welke de missen zouden bijwo- ten aan om zijn lijfwacht die uit ge nen moesten soep, vlees en wijn voorge- trouwe landgenoten bestond, van drank zet worden. Hij eindigde zijn schrijven te voorzien, maar stelde zich zelf tevre- met: «Vaarwel, gij snode wereld! Zo den met de eenvoudigste gerechten. Ho- p... hcht schijnt mij het sterven toe dat mijn fer had toen in zijn land de Beierse zijn verrast geworden in het bezit zijnde ogen nieteens vochtig worden. Geschre- leeuw door de Oostenrijkse adelaar doen van twee pistolen en een degen, niette- ven 'e morgen, reis ik te vervangen en het was in het prachtig (rpnstaande dezelfde Droclamatie het in- neSen uur met de huIP van alle heiligen paleis van Innsbrück dat de keizer hem feveren vLIne ^relsctaeven naar God' In de naam des Heren wil lk toen met vorstelijke geschenken bedacht, hadn Fr was nieK aan te doen Anrirea^ dle reis aanvangen...» Hofer ontving de afgevaardigden van het had». Er was mets aan te doen. Andreas Het vcnnJs werd dieZelfde dag uitge- keizerlijk hof in zijn gewone boerenplun- voerd. Napoleon wilde van geen uitstel je en weigerde eerst de geschenken te weten. Dergelijke mensen waren te ge- aanvaarden. Het was slechts op aandrin- gesteld worden. Hofer maakte zijn laatste wilsbeschlk- vaar]ijk voor zijn veroveringsplannen. gen van zijn lijfwacht dat hi.i de kost- zïjn iot en men zegt zelfs dat hij tijdens "'hcT wIsrondT'tijd dat Marquise SVewaTd zijn overbrenging, toen er op zeker ogen- keizerin van Frankrijk werd. Men hoopte welK™waara blik in de nacht ergens brand was uitge- toen nog dat haar vader, keizer Frans, Liefste broeder, luidt d.t schrijven, broken, hij gemakkelijk had kunnen ont- ZOu tussen komen om de vrijheidsheld het is Gods Wil geweest dat ik hier het van een bataljon Franse grenadiers; men Hofer's nakomelingen kregen later adel- vluehten, maar hij verkoos aan de blus- ten minste het leven té redden. Er werd e '-i J J singswerken deel te nemen. Hij stelde ook met dat doel naar graaf Metternich ge- Hofer stapte moedig met vaste tred bare dingen aannam. De pracht en de naar de plaats der terechtstelling bij de praal van de keizerlijke residentie maak- porta Seresa te Mantua. Hij was omringd te op hem niet de minste indruk, van een bataljon Franse grenadiers; men Hofer's nakomelingen kregen latf tijdelijke met het eeuwige zou ruilen, had hem niet vergund in zijn eigen land njke titels en goederen van de Oosten- Maar God zij dank voor zijn goddelijke de dood in te gaan rijkse keizer. Te zijner eer verrees in 1834 alles in het werk om zijn medebeschul- schreven, maar, zoals Hofer verwacht had, genade. Mij valt het zo licht als ging het Met een kruisbeeld in de hand stelde jn de kerk der Franciscanen te Innsbrück digden vrij te pleiten. bleef het Oostenrijkse hof afzijdig. Na- om iets heel gewoons. God zal mij ook hij zich voor het vuurpeloton op. Hij had een marmeren standbeeld dat de keizer Zo verscheen op 19 Februari 1810 te poleon, die genade had kunnen verlenen, die genade schenken tot het laatste ogen- de gebruikelijke blinddoek geweigerd en had laten vervaardigen. Mantus, voor een Franse krijgsraad, An- deed het niet. Hij vreesde dat de vreem- blik opdat ik daar gerake waar mijn ziel gaf zelf het bevel tot vuren. De soldaten Ieder toerist die Hofer's beeld ontmoet, dreas Hofer, bijgenaamd Barbone, lang de bemoeiingen ten slotte toch zijn prooi zich met die van alle gelukzaligen zal hadden echter slecht gemikt want de „„denke i vijf voet acht duim, ovaal gezicht, rood- zouden opeisen en zou daarom zelfs de J achtige gevlekte tint, open voorhoofd, zaak bespoedigen. verheugen en waar ik voor allen bidden twaalf kogels stelden' geen einde aan zijn zal, vooral voor hen wie ik dat meest leven. ZONDAG 25 APRIL Beloken Pasen. HH. Marcus, evangelist, Anlanus. Zon op te 5.28 u, onder te 19 A5 Q. 1595: Gverlijden van de Italiaanse dichter Torquato Taaeo. 1807: Overlijden van de Nederlandee vlootvoogd Jacob HeemSfcerok. 1690: Overlijden v. de Vlaamse schil der David Tenlers de Jonger», 1847: Geboorte van de Italiaanse uit vinder van de draadloze tele grafie, G. Marconi. 1910: Overlijden v. de Nooroe schrij ver Bjornsterne BJörnsoa. MAANDAG 26 APRIL Feest van O. L. Vr. van Goede HH. Cletus, MarcellIJn, Rlkier, Paschasius. Zon op te 5.21 u., onder te 1957 m. Laatste kwartier der maan te 5.57 O. 1521: Overlijden v. de Portugese zee vaarder Fernao de Magelhaene, 1699: Overlijden van de Franse treur speldichter Raclne. 1711: Geboorte van de Schotee wijn geer David Hume. 1776: Geboorte van de Nederland»» rechtsgeleerde en ataatamaoi Johan Melehlor Kemper. 1787: Geboorte van de Duitse ter Ludwlg Uhland. 1798: Geboorte van de Franse der Eugène Delacroix. 1946: Overlijden v. de Duitse schrij ver Graaf Hermann von Key- serling. DINSDAG 27 APRIL HH. Pleter Canisius, Zita, Anthlmu», Floribert van Maastricht. Zon op te 5.19 u., onder te 19.58 a, 1265: Geboorte v. de Italiaanse dich ter Dante Alighleri. 1404: Overlijden v. Philips de Stoute graaf v. Vlaanderen en stichter van de Bourgondische dynastie, 1627: Geboorte van de Franse kan selredenaar Boasuet. 1820: Geboorte van de Engelse wijs geer Herberg Spencer. 1903: Geboorte van de Vlaamse re gisseur Lode Geysen. 1938: Overlijden van de Vlaamse staatsman Edmond Rubben». WOENSDAG 28 APRIL HH. Paulus v. 't Kruis, Clara v. Kort- rijk, Vitaal, Valeria, Prudentiu». Zon op te 5.17 u„ onder te 20 u. 1562: Geboorte van de Nederlandse musicus Jan Pleter Sweellnok. 1853: Overlijden v. de Duitse roman tische dichter Ludwlg Tieck. 1888: Geboorte v. d. Portugese staats man Salazar. 1910: Overlijden v. de Vlaamse dier kundige E. Van Beneden. 1925: Overlijden van de Nederlandse tonee&neler L. Bouwmeester. 1935: Overlijden van de Limburgse priester Martien Coene. samen steller v. «De Vlaamse Zanger», 1945: Overlijden van Mussolini. DONDERDAG 29 APRIL HH. Petrus van Verona, Robrecht, Wilfried, Antoinette, Hugo. Zon op te 5.15 u., onder te 20.02 u. 1599: Geboorte van de Nederlandse zeeheld Cornells de With. 1655: Overlijden van de Vlaamse schilder Cornells Schut. 1678: Overlijden van de Nederlandse admiraal Michiel de Ruyter. 1835: Geboorte van de Nederlandse dichter Pater Bern. van Meurs. 1887: Geboorte van de Franse gene raal en politicus Boulanger. 1842: Overlijden van de Engelse na tuurkundige Oh. Bell. VRIJDAG 30 APRIL HH. Sofia, Catharine v. Siena, Pllll- grimus: Z. Radolf v. Affllgem. Zon op te 5.13 u., onder te 20.04 u. 1655: Geboorte van de Franse schil der Eustache Lesueur. 1870: Geboorte van de Oostenrijkse componist Franz Lehar. 1181: Geboorte van de Nederlandse schrijfster Nine Van der Schaaf, 1874: Geboorte v. de Vlaamse schrij ver Cyriel Verschaeve. 1907: Overlijden van de Duitse wijs geer Julius Langbehn, bekend om zijn werk Rembrandt ale ErzJeher 1933: Overlijden van de Franse dich teres Prinses Anna de Noatlles. 1947: Overlüden v. de Vlaamse schrij ver Fernand Toussaint, van Roeselare. WEERSPREUK Al slapende wordt men niet rijk. (8111) Dinsdag 27 April: H. PETRUS CANISIUS De H. Petrus Canisius werd ln 1521 te Nijmegem, in Holland, ge boren. Dat in Rijnland en in Zwit serland, bij de afval der Germaanss volken door het protestantisme, het Rooms-Katholiek geloof bleef voort leven, is grotendeels te danken aan deze Nederlandse Jezuïet en Kerk leraar. Verbazend is de bedrijvigheid van deze Apostel van Midden-Euro pa geweest. Hij nam deel aan het Concilie van Trente, en trad in vele steden op als predikant. Als Provin ciaal der Duitse Jezuïeten stichtte hij versohillende colleges en als Nun tius van Paus Pius IV bezocht hij de Bisschopoen en Vorsten van Duitsland, om de besluiten van het Concilie van Trente te doeft kennen en uitvoeren. Hij schreef veêl wer ken. waarvan zijn Catechismus voor de jeugd het meest bekend is en talloze uitgaven in alle Europese ta len beleefde. De H. Petrus Canisius overleed ln het Sint-Michielscollege te Freiburg, Jn Zwitserland, in 1597. Zijn kamer en zijn graf worden er door de bdO®- "ers bekocht.

Het Wekelijks Nieuws (1946-1990) | 1954 | | pagina 2