Romeprijswinnaar Marcel Notebaert, stelt zijn doeken tentoon te Kortrijk PROBEER HET EN OORDEEL ZELF De 3® Diksmuidse Handelsfoor kende een bevredigend succes SOLEIL wast veel witter Machtig vee! volk op de 24® leperse Handelsfoor Z.E.H. Van Cayseele wordt aangesteld tot Pastoor te Passendale Geen twijfel mogelijk, Soleil wast veel witter! to otl ed* ren aar om :el- ote ■eld iem ten. ®t= op- ale toil tun f HET WEKELIJKS NIEUWS Zaterdag 24 Apri! 1954. Blz. 9. Niettegenstaande het ongure weder Allerhande feestelijkheden en culturele manifestaties verhoogden nog de aantrekkingskracht van de Handelsfoor op Beloken Pasen Hij ging inspiratie zoeken in een reis naar Congo Laureaten der vogeltentoonstelling van De leperse Nachtegaal gehuldigd te leper Burgemeester Albert Dehem overhandigde de Ereprijs der Stad leper Drie Gouden Bruiloften te Menen is een proef die U gemakkelijk zelf kunt nemen Neem de twee vuilste handdoeken uit uw wasgoed en was de ene met Soleil en de andere met een product naar keuze. Het verschil zal U dadelijk opvallende handdoek die U met Soleil gewassen heeft, is de witste t Hoe het komt, dat Soleil veel witter wast Soleil maakt millioenen kleine zuurstof bellen vrij, deze verwijderen zelfs de moeilijkste vlekken. Dat is de reden waarom Soleil veel witter wast, Soleil maakt alles veel properder l Geen hard en gekrompen wollen goed meer De magische zuurstof belletjes van Soleil ontdoen de wol van alle vuil en geven haar opnieuw haar oorspronkelijke soe pelheid en zachtheid. Soleil geeft het wollen goed nieuw leven Ja werkelijk, Soleil wast alles... heel alleen ...ook voor de machinewas is Soleil ideaal - Gouden bruiloft met veel luister gevierd te Wervlk AUTO IN GRACHT TE ROESELARE DE VERGADERING IN HET MERGHELYNCK MUSEUM TE IEPER BILJARTKAMPIOEN DANIEL DEWITTE UIT IEPER, DE NIEUWE WERELDRECORDHOUDER BILJARTSPELEN s& 66 üim m Zoals in een gedeelte van onze vorige uitgave gemeld werd, had op Witte Donderdag de plechtige opening plaats der leperse Handelsfoor. Hierboven de foto bij deze gelegenheid genomen. Vooraan bemerken wij v. 1. n. r.: dhr Toussaert der leperse Handelskamer, Ridder Pierre van Outryve d'Ydewalle, Gouverneur der Provincie, en dhr A. Dehem, Burgemeester van leper. Neen, het Paaszonnetje was dit maal liiet van de partij. Grauwe wolkenmassa's onttrokken de zon aan het oog, terwijl af en toe een aardig regenvlaagje de vele bezoe kers van de Hallestede ijlings deed vluchten. Waarlijk de inrichters van de Handelsfoor kenden geen geluk, en toch was er machtig veel volk opgekomen naar deze Jaarlijk se manifestatie van handel en nij verheid in onze gewesten. Zondag en Maandag moest men lange tijd in de rij staan om bin nen te geraken in de Hallen, anaar ook de andere dagen waren er re gelmatig veel bezoekers. Bij een rondgang in de verschil lende vleugels en verdiepingen van de hallen, viel het op dat bepaalde producten domineerden. Onder de ze citeren wij de meubelindustrie, de radio's, de electrische huishoud- apparaten e. a. Zowel op de marktplaats als in de statie volgden de concerten el kander op. In de stadsschouwburg werden de voornaamste uitvoerin gen ten beste gegeven. Onder deze citeren wij het concert door de harmonie van Wervicq (Frankrijk) en dat van de harmonie van Ko men (België) Zonder deze prestaties te willen kleineren moet het ons toch van het hart dat wij, wat de instru mentale muziekuitvoeringen betreft, het neusje van de zalm kregen op Paasmaandag met het concert, dat verzorgd werd door de Harmonie t YprianaDirigent Hannikken haalt eer van zijn werk en wij mo gen werkelijk zeggen dat de uitvoe ringen in stijgende lijn gaan. Een nieuw geluid werd uit Ware- gem meegebracht. De fietsende mu zikanten hadden wel wat belang stelling op de been ge bracht. Spij tig dat het drukke verkeer hen veel last bezorgde om zonder on gelukken door de stad te defileren, want het was een eigenaardige at tractie die de moeite waard was. De handelsfoor, werd evenals verleden jaar besloten met een ooncert waarvan het eerste deel verzorgd werd door de harmonie van de N.S.B., en het tweede deel door de koorafdeling van de leper se Kunstkring RichtenBeide uitvoeringen kenden veel bijval. Deze vier en twintigste Handels foor van leper heeft bewezen, dat deze onderneming steeds op 'n gro te belangstelling mag rekenen. Want niettegenstaande de weers omstandigheden maar zus en zo waren, kende de foor een even grote belangstelling als andere ja ren. Waarschijnlijk brengen de in richters met de 25« uitgave toeko mend jaar menig aangename ver rassing. Zondag 25 April, Beloken Pasen, verwelkomt Passendale zijn nieu we pastoor, Z. E. H. Van Cayseele, voorheen Directeur van de Vrije Middelbare Tuinbouwschool van Roeselare. De Tuinbouwschool van Roese lare verliest een man die sedert 22 Jaar de bekwame leidsman was van honderden studenten. De naam Van Cayseele is voor altijd met dit Instituut vergroeid als de naam van een pionier, als de naam van de tuinier die met vaardige hand jonge scheuten tot flinke bomen opleidde. Dit geldt op geestelijk en verstandelijk gebied. Als landbouwingenieur en archi tect ln tuinbouwkunde stond hij aan het hoofd ener inrichting waar vaklui moesten gevormd worden. Z. E. H. Van Cayseele was tevens lid van de hoge tuin- bouwraad van het Ministerie van Landbouw, lid van de Hoge Raad van het Technisch Onderwijs, lid van de Verbeteringsraad van het Technisch Onderwijs en Algemeen Proost van het Provinciaal Tuin- bouwverbond van Westvlaanderen. Dit zijn geen louter eretitels doch ambten waar deze bekwame man met kennis van zaken leiding en raad verstrekte. Zijn hoge ver diensten werden door het Staats gezag op prijs gesteld door zijn bevordering tot Ridder in de Kroonorde. En zijn werk zelf! In 1932 werd hij leraar aan de Tuinbouwschool en ln 1938 directeur. Na deze zes Cayseele de stimulator worden jaar rodagezou Z. E. H. Van voor een hogere opgang. De oor- Z. E. H. VAN CAYSEELE log dwarsboomde zijn plannen doch na de bezettingsweeën be kwam hij voor zijn school de ho gere graad. Zij werd een A2-school. De cyclus was volledig ln 1948 en sindsdien telt hij reeds min stens 36 oud-leerlingen die thans werken onder de warme tropen zon van Belgisch Congo. Hij zorg de eveneens voor een hogere graad (A2) in de Landbouwschool van het Klein Seminarie. Zo werkte deze wetenschapsman voor zijn studenten. Op geestelijk gebied was hij eveneens een ge waardeerd zieleleider en benevens de geestelijke zorg ln zijn insti tuut, deed Z. E. H. Van Cayseele eveneens dienst als hulppriester ln O. L. Vrouwparoohle. In 1953 vier de hij op 22 December zijn zilve ren priesterjubileum. Passendale heeft de eer op Be loken Pasen deze Ijverige priester als Pastoor der parochie te mo gen begroeten. Te 15 u. wordt de nieuwe Her der aan de statie van Moorslede- Passendale verwelkomd. Vandaar gaat het stoetsgewijze naar de plaats waar door de overheden een stoet van talrijke groepen en niet minder dan 25 wagens in ogenschouw genomen wordt. Als getuigen bij deze aanstelling treden op: Kan. Z. E. H. Dufor- ret, Superior en Z. E. H. Labeeuw, Econoom van het Klein Seminarie. Van deze plechtige aanstelling brengen wij volgende week uitge breid verslag en foto's. De feestvlag wappert Zondag te Passendale waar zeker talrijke sympathisanten en oud-leerlingen van de nieuwe Herder zullen te genwoordig zijn om hem bij zijn plechtige aanstelling te huldigen. Hieronder geven wij dan het volledig programma van de stoet: 1. - Ambachten en Beroepen. - smidswagen, bouwbedrijf I, bouw bedrijf II, timmerlieden, meubel makerij, spellewerksterswagen, de melkerijwagen, bier- of brouwerij wagen, landbouw met verschillen de groepen en wagens. 2. - Ontspanningen. - Zebra's, kaarterswagen De Ware Vrien den voetbal White Star, jagers wagen, vinkenierswagen. 3. - Wijken en straten. - Rust na Arbeid, 't Neerhof. 4. - Organisaties. - Boerinnen- Jeugd, A.C.W.-wagen, B.J.B.-wa- gen, Kajotsters, Kroostrijke Ge zinnen, studenten, oud-strijders. 5. - Scholen. - Jongensschool (Tarcitius), Meisjesschool (O. L. Vrouw). 6. - Tuinbouwwagen (van Tuin bouwschool Roeselare). 7. - Parochiale wagens. - Drie wagens met godsdienstig karakter. DE WEEK IN 8ESLV Een richt tijden» de academische zitting. Op de eerste rij herkent men de gewezen Minister van Koloniën, Heer Dequae, Volksvertegenwoor diger A. Declerck, Burgemeester Coussens, Mevr. Dequae, Mevr Cous- sens, Mevr. Notebaert, enz., enz. In de inzet: de kunstenaar in gesprek met de overheden tijdens de ontvangst. De gevierde en gehuldigde laureaten van de welgeslaagde vogelten- toonstclling, ingericht door de Vogelmaatschappij De leperse Nach tegaal met de Kattefecsten te leper. In het midden bemerken wij de Heer Roger Vermout, uit N'ieuwpoort, 1' laureaat, die de mooie Ereprijs geschonken door de Stad leper, in ontvangst mocht nemen. Zij zijn omringd door het ijverig bestuur der vogelmaatschappij De leperse Nachtegaalwaaronder wij herkennen de Hr Jerome De- lombaerde, de sympathieke voorzitter en de Hr Raf Dassonville, de secretaris. Op Paasmaandag ging ln het Christen Volkshuis te leper, lokaal van de bloeiende vogelmaatschapij De leperse Nachtegaal de hul diging door van de Laureaten der prachtige Vogeltentoonstelling die plaats had met de Kattefeesten ln de Hallen te leper. Bet was de heer Jerome Delombaerde, voorzitter van de vogelbond De leperse Nachte gaal die namens de Inrichters het De grote overzichtelijke tentoon stelling die op Witte Donderdag avond te Kortrijk werd geopend in de rookzaal van de Stadsschouw burg en die gewijd is aan de wer ken van kunstschilder en Rome- prijswinnaar Marcel Notebaert, mag als een event» in de kunstbedrij vigheid van de Groeningestede ge noemd worden. Marcel Notebaert pakt hier uit met een rijke verza meling doeken die hij schilderde tijdens zijn recente reis door Bel gisch Kongo. Het Is de Stad Kort rijk die de primeur heeft van deze tentoonstelling die effenaf een re velatie mag worden genoemd. Zoals de Noord-Nederlandse essayist en dichter Henri Brunlng het in zijn inleidende rede verklaarde, schept Notebaert hier gans nieuwe vormen en Is zijn oersterke Vlaamse kunst en visie wonderwel aangepast aan deze originele motieven. Van Iedere figuur maakt Notebaert een impo nerende synthesis, ook zijn Kongo lese landschappen zijn uiterst per soonlijk gezien. Bij deze privé-ver- nissage waren o.m. aanwezig: de ge wezen Minister van Koloniën, Heer Dequae; Burgemeester Coussens; Volksvertegenwoordiger A. Declerck; Mevr. Dequae en Mevr. Coussens; de echtgenote van de schilder; de eer ste substituut van de Prokureur des Konings, Heer Vergote; de Hr Ml- chiel Vandekerckhove, referendaris en voorzitter van het cultureel co mité van de stad; de Advocaten Sandra en Doussy; Dokters Devrle- se en Mattelaer; talrijke kunstlief hebbers en vrienden van de schil der, enz. enz. De tentoonstelling die stellig op hef zal maken, blijft open tot en met 29 April. Ingang vrij Gedurende de Paasdagen was Menen zeker niet misdeeld aan Gouden Brulloftvieringen, want waar het Zondag het echtpaar Dejonghe-Martelez, Hogeweg 107, was dat de vijftigste verjaardag van hun huwelijk vierde met een jubelmis en daarna een plechtige ontvangst op het stadhuis, was het Maandag de beurt aan de echtelingen Theophiel Deruddere - Celina Deleu, Guido Gezellelaan 179, en Eugeen Compernol - Leonie Depoortere, Bruggestraat 318, om eens hun echtverbintenis van voor een halve eeuw te herdenken tij dens een plechtige dankmis ln hun parochie en daarna de traditionele twee zetels en de prachtige bloe- menruiker uit de handen van bur gemeester Gombert in ontvangst te gaan nemen op het stadhuis. Boven links: de echtgenoten Deruddere-Delen; rechts: de echtgeno ten Compernol-Depoortere. Onder: het echtpaar Dejonghe - Martelez, te midden van overheden en familieleden, na de plechtige ontvangst ten stadhuize. woord voerde. Spreker bracht eeTst een woord van dank aan dhr Bur gemeester Albert Dehem voor zijn tegenwoordigheid op deze huldiging, alsook voor de bijzondere medewer king die vanwege het stadsbestuur verleend werd tot het inrichten van deze vogeltenboonstelling. Daarna dankte voorzitter Jerome Delom baerde in het bijzonder al de expo santen die hun medewerking ver leenden aan deze tentoonstelling, alsook de leden van de De leper se Nachtegaaldie allen medege- holpen hebben tot het welslagen van deze tentoonstelling. Daarna was het de beurt aan dhr Burge meester Albert Dehem, die in zijn toespraak hulde bracht aan de vo- gelmaatsohappij De leperse Nach tegaal voor hun schoon initiatief, alsook dat zij steeds op de mede werking van het stadsbestuur mo gen rekenen voor het inrichten van zulkdanige tentoonstellingen. Bij 't einde van zijn rede overhandigde dhr Burgemeester de prachtige ereprijs der Stad leper aan de heer Roger Vermout, uit Nieuwpoort, 1« Laureaat van deze vogeltentoonstel ling. Vervolgens werden de prijzen aan de overige laureaten uitgereikt, namelijk: de heer Surmont Remi, uit Wevelgem; de heer Van der Zande Karei, uit Nieuwpoort, de heer Verstraete R., uit Geluwe; de hr Hauweele Omer, uit Nieuwpoort; de heer Desaever Omer, uit Nieuw poort en de heer Woussen Camiel, uit Dranouter. Daarna volgde de uitdeling van de overige prijswin naars. Tot slot van deze huidevie ring had een gezellig samenzijn plaats voor al de deelnemers en medewerkers aan de tentoonstelling. Een Belgische auto is in de omgeving van Besangon, Frank rijk, over de kop geslagen. Als bij wonder waren er geen doden te betreuren. Een van de inzittenden werd zwaar gekwetst, terwijl drie andere lichte kneuzingen opliepen. De stad Pegoe, in Birma, werd door een zware brand ge teisterd. Honderd huizen werden vernield, drie personen vonden de dood en verschillende andere, on der wie verdienstelijke leden van de brandweer, liepen zware brand wonden op. EEN HELE WAS IEDERE WEEKI Mevrouw O. Mommaerts, Steenweg op Leuven 645, te Brussel, heeft 8 kinderen. Na tuurlijk brengt dat een hele was meeMaarzegt ze, niet tegenstaande die enorme hoe veelheid, is mijn was toch altijd witter... want ik gebruik Soleil' Sf Foto genomen tijdens de opening van de handelsfoor. Van links naar rechts bemerken wij de heren J. Debruyne, gewestelijk propagandist - inrichter; J. Sobrv, Senator; G. Desmyter, Schepen; G. Develter, Volksvertegenwoordiger; H. Smissaert, Bestendig Afgevaardigde; glos se D., gewestelijk ondervoorzitter N.C.M.V.; J. Van Coillie, Burge meester; André Demuelenaere, gewesteUjk voorzitter N.C.M.V., Pro vincieraadslid. lijk dagelijks bestuur, als Inrichter der foor: de gewestelijke voorzit ter dhr André Demuelenare, Mau ri ts Laridon, ondervoorzitter, D. Slosse, 'ondervoorzitter, dhr Maurite Debruyne, bestuurslid, Victor De- los, bestuurslid, Rik Tanghe, ge- westsecretaris, J. Debruyne, propa gandist en organisator. Verder hh. Volksvertegenw. Develter, Senator Sobry, Bestendig Afgev. Smissaert, Z. E. H. Kan Vanbesien, prov. proost van het N.C.M.V. Verder tal van plaatselijke voorzitters en be stuursleden van het N.C.M.V.. de Op Faasavond 17 April ging de plechtige opening door van de der de Diksmuidse Handelsfoor, inge richt door het Nat. Christen Mid- denstandsverbond, gewest Diks- muide. Vanaf 17.30 u. kwamen de geno digden samen in 't Hotel St Jean Bortierlaan 1, te Diksmuide, alwaar tevens ook het gewestelijk Midden standssecretariaat gevestigd is Even voor 18 uur trokken de ge nodigden en de exposanten, muz. k vooraan, naar het stadhuis, voor de plechtige receptie. Op het gemeentehuis had een Intieme plechtigheid plaats, alwaar de Heer burgemeester, J. Van Coil lie, die ontving, de exposanten en het nat. chr. Middenstandsverbond sucoes toewenste en de genodigden vergastte op een glas wijn en si gaar. Vervolgens hield de geweste lijke voorzitter, Provincieraadslid André Demuelenare, een korte toe spraak, waarin hij het belang ener locale handelsfoor schetste. Tot slot hoorden wij de Heer Henri Smis saert, lid van de Bestendige Depu tatie van Westvlaanderen, die voor al handelde over het probleem der werkverschaffing in het Diksmuid se, alsmede zijn steun toezegde na mens het provinciaal bestuur voor wat aangaat Initiatieven zoals han delsforen en dies meer. Begeleid door de Katholieke Fan fare van Diksmuide, na menige fo to op het pul van het stadhuis, to gen de personaliteiten naar de han delsfoor ln de Boterhallen, Grote Markt. Onder de personaliteiten bemerkten wij: gans het geweste heren exposanten en enkele sym pathisanten van de N. C. Midden standsbeweging. Een voor een werden de standen met de meeste aandacht bezocht door de personaliteiten. De genodigden waren na dit be zoek het eens om te verklaren dat die inrichters er in geslaagd waren een schone handelsfoor te organi seren, zowel wat deelname als in richting en schikking aanging. Op Pasen en tweede Paasdag was de handelsfoor opengesteld voor het publiek. Vooral op tweede Paas dag mocht men werkelijk een maxi mum van bezoekers noteren Op bepaalde uren van de dag moest men met zes man toegangsticbetten uitreiken. Langs deze weg dankt het Inrich tend comité de talrijke bezoekers voor hun interesse en vooral ook onze exposanten voor him deelna me. Het N.C.M.V. wenst dat hun zaken verder zouden vooruitgaan door deze schone reclame in de Diksmuidse handelsfoor. De gevierde Jubilarissen Leon Ramon - Celine Vandemoere, wonende Kasteelstraat te Wervik, die op Paasmaandag hun Gouden Huwelijks jubileum vierden. Zij zijn omringd door hun kinderen, kleinkinderen en familieleden. Te Wervlk vierden op Paasmaan dag de echtelingen Leon Ramon- Celine Vandemoere (beter gekend onder de naam van Leontje en Lientje van de Kongo, gehuisvest in de Kasteelstraat, de vijftigste verjaring van hun huwelijk. Leon Ramon werd op 27 Januari 1880 te Wervik geboren, terwijl zijn echt genote Celine Vandemoere, even eens het levenslicht zag te Wervik, de 26 Januari 1883. De Jubilarissen traden in het huwelijk de 11 April 1904. Dit huwelijk werd met een talrijk kroost gezegend Zij kregen 10 kinderen, waarvan nog 4 in le ven. Thans hebben de jubilarissen reeds 7 kleinkinderen en 4 achter kleinkinderen. Leon Ramon was wever van beroep en is sedert 30 jaar trouw lid van de fanfare «De verenigde Vrienden. Te 8.30 uur werden de gevierden ten huize per auto afgehaald en naar de Kapel van het St- Jans- hospitaal gevoerd. Te 9 uur werd in de Kapel door Z. E. H. Kan. Ver- meerseh een plechtige dankmis op gedragen, die door de familieleden en talrijke vrienden van de gevier den werd bijgewoond. Na de H. Mis werd het Te Deumter hunner eer gezongen. Bij het verlaten der Kapel werden de Jubilarissen met bloemen en geschenken overladen. In stoet ging men dan naar het stadhuis, waar een plechtige ont vangst plaats had. Het was de heer Burgemeester Degeest die namens het stadsbestuur het woord voerde en een welverdiende hulde bracht aan de gelukkige oudjes. Bij het einde van zijn toespraak overhan digde hij een prachtig geschenk aan de gevierde Jubilarissen. Daarop werd de erewijn aan de gehuldigden en familieleden aangeboden. Na de ze plechtigheid op het Stadhuis werd aan huis dit Gouden Bruilofts feest in gezellige familiekring ver der gevierd Aan de gelukkige Jubi larissen Leon Ramon-Oeline Vande moere bieden wij onze beste geluk wensen en wij hopen dat deze oud jes die nog in goede gezondheid verkeren binnen tien jaar hun Dia manten Jubileum zullen mogen vie ren. Bij een verkeersongeval in de Rumbekestraat te Roeselare, ter hoogte van het Motje, kwam de personenwagen van dhr Billiet uit Emelgem in de gracht terecht. Als bij wonder werden de inzittenden slechts licht gekwetst. Mevr. Billiet liep enkele lichte verwondingen op en kon na verzorging huiswaarts keren. Hierboven de plaats der aanrijding. Verleden week brachten wij verslag over de jaarvergadering die door ging in het Merghelynck Museum te leper. Hierboven de foto van de voorzitterstafel tijdens de toespraak van dhr van Renynghe de Voxvrie (rechts). Verder herkennen wij op de foto links dhr V. Tourneur, namens de Koninklijke Belgische Academie, en in het midden de Heer Coppieters de Gibson. De gevierde nieuwe wereldrecordhouder biljartspelen, kampioen Daniël Dewitte uit leper, die 123 uren onafgebroken speelde op de biljart en het wereldrecord op zijn naam bracht. Hij is omringd door Mevr. De- witte, de drie getuigen, namelijk HH. Fernand Mahieu, Henri Creu, en Leon Van Oplynus, en familieleden van de nieuwe wereldrecord houder. De bekende biljartkampioen Da niël Dewitte, wonende Steurstraat te leper, deed in de herberg Ville de Renaix een aanval op het we reldrecord biljartspelen. Een prachtprestatie werd door deze bil jartspeler bereikt. Hij speelde niet minder dan 123 uren zonder onder breking en Is thans de nieuwe we reldrecordhouder op de biljart. SAYQNNERIES ISYEB fRÈRES. 68U5SEB CP WYEB PBORUCI

Het Wekelijks Nieuws (1946-1990) | 1954 | | pagina 9